{Spanning Nieuwmarkt op wijd verbreid grimmig onbehagen jp de fiets Ja U, want Roxy Dual heeft nu meer smaak en blijft nicotine-arm. lechtsstaat in het geding bij metro (2) In '76 eerste leerlingen op experimentele middenschool Orgelconcerten in de Prinsessekerk Sastroamidjojo (74) overleden Meisje overreden 140UW/KWARTET VRIJDAG 14 MAART 1975 r~ 15 Dor prof. mr. K. Vonk it de aangelegde metro-tunnel zijn drie mogelijkheden te over taken. Ten eerste: of het is een geïsoleerde buis, waarin wat trein- eps heen en weer rollen. Ten tweede: of hij wordt aangesloten op y|rt N.S.-net en geeft de binnenstad een buitenverbinding, die al- zcht wat impuls geeft, vooral als men een aansluiting naar het doosten en het toekomstige Almere zou kunnen geven. Eenvou- is dat echter niet. Ten derde: of men neemt de tunnel in een topfnoderniseerd tramnet op, verbetert daarmee de verbindingen de Bijlmer en tussen de Bijlmer en verschillende delen van agglomeratie. Daarheen zullen haar behoeften uitgaan. P^islotte de ringspoorbaan. Am- rdam moge een stad van be- eiden inwonertal zijn, het heeft belangrijke centrumfunctie r een wijde regio. Nu de Hem- nel, eindelijk wordt aangelegd, de openheid van de stad verder den verzorgd. Het wonderlijke dat reeds in 1962 zo'n systeem open spoorverbindingen werd jewerkt. r past bij de economische activi- en, die zich naar het zuidelijk eelte van de agglomeratie ver- atsen. Het loopt langs de noord ie van de Bijlmer. Het kan wor- gecompleteerd met een modern van interne stedelijke verhin gen, ook naar de binnenstad. Na geen over het rapport-De Man is jelekt en minister Westerterp in Tweede Kamer heeft toegelicht, men de regionale functie van metro wel vergeten. Die functie aan de N.S. toe. en terecht, is dan dat, in enkele hoofd- tken. in koelen bloede neerge- reven. enselijke factor ar het is niet de hoofdzaak. Dat le menselijke factor. Een finan- e waarschuwing, die ik vorig jaar liceerde, bracht mij in. een bij- komst van de Nieuwmarktgroep brede kring, die zich daarom n schaart. Mij bezorgde die bij- komst een schokeffect. Naast tionele maatschappelijke he- bestormers trof ik daar een die zich niet aan leuzen gaf, maar diepgaand en serieus vraagstukken van stad en metro den ontleed. Dat is ook de me- van het Nederlandse Econo- :he Instituut. twel, deze actievoerders hebben ,rens hun argumenten in een ichtenwisseling met 'officiële in- ïties' kwijt gekund. Er zijn nau- jks woorden te vinden voor de ikropte gevoelens van onmacht, daar tot uiting kwamen. Het i niet om kinderachtige zaken, r om honderden miljoenen, ja arden guldens en de toekomsti- vorm van een hele stad. Hoe nen de actieven onder de lagere imensklassen en zij niet alleen, ts verwerken? in die bijeenkomst door het werd meegedeeld over het kos- 'baten-onderzoek van de metro t wel een ieder met verbazing. het vastlopen op onjuiste ;vens van de gemeente, het sta- van het onderzoek. Waarom ien de voorlopige gegevens van kosten/baten-onderzoek en de rgebleven witte plekken niet ïbaar gemaakt? Wie spreekt over rechtsstaat? enkele feit dat die paar huizen de Nieuwmarkt-buurt aanleiding even tot zo'n gespannen situatie ons doen beseffen, dat we n voor een wijd verbreid grim- onbehagen. Het zegt toch wel dat eerder in hoger beroep isen, die zich verzetten, werden [esproken en dat onlangs het eentebestuur een kort geding oor. waarin we leven, gaat onze maat enigszins te boven. Dit is het laatste artikel in een serie van twee beschouwingen over de problemen rondom de Amster damse metro van de hand van prof. mr. K. Vonk, die aan de Universi teit van Amsterdam de economie van verkeer en vervoer doceert. Het eerste artikel stond in onze krant van gisteren. Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Pas in augus tus 1976 zullen de eerste leer lingen naar een experimentele middenschool gaan. Dat blijkt uit het advies van de commis sie-middenschool, die minister Van Kemenade adviseert bij de uitvoering van deze experimen ten. Drs. J. J. Jacobs, voorzitter van de commissie, heeft tegenover de on- derwijsvakpers duidelijk gemaakt dat de experimenten zeker tien jaar gaan duren, Op 15 mei aan staande zal minister Van Kemena de de eerste officiële experimen- teerscholen aanwijzen. Deze scho len worden gekozen uit de groep van 38 contactscholen die in het afgelopen jaar de opzet van het experiment hebben voorbereid. Aanvankelijk wilde de minister de experimenteerscholen al in de zo mer van 1974 laten beginnen. Al gauw werd duidelijk dat dit niet haalbaar was. Ook dit jaar is het Van Kemenade wijst in mei eerste scholen aan nog onmogelijk om echt met leer lingen te beginnen. Voor de ko mende cursus zijn de nieuwe leer lingen al aangemeld bij bestaande scholen. Je kunt niet vlak voor de zomervakantie tegen hen zeggen dat ze op een middenschool in plaats van op een MAVO (of wat dan ook) terecht komen. Volgens drs. Jacobs heeft het in het afgelopen jaar nogal wat moeite gekost om ook de ouders bij de voorbereiding te betrekken. Maar uiteindelijk zijn de contactscholen daar toch in geslaagd. Zelfs leerlin gen hebben meegepraat over de middenschool. Minister Van Kemenade heeft des tijds gezegd dat hij op tien scholen tegelijk wilde beginnen: op drie scholen met een volledige midden school, op zeven met deel-experl- menten. Drs. Jacobs meent dat het beter is met minder scholen te beginnen. In de loop der jaren kan het aantal experimenterende scho len geleidelijk worden utgebried. Scholen die niet direct aan het experiment deelnemen kunnen als 'resonans'-school blijven meeden ken. TIEN MAN Met de uitvoering en beoordeling van de experimenten is zeker tien jaar gemoeid. In 1976 begint het echte experiment. Dat duurt vier jaar. Voor het verwerken van de opgedane ervaringen is ongeveer drie jaar nodig. Tenslotte is twee jaar nodig voor de beoordeling. Bij de experimenten gaat het vol gens drs Jacobs om een 'brede' middenschool. Dat betekent dat op de vierjarige middenschool voor twaalf- tot zestienjarige kinderen van alle begaafdheidsgroepen zit ten. Dus vanaf toekomstige technici tot en met toekomstige studenten. Pas nadat de experimenten achter de rug zijn moeten regering en parlement beslissen of de midden school er komt en of deze dan naast bestaande schooltijpen dan wel in plaats van de bestaande schooltypen zal komen. AMSTERDAM Op de tweede Paasdag zift Piet van Egmond om 20 uur weer aan het orgel in de Prin sessekerk, Van Hallstraat, Amster dam, en op woensdag 30 april, don derdag 8 mei en maandag 19 mei weer. Willem Hendrik Zwart zal het orgel bespelen op 5 mei (bevrij dingsdag: volkszangavond). Er vol gen nog vier zomeravond-orgelbe spelingen in Juni (6, 20) en Juli (4, 18). Mijn CDA-opponenten zijn, helaas, met geen woord ingegaan op het geen ik opmerkte over de wijze van besluitvorming. Daartegen gaat mijn bezwaar. Wanneer het CDA een reden van bestaan heeft, dan moet die daarin bestaan, dat het eerst op zeer. bijzondere wijze de mens ziet. Beklemmende vraag Ja, onze rechtsstaat is in het ge ding. Zaterdagavond, na een dag met een KRO-televisieploeg in stad en Bijlmer te hebben rondge sjouwd, zat ik bek-af in het haardr- vuur te staren. Niet vanwege het rondsjouwen, maar, met die leven de stad vol mensen voor ogen en de beklemmende