iethof: Alles draaide m aanleg van de metro wethouder kreeg sterke stroming tégen zich (5j amro bank Folklore in collectie van Frank Govers od van varkens door lamiteit' in riolering? Verpleging van zwakzinnigen op zoek naar een identiteit De Amro Bank verlaagt de rente op spaarvormen met een vaste looptijd. Rotan schoen bij Bijenkorf 'Systeem kapitalisme geschikt voor aanpak milieuprobleem' KT/KWARTET VRIJDAG 14 MAART 1975 BINNENLAND 9 'Wf 970 tot 1974 was Huib Riethof lid van jsterdamse gemeenteraad voor de PSP. ctiviteiten werden bij de laatste verkie- (mei 1974) zo gewaardeerd, dat de ndh en tweede zetel mocht innemen. Bij de mp ivolgeude collegevorming koerste de m 1 ~"J"~ in rg, voormalige wetenschappelijk medewer- \n het, Internationaal Instituut voor Geschiedenis in Amsterdam op een oon re samenwerking met andere progres- ase partijen aan. In augustus werd een iu ssief akkoord gevormd tussen PvdA, - ^PSP en D'66; Riethof werd beschouwd angrijkste grondlegger, ondanks duide- egenstand binnen zijn partij en het Amsterdam. Op 3 september kwam ,»t rtlllaici ua.111. vijj stjjiciuuci ivnaiu >ok ieuw college tot stand, dat steunde op [oordpartners en de CPN. Op uitdrukke- jsiuit van het PSP-partijbestuur nam I zitting in het college en kreeg de JJ?, 'uilles openbaar vervoer, verkeer, per- jzaken en kunstzaken. 1 c f werd daarmee de eerste PSP-verte- mb irg. genwoordiger in een college van B. en W. Vanaf 3 september kwam er binnen de partij echter een steeds duidelijker stroming naar boven, die zich tegen het, bekleden van een dergelijke functie keerde. Deze stroming werd naar verhouding sterker, ook doordat op 23 november 66 leden uit de PSP stapten: de meesten van hen behoorden tot de zoge naamde 'groep-Oosterhesselen', die nauwe banden wilde aanknopen met andere progres sieve partijen. Onder aanvoering van de vroegere partijvoorzitter P. A. Burggraaf be dankten zij als lid, omdat de PSP een vage, verscheurde partij zou zijn geworden. De Amsterdamse wethouder kon zich moeilijk bij de 66 aansluiten, hoewel ook hij een groot voorstander was van versterking van de link se eenheid. In november kwam hij met zijn Amsterdamse achterban in conflict, toen hij tegen uitstel van de voltooiing van de oost- lijn stemde. De afdeling stelde tegen hem een schorsingsprocedure in werking. Na de verij delde aanslag op een metrostation in de Bijlmer gaf Riethof zijn steun aan een ge ruchtmakende verklaring van B. en W., maar distancieerde er zich kort daarna van. In een open brief bepleitte hij uitstel van de sloop werkzaamheden in de Nieuwmarkt voor de aanleg van de Oostlijn. Deze ommezwaai werd door burgemeester Samkalden en zijn collega-wethouders aange vat om hem tot aftreden te dwingen. Riethof bedankte daarop ook als lid van de raad, waarna het partijbestuur besloot de schorsing niet door te laten gaan. Na een verklaring van Riethof, dat hij nog niet definitief afzag van een eventueel latere terugkeer in de raad sprak het PSP-partijbestuur alsnog met on middellijke ingang het royement over de Amsterdammer uit. Woensdag trok Riethof hieruit voor zichzelf de consequentie en be dankte voor de PSP; mét hem stapten ook de hoofdbestuursleden Frans Rijsdijk, Karei Wolters en René Mendel en diverse Amster dammers uit de partij. Haro Hielkema ERDAM Het bedanken uib Riethof als lid van de ïeeft lang niet alleen te met de discussies over aag of er in Amsterdam niet een metro moet ko- )e gebeurtenissen rondom ormalige wethouder van ifdstad geven voor de ro keer aan hoe errc'? gsverschillen binrr zijn over de fur.t verklaring zei Riethof niet lid te willen zijn van een die omspringt met haar le- een manier, zoals met hem is: wel schorsing, geen jmer dat ik toekwam eigen werk' g, wel schorsing. Riethofs het college van B. en W. r het gewest-Amsterdam rden opgevuld, 'omdat van ntuele opvolger niet mag verwacht dat hij zijn han- maakt aan het werk van ge college'. Riethof: 'Voor tij als de PSP was het een ergang dat ik wethouder ien partij moet dan heel ;aan opereren, wat niet in- lat er een 'rechtsere koers' ngeslagen. In concreto kan 'n geval laten zien, wat je met al je acties wilt. Het iparaat moet ook omge- worden. Dat is echter niet het partijbestuur heeft ptember toegestaan dat het ileef twijfelen aan het me- t. De standpunten verhard- n heeft zich heel sterk af- igen zijn eigen wethouder, is dat niet zo'n ramp, bij in Amsterdam gebeurt dat tig. Voor mij betekende het vel dat ik de wind van twee kreeg. De PSP dacht dat ik leer toegaf aan de druk van en de PvdA-wethouders (an de open brief) opeens iprisping vat. verontwaardi- et de mededeling dat ik oest opkrassen'. 