Betere bescherming historisch Den Haag Onhoudbare situatie in Koninginnestraat 800 rijksambtenaren naar Bogaard centra Haags raadslid wil overleg over weiland Gewestelijk Orkest voorlopig gered Westlandse veilingen: achterstand in omzet van 10 miljoen gulden Geen beddentekort voor gastarbeiders in Leiden Oud-redacteur dr. P. J. Richel overledei Renovatie brengt nogal wat ongemak mee Spontane actie Ook in Amsterdam voldoende slaapplaatsen ds.vanLeeuwei moet blijven Spoedig vergaderii over koopschandalc Tweetal hield zich verdacht op bij Duitse kanselarij Kamerlid wil: Onderzoek naar geluidsoverlast school Rijswijk Belofte van minister Van Doorn TROUW KWARTET DONDERDAG 13 MAART 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN van deze vergadering er bij Rijs wijk op aan te dringen de aanleg van de verharde handbalveldjes voorlopig uit te stellen. Verder vraagt hij zich af. zonder overigens de noodzaak van de sportvelden te ontkennen, of die velden nu wel noodzakelijk juist op het weiland moeten worden aangelegd. Teleurstelling Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het Haagse gemeenteraadslid Du Chatinier (CDA) meent dat de voorgenomen werkzaamheden op het weiland tus sen de Guntersteinweg in Den Haag en de Van Vredenburchweg in Rijswijk voorlopig moeten worden uitgesteld. Op dit weiland, waarvan de grond eigendom ls van de gemeente Den Haag. wil Rijswijk op zo kort mo gelijke termijn beginnen met de aanleg van een drietal verharde handbalveldjes. Later zullen op het weiland door Den Haag nog vier sportvelden worden aangelegd. Zo als bekend zijn hier tegen bezwaren gerezen van het onlangs opgerichte actiecomité 'Rijswijk, hou je koelen in de wei', dat meent dat de velden zo gesitueerd moeten worden 'dat het boerenbedrijf dat nu nog ln één van de twee boerderijen is gevestigd, kan blijven bestaan. Volgens de heer Du Chatinier is onder de bevolking van Den Haag en Rijswijk nu de werkzaamheden een aanvang dreigen te nemen, on rust ontstaan. In vragen aan het college van B. en W. stelt de heer Du Chatinier voor dat de raads commissie voor jeugd, sport en re creatie voor spoedoverleg bijeen wordt geroepen en dat daarbij ook de Rijswijkse raadscommissie wordt uitgenodigd. In dat overleg moet worden getracht 'gezamenlijk een oplossing te vinden, die kan leiden tot het behoud van dit landschap pelijk en educatief zo waardevolle weideland'. De heer Du Chatinier vraagt B. en W. van Den Haag in afwachting Van onze parlementsredaktie DEN HAAG Minister Van Doorn van CRM heeft gisteren in de Tweede Kamer beloofd het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland niet direkt ten onder te laten gaan. Het actiecomité 'Rijswijk, hou je koeien in de wei' heeft gisteren, na een gesprek met de Haagse wethou der Vink waarbij ook diens Rijs wijkse ambtgenoot Kortink aanwe zig was. een verklaring uitgegeven, waarin het zegt teleurgesteld te zijn over 'de onverzettelijk houding' van de beide gemeentes. Zelfs over het voorstel de verharde handbalveldjes enkele tientallen meters in de rich ting van de Van Vredenburchweg te verschuiven, waar momenteel noodscholen worden gesloopt, wil de. zo zegt de verklaring, wethouder Kortink niet van gedachten wisse len. Het komt. aldus het actiecomité, bij de bevolking 'onbegrijpelijk en on aanvaardbaar over dat de bulldozer over het weiland gaat terwijl een strook grond daarvoor niet wordt aangesproken'. Dit orkest, dat begeleiding verzorgt en buiten de grote steden optreedt, wordt in zijn bestaan bedreigd, om dat de provincie subsidiëring zal staken, wanneer het rijk niet met een gelijke subsidie over de brug komt. Voor er beslist wordt over het lot van het orkest, zal minister Van Doorn overleg plegen met de vaste commissie uit de Kamer voor CRM. De direktie van het orkest had, terwijl het CRM-debat in de Kamer reeds gaande was, een noodbrief naar de kamercommissie geschre- Een overzicht van een deel van het bedreigde weiland