vraag: hoe be heersen we onze samenleving zo, dat ze doorzichtig blijft en mense lijk. Hoe slordig ongecoördineerd gaat het onder ons toe. De groeien de en noodzakelijke technieken van analyse e nbeheersing zijn zo inge wikkeld hoe kunnen ze ooit tot toepassing komen! - Daarop spreek ik in het bijzonder het CDA aan. Zij in het bijzonder gaat ervan uit, dat het overheidsge zag een afgeleide is van die Bron, die zich aandachtig en genadig naar de mensen toekeert. Welnu, op die bewuste avond van de eerste stemming over de metro, was de atmosfeer dik van de menselijke spanning, binnen en buiten het stadhuis. Op zo'n ogenblik uit over wegingen van partij-taktiek weglo pen is niet geoorloofd, dat is een daad van ontkenning van het ver band met de Bron. Die situatie is ontstaan, omdat niet allereerst en tijdig aandacht is gegeven aan een groep mensen, die zich klem voelt zitten. Op de man spelen Het viel me op, wat mij betreft, dat de CDA-fractie nogal op de man speelde. Dat doe je, als je de bal niet ziet. Maar sans rancune. Elke dag is nieuw. Ik sta altijd open voor gesprek. Graag zal ik de toer- née, die we met de televisieploeg hadden, al gedachten wisselend herhalen. Maar één ding. Wanneer dezer da gen het conflict felle vormen mocht aannemen en mensenlevens worden gekneusd, dan zullen dege nen, door wier besluiten dit gevolg intreedt, toch echt niet voor on schuldig gehouden kunnen wor den. Open overleg en beraad gaan vóór, dan alle feiten op een rij, en vervolgens een duidelijk, wel overwogen besluit. Pas dan mag het gezag ten volle in werking treden. Inderdaad, de rechtsstaat is in het geding. Het is duidelijk, dat we de methoden en organisatie voor een beheersing van de samenleving met erkenning van de menselijke factor nog niet goed in de vingers hebben. Het ontsiert niemand wanneer we naar aanleiding van de metro-zaak dit feit scherp beseffen en de dag opnieuw beginnen. We zijn allen met elkaar maar mensen en de maatschappelijke overgangsfase, U gaat nu toch óók Roxy Dual roken? JAKARTA (AFP) Oud-premier Ali Sastroamidjojo van Indonesië, een der inspirators van de Ban- doeng-conferentie van 1955, is don derdag op 74-jarige leeftijd in het ziekenhuis in Jakarta overleden. Hij had zich uit de politiek terug getrokken na de mislukte militaire staatsgreep van oktober 1965 en de daarop volgende bloedige vervol ging van de communisten in Indo nesië. Sastroamidjojo is op 21 mei 1903 geboren. Hij studeerde in Leiden Indisch recht en vestigde ich daama als advocaat in Jakarta. Daar werd hij na de arrestatie van Soekarno lid van de Partindo-par tij, de latere PNI. Nadat de republiek was uitgeroepen werd hij minister van voorlichting, secretaris-generaal van de nationa le raad voor landsverdediging en in 1947 minister van onderwijs. Tijdens de tweede politiële actie werd hij in december 1948 gearres teerd. Na zijn. vrijlating nam hij deel aan de onderhandelingen over de onafhankelijkheid van zijn land. In juli 1953 werd hij premier, na drie jaar ambassadeur in de VS te zijn geweest. Enkele maanden voor de eerste algemen verkiezingen van december 1955 viel zdjn kabinet, maar in maart 1956 vormde hij een nieuwe regering. Soekarno probeer de de samenstelling daarvan te beïnvloeden, wat in 1957 mede tot zijn aftreden leidde. AMSTERDAM Het 16-jarige meisje Cora Struylaart is woens dagmiddag op de kruising Jan Tooropstraat-Jan Evertsenstraat met haar bromfiets onder de wielen gekomen van een vrachtwagen die verzuimde bij het afslaan voorrang te geven. Het meisje overleed korte tijd later aan haar verwondingen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15