Centrum 'De Spil' heeft vele functies 'Verpaupering Haags centrum moet stoppen' Zoetermeer wil niet snel bouwen Deel Binnenhof vanaf 26 maart autovrij 'Zwevende tramin tuin trim je fit met stimorol kauwgom Voor ouderen in Spoorwijk en Laakkwartier Stichting met motto: Stichting 'Den Haag moet blijven' wil Groningers naar Zoetermeer halen In Zoetermeer: H-Tak fase drie kost 75 miljoen Mr. Herbert Jochems (63) te Wassenaar overleden Onderzoek naar woekerwinsten in Haagse wijk TROUW/KWARTET DINSDAG 11 MAART 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN 6 Bezoek mr. Vrolijk aan Nootdorp NOOTDORP Mr. M. Vrolijk, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Jieeft gisteren tijdens zijn werkbezoek aan Nootdorp onder meer een kijkje genomen in de nieuwe Jan Janssen-sporthal. (ADVERTENTIE) DEN HAAG In plaats van duizenden ambtenanbn volgens het plan van de 'degering te noodzaken met hun flamilie naar Groningen te verhu jaen zouden Groningers in de gelegenheid moeten worden gesteld in de Haagse agglomeratie- werk te vinden. Dit stelt da 'Stichting Den Haag Moet Blijven', die zich ten doel stelt het handhaven van Den Haag als reigerings- en administratief centrum, in een brief aan de bijzorafere Tweede Kamercommissie voor het sprei- dingsbeleid. De stichding gelooft dat er in het noorcHen van het land veel belangstellSng zal be staan voor een verhuizing naar het westen. In de brief aan de kamercommissie stoelt de stich ting verder voor: vestiging van 'de centrale dienst van de PT.T in Zoeter- meer, r - mogelijkheden, scheppen tot vervroegde pensionering, waar door een groot a;uital vacatures ontstaat, voorrang voor het vervullen van deze vacatures aan Gronin gers die bereid zi.^n zich in Zoe- termeer te vestigisn, versnelling vein de woning bouw in Den Bjpag en vooral Zoetermeer. Als de overheid dergelijke be leidsombuigingen zou doorvoeren kan naar de mening van de stichting persoonlijk leed in ambtenarengezinnen vermeden worden, zal aan verplaatsings kosten per ambtenaar een be drag van 140.000 bespaard worden, behoudt de PTT zijn afficiency, zal er geen energie verspilling plaats vinden door het vele heen en weer reizen, zal vergrijzing en verpaupering van Den Haag worden voorkomen, evenals een mislukking van de satelietstad Zoetermeer. 'We hebben in het verleden al erg veel aan migratie naar het westen gedaan vanuit het noorden van het land. Het argu ment van de Stichting 'Den Haag Moet Blijven', dat Gronin gers wel bereid zouden zijn om naar de agglomeratie Den Haag te gaan om daat te komen wer ken, is daarom niet alleen allang achterhaald, maar ook vreselijk kinderachtig'. Dat is het eerste commentaar van drs. A. Jelsma, directeur van het Economisch Technologisch Instituut Gronin gen. De heer Jelsma vindt, trouwens alle argumenten die de PTT naar voren brengt tegen de spreiding al tijden achterhaald. De rijksoverheid heeft in dezen een beslissende ste m. Wanneer die overheid stelt dat spreiding noodzakelijk is. dan moet dat beleid ook uitgevoerd worden. ZOETERMEER De gemeente Zoetermeer heeft bijna 75 miljoen gulden nodig voor de voltooiing van naar hoofdwegenstelsel. Het kre diet is nodig voor de derde fase van de H-structuur die omvat de Cen trumboulevard, de noordelijke H- tak tussen die boule"ard en de weg in het recreatiegebied-noord, de oostelijke H-tak tussen de boule vard en de Verlengde Kruithuisweg, de Verlengde Kruithuisweg