op de grens S^ndnister van CRM leek bereid van Den Haag en Rijswijk. te zijn het gewestelijk orkest in het Doelstellingennota bepleit: totale orkestenbestel, op te nemen. Maar dan moet er volgens hepi wel duidelijkheid komen over het ka rakter van dit orkest en zijn ver houding tot het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest en het Resi dentie-Orkest. Op het ogenblik bestaat er een schets van het orkestenbestel. Maar daarin komt het gewestelijk orkest niet voor. De verklaring van minister Van Doorn was in zoverre geruststellend voor het orkest, dat hij de CRM- commissie uit de Kamer alle ruimte wilde geven handelend op te tre den, wanneer er geen gunstige re geling uit de bus zou komen. De minister stelde zich, zoals hij zei, positief op tegenover het orkest. Maar hij kon niet de garantie ge ven, dat er altijd op tijd hulp zou komen voor het orkest. DEN HAAG 'In de leeftijd vs 69 jaar is overleden te Heemstej dr. P. J. Richel, emeritus predikal van de Gereformeerde Kerk. D Richel werd 23 mei 1905 in D Haag geboren, bij bezocht Christelijk gymnasium en was Vf volgens op de redactie van Nieuw Haagse Courant werkzaa Hij studeerde aan de Vrije Univi siteit theologie en werd in 1? predikant bij de Gereformeer Kerk van Noordscharwoude. I diende de kerken van Overbeek Heemstede en werd in 1960 lera godsdienstonderwijs aan het Chri telijke Lyceum in Haarlem-Heei stede. Op 1 augustus 1970 ging 1 met emeritaat, hij was nog wei zaam als hoofdprediker te Am Jacoba-Polder. Dr. Richel he zich voornamelijk van dlentt maakt voor het jeugdwerk. DEN HAAG In Leiden en in Amsterdam bestaat niet zo'n grote schaarste aan bedden voor gastarbeiders Dat van een noodtoe stand kan worden gesproken. Deze opvatting blijkt uit recente uitspraken van de president van de rechtbank in Amsterdam en van gerechtshof in Amsterdam en van de kantonrechter in Leiden. De uit spraken zijn alle gedaan in geschil- Bewaking Amerikaanse ambassade uitgebreid DEN HAAG De bewaking van de Amerikaanse ambassade in Den Haag aan het Korte Voorhout is uitgebreid. De groep mariniers die de ambassade bewaakt is het afge lopen half Jaar ln het licht van de gebeurtenissen in de Scheveningse gevangenis en de Franse ambassa de. geleidelijk versterkt. Een woordvoerder van de ambassade zei dat er nog wel een kleine verster king is te verwachten. Hij wilde echter geen aantallen noemen. len tussen kamerverhuurders en Marokkaanse gastarbeiders. De uitspraken komen voor in de praktijkgids, een rechtskundig tijd schrift onder redactie van de secre taris van de Nederlandse Vereni ging van Rechtskundige Adviseurs. Th. J. van der Heijden. Ze zijn van verklarende aantekeningen voor zien door de Amsterdamse hoogle raar mr. P. A. Stein. De rechtsprekende instanties be schouwen het beschikbaar stellen van het met anderen te delen ge bruiksrecht van een slaapkamer en medegebruik van recreatieruimte, douche enz. wel als een huurover eenkomst. waarop de huurwet van toepassing is. Er mag evenwel van uitgegaan worden, aldus de uitspra ken. dat de gastarbeiders het genot kunnen verkrijgen van een huis vesting, soortgelijk aan die ze al hebben. In dat geval komt hen geen huurbescherming toe. Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De leegstand van het kantorencomplex Bogaard Centre op de hoek van de Prinses Beatrixlaan en de CburchilJlaan bij het Rijswijkse winkelcentrum 'In de Bogaard' lijkt voorbij nu de Rijksgebouwendienst be sloten heeft dertien verdiepingen van dit gebouw te buren. De Vervoers- administratie van de KLM en een accountantskantoor zijn tot op heden praktisch de enige bewoners van dit dure complex geweest. De Rijksge bouwendienst heeft in dit gebouw ruimte gevonden voor achthonderd ambtenaren van het ministerie van justitie, van de belastingen en van de directie Zuid-Holland van bet ministerie van verkeer en waterstaat. De directie Zuid Holland van verkeer en waterstaat en de belastingdienst za ten in een kantoortoren, genoemd 'Hoogvoorde' in de onmiddellijke nabij heid van het Bogaard Centre. 