OOK BOMEN ZIJN MONUMENTEN Boomfeestdag Herman Dijkhuizen: Ze zijn totaal vergeten 'Blijf hoe ook stormen razen elk nieuw geslacht verbazen!' AMSTERDAM De oude, monu mentale bomen, die in ons land nog in ere worden gehouden, dan ken hun voortbestaan aan een symbolische waarde. De oudste de zogenaamde 'kroezebomen' hadden een functie als grenste ken; andere waren bij kerk, op marktplein of brink nauw met het dagelijks leven verbonden. Eron der werd volgens overlevering recht gesproken, oogstfeesten en bruiloften gevierd. Dankzij deze symbool-functie ondergingen ze niet het lot van omhakken, om te dienen voor brand- of timmer hout. De Iona Tuinengids (verkrijgbaar bij de ANWB) geeft een interes sante opsomming van het Neder landse bezit aan eeuwenoude ei ken, linden en beuken. Het zou te ver voeren deze tientallen be zienswaardige bomen hier te noe men. We beperken ons tot de beschrijving van enkele markante exemplaren. Oudste eik De oudste eik van Nederland ls de kroezeboom in Fleringen (Over ijssel, gemeente Tubbergen), die ongeveer in het jaar 1000 moet zijn geplant. 'Kroeze' betekent waarschijnlijk kruis en het kruis werd als een grensteken in de stam gegrift. Ook als het kruis niet was ingekrast, zoals bij de boom in Fleringen, werd een grensboom wel kroezeboom ge noemd. De eik kreeg bekendheid van 1632 tot 1732, toen rooms- katholieken godsdienstoefeningen onder de boom hielden. De staten van Overijssel verboden met in gang van 1632 de godsdienstvrij heid aan de rooms-katholieken, die hierna bijeenkwamen in het eenzame gebied rond de kroeze boom. Onverwoestbare linde Een boom met geschiedenis is ook de linde op het plein de Heuvel in Tilburg. De boom werd volgens de gemeentelijke plantsoenendienst geplant in 1480 en moet dus vijf honderd jaar oud zijn. Op de Schans in Tilburg zou een linde staan, die een eeuw eerder werd geplant, onder hertog Jan van Brabant. Maar de linde op de Heuvel heeft al eeuwenlang meer aandacht gekregen. Toen de we reldreiziger graaf de Monconys In 1662 de stad bezocht en in De Zwaan op de Heuvel logeerde, sprak hij zijn bewondering voor de boom uit. De kroon werd in die dagen door 28 pilaren onder steund en had een omtrek van 62 passen. In 1901 kwam er een voorstel in de raad om de boom te rooien. De burgerij was diep verontwaardigd en het raadslid Van Waesberghe hield een gloed vol pleidooi voor het behoud, met als gevolg dat het voorstel werd afgestemd. Door oorlogshandelin gen ging een van de onderste takken verloren tijdens de tweede wereldoorlog en een windhoos rukte later weer een tak weg, zodat snoeien noodzakelijk werd. De ingrijpende kaalslag In het centrum van Tilburg einde jaren zestig en begin jaren zeventig liet de boom gelukkig ongemoeid. Kindertjes-boom De Holle Boom bij Kraantje Lek in Bloemendaal bij Haarlem is historisch, zowel als botanisch ge zien de belangrijkste iep van Ne derland. De leeftijd wordt geschat op vijf- h zeshonderd jaar. De boom was voor de Haarlemse ba kers de plaats waar de kindertjes vandaan kwamen. Nicolaas Beets schreef in 1882 een gedicht over deze 'holste der hollen'. De Bomenstichting begon toen in 1972 rooien werd overwogen met succes een actie voor restauratie van de boom. Boomchirurg Copijn ging aan het werk en ontdekte dat tweederde van de wortels door asfalt was afgesnoerd. Bovendien werden tussen de wortels en in de holle stam tientallen wijnglazen en pijpekoppen gevonden, die in vroeger eeuwen naar beneden wa ren gegooid. Er werden tien jonge iepjes ingeplant en geënt op de oude boom; zij zullen de veteraan door