Gastarbeiders helpen met (moeilijke) aangiftebiljet dichtbij Commentaar Als Nederlander het niet begrijpt, wat moet een Turk dan: jntjes leef Vonhoff Jtrecht weer Bonden vragen faillissement van bedrijf aan Eenzame man omgekomen bij brand in oud huis De Brauw stapt vandaag op het weer - Herhalingen weerrapporten IT 007 romantische zijn in nharnas tijdverlies kampioenskat worstkampioen reuma BOUW/KWARTET VRIJDAG 14 MAART 1975 BINNENLAND 5 'n twaalf jaar wordt er in Nedcr- nd al gewerkt aan een herziening het decoratiestelsel, de manier irop hier in Nederland de lintjes jrden rondgedeeld. Dat schijnt een ■el moeilijk probleem te zijn. Van- ir ook dat er twaalf jaar op moest -orden gestudeerd. is het dan toch zover, [luister De Gaay Fortman beschikt ver een afgerond plan, dat alleen nog let één collega-minister in het bijzon- t!er en daarna met de hele minister rad in het algemeen moet worden oorgesproken. ei lat het zo lang heeft moeten duren, eet erbaast ons. Het komt ons voor at als men streeft naar vereenvoudi- S(j ng (en zo wordt het steeds officieel jt iformuleerd) er twee mogelijkheden Ai! 00r de hand liggen, iet aklfeQ kan ten eerste de in Zwitserland evolgde methode navolgen. Daar leeft men gewoon het hele decoratie- di elsel afgeschaft of beter gezegd: ien is er daar nooit aan begonnen en eeft zich op die manier in de loop er eeuwen al heel wat hoofdpijn lespaard. Hoe aantrekkelijk ook door zijn een- Uj ,ou(j wij zouden toch deze metho- e niet willen aanbevelen, omdat de itkomsten wat kaaltjes zijn. Veel be- >r lijkt ons de tweede, door onszelf itworpen methode, namelijk dat men :lke Nederlander bij het bereiken van lie kiesgerechtigde leeftijd en als uj niet om een of andere reden uit 'i iet kiesrecht ontzet is een lintje t eeft. Ter vereenvoudiging van de drainistratie zou men die onderschei- ingen kunnen rondsturen gelijk met e oproepkaarten om te stemmen. eerste keer zal dat wel wat extra ji erk geveu (er moeten dan een paar ■- Üjoen lintjes verstuurd worden), daarna is het gewoon een kwes- van netjes bijhouden of nog r»t preciezer gezegd: de computer de bevolkingsadministratie goed door Jac Lelsz ENSCHEDE Als de gemid delde Nederlander het aangifte formulier voor de inkomsten belastingen al niet begrijpt, wat moet een Turk, Marokkaan, Spanjaard of Italiaan er dan wel van snappen? Een zinnige vraag. In Enschede wordt het antwoord gegeven door een aantal mede werkers van belastingadvies bureaus, die samen een belas tingwinkel openden, waar tegen kostprijs het belastingformulier wordt ingevuld voor gastarbei ders en voor Nederlanders met een inkomen tot 18.000,--. De klandizie neemt snel toe. De belastingwinkel in Enschede heeft nu een jaar ervaring. Men heeft in dat jaar al veel kunnen doen, zowel voor Nederlanders als voor buitenlandse werknemers. Men heeft ook geconstateerd dat er aan ons belastingsysteem wel wat te verbeteren valt. Ook ten gerieve van de gastarbeiders. Velen van hen schieten er dat springt er het duidelijkst uit de aftrek we gens buitengewone lasten bij in. Het vorige jaar werden er driehon derdvijftig aangifteformulieren in gevuld. Op 't moment is het weel de tijd om (in dit opzicht) zijn verplichtingen ten opzichte van 's rijks belastingen te voldoen. Elke dinsdagavond en donderdagavond loopt het storm in dit ongewone Enschedese winkeltje, - waar men voor dit seizoen rekening houdt met zo'n vijfhonderd' klanten. Niet twee-talig p rograr ii Jn Utrecht weer eens heisa over I gezagsuitoefening in het winkelcen- nm Hoog Catharijne'. Men kent de batiet is in Utrecht in de stations een overdekt winkelcentrum, dat jeoploiteerd wordt door een particu- maatschappij en oök (door