Judste sporen van ewoning gevonden jong stuk land Grieken beginnen actie voor meer toeristen M L P .vj| dig I Am* I m m Toerisme 1 Herindeling Katwijks tehuis miljoenenzaak Canada toeristisch in de lift W/KWARTET DINSDAG 18 MAART 1975 iiiedam ruim zesduizend jaar oud 1 i I f a I II Si Steentijd verschilt niet zóveel van de tegenwoordige Prijzenstop, goedkope benzine en nieuwe hotels -UiiwNKN LAND An Schiedam zevenhonderd jaar oud? 't Mocht wat! Zeker, de Schiedammers vieren dit jaar enhonderdste verjaardag van hun jongste stadscharter. Uit de historie blijkt, dat er een nóg stadscharter moet zijn geweest, maar van wanneer dat dateert weet niemand: toen zeven- jaar geleden Schiedam zijn nieuwe stadscharter kreeg, werd het oudere uit de archieven derd en vernietigd. Het had immers geen geldigheid meer. Vandaar dat niemand weet, wan- chiedam een stad is geworden. u „'sneer dan zesduizend jaar ge- iwoonden er in Schiedam al (6, i. Dat blijkt uit de bodem n aarden pot, niet zo heel eleden opgegraven op het van de werf Wilton-Pijen- ,i;fi)at was vroeg in wat de M ogen aanduiden als de steentijd'. Dat oude Schie- veel ouder dan het ook al eerbiedwaardige Vlaardin- zijn bij opgravingen res- n menselijke bewoning van 3.sar duizend jaar later aan het :komen: laat in die 'nieuwe d', vrij kort voor de mens in hatelijke gebied van ons land 16 metaal, 't brons, toekwamen, e oudste resten van menselijke in westelijk Nederland vonden op de Maasvlakte: ewerkte benen harpoenpun- andere dingen, die van meter diepte omhoog zijn n uit de baggerspecie van dandkanaal en het Beerka- iOpie voorwerpen zijn bijna jaar oud: zij dateren 'midden steentijd'. En die ikte is nog maar heel kort aan ons land toegevoegd, stukje West-Nederland ■parmee een kringloop sluit. Louwe Kooijmans, conser- an de Nederlands^ afdeling t Rijksmuseum van Oudhe- Leiden is op dit onderwerp oveerd met een zeer lijvig irift in het Engels. Die taal n reden. Niet alleen om een wetenschappelijk versprei- 2ajbied te bereiken dan alleen derlandse taalgebied. Maar dat er bij Browns Bank in •dzee, ook al op twintig me- ipte, resten van bewoning itdekt die uit' dezlefde tijd als de vondsten van de iejikte. isen uit de midden-steentijd t jagers', vertelt dr. Louwe jians. 'In de nieuwe steentijd ™Ie landbouw daarbij. Er is in 3» sier Hans W. Ledeboer i f tfegi i d uit de oude steentijd niets De mensen uit de oude d waren mammoet- en ren- ip Noordzee 32 •tienduizend jaar geleden was ||irdzee voor een groot deel goland. De zeewaterstand was ifter of dertig lager dan' nu. was op zijn eind aan het Op het hoogtepunt van de ?as de zeespiegel niet min- honderd meter lager dan die ijstijd duurde in totaal 4 derhalf miljoen jaar. 4i et wil zeggen dat het tien jaar geleden in ons land was dan nu: het afsmelten enorme hoeveelheid ijs liep ^sprekend achter bij de ver- gen in het klimaat. Waar lijk was het klimaat hier net Met dezelfde schommelin- •hi eens wat koudér of natter, 2$fir wat warmer of droger, oude Schiedammers leef de waterspiegel een meter o$tig gestegen. De bodem be- zand, net als op de Ve rier en daar opgewaaid tot Later is over dat zand het de klei afgezet, waar de 5 uinen als 'donken' bleven 3 n Een bekende 'donk' Is f sberg, de noordelijkste wijk tterdam. De hervormde Hll- kerk staat precies op de top. de van die oudste bewoning zich tussen die duinen ai "ïofen gevormd: de mensen liun dorpen op de duintop- oc liet om grote duinen, dan wij het moeilijk', vertelt dr. Kooijmans. 