een kritieke periode heen moeten helpen. Nu maar hopen dat Nicolaas Beets gelijk zal krij gen, toen hij in 1882 dichtte: Blijf lang nog frisch en vol van kracht, schoon holste van de hollen! Beschaam door kroon en bla- derpracht, de volste van de vollen! Blijf door herbergzaamheid de vreugd van Haarlems wandelgrage jeugd. En, hoe ook stormen razen, elk nieuw geslacht verbazen De Holle Boom of kindertjesboom, bij Kraantje Lek in Bloemendaal. De bij kinderen zo populaire sprookjesboom in het Spaanderswoud te Hilversum. Herman Dijkhuizen: ...de boom is ons kleinste natuurmonument... AMSTERDAM Op 19 maart zal met het massaal planten van bomen in ons land weer de Nationale Boomfeestdag wor den gevierd. Negentigduizend kinderen uit de twee hoogste klassen van het basisonderwijs zullen bomen en struiken planten als bijdrage tot een beter woonmilieu. Het organise rende landelijk comité Nationale Boomfeestdag heeft de boom wèl betrokken bij het Monumentenjaar. De centrale viering is in Veere dat sinds kort tot beschermd stadsgezicht is uit geroepen om te benadrukken dat de boomfeestdag dit keer in het teken van Monumenten jaar 1975 staat. van de stofvangende capaciteit, de lawaaidempende en windbrekende functie, van het weldadige psychi sche effect... en van de dieren en planten die de boom nodig hebben'. Meer waardering De Bomenstichting stelde zich ten doel door voorlichting het publiek, bedrijfsleven en overheidsinstanties bewust te maken van de grote waarde van de alleenstaande boom buiten bosverband en tevens finan ciële middelen te verkrijgen voor onderhoud en aanplant van nieuwe. Wat deed de stichting de afgelopen vijf jaar en wat werd er bereikt? In de eerste plaats heeft de Bo menstichting een onmiskenbaar groot aandeel geleverd in de duide lijk toegenomen waardering van de boom. Rijksoverheid, gemeenten en bedrijfsleven verplaatsen oude bo men als dat nodig is en (nadat Jörg Copijn daarmee in Nederland was begonnen) de boomchirurgie heeft een grote vlucht genomen. Dijkhuizen: 'Op dit terrein is er overigens veel beunhazerij. Fruit- snoeiers noemen zich boomchirur gen en adverteren als zodanig. In het begin zijn ook veel fouten ge maakt met het verkeerd toepassen van de boomverplantmachines en het maar laten prutsen van niet daarvoor opgeleide mensen. Ik heb gezien hoe met hydraulische ma chines bomen uit de grond werden gesleurd, zodat je de wortels hoorde knappen: die werden zwaar ver minkt. Omdat een boom niet direct sterft, lijkt het eerste resultaat dan wel leuk, maar na twee jaar is hij toch dood'. Erkenning Veel van de vroegere uitwassen zijn ongetwijfeld voorkomen door acti viteiten van de Bomenstichting als het voorlichten van aannemers (brochure over bomen sparen op bouwterreinen), adviseren en be middelen bij gemeenten en bedrij ven voor het behoud van bomen, Dezeboom van Fleringen in Overijssel is en leeftijd van 800 tot 1000 jaar de oudste ös land. BINNENLAND 59 «genaamde 'heilige eik' tussen Den Hout en erhout in Noord-Brabant -jarige linde bij Achterberg (gemeente en) was de eerste boom, die werd behan- door boomchirurg Jörg Copijn. in de stam van de linde bij Achter door Jörg Copijn. door Huib Goudriaan DUW/KWARTET VRIJDAG 14 MAART 1975 DRONTEN 'De v boom is to taal vergeten', zegt Herman Dijkhuizen verdrietig in zijn dank zij vijfhonderd kamer planten beslist groene woonhuis in Dronten. Als landschaps architect, boomdeskundige en onvermoeibare stuwkracht van de Bomenstichting is Dijkhui zen zich er pijnlijk van bewust, dat de organisatoren van Mo numentenjaar 1975 geen