Terreur niet e voorkomen' Luchtbrug Cambodja- VS weer onderbroken fS zouden PLO illen erkennen Portugese coup wordt in discussies gesmoord Topcriminelen in VS snabbelen zich rijk met lezingen Denktash wil weer praten over Cyprus Leider van Portugese christen-democraten betrokken bij coup anselier Schmidt in bondsdag: 3* Belasting voor droogte Hoge militair beschuldigt: 'Op basis van gelijkheid' Ook Bahrein nationaliseert olie-industrie Publiek in rechtszaal vecht met Zuidafrikaanse politie )UW/KWARTET VRIJDAG 14 MAART 1975 BUITENLAND 7 lei v ipNN (UPI, DPA) De Westduitse bondskanselier Helmut hmidt heeft in de bondsdag gewaarschuwd dat er geen grote Recessen te verwachten zijn in de strijd tegen het terrorisme, c at wat op korte termijn ook aan tegenacties ondernemen, extre- >le isten zullen toch door kunnen gaan met moorden en ontvoerin- aldus de bondskanselier. van het politieke en parlementaire partij-spectrum. Het zijn eerder mensen, die de reactie in de kaart spelen'. Andreas Baader De kans is groot dat Andreas Baa der, één van de leiders van extre mistische Rote Armee Franktlon (Baader-Meinhof-groep), het in mei bij zijn proces zonder de twee verdedigers moet doen, die hij zelf had gekozen. De rechgbank in Suttgart (waar Baader te recht zal staan) heeft bepaald dat de advo caat Klaus Croissant niet kan wor den toegelaten als verdediger van Baader. De rechtbank heeft dat be sluit genomen op grond van de pas ingevoerde regelingen, die kunnen worden gebruikt tegen 'verdedigers die misbruik maken van hun rech ten'. Croissant wordt ervan be schuldigd contacten te hebben ge legd tussen Baader en diens mede standers buiten de gevangenis. Bo vendien wordt hij ervan verdacht te hebben bemiddeld tussen Baader en het weekblad Der Spiegel, dat enkele weken geleden een vraagge sprek met de gevangen anarchist publiceerde dat duidelijk buiten de censuur van de gevangenis om was gegaan. Kurt Grönewold, de tweede advo caat die Baader als verdediger had genomen, zal waarschijnlijk door eenzelfde maatregel van de Stutt- gartse bank worden getroffen. De procedure daarvoor is al begonnen. Croissant vroeg zich af of verdedi ging van de vier hoofdverdachten van de zogenaamde Ba&der-Mein- hofgroep nu nog wel mogelijk is. Een delegatie van de Europese Ver eniging ter verdediging van Politie ke Gevangenen heeft een krachtig protest ingediend bij de Westduitse justitie tegen de uitsluiting van Croissant. "ijunidt opende met zijn toespraak tweedaagse debat in het West- tse parlement over de binnen- atyise veiligheid. De datum voor debat was al maanden geleden 1 t gesteld, maar het werd plotse- g zeer actueel door de ontvoe- van de Westberlijnse CDU- ier Peter Lorenz twee weken ge- 'üj! en. De CDU, die in Bonn in de ira^positie is, heeft de onrust over de voering van Lorenz aangegrepen r kritiek op de regering van de is. laal-democraten (SPD) en de li- alen (FDP) die te laks zou op- (den tegen politieke extremisten, de Bondsdag hield CDU-woord- srder Alfred Dregger een vrij ge- tigde redevoering. Hij was het in ite trekken wel eens met kanse- r Schmidt dat bestrijden van a gelijke terreurdaden uiterst eilijfc is. Schmidt en Dregger ren beide van mening dat herin- ring van de doodstraf in de tidsrepubliek maar weinig effect i hebben omdat men hier juist te ken heeft met extremisten, die eid zijn hun leven te offeren, imidt waarschuwde, dat 'niets is gebeurd of kan gebeuren' het Joeren van 'Gestapo-methoden' er htvaardlgt. vo ccjilly Brandt debat over de binnenlandse bracht het eerste optre- r, n van Willy Brandt in het parie nt. sinds diens aftreden als ïdskanselier in mei vorig jaar. e jfendt keerde zich krachtig tegen verwijt van sommige CDU-le- dat de sociaal-democraten n antwoordelijk zijn voor de ter- ,fv r omdat zij te zacht zijn voor de erst linker vleugel van hun eigen rtij. 