Bij Mozarts muziek speelvreugde voorop Peek&Cloppenburg TROUW/KWARTET VRIJDAG 14 MAART 1975 1! crp i door Piet Visser AMSTERDAM Bij Mozarts muziek gaat het niet zozeer om de bedoelingen, de mededelingen, zoals bij Beethoven en zoveel ande ren; bij hem spreekt allereerst een bijzondere musiceervreugde zich uit. Daarom maakt zijn muziek ons zo gelukkig. Er zijn componisten die hem daar in hebben kunnen volgen. En het was de verdienste van de program- masamensteller voor het abonne mentsconcert van deze week (woensdag en donderdag), dat hij hierin een gelukkige hand heeft gehad: Jacques Ibert's 'Hommage a Mozart'. Mozart's eigen Symfonie in Es (KV 453), de Zesde Symfonie van Carl Nielsen en Strawlnsky's Scherzo Fantastique op. 3. In het stuk van Ibert was wel zoveel Mozartiaanse muzikaliteit te vinden en dan zonder letterlijk te citeren en tegelijk zoveel ei gen vinding, dat na het einde van deze Amsterdamse première de 'bravo'-kreet zeker verdiend was. Ook voor de manier van uitvoering, die door Gennady Rozdjestwensky rustig geleid werd. Mozart's eigen werk daarentegen ging naar onze smaak te rustig-geroutineerd, met een grijze kleur, heel bedachtzaam en zonder flonkering. Net nog wat lyriek bij het goedlachse af en zon der enige scherpte in het ritme. Tegen het slot werd het geval wat kleurrijker. Dat de Deen Nielsen in 1925 een zo vreugdevol stuk met zulk een pitti ge humor in een fantastisch opge bouwde klank wat een magnifiek en veelzijdig slagwerk! op zijn zestigste heeft kunnen schrijven, stempelt hem tot een groot vakman en een Mozartiaanse muzikant. Hij gaf ons een stuk met boeiende raadsels en veel spanning, zonder de zwaarte van een Brahms, of de daver van een Mahler, om te eindi gen met een climax in een geestige klank. Het is voor mij onbegrijpelijk, hoe Strawinsky in 1909 zijn Scherzo Fantastique in een zo lichte toets, ook al in de Mozartiaanse sfeer en toch zo modern heeft kunnen schrijven. In 1924 is het voor het eerst in Amsterdam gespeeld, met de componist aan de lessenaar. Het zal nog wel eens meer zijn uitge voerd. maar ik kan het me niet als 'repertoirestuk' herinneren. En dat verdient het zeker; om velerlei re denen. Het orkest was heel de avond goed op dreef. P. VISSER Nobelprijswinnaar Andric overleden BELGRADO De Joegoslavische schrijver Ivo Andric, Nobelprijswin naar voor letterkunde 1961, is don derdagmorgen op 82-jarige leeftijd in het militaire ziekenhuis in Bel grado overleden. Andric is opgegroeid in Bosnië. Toen de eerste wereldoorlog uitbrak werd hij door de Oostenrijkers ge vangen gezet. In de gevangenis schreef hij het lyrisch proza 'Ex Ponto' en de bundel 'Nemiri'. Daar na Joegoslavië was toen nog een koninkrijk was hij in diploma tieke dienst. In 1941, toen Duits land Joegoslavië aanviel, was hij gezant in Berlijn. In 1961 kreeg hij de Nobelprijs voor zijn romans over het leven in zijn geboortestreek Bosnië. Tot zijn meest bekende werken be horen 'De kroniek van Travnik' en 'De brug over de Drina'. Weer opgravingen bij Dorestad RIJSWIJK Na een winterpauze van enkele maanden gaat de Rijks dienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek weer verder met de opgraving van de vroeg midde leeuwse handelsplaats Dorestad in de gemeente Wijk bij Duurstede. De algehele leiding van dit onder zoek berust bij prof. dr. W. A. van Es en drs. W. J. H. Verwers. In de acht jaar dat de ROB al aan het graven is. heeft men een voor lopig beeld kunnen krijgen van Do restad, zoals het er tijdens de bloei in de achtste en negende eeuw uitgezien heeft. Dat beeld zal, net als de geschiedenis van het onder zoek. te zien zijn op een expositie in het Stedelijk en Kantonaal Mu seum te Wijk bij Duurstede. Deze tentoonstelling, die met medewer king van de ROB tot stand komt, zal waarschijnlijk in de loop van mei worden geopend. Bij de opgravingen in deze fase, gaat het in hoofdzaak om aanvul lingen van eerder verkregen resul taten. Zo zal dit jaar de Franken- hof opgegraven worden, waardoor een vrijwel aaneengesloten over zicht verkregen wordt van een ge bied dat bebouwd was met grote, verspreid liggende huizen. Ook wordt er. en dat is voor de vijfde en laatste maal, een dwars doorsnede door het havencomplex van Dorestad gemaakt. In het uit breidingsplan de Horde gaat men ook graven en hier verwacht de ROB een nederzetting te vinden uit de Romeinse tijd, wellicht het op een (zeer) oude kaart vermelde Le- vefano. Concoursen en cursussen MüNCHEN Voor het derde In ternationale Concours voor Electro- acoustische Muziek geluidsband van tenminste acht minuten voor 15 april zenden aan Mc Miny Huissie de Justice. 