ZAKENLUCHTVAART HIER MOEIZAAM VAN DE GROND weerrapporten ommentaar Splinter Spierenburg: 'We zijn een volk van kruideniers' irtzichtig ecteuren van [eninrichtingen in cao opnemen' de koelcellen van corinthe bezuiniging aangekleed »k emiraten Vallieren Maartse staart mteenheid Sommige charmante dingen van vroeger zijn er nog steeds. jw KWARTET DINSDAG 18 MAART 1975 BINNENLAND/COMMENTAAR 5 onder redactie van loessmit Ik heb je toch steeds gezegd, dat je voorzichtig met die chemicaliën moest zijn?' afnemend buiig tsl alle averij, die de vakbeweging al opgelopen bij haar pogingen om ;roter eenheid te komen, kan >uw een schadepost worden toege- Een onverkwikkelijke ruzie tus- industriebonden. De aanleiding «de nieuwste affaire is de vraag of pdustriebond NVV gerichte acties om leden te winnen van de NKV en CNV. De •bond ontkent dat, maar voorzit- nirie Groenevelt heeft tegelijkertijd weten, dat het moment waarop Jfdenwerving onder confessionele ïemers kan beginnen wat hem ft niet meer ver weg is. Dat geldt name voor de leden van het 'Elke samenwerking met het aldus Groenevelt, 'moet bij de iQindkoming van de federatie /NKV worden verbroken. Of dat inde zal betekenen van het CNV en punt van discussie. Het gaat om het slagen van de federatie.' [duidelijkheid laat een dergelijke niets te wensen over. Terwille een federatie die er overigens ang niet is moet het CNV het ruimen. Wanneer de confessione- tkbeweging daarna niet vanzelf bloedt, dan zullen Groenevelt en nen met behulp van de anders zo estreden vrije concurrentie wel ndje helpen. De reclamefolders al klaar. Maar wie sprak er weer over het werknemersbelang een werkelijke bundeling van ten te komen? Wie anders dan dustriebond NW zei dat in een deelde vakbeweging niet alle kat- rauw zijn? Of zou Groenevelt slijk menen, dat een verdeelde, ling wedijverende vakbeweging werknemersbelang het best zal Of dat de christelijke vakbe- ig zich zonder slag of stoot on- de voet zal laten lopen? Een dijke visie getuigt niet alleen van draagzaamheid, maar vooral van ichtigheid. De tegen elkaar opge- te werknemers zullen als al- het gelag wel moeten betalen- ;n verslaggever "iïCHT Het Gezamenlijk jgorgaan van beroepsvereni- n isn de gezondheidszorg jB) heeft geprotesteerd tegen de ising van het bestuur van de nale Ziekenhuisraad (NZR) teuren aan de werkingssfeer ie CAO voor de ziekenonrich- ti te onttrekken. GOB meent, dat de NZR van eg in van de onderhandelingen indruk heeft gewekt, dat deze re CAO zou gelden voor alle Jnemers in ziekeninrichtingen hc teuren hebben ook een ar- overeenkomst en zijn dus :ens werknemers, meent het waarin negen beroepsvereni- en uit de paramedische sector nwerken. GOB herinnert eraan, dat in de e cao in de gezondheidszorg, voor de bejaardentehuizen, di oxinen als werknemers zijn er- eenzij diig vaststellen van ar- voorwaarden voor directeuren leiden tot grote verschillen, meer in de salarispositie tus- ddreotie en overige mede we r- aldus een verklaring van het 'Dit kan het in stand houden een goed arbeidsklimaat nade- Het GOB meent /Oer in het belang van zijn leden het overleg te moeten blijven finnen. door Dick Ringlever Hij ging na of er nu werkelijk verband is tussen het aantal on- weersdagen in het najaar en de erop volgende winter. Uitkomst: er is een vrij duidelijke tendens in de richting van veel onweer, weing winter. Het omgekeerde is niet zo. Deze methode blijft het hele sei zoen bruikbaar. zogenaamd in Staffeln). Dat wil zeggen dat hij telkens voor een nieuwe fase kan worden toegepast. Nu is het voor spellen van een winter, die niet