'Ieder die deze terroristen ':s noemt beledigt politiek links', Brandt. 'Deze terroristen zijn in in enkel opzicht links in de zin Deze timmerman in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh verwerkt kisten, waarin munitie is aangevoerd, tot eenvoudige doodskisten. fsprciak tussen Kissinger en Sadat OET, CAIRO (UPI, Reuter, AP) De Verenigde Staten zul- de Palestijnse bevrijdingsorganisatie, de PLO, erkennen vlak Ejordat in Genève de vredesconferentie over het Midden-Oosten Nï irdt hervat, zo meldde gisteren het Libanese weekblad Al Ha- V des. giei 'm et ti n 5XP t weekblad noemde als zijn bron vet! "Egyptische regeringsfunctiona- ,'fDeze had gezegd dat de VS in zls( 1 voor de erkenning van de PLO 1 willen dat de Palestijnen de at Israël dan als 'realiteit' aan- e 1 arden. Hierover zou een afspraak i gémaakt tussen de Egyptische asJ isident Anwar Sadat en de Ame- ira(|aanse minister van buitenlandse en Henry Kissinger. De PLO- a^der Jasser Arafat zou op de gebracht zijn van deze af- aken. Het Libanese persbericht vl s geschreven door de hoofdredac- ereiir van Al Hawades, Selim Loezi. te verblijft momenteel in Assoe- de plaats waar Sadat en Kissin- momenteel onderhandelen, zl schreef ook, dat de Egypti- e regering 'verrast en boos' was in het uitvoerend comité van de 0 de taktiek van Kissinger in t Midden-Oosten (stap voor stap ar een regeling) aanviel, terwijl t al op de hoogte was van de lerikaanse bereidheid om de PLO erkennen. Arabische Socialistische Unie, enige politieke partij In Egypte, klaarde gisteren dat Egypte naar J conferentie in Geneve zal gaan, óiai het resultaat van Kissingers uj middeling tussen Egypte en Israël k zal zijn. In de verklaring van partij wordt gezegd d at presi- - it Sadat met Kissinger onder- ■jp ndelt vanuit een positie van tol. racht en verantwoordelijkheid', vas n. o srhaald werd dat Egypte het als n voelt er voor te zorgen •■[talie bezette Arabische gebieden »r Israël worden ontruimd. De ver- 'i-Jring van de Socialistische Unie duidelijk bedoeld als antwoord de kritiek, die andere Arabische aden en de Palestijnen hebben Egyptes bereidheid om opnieuw gaan praten over een akkoord [t Israël over de Sinaï ,die sinds >7 door Israël wordt bezet. Jl ulster Kissinger zei gisteren dat cus 1 'langzaam maar zeker' vorderin- 'erlii n maakt bij zijn onderhandelin- vat u met president Sadat. Gisteren aakte Kissinger een toeristisch 3-21 tstapje waarna hij om zes uur 's avonds weer zijn opwachting bij Sadat maakte. De Amerikaanse mi nister wordt vandaag in Israël terug verwacht. WASHINGTON, PHNOM PENH (AP, Reuter, UPI) De Ame rikaans e luchttransporten op de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh moesten gisteren opnieuw worden gestaakt we gens de zware beschieting van het vliegveld Potsjentong. De troepen, die de .regering van maarschalk Lon Nol in Cambodja bestrijden, vuurden ongeveer veer tig raketten af op de luchthaven, die de Amerikanen gebruiken voor de dagelijkse aanvoer van munitie, voedsel en medicijnen. Bij de be schieting werden twee mensen ge dood. Eén raket vernielde een ops lagplaats met veertig ton munitie. De Amerikaanse autoriteiten beslo ten daarop de vluchten tussen Thailand en Phnom Penh tijdelijk te staken. Het was de derde onder breking van de luchtbrug binnen een week. Eén raket kwam in de hoofdstad zelf terecht, maar daarbij werd niemand gewond. In Washington leed de regering van president Ford -weer twee ne derlagen in de slepende strijd met het Congres over het voorstel om extra militaire hulp aan de regimes van Lon Nol in Cambodja en Thieu in Zuid-Vietnam te geven. De cóm- missie van buitenlandse zaken van het Huis van Afgevaardigden ver wierp met achttien tegen vijftien stemmen een voorstel om 82,5 mil joen dollar extra militaire hulp naar Phnom