tussen de oostelijke H-tak en de aanslui ting op rijksweg 12, de aansluiting op rijksweg 12 inclusief verlegging van de bestaande rijksweg en ten slotte de verbindingsweg tussen rijksweg 12 en de Stationsstraat. De laatste drie weggedeelten beho ren niet tot de H-structuur. maar zijn van belang voor het externe en doorgaande interlokale verkeer. Het Zoetermeerse college van B. en W. vraagt de raad het krediet van bijna 75 miljoen gulden goed te keuren onder voorwaarde dat het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening een maximale rijksbijdrage verleent. De eerste fa se van het stedelijk hoofdwegen stelsel is in uitvoering, voor de tweede fase is eind vorig jaar een rijksbijdrage aangevraagd. De nota over de derde fase conclu deert, dat Zoetermeer het wel kan rooien zonder tweede wegverbin ding met Den Haag, maar dan moet de H-structuur wel volledig ten uitvoer worden gebracht. DEN HAAG Vanaf 26 maart is het middengedeelte van he historische Binnenhof verboden terrein voor parkeerders. De ge meente Den Haag en het rijk hebben daarover overeenstemminj bereikt. Van een onzer verslaggeefsters DEN HAAG In het gebouw dat eens het parochiehuis van de Gerardus Majellakerk was, aan de Noordpolderkade 165, wordt op 15 maart het nieuwe wijk- en dienstencentrum 'De Spil' geopend. Dan is het eindelijk zover, na een aanlooptijd van ruim 7 jaar. In het begin van 1968 werd op Initiatief van bewoners van Spoor wijk en Laakkwartier, enkele dienstverleners, maatschappelijk werkers e.a. en de kerken uit die buurt beraadslaagd hoe men de im migratie in die buurt te lijf zou kunnen gaan. Daaruit is voortgeko men de werkgroep Laakkwartier- Noord. die in 1969 met het verzoek om een wijk- en dienstencentrum naar de gemeente stapte. De gemeente zag er wat in en reageerde vrij snel. In 1970 kocht de gemeente het parochiehuis van de Gerardus Majellakerk. Architect Moonen van de dienst volkshuis vesting. het aannemingsbedrijf Boon en Berg uit Den Haag en 24 vrijwilligers, die eerst een buurton derzoek naar de wensen hielden, zorgden er toen voor dat *De Spil' -er nu staat. Het gebouw heeft drie etages. Het Interieur heeft zo'n 170 duizend gulden gekost. De verbouwing kwam op ruim 1 miljoen gulden. De naam ls ontstaan uit een prijs vraag voor de buurtbewoners, die een bijzonder nuttig en bruikbaar buurtcentrum gekregen hebben. Tal van activiteiten kunnen er be dreven worden. Men kan er biljar ten, er kan toneel gespeeld worden, men kan gewoon een (goedkoop maar lekker) kopje koffie drinken en wat keuvelen en er zijn ook warme maaltijden verkrijgbaar, met reductie voor bejaarden. Vertier bezorgen is echter niet de enige functie van 'De Spil'. Het is tevens zo iets als een maatschappe lijk centrum. Een bejaardenconsu- lente zal aanwezig zijn, evenals een arts, gezinsverzorgers, maatschap pelijk werkers, een opbouwwerker, een sociale raadsman en vele ande ren, die hulp en raad kunnen bie den. Tevens is er een pedicure, waarvan vooral de bejaarden ge bruik zullen maken. 'De Spil' werkt nauw samen met de buurman van vier huisnummers verder, het centrum 'De Molen- wijck'. In het laatstgenoemde cen trum worden voornamelijk jonge ren opgevangen, terwijl 'De Spil' zich in hoofdzaak beschikbaar stelt voor volwassenen. Postagentschap Op 17 maart wordt in 'De Spil' ook nog een postagentschap geopend. Dat was een van de wensen, die de buurtbewoners tijdens de enquête kenbaar gemaakt hebben. De wer kers bij 'De Spil' vinden dit een goede trekpleister. 