lor de draad met wet gewetensbezwaren iders interpellatie Olieconcerns geven geheim niet prijs 'Strenge naleving nodig van werktijden bakkerijen' lp gehandicapten één ministerie herbrengen r Regering zal motie over 'te hoge' flat niet uitvoeren A-fractie maant kabinet lisaties in het geweer tegen doolhof Staatssecretaris in braadkuikenbedrijf Veendammer: 'Hek weg, dan ik ook weg' Ondanks meerderheid in Kamer Kind (4) valt van pony onder tractor Bonden: akkoord anders op losse schroeven Geheimhouding rond plotselinge ziekte Marijnen Kamerleden kunnen wel vissen, maar zullen niets vangen 'Geen politieke controle op welzijnswerk' D ^KWARTET DINSDAG 18 MAART 1975 BINNENLAND 3 i Haagse redactie jö AG De fractie van de PvdA, in de Tweede Kamer vindt an egering eindelijk eens duidelijkheid moet verschaffen over ^liming van de wet gewetensbezwaren militaire dienst en ,uele gratiëring van de dienstweigeraar Kees Vellekoop. nerlid mr. K. de Vries door de fractie gemach- zaak volgende week in de Kamer aan de orde te stellen als premier Den Uyl aanstaande vrij dag niet met mededelingen komt. parlementsredactie eelAG De overheidsdiensten, waarmee de geestelijk en t ijk gehandicapten te maken hebben moeten hoognodig sa- t\?[en. Dit advies hebben bijna alle organisaties van gehan- n gisteren, tijdens een hoorzitting van de bijzondere Ka- ud nissie voor het gehandicaptènbeleid, gegeven. inanciering van projecten, e organisaties zich waak ns ot enkele tientallen over ga nties. Vijf ministeries ch met de gehandicapten afyitie, volksgezondheid, on- ke rm en sociale zaken. Eén zou zich met de coördi- de taken van de verschil- •tementen moeten bezig odat de gehandicapten en lisaties zich alleen maar isterie zouden hoeven te waar het huis gebouwd mag wor den, die niet in de normale bebou wing ligt, maar bijvoorbeeld tussen een aantal kantoorflats. Dat is nu juist niet de bedoeling. 'Het huis moet niet opvallen als inrichting, het moet een gewoon huis zijn.' Het kabinet beraadt zich nu al maanden over de wetswijziging en het geduld in de linkse fracties raakt uitgeput 'Het kabinet heeft zoveel verwachtingen' gewekt door steeds weer op korte termijn een definitieve beslissing aan te kondi gen, maar steeds was er weer uit stel. We hebben ze nu lang genoeg de tijd gegeven, de ministerraad moet vrijdag de knoop doorhakken', zei mr. De Vries ons gisteren. Doet het kabinet dat niet, dan zal de PvdA de zaak in de vorm van een interpellatie volgende week in de Kamer aan de orde stellen. Het steeds maar weer uitstellen van de beslissing heeft twee hoofdoor zaken, een politieke en een techni sche. Veel tijd is verloren gegaan door het hardnekkige verzet van de KVP tegen een vergaande verrui ming van de erkenningsgronden voor ook politiek gefundeerde ge wetensbezwaren. De KVP had deze strijd samen met ARP en CHU willen voeren, maar de ARP heeft zich, zoals bekend geschaard bij de voorstanders van de erkenning van politieke gewetensbezwaaren. De houding van de ARP betekende dat er in de Tweede Kamer hiervoor een meerderheid ontstond en dat leddde ertoe ook dat het kabinet met dit uitgangspunt akkoord ging. De technische, uitwerking van dit principe, het bereiken van een goe de wetstekst en de andere vraag stukken van procedure en te werk stelling geven echter zoveel proble men dat afgelopen vrijdag de door premier Den Uyl eerder voor die dag aangekondigde mededelingen weer niet door gingen. Staatssecretaris Van Rooyen van financiën (rechts) bezocht gisteren enkele bedrijven in Oost-Bra bant. Op de foto bevindt hij zich in eén van de kassen van het braadkuikenbedrijf van de hr. Geurts. Van onze sociaal-economische redactie' Van een onzer verslaggevers VEENDAM De heer H. Luttje vertrekt, met zijn gezin uit Veendam omdat de gemeente heeft geëist dat hij een hek van beton en gaas verwijdert. De gemeente heeft de zaak zó hoog opgenomen dat de raad eind fe bruari besloot een rechtsgeding aan te spannen. De heer Luttje wacht dat niet af. 