'Hoogvoorde' komt nu helemaal vrij voor afdelingen van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. dat al met ruimtenood had te kampen. Het Bogaard Centre heeft in totaal 50.000 m2 kantoorruimte. De laatste fase van het gigantische com plex (de toren: 26.000 m2) werd in 1973 opgeleverd. Met zijn 24 bouw lagen is dc toren één van de hoogste kantcorgebouwen van ons land. DEN HAAG Zonder een daadwerkelijke bescherming zal de historische binnenstad van Den Haag opgeofferd wor den aan economische belangen. Niet alleen moeten daarom be stemmingsplannen gemaakt worden voor beschermde stads gezichten, ook dienen er spoe dig zulke plannen te komen voor de omliggende gebieden. Dit is één der uitgangspunten van de ontwerp-doelstellingennota' Be schermde Stadsgezichten van 's Gravenhage', die gisteren is ver schenen. De nota is samengesteld door een werkgroep van de ge meentelijke dienst Stadsontwikke- lin. Een tweede uitgangspunt van de nota is, dat de vormgeving van een gebouw moet overeenkomen met de functie ervan. 'Dit betekent, dat duidelijk herkenbare (monu mentale) gebouwen een duidelijk herkenbare. bijzondere functie moeten hebben. De verbouwing van de Willemskerk tot kantoor is in strijd met deze doelstelling', zegt de nota, die hierbij aantekent dat de doelstelling 'natuurlijk niet inhoudt dat bijvoorbeeld een kantoor er moet uitzien als een 'modern' kan toor'. Herbouwplicht De nota pleit ervoor, dat niet al leen beschermde monumenten, maar ook andere objecten en ge bouwen op een speciale lijst gezet worden. 'In de binnenstad bevin den zich veel bouwwerken die bete kenis hebben als monument, stuk geschiedenis, karakteristiek object etc., maar die op geen enkele wijze beschermd worden. Om een en an der veilig te stellen zal er in het gebied van de stadsgezichten niet gesloopt mogen worden zonder ver gunning. Na sloop of een calamiteit (een brand bijvoorbeeld) is een herbouwplicht noodzakelijk. Om de stadsgezichten te behouden ls daadwerkelijke steun van de ge meente onontbeerlijk. Zo moet de gemeente deskundigheid en geld beschikbaar stellen, zoeken naar een passende bestemming van leeg staande panden en een goed aan koopbeleid voeren'. Versnippering De nota schenkt ook aandacht aan zaken, die niet liggen op het gebied van de beschermde stadsgezichten. Zo wordt opgemerkt, dat het wonen in het stadscentrum gestimuleerd moet worden. Volgens de nota dient er woonruimte te komen in Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG 'Neen, ik vind het helemaal niet leuk dat ik ineens zo in het nieuws ben. Zelfs de televi sie is hier geweest. Maar mijn dochter zegt: als een particulie re huiseigenaar dit zou doen zou je eens wat horen. Mag er dan ook iets van gezegd worden als de ge meente het doet?' Mevrouw Xiehot-Pennenburg (71) zit al 32 jaar in de Koninginne straat' 10.' vlak bij het Hollands Spoor. Het ls een huls van de gemeente, dat nu genenoveerd wordt evenals de buurhuizen. Die renovatie brengt nogal wat onge makken mee. Vooral omdat de oude dame zo lang geen vervangend huls toegewezen kreeg. Dezer dagen is wethouder Happel van maatschap pelijk welzijn en volksgezondheid met twee gemeenteraadsleden bij haar geweest. 'Hij zei. u zou toch naar uw dochter gaan? Maar dat is een misver stand'. zegt mevrouw Xiehot. Ze zit bij een stinkend oliekacheltje dat de enige warmtebron in de kamer is. De trap ligt vol met zakken cement, evenals de keuken. Ze ver telt dat ze in de oorlog in een kamp gezeten heeft omdat haar dochter naar het Oranjehuis 'Irene Beatrix Juliana Wilhelmina' ge noemd is. 'Ik heb in het kamp ook maar moeten zien hoe ik het rooide. Xu rooi ik het ook. Ik had pas alles geverfd, toen ze planken uit de zolder braken om nieuwe leidingen te leggen. Ik dweil elke dag om het nog enigszins netjes te houden'. Ze heeft alleen AOW en vraagt zich bezorgd af waar ze nieuwe vloerbe dekking van moet betalen. 