Van der Stoel niet naar Saoedi-Arabië metNieuwe Haagse Courant en met Nieuwe Leidse Courant neme... Democraten VS: geen hulp voor Lon Nol Zuidvruchten !n deze krant 'Overheid schuldig aan werkloosheid' - pag. 19 Vakantie nog regelen? Verzetsgedichten 'Misdadige' opgave '""Geen kinderen, geen huwelijk 'ogezegd ik Bewolkt Uitstel voor onbepaalde tijd omdat journalist niet mee mag Kamercommissie eens met minister Raad Warnsveld wil buitenbussen PTT verwijderd Iedereen kan eigen persoonsgegevens zien én verbeteren Onrust in Kenia na moord op politicus Piloot vermiste Starfighter zou zijn omgekomen ('«inpntcr JAARGANG NO. 9469 DONDERDAG 13 MAART 1975 Trouw In de krant van morgen vindt u in onze advertentierubrieken weer volop mogelijkheid om uw keuze voor dit jaar te bepalen. HTGAVE TROUW/KWARTET B.V. HOOFDREDACTEUR J. TAMMINGA DIRECTEUR ING. O. POSTMA NIEUWE ZIJDS VOORBURGWAL 276-280, AMSTERDAM POSTBUS 859 TELEFOON 020-220383 iBONNEMENT 13,00 P. MND.f 39,00 P. KWART. 154,00 P. JAAR POSTGIRO 269274 T.N.V. B.V. DE CHRISTELIJKE PERS BANK N.M.B. (REK. NR. 69.73.60.768) GEM. GIRO X 500 LOSSE VERKOOPPRIJS 0,50 Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Van Doorn overweegt dit jaar het Geuzenliedboek opnieuw uit te geven. Dit boek bevat ver zetsgedichten uit de tweede wereldoorlog. Het voorstel tot heruitgave werd gedaan door liet Tweede-Kamerlid Wolff (CPN). Ook de socialist Voogd noemde de uitgave, nu dit jaar het dertigste bevrij dingsfeest wordt gevierd, zin vol. Minister Van Doorn er kende dat de uitgave een goed gebaar zou kunnen zijn van de overheid maar wil er eerst nog overleg over plegen. DEN HAAG 'Er is sprake van een toename van diefstal, verkrachting en geweld. Kun je die de oorzaken van die toename aanwijzen?' Dit staat in een examenopgave voor de vierde klassen van het Lager Economisch en Ad ministratief Onderwijs. De Kamerleden Laban en de Haas-Berger (PvdA) noemen in vragen cle opgave 'ongenu anceerd' en betwijfelen of tij dens de LEAO-opleiding een ingewikkeld probleem als cri minaliteit verantwoord aan vijftien- en zestienjarigen kan worden voorgelegd. MÜNCHEN (AFP) Een paartje, dat in het Beierse dorpje Egloffstein wil trou wen, moet schriftelijk belo ven dat het binnen twee jaar voor een kind zal zorgen. Dat heeft de burgemeester van dat dorp zo bepaald. Hij wei gert trouwlustigen, die een dergelijke belofte niet willen doen, in de echt te verbin- ;em||den. De burgemeester kwam tot dit besluit op grond van het geboortecijfer in het dorp. uit Op een bevolking van 800 ich inwoners had in 1974 maar één geboorte plaats. eerste weken was het alsof bij een kwaje tante gelo- eerd was, ik werd gewoon ont- roend, gepest. Roel van Duyn over zijn zijn wethouderschap van Amsterdam. In het algemeen veel bewol king maar geen regen van be tekenis. Matige tot krachtige wind uit oostelijke richtingen. Maximum temperatuur onge veer 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Overwegend droog met later stijging van temperatuur. Morgen zon op: 06.58 onder: 18.41 maan op: 07.00 onder: 20.44 pT'ers zien op egen het noorden Twee ministers, Van Agt pn De Gaay Fortman, staken zich gis teren in het centrum van Den Haag, aan de Schedeldoeksha- ven, met enige moeite in hoge laarzen. Die moesten zij dragen toen zij even later, gehelmd en wel, de eerste palen sloegen voor hun nieuwe ministeries. In twee torens van zeventig meter elk. met laagbouw ertussen in. zullen over drie jaar 3.200 ambtenaren werken. Ze kosten 133,5 miljoen gulden. 