streng, niet zeer streng en niet groot is in ons land wel enigszins gemakkelijk, daar de jaarkans ne gentig procent bedraagt. Maar hoor wat IJnsen desalniette min over Pruiksma zegt: 'Deze be jaarde ex-landarbeider geeft blijkt van inzicht en gevoel voor het per sistentie-effect (het aanhouden) dat in sommige circulatiepatronen aanwezig is. Op zijn manier heeft Pruiksma in de loop van zijn leven dit effect opgemerkt, dat weten schapsmensen met formules uitvo gelen. Wat dit betreft petje af voor Pruiksma!' HOOG WATER WOENSDAG 19 MAART Vllsslngen: 5.27-17.56; Harlngvlletsluizen: 7.09-19.33: Rotterdam: 8.03-20.39; Sche- veningen 6.38-19.03: IJmuiden: 7.22-19.47; Den Helder: 10.55-23.10; Harllngen: 1.13- 13.42; Delfzijl: 3.20-15.43. Weerrapporten van gisteravond 7 uur, weer, maximum temperatuur en neerslag. Amsterdam licht bew 6 0.1 De Bilt sneeuwbui 6 2 Deelen sneeuwbui 3 3 Eelde licht bew 5 0.1 1 Eindhoven half bew 5 Den Helder licht bew 5 0.5 Luchth R'dam licht bew 6 0.4 Twente zwaar bew 3 2 Vllsslngen licht bew 5 1 Zuid Limburg sneeuwbui 3 5 Aberdeen zwaar bew 6 0.2 Athene half bew 18 0 Barcelona geheel bew 13 0 Berlijn onbewolkt 5 0 Bordeaux zwaar bew 12 0 Brussel zwaar bew 5 4 Frankfort licht bew 4 1 Genève sneeuwbui 6 0.1 Helsinki zwaar bew -2 0 Innsbruck sneeuw 4 4 Kopenhagen licht bew 4 0 Lissabon zwaar bew 15 3 Locarno zwaar bew 13 0 Londen licht bew 7 0.2 Luxemburg sneeuwbui 3 2 Madrid geheel bew 14 0 Mallorca zwaar bew 16 0 Malaga geheel bew 17 0 Munchen sneeuwbui 2 0 Nice onbewolkt 13 0 Oslo onbewolkt 3 0 Parijs zwaar bew 7 0 Rome onweer 13 4 Splits licht bew 13 0.5 Stockholm onbewolkt -0 0 Wenen geheei bew 4 5 Zurich sneeuw 3 1 Casa Blanca regen bul 20 0.1 Las Palmas licht bew 21 0 New York licht bew Tel Avlv onweer 18 4 Tunis zwaar bew 20 0 Paulus heeft op zijn zendingsrei zen van alles meegemaakt en aan den lijve ondervonden, aardbevingen, schipbreuken, val se beschuldigingen, gevangenis straffen, geselingen, een misluk te moordaanslag (de steniging die hij overleefde), een slange- beet. Van de vele honderden ki lometers moet hij het grootste deel te voet hebben afgelegd en op die manier erg veel van dat stuk wereld gezien hebben. Je zou daar een ontzettend spannend verhaal over kunnen schrijven, waarbij de reizen van Sindbad de zeeman in het niet verzinken. Maar de Engelsman Stewart Perowne heeft het heel anders aangepakt. Zijn pas ver schenen boek 'De reizen van de apostel Paulus' in de verta ling van H. P. Weststeijn is geen meeslepende vertelling om in één ruk met rode oortjes uit te lezen. Het is zelfs een beetje een 'zware' studie, die deson danks van begin tot eind blijft boeien. Dat heeft allebei te ma ken met Perowne's scherpe oog voor het detail: mensen, land schappen, gebeurtenissen, ruïnes, omstandigheden, alles komt bij hem ruimschoots en grondig aan bod. Aan zijn gedetailleerde ma nier van beschrijven is heel dui delijk te merken, dat Stewart Perowne meer dan alleen Pau- lus-kenner is. De nu 74-jarige Perowne is tegelijk oriëntalist, archeoloog en historicus $n zijn politieke loopbaan heeft hem herhaalde malen op posten in het Midden-Oosten gebracht, waardoor hij dat deel van de wereld op zijn duimpje kent. Door Perowne's aandacht voor het detail komen we in zijn boek bijvoorbeeld te weten, dat de bevolking van Thessalonika een mengelmoes, van vele rassen van allerlei soort, rang en stand was. Vandaar dat het Franse woord 'macédoine' (Macedonië) vruchtensla of ook wél een ge recht van gemengde groenten betekent. Thessalonika was in Paulus' tijd evenals nu een be langrijk handelscentrum. Zevenhonderd