trekkers tan minimumloon sterk gestegen Notarissen werken niet mee aan 'ariërverklaring' Kamer presenteert Van Doorn verlangens Andriessen kritiseert werkgelegenheid snota ^nderbetaalden flink terug Waardezegels Tweede Kamer wil behoud zelfstandig beroepskeuzebureau Oppositie Suriname slaat uitnodiging af Advies aan de leden DS'70-bestuur ook uit elkaar Bedrijfssparen teleurstellend Regering: één antennesysteem met 30 kanalen Riethof eist intrekken van zijn schorsing Werkloosheid Drees jr. wacht reprimande PvdA over Proloog-zaak jOUW/KWARTET DINSDAG 11 MAART 1975 BINNENLAND ian onze sociaal-economische redactie ()EN HAAG Het aantal minimum-loontrekkers is de laatste ren sterk toegenomen. Het aantal onderbetaalden (dat dus nog inder uitbetaald krijgt dan het wettelijk minimumloon) is iarentegen behoorlijk teruggelopen. _ster Boersma (sociale zaken) jft dit gisteren tijdens een ver- adering van de Tweede Kamer- Dmnüssie voor sociale zaken mee gedeeld. In november 1971 was uim twee procent of 85.000 werk- .jemers mMmimloontrekkerBlij- ,el ais een onderzoek van de Loon echnische Dienst (LTD) is dit antal vorig jaar opgelopen tot on teer 3,5 procent of 125.000 werk- ■mers. luister Boersma gaf geen verkla- ng voor deze stijging. Aangeno men wordt dat de extra (structure- stijging van het minimumloon de laatste jaren een belangrijke jzaak is. Een tweede oorzaak is Allicht dat meer vrouwen zijn lo; tan werken. Het aantal vrouwelij- ies i minimloontrekkers is over het ijs gemeen groot. In 1971 verdiende üm 60.000 vrouwen het minimum- rdi on, tegenover 24.000 mannen. Wi lnister Boersma bleek er weinig ior te voelen de naleving van de (f ;t op het minimumloon af te ynringen met behulp van een strof en motie. Het onderzoek van de [uli ontechhische Dienst toont vol- hem aan dat het aantal wets- ii ïtduikingen afneemt. Van de mi- mumloontrekkers wordt nu onge- 1 procent of ruim 1200 onder- taald. De resultaten van het on- Nèrzoek in de detailhandel zijn nog eel et bekend. In zeven bedrijfstak- ici m was het probleem van de on- Brbetaling geheel verdwenen. In andere daarentegen lag het belangrijk boven het mu middelde: in de schoonmaak 3 ocent en in de wasindustrie 5 beent. trafsanctie i.Barendregt (PvdA) meende dat i strafsanctie toch wenselijk is. B ontduiking is volgens haar het B ootst in de hele kleine bedrijfjes daarvan zijn de resultaten nog f# et bekend. Bovendien gaat het ,veestal om vrouwen. De getroffe- n kunnen weliswaar hun recht 1 minimumloon afdwingen via de 'o chter, maar volgens Nel Baren- ,|egt durft men vaak niet uit angst ontslag. De minister voelde ;r weinig voor een strafsanctie, él deed hij de belangrijke toezeg- ng dat de resultaten van het ïï)-onderzoek eventueel doorge- «ld zullen worden naar bijvoor- ^•Heeld de vakbeweging. Daarvoor "«n. een wetswijziging noodzakelijk a» minister herhaalde in de kamer (ADVERTENTIE) Voor enkele centen méér per glas geniet U van de allerbeste Hollandse Cognac, de kuyper vieux met de originele, uit Frank rijk geïmporteerde Brandy 'erdl ^ecx'ra attractie bij elk De Kuyper-artikel Vraag Uw slijter de Voordeelkaart voor Export Jonge Jenever jjjj BOEKENCOUPON en PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks an te vragen bij De Kuyper D.V. Postbus 54, Schiedam dat hij emaar zal streven de collec tieve vakantie zoveel mogelijk te beperken. Hij voelde er echter niet voor de collectieve vakantie wordt afgeschaft. De minister had echter goede hoop dat men er op den duur wel uit zou komen. Met een vakantiespreiding van twee maanden is volgens de minis ter voorlopig wel het maximaal haalbare bereikt. Op den duur is echter een verdere spreiding nood zakelijk. Hij vond het echter al een heel behoorlijk