Penh te sturen. Dit voorstel was een op het laatste moment geformuleerd compromis om toch iets te redden van Fords oorspronkelijke plan van 222 mil joen dollar extra hulp. In de Senaat zei de Democratische fractie nee tegen de plannen voor meer hulp aan Thieu in Zuid-Viet- nam en Lon Nol in Cambodja. De stemverhouding was 38 tegen vijf. Een dag eerder hadden hun partij genoten in het Huis al eenzelfde besluit genomen. Fords woordvoer der Ron Nessen gaf toe dat de president 'diep teleurgesteld' is over deze gang van1 zaken in het Con gres. De eindstemming over Fords voorstellen laat nog op zich wach ten, maar het lijkt vast te staan dat de uitslag negatief zal zijn voor de regering. Zolang het Congres geen beslissing heeft genomen kan Ford in elk geval geen extra hulp sturen naar de door de VS gesteun de regeringen in Indochina. In Zuid-Vietnam bracht het leger van Thieu versterkingen over naar de stad Ban Me-Thot, die nagenoeg helemaal veroverd is door Noord- vietnamese eenheden, en troepen van de Voorlopige Revolutionarie Regering van Zuid-Vietnam. Ban Me-Thot is een sleutelplaats in het centrale hoogland van Vietnam. ADDIS ABEBA Alle Ethio- Piërs die meer dan 250 dollar Per maand verdienen moeten dit,jaar een maandsalaris af staan aan de fiscus. Dit heeft het militaire bewind van Ethiopië bevolen. Het is de bedoeling de opbrengst van deze belasting te gebruiken otn de gebieden die door de uitzonderlijke droogte van dit laar zijn getroffen, te helpen. ■Tplgens schattingen van de Wereldbank bedraagt het ge middelde inkomen in Ethiopië ongeveer 80 dollar per maand. Roerend tv-tafereel in Lissabon door Henk Biersteker LISSABON De Portugezen waren woensdagavond getuige van een uniek socio-drama voor de televisie: een discussie tus sen een artillerieregiment nabij het vliegveld van Lissabon en de parachutisten die veronder steld waren hen aan te vallen. Zwaaiend met hun geweren stonden ze tegenover elkaar terwijl betogende burgers zich in de discussie mengden. Het gesprek verliep zo ongeveer als volgt: Waarom gooiden jullie bommen op onze kazerne? Wij hebben opdracht jullie kazer ne te bezetten want er zitten tu- pamaros (tupamaros is de naam waaronder stadsguerrilla's In Boli via bekend werden). Zij hebben het gemunt op belangrijke per soonlijkheden in de regering. Wie heeft jullie dat gezegd? Het staat in onze orders. (Er wordt een papier voor de dag gehaald en bekeken). Tupamaros? Dat is toch een woord voor een straatpamflet, maar niet voor een militaire or der? Dit kan je wel van straat hebben opgeraapt. Wij hebben opdrachi de kazerne Zijn jullie voor of tegen de MFA? (de Beweging van de Strijdkrach ten). Wij zijn hier ter verdediging van de principes van de beweging van de 25ste april 1974. Ga dan met ons mee naar de president en naar generaal Car- valho en je zult zien dat ze jullie misleid hebben. Wij zijn loyalis tisch! Parachutisten Bij dit hele gesprek zag men op de achtergrond de parachutisten in dekking zitten met het geweer in de aanslag. Steeds meer bur gers vulden daarna het beeld ron dom een communistische voor man die er schande van sprak dat de 'fascisten' hadden geprobeerd om Portugese soldaten tegen Por tugese soldaten op te zetten. Een paar tv-beelden verder zag men de parachutisten afdruipen na hun wapens bij de artilleristen te hebben ingeleverd. Eén hunner kondigde luidkeels aan dat zij in Tancos, (hun basis ten noorden van Lissabon) hun beklag zouden indienen bij hun commandant, want die had hen lelijk voor paal laten staan. Zo werd de staats greep gesmoord in een verhitte discussie. Na de opwindende beel den kwamen de vier aan de rege ring deelnemende partijen al fabetisch. dus de communisten voorop de Beweging van de Strijdkrachten huldigen als bewa ker van de vrijheid en de demo cratie in Portugal. Maar onder die