jaar Amsterdam is ook al helemaal niets bijzon ders meer, als je leest dat de stad Perge in Klein-Azië al wel 750 jaar oud was toen Paulus er voor het eerst kwam. Over Co rinthe weet Perowne te vertel len, dat die stad er tot twee eeuwen voordat Paulus er arri veerde, totaal anders uitgezien moet hebben. Corinthe werd toen op de tempel van Apollo na, waarvan nu nog vijf zuilen overeind staan totaal ver woest. Paulus heeft gezien wat Julius Caesar er een eeuw na die verwoesting van gemaakt heeft. Corinthe was in Paulus' tijd een hypermoderne stad met onder grondse koelcellen, waar aan be derf onderhevige waren koel op geborgen werden. In deze stad schreef de apostel het vroegst beweerde christelijke document, de eerste brief aan de Thessalo- .nicenzen. die volgens Perowne als meer dan een brief was be doeld. Paulus' brieven, zegt hij, lijken meer op de edicten van de keizers, die ook in de vorm van brieven werden geschreven. De apostel schreef zijn 'brief' trouwens ook niet met eigen hand. Dat zou veel te veel tijd gekost hebben en daar had je secretarissen voor. Die schreven met een rieten pen of een pen- neschacht op papyrusbladeren. Dat was een nauwkeurig werkje dat. wat de 1472 woorden van Paulus' oorspronkelijke tekst be treft, wel tien papyrusbladeren en tiointig uur werk gevergd moet hebben. Paulus heeft er de slotzin de zegen waar schijnlijk wel eigenhandig bij gezet. Over elke plaats die Paulus aan deed en over alle belangrijke mensen die met die plaatsen in die periode te maken hebben gehad, weet Perowne veel te zeggen, zeker even welsprekend zijn de prachtige foto's, varië rend van kleintjes tot hele pagi na's, maar allemaal duidelijke il lustraties van hoe het er vroeger uitgezien moet hébben en wat er nu nog van te zien is. Je kunt geen pagina opslaan of er ligt ten minste één ruiïne, mozaïek, stadsgezicht, panorama, portret, inscriptie of reproductie van een schilderstuk voor je, 148 in to taal. waarvan 24 in kleur. Voor- en achterin staat een overzich telijke kaart met de afzonderlij ke zendingsreizen. Aan het hele boek is trouwens bijzonder veel aandacht besteed en wie deze uitgave van de uitgeverijen Hel mond en J. N. Voorhoeve naast een willekeurig vergelijkbaar boek legt, moet wel tot de con clusie komen dat f 29,50 voor deze 'reizen van de apostel Pau lus' geen geld is. Van de grote tempel van Apollo in Corinthe is deze ruïne nog te zien. In Paulus' dagen was er niet veel meer van te zien. Weliswaar stond de stad Corinthe toen gewoon overeind, maar twee eeuwen tevoren was ze verwoest en een eeuw later weer opgebouwd. Bij die verwoes ting was er iets van de tempel blijven staan en zo heeft men het toen maar gelaten. Een van de vele illustraties uit 'De reizen van de apostel Paulus'. In Japan hopen ze de economi sche moeilijkheden klein te krij gen door onder meer op grote schaal salarisverlagingen toe te passen. Niet op het inkomen van alle loontrekkers, maar uitslui tend op die van de mensen die (te) veel verdienen. De indus trieën hebben intussen de sala rissen van hun top-functionaris- sen al aardig beknot en nu zijn ook de gemeentebesturen aan de (af-)slag gegaan. In bijna zestig van de 643 Japanse gemeenten hebben de topambtenaren al een flinke veer moeten laten, tegen de tachtig gemeenten zijn druk bezig om het ook zo ver te krij gen en de rest zal nu ook wel moeten volgen. De verlaging voor de ambtenaren geldt vooral de extra uitkeringen en de on- kostennota's, waarop tien tot soms wel honderd procent bezui nigd wordt. Voor het eerst in hun lange leven droegen dezer dagen de