Portugal krijgt nieuw kabinet Meerderheid van DS'70 wil dat Drees doorga Pronk erkent een 'ernstige fout' Geel voor Kromme !n deze krant Van Riel zorgt voor rumoer - pag. 3 net Nieuwe Haaöse Courant en met Nieuwe Leidse Courant Het onderwijs vraagt Veel studenten zonder douche Kroon gestolen Hasjiesj bij rekenmachines Spinola toch in Brazilië 'Finaal gescheurde partij' 'uitse guerrilleros liet welkom li Jakarta Opklaringen Belgische rijkswacht paraat bij Schaarbeek Zogezegd Spaanse politie neemt paspoort advocaat af 'Beslissing om te rijden was onjuist' Olie mogelijk duurder door 'opwaardering' Saoedi-Arabië Pakje margarine opnieuw goedkoper Witte kei Trouw 33e JAARGANG NO. 9472 - MAANDAG 17 MAART 1975 Advertenties voor deze belangrijke rubriek moeten uiterlijk op donderdag (eerste post) in ons bezit zijn. ÜTGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POST MA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 BONNEMENT 13,00 P. MND. f 39,00 P. KWART. 154,00 P. JAAR POSTGIRO 269274 T.N.V. B.V. DE CHRISTELIJKE PERS BANK N.M.B. (REK. NR. 69.73.60.768) GEM. GIRO X 500 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 AMSTERDAM Een kwart van de studenten aan de Vrije Universiteit in Amster dam heeft geen bad- of douchegelegenheid. Eveneens een kwart zegt te klein be huisd te zijn. Dit is gebleken bij enquêtes onder studenten die zich opnieuw lieten in schrijven. Ongeveer de helft zegt op zijn kamer onvol doende rust te hebben om te studeren. Het aantal gehuw den en samenwonenden on der de studentenbevolking stijgt; van de samenlevenden woont zeventig procent pas een jaar samen. AMSTERDAM Zigeuner koning Koos Petaio is zijn kroon kwijt; het kostbare familiestuk, met briljanten bezet, is volgens hem een half miljoen gulden waard. Het werd gestolen bij een inbraak in zijn caravan, ter wijl hij met vrouw en kin deren in de stad schoenen kocht. Behalve de kroon werden veel kostbaarheden en dertig briefjes van dui zend (door Petaio van een speciaal stempel voorzien) meegenomen. In totaal zou voor meer dan een miljoen gulden ontvreemd zijn. AMSTERDAM - In zendingen met elektronische rekenma chines of elektronische appa raten die de laatste tijd van Schiphol naar Canada ver stuurd werden blijken partij en van tachtig k negentig kilo hasjies verpakt gezeten te hebben. In verband hiermee is in Aalsmeer de Canadees J. M. (25) aangehouden die heeft bekend dat hij enkele zendin gen verstuurd heeft. Een kilo hasjies brengt op de Canadese markt ongeveer drieduizend dollar op. LISSABON (Reuter, DPA, AFP, UPI) Terwijl premier Vasco-Goncalves bezig is met de voorberei ding van een aantal wijzigingen in zijn regering, die naar algemeen wordt verwacht een nog link sere signatuur zal krijgen, zette de in Portugal de lakens uitdelende Beweging van de Strijdkrach ten (MFA) haar revolutionaire maatregelen voor een structuurverandering van de economie voort door na de banken nu ook de verzekeringsmaatschappijen te nationaliseren. Buitenlandse onderne mingen vallen daar nog niet onder. Binnenland Kabinet moet samen er gens voor staan 3 Buitenland Israël en Egypte houden been stijf 5 Kerk Geboorteleden niet zomaar afschrijven 2 Dr. Drees temidden van zijn partijgenoten in Den Dolder. "4" ÜKARTA (Reuter) Indonesië left meegedeeld dat de vijf West- litse stadsguerrilleros die in ruil or Peter Lorenz naar Zuid-Jemen aren gevlogen, er niet welkom n. De vijf zijn donderdagavond t Aden vertrokken en zouden de sns hebben geuit naar Jakarta te an. Volgens een woordvoerder n het Indonesische ministerie ,n buitenlandse zaken zou de aan- ezigheid van de vijf in Jakarta de strekkingen met Bonn kunnen ihaden. In Bonn is geweigerd te ivestigen of le ontkennen dat de jf Zuid-Jemen al hebben veria- Van onze parlementsredactie DEN DOLDER Een mager opgekomen partijraad van DS'70 heeft zaterdag uitgesproken dat dr. W. Drees jr. zijn werk als fractieleidert in de Tweede Kamer moet voortzetten. Een motie met deze uitspraak haalde na een besloten vergadering in de Speeltuin te Den Dolder een meerderheid