'Zo komen er mensen binnen en als ze zien wat er hier aan de hand is. komen ze wel over de postkantoordrempel heen en naar ons toe', zo redeneren zij. Het was noodzakelijk, vond men, om dit karakteristieke stuk Den Haag weer in oude luister te her stellen. De afsluiting van het carré kan als eerste stap in die richting worden gezien. De fontein die des tijds voor het blik moest wijken zal weer in het centrum van het Bin nenhof worden geplaatst. Er komen bloembakken en banken omheen te staan. De gedachten gaan boven dien uit naar een terras met zitjes, waar men iets kan drinken. Met het autovrij maken moest een oplossing worden gevonden voor de stalling van de auto's van de Ka merleden. De gemeente heeft beslo ten het gemeentelijke en rijkspar keerterrein aan de Hofweg/Hof straat te combineren tot één ter rein, met 60 plaatsen, waar de Ki merleden hun auto's kwijt kunnei Deze parkeerplaats wordt van par keerautomaten voorzien. In de ure dat er geen Kamerdebatten worde: gehouden (zoals de weekeinden kan het publiek van deze parkeer gelegenheid gebruik maken. Verder komen er voor het rijk 4 parkeerplaatsen beschikbaar in he gebouw 'De Drie Hoekjes' nabij 6 Groenmarkt. Tot het moment, di het terrein aan de Hofweg/Hof straat klaar is in mei a. kunnen de Kamerleden hun autoi kwijt in de parkeergarage van Sta tion Den Haag-Centraal, waar d gemeente 100 plaatsen hééft gere serveerd. Van links naar rechts op de foto de harde werkers van het nieuwe wijk- en dienstencentrum 'De Spil': opbouwwerker Ton Boeren, centrumleider E. Leupen, mevrouw Ans Warnas en 'de buurman' en teamlefder Ben Vlasveld van het centrum 'De Molenwijck'. Omkijkend assistent-centrumleider Tom de J^ger. Boersma naar Delft Minister Boersma van sociale zaken spreekt maandagavond 17 maart om acht uur voor het CDA-Delft in de grote zaal van de kerk 'Hart van Delft', Valmingstraat 44. Een werk groep onder leiding van wethouder W. S. Kroon heeft enkele vragen uitgewerkt over de huidige- en toe komstige maatschappijstructuur, die verband houden met de werkzaam heden van het ministerie van soci ale zaken. De minister zal worden verzocht deze vragen te beantwoor den. Belangstellenden zijn van har te welkom. Lubbers naar CCWS Minister Lubbers van economische zaken is woensdag 12 maart om acht uur in de CCWS te Honselers- dijk aanwezig voor een voorlich tingsbijeenkomst over de tuinbouw- problematiek in het Westland, ge organiseerd door de stuurgroep Westalnd van de KVP. De bewinds man, die vergezeld wordt door de Tweede Kamerleden voor de KVP Van der Sande en Terwoorst zal ingaan op vragen die door de aan wezigen kunnen worden gesteld. De inleiding wordt verzorgd door de heer P. Hendriks uit 's-Gravenzan- de, voorzitter van de stuurgroep en voorzitter van de LTB-'s-Graven- zande. Delft-Wester lee De Coöp. Veilingvereniging Delft- Westerlee heeft over 174 een om zet behaald van 144.347.710 (1973: 161.130.186). Het dezer dagen ver schenen jaarverslag meldt dat geëxporteerd "is voor 122.778.748, oftewel 85,06 procent van de totaal omzet. Het aantal leden per 31 december j.l. was: 1493. De jaarver gadering wordt vrijdag 21 maart 19.30 uur in de kantine van de veiling te Delft gehouden. Een be langrijk voorstel is dat van de ver bouw van de huidige fustloods tot koRersloodsen. waarbij de sloop van het voorste oude gedeelte