een iwreenkorast tussen de gemeente en lit maatschappij )1 voor de uitoefening ran het gezag onderworpen is aan die loor die particuliere maatschappij ont- rorpen regels. Dat wrikt nog wel ens, want de Utrechters ervaren en eleven die doorgangen in 'Hoog Ca- harijne' gewoon als een stukje open- rare straat. Trouwens: elk normaal oens zal dat doen. Nu heeft een rage Utrechter bij de officier van ustitie een aanklacht ingediend tegen Je particuliere bewakingsmaatschappij, üe door de beheerders van 'Hoog latharijne' is belast met het toezicht op dit stadsdeel en daarbij nogal lardhandig en eigengereid zou zijn ipgetredcn. Wat er van dit speciale geval nu ook war is het is eenvoudig een ingewenste toestand dat de overheid bij een zo belangrijke taak als de litoefening van het gezag terugge drongen is uit dit stadsdeel. Natuurlijk zal het allemaal wel volgens het pa pier kloppen, maar even natuurlijk is bet dat niemand bij het opstellen van dit stuk papier aan deze consequenties leeft gedacht. Het lijkt ons zaak nu eens te bekijken in hoeverre dit contract op dit punt worden gewijzigd, zodat burge meester Vonhoff ook in 'Hoog Catha- l'ijne' als hoofd van de politie kan optreden. Het is waarschijnlijk d^t het toenmali ge gemeentebestuur van Utrecht bij bet ondertekenen van het contract even geslapen heeft. Maar daarvan zid hoeven de Utrechters en de Utrechtse gemeentebestuurders zelf toch niet tot in lengte van dagen de schadelijke gevolgen te ondervinden? Enkele weken geleden liet de direc tie van 's lands belastingen weten dat het niet mogelijk was, tegemoet te komen aan een verzoek de aan gifteformulieren ten behoeve van de buitenlandse werknemers twee talig to maken. In dat licht is het des te merk waardiger dat het Enschedese ini tiatief totnutoe nergens in ons land navolging heeft gevonden. De medewerkers van zeven te goe der naam en faam bekend staande belastingadviesbureaus in Enschede doen mee aan dit service-project ten gunste niet alleen van gastar beiders, maar ook van Nederlanders, met een betrekkelijk gering inko men (bedrijven uitgesloten). Geen 'ondergeschoven boekhouders, maar fiscale topmensen.' Zij noch de kantoren waaraan ze normaal ver bonden zijn, kunnen aansprakelijk gesteld worden voor eventuele fou ten bijvoorbeeld, dat men een frau de over het hoofd zou zien. Zo'n misslag kan voorkomen, omdat er bliksemsnel gewerkt moet worden, globaal en niet diepgravend. 'Er zijn rechtswinkels, architecten - winkels, huurwinkels, enz., waarom geen belastingwinkels?', zo heeft men in Enschede geredeneerd. Toen men met de hoofdinspecteur van de belastingen over het idee sprak, was deze enthousiast. Er is een goede samenwerking. Maar wel stelt men zich als belastingconsulen ten onafhankelijk op. Desnoods keihard. Eventueel wordt eèii pro ces niet uit de weg gegaan, maar het was nog niet nodig. Met het oog op de belastingwinkel is een bestuur gevormd, waarvan notaris Van midden februafi tot half april is de Enschedese belastingwinkel elke dinsdagavond en donderdagavond van ft tot 5) uur open voor buitenlandse werknemers en Nederlanders met een inkomen tot 18.000, ze njet ^oor plaatselijke inspec tie. maar centraal door de inspectie te Heerlen worden aangeslagen.' De heer Telman wijst er op dat de gastarbeiders in Nederland dikwijls meer belasting betalen dan redelijk is. 