van 36 tegen 26 stem- Vandaag: flinke opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer maar aanvankelijk ook nog hier en daar een ha gel- of natte sneeuwbui. Ma tige, aan de kust af en toe krachtige noordelijke wind. Maximumtemperaturen om streeks zes graden. Morgen en overmorgen: droog en overwegend zonnig. In de nacht plaatselijk lichte vorst. Morgen:zon op: 6.49 onder: 18.48 Maan op: 8.47 onder: 0.05 vdA wenst aaktstrand Bergen het zo al naakt genoeg. men. De motie was ingediend door oud staatssecretaris drs. A. van Stuiven- berg. Er staat o.a. in dat DS '70 in de Nederlandse politiek een duide lijk onderscheiden programma en karakter heeft en dat het fractiebe- leid tot op heden een goede vertol king is geweest Van doelen en stijl van de partij. Een andere motie die bijzondere erkentelijkheid en waardering uit sprak voor de vier Kamerleden die zich van Drees hadden afgewend, werd verworpen. Zij kreeg 29 stem men tegen 36 stemmen. De motie sprak met teleurstelling en begrip over het besluit van jhr. mr. M. L. De Brauw, mr. K. Kpuning en de heren S. Keuning en J. J. A. Ber ger, uit te treden. Waarnemers spraken na afloop van de partijraad van 'een finaal ge scheurde partij'. Beide vlce-voorzit- ters, mevrouw T. van Noordwijk- van Veen en J. C. Wilmans maak ten bekend dat zij (evenals vorige week zes andere bestuursleden) zul len aftreden. Het uit zeventien le den bestaande bestuur is hiermee tot acht leden gereduceerd. Tijdens de vergadering hebben de BRUSSEL (ANP) Duizenden Bel gische rijkswachters hebben giste ren voorzien van 'anti-oproer-uit- rusting' en gesteund door jeeps, prikkeldraadversperringen en wa terkanonnen, de invalswegen van en naar Brussel bezet gehouden. De maatregelen waren genomen om te voorkomen dat Vlaamse betogers zouden doordringen op het grond gebied van Schaarbeek, waar voor gisteren een samenscholings- en demonstratieverbod gold. Schaarbeek is de Brusselse gemeen te waar de pro-franstalige burge meester Nols zich de woede van de Vlamingen op de hals heeft ge haald door in strijd met de taai- Wetten van 1963 op zijn gemeente huis zes loketten te openen voor franstaligen, twee voor vreemdelin gen en slechts één voor Vlamingen. Het lijkt soms wel of het kabi net bestaat uit twee vijandelij ke kampen die elkaar bestrij den. A.R. fractievoorzitter mr. Aantjes vier Kamerlden elke poging om tot verzoening te komen gekeerd om dat o zo werd gezegd de com municatie volstrekt is verstopt en er in de partij een sfeer is ontstaan die doet denken aan die van de PvdA-congressen van enige jaren geleden. Intussen heeft de heer S. Keuning meegedeeld dat hij na jhr. De Brauw als tweede van de vier zeer binnenkort als Kamerlid zal aftreden. De heren Berger en K. Keuning zullen daarna met tussen pozen heengaan. In een officiële verklaring noemt de regering de nationalisering van de verzekeringsmaatschappijen een 'logisch gevolg van die van de ban ken'. Het omzichtig opgestelde economi sche hervormingsplan, dat na maandenlange studie nog slechts enkele weken geleden werd gepu bliceerd, is kennelijk een dode let ter geworden De staatssecretaris voor landbouw, Alfredo Esteves Be- lo, noemde het zaterdag een totaal verouderd stuk. Hij zei dat vooral de op het programma staande land bouwhervormingen drastisch her zien moeten worden. Premier Gon- calves liet weten dat hij van plan is de Portugese Democratische Be weging (MDP) in zijn regering op te nemen. De Beweging wordt alge meen gezien als een communistisch front. Minister van buitenlandse zaken Soares zou mogelijk niet te rugkeren. In het weekeinde zijn de namen bekendgemaakt van de vier entwintig leden van de nieuwe 'Opperst^ Raad van de Revolutie'. In dit hoogste orgar r ■-?Hrpn uit sluitend militairen zitting. Tot de raad behoren de zeven leden die deel uitmaakten van de junta on der leiding van president Francisco da Costa Gomez, de zeven leden van de inmiddels opgeheven coör dinatiecommissie van de MFA, pre mier Goncalves, de plaatsvervan gend leider van de Copcon (de militaire