huldebetuigingen drong zich wel de vraag op welk meesterbrein de MFA zo gemakkelijk succes heeft bezorgd. Of hebben degenen die een paar Harvard-lesvliegtuigen en een paar helicopter en een regiment parachutisten (zonder officieren) op het karwei afstuur- LISSABON (AP, Reuter, UPI) Een van de belangrijkste leden van de Portugese beweging der strijdkrachten heeft de leider van de christen-democraten, de voormalige minister van voorlichting Jose Sanches Osorio, ervan beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van afgelopen dinsdag. Majoor Jose Canto e Castro, lid van de raad van twintig, het toporgaan van de Beweging der strijdkrach ten, zei dat Sanchez Osorio met on bekende bestemming gevlucht is. Hij was niet thuis toen een top- commando (van de veiligheidsdien sten van het leger) hem wilde ar resteren. Sanchez Osorio is minister van voorlichting geweest tot de val van de regering van Antonio de Spinola op 28 september vorig jaar. Daarna richtte hij de christen-de mocratische partij op. Onlangs ging zijn partij een lijstverbinding aan met de centrum rechtse democrati sche partij CDA. Beide partijen zijn door linkse Portugezen als 'fascis tisch' en 'reactionair' bestempeld. De veiligheidsdienst van het leger heeft bekendgemaakt dat enkele tientallen arrestaties zijn verricht, met name onder officieren, ban kiers, grootgrondbezitters en indus triëlen. De officieren zijn afkomstig van de militaire academie en wor den tot de naaste medestanders van ex-generaal de Spinola gere kend. De anderen worden verdacht van medeplichtigheid aan de mis lukte coup van dinsdag, of van 'economische sabotage'. De arrestanten zijn onder meer Jorge de Melo, van wie wordt ge zegd dat hij een van de rijkste mannen van Portugal is, en eige naar van de scheepswerven van Lis sabon en vijf leden van de ban kiersfamilie Espiritu Santo. Er zijn ook enkele grootgrondbezitters uit het zuiden van Portugal bij. Vol gens het dagblad O Seculo is ook de uitgever van het dagblad Liberdade, het Luis Arouca, aangehouden. De banken bleven ook gisteren nog gesloten om kapitaalvlucht uit het land te voorkomen. Daartoe is be sloten door de vakbond van bank personeel. De bond heeft aange drongen op een herziening van de structuur van het bankwezen, met het oog op de politieke situatie. Er moet rekening mee worden gehou den dat de verzamelde rijkdommen de vrucht zijn van de uitbuiting van de .werkende klasse, en dat de gelden van de kleine spaarders be schermd moeten worden', aldus de bond. In het verleden heeft de bond herhaaldelijk aangedrongen op ationallsatie van de banken en de verzekeringsmaatschappijen. Een groep die zichzelf het Portu gees verzet noemt heeft gisteren gezegd dat de communisten dinsdag de staatsgreep hebben uitgelokt om hun greep op het land te verstevi gen. In een verklaring die in Ma drid werd uitgegeven werd gespro ken over een 'provocatie'. Inmiddels verblijft d e gevluchte voormalige president van Portugal generaal Antonio de Spinola nog steeds in Spanje. De generaal die in Portugaal aanvankelijk als een held werd vereerd maar nu wordt beschuldigd van landverraad zal naar wordt verwacht Spanje spoe dig verlaten. De voormalige leider van de Portugese junta, generaal Antonio de Spinola (links) en generaal Galvao de Melo (rechts), die na de mislukte coup naar Spanje /ijn gevlucht. den werkelijk Ln het slagen ervan geloofd? Hoe komt het dat de opstand om 2 uur 's middags be zworen was en ex-president Spi nola pas ver na zessen in Spanje landde zonder onderschept te worden? Gerucht Maar wie sceptisch doet over de coup krijgt op het ogenblik e'en nieuw gerucht naar zijn hoofd: Dat de parachutisten wegbereiders waren voor de eigenlijke aanval op de hoofdstad die zou moeten zijn uitgevoerd door de leerlingen van een cavalerieschool in Santa- rem, verder naar