1 rue Coursalon. 18000 Bourges. Voor het 24e Internationale Mu- ziek-Concours te München van 2 tot 18 september, voor piano, viool, orgels, bas en strijkkwintet inschrijven voor 1 juli bij Intern a- tionaler Musikwettbewerb. D-8 München 2, Bayerischer Rundfunk. Voor het Internationaal Pianocon cours Robert Casadeus te Ohio kunnen pianisten geboren tussen 1 januari 1943 en 1 januari 1958 zich voor 1 augustus aanmelden bij The Cleveland Institute of Music, 11021 East Boulevard, Cleveland, Ohio 44106. Prof. dr. Leo Rindere, Haydnplatz 8, 6020 Innsbrück, Oostenrijk geeft van 24 juli tot 14 augustus cursus sen over muzikale vorming van jeugdige leerlingen. Arthur Grumiaux geeft van 27 juni tot 15 juli een Internationale In terpretatiecursus voor violisten, die zich voor 10 juni kunnen melden bij Ministère de la Culture frangai- se. Dir. des Arts musical et lyrique, 3e etage. Avenue de Cortenbergh, 158, 1040 Bruxelles. Voor het Inter nationale Concours Gino Marinuzzi in mei te San Remo kunnen jonge dirigenten, niet ouder van 28, zich melden bij .Amministrazione Comu- nale Rassenga Internationale Gino Marinuzzi. 18038, San Remo, Italia. Negende kunst- en Tromp muziekconcou antiekbeurs in Breda voor Hoboïsten BREDA De Negende Nederlandse Kunst- en Antiekbeurs wordt van 22 tot 31 maart gehouden in alle ruimten van Breda's Het Turfschip. Er zullen 53 standhouders zijn, waarbij ook deelnemers uit Duits land en België, en er worden niet alleen zeldzame en drue stukken vertoond, maar beter betaalbare. Terwijl het bestuur weer borg staat voor de kwaliteit van de meubels, klokken, schilderijen, sieraden, boe ken, prenten, kaarten, munten, ta pijten, tegels, wapens, aarde- en zilverwerk, en nog veel meer. De beurs zal geopend zijn van 14 tot 22 uur. Oude ikonen in Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM In Bergen op Zooms Markiezenhof uit de vijftiende eeuw en mooi gerestau reerd is van 22 maart tot 20 mei een grote tentoonstelling van iko nen russische, griekse, ethiopi- sche en Balkan-ikonen zilveren kruizen (150), religieuze sieraden uit Servië, Macedonië, Albanië, en een edukatdeve afdeling over ge schiedenis, vervaardiging, enz. De ikonen zijn bijeengebracht door het ikonencentrum te Echteld. De ten toonstelling zal geopend zijn van 10 tot 19 uur, op feestdagen van 12 tot 19 uur. EINDHOVEN In Eind komt in september een Tromj ziekconcours (dr. ir. Th. P. 7 financierde) voor hoboïsten i derland, België. Luxemburg niet ouder dan -28 zijn. Vooi van de jury is de Amerikaanse gent Guido Ajmone Marsan, j; den zijn Han de Vries, Lot ha ber uit Keulen en lady Evelyn birolli. De eerste prijs is 5.00 een optreden met het Brabant kest, de tweede ƒ2500,- oofc een optreden, en dan zijn e: 1000,- voor de beste vertolke een compositie van een in d neluxlanden levende componis demi-finale en de finale zijn en 24 september, het slot» volgt op zaterdag 27 septemt Eindhovens Stadsschouwburg, lichtingen en formulieren Kunststichting Eindhoven, B dijklaan 19, Eindhoven, tel. 116030. Tentoonstelling Paul Schuitema EINDHOVEN In de hal vj Technische Hogeschool te Eii ven komt van 21 maart tot 15 een tentoonstelling van het van Paul Schuitema (1897-197; avant-gardist uit de jaren tv dertig, die met vernieuwde tyj fie fotografie en film zo i schappelijk mogelijk wilde fui neren, en waarvan de invl nog doorwerken. Mantels \allen wijd èn op. Bij P&C. en RAF-blue. Mt 36 t/m 44.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8