'ten ze ook maar 's naar mij Ijken. De Democratische fractie verwierp met 188 tegen 50 stemmen het voorstel van president Ford om 222 miljoen dollar extra voor het leger van Lon Nol te bestemmen. Daar mee is de kans, dat Fords voorstel het in het Congres (Huis plus Se naat) zal halen praktisch verkeken. De Democraten hebben in het Huis een tweederde meerderheid. Zelfs een tussenoplossing, waarbij het Congres akkoord zou gaan met 125 miljoen dollar, lijkt er nu niet meer in te zitten voor de regering- Ford. Deze oplossing is met een krappe meerderheid (drie tegen vier) wel aanvaard door de sub commissie voor buitenlandse be trekkingen van de Senaat. Ook de gevraagde extra militaire hulp voor de regering-Thfeu in Zuid-Vietnam is door de Democra ten met dezelfde stemverhouding verworpen. Manfield De invloedrijke Democratische Se nator Henry Jackson (een presi dentskandidaat) heeft Ford voorge steld om Mike Mansfield, de Demo cratische leider in de Senaat, naar China te sturen voor een gesprek met Norodom Sihanoek, in naam de leider van de Cambodjaanse re gering In ballingschap. Jackson 'vindt dat Mansfield met Sihanoek moet overleggen om een nieuwe regering in Cambodja tot stand te brengen. Op die wijze kan een ein de worden gemaakt aan de bloedige oorlog in Cambodja, zo meent Jackson, die zich destijds zeer lang verzet heeft tegen terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. Hij vond Mansfield de aangewezen man voor een dergelij ke missie, omdat hij Sihanoek goedkent. De Democratische leider heeft bovendien goede entree bij de Chinese leiders. Jackson vindt dat de nieuwe Cambodjaanse regering in elk geval de steun van Peking moet hebben. Vietnam In Zuid-Vietnam hebben de troe pen van president Thieu weer een districtshoofdstad verloren aan de Noordvietnamezen en de troepen van de Voorlopige Revolutionaire Regering. Hei, is de stad Tri Tam. die ongeveer zestig kilometer van de hoofdstad Saigon ligt. Verder Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het bezoek dat minister Van der Stoel van 21 tot en met 25 maart aan Saoedi-Arabië zou brengen, gaat niet door. Minister Van der Stoel heeft tot uitstel voor onbepaalde tijd be sloten omdat Saoedi-Arabië de toelating blijft weigeren van een Nederlandse journalist van joodse afkomst, de medewerker van het weekblad Vrij Nederland, Jaap van Wezel. Mr. Van der Stoel heeft zijn beslis sing gisteren besproken met de vaste commissie voor buitenlandse zaken van de Tweede Kamer. De commissie was het met de beslis sing eens. 'In zijn plaats had ik hetzelfde gedaan', zei de heer De Koster (VVD). 'Het is het enig juist besluit dat de minister kon nemen. Het is goed dat hij principes zwaar der heeft laten wegen dan de even tuele belangen van deze reis', zei het PvdA-Kamerlid Ter Beek. In politieke kring werd erop gewe zen dat het afgelasten van de reis op zichzelf een grote teleurstelling voor de minister is. Het bezoek betekende namelijk de zichtbare bekroning van de aanhoudende po gingen van mr. Van der Stoel de betrekkingen tussen Nederland en de Arabische landen weer te verbe teren. De vraag is hoe Saoedi-Arabië nu op het besluit zal reageren en of ook het voorgenomen bezoek aan Egypte nu nog doorgaat. Mr. Van