'Ik onderhandel over de aankoop van een stuk grond in de buurge meente Muntendam. Daar wil lk bouwen. Dat duurt natuurlijk te lang. Daarom heb ik al tijdelijk een huis in Muntendam gehuurd, waar we eerst gaan wonen', zegt hij. Het 'aanstootgevende' hek staat er sinds juli vorig jaar. De heer Luttje maakte het omdat hij 'wilde voor komen dat zij buren overlast zou den krijgen van zijn honden. Af scheidingen zijn echter niet toege staan. Prompt schreef de gemeente dat het hek moest worden verwij derd, Luttje vroeg toestemming voor tijdelijke handhaving tot de honden gewend waren en los kon den. De gemeente wilde er niet aan. 'Ik ga hier nu in ieder geval weg. Er zijn hier genoeg andere afscheidingen maar die van mij is misschien niet mooi genoeg', aldus de heer Luttje. De gemeente had geëist dat het hek al voor 11 maart weg moest. De advocaat van de gemeente ging overigens akkoord met een week uitstel omdat de heer Luttje toch weg wilde. 'Ik heb nu enig oponthoud', aldus Luttje, die zijn tijdelijke huurhuis ook liever pas betrekt als hij zijn Veendam mer woning eerst heeft verkocht. Daarover hoeft de gemeente rich geen zorgen te maken, vindt hij. 'Ik kan ze de papieren van dat huur huis en voor het koophuis laten zien. Een beetje oponthoud is toch niet zo erg? Dat hekje brengt de volksgezondheid toch niet in ge vaar?' it weliswaar een stuur- revalidatiebeleid, maar tioneert, volgens organi- gehandicapten niet best. tejandsé vereniging voor re- bijvoorbeeld, heeft al K<|i geprobeerd tot een re- verleg te komen met de maar tot nu toe is dit lukt. 'Het is nu ongeveer geleden, dat het laatste treeft plaatsgehad', aldus Idvoerder van de ereni- revalidatie. Door gebrek <5 hnatie is ook inspraak en 'nschap een zeer moeilij- die bijna onuitvoerbaar imlijders am de belangrijk punt, dat alle organisaties werd en, is het financiële- as- let beleid. Vooral de zoge- eigen-bijdrage-regeling klgemene wet bijzondere :JG;n levert veel problemen -Hfoot deel krijgt krachtens tachtig procent van het deijoon. Daar gaat dan met n 1 april aanstaande 468 maf als eigen bijdrage, rende bedrag is net vol- van in leven te blijven, houdt het ook mee op. \lp ien het feit dat gehandi- ediel hogere kosten hebben ide mensen. Als zij eens chouwburg willen moeten per taxi of speciaal voor Ichte bus. Vakantie is er vaak niet bij', aldus de bof van het wooncentrum r I ïamelijk gehandicapten wo icum' te Zandvoort. osket gebied ,van de nazorg wel het een en ander te Als gehandicapten uit ting of ziekenhuis komen, in een aantal gevallen len om het Jeven-drage- laken, zoals een rolstoel, dat geleverde materiaal slecht behandeld', aldus een sociaal voorzientngs- gehandicapten uit Hil- et is voorgekomen dat de een elektrische rolstoel Igevuld met terpentijn in gedestilleerd water.' ong steiering )te :rt de laatste tijd wel wat zorging van de gehandi- exploiteert de stichting eel lngsverband Philadelp- ov® onderd gezinsvervangende )eze huizen staan gewoon normale bebouwing in. i gaat er van uit dat i>ten. die niet 'in een in boren, daar ook niet moe- en dat gebeurt nog te- ichting ondervindt overi- een aantal gemeente be- ePc ;al wat weerstand tegen eu%an deze huizen. Deze ge- - wijzen een plaats aan Hu Van een verslaggever DEN HAAG De regering zal de vorige week door de Tweede Kamer aangenomen motie-Drees (DS '70)waarin gevraagd wordt de rijkskantorenflat 'Westraven' bij Utrecht minder hoog te bou wen gezien veiligheid eri ligging, niet uitroeren. Minister Gruij- ters van volkshuisvesting heeft dit gisteren in een brief aan de Kamer meegedeeld. (staatsbosbeheer en cultuur-techni sche dienst) en Westerterp (rijks waterstaat). Zij deelden toen mee dat