bejaarde dames voor het stad huis van Palermo op Sicilië wat kleren. Iedereen daar kent de marmeren dames, die al sinds jaar en dag in hun blootje voor een. zeventiende-eeuwse ba rokke fontein poseren, maar nog nooit had iemand ze in zulk keurig, lang ondergoed gezien. De 'versierders' hadden er een briefje bij achtergelaten met de mededeling dat ze hoopten kan tonrechter Vincenzo Salmeri een plezier te hebben gedaan. De strenge Salmeri is vooral de laatste tijd berucht geworden door zijn krachtig optreden te gen al wat hij als onwelvoeglijk beschouwt. Van onze weerkundige medewerker EINDHOVEN Stel je bent in zaken, een topman uit een groot bedrijf en je moet plotseling voor een erg belangrijke bespreking naar Lille. Ze zouden je het liefst binnen een paar uur ter plaatse hebben. Dan zit je. De lijndienstmaatschappij brengt je alleen naar Parijs, met je auto doe je er vele uren over en met de trein is het ook al helemaal niet te doen. Besparing Een van de vijf vliegtuigen van Business Air Services, Nederlands jongste en met succes opererende chartermaatschappij voor de zakenluchtvaart. tegen de kosten van een slordige tien-miljoen gulden, betekent dit een batig saldo van 3,5 miljoen. 'Maar', zegt Spierenburg, 'de werke lijke opbrengst is waarschijnlijk veel hoger, al valt die niet te becij feren'. Iets goedkoper Voor de zakenman, die geen eigen vliegtuig heeft en er dus een moet huren ligt de situatie uiteraard an ders. Een vergelijking tussen kosten en directe besparingen, zal bij hem altijd op een nadelig saldo uitlopen, al hóeven die uitgaven niet de pan uit te vliegen. Grofweg kost een vierpersoons vliegtuigje met twee zuigermotoren een rijksdaalder per kilometer. Als dat omgeslagen wordt over vier personen, daalt dit al direct tot tachtig cent. Merk waardig is, dat het vliegen met een straalvliegtuig nog het voorde ligst is: ongeveer 3,10 gulden per kilometer, maar als men dat om slaat over tien stoelen, dan resteert nog maar 31 cent per kilometer. Hoe sneller, hoe goedkoper dus. Daar komt de tijdwinst óók nog eens bij omdat zo'n jet (achthon derd kilometer per uur) bijna drie maal zo snel vliegt als die eenvou dige Piper. En dat slaat natuurlijk wel door. Spierenburg'Als bij ons een groep topmensen een bespreking heeft in Athene en daarvoor vijf uur heeft uitgetrokken, redden ze het binnen een dag. Zeven uur weg, tien uur in Athene praten, een hapje eten, ze ven uur 's avonds weg en tien uur weer in Eindhoven. Dat kan ge makkelijk. Met de lijndienst zou dat bijna twee dagen vergen, want het eerste toestel vertrek om half acht (van Schiphol wel te verstaan) en het laatste is om half elf pas terug. Dat betekent dus óf een extra over nachting, óf autokilometers. Plus natuurlijk een berg energie, want zo'n reis via de lijndienst is veel vermoeiender. Ook dat laatste, het comfort, speelt voor ons een belang rijke rol. Er is ons veel aan gele gen, dat de mensen fit blijven'. Show Dat onze vaderlandse zakenmensen in vergelijking met hun buiten landse collega's nog weinig oor hebben voor zulke argumenten, blijkt wel uit statistieken, waarin vijfhonderd Europese top-industrie- en naast elkaar zijn gezet. Van die bedrijven staan er 21 in Nederland, maar slechts twee daarvan (Philips en DAF) beschikken over eigen vliegtuigen. In de meeste andere geïndustrialiseerde landen ligt dit percentage hoger. Zo hebben van de 189 tot de top- 500 behorende Britse bedrijven er niet minder dan 39 een eigen luchtvloot. In Amerika liggen die cijfers uiteraard nog veel hoger: daar hebben de bedrijven samen zo'n 5400 eigen vliegtuigen, terwijl er daarnaast nog eens 21.000 za ken vlieg tuigen van chartermaat schappijen in de lucht zijn. 