'Want dan wist i urlijk niet waar je zo'n rest zoeken. Als het om kleine ging met een enkele top, gist je tenminste waar je aven'. Dat afsmelten van na de ijstijd ging vrij snel: pi eg el stéeg twee meter per dus zeventig centimeter in neratie. De Noordzee is in ar eeuwen gevormd en de die in dit gebied woonden hun dorpen telkens moeten tsen, als het ware vluchtend it opkomende water. mensen uit die tijd is men erschillende vondsten elders te weten kunnen komen, zelfs graven gevonden uit met resten van overledenen men heel wat te weten is komen. Vooral de bodem nemarken heeft veel opgele- ekend is, dat de grootte van is direct verband houdt met 'ensomstandigheden, die zijn ilijke conditie bepalen. De Juit de Middeleeuwen was in 20° king met de mens van nu f m en klein mannetje. Probeert maar eens in een middel- harnas te hijsen! nd e mensen van de Maasvlakte iedam waren precies zo groot mensen van nu en er zijn ïn uit de iets later vallende bronstijd gevonden van mensen, die tot 1.90 meter lang waren! De prehistorische mens was gezond en gehard, leefde gezond en was er veel beter aan toe dan de mens in de middeleeuwen. Wij mogen deze prehistorische mens zeker niet ver gelijken met de primitieven van nu, die door de oprukkende bescha ving naar de uiterste en niet be hoorlijk bewoonbare hoeken van de aarde zijn verdreven. 'In geen van de prehistorische skeletten is tand bederf gevonden. Wel afgesleten tanden door ouderdom', -constateert dr. Louwe Kooijmans. De mensen van de Maasvlakte wa ren vooral vogeljagers. Dat de mensen van Schiedam ook al het land bebouwden, blijkt niet alleen uit de bodem van een aarden pot, welke men heeft gevonden, maar ook uit het onderzoek van in de bodem aanwezige stuifmeel: minder bosplanten, wel akkergewassen en onkruiden, die konden opgroeien na het ontginnen van bos. Van hun huidskleur weten we niet veel, maar, omdat pigmentering van de huid vrij nauw samenhangt met de hoeveelheid zonlicht men vindt donker gekleurde volken vooral in tropische gebieden is het zeer aannemelijk, dat de steen- tijd-mens eenzelfde huid- en haar kleur had als wijzêlf nu hebben. Dr. Louwe Kooijmans: 'Als je een steentijd-mens zou meenemen naar de kapper en hem een moderne kleding zou aantrekken, zou hij op straat niet de minste aandacht trekken'. Waarschijnlijk wèl van de meisjes: een krachtig gebouwde at letische vent, die zich soepel be weegt, is het bezien waard In huiden gekleed De kleding bestond uit dierenhui den. Maar het verhaal van de ruige, onbeschaafde vent met een paar vellen om z'n lendenen is waar schijnlijk een sprookje. Er zijn be nen naalden uit die tijd gevonden en er zijn allerlei aanwijzingen voor goede kleding en comfortabele behuizing. De Eskimo van nu is ook in dierenhuiden gekleed, maar zo'n bootkleding is heerlijk warm en voor wat betreft de vervaardiging en versiering een kunstwerkje. De samenleving was goed georgani seerd. Men weet, dat de stenen KATWIJK De Vereniging Nederlandse Hervormde Stichtingen voor zenuw- en geesteszieken in Soesterberg heeft voor de recon structie van Huize Overduin in aKtwijk een bedrag nodig van ruim 6,5 miljoen gulden. Bodem en een stukje van de zijkant van een aarden pot. Gevonden op het terrein van de werf Wilton Fijenoord in Schiedam. Provinciale Staten van Zuid-Hol land krijgen binnenkort het voor stel van Gedeputeerde Staten te behandelen over het garanderen van een geldlening ter grootte van het herstelbedrag. 'Overduin' is een verpleegtehuis dat in het bijzonder is bestemd voor de verpleging van geestelijk gestoorde bejaarden. Het tehuis, dat in 1966 werd geopend, heeft een capaciteit van 228 bedden en werd opgericht met financiële medewerking van de provincie. Het moet nu ingrijpend worden gereconstrueerd, omdat de bouwplannen voor Overduin al aan het eind van de vijftiger jaren hun definitieve vorm verkregen. In die tijd geschiedde de verzorging van geestelijk gestoorde bejaarden overwegend in de vorm van be- dverpleging. Daarom kon worden volstaan met een beperkte opper vlakte per patiënt. Deze wijze van verpleging is nu geheel door de feiten achterhaald. Ongeveer 80 procent van vde patiën ten neemt momenteel deel aan de verschillende vormen van therapie en recreatie. Het reconstructieplan voorziet nu in de bouw van moder ne voorzieningen voor deze doe leinden. De directeur-arts van de provincia le raad voor de volksgezondheid acht de voorgenomen werken uit medisch-verpleegkundig oogpunt alleszins wenselijk. 