der Stoel zei hier gisteren over: 'Wij willen ons niet vijandig opstellen tegen Saoedi-Arabië. We hebben Saoedi-Arabië duidelijk ge maakt zowel met Israel als met de Arabische landen vriendschappelij ke betrekkingen te willen onder houden. Deze beslissing betekent niet dat wij nu partij kiezen voor Israël. Ik ga ervan uit dat mijn bezoeken aan Egypte en aan Israël ;n april gewoon doorgaan'. In zijn officiële verklaring zegt de minister: 'Het is mijn ernstige hoop dat door deze gang van zaken de goede betrekkingen tussen beide koninkrijken niet zullen worden geschaad. De Nederlandse regering zal al het mogelijke doen om deze betrekkingen verder te verstevigen, aangezien zij aan de goede relatie met Saoedi-Arabië welke gebaseerd is op een hechte traditie van lang durige vriendschap grote waarde hecht. Mr. Van der Stoel heeft persoonlijk nog geprobeerd Saoedi-Arabië tot toelating van Van Wezel te bewe gen. Daarbij speelde een rol dat Saoedi-Arabië eerder bij een bezoek WASHINGTON, SAIGON (Reuter, AP) De Democraten in het Amerikaanse Huis van aAfgevaardigden zijn in overweldigende meerderheid tegen extra militaire steun voor de regering van Lon Nol in Cambodja. leek het er op, dat Noordvietname zen ook het grootste deel van de stad Ban Me Thot in handen heb ben. In en rondom deze stad inhet cen trale bergland wordt nu al dagen lang zeer hevig gevochten. De regering in Saigon besloot gis teren om de leeftijd waarop de dienstplicht begint van achttien tot zeventien te verlagen. Bovendien zal het aantal vrijstellingen voor militaire dienst nog verder worden beperkt. Tegen dienstweigeraars en deserteurs zal harder worden opge treden en er zal meer worden ge daan aan de opsporing van deze groep. Uit deze maatregelen wordt opgemaakt dat de troepen van de door de Verenigde Staten gesteunde Thieu het bijzonder zwaar hebben op dit moment. Van een verslaggever ARNHEM In de gemeente Warns veld bij Zutphen heeft de gemeente raad zich uitgesproken voor verwij dering van de PTT-buitenbussen. Men wil daar de post weer als van ouds bezorgd zien. Op aandrang van de gemeenteraad hebben B. en W. van Warnsveld gisteren een brief aan minister Westerterp van ver keer en waterstaat gestuurd, waar in om verbetering van het dienstbe toon door de PTT wordt gevraagd. In Warnsveld klaagt men over het uit de bussen halen van post. Dit be tekent een inbreuk op de privacy en schending van het briefgeheim, zo meent de raad. Aan de andere ge meenten in de Achterhoek is ge vraagd mee te doen aan de actie om de buitenbussen te verwijderen. MANILLA (Reuter) De strijd krachten van de regering hebben tij dens een vijfdaagse veldtocht op de Filippijnen 108 opstandelingen ge dood. De militaire operatie vond plaats op het eiland Basilan. zo wordt in Manilla vernomen. Dit gebeurde nu bijna dertig jaar geleden: de Canadese ge neraal Foulkes las in het Wa- geuingse hotel De Wereld de Duitsers de capitulatievoor waarden voor. De zaal, waarin dat gebeurde, is nu gerestau reerd en zal op 5 mei door prins Bernhard geopend wor den. Zie pagina 3. Binnenland Dennendal: mislukken van een experiment11 Buitenland Militairen Portugal meer macht 7 Rijk en arm meten weer hun krachten 7 Kerk Potter protesteert 2 Sport Wageningen, FC Twente en FC Den Haag bekeren ver der 13 Economie Bedrijven en Israël 19 Lezers schrijven 'i Nieuwe boeken i Kaüio eil tv 4 