'De wethouder zegt dat ik recht heb op 1200. - maar dat moet ik nog zien. Als ik naar de dokter moet- ik ben slecht ter been - mag ik van de bijstand een taxi nemen'. Ze zit nu al vier weken in een immense rotzooi en het zal nog wel een week of drie. vier duren voor het alle maal achter de rug is. Maar nu wil ze er niet meer uit. Ze houdt het vol, in haar eigen huisje. Vragen 'Ik ben bij het Leger des Heils en zit op het grote postkantoor met een inzamelingsbusje. Ik zit vlak naast de krantenbak van dagblad Trouw', zegt ze. blij een punt van herkenning gevonden te hebben. Drie CDA-gcmeenteraadsleden heb ben inmiddels schriftelijke vragen aan het college van B. en W. ge steld over de berooide toestand waarin enkele bewoners van de Ko ninginnestraat verkeren door de renovatie. Het zijn zuster Van de Ven, de heer Lampe en mevrouw Otter- te Kolsté. Bezoek heeft me vrouw Xiehot inmiddels van de ge meenteraadsleden mevrouw Hes (VVD), bovengenoemde heer Lampe en mevrouw van de Ven gehad, en zoals gezegd van wethouder nappel. Een oplossing is niet uit de bus gekomen. Toch is mevrouw Xiehot vol goede moed. Eens moet er toch een eind aan die toestand komen, 's Avonds sleept ze de bank uit de kamer en haar bed erin. De huisdeur staat de hele dag open. 'Xeen, ik laat nu mijn huisje niet alleen. Ik moet toch op mijn spullen passen.' meent ze. 'Als ik door de straat loop roepen ze 'halleluja' tegen me' vertelt ze vertederd glimlachend. 'Omdat ik bij het Leger des Heils ben. Dat ben ik al vanaf mijn vierde jaar. Toen was ik in de Werkzaamheden voorlopig uitstellen' van een onzer verslaggevers DEN HAAG Ongeveer hóndei leden van de Gereformeerde Ke: Den Haag-Oost hebben gisteravor met spandoeken duidelijk gemaal dat zij ds. J. van Leeuwen, die doi de gereformeerde kerk te Maasslu is beroepen niet willen missen. Momenteel heeft de aanvoer van sla in het Westland ook in hel glasdistrict rond Pijnacker bijni de top bereikt waardoor de op brengsten nadelig worden bein- vloed. De omzet van de drie genoemde veilingen in het Westland van dit jaar is ruim 30 procent minder dan vorig jaar. Men verwacht clan tegen Pasen de vraag naar sla toeneemt en enig herstel zal optreden, hoewel door de toenemende concurren tie met betrekking tot de voor- jaarssla in België, Engeland en West-Duitsland de prijs vermoe delijk ook beneden die van voris jaar zal blijven. Daarbij koml nog dat de produktiekosten in de tuinbouw ongeveer 25 procent zijn gestegen, afgezien nog van de inflatie. Voor de tuinbouw geven de eerste maanden van liet jaar dan ook geen enkelf reden tot tevredenheid en opti misme. Raadslid vraagt: DEN HAAG Binnen een moeten burgemeester en wetb ders van Den Haag een buiten wone gecombineerde commissie? gadering bijeen roepen over ree bekend geworden huizenschand» in het Transvaalkwartier. Het PvdA-raadslld A. Wiersma 1 telt de onlangs in een Zwartb beschreven misstanden als 'ona vaardbaar'. Het raadslid wil dat de vergadering ook een dele# wordt uitgenodigd van de wi groep die het Zwartboek heeft gesteld. DEN HAAG De Haagse pol kreeg gisteravond om kwart 1 negen een melding binnen twee mannen zich verdacht opl den in de bosjes tegenover de D se kanselarij aan de Groothertog nelaan. De man die de politie tx dacht gezien te hebben dat een de mannen een pistool in zijn had. De politie heeft de hele ofl ving afgezocht, maar het two niet kunnen vinden. Wel werd vrouw aangehouden die in de ft van de Duitse kanselarij rond i Zij is door de politie verhoord. Ds. Van Leeuwen was zeer onder indruk van deze spontane actie, d enkele gemeenteleden hadden geo ganiseerd. De sympathisanten vs deze populaire Haagse predikai waaronder ook enkele oude dam en veel jongeren, vielen de verg: dering van de kerkeraad van D; Haag-Oost binnen, die in de Li therse Kerk werd gehouden. Op él der spandoeken stond de teks 'Blijft u op de Statenlaan, ande gaat de