resultaat dat de va- kantiespreldiog van twee maanden waarschijnlijk dit jaar overal toe gepast gaat worden. DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren een lans gebroken voor het zelfstandig voortbestaan van de particuliere beroepskeuzebu reaus. De 35 bureaus, verdeeld over circa 55 filialen ondervinden de laatste tijd meer en meer concur rentie van de schoolbegeleidings dienst en de gewestelijke arbeids bureaus, zozeer zelfs dat minister Boersma (sociale zaken) zich in een nog niet gepubliceerd advie saanvraag bij de raad voor beroeps keuze voorlichting afvraagt of. er nog wel plaats is voor de particu liere bureaus. De CDA-fracties en de WD vinden dat de bureaus gehandhaafd moe ten blijven, onder meer omdat zij zich vooral richten op het individu. De GAB's zouden hun adviezen vooral toespitsen op de situatie van de arbeidsmarkt en de schoolbege leidingsdiensten daarentegen weer meer op de onderwijssituatie. De particuliere bureaus vinden hun cliëntele vooral onder de middelba re schooljeugd. Zij testen de jonge ren en gaan ook met hen de moge lijkheden op de arbeidsmarkt na. De KVP-er Hermsen diende na mens de CDA-fracties een motie in waarin aan Boersma wordt ge vraagd onder meer te zorgen voor een veelzijdig geschakeerd particu lier initiatief op dit terrein. De minister bleek niet zoveel moeite met de motie te hebben. DEN HAAG De leider van de oppositiepartij VHP in het Suri naamse parlement, Jaggernath Lachmon, heeft gezegd niet te zul len ingaan op de uitnodiging van premier Arron voor een gesprek. De Surinaamse premier had een uitnodiging voor een gesprek ge stuurd aan de leden van de Konin krijkscommissie, die tegelijk met het eindrapport van de commissie een minderheidsnota hadden inge diend. De zorgen van die minder heid betroffen vooral het waarbor gen van de rechten van de etnische minderheden in een onafhankelijk Suriname. Naar de mening van de heer Lach mon heeft een gesprek over het rapport van de Koninkrijkscommis sie geen zin. Als echter de oppositie zal worden uitgenodigd met de re gering te praten over het samen optrekken bij de realisering van de onafhankelijkheid van Suriname, zal mijn partij zeker bereid zijn tot een gesprek en het aanvaarden van verantwoordelijkheid, aldus Lach mon. Burgemeester Samkalden en de wethouders Lammers en Verhey (rechts) vormen een gesprek met vertegenwoordigers van vier actiegroepen uit de Nieuwmarkt, die zich verzetten tegen sloop van elf panden in de Amsterdamse buurt en een afvaardiging van het comité Vervangende Woonruim te en Herstel, die de oostlijn van de metro zo snel mogelijk voltooid wil zien. Van een verslaggever DEN HAAG Nederlandse notarissen werken niet mee aan een, nieuw soort 'ariërverklaring'. Die verklaring wordt door sommige staten in het Midden-Oosten geëist voor het onderhouden van zakelijke contacten. Dergelijke verklaringen moeten ten overstaan van een notaris worden afgelegd. Maar het hoofdbestuur van de koninklijke notariële broe derschap heeft de leden geadviseerd niet aan dergelijke zaakjes mede werking te verlenen. Dat advies is uitgebracht in een rondschrijven aan de leden. Het hoofdbestuur is van mening dat zulke verklaringen In strijd zijn met de beginselen van openbare orde en goede zeden. Er wordt kennelijk mee beoogd discri minerende maatregelen te treffen tegen mensen die jood zijn. Het hoofdbestuur meent ook dat ze in strijd zijn met het verdrag van de Verenigde Naties over de uitban ning van elke vorm van rassendis criminatie. Dat verdrag is ook door Nederland bekrachtigd. De conclu sie van het hoofdbestuur is dan ook dat de notaris die de opdracht krijgt zo'n verklaring op te stellen, dit hoort te weigeren. pakt. Dat wil zeggen dat niet let terlijk wordt gevraagd of men nlet- jood is. In zulke verhulde gevallen moet de verklaring niet naar de letter, maar naar de geest worden uitgelegd. Het principe niet mee te werken aan rassendiscriminatie hoort voorop te staan, aldus de broederschap. (ADVERTENTIE) Sennocol: voor een geregelde stoelgang Sennocofis een laxeermiddel dat op natuurlijke wijze - betrouwbaar en doeltreffend - opluchting brengt. Sennocol werkt na ca. 8 uur. 