Strips, feuilleton 4 Puzzel 4 om uit-n (aar 5 Dichtbij en verder 5 Weer 5 Weekbladen 8 Populair Kariuki was één van de populairste politici in Kenia en werd wel be schouwd als de leider van de oppo sitie in het éénpartij-parlement. Hij meende dat hij president zou kunnen zijn ais er werkelijk vrije verkiezingen zouden worden gehou den. Hoewel hij behoorde tot de overheersende Kikoejostam werd Kariuki beschouwd als één van de weinige Keniase leiders die de steeds grotere stammentegenstel lingen in het land zou kunnen overbruggen. Vooral bij de jongeren had de vermoorde politicus veel aanhang omdat hij voorstander was van nationalisatie van grond, be langrijke industrieën en banken en van gratis onderwijs en gezond heidszorg. Kariuki verweet de regering van Kenyatta te weinig te doen aan de herverdeling van de rijkdom in het land en zelfs de kloof tussen arm en rijk te vergroten. Van een verslaggever DEN HAAG Elke burger heeft het recht kennis te nemen van de gegevens die van hem of haar zijn opgeslagen in de geautomatiseerde persoons-registratie van de over heid. Tevens heeft hij of zijhet recht verbetering van deze gege vens te eisen. Deze voorlopige richtlijnen heeft het kabinet, blij kens de Staatscourant, vastgesteld. Ingeval van medische, psychologi sche of andere gegevens waarvan rechtsstreekse kennisneming scha delijk wordt geacht, kan niet de persoon zelf, maar een gemachtigde de gegevens te zien krijgen. Recht van inzage is er niet als de staats veiligheid in het geding is. Bij de rijksoverheid zijn nu 120 geautomatiseerde systemen met persoonsgegevens in gebruik. NAIROBI (AP, UPI) In de Keni ase hoofdstad Nairobi zijn gisteren honderden banken, scholen, kanto ren en winkels gesloten in verband met onrust die in de stad heerst na de moord op de populaire opposi tieleider Josiah Kariuki. De politie joeg verschillende malen groepjes studenten uiteen die tegen de moord demonstreerden. Op de straathoek bespraken Kenianen de dood van de politicus. Auto's op de wegen naar Kanuki's kiesdistrict in de Aberdare-bergen werden terug gestuurd. De Keniase president Jomo Ke nyatta, heeft het volk opgeroepen tot kalmte in wat wordt genoemd, de ernstige politieke cirsis in zes jaar. Bijna twee weken geleden werd Kenia opgeschrikt door een bomontploffing op een busstation waarbij 25 mensen om het leven kwamen. Kariuki verdween 2 maart, de dag na de explosie. Later werd zijn met kogels doorzeefde lichaam gevon den door Masai, in wóest gebied ruim 30 kilometer van Nairobi. Daarna lag het een week in een ziekenhuis in Nairobi waar het pas dinsdagavond door twee van zijn vrouwen werd geïdentificeerd. Minister Van der Stoel van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissinger (zelf ook van Joodse afkomst) joodse journalisten had toegelaten. 'Een positief resultaat bleek echter niet mogelijk. Saoedi-Arabië beschouwt joden als zionisten en daarom als vijanden van het land. Daarom wil zij geen joden toelaten', zei minis ter Van der Stoel. Hij sloot de mogelijkheid echter niet uit dat de toelating van Van Wezel nog te regelen was geweest met de Saoedi-Arabiërs, als Vrij Ne derland de zaak niet direct in de publiciteit had gebracht. 