12 Prachtig bewerkte benen harpoénpunt van de oudste bewoners van West-Nederland, afkomstig uit de baggerspecie van de Maas vlakte. messen, pijlpunten en bijlen af komstig waren uit vuursteengroeven, 'die als echte mijnen werden geëx ploiteerd. Uit allerlei vondsten we ten we. dat de mijnwerkers een hecht georganiseerde clan'vormden, met een eigen vaktrots. In het al gemeen moet de prehistorische mens over een prima stel hersens hebben beschikt, welke hersens hij terdege gebruikte. Hij was aller eerst een hoogwaardig vakman. Zijn gezondheidstoestand bewees, dat hij zich goed uitrustte tegen het klimaat. Zijn huis was gebouwd met muren van vlechtwerk, gedicht met leem. Waarschijnlijk stro of riet als dakbedekking. Eerst rond, waarbij de palen waartussen de wanden waren gevlochten, van soe pel hout waren, welke palen boven in bijeen werden gebonden. Later een afzonderlijke muur- en dak constructie. De strooien of rieten daken waren goed dicht. Prima staaltjes van rietdekkerskunst. Niet met allerlei slordige franje, maar zorgvuldig afgewerkt. De wanden van de huizen waarschijnlijk netjes beschilderd met eenvoudige verf stoffen. Het dieet van de oudste mensen, de vogeljagers, natuurlijk vlees van de jachtbuit. Maar ook veel plantenkost, vooral hazelnoten. En later als de landbouw haar in trede doet; wat denkt u van een koek, gebakken uit gerstemeel met fijngestampte hazelnoten, met vruchten, honing en eieren? Communicatie Tenslotte nog een belangrijke fac tor. Ieder, die tussen mensen heeft gewoond, die eenvoudiger leven dan wij in het moderne westen ondervindt, hoe doelmatig de com municatie tussen die eenvoudige mens onderling is. Men weet alles van elkaar tot zelfs over grote af standen. Hoe? In Indonesië spreekt men over 'kabar angin' 'windbood- schap' en het komt allemaal neer op mondeling doorgeven en een prima geheugen. De mens van de Maasvlakte wist heel waar schijnlijk precies, hoe het er met de mens in Flevoland voor stond. Verder speelden tijd en dus ook afstanden niet de rol van nu. De gezonde, atletische en taaie jonge ling uit de prehistorische tijd zag echt niet op tegen een dag of wat lopen naar de buren. Of varen, want doorde opkomende moeras sen bleven allerlei kreken. En die kreken waren prachtige vaarwegen. Er was ook in de prehistorische tijd in West-Nederland al een schippers- traditie en ook een scheepsbouw- traditie. Griekenland, dat vorig jaar van de oliecrisis en (vooral) de Cyprus-oorlog een fikse terugslag ondervond op het toerisme (het aantal buitenlandse vakantiegangers daalde met een mil joen tot 2,2 miljoen) is een grote actie begonnen om haar devie- zenbron weer op peil te brengen. De nieuwe staatssecretaris van toerisme, Tzannis Tzannetakis heeft aangekondigd, dat alle prij zen van 1974 zijn gestabiliseerd en dat de hoteldirecties financiële faciliteiten krijgen om de ver hoogde kosten op te vangen. Daarnaast is 100 miljoen gulden uitgetrokken voor de bouw van nieuwe hotels- vooral kleinere ho tels op plaatsen, die voor de toe rist interessant zijn. Om ook de buitenlandse reisorga nisatoren te stimuleren meer toe risten naar Griekenland te bren gen hoeven chartermaatschappij en dit jaar geen landingsrechten, te betalen. Deze neemt de rege ring voor haar rekening. Voor de individueel reizende toerist zijn (aan de grens verkrijgbare) ben zinebonnen ingevoerd waarmee hij voor 85 cent per liter kan tanken in plaats van voor 1,50 gulden (15 liter per dag met een maximum van 150 liter). Stijging Hoewel de nieuwe Griekse rege ring met deze maatregelen niet verwacht weer op het peil van 1973 te komen, rekent zij er wel op, dat er dit jaar ruim 600.000 meer toeristen zullen komen dan vorig jaar. Voor de economie is dat een noodzaak omdat het toe risme een vijfde deel (463 miljoen Het kanaal van Corinthe, dat de afscheiding vormt tussen het vaste land en de Pelopon- nesos. dollar) van de deviezen binnen brengt. Volgens de staatssecretaris zit die stijging er op het ogenblik al dui delijk in. Vooral het aantal boe kingen uit Duitsland. Frankrijk en de Scandinavische landen is toegenomen. Daarentegen blijft de belangstelling uit Amerika en Nederland nog onder het peil van maart vorig jaar. 