's Avonds ingenomen, "smorgens de werking, waardoor u verzekerd bent van een ongestoorde nachtrust. Sennocol: een laxeermiddel waar u de klok op gelijk kunt zetten Uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker. (jT) Dagra N.V., Diemen. Verloren g<tan arbeidsplaatsen niet opgelost' Van onze Haagse redaktie OSS Mr. F. Andriessen, de fraktievoorzitter van de KVP in de Tweede Kamer, heeft ernstige kritiek op de tweede werkgele- genheidsnota. In dit stuk van de regering wordt niet aangegeven hoe het probleem van het verloren gaan van de arbeidsplaatsen moet worden opgelost. Volgens een studie van het Cen traal Planbureau verdwijnen er bij een stijging van de arbeidskosten met 6 pet. jaarlijks circa 55.000 arbeidsplaatsen. In de nota, zo zei mr. Andriessen gisteravond in een KVP-vergadering in Oss, wordt hieruit echter geen conclusie ge trokken voor het beleid. Mr. Andriessen zei het met minister Lubbers van economische zaken eens te zijn, dat de stijging van de reële arbeidskosten moet worden te gengegaan om een verder afbrokke len van de werkgelegenheid tegen te gaan. Mr. Andriessen vervolgde: 'Die be perking van de stijging is niet zo'n sympathieke doelstelling. Maar ik durf het hier vanavond te verdedi gen. Want het gaat hier om de werkgelegenheid van velen. Het gaat niet aan een te hoge groei van de arbeidskosten af te wentelen op de ruggen van de werklozen. Niet alles kan tegelijk. Men kan niet en collectieve uitgaven en sociale voorzieningen en individuele inko mens verhogen'. De fraktievoorzitter van de KVP verklaarde zich niet tegen een sub sidiëring van de arbeidskosten. Maar deze subsidiering moet niet vla de loononderhandelingen en fiskale maatregelen elders terecht komen. De stimulering van de investerin gen blijft echter nodig. De samenleving stelt vandaag ei sen, vervolgde mr. Andriessen, er is een vraag naar verdere interne de mocratisering. Terecht, maar het ondernemen heeft wel recht, dat de maatschappij de bedrijven positief tegemoet tteedt. De politiek moet luisteren naar de gerechtvaardigde wensen van de bedrijven. Onderne men is niet een noodzakelijk kwaad. En winst maken geen mis- De ondernemingsgewijze produktie zal moeten meegroeien met de maatschappelijke ontwikkeling. Maar wie streeft naar maatschap pelijke vooruitgang zal het zonder de Inspanning van de bedrijven niet kunnen stellen, aldus de frac tievoorzitter van de KVP. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De breuk in de Tweede Kamerfractie van DS'70 heeft gisteren geleid tot het aftre den van vijf hoofdbestuursleden van die partij. De vijf leden van het hoofdbestuur zijn ds. N. K. van den Akker, mevr. drs. M. Brouwer- Van Wijk, prof. dr. A. Heertje, E. A. Jacobsen en mr. A. P. Mensert Spaanderman. Jhr. De Brauw, een van de vier kamerleden die heeft gezegd de kamer te zullen verlaten, had al eerder laten weten als par tijvoorzitter af te treden. Volgens de vijf bestuursleden die hun functie hebben neergelegd, is de laatste maanden één element, namelijk de socialistische herkomst en oriëntering, door één groep in de partij eenzijdig als dominant naar voren gebracht. Dr. W. Drees Jr. fractievoorzitter van DS'70, heeft volgens de vijf geen bereidheid ge toond deze ontwikkeling tegen te gaan. In de verklaring zeggen zij verder dat DS'70 haar politieke ge loofwaardigheid heeft verloren. Van onze soc.