'Ze komen uit arme streken. Bijna zonder uitzondering zouden ze aan spraak kunnen maken op aftrek wegens buitengewone lasten. Vrij wel altijd komen ze hier werken om hun familie thuis te kunnen onderhouden, ouders, grootouders, soms broers of zusters. Maar ze komen niet i n aanmerking voor aftrek omdat de zogenaamde 'hard heidsclausule' ten opzichte van hen niet optimaal werkt, gewoon door administratieve beslommeringen.' In Enschede werkt 'winkel' voor kostprijs T. J. M. de Rooy voorzitter is en waarin o.m. ook de Stichting Bui tenlandse Werknemers en de Volks universiteit vertegenwoordigd zijn, de laatste omdat zij een rechtswin kel heeft. Tegen kostprijs Wie zijn aangifteformulier door een van de medewerkers van de belas tingwinkel laat invullen, betaalt daarvoor 7.50. Dat is precies kos tendekkend. Ook de nazorg, als die nodig is. zit- tiaar bij in. En even eens het aantrekken van een tolk. Bij Turken en Marokkanen moet dat nogal eens. Bij Spanjaarden en Italianen meestal niet.. Het aangif teformulier is er. ondanks alles, niet eenvoudiger op geworden. Het is nog moeilijker dan vorige ver sies. Natuurlijk kan men een belas- tinggids aanschaffen. In veel geval len vermenigvuldigen zich de vra gen daardoor alleen maar. 'Als buitenlander ben je helemaal aan de wolven overgeleverd', vindt de heer H. Telman. woordvoerder van de medewerkers van de belas tingwinkel. 'Daar komt nog bij dat Volgens de heer Telman is het wenselijk dat de minister van fi nanciën de inspecteurs machtigt in bepaalde gevallen zelf te beslissen. Het zou goed zijn wanneer vanuit de Kamer daar eens de aandacht op werd gevestigd. Een wetswijzi ging is er niet voor nodig. Het kan intern geregeld worden. Wel moet er tegelijk voor gewaakt worden dat er geen misbruik van wordt gemaakt. Die mogelijkheid bestaat, bijvoorbeeld doordat met het geld dat naar familie gestuurd wordt, bedrijven zouden worden gesticht. Successen Met uitzondering van de kwestie van de buitengewone lasten, die zonder meer onbevredigend is, heeft de Enschedese belastingwinkel al veel voor de buitenlanders kunnen doen. Financieel zijn ze er wél bij gevaren. Belangrijk is alleen al dat ze niet, teveel gaan betalen doordat ze het aangifteformulier niet juist invullen. Ook voor weinig-bemid delde Nederlanders functioneert de belastingwinkel goed. De belasting druk is groot. Met een pensi oentje zit men voor de belastingen al zo in de 20 pct.-schijf. Het grootste succes dat geboekt werd. betrof een dame. een oorlogsslacht offer. iemand die in een Jappen kamp had gezeten. Een heel inge wikkeld geval met een lijvig dos sier. Zij kreeg nadat de belasting winkel erop gesprongen was, ruim 10.000,- terug die de fiscus ten onrechte op haar uitkeringen had ingehouden. Van een verslaggever UTRECHT De Industriebond NKV gaat mede namens de Indus triebond NVV faillissement aanvra gen. voor de Nederlandse Tribune- bouw in Bergen op Zoom. Hiermee wil de bond voorkomen dat de di recteur van het bedrijf, die eerder deze maand óntslagvergunni.ng heeft aangevraagd voor het. totale personeel (23. man), 'met. stille' trom vertrekt en zijn werknemers in de kou laat staan'. Volgens districtsbestuurder J. A. Stehmann van de Industriebond NKV is dit de enige manier om te zorgen dat de ontslagen werkne mers hun achterstallige vakantie geld en -dagen over driekwart jaar krijgen. De heer Stehmann: 'Als de directeur zijn zin had gekregen wa ren de personeelsleden zonder eni ge sociale voorziening op straat, ge zet en hadden ze van de ene dag op de andere geen loon, vakantiegeld en vakantiedagen meer ontvangen'. In een commentaar op de ontwik kelingen rondom zijn bedrijf in Bergen op Zoom noemde de direc teur J. Plasmeyer de uitlatingen van de Industriebond NKV 'een en al leugen'. 