'Opvallend is', zegt Spierenburg, 'dat het daar juist de bedrijven met eigen vliegtuigen zijn, die de groot ste omzetten halen. Gebruikers van zakenvliegtuigen scoren hoog met een omzet van 289 miljard dollar of wel 74 procent van de totale omzet van het Amerikaanse bedrijfsleven. Daaruit blijkt wel, dat het vliegtuig voor het bedrijf geld kan opbren gen, als men het althans strikt zakelijk gebruikt en het show-ele ment weglaat'. Want overdrijven kan men het ook. zoals de Amerikaanse zakenman Robert Vesco, die een Boeing 7.07 op de. lijndienst goed voor 170 passagiers) kocht en daarin behalve een luxeus kantoor, een discotheek en een sauna liet aanbrengen. Ves co is failliet gegaan en zijn vlieg tuig werd voor driemiljoen dollar verkocht aan Elvis Presley. Hetzelf de lot dreigt nu de zwart geschil derde show-DC-9 van de eigenaar van Playboy te ondergaan. Accoun tants hebben uitgerekend, dat de pret van zijn feestjes in de lucht niet opweegt tegen de kosten: het toestel staat nu te koop ADVERTENTIE De noordewinden zijn in het land! En wanneer ze er één keer zijn, blijven ze in de regel. Zo is het weertype in het voorjaar nu een maal gebakken. Promotor van de kouinval met hagel- en sneeuwbui en is een hogedrukgébied bij Schotland. Het afnemende centrum heeft zich gisteren maar weinig verplaatst. Wel kwam er boven Scandinavië een nieuwe afdeling tot stand, gisteravond 1027 milli- baar boven zuid-N oorwegen. Eén en ander wijst op prolongatie van het vrij koude weertype ook woensdag en donderdag met deels mooie zon nige perioden, anderzijds buien en lichte vorst in de nacht. De onstabiliteit wordt vooral door de relatief warme Noordzee bevor derd: gisteravond zagen we in het noordwesten en noorden duidelijk omvangrijke pruiken van winterse buien, die via de Waddenzee noord- Groningen en noord-Friesland bin nenvielen. Storingen in de polaire luchtstromig maken het weer van tijd tot tijd van streek. In Portugal, Italië en Turkije heerst warmer maar ook depressionair weer met plaatselijk regen en onweer. De friese L. D. Pryiksma gelooft, dat witte paasdagen nu mogelijk zijn dit jaar. Zoals bekend heeft hij de afgelopen winter al in een vroeg stadium juist voorspeld (zacht). Onze medewerker F. IJnsen te Wognum, bekend van zijn KNM1- publicatie 'Onderzoek naar optre den van winterweer in Nederland' heeft zojuist Pruiksma's ongecom pliceerde voorspelmethode opnieuw en nu degelijker en wetenschappe lijk onderzocht. Dit aan de hand van cijfermateriaal over 1939 tot en met 1974. In zo'n geval is er maar één oplos sing: een zakenvliegtudg met een privé-piloot huren. Eén telefoontje, binnen het uur 'hang je' en een uur later sta je in Lille. Dat kost dan wel een slordige 1400 gulden voor heen en terug, maar als het die bespreking waard isBoven dien kun je voor datzelfde geld ook nog je secretaresse meenemen plus die afdelingschef als steun in de rug bij het zware gesprek. Dat zóu kunnen, want zulke zaken- vliegtuigen ötéén er dag en nacht klaar in Nederland. Maar in tegen stelling tot veel buitenlandse zaken, wordt er in Nederland maar zuinig gebruik van gemaakt. Waarom? Splinter Spierenburg (55), chef van Philips' vliegdienst, heeft er maar één antwoord op: 'omdat we een land van kruideniers zijn! We zijn een volkje van cententellers. Als zo'n geval als Lille zich voordoet gaan we eerst rekenen wat het met de KLM zou kosten, niet beseffend dat die vergelijking niet op gaat. Je eigen autootje is toch ook duurder dan de