-economische redactie DEN HAAG Minister Boersma (sociale zaken) vindt de resultaten van bedrijfsspaarregelingen nogal teleurstellend. Hij heeft dit gisteren tijdens een vergadering van de Tweede Kamercommissie voor so ciale zaken gezegd. Om de animo wat te vergroten zal hij daarom in de loop van dit jaar nog voorstellen doen de marge waar binnen belastingvrij kan worden ge spaard te vergroten. Zowel van de jeugdspaarregeling als van het be zitsvormingsfonds zal daarom het jaarlijks belastingvrije spaarbedrag worden opgetrokken tot vijfhonderd gulden. De grote start van het sparen ver wacht de minister van de nieuwe re geling op de vermogensaanwasde- ling. Verhuld Er zijn ook nog andere mogelijkhe den. Gevraagd kan worden dat de betrokkene het christelijk geloof belijdt, of dat hij geen inwoner van Israël is, of dat in de te verhande len produkten geen grondstoffen zijn verwerkt die uit Israël afkom stig zijn. In de eerste twee gevallen bestaat op zichzelf tegen dergelijke verklaringen geen bezwaar, aldus de broederschap, tenzij daarmee hetzelfde wordt beoogd als de be tuiging dat men geen jood is. Ver klaringen betreffende de grondstof fen zijn in beginsel niet met het principe in strijd, omdat aan zo'n verklaring louter het nationaliteits beginsel ten grondslag ligt. Er zullen tenslotte gevallen zijn waarin een en ander listig is ver- Van onze Haagse redactie DEN HAAG De regering wil ko men tot één systeem voor de aan leg van centrale antenne-inrichtin gen, met maximaal 30 televisieka nalen. Voor andere systemen, zoals het stersysteem waarmee in Rotter dam wordt geëxpirimenteerd, is geen plaats. Ook de proeven met het Centraal Antenne Systeem (CAS) in de Haagse wijken Mariahoeve en Bezuldenhout moeten worden beëin digd: de invoering van een lande lijk CAS wordt te duur. Dit blijkt uit een nota van staats secretaris Van Huiten (verkeer en waterstaat) over de kabeltelevisie. Deze nota zal begin volgende week, tegelijk met de nota over het medl- a-beleid van minister Van Doorn (CRM), worden gepubliceerd. In de nota over kabeltelevisie staat dat het aantal tv-kanalen geleide lijk zal worden uitgebreid: de eer ste tien jaar zullen twaalf kanalen voldoende zijn. Dit betekent dat veel televlsie's zullen moeten wor den vervangen, omdat deze niet meer dan zes kanalen kunnen ont vangen. De capaciteit zal tot het eind van deze eeuw worden opge voerd tot maximaal 30 kanalen. Van de 4.2 miljoen woningen in Nederland zullen er 3.5 miljoen ge bruik kunnen maken van centrale antenne-inrichtingen. Momenteel zijn reeds 2 miljoen woningen op een centrale antenne-inrichting aangesloten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ex-wethouder Huib Riethof (PSP) uit Amsterdam eist van het hoofdbestuur van zijn partij, dat het schorsingsbesluit voor woensdag 12 maart om 20 uur wordt ingetrokken. 'Als het besluit niet wordt Ingetrokken, zal ik met een aantal andere leden van de PSP bekend maken welke conse quenties wij daaruit trekken', aldus de reactie van Riethof op het schorsingsbesluit, dat het hoofdbe stuur afgelopen zondag uitvaardig de. Riethof zegt de gang van zaken onbegrijpelijk te vinden, ook al omdat hij het schorsingsbesluit via de nieuwsmedia moest vernemen. 