'De bonden zijn erop uit mijn naam te kraken', aldus de directeur. Op de vriag of zijn ont slagen werknemers recht hebben op achterstallig vakantiegeld en -dagen, antwoordde de heer Plas meyer: 'Ze hadden van mij per soonlijk dat geld gekregen'. Van een verslaggever MUNTENDAM De 58-jarige C. Jager is gisternacht bij een brand in zijn huis in het Groningse Tripscompagnae (gemeente Mun tendam) bij een brand om het le ven gekomen. Het slachtoffer woonde in een onbewoonbaar ver klaarde woning en was alleen. De brand is door een buurman ont dekt. Het pand stond toen al in lichterlaaie. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Men stelt een onderzoek in. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Jhr. mr. De Brauw (DS'70) heeft met ingang van van daag bedankt voor het lidmaat schap van de Tweede Kamer. De Brauw is de eerste van de vier Kamerleden van DS'70 die hebben aangekondigd na een conflict met fractieleider dr. Drees de Kamer te sullen verlaten. to een brief aan de Kamer schrijft ®r. De Brauw dat de breuk niet jterug te voeren is op een plotseling °Pgekomen wens van de meeste '■eden van de fractie van DS'70 ■uaar dat de oorzaak van de breuk :'s gelegen in een verschil in inter pretatie van de politieke doelstel- bngen: waarop de fractie zich heeft te richten. Het afscheid valt mr. De Brauw zwaar, ondanks dat hij pchts twee jaar en drie maanden ueel van de Kamer heeft uitge maakt. Van onze weerkundige medewerker Het weer valt in herhalingen. Net als in oktober 1974 hangt boven het Alpengebied een koude depressie. Daardoor valt er nu het als vijf maanden geleden overvloedig sneeuw in de bergen. Arosa kreeg deze dagen meer dan een halve meter verse sneeuw erbij, totale sneeuwhoogte gisteravond bijna anderhalve meter. Verder: Zug- spitzplatt 4.25 meter, Sankt Anton 50 tot 500 centimeter, Seegrube Innsbruck 235. Kitzbühel 30 tot 240 cm, Kufstein 95 cm. Mürren 135 cm, Sankt Moritz 20 en Zermatt 150 cm. En dat na een winter, die in Zwitserland de warmste van de laatste zestig jaar is geweest In het algemene weerbeeld komt weinig verandering, omdat zowel het Zweedse hogedrukgebied als de midden-Europese depressie op alle niveau's te vinden zijn en zich maar weinig kunnen verplaatsen. De stroming van vochtige lucht uit oostelijke richting houdt voorlopig dan ook aan en dat betekent aan vankelijk nog veel bewolking maar geen grote kans op neerslag van betekenis. Pas in de loop van het weekend schijnt de kans op opkla ringen wat toe te nemen bij enige stijging van temperatuur. Sneeuw van betekenis wordt nu ook in het zuid-Duitse bergland niet meer verwacht. Een golfstoring is niet 'wetterwirksam' in onze contreien. De verwachting voor de oefenende N AVO-strijdkrachten zuid- en west Europa domineren met doorgaande productie van be wolkte luchten, af en toe lichte regen, mistvlagen in de ochtend, lichte rijp in Duitsland en weinig verandering in temperatuur'. Van een abonnee in Zwijndrecht kreeg ik nog een reactie op de ongewone nachtelijke helderheid Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Dèn Helder Luchth. R'dam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbrück Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Mallorca Mtlnbhen Nice Oslo Parijs Rome Spilt Stockholm Wonen geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel be%volkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt gehel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt zwaar bewolkt zwaai bewolkt licht bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt geheel bewolkt regen onbewolkt regenbul onbewolkt onbewolkt regen mtoregen half bewolkt half bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt zwaar bewolkt motregen half bewolkt geheel bewolkt onbewolkt zwaar bewolkt na het neerkomen van een meteo riet in Siberië in de zomer van 1908. Heel laat op de avond van twee dagen kon men toen buiten zelfs nog lezen...'Op 31 