wijk eraan' te lezen. R andere tekst zinspeelde op de m dewerklng van de predikant inza] de thans lopende actie in de Schj derswijk met het doel de mens meer bij de kerk te betrekke 'Luistert u eens naar ons die pn ten', zo luidde de letterlijke tekst Ds. Van Leeuwen die vanaf 19 predikant is in Den Haag zal uite lijk volgende week zaterdag e- beslissing moeten nemen of hij b beroep naar Maassluis aanneen Gereformeerd Oost (wijk II) blij hopen dat ds. Van Leeuwen in Di Haag zal blijven. Voor de predika: zelf is de beslissing door deze ac( bijzonder moeilijk geworden. Met het blijven van ds. Van Leei wen hoopt wijk II de plannen vs de Kerkeraad Algemene Zaken vi de kaart te vegen om een deel va de wijk bij Den Haag-West (Julii nakerk), een deel bij de Noorde kerk en een deel bij de Triumfata kerk in te voegen. Bij zijn vertrf zou om financiële redenen get nieuwe predikant worden be roepa WESTLAND Als gevolg van de ongunstige prijzen voor de produkten in de eerste twee maanden van dit jaar hebben de drie grootste veilingverenigingen in het Westland, Delft-Wester- lee. Westland-Zuid en Westland- Noord een achterstand in de omzet vergeleken bij die van vo rig jaar welke de tien miljoen gulden ver te boven gaat. De lage prijzen, in het bijzonder van de sla, zijn daarvan de voornaamste oorzaak. Werd in de eerste maanden van het vorig jaar gemiddeld ongeveer 30 cent per krop betaald, thans ligt de prijs 20 cent per krop. Dit is niet alleen een gevolg van het zachte weer en de snelle groei van het produkt, doch ook van de sterke concurrentie welke wordt ondervonden door nitvoer van sla door Zuid Frankrijk vooral naar West Duitsland. Mevrouw Niehot-Pennenburg in haar woning, die gerestaureerd wordt: 'Ik kan er nou niet uit. Ik moet toch op m'n spullen passen!' kleuterklas. Met je vijftiende word je Heilsoldaat!'. Genoemde raadsleden stellen in hun schrijven, dat de bewoners van de te renoveren huizen in de Ko ninginnestraat in de meest on houdbare situatie verkeren. Ze vra gen waarom die bewoners niet tij dig uitgeplaatst werden en wat het college denkt te doen om aan deze 'werkelijk onmenselijke toestanden' een einde te maken. RIJSWIJK Het KVP-Kamerlld Van der Sanden heeft de staatsse cretaris "van onderwijs gevraagd wat er is gebeurd met de resultaten van het onderzoek, dat in 1972 is ingesteld naar de geluidsoverlast ln enkele lokalen van het Lodewijk Makeblijdecollege in Rijswijk. verschillende grootte en prijsklas sen. Voorts wordt gezegd dat 'gaten' in het winkelcentrum onwenselijk zijn'. Het winkelfront binnen het hoofdwinkelcentrum moet aaneen gesloten zijn'. De nota ls verder van mening, dat verdere versnippe ring van het uitgaansleven in Den Haag een halt toegeroepen moet worden. Ook spreekt de nota zich uit over parkeergelegenheid. Opge merkt wordt, dat parkeergarages niet in de kern van het stadscen trum thuishoren omdat hun uiter lijk niet past bij het karakter van het beschermd stadsgebied. Onder grondse parkeergelegenheid moet onder zekere voorwaarden mogelijk kunnen zijn. Op de foto: Het Boterstraatje in Den Haag. ge legen in het gebied van de be schermde stadsgezichten. De pan den in dit straatje achter de Boter- waag zullen weer geschikt gemaakt worden voor bewoning. In april 1968 had de toenmalige minister van onderwijs een delega tie van de school ontvangen. Naar aanleiding van dit bezoek werd in 1970 toegezegd dat een onderzoek zou worden ingesteld naar mogelij ke geluidsoverlast. Het uiteindelijk door TNO in maart 1972 gehouden onderzoek had als resultaat dat in de lokalen 6, 36 en 70 inderdaad sprake was' van ernstige geluidso verlast. Het Kamerlid Van der Sanden wil nu van staatssecretaris Veerman weten wat er met de resultaten van het onderzoek in de afgelopen ja ren is gebeurd, welke maatregelen er voor het Makeblijdecollege wor den genomen en wanneer deze maatregelen zullen worden uitge voerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6