'In de door mij tegenover het ANP afgelegde verklaring staat nadruk kelijk -dat ik op 19 maart uit de gemeenteraad wegga en dat ik een eventuele latere terugkeer wil on derwerpen aan het oordeel van de leden van de PSP. Wat men nu door middel van schorsing van mij wil afdwingen is, dat ik zou afzien van de discussie over de koers van de PSP en van een verdediging van mijn beleid als wethouder. Het par tijbestuur loopt in zijn overhaaste schorsingsbesluit vooruit op het oordeel van de leden, aan wie mijn discussiestuk dat al drie weken ver- zendklaar ligt, nog steeds niet door het gewestelijk bestuur is verstuurd. Een dergelijke handelwijze van het partijbestuur is de zoveelste in de reeks, die maakt, dat deze partij nog nauwelijks serieus te nemen is', aldus Riethof. Vervolg van pagina 1. eind februari 1974 en 5,2 pet eind januari. De totale werkloosheid van mannen en vrouwen nam toe tot 200.300. De sterke stijging, aldus het minis terie van sociale zaken, houdt zon der twijfel verband met de door het bedrijfsleven (en vooral in de in dustrie en bouwnijverheid) in de laatste maanden van 1974 en begin 1975 gerapporteerde ongunstige ontwikkeling van de orderontvang sten. Dat het werkloosheidscijfer vorige maand even constant was, was alleen maar te wijten aan gun stige weersinvloeden. door Bert de Jong DEN HAAG Van minister Van Doom wordt verwacht dat hij de Tweede Ka mer vandaag op minstens drie punten tevreden stelt. Hij zal met een afdoende oplossing moeten komen voor de steun aan het vluchtelingenwerk. Verder vindt de grote meer derheid van de Tweede Ka mer dat het departement, hoe moeilijk en lastig dat ook mag zijn, op een be scheiden manier over de brug moet komen voor de peuterspeelzalen. Dan wordt van de bewinds man verlangd, dat er voor de naaste toekomst finan cieel perspectief komt voor de muziekscholen, die omdat de lesgelden steeds hoger worden, zoetjesaan elitair beginnen te worden. Splitsing De moeilijkheid bij het sub sidiëren van' het belangrijke werk van steun aan vluchte lingen is, dat een splitsing is opgetreden tussen de or ganisaties. Dat gebeurde eind november, juist toen de minister subsidie had be loofd. De organisaties, die zich het meest praktisch be zig houden met het vluchte lingenwerk (stichting voor vluchtelingenstudenten UAF, Amnesty International en Release Nederland) stap ten uit de Nederlandse stichting voor vluchtelin genwerk. Zij richtten hun eigen organisatie 'Voor vluchtelingen' op. Waarheen moet nu het be scheiden subsidiebedrag gaan? Naar de mensen van de praktijk en de relaties van 'Voor vluchtelingen' of naar de bestuurlijk inge stelde Stichting voor vluch telingenwerk. Het is een probleem, dat ook de Kamer verdeeld kan houden. Bij een onvoldoende oplos sing voor het vluchtelingen werk wacht de minister een motie van de CDA-partijen, het probleem van de peuter speelzalen levert hem zeker een amendement of motie op en het financiële pro bleem van de muziekscholen kan eveneens oorzaak zijn van een motie. De in moeilijkheden ver kerende fractievoorzitter Drees van DS'70 zal zich in het CRM-debat een repriman de of zelfs requisitoir van de PvdA moeten laten welgeval len als nasleep van de Pro loog-affaire. Drs. Voogd vindt het kwalijk, dat beschuldigin gen die door de onafhanke lijke rechter als ondeugdelijk zijn beoordeeld, toch weer in de politieke sfeer worden her haald. De laatste Morgen behandelt de Twee de Kamer de laatste begro ting 1975 en wel die van financiën. Eigenlijk had dit nog voor het kerstreces moeten gebeuren in plaats van een paar weken voor het paasreces. Voor deze laatste begroting hebben de fracties nog een redelijke spreektijd weten te reserveren. Opvallend is weer, dat de boerenpartij 45 minuten heeft overgehouden en deze tijd zeker niet zal gebruiken. Dat is ook niet te verwachten van de heer De Beuker van de RKPN, die morgen liefst 91 minuten mag spreken over financiën. Spreektijd bij de begrotings behandeling is een kostbaar goed. Maar niet bij deze kleine democratische partijen. Staatssecretaris Van Dam (volkshuisvesting) zal deze week weinig moeite hebben met zijn voorstel de jaar lijkse huurverhoging