december 1908 leidde briefschrijver als stu dent de oudejaarsavonddienst mei als tekst Zacharia 14 vers 7b en luidt dan onk: lagedruk blijft in het zal geschieden ten tijde desa vonds, dat het licht zal wezen, (ou de vertaling)'. Zo sterlc lagen in zijn geheugen nog die twee dagen van het voorbije jaar. 31 december 1908 was de laatste van de circa zeventig keer dat hij als student op de preekstoel stond. HOOt; VVATF-lt 15 maart. Vlissingen 3.13-15.34. Haringvlietslulzen 5.02-17.14. Rotterdam 5.53-18.23. Schevenlngen 4.33- 16.43. IJmulden 5.07-17.17. Den Helder 8.54-21.11. Harlingen 11.29-23.32. Delfzijl 1.10-13.38. onder redactie von loes smit jaar. Echt romantisch wordt je pas. zegt ze. als je van tevoren vast een klein cadeautje, bloe men of een leuke kaart, laat bezorgen. Je schijnt er wel eerst een keer in gelopen te moeten hebben om te begrijpen hoe je nu romantisch kunt doen in een harnas. Een enkel keertje samen uit eten in de grote stad kan na tuurlijk leuk zijn maar is dat nou romantisch? Mevrouw Nata lie Willner vindt van niet. Als het aan haar ligt wordt haar stad New York één brok roman tiek, tenminste voor iedereen die haar voor haar romantische ideeën wat wil betalen. Mevrouw Willner, die New York door en door kent sinds ze se cretaresse van de beroemde diri gent Leopold St.oko.wski was. drijft tegenwoordig een eigen bureau dat kamers en secreta resses huurt voor zakenlui van buiten de stad. Organisatrice als ze is- zette ze een keer een groot feest voor vrienden op touw. Als puntje op de i legde ze een roos in de toiletten van de gehuurde hotelkamers. Haar vrienden ble ken zo geroerd door juist die roos, dat ze op dat moment be sloot wat meer romantiek in het leven van verlegen mensen te brengen en zo richtte ze een apart bureautje op om mannen en vrouwen tegen betaling van enkele tientallen dollars te adviseren hoe ze van een speciale gelegenheid een liêél speciale gelegenheid kunnen maken. Zo deed op Valentijnsdag' een vroUiv de voordeur open voor een man in een blinkend har nas. Het bleek haar eigen echt genoot te zijn die zich op aanra den van mevr. Wilner aldus had uitgedost om zijn vrouw mee uit eten te nemen naar een middel eeuwse eetgelegenheid. Een an dere New Yorkse trof tot haar verrassing een glanzende slee- met chauffeur voor cle deur waarin ze vorstelijk naar een restaurant wet d gereden waar haar man op haar wachtte. Sinds mevrouw Willner (al vijf entwintig, jaargelukkig ge trouwd met een drogist) zo'n vijftig al dan niet getrouwde pa ren aan romantische avondjes heeft geholpen weet ze uit erva ring dat vrouwen net zo bang zijn om lekker romantisch te doen als mannen. Harnassen en andere wapenrustingen worden veel gebruikt hoewel niet iedere man zich er qcliteraf mee in het openbaar durft te vertonen. Me vrouw Willner vindt dat mannen en vrouwen vooral wat attenter voor elkaar moeten zijn en niet alleen op die ene dag in het Harry Saltzman, de filmprodu cent wiens maatschappij ruim honderd miljoen Engelse ponden (bruto) aan de James Bond films verdiende, heeft ervaren dat er inbrekers bestaan van wie 007' nog wel een paar foefjes kan leren. Altijd heeft Saltzman (59) gedacht dat zijn als een fort beveiligde landhuis in het Engelse Iver hermetisch voor ongewenste gasten afgeschermd was. maar terwijl hij met vrouw en drie kinderen in Londen zat hebben inbrekers alles wat maar van waarde was waaronder een peperdure collectie jade en zilver uit het fort weg weten te slepen. De dieven passeerden achtereenvolgens schijnbaar moeiteloos een onder stroom staande afrastering en een twee de omheining van draadvlecht- werk. Drie Duitse herders en hun geleiders wisten ze te ontlo