veiligheidspolitie), briga- MADRID (AFP/Reuter/UPI) De Spaanse politie heeft het paspoort in beslag genomen van Alfonse de Cosio, hoofd van de balie in Sevilla en hoogleraar aan de universiteit in die stad. De Cosia had deelge nomen aan een bijeenkomst in Straatsburg van leden van het Euro pees parlement en van de Junta Democratica de Espanan, oen be weging waarin tegenstanders tegen het Franco-regiem samenwerken. Een liberaal en een socialistisch lid van de beweging zeiden tijdens een persconferentie dat alleen aanslui ting van Spanje bij een verenigd Europa een einde kan maken aan de huidige discriminatie in Spanje. Van ónze sportredactie ROTTERDAM In een zeer be langrijke fase van de competitie zal Feyenoord het zonder ster speler Wim van Hanegem moeten stellen. In het duel te gen FC Den Haag liep van Ha negem namelijk tegen zijn derde kaart in deze competitie op. Een gebeurtenis die hem >n- getwijfeld op een schorsing komt te staau. Wim van Hane gem is naar aanleiding van gele kaarten en boekingen en ondanks een periode waarin ie dereen riep 'dat geen enkele scheidsrechter Van Hanegem durfde aan te pakken' al drie keer geschorst geweest. Gisteren kon hij zich niet be heersen na een overtreding van de Hagenaar Monnee. Scheids rechter Beek zag de aktie van de Feyenoorder en honoreerde het incident met een gele kaart. (Zie foto). Overigens vergaloppeerde Jan Beek zich later in het met 30 door Feyenoord gewonnen duel, door doelman Ton Thie geen gele kaart te geven toen deze Theo de Jong met opzet neerhaalde. PSV bleef in de strijd om de titel overeind door een (moeiza me) 20 zege op Wageningen. Ajax» haakte weer wat verder af door tegen Go Ahead niet verder te komen dan 22. Op wielergebied bevestigde .Toop Zoetemelk dit weekeinde dat hij de grote vorm te pakken heeft. Hij won met overmacht Parijs- Nice. de-generaal Saraiva de Carvalho en acht tot dusver onbekende officie ren. Na een 36 uur durende vlucht van Madrid naar Rio de Janeiro en Buenos Aires is de voormalige pre sident van Portugal Antonia de uitgeweken officieren zaterdag in Spinola met zijn vrouw en vijftien Brazilië aangekomen, waar de rege ring hun inmiddels politiek asiel heeft verleend. Spanning Met de sporen van langdurige spanning over de aanvankelijke onzekerheid betreffende zijn asiel op het gelaat stapte de generaal op het zwaarbewaakte internationale vliegveld Viracopos bij Sao Paulo uit de DC-10 van de Spaanse lucht vaartmaatschappij 'Iberia', die hij sinds zijn vertrek uit Madrid niet had willen verlaten. Na koortsachtig overleg met haar ambassadeur in Buenos Aires be sloot de Braziliaanse regering za terdag de Portugezen politiek asiel te verlenen. De Spinola was in de nacht van vrijdag op zaterdag op de luchthaven Rio-Galeao bij Bue nos Aires aangekomen, zonder ech ter Argentijnse bodem te betreden. Functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken spraken in het vliegtuig met de Spinola. Over de plannen van de gevluchte oud-president is niets bekend, aan zie verder pag. 5, 4e kolom Van een onzer verslaggevers SCHIPHOL Minister Pronk heeft gisteravond zijn spijt betuigd over het feit dat hij, ruim anderhalve week geleden, na gedronken te hebben, auto was gaan rijden. 'De beslissing om te gaan rijden was onverantwoord en onjuist. Het was een ernstige fout, die ik buiten gewoon betreur', zei drs. Pronk gisteravond op Schiphol na zijn terugkomst van een bezoek aan de Verenigde Staten en Peru. Hoe vullen wij de 'gevulde algemeenheid'? Met deze vraag zitten veel christelijke werkers in de welzijnszorg. Op pagina twee vertelt dr. C. Blankestijn, hoe na een aar zelend begin het evangelisch welzijnsberaad nu vaster vorm begint te krijgen. De heer Pronk weigerde vragen over de toedracht van het ongeluk en over de eventuele politieke con sequenties van deze affaire te be antwoorden. 'Ik vind het onjuist op dit soort vragen In te gaan. Ik wil ook maar de schijn van beïnvloe ding van de officier van justitie en de rechter vermijden'. Drs. Pronk wees er voorts op dat de eventuele politieke consequenties niet alleen een zaak voor hem maar voor het hele kabinet zijn. Uit de woorden van de minister viel op te maken dat hij persoon- Van onze fin.