is inbe grepen. Rozemarijn Het college van B. en W. van Sctë pluiden verwacht dat dit jaar no kan worden begonnen met de bou: van de woonwijk Rozemarijn, wes telijk van de Dorpsstraat. Het aan tal te bouwen woningen en i plaats daarvan zal zich dit jai uitsluitend beperken tot het grond gebied van de voormalige tuin va Van Etten. De eerste bouwfase z woningwetwoningen omvatten vot eigen inwoners met lagere inkc mens. Schipluiden heeft 386 wo ningzoekenden: 223 uit de gemeen te zelf en 163 uit andere gemeen ten. Een en ander ls vermeld in d nota van aanbieding bij de gf meentebegroting, waarvan de lx handeling op 25 maart begint. En dan nog... O Oud-minister van defensie H. de Koster, lid van de Tweede K mer voor de WD. spreekt vans vond om 8 uur in het Schevening Badhotel over buitenlands beleid e ontwikkelingssamenwerking v« de WD-afdeling Den Haag. "W zomaar eens een praatje wil mafcf met een wethouder of raadslid vi Voorburg is vanavond tussen 20 i 22 uur van harte welkom in '2 Vliegermolen', waar de gemeen een vierde 'trefcentrum' houdt, i Adjudant A. M. P. Hoebé neei vrijdagmiddag a.s. om vier uur de kantine van het bureau aan 's-Gravenzandseweg 44 afscbe van de Naaldwijkse gemeentepoï tie. 9 De Stichting Culturele Ra» Naaldwijk houdt op 15 en 22 maaj een soiistenconcours in gebouw "D Binnenhof'. Inlichtingen: 0174 25450. Burgemeester Oele v) Delft opent 21 maart om twee u het nieuwe hoofdpostkantoor ai de Papsouwselaan. Leldsch Si- denten Toneel komt 19 maart 20J uur in het Lak-Theater met bijzonder eenakterfestival (o- Pinter, Ionesco, Mrozek en Mar vaux). Kaarten: tel. 24890. I Delftsch Studenten Tooneel Ge# schap, brengt maandag 24 maart 1 uur in de Stads Doelen 'Een ka» 11 in de wind' van Alexander Solzi* nltsyn. Volgens DSTG een absolB première voor Nederland. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'Samen met de overheid, bedrijven en particulieren versterken van alle voor de binnenstad noodzakelijke functies die de binnenstad maken tot het economisch, sociaal, maatschappelijk en cultureel centrum van stad en gewest'. Dat is het doel van de stichting Binnenstad Den Haag, die op 15 april officieel gaat func tioneren. De stichting is tot stand gekomen op initiatief van de Haagse Kamer van Koophandel, die in de Haagse city de behoefte had gevoeld aan een bundeling van krachten om de verpauperde binnenstad in leven te houden. 'Binnenstad Den Haag' zal bestaan uit een adviesraad en een algemeen bestuur. In de raad hebbèn zitting vertegenwoordigers van vele gele dingen die hun werkterrein hebben in het .Haagse stadshart: de sociale en maatschappelijke instellingen, de culturele instanties, de bewoners (via de wijkcentra), de recreatieve sector, de horeca (met de dienst verlenende sector, reisvereniglngen en banken), de ondernemersver- "bonden, de winkeliersorganisaties, grootwinkelbedrijven en financiële Instellingen. Invloed 'Er wordt bij de gemeente wel ge luisterd, maar je kunt toch geen invloed uitoefenen', zo is de klacht van vele apart optredende instan ties in de binnenstad. Den Haag stelt de bundeling ook op prijs. In plaats van aan de tafel te gaan zitten met vele los van elkaar wer kende bewoners en zakendeden krijgt de gemeente binnenkort te maken met één instantie, waar rechtstreeks mee overlegd kan wor den. De stichting Binnenstad Den Haag stelt nu al in het vooruitzicht dat ze zich gaat bezighouden met vraagstukken