'Al veel eerder heb ik in algemene zin met Saoedi-Arabië contact gehad over de toelating van joodse Nederlanders en daarbij de verwachting uitge sproken dat daarover bij mijn be zoek geen problemen zouden ont- DEN HAAG De vlieger van een sinds gistermiddag boven de Noord zee vermiste Starfighter, de 27-jari- ge en gehuwde eerste luitenant O. van Heuvel Van Varik uit Harde- garhp, is vermoedelijk omgekomen, zo heeft de voorlichtingsdienst van de marine gisteren meegedeeld. Vannacht had een zoekactie naar het vermiste toestel nog niets opge leverd. Het toestel was met een andere Starfighter van de vliegbasis Leeu warden bezig een onderscheppings oefening uit te voeren toen de ra dar van het navigatiestation Nieuw Milligen het contact verloor. Beide vliegtuigen vlogen toen boven het zeegebied, ongeveer zeventig kilo meter ten noorden van Texel en Vlieland. Schepen in het gebied is verzocht uit te kijken naar het vliegtuig. staan. De reactie van Saoedi-Arabië was toen positief. Ik sluit daarom de mogelijkheid niet uit dat de publiciteit, die nu aan dit geval is gegeven, de beslissing van Saoedi- Arabië heeft, beïnvloed', zei de mi nister desgevraagd. In zijn officiële verklaring wijst mr. Van der Stoel er voorts op dat ieder land natuurlijk het recht heeft te beslissen welke vreemde lingen zij op haar grondgebied wenst toe te laten. 'Anderzijds wil ik uitdrukkelijk stellen dat de Ne derlandse regering iedere vorm van discriminatie op grond van ras of geloof, dié aan dat toelatingsbeleid ten grondslag mocht liggen, vol strekt verwerpt. In het licht van de huidige situatie, die een optimaal resultaat van een bezoek mijner zijds aan Saoedi-Arabië op dit ogen blik niet waarborgt, heb ik tot mijn spijt moeten besluiten dit bezoek uit. te stellen'. Gevraagd of het uitstel ook afstel betekent, zei minister Van der Stoel tenslotte: 'Dat hangt af van de ontwikkelingen in het Midden- Oosten. Als de situatie daar beter wordt kan het zijn dat Saoedi- Arabië ook een soepelere houding gaat innemen'. (ADVERTENTIE) ...een dagje vrlj-af, een schaal zuidvruchten die je 's morgens in de week zet Dus een makkelijk dagje wat koken betreft en tegelijk een vitamine/mineraler*- rijke basis voor een aantal uitzonderlijke recepten. Recept: 400 g rauwe rijst bakken in 2 lepels olie met ui, 2 theelepels kerry, 1 lepe! krenten en 500 g verkruimeld gehakt; 8 dl bouillon (blokjes) erover, gaar laten koken, in die tijd de zuidvruchten (tuttifrutti of abrikozen) gaar laten worden. Smulpapen kunnen een boekje met de nieuw ste Zuidvru*hten-recepten aanvragen bij antwoordnummer 3212, 1 postzegel nodig). Gedroogde/, Het kabinet heeft minimum-fatsoensregels vastgesteld voor 's rijks databanken. Wie in een computer zit, mag weten wat daar zit en aan de bel trekken als dat mis is. Mooi zo. Onze abonnementengegevens zitten ook in een computer. Maar die is reuze aardig- Hij heeft alleen af en toe honger. Abonneer eens iemand. Dat smaakt. NIEUWE ABONNEE: STRAAT: PLAATS: GIRO: WELKOMST VOORDEEL De nieuwe abonnee krPvt een welkomst voordeel Hij betaalt (na fwee weken.gratis ter kennismaking de krant te hebben ontvangen) zes gulden minder voor de eerste termijn. Betaalt p maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Schrijf op de envelop iiei'f Een posi i Plaats: iK ON l VANG GRAACi: f] Artikelenserle Ondernemingsraden door prol dr H J van Zuihem Flinke flesopener (Handig! Komt altijd van pas) 3 Lose telefoonklapper aok Drutkbaar als adressenlijst. 1 A dam

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 1