-economische redactie AMSTERDAM Saoedi-Arabië heeft haar munteenheid de reaa losgekoppeld van de Amerikaan se dollar. Zij zit nu vast aan een groep van zestien valuta's die sa men de zogenaamde speciale trek kingsrechten vormen en is daar door méér waard geworden. Saoedi-Arabië heeft dankzij het verkopen van olie veel dollars ir voorraad. Deze worden echtei steeds minder waard door het te ruglopen van de koers van de dol lar op de internationale geldmark ten. Saoedi-Arabië, de grootste olieuitvoerder ter wereld, heeft de laatste tijd steeds geklaagd dat de winsten uit de olie zijn gedaald doo de inflatie en de dalende dollar koers. Door de reaal nu te binder aan de speciale trekkingsrechter wordt de Saoedi-Arabische munl gevrijwaard tegen schommelinger van één bepaalde munt. Ten opzichte van de dollar is d< reaal nu twee tot drie procenl duurder geworden, maar er gaar geruchten dat Saoedi-Arabië eer opwaardering wil van tien to twintig procent. Dat zou betekener dat er in dollars méér voor de oli< betaald moet worden, wat ook bi ons een prijsverhoging tot gevolg zou kunnen heben. Koeweit alsook Qatar hebben alle valutatransacties in Amerikaanse dollars voor onbepaalde tijd opge schort. De maatregel is bedoeld on bezitters van dollartegoeden te be schermen tegen mogelijke risico's zo is meegedeeld. Verwacht word dat Koeweit het besluit van Saoedi- Arabië zal volgen en zijn valuta - de dinar loskoppelt van de dol lar. Een maand geleden al besloo Iran al zijn munt te binden aan dt speciale trekkingsrechten in plaat: van aan de dollar. lijk voor de politierechter zal ver schijnen. Hij zei voor de rechter een verklaring over de toedracht van het ongeluk te zullen afleggen. Over zijn reis zei minister Pronk voorts teleurgesteld te zijn over zijn besprekingen in de Verenigde Staten. Het ging daarbij om de hulp aan de arme landen, die het meest getroffen zijn door de olie crisis. 'De Amerikaanse regering is wel bereid de hulp aan die landen te verhogen, maar het Congres staat daar buitengewoon negatief tegenover'. Minister Pronk consta teerde dat de Verenigde Staten wel iets meer bereidheid tonen tege moet te komen aan de wens van de arme landen om tegelijk met de discussie over de energie en de olieprijzen ook de prijzen van an dere grondstoffen te bekijken. Kunst 'Schaften' bij Theater leven dig gebracht7 Nieuwe hoeken 2 Lezer» schrijven 2 Commentaar 2 Strips, feuilleton I Weer Uw probleem 6 Mink van Kijsdljk 6 AMSTERDAM Margarine wordt met ingang van vandaag vier cent per pakje van een half pond goed koper, halvarine twee cent. Deze prijsverlaging volgt op die van tien maart, toen margarine vijf en hal varine twee-en-een-halve cent goedkoper werd. De verlaging is een gevolg van prijsdaling van grondstoffen op de wereldmarkt. Volgens de bond van margarinefabrikanten is de winke lier vrij in de mate en in het tempo waarin hij de prijsverlaging aan de consument doorgeeft. Dit houdt verband met 'de voorraden van groot- en kleinhandel. Al is er dan geen witte kerst geweestgal voor de lente viel gisteren in Amersfoort de eerste droge sneeuw van het winterseizoen. Zeker zal ook de beroemde kei even door de vlokken zijn bedekt. Toegegeven: geen keihard nieuws als inleiding op ons bekende verzoek. Abonneer eens iemand. Steengoed idee. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: WELKOMST VOORDEEL De nieuwe abonnee krijgt een welkomst voordeel. Hij betaalt (na twee weken gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. GIRO: Betaalt p. maand/kwartaa Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Artikelenserie Ondernemingsraden door prof. dr. H. J. van Zuthem Flinke flesopener. (Handig Komt altijd van pas). Luxe telefoonklapper, ook bruikbaar als adressenlijst. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, A'dam Een postzegel ls niet nodig. Die betalen wij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1