die niet alleen be trekking hebben op de directe be langen van haar achterban. Een rapport als onlangs ls gepubliceerd door de Provinciale Planologische Dienst en waarin wordt gepleit voor de bouw van enkele duizenden huizen in kleine kennen zal zeker enig commentaar van de stichting ontvangen. Daar vindt men het na melijk onjuist dat zo de aandacht wordt afgehaald van de binnenste den. waarin men voor de keuze staat van herleving of verval. De stichting zal zich dan ook gaan bezighouden met vraagstukken als vergrijzing, openbaar vervoer en al dan niet autovrij maken van delen van de binnenstad. Kennis Een winkelier, bankier of acteur is geen deskundige op het terrein van de binnanstadsproblematiek. Daar om wil de stichting geregeld ge bruik maken van de kennis en deskundigheid van anderen om zo beslagen ten ijs te komen en de gemeente Den Haag goed onderlegd en als een belangrijke gespreks partner tegemoet te treden. De steun van groeperingen in de bin nenstad is daarbij onontbeerlijk. Gisteravond heeft een eerste con tact plaatsgevonden met de winke liers. ZOETERMEER De ledenvergadering van de WD-afdeling in Zoetermeer heeft zijn gemeenteraadsfractie in een motie verzocht zich uit te spreken tegen een verdere versnelling van het bouw- tempo. WASSENAAR Direklfeur J. I. Dorgelo van Siemens-^Den Haag wou graag eens iets aniiers in zijn tuin dan een tuinkabouter. Dat is nu gebeurd. Toen de dixjkteur zijn 25-jarig jubileum vierdei heeft het personeel van Siemens een centje opgehaald en voor een uniek ca deautje gezorgd: een zwevende tramwagen, die er 75 jaren op heeft zitten en nu door een meuwe ver vangen is. De tram moest helemaaf, uit Wup- pertai (Duitsland) kómen want daar zetten ze nieuw rruaterieél in en daar is nog wel eenis een oude tram te krijgen. De liefhebbers staan er voor in de rij. Direkteur Dorgelo moest er een half jaar op wachten, maar toen kwiyn de zwe vende tram, die zo'n 8 ton weegt, op wieltjes aanrollen. Een zware truck trok hem via de Autobahn naar Nederland. De tram van de Wuppertaler Stadtwerke A.G., die nog mooi in de verf zit en die eens boven het Wuppertaler stadsgewoel zweefde, zweefde gistermiddag tus sen de dennébomen van de Van Bergenlaan in Wassenaar. Vier mannen van takelbedrijf Blansjaar hadden hem stevig in de takels hangen en manoeuvreerde hem kunstig langs het smalle tuin hek door vele boomstammen tot vlak voor de bungalow, waar hij zijn rustplaats gevonden heeft. Di rekteur Dorgelo was er zeer en thousiast over. Hij wil er zijn uitge breide verzameling miniatuur trei nen in opbergen en hoeft nu alleen maar één stap te doen van zijn huisdeur naar de tram om midden tussen zijn verzameling te zitten. 'Neen, trams heb ik nog niet, dit is de eerste', zegt hij voldaan. De mannen van Blansjaar hadden twee uur werk aan het karwei. De gemeente Wassenaar had er wat langer werk aan om toestemming te gaven. Ze vond dat een tram niet tussen al die bomen en naast een woonhuis hoorde. Tot een pienter koppetje op het idee kwam dat het helemaal geen tram was. Het voertuig heeft tenslotte geen wielen, dus was het een gebouwtje. En dat mocht wel tussen de eerste narcissen geplaatst worden. Dat is dan gebeurd. De WD-raadsfractie zou zich bo vendien pas over een eventuele verdere uitgroei van Zoetermeer moeten uitspreken wanneer een be ter Inzicht is verkregen in de auto nome groeibehoefte van Zoetermeer als gevolg van veranderingen