niet per 1 april maar per 1 juli te laten ingaan. Door dit uitstel valt de jaarlijkse ver hoging dan samen met een aantal nieuwe maatregelen op het terrein van de subsi die aan zowel woningen als bewoners. Minder gemakkelijk echter beoordeelt de Tweede Ka mer het voornemen van drs. Marcel van Dam om de huurverhoging van acht procent, die vorig jaar december onder zware poli tieke druk is afgedwongen, ook voor de komende jaren te handhaven. De KVP, ARP en CHU accepteren dat ver hogingspercentage wel voor 1975, maar willen dat dit wordt herzien voor het vol gend jaar. Staatssecretaris Van Dam heeft vorige week echter laten weten daar niets voor te voelen. Studentenstop Donderdag staat er een naargeestig onderwerp op de agenda, het wetsontwerp, dat de minister machtigt tot 31 augustus 1978 te werken met studentenstops. Hierna zal de wet nog wel weer een keer verlengd moeten wor den. De minister wil het al of niet instellen van deze stops laten afhangen van de situatie op de arbeidsmarkt. Hiertegen heeft een meer derheid in de Kamer be zwaar. Over het hanteren van deze stops door middel van de domme loting is de Kamer evenmin enthousiast. Bij de toelating moet ook gekeken worden naar de eindexa- mencijfers. Dit schooljaar is door de eindexamenkandidaten, die bijvoorbeeld op de medi cijnenstudie mikken, enorm gepeesd om toch aan de fel begeerde gemiddelde 7,5 te komen, die direct toegang geeft tot de universiteit. Het is niet billijk deze regeling nu plotseling ongedaan te maken. Duidelijk is men er nooit over geweest. Daar Partijen Bouwvak hadden de leerlingen in ie der geval recht op. Vandaag voltooit de Eerste Kamer het onderwijsdebat. De Senaat begint -vanmor gen met de wet gelijk loon voor vrouwen en mannen. De confessionele partijen en de WD zijn bang dat som mige bedrijven door de in voering van deze regeling In moeilijkheden zullen komen. De linkse partijen daaren tegen vinden het maar een mager wetje. Zij vinden dat er een algemene regeling zou moeten komen voor vol ledig gelijke behandeling voor mannen en vrouwen In bedrijven, bijvoorbeeld bij sollicitatie, promotie enzo voort. Naar beroepsgroepen steeg de werkloosheid vooral onder de me taal verwerkers (700 meer), losse ar beiders (500 meer) en bouwvakar beiders (450 meer). De totale werk loosheid onder de bouwvakarbeiders bedraagt 55.500 tegen 39.400 een jaar geleden. Verontrustend in de cijfers is ook, dat het aantal werk loze losse arbeiders en bouwvakar beiders in februari, ondanks de gunstige invloed van het seizoen toch weer is toegenomen. Eind fe bruari waren 163.720 mannen en 36.580 vrouwen werkloos. Dit bete kent bij de mannen een stijging met 2.930 en bij de vrouwen een daling met 390 ten opzichte van de vorige maand. De verandering in de werkloos heidscijfers was, als geen rekening wordt gehouden met invloeden van het seizoen, vergeleken met de maand januari vrij gering. Ook in voorafgaande jaren veranderde het februari-cijfer weinig. Meestal trad er een kleine daling op, die nu uitbleef. Het aantal werkloze man nen nam toe in de zuidelijke en oostelijke provincies en verder in Zuid-Holland en Groningen. In het zuiden steeg ook de werkloosheid onder de vrouwen. Het weekeinde blijft de po litiek doorgaan. Vrijdag en zaterdag vergadert de WD in Breda. Interessanter is vermoedelijk de extra partijraad van DS'70, die, nu er vier Kamerleden en de nodige bestuursleden aftre den, in een ondergangs stemming bijeenkomt. De ARJOS is zaterdag in het Utrechtse Jaarbeurscentrum de gast van vier AR-be- windslieden (minister Boersma, minister De Gaay Fortman, staatssecretaris Kooijmans, staatssecretaris Veerman) en fractievoorzit ter Aantjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3