pen. en tenslotte lichtten ze een ruit uit de sponningen zonder dat de uiterst gevoelige electro- nische alarminstallatie in wer king trad. In de befaamde expositieruimte van de Meerpaal te Dronten wordt morgen en overmorgen de 44ste tentoonstelling van kam- pioenskatten gehouden. Een van de meest opvallende diereu zal deze 'rex' zijn, een vrij nieuwe variëteit. Het bijzondere van dit dier is onder meer de gekrulde vacht. Het worstmakersgildelid .slager Vriens uit Someren is met goud op zak uit Kopenhagen naar Noord-Bra bant teruggekomen. Slager Vriens versloeg op de in ternationale slagersvakwedstrijd daar zevenhonderd collega's uit acht landen die samen ruim tweeduizend vleeswaren-produk- ten hadden ingestuurd. De Noordbrabantse slager werd tot internationaal kampioen uitge roepen in de afdeling leverpro- dukten. Maar ook zijn medegil- delid slager Metsemakers is met roem overladen in het Limburg se Herten teruggekeerd. Hij won. het zilver in alle categorieën. De Britse effectenmakelaar? Francis Dodgson, op en top een gentleman met bolhoed en para plu,. stond met vele anderen op het station van Mah.miing.tree te stampvoeten van ongeduld, om dat zijn trein al bijna een uur over tijd was. Toen er eindelijk langzaam een andere (expres) - trein naderde bedacht hij zich niet. lang, sprong van het perron op de rails en bracht de trein zwaaiend met zijn paraplu tot stilstand, tot grote vreugde van zijn medereizigers, die allemaal instapten en zich naar Londen lieten rijden. Bij aankomst op Liverpool Station werd Dodgson meteen ingerekend, wamt ook in Engeland mag een reiziger niet op de rails komen en zeker geen trein tot stoppen dwingen. Im- plaats van de tijdwinst, waarop hij gehoopt had kostte zijn hel dendaad Dodgson nu drie uur extra tijdverlies: al die jrem moest hij op het politiebureau blijven. De Nederlandse vereniging tot Reumatiekbestrijding en de Stichting het Nationaal Reuma Fonds worden nog altijd met een 'h' erin geschreven. Dat duidt erop dat die instellingen, niet van vandaag of gisteren zijn want die 'h' hoort er al lang niet meer in het woord thuis. De vereniging waaruit het fonds is voortgekomen om de vereni ging aan geld voor haar werk te helpen is dan ook al in 1926 opgericht, maar de ziekte reu matiek is wat ouder. De Egypte- naren hadden er al last van. Dat is vast komen te staan toen men mummies met reumatische af wijkingen ontdekte. En ook in geschriften uit andere oude be schavingen (de Griekse bijvoor beeld, maar ook de Romeinse, Joodse en de Chinese) valt op te maken dat ook toen reumatiek een bekend verschijnsel geweest moet zijn. Vandaag is reuma in ons land volksziekte nummer twee, na de hart en vaatziekten: 170.000 reumapatiënten telt Ne derland. van wie 13.000 invalide zijn. Voor hen zijn de vereniging en het fonds in touw. Ze stellen tonnen beschikbaar voor weten schappelijk onderzoek, helpen patiënten bij de aanschaf van aangepaste hulpmiddelen, ne men ze mee op speciale vakan tiereizen of brengen ze naar aangepaste vakantiebungalows en zo is er meer. Vorig jaar konden er op die manier acht honderd patinten op 'reumava kantie'. De jaarlijkse collecte is een belangrijke bron van in komsten voor het fonds waaruit een deel van al die aktivlteiten bekostigd kan worden. Deze week wordt er overal weer inge zameld. In goed voorbereide col lecte waaraan wel zevenhonderd plaatselijke comité's en tiendui zenden collectanten vrijwillig meewerken. Die rekenen er dan wel op dat de rest van Neder land meewerkt door flink wat in de bus te stoppen. 'Inderdaad, mevrouw. Wij hebben iemand gestuurd om uw kamer breed tapijt te reinigen.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5