stadstram. Bovendien: als je bent uitgerekend, hóeft het al niet meer; dan ben je al te laat. Ik vergelijk bet altijd maar met mijn dokter. Natuurlijk ben ik goedkoper uit als die man op de fiets komt, maar wat heb ik er aan als 'ie daardoor te laat is en ik al de pijp uit ben?' De zakenluchtvaart staat in Neder land nog maar in de kinderschoe nen. In het verleden zijn wel po gingen gedaan haar van de grond te krijgen, maar dat werden bijna evenzoveel mislukkingen. Eigenlijk zijn er maar twee bedrijven, die een eigen vloot van enige omvang hebben: Philips (een Fokker Friendship, drie Mystere-jets ;n een Baron) en het Vliegsyndicaat Welschap (een King Air en een Well-helikopter), dat door Philips en DAF samen is opgezet. Daar naast opereren er in Nederland dan nog enkele chartermaatschappijtjes (die vliegtuigen verhuren), waar van de onlangs opgerichte Business Air Service op Zestienhoven met vijf vliegtuigen de grootste is. De rest kan min of meer worden ver waarloosd. Kosten Loont het gebruik van zakenvlieg tuigen dan niet?' 't Is maar wat je onder lonen verstaat', .zegt Spieren burg 'in de meeste gevallen is de winst moeilijk te becijferen. Want hoe druk je dat nou in geld uit: je tijdwinst, je flexibiliteit (even een dagje naar Athene is géén pro bleem), je slagvaardigheid (als er in Madrid een produktieband kapot draait, zijn de specialisten binnen twee uur ter plaatse), je comfort (besparing van menselijke energie) én je klantenservice (plus een flink brok propaganda)? Natuurlijk kost het je geld als je, zoals een paar maanden geleden, speciaal een vliegtuig naar het Londense Croydon .moet sturen om daar de Australische premier even naar Eindhoven te halen. Philips wilde hem graag het bedrijf laten zien voordat hij na zijn bezoek aan Londen het Nederlandse kabinet in Den Haag zou spreken. Het pro gramma liet echter geen minuut speling, alleen als wij hem zelf zouden afhalen en hem daarna ook weer van Welschap naar Ypenburg zouden brengen, zou het kunnen. Maar aan de andere kant moet Je er ook rekening mee houden dat het wat kan opbrengen. Je hebt je visitekaartje weer eens laten zien. Splinter Spierenburg: kruideniers Wat Spierenburg wél kan, ls kosten en besparingen naast elkaar zetten. Daaruit blijkt, dat de eigen vloot zeker de laatste jaren steeds een batig saldo oplevert. In 6500 vliegu ren vervoerde de vliegdienst vorig jaar 25000 werknemers en relaties. Als al die mensen daarvoor gebruik hadden gemaakt van de lijndienst maatschappijen (wat nooit had ge kund: alleen al binnen Europa kunnen de kleine vligtuigen landen op 263 luchthavens, terwijl de lijn diensten er maar veertig aandoen) zou daarvoor acht miljoen gulden moeten zijn neergeteld. Daarbij ko men dan nog zo'n 1,8 miljoen gul den besparing aan overnachtdngs- kosten (vrijwel alle reizen, die nor maal drie dagen kosten zijn door het vliegtuig tot één dag terugge bracht) plus de tijdwinst. Uitgere kend is, dat het vliegtuig 75.000 manwerkuren per jaar uitspaart. Uitgaand van vijftig gulden per uur bespaart dit 3,75 miljoen gulden, wat het totaal aan besparingen op 13,5 miljoen brengt. Geprojecteerd ferenigde Arabische Emiraten Dhabi, Qatar en Doebai) >n hun munteenheid, de dlr- gerevalueerd ten opzichte van Dllar. De nieuwe koers is 3.9500 im per dollar bieden 3.9550 la- tegen voorheen 3.9540-90. Op Jrisselmarkten in de landen aan Perzische Golf is weinig gehan- sinds Saoedi-Arabië zaterdag iaJeaal revalueerde. In Qatar werd "andel opgeschort. (ADVERTENTIE) nedeiiand doet met plezier zijn boodschap

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5