woord hebben gerept over de waarde van de boom als monument. Vijf jaar nadat de Bomenstich ting van de grond kwam, er kent hij dankbaar dat particu lieren en overheid de boom meer zijn gaan waarderen, maar: 'In het rapport Monu ment en Samenleving en tal van brochures heb ik geen en kele aanduiding kunnen vin den. dat onze oude bomen, als LEVENDE monumenten, niet kunnen worden gemist.' De veertigjarige Herman Dijkhui zen concludeert na een vijf uur durend gesprek over eiken, linden, beuken, andere bomen en alles wat daarmee samenhangt, met nog onverminderd enthousiasme dat ons 'kleinste natuurmonument de boom is'. Een natuurmonument, dat bij een goede behandeling een bij na onbeperkte levensduur kan heb ben. Zo bezit Nederland in de eik van Fleringen (Tubbergen) een boom van negenhonderd jaar oud, kent Joegoslavië een plataan van duizend jaar en Noord-Amerika een pijnboom van 4900 jaar. Ons land heeft trouwens nog tientallen jon gere bomen, die toch véél ouder zijn dan de meeste bouwwerken op* de monumentenlijst. Helaas staat een niet geïnventariseerd aantal oude bomen onverzorgd, vergeten en verwaarloosd te vegeteren op buitenplaatsen. Dijkhuizen: 'Enkele van deze levende monumenten kon den worden gerestaureerd met (ge deeltelijke) overheidssubsidie. Maar het ls jammer dat nog zovele ande re oude en bijzonder waardevolle bomen niet als monumenten worden erkend. Want als er niet meer waardering komt voor deze monu mentale bomen kon. zelfs in dit Monumenten jaar 1975, wel eens een aantal onvervangbare monu menten verloren gaan'. Dendrologen Gelukkig is de situatie piet ipeer zo ernstig als in 1970 toen Herman Dijkhuizen en Jörg Copijn, de be kende boomchirurg uit Groenekan, de stoot gaven tot de oprichting van de Bomenstichting. Liefheb bers, dendrologen (boomdeskundi gen) en de Nederlandse Dendrolo- gische Vereniging hadden al jaren met lede ogen aangezien hoe prachtige alleenstaande bomen en boomgroepen, door wegen- en wo ningbouw, industrialisatie en onver schillig technologisch denken, ver loren gingen. In het eerste informatieblad van de Bomenstichting werden deze over wegingen onder woorden gebracht: 'Vooral de alleenstaande exem plaren buiten het bos worden ver drongen. Daarbij zijn, naast bomen, die een landschaps- of dorpsbeeld kenmerken, vaak bijzondere soor ten en bomen met een geschiede nis Laten goedwillende stede bouwkundigen en wegenplanners bomen staan, dan gaan zij dikwijls ondeskundig te werk. Buizen en kabels worden gemakshalve liefst zo dicht mogelijk langs bomenrijen gelegd: vaak wordt het wortelgestel waarop de bomen leven, onherstel baar beschadigd of ontnemen gas lekken hun binnen korte tijd het leven. Ook het onbeperkte zout- strooien dreigt steeds meer bomen te vernietigen'. (In een aardgasrap port werd in 1968 vastgesteld dat er in 26 Nederlandse gemeenten na aanleg van het aardgasnet 172.000 bomen waren gestorven). In het eerste informatieblad wees de stichting ook op het nut van de boom voor de zuurstofvoorziening: 'Een honderdjarige kastanjeboom produceert evenveel zuurstof als duizend tienjarige soortgenoten. Daarbij spreken we nog niet eens inrichten van tentoonstellingen over de boom, propageren van het verplanten inplaats van omhakken en het voorlichten van scholieren. Maar de kroon op het werk was de erkenning van de stichting door het ministerie van CRM. Volgens Herman Dijkhuizen gaf CRM het groene licht aan de Bomenstichting en zag men het belang van het herstel van oude bomen in, nadat de stichting de tweehonderd jaar oude Florisboom in Muiderberg voor