het bouwplan niet gewijzigd kan worden. Halvering van de hoogte zou een strop voor het rijk van enkele tientallen miljoen gul dens betekenen. Minister Gruijters zegt nu in de brief van de Kamer dat hij met zijn collega's Van der Stee en Wes terterp bereid is het regeringsbe sluit nader toe te lichten aan de centrales van overheidspersoneel. De motie Drees vroeg om nieuw overleg met de ambtenarenorgani- saties. MAURIK Het vierjarig zoontje van de familie Pluim uit Maurik (Gld) is gistermiddag om het leven gekomen toen het kind van een pony viel en onder een passerende landbouwtractor met aanhanger te recht kwam. De pony schrok van de naderende tractor. Het jongetje was op slag dood. Een buurmeisje, dat ook op de pony zat, werd ern stig gewond naar het ziekenhuis in Tiel gebracht. UTRECHT Dq voedingsbonden van NVV, NKV en CNV hebben een dringend beroep gedaan op de leden van de vaste Tweede Kamercommissies van sociale zaken en jihstitie om minister Boersma tot andere inzichten te brengen op het punt van een -sluitende controle op de nalevenig van de werktij- den in het bakkersbedrijf. De bonden vinden dat de nieuwe regeling van de arbeidstijden streng Nota Van actiegroep." moet worden nageleefd. De partijen die voor de motie stemden (PvdA, PPR, CPN, D'66, DS'70, Boerenpartij en PSP) bleken vorige week, ondanks dat ze net geen meerderheid in de Kamer vor men, hoofdelijk in de meerderheid (55 Kamerleden). Van de overige fracties (KVP, ARP, CHU, VVD, SGP en GPV) waren slechts 49 leden aanwezig. De regering wil dan ook niet op haar eenmaal in genomen standpunt terugkomen en wil de bouw van 'Westraven', dat 22 verdiepingen hoog wordt, ongewij zigd voortzetten. Met die bouw is al een begin ge maakt. Vorig najaar maakte een actiegroep van ambtenaren bezwa ren tegen de hoogte en de ligging van het gebouw, waarin staatsbos beheer, de cultuur-technische dienst en rijkswaterstaat gevestigd worden. 'Het gebouw is niet veilig, gezien de ligging dicht bij een tandkpark voipr opslag van benzine bij het Amsterdam - Rijnkanaal en een drukke autoweg', aldus de groep ambtenaren. Bij een eventue le ramp zouden in het gebouw werkzame ambtenaren niet snel ge noeg kunnen vluchten. Enkele weken geleden pleegde de Kamercommissie voor ambtenaren zaken overleg met minister Gruij ters en diens collega's Van der Stee Aanleiding voor de brief zijn de ^wijzigingsvoorstellen van de minis ter voor de arbeidswet 1919. Als het parlement deze wijzigingen aan vaardt, verdwijnt de zogenaamde bakkerparagraaf uit de wet. Op grond van deze paragraaf mocht er tot dusver op zondagavond in hét bakkersbedrijf niet worden ge werkt. Volgens de nieuwe regeling mag dat voortaan vanaf tien uur 's avonds - wel. 'De vakbonden, aldus de heer P. de Nooier van de voedingsbond CNV, bebben na lang onderhandelen een akkoord met de werkgevers bereikt. Maar wij willen nu wel een strenge naleving van de nieuwe arbeidstij- denregelingl niet name ook op/zon dagavond' De voedingsbonden zeggen dat zij het akkoord nadrukkelijk aan twee voorwaarden hebben gekoppeld, te weten: een sluitende controle door de overheid op de naleving van de regeling en het opleggen van straffen bij overtredingen. De bon den tonen zich bijzonder teleurge steld over de mededeling van de minister dat een sluitende controle •niet mogelijk zal'zijn gezien het uitgebreide werkterrein van de ar beidsinspectie en haar mancapaci- t'eit. 'De minister zet hiermee de bereik te overeenstemming op losse schroeven, schrijven de bonden. 'Bovendien geeft hij. ondernemers de mogelijkheid om ongestoord - of vrijwel ongestoord - door te gaan met schending van de arbeidstijd- regeling'. Als aan de onverbreke lijke voorwaarden' niet wordt vol daan, vervalt voor de voedingsbon den de grond van de bereikte over eenstemming. 