'Dat de Neder landers achterblijven, spijt ons zeer', aldus de heer Tzannetakis. 'Wij voelen een bijzondere vriendschap voor de Nederlanders vanwege de sympathie, die wij van hen ondervonden in de tijd toen het land gebukt ging onder het regiem van de kolonels'. Dat velen na de ervaringen van vorig jaar nog wat huiverig tegen over een Griekse vakantie staan, kan hij zich voorstellen. 'Maar', bezweert hij, 'voor een nieuwe oorlog bestaat geen gevaar meer. Evenmin voor een nieuwe staats greep. De verijdelde coup van een paar weken terug, was in werke lijkheid geen echte staatsgreep. De strijdkrachten namen er niet aan deel. De hele zaak was opge zet door een aantal aanhangers van het kolonelsregiem, die een arrestatie in de lucht zagen han gen'. wacht en voor dit seizoen voorlo pig voorzichtig hebben ingekocht, rekent men er toch op, dat het totaal aantal boekingen (dat vorig jaar met 26.000 terugliep tot 41 000) dit jaar weer omhoog zal gaan. De tut Holland Internatio nal behorende reisorganisatoren (o.m. Eurotours, Centourl, Fit, Sil ver jet en De Magneet) mikken zelfs op 20.000 passagiers (tegen 11.000 vorig jaar). Een woordvoer der van de groep (de grootste in Nederland)Griekenland komt zeker weer in de lift. Over een paar jaar zal het zelfs een topper zijn.' Die overtuiging staven de reisor ganisatoren met de inhoud van hun programma's, waarin dit jaar een grotere verscheidenheid aan bef temmingen is opgenomen dan vorige jaren. Rhodos, Corfoe, Kre ta, Kos en Athene, ze zitten er allemaal in. De eilanden vooral voor de zonaanbidders (omdat ze rijkelijk met brede zandstranden zijn bedeeld), Athene voor hen, die op de culturele toer willen. In de meeste gevallen is die laatste bestemming gekoppeld aan een rondreis (één week Athene, één week toeren per bus): de meest geëigende manier om Griekenland te leren kennen. Want het land mag dan vele pa radijselijke plekjes voor strand- gangers hebben, dé grote trekkers zijn toch wel de antiquiteiten uit de Griekse oudheid. Cultuur Op de rondtochten worden die vrijwel allemaal aangedaan: de Poseidontempel aan de uiterste zuidpunt van Attica, de restanten van het oude Corinthe, waar eens Paulus preekte, het amfitheater van Epidaurus, waar in juni het Griekse nationale theater nog steeds de oude drama's opvoert, de burcht van Agamemnon in Mycene, het spookstadje Mistras bij Sparta. Olympia met zijn - zichtbare herinneringen aan de spelen, de ruïnes van Delphi en de tussen 'hemel en aarde zwe vende' kloosters van Meteora (bij Kalambaka). 't Zijn zo maar een paar voorbeelden van wat Grie kenland op het gebied van cultuur te bieden heeft. Toegegeven: je moet er van houden en er zeker van te voren over gelezen hebben voor je je aan zo'n tour waagt. Overigens is het landschap, dat je op zo'n trip doorrijdt op zich al een belevenis. Vooral in het zui den. op de Peloponnesos: een nog totaal onaangeraakt land met ro de en gele bergen, ruig, heet in de zomer, met dorpjes, die de toerist nog niet heeft kunnen platlopen en waar je als buitenlander nog door de pope wordt uitgenodigd voor een glaasje ouzo op een mqr- sig terras. De ruïnes van Delphi: maar één van de vele culturele trekkers. Dat heeft Griekenland vóór op vele van zijn ook toeristen wer vende concurrenten. En als lief hebber kan je alleen maar dank baar constateren, dat die plekjes nog niet overmatig bekend zijn. Griekenland is nog een land waar je ongehinderd kan zwerven, nog in alle rust op een terrasje voor een paar gulden een souvlakia kan laten opdienen, een