'heeft in zijn korte wethou- 'aan nooit de kans gekre- zich waar te maken. Dat verschillende raadsfrac- (D, D'66)het wordt door ormalige ambtenaren be lt hij geeft het ook zelf toe. et overhaaste gedoe bij de mij te royeren heb ik niet de gelegenheid gehad om mijn standpunt in de me- le te verantwoorden. Een ing voor mijn stemgedrag ?eken klaar; pas deze week iet gewestbestuur die brief leden verzonden'. ■EU WT M iï Huib Riethof: 'Toch zal de PSP nog lang door blijven vegeteren...' daden verricht worden: dat hoeft geen afzwakking van je eigen pro gram te houden'. Fel over Van Duijn Riethof haalt dan ook fel uit naar zijn ex-collega Roel van Duijn (PPR): 'Het is natuurlijk gemakke lijk om in het college te gaan zitten en alleen bestuursmacht uit te oefenen, wanneer die in je straatje past. Ik heb B. en W. a beschouwd als een collegiaal be stuur. Van Duijn wil zich binnen het college steeds apart opstellen, streng vasthouden aan het verkie zingsprogram. Dat is onjuist. Na tuurlijk houd je het op zijn manier vrij lang uit in zo'n bestuurscollege, maar voor de stad is het absoluut ongunstig. Van Duijn zegt te willen meewerken aan de uitvoering van het raadsbesluit inzake de metro. Pas als er een dode valt, kan hij het niet langer doen. Dat lijkt me toch een erg hoge prijs. Misschien zou hij genoegen willen nemen met een zwaargewonde'. Ook de opstelling van diverse PvdA-raadsleden keurt Riethof af: 'De PvdA verwijt ik de voortduren de verdeeldheid. Die partij is op het moment in het stadsbestuur een ongelooflijk onstabiele factor'. Het kan me niet schelen welke kant hun standpunt opvalt, maar het wordt hoog tijd dat ze duidelijkheid tonen. Het progressief akkoord wordt door de PvdA misvormd tot een overeenkomst naar burgerlijk recht. Het gaat echter niet om het program op zich, maar om de in- hoM'. 'Vegeteren' In het afgelopen halfjaar was een goede relatie gegroeid tussen Riet hof en het personeel van het Ge meentelijk Vervoerbedrijf, dat ver trouwen had in de wethouder. Riet hof gaf een belangrijke stoot tot de aanleg van vrije banen en onder zijn wethouderschap werd de grondslag gelegd voor een nota over het personeelsbeleid in Am sterdam, dat zo'n dertigduizend ambtenaren in dienst heeft. Ook het probleem van de taxi's op vrije trambanen hielp hij oplossep. Maar het hoofdaccent van Riethofs be oordeling bleef liggen op zijn op treden in de metro-affaire. 'Het is jammer dat ik niet meer aan m'n eigen werk heb kunnen doen. Alles draaide om de aanleg van de me tro'. Riethof is ernstig teleurgesteld over de werkwijze van de huidige ge meenteraad. 'Het werk in de raad wordt vaak alleen als parlementair werk beschouwd, maar de gemeen teraad voert tegelijkertijd ook het bestuur over de stad. Dat betekent dat je als raadslid amendementen moet aandragen, alternatieven moét uitwerken. Het is uitermate triest dat raadsleden van partijen, die het college steunen, oppositie voeren op de wijze zoals de WD en het CDA dat doen. Ze houden zich niet bezig met het aangeven of bestuderen van oplossingen. Als het gaat om de voltooiing van de me tro, moedigen die raadsleden het uitzichtloze verzet aan. Er wordt de illusie gewekt, dat de oostlijn niet wordt doorgetrokken naar het Cen traal Station. Als je reëel bent, moet je zeggen dat dat niet kan. Je moet kijken of je tot overeenstemming kunt komen met de buurt'. Die bereidheid om constructief te werken aan raadsbesluiten mist. Riethof bij zijn raadscollega's, van wie hij woensdag 19 maart met een hartige slotrede afscheid neemt. Hij blijft volhouden dat het mogelijk is om aan de hand van een progres sief akkoord te besturen. 