'Op dat moment vin den wij ook dat niet langer een positieve medewerking mag worden verwacht," a\dus de brief. In dit verband attenderen de bon den de Kamerieuen op sanerings maatregelen in d* bakkerrlj die naar verwachting per 1 juli zullen worden gerealiseerd. 'Om te voor komen dat via sluipwegen opnieuw een' stuk overcapaciteit wordt bin nen gesmokkeld, is een juiste toe passing van de arbeidswet voor- waarde. De capaciteitsberekeningen hebben namelijk plaats gevonden op basis van de wettelijke regeling van de ploegendiensten, aldus de brief van de voedingsbonden. DEN HAAG Burgemeester mr. V. Marijnen is dit weekeinde plotse ling opgenomen in het ziekenhuis Wèsteinde. Volgens de verklaring die loco-burgemeester H. Happel gistermiddag voor de Haagse ge meenteraad aflegde zal de hee'r Ma rijnen zeker enkele weken in het ziekenhuis moeten blijven. De re den van de opname van de burge meester wordt in overleg met de behandeld .geneesheer geheim ge houden. (ADVERTENTIE) door Bert de Jong DEN HAAG Terwijl de Tweede Kamer deze week haar normale agenda af werkt, probeert de vaste commissie voor economische zaken er achter te komen wat zich tijdens de oliecrisis achter de schermen heeft afgespeeld. In een specia le zitting van de commissie worden vandaag de vertegenwoordigers van Shell en Esso en donderdag die van Chevron en B.P. gehoord. s lippen schraal zijn, :kken. pijn doen^zijn ze an Labello, de stick die acht en beschermt.^ JLA r&winter. 1 2Sgg Naar Nederlandse begrippen Is deze zittdng met als doel de oliemaatschappijen aan de tand te voelen iets nieuws. In de Verenigde Staten en Frankrijk heeft het parlement een dergélijk ondetzoek al achter de rug zonder dat het evenwel een opzienbarend resultaat ople verde. De PvdA wilde aanvankelijk, dat er een parlementaire enquête naar de gedragin gen van de oliemaatschap pijen zou worden ingesteld (zij die gehoord worden staan dan onder ede en zijn verplicht te antwoorden) maar ze kreeg de meerder heid van de commissie niet mee voor dit voorstel. Slap aftreksel Wat er vandaag en. donder dag gebeurt is eigenlijk een slap aftreksel van wat men in dergelijke gevallen in de Verenigde Staten pleegt te doen. Toch kunnen de openba re gesprekken deze week tussen Kamerleden en olie maatschappijen wel nuttig zijn. Al is het alleen maar. omdat de grote internatio nale maatschappijen gele genheid krijgen in het -openbaar zich te verant woorden. Geheim Zoals bekend rijn ruim een jaar geleden ondanks de boycot van de Arabische landen de voorraden in Ne derland weinig verminderd. Dqor allerlei ingewikkelde handelingen kregen de olie maatschappijen dit voor el kaar De Kamerleden zullen niet aan de weet komen hoe de concerns dit hebben klaargespeeld. Dat gehejm wordt niet prijsgegeven. Bo vendien zullen de vertegen woordigers van de maat schappijen niet scheutig zijn met hun mededelingen, omdat de concurrentie ook meeluistert. Pikant Niettemin gaat het om pi kante zaken. Uit de toen geboycotte Verenigde Staten wordt nu bericht, dat in de papieren van de tankers het land van herkomst werd vervalst, waardoor het niet alleen mogelijk was de boy cot te ontduiken, maar ook om flinke winsten te maken. De winsten van de maat schappijen, de prijs van de benzine en de tegenwoordige ontwikkeling op de oliemarkt zijn onderwerpen, waarnaar de belangstelling van de Ka merleden zal uitgaan. Van de hoorzittingen wordt een officieel verslag gemaakt, waarover de Kamer^ later kan debatteren. Mogelijk wordt dit verslag gelijk met de energienota behandeld. Een belangrijke vraag in de hoorzitting is namelijk ook de energievoorziening in de toekomst. Wanneer de olie prijs verder oploopt, zal het winnen van olie uit steen kool rendabel worden. Het probleem van de schaarste komt dan heel anders te lig gen, omdat de voorraden steenkool in de wereld veel en veel groter zijn dan de voorraden