Racisme-programma ziet apartheid in Zuid-Afrika niet verdwijnen ilisihsl Dominee Popma en de gierende tram Conferentie Vorster dringt heimelijk Afrika binnen Toerisme Zuid-Afrik a ontraden Onze adressen Andriessen niet gelukkig met r.k. werkschrift Hervormde paasgroet naar zes verschillende landen Parochie onder lekeleiding Buthelezi wint smaadproces Nieuwe hoela Vaticaanse dieven vragen gratie TROUW/KWARTET DINSDAG 11 MAART 1975 KERK/BINNENLAND GENÈVE (EPE) De gebeurtenissen in de vroegere Portugese koloniën in Afrika tonen aan dat de bevrijdingsbewegingen in deze landen ondanks grote moeilijkheden werktuigen van vrede, men selijke waardigheid, gelijkheid en rechtvaardigheid zijn en kunnen zijn. Dit is de conclusie waar het bestuur van het programma tot strijd tegen het racisme van de wereldraad van kerken (PCR) in zijn vergadering vorige week toe is gekomen. De bijeenkomst vond plaats in Cartigny, bij Genève. De vergadering werd gehouden met de veranderde situatie ln Zuidelijk Afrika op de achtergrond. De be stuursleden kwamen tot de slotsom dat het streven van premier Vorster naar ontspanning misleidend Is. Het PCR-bestuur is niet van plan terug te komen op zijn steun aan de bevrijdingsbewegingen. zijn streven naar terugtrekking van de investeringen en met het aan de kaak stellen van de collaboratie van de westerse belangen met de blanke regimes in Zuidelijk Afrika. Een document getiteld 'ontspan ning of misleiding' toonde aan dat Zuld-rAfrika de laatste tien Jaar heimelijk het Afrikaanse continent is binnengedrongen, met het gevolg dat zijn Investeringen thans meer dan zo'n twee miljard dollar bedra gen. Wanneer het dit afhankelijk heidspatroon wil ln stand houden, heeft het goede betrekkingen met de buurlanden van zwart Afrika nodig. Maar intern is het apart heidssysteem niet gewijzigd, zegt het stuk. Gekleurde analyse In een tweede document inzake 'Veelvormige strategieën, tot be strijding van het racisme ln Zuide lijk Afrika werd gezegd dat wester se kerken met voorkeur voor een 'alternatieve' of reformistische stra tegie naast de oecumenische strate gie van terugtrekking meest geves tigd zijn in landen met multina tionale ondernemingen die in Zuid-Afrika werken of waar kerken er zelf investeringen hebben. Dit kleurt hun analyse van de situatie, zegt het document. De belangrijk ste norm moet echter altijd het ethische oordeel zijn over de racia le en sociale situatie en de solidari teit met de onderdrukten ln hun strijd', aldus het stuk. Het gaat verder te zeggen dat drie factoren in het oog gehouden moe ten worden; het gezichtspunt van de onderdrukte groepen, het effect op de lange termijn en de vorming van een op gelijkheid gerichte maatschappij. Elke strategie moet draaien om de grondige omvorming van de economische, sociale en po litieke systemen, die gebaseerd zijn op een racistische ideologie. De staf van het PCR is gevraagd gesprek ken op nationale basis met kerken te openen, teneinde hun ervaringen met het gebruik van de veelvormige strategieën en aan de andere kant de alternatieve aanpak te bespre ken. In het besluit werd ook ge vraagd om nationale beraden inza ke actieprogramma's op basis van samenwerking van christenen in een aantal continenten. Er werd een voorbeeld genoemd van een boycot tegen een multinationale onderneming met activiteiten over de hele wereld. Steun 1 bevrijdingsbewegingen Tegelijkertijd herhaalde het PCR- bestuur zijn overtuiging dat we niet heen kunnen om samenwerking met de mensen ter plaatse. Het vroeg daarom verdubbelde steun voor de bevrijdingsbewegingen in Rhodesië en Namibië. Het PCR- bestuur vroeg de wereldraad van de Verenigde Naties Inzake Namibië te steunen, die te kennen heeft gege ven dat hij westerse rechtbanken wil vragen, beslag te leggen op goederen, die in dat land geprodu ceerd zijn. wegens de onwettige aard van de transactie in het licht van bet internationale recht. (Zuid-Afrika bezet Namibië nog steeds ondanks de bindende uit spraak van het Haagse Hof dat zijn beheerschap beëindigd is). Het PCR-bestuur sprak zijn diepe spijt uit over de executie door het regime Smith van drie Afrikaanse politieke gevangenen ln Rhodesië - Kachara Chirimo, Alfred Changere en John Matauro - en over de hernieuwde arrestatie van ds. Nda- baningl Sithole, een leider van de Afrikaanse nationale raad, die in december werd vrijgelaten om deel te nemen aan vredesonderhande lingen. Het PCR-bestuur heeft een nieuw initiatief gevraagd om het toerisme naar Zuid-Afrika (evenals bezoeken door kerkelijke functionarissen, po litici en sportlieden te ontraden. Het bestuur stelde vast dat toeris me de derde bron is van buiten landse valuta voor Zuid-Afrika en besprak de vraag hoe men deelne mers aan de vijfde assemblee van de wereldraad van kerken, dit jaar ln Nairobi, ervan kon afhouden, Zuid-Afrika op te nemen in hun reisplannen. Brief aan banken Frank Northam, de financiële di recteur van de wereldraad van ker ken, meldde dat hij op last van het centraal comité van de wereldraad, vorig Jaar augustus in Berlijn brie ven had gezonden aan de Europees Amerikaanse Bankvennootschap en aan vier van de eigenaren van deze bank met het verzoek niet langer leningen aan de Zuid-Afrikaanse regering te verstrekken. De banken die aangeschreven werden waren de Deutsche Bank, de Amro-Bank, de Société Generale (België) en de Credltsanstalt-Verein ln Oostenrijk. Northam zei dat hij een antwoord verwacht na de vergadering van de Europees Amerikaanse Bankven nootschap deze maand. Deze multi nationale bankvennootschap zou sinds 1970 meer dan 210 miljoen dollar geleend hebben aan de Zuid- afrikaanse regering en aan haar ondernemingen. Indien er niet vol doende zekerheid wordt geschapen, is het uitvoerend comité van de wereldraad gerechtigd te zorgen dat bij deze banken geen tegoeden worden onderbracht. Theologisch werk Van het secretariaat van de afde ling geloof en kerkorde ontving het PCR-bestuur een theologisch docu ment inzake stukken theologisch werk. die voortkomen uit het pro gramma tot strijd tegen racisme. De komende zes maanden zullen groepen in verschillende landen ge vraagd worden deel te nemen in een proces van actie en reflectie. Hun commentaar zal worden inge bracht in de assemblee in Nairobi, De te bestuderen onderwerpen zul len onder meer zijn: racisme als een ethische ketterij, en als afgo derij, het zoeken naar kerkelijke tucht, de profetische taak en poli tieke macht en de macht van het kruis. UIT VAN LEZERS - Loonsverhoging (2) De heer Gunnlnk uit Apeldoorn denkt dat de 200.000 werklozen een gevolg zijn van de loonsverhogin gen. Ten eerste is de werkloosheid een gevolg van overproduktie, al willen de deskundigen dit woord niet gebruiken. Ten tweede is de overproduktie een gevolg van de spiraal loonsverhoging, produktle- verhoglng. Prijsverhoging zit daar natuurlijk aan vast. Een en ander houdt verband met