'Een pro gressief akkoord gaat uit van doel stellingen. Daarnaast heb je te ma ken met een werkprogram, waarin je als bestuur probeert in te sprin gen op verschillende mogelijkhe den. Er moeten creatieve bestuurs- Het opzeggen van Riethof en an deren van het geloof in de PSP wordt beschouwd als een doodsteek voor de pacifistisch-socialistische partij. Riethof: 'Toch zal de PSP nog lang door blijven vegeteren. Er is ook best plaats voor een getuige nis van een dergelijke partij, die in de sfeer van de actie blijft zitten. 2elf heb ik de laatste jaren met anderen geprobeerd naast het ge tuigen van principes ook te werken aan het opbouwend onderdeel van een progressief blok. Binnen de PSP is dat element door de vele opzeggingen wel verkeken. Mensen die daarop georiënteerd waren, ha ken af. Zij komen bij andere partij en terecht', Riethof zelf heeft nog Weinig trek over te stappen naar eén andere politieke groepering: 'Ik denk er ook beslist niet over een nieuwe partij op te richten. De eerste tijd ga ik me weer bezig houden met bronnenpublikatie over de Neder landse arbeidersbeweging. Binnen kort komt er een uitgave van mijn hand over de socialistische ge meentepolitiek en mijn ervaringen daarmee. Verder heb ik erg veel aanvragen voor lezingen over ge meentepolitiek, vooral van PvdA- afdelingen in het land'. Van een onzer verslaggevers TILBURG 'De identiteit van de Z -verpleegkundige is momenteel nog grotendeels het wisselvallige en platgedrukte resultaat van de strijd tussen de grootmachten in de zwakzinnigenzorghet medisch mo del en het gedragswetenschappelijk model'. Dit staat in een discussie nota, die, opgesteld door een pro jectgroep, gisteren het uitgang spunt was van de landdag van de sectie zwakzinnigenzorg van de Ka tholieke Unie van verpleegkundigen en verzorgenden (KUW). Het thema van deze in Tilburg gehouden landdag luidde 'Z-verple- ging tussen wal en schip'. Verscheidene inleiders schetsten de ontwikkeling in de zwakzinnigenin richtingen van 'louter' verplegen tot begeleiden en activeren van de pupillen. De heer Th. H. van Zutp hen, projectleider-coördinator van de experimentele opleidingen voor verplegende en verzorgende beroe pen, zei dat de gedragswetenschap pers in belangrijke mate de inhoud van de veranderingen hebben be paald: zij richtten zich sterk op het ontwikkelen van sluimerende mo gelijkheden bij zwakzinnigen. Zij trokken ook medewerkers aan, die niet uit de verpleging voortkwa men, zoals pedagogen en psycholo gen. Deze ontwikkeling is door de verpleegdienst niet altijd vreugde vol gadegeslagen, aldus de heer Van Zutphen. De verplegenden moesten hun hegemonie prijsgeven en ze moesten samenwerken met mensen die het allemaal nogal anders za gen. 'Het vuile werk voor de verple ging en het schone voor de rest' was een veelgehoorde klacht. Doordat nu in het programma van de Z-opleiding veel aandacht wordt besteed aan de orthopedagogische bekwaamheid 'bezigheidstherapie wordt in deze opleiding meer tijd besteed aan de gedragsvakken dan aan de medische vakken. Het ge volg is echter twijfel over de be roepsidentiteit: velen voelen zich geen verpleegkundige meer, maar leiders of pedagogische medewer kers. Volgens de heer Van Zutphen geldt dat trouwens ook voor verple genden in algemene en psychiatri sche ziekenhuizen, die venmin aan de invloed van de gedragsweten schappen zijn ontkomen. De kinderarts J. A. G. Lormans zei, dat de lichamelijke verzorging van de zwakzinnigen van .groot belang blijft. Als bepaalde lichamelijke af wijkingen niet worden onderkend, doordat de gehandicapte zijn ge voelens of gewaarwordingen niet goed onder woorden kan brengen, is dat nadelig voor zijn optimaal functioneren. Hij pleitte dan ook voor een integratie van gedragswe tenschappen en medisch-biologisch denken. De deskundigheid van de Z -verpleegkundige moet berusten op vaardigheden op twee terreinen, zo zei hij. HILVERSUM Hei aantal aan meldingen na het televisieprogram ma 'Werkwinkel', waarin woensda gavond bezoekers werden gevraagd voor zwakzinnigen in instellingen, wordt geschat op duizend. De tele foon stond tot middernacht roodg loeiend en