land ook, dat zijn kusten nog niet stoffeer de met torenhoge hotels en pret- centra. Prijzen Duur zo'n Griekse vakantie? Wie de programma's bekijkt en Griek se en (bijvoorbeeld) Spaanse prij zen vergelijkt, komt al gauw tot de conclusie, dat de meeste 'all- in-arrangementen' voor Grieken land toch wel een paar honderd gulden voor twee weken meer kosten. Maar dat is dan ook vrij wel het enige verschil, want voor de bijkomende uitgaven is men nauwelijks méér kwijt. In het jachthaventje Tourkolima- no in Piraeus kan men al voor minder dan zes gulden een aange klede portie inktvis bestellen en voor zo'n anderhalve gulden een royale pul bier op tafel krijgen. Een liter retzina-wijn uit het vat kost 1,50 gulden, een goede fles vijf gulden. Een etentje buiten de deur of een hapje-tussendoor hoeft niemand de kop te kosten, als men althans niet zomaar luk raak een voornaam restaurant binnenstapt, want dan krijgt men een aanzienlijk hogere rekening gepresenteerd. Om even bij prijzen te blijven: wie een arrangement heeft ge boekt zonder excursies, kan deze gemakkelijk op eigen gelegenheid maken. In elk hotel is het pro gramma van Chat-tours verkrijg- ,l,ath ^Ff^jsdorf 4 i N/^^Paffendorf Bedingen/ Ovrembt vEsch &éorf i BerreiJjc Cteinstrau :h 1 s Hepgbt tzweiler Ij door Dick Ringlever baar. Een paar voorbeelden: van uit Athene kost een dagtrip naar Corinthe, Mycene en Epidaurus 50 gulden (inclusief lunch), een tweedaagse tocht naar Delphi 90 gulden (inclusief maaltijden en overnachting), een klassieke vier daagse toer over de Peloponnesos plus een bezoek aan Delphi 'all- in'270 gulden en een dagcruise naar Hydra en Aegina 50 gulden. Voor de toerist met een krap bud get dus nauwelijks aan te bevelen. Voordeliger blijft het dan maar gelijk in Nederland te boeken voor een arrangement, waarin al een rondtocht is opgenomen. Daarmee bespaart men zich honr derden guldens. Een andere mo gelijkheid is een auto te huren: ook daarmee is men veelal voor deliger hit. 'tls trouwens de beste manier om Griekenland te zien. Want wie het land puur wil proe ven, moet op eigen gelegenheid gaan zwerven. Griekenland is bij voorkeur een land voor trekkers. Programma'3 Hoewel de meeste touroperators die terughoudendheid hadden ver- 'tMag dan wat prijzig zijn (maar wat wilt u met zulke afstanden?) de belangstelling voor Canada als vakantie land blijkt fors te zijn gestegen. Waar vele an dere vakantiebestem mingen het afgelopen jaar door oliecrisis en recessie een fikse klap ondervonden, blijkt het aantal Nederlanders, dat Canada bezocht opnieuw te zijn gestegen. Het Canadees verkeers bureau becijferde, dat hun aantal van 62.500 tot 56.600 omhoog ging. Niet alleen relatief ge zien neemt Nederland daarmee een hoge plaats in, ook in absolu te cijfers blijkt ons land een belangrijke toeris tenleverancier. Na de VS, Engeland, West- Duitsland, Japan en Frankrijk staat het zelfs op de zesde plaats. Met de camper op vakantie: gloeiend populair. Volgens verkeersbureau directeur Harry van der Veer gaat het hier voor al om mensen, die op emigrantenbezoek gaan en daaraan gelijk een toeristische reis vast koppelen. Maar ook het aantal reizigers, dat een toeristisch bezoek als hoofdreden opgeeft groeit. In 1973 was het nog maar 10 procent, vorig jaar al 23 procent. Dat de touroperators op deze ontwikkeling heb ben ingehaakt, ligt voor de hand. Waren het er in 1973 nog maar vijf, die toeristische reizen in hun programma op namen, dit jaar zijn het er al elf. Speciaal voor deze groep is een alge mene brochure uitgege- menten van alle reisor ganisatoren zijn verza meld (behalve bij de reisbureaus, verkrijg baar bij het Canadees verkeersbureau in Den Haag, Laan van Meer- dervoort 96). Een belangrijk deel van deze arrangementen wordt gevormd door rei- zeq per kampeerauto, waarvoor in veel geval len los van de vliegreis kan worden geboekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13