het noorden. Met de artilleriekazerne en het vliegveld zouden de parachutisten ook de grote autobaan naar Lissa bon onder hun controle krijgen, waarover vervolgens de tanks van de cavalerie uit Santarem Lissa bon zouden binnenrukken. Als re den .waarom die tanks nooit zijn vertrokken wordt opgegeven dat de sergeants (Inmiddels ook de mocratisch georganiseerd in de MFA) het vertikten om hun or ders op te volgen. Calley - van My Lai dik betaald WASHINGTON (Reuter) De voormalige luitenant in het Amerikaanse leger, William Calley, die als enige in het My Lai bloedbad in Vietnam, schuldig werd bevonden, staat mo menteel hoog genoteerd op de zeer lucratieve lijst van sprekers aan de Amerikaanse universiteiten. Vorige week nog hield hij voer de universiteit van Kentucky een lezing over de moordpartijen in de Vietnamese dorpen en de oorlog in Indo-China, stond moedig enige critici te woord, beantwoordde een aantal vragen en ging daarna met een cheque van 2000 dollar op zak naar huls. Calley werd oorspronkelijk tot levenslang veroordeeld, omdat hij persoonlijk 22 mannen, vrou wen en kinderen om het leven had gebracht, maar hij ging in hoger beroep en is nu op vrije voeten tot de hervatting van het proces. Zijn verschijning op Murray State College bracht hem op de lijst van diegenen die beroemd zijn geworden door een rechtszaak en die nu goed geld verdienen door lezingen te hou den en (betaalde) interviews weg te geven. WATERGATE De sterren uit de Watergate- zaak staan bovenaan op deze lijst. Daar is bijv. de voormalige adviseur van het Witte Huis, John Dean, veroordeeld voor zijn aandeel in het schandaal, en Bob Haldeman, de vroegere chef van de staf van ex-presi dent Nixon, die vorige maand gevonnist werd vanwege het in de doofpot stoppen van het Wa- tergate-schandaal. Dean, die eerst een gevangenisstraf van vier jaar kreeg, die echter na enkele maanden vernietigd werd, verdient nu 5.000 dollar door zijn gehoor te vertellen over zijn leven en belevenissen met de vroegere president. Hal deman kreeg 25.000 dollar voor een televisieinterview dat waar schijnlijk volgende maand in de VS zal worden uitgezonden. En Gordon Liddy, die tenminste zes jaar moet zitten voor de inbraak in het Watergate-gebouw van juni 1972 heeft al 15.000 dollar ontvangen voor een televisie - uitzending. Het zeer duur betaal de interview met Haldeman, die in beroep is gegaan tegen zijn gevangenisstraf van 30 maand tot acht jaar, heeft in de VS de vraag doen rijzen of de misdaad bij nader inzien toch loont. Verschillende gezaghebbende bladen in de VS houden zich met deze zaak bezig. De New York Times vroeg zich af of het gebruik van betaalde informan ten ethisch wel verantwoord is. Dean gaat intussen door met het houden van zijn lezingen. Hij William Calley zegt dat hij het niet leuk vindt, maar dat hij het wel moet doen om zijn advocaten te kunnen betalen. ZIEGLER Ronald Ziegler, de vroegere perssecretaris van Nixon, die zijn baas altijd trouw gebleven is en die hem pas vorige maand verliet, is niet zo gelukkig. Hoe wel hij waarschijnlijk Nixons naaste medewerker is geweest die er zonder kleerscheuren van afkwam, wordt hij maar weinig gevraagd om het een en ander te vertellen. De universiteit van Boston heeft het geprobeerd, maar studenten hebben zijn de buut voorkomen, waardoor hem een honorarium van 3000 dollar door de neus geboord werd. Vergeleken met de Watergate- affaire is de zeven-jaar oude ge beurtenis in My Lai een oud verhaal. Maar het Kentucky's Murray College dacht dat Calley zeker zijn geld waard was. 'Wij kregen aanbiedingen van Dean en Ziegler', zo vertelde studen tenvoorzitter Roger Watson, 'maar daar zijn we niet op inge gaan omdat we dachten dat alles wat met Nixon en de Watergate- zaak te maken heeft het publiek niet zou interesseren.' 