donderdagochtend be gonnen de telefoontjes weer. Daarvóór waren dankzij publikatie in Trouw-Kwartet en de omroep- bladen al 82 aanmeldingen binnen. Voor de provincies Limburg, Bra bant, Utrecht en Gelderland zouden er nog wel wat bezoekers bij kun nen komen. Maar voor de rest van het land lijkt het aantal voldoende. Niet omdat niet meer pupillen be hoefte hebben aan een dergelijk contact, maar omdat de de moge lijkheden van de inrichting om de bezoekers op te vangen en te bege leiden beperkt zijn. De indruk bestaat dat het overgrote deel van „de vrijwilligers, die zich hebben aangemeld, dit weloverwo gen heeft gedaan en vaak wordt gevraagd of men eerst alleen ken nis kan maken in een inrichting. Bij de aanmelders waren mensen die zelf een gehandicapt kind heb ben. of die de situatie vanuit de familie kennen. Ook waren er vrij willigers die bang waren niet geac cepteerd te zullen worden omdat ze ongehuwde moeder zijn. een ge scheiden man of Indisch'. (ADVERTENTIE) h onzer verslaggevers - De Edense landbouwer S. van Eindhoven heeft het ge- bestuur medegedeeld dat hij een schade van vijftigduizend heeft opgelopen door sterfte onder zijn varkens als gevolg rgiftiging van het oppervlaktewater. De raadsfractie van renpartij heeft B. en W. naar aanleiding'van deze kwestie je vragen voorgelegd, waarvan er één is of de politie het Tanatex Chemical Holland NV op heterdaad heeft betrapt lozen van vergiftigd water. dood ter wereld. In totaal wordt de schade op een halve ton geschat. Het bedrijf zou hierdoor zo ernstig zijn gedupeerd, dat de eigenaar zich tot de dienst sociale zaken van de gemeente Ede (voor algemene bij stand) heeft gewend. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Gelderland heeft een onderzoek Ingesteld. In het rapport wordt on der meer gesproken van een ont steking van de gewrichten bij de varkens. Over de veroorzaker hier van wordt niet gerept, aldus de afdeling voorlichting van de ge meente. Volgens de Boeren-fractie heeft de Gezondheidsdienst bij monsters echter in een erbij be trokken poldersloot giftige bestand delen ontdekt, zoals ndtriet, fenol en een sterk verhoogd ammoniak- gehalte. Zaken, die ook gevaarlijk zouden zijn voor mensen. Vanaf 16 maart 1975 vergoedt de Amro Bankop nieuwe stortingen de volgende rente: van de gemeente Ede ver- beeft een week of zes gele- het dubbele rioleringssys- 'calamiteit' plaatsgevon- arvan is toen geen proces- opgemaakt. Door een breuk fvalwater van de industrie normaal gescheiden wordt naar een zuiveringsin- terecht zijn gekomen in ring, die bedoeld is voor w schoonindustrieël koel- 'f dit verband houdt met de n de varkens bij de land- Van Eindhoven is niet ze- andbouwer Van Eindhoven riddels enkele varkens ge- één moest er worden kt en een aantal andere zal eten worden afgeschreven, wierp een zeug zeventien Vijftien ervan kwamen Spaarrekeningen met een vaste looptijd van 5 jaar81/2% (was 9 van 4 jaar8 (was 8Vs van 3 jaar7 (was V/z van 2 jaar61/2% (was 7 Spaarbiljetten met een vaste looptijd van 5 jaar8 (was 81/2 van 2 jaar61/2% (was 7 De rente op bestaande tegoeden met een vaste looptijd ondervindt uiteraard geen wijziging. De rente op de overige spaarvormen blijft ongewijzigd. Witte katoenen jassen niet daaronder jurken van tijkstof. door Annemarie Lücker AMSTERDAM In een monumentaal verbouwd pand, met bloeiende roze rode struiken en planten in de tuin aan de Weteringschans in Amsterdam, liet Frank Govers zijn zomer collectie 1975 zien. Naast couture ontwerpt Govers nu ook voor de confectie; binnenkort is deze te koop bij Witteveen, de Bijenkorf en bij Barbara. De prijzen liggen rond de twee honderd gulden. Er is geen jeans of khaki te bespeuren bij Govers, hij laat dat liever over aan de gespecia liseerde fabrikanten. Hij ge bruikt uitsluitend pure katoen en zuiver zijde en grijpt terug op eenvoudige stoffen met een ei gen karakter, zoals gestreepte tijk, Staphorsts bloemetjesgoed, donkere boerenstreepjes en blauw witte ruitjes van Franse nonnenschorten. Vaak komen deze stofjes samen terug In 'landelijke jurkjes' met dubbele rokken en schorten. De ouderwetse petticoat hoort daar ook weer