omhakken behoedde. De Bo menstichting betaalde namelijk de restauratie. CRM subsidieert nu ook restauratie van bomen. Een recent voorbeeld is de financiële steun voor het behoud van de linden op het marktplein van Lottum in Limburg. Hiervoor wordt onder meer als voorwaarde gesteld dat: tussen de bomen niet wordt geparkeerd, een groenstrook tussen de bomen wordt aangelegd, bij gladheidsbestrijding alleen zand wordt gebruikt en nieuwe leidingen op ruime afstand van de stamvoet moeten worden gelegd. Metro-iepen Herman Dijkhuizen bepleit niet het bewaren van een boom of bomen groep tot elke prijs. 'Mijn argumen ten zijn niet gegrond op sentiment, maar op historische, boomkundige of schoonheidswaarde. Neem de ie pen, die in Amsterdam terwille van de aanleg van de metro moesten verdwijnen. Deze bomen waren te oud om in stand te houden. Dit soort bomen, die toch niet ouder worden dan zeventig of tachtig jaar. kunnen uit verkeerstechnische of veiligheidsoverwegingen meestal zonder bezwaar worden gerooid. Na een reconstructie kunnen opnieuw bomen worden geplant van reeds dertig jaar oud uit de stadskweke- rij, die bomen voor dat doel kweekt. Alleenstaand Na 1970 is er ook voortgang geko men in het verzamelen van gege vens over de waardevolle, alleen staande bomen in ons land. In 1971 kreeg Dijkhuizen nog van drs. R. Hueting van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) te horen: 'We weten niets over bomen in Ne derland: we krijgen alleen jaarlijks een opgave van het Staatsbosbeheer met een vermelding van het aantal kilometers populieren, eiken enz. langs de Nederlandse wegen'. Ir. Tideman van het Staatsbosbeheer adviseur van de Bomenstichting ls nu (op verzoek van de stich ting) bijna gereed met een rapport over wat Nederland aan waardevol le bomen heeft. De bomen op de brink van Den Hout in Noord- Brabant, met links een 500-jarige eik. Drs. Hueting (schrijver van 'Wat ls de natuur ons waard?') heeft in middels de economische waarde van een levende boom kunnen be rekenen. Werkend met waardebepa lingen, als bijvoorbeeld de zuurstof- voortbrengende functie van de boom, kwam hij op dertigduizend gulden voor een gezonde, oude boom in een stadskern. Dijkhuizen: 'Het is dus de moeite waard zo'n boom te verplaatsen als hij in de weg zou staan. Als dat verplanten drieduizend gulden zou kosten, is dan toch 27.000 gulden bespaard, die bij omhakken verloren was ge gaan'. Geertruidenberg, 400 jaar oude bomen op de Markt tegenover de voormalige kazerne. We moeten ook niet vergeten dat de dienst beplantingen in een stad moet kunnen garanderen dat bo men (door bij voorbeeld omwaaien) geen gevaar opleveren. Niettemin, de vraag naar bomen van ongeveer dertig jaar is groot, omdat deze destijds te weinig zijn geplant. Ge meentelijke kwekerijen moeten de ze bomen planten, omdat particu liere kwekers er niet of nauwelijks voor voelen te investeren voor een tijd die zover in de toekomst ligt'. De zorg van Dijkhuizen gaat ook niet uit naar de bomen in de ste den, die hij in goede handen acht bij de gemeentelijke plantsoenen diensten. Hij en de Bomenstichting (die nu zeshonderd donateurs telt) vrezen, dat de komende jaren voor al de bomen op oude buitenplaat sen door verwaarlozing verloren zullen gaan. 'Die oude bomen zijn er nog dankzij de zin voor behoud van onze voorouders. Aan ons de taak deze levende monumenten ook voor het nageslacht te bewaren'. De 500 jaar oude linde op de Heuvel in Tilburg mét de twee onderste takken, die moesten wor den verwijderd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13