olie. De staatssecretarissen van onderwijs Klein en Veerman zullen vandaag aan de Tweede Kamer moeten uit leggen waarom loting het beste middel is om de stu dentenstop voor bepaalde studierichtingen door te voeren. De meerderheid van de Kamer wil de eindexamen- cijfers, de leeftijd en andere factoren een rol laten spelen. Een ander punt van kritiek is, dat de regering een stu dentenstop wil instellen, wanneer de situatie op de arbeidsmarkt daarom vraagt. Studentenstop Dit gaat de ARP, KVP CHU en VVD te ver. Deze partijen hebben een amen dement ingediend om deze bepaling te schrappen. Wan neer èn de' algehele loting èn de afhankelijkheid wor den geschrapt, blijft van de inhoud van de wet. die de regering de bevoegdheid geeft nog enkele jaren met studentenstops te werken, niet zo veel meer over. Voor de Tweede Kamer aan het eind van de week met paasreces gaat wordt nog de begroting van financiën af gehandeld. Voor donderdag staan enkele hoofdstukken van de invoeringswet boek 2 van het nieuw burgerlijk wetboek op het programma Na het reces wordt in de week van 15. 16 en 17 april het belangrijke debat ge houden over het bouwpro gramma en de nota van de regering over de werkgele genheid. De Eerste Kamer kan van daag op deze discussie pre- ludiëren tijdens het beleids debat over volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Verder staat het beleidsde bat over het departement van sociale zaken op de agenda van de Eerste Ka- Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Politieke controle op het welzijnswerk is ongewenst. Niet de gemeenteraad of een colle ge van B. en W. moeten die (bu reaucratische) controle uitvoeren deze moet verricht worden vanuit het welzijnswerk zelf: de welzijns werkers en hun cliëntele. Dit staat in een brochure van het ,ACB'?front Antl-CRM-Bezuinigingsfront) Dit frênt is een beweging die da teert uit de periode dat Vonhoff staatssecretaris van CRM was. Eep groep welzijnswerkers kwam in verzet tegen de bezuinigingen in het welzijnswerk. Hun ACB-front leidde 1 ater echter een nogal sla pend leven, volgens woordvoerder Menno van Veen doordat veel wel zijnswerkers hun heil zochten in werken in de vakbonden, met name de ABVA. Een actieve kern vindt echter dat actie vanuit het wel zijnswerk zelf geboden blijft. Zo verzet het ACB-front zich tegen de 'knelpuntennota' van CRM. Hoe deze lijn wordt voortgezet tot op plaatselijk niveau-blijkt uit een no ta 'de verborgen agenda' over het welzijnswerk iri de gemeente Gro ningen. Ook de beleidsplannen van B. en W. van Groningen geven deze gemeente directe Invloed op het welzijnswerk. Dit leidt tot politiek ondergeschikt maken, aldus de no ta. 'In feite wil men de oude afge takelde beheers- en controlestruc tuur herstellen. Werd vroeger de controle uitgeoefend door regenten van veelal confessionele huize, nu moet dat gebeuren door semi-amb- telijke organen als kristallisatie punt.' Vervolgens wordt de beschuldiging geuit dat de stedelijke raad voor maatschappelijk werk, het binnen stadsteam van Groningen en met name wethouder drs. Max Van den Berg (PvdA) en de vroegere D'66- wethouder mr. A. Staatsen, hebben samengespannen. Zij zouden de structuur van het opbouwwerk heb ben 'voorbewerkt' alvorens ermee bij de gemeenteraad te komen. Van inspraak is volgens het front wei nig terechtgekomen. In de nota wordt ook een aantal materiële ei sen geformuleerd. Volgens het ACB-front mag de be naming 'front' niet in verband worden gebracht met de CPN, die vaak achter deze naam schuil gaat (bijvoorbeeld: volksfront). Volgens Menno van Veen gaat het om meer een algemeen linkse actie. 'Wij zouden zeker niet met één politke- ke partij willen worden vereenzel vigd'. RITA 'Mam heeft zojuist de auto in de garage gezet. Mag ik de buitenspiegel hebben?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3