'We beslo ten Calley te nemen omdat dit zijn eerste lezing was sinds zijn veroordeling, en we wilden het verhaal over My Lal en Vietnam wel eens uit de eerste hand ho- NICOSIA (AP, UPI) De Turkscyprische leider Rauf Denktash zei gisteren dat de Turkscyprioten de onderhandelingen met de Griekscyprioten willen hervatten, maar alleen op 'basis van ge lijkheid'. De regering van aartsbisschop Ma- karics als president van Cyprus zal niet worden erkend. In een reactie op de resolutie van de Veiligheids raad van de Verenigde Natie zei Denktash: 'Wij zullen nu zoeken nar een basis voor onderhandelin gen die ons recht op gelijkheid niet aantast'. De Turkscyprioten kozen Denktash 13 februari als president van een onafhankelijke Turkscypri sche staat. Sindsdien zijn de be sprekingen tussen de twee bevol kingsgroepen op Cyprus afgebro ken. Denktash zei dat de Griekscyprio ten niets hebben bereikt door de zaak voor te leggen aan de Vere nigde Naties. Zij hebben de wereld 21 dagen bezig gehouden en zijn nu met lege handen teruggekeerd, al dus Denktash. De Veiligheidsraad heeft dinsdag zonder stemming een resolutie aanvaard waarbij wordt opgeroepen tot hervatting van de onderhandelingen. De Grieken had den gehoopt dat de Veiligheidsraad een ultimatum zou stellen voor de terugtrekking van de Turkse troe pen van het eiland en dat secreta ris-generaal Kurt Waldhelm een nader omschreven rol zou spelen bij de hervatte onderhandelingen. Hem is ln de resolutie alleen ge vraagd de twee bevolkingsgroepen op te roepen tot nieuw overleg. Naar verwachting zullen de onder handelingen over veertien dagen kunnen beginnen. Makarios President Makarios zei gisteren dat de resolutie niet geheel bevredigend is. maar dat zij 'positieve elemen ten' bevat. Hij zei dat de erkenning door de Veiligheidsraad van zijn regering een opbouwende bijdrage. De Turken zijn teleurgesteld dat wordt gesproken over 'dé regering van Cyprus' (die van Makarios; red.). Makarios zei dat gedurende et debat in de Veiligheidsraad Turkije voortdurend een internatio nalisering van de kwestie - Cyprus wilde voorkomen. In Nicosia hebben gisteren honder den Griekscyprische scholieren ge protesteerd tegen de resolutie van de Verenigde Naties. Zij riepen kre ten als: Geen deling van het ei land, Alle vreemde troepen van Cyprus en Alle vluchtelingen moe ten naar hun hulzen kunnen terug keren. BAHREIN Ook Bahrein gaat zijn olie-industrie volledig nationalise ren naar het voorbeeld van de an dere olielanden aan de Perzische Golf. De in Bahrein opererende oliemaatschappij, BAPCO, is een dochteronderneming van Standard Oil of California en Texaco. De olieproduktie bedraagt ongeveer 68.000 vaten per dag. De olieconcerns die actief zijn In de Verenigde Arabische Emiraten (Abu Dhabi, Dubai en Qatar) heb ben hun verontschuldigingen aan geboden voor de vermindering van de produktle gedurende de eerste maanden van dit Jaar. Dit heeft demlnister van olie van Abu Dhabi meegedeeld in het negende oliecon gres van de Arabische Liga in Du- bal. PRETORIA (Reuter-UPI) Dertien zwarten in Pretoria vochten gisteren met de politie nadat zij voor het gerecht waren gedaagd wegens activitei ten die in strijd zijn met de wet op het terrorisme. Nadat de officier van justitie hun voorarrest had verlengd tot 21 april bogen de gevangenen zich voorover en begonnen aanhangers op de publieke tribune te kussen en han den te schudden. Daarop braken gevechten uit met de politie waarbij har de klappen vielen. Uiteindelijk lukte het de bewakers de arrestanten in grote wanorde de rechtszaal uit te werken. Ondertussen werd hen de blan ke huid volgescholden. De dertien staan terecht omdat zij in september hadden geprobeerd te demonstreren ten gunste van het bevrijdingsfront van Mozambique (Frelimo). Demonstraties zijn verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7