bij. Het folkloristische effect wordt verhoogd door bij passende doeken en shalws met geappllceerde geborduurde mo tieven. De mannequins droegen kleine chignons, laag in de nek met een of meer vlechtjes strak om het hoofd; daarbij gehaakte katoenen bandeaux, met paillet ten op een rozet, gehaakte net jes met daarop corsages of siera den. De eenvoudige stoffen worden ge raffineerd verwerkt met plooi tjes en dwars genomen streepjes voor passen, tussenstukjes en schouderkapjes. Simpele witte knoopjes op een rijtje, achter, in de zij en op de schouders geven deze jurkjes e enlief schoolmeis jes effect. Govers maakt schitte rende jassen van spierwitte ka toen met knalrode of blauwe dunnen blesjes in de naden. De jassen vallen klein van boven, in het rugpand zitten smalle in gezette banen die naar onderen wijd uitwaaieren. Pure zijde Dezelfde modellen worden ook ln pure zijde gemaakt met daar onder wazige gebloemde jurken in pasteltinten. Zwierige jurken, met ruime aangerimpelde vo lants op het lijfje, de mouwen en de rokken, hebben vaak diepe décolletees en om de smalle lijf jes worden contrasterende cein tuurtjes kruislings geknoopt met een strikje. Frank Govers ge bruikt hiervoor oorspronkelijke stoffen met beeldschone dessins uit India en Perzië. Vooral de dunne saristoffen, verwerkt tot wuivende avondkleding zijn sprookjesachtig mooi. Erg fees telijk zijn jasjes en tunieken, volgeborduurd met pailletten, die worden gedragen op zijden Jersey rokken. En dan te beden ken dat het opwerken van zo'n pailletten jasjie gemiddeld één maand kost! De Bijenkorf lanceert het nieuwste ontwerp van Jan Jan sen: de rotan schoen. Luchtig en elegant; een combinatie van leer en suède. Kenners voorspellen de rotan schoen een grote toe komst. Op de vakbeurs in Parijs was de belangstelling voor dit ontwerp groot. Ter gelegenheid van het honderd duizendste paar klompen ontving Jan Jansen tij dens een feestelijke bijeenkomst de 'Gouden Klomp' uit handen van fabrikant Arthé uit Beem- ster. Rapport Teldersstiehting: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het stelsel van vrije ondernemingsgewijze produk- tie is bij uitstek geschikt om de problemen van milieu en grond- stoffenschaarste aan te vatten. Tot deze conclusie komt het rap port 'Milieu, groei en schaarste' van de met de beginselen van de WD verwante Teldersstichting. De samenstellers, onder voorzitter- modig een beroep op de bijstands schap van prof. dr. G. Zoutendijk, zien ln het prijsmechanisme het voornaamste ordenende principe, mits Inderdaad ook milieukosten en zo nodig grondstoffenschaarste in de prijzen tot uitdrukking worden gebracht. Dat veel consumptiegoe deren daardoor duurder zouden worden, dient naar het inzicht van de commissie niet volledig in de lonen te worden, gecompenseerd. De indexering zou beperkt moeten blijven tot het prijsverloop van de eerste levmnsbehoeften. Bij het los laten van de volledige loonindexe ring zou wel speciale aandzcht be steed moeten worden aan de soci aal zwakkeren. Onderdeel van een actieve bevol kingspolitiek zou onder andere moeten zijn, de afschaffing van al le maatregelen die grote gezinnen bevorderen binnen een termijn van bijvoorbeeld tien jaar. 'Grote gezin nen zouden in de nieuwe situatie zo wet kunnen doen'. Milieuheffing en bijvoorbeeld ver grote inkomsten door de prijsver hoging van aardgas zouden volgens het rapport niet aan de algemene middlen mogen worden toegevoegd, maar in een milieufonds en een grondstoffenfonds worden gestort. Daarmee kan onder andere de in dustrie geholpen worden, zich mi lieuvriendelijke produktiemethoden toe te leggen. Ook zou uit deze pot de vennootschapsbelasting wat ver laagd kunnen worden, teneinde het bedrijfsleven in het algemeen meer armslag te geven. Afvloeïng en om scholing bij het beëindigen van on toelaatbare produktiemethoden zou eveneens uit deze bron kunnen worden gefinancierd. Op het be leidsniveau zou de positie van de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne moeten worden ver sterkt door een aantal taken van andere departementen over te he velen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9