in de gezinsgrootte per woning. Tot een dergeüjke standpuntbepaling mag Zoetermeer volgens de WD-leden- vergaderlng ook pas komen wan neer er meer duidelijkheid bestaat over de spreidingsplannen van de regering, recente en 'harde' gege vens bekend zijn omtrent de om vang en de aard van de woningbe hoefte in de Haagse agglomeratie en wanneer een financieel statuut tot stand is gekomen tussen het rijk en Zoetermeer. Dat statuut moet volgens de VVD voldoende waarborgen bevatten voor de leef baarheid in en rond Zoetermeer, ook bij verdere uitgroei tot 125.000 inwoners. De VVD-ledenvergadering is tot zijn motie gekomen na de vaststel ling, dat een in 1970 bepaalde ver snelling van het bouwtempo is ach tergebleven bij de prognoses. Bo vendien moet bij versnelling ern stig gevaar worden gevreesd voor de kwaliteit van de nog uit te werken globale bestemmingsplan nen voor de nieuwe wijken en voor de kwaliteit van de bouwplannen voor woningbouw en andere voor zieningen in die wijken. De WD is de tweede Zoetermeerse partij die zich uitspreekt tegen de versnelling van het bouwtempo, zo als die is voorgesteld in een on langs verschenen provinciaal rap port. Het CDA heeft zich al eerder in dezelfde geest uitgelaten. In de WASSENAAR Dq kunstschilder mr. Herbert Jochems uit Wasse naar, is volkomen onverwacht over leden op 63-jarige leeftijd. Jochems was een ijverig lid van de Neder landse Kunstkring, waar hij 'aar^ alle tentoonstellingen van de vere niging deelnam. Hij heeft ook di verse keren met één of twee colle ga's geëxposeerd, o.a. in Panorama Mesdag. Zijn werk muntte uit door oorspronkelijkheid. Veelal maakte hij breed opgezette doeken met fantastische en lichtelijk abstracte landschappen. Zoetermeerse gemeenteraad is nu een meerderheid van veertien van de 25 raadsleden tegen de versnel ling. Wanneer de kwestie in de raad komt is nog onbekend. Eerst zal het gewest zoch over de ver snelling uitspreken. DEN HAAG Het bestuur van de Nederlandse Bond van Make laars, afdeling Den Haag, zal een onderzoek instellen naar vermeende woekerwinsten vari Haagse makelaars. De Bond zal nagaan of in het onlangs verschenen 'zwartboek ver koopschandalen' namen van haar leden voorkomen. Zo ja, dan zal onderzocht worden of de beschuldi gingen in het werkstuk juist zijn. Zoals bekend heeft de werkgroed Surinamers-Nederlanders in hes Haagse Trans vaalk wart ie r melding gemaakt van woningverkopen, die een aantal makelaars en huiseigé naren schandalig hoge winsten zo? hebben opgeleverd. Volgens de Haagse afdeling van de Nederlandse Bond van Makelaars ii het woord 'makelaar' in het zwart boek meerdere malen ten onrechte gebruikt. 'Uit het onderzoek za! wellicht blijken, dat vaak 'make laar' gezegd wordt wanneer 'hande laar in huizen' bedoeld wordt', zo meent een bestuurslid van de Bond Om aan mogelijke 'begripsverwar ring' in het Transvaalkwartier ea eind te maken zal de Bond materi aal aandragen voor de tentoonstel ling, die binnenkort in deze Haags wijk gehouden wordt, aldus dt zegsman. Van 12 tot en met 15 maart zal een expositie in het wijk en dienstencentrum Hertzogstraat gewijd zijn aan onder meer - de woonsituatie in Transvaal Vandaag zal een delegatie van d< Nederlandse Bond van Makelaan een gesprek hebben met de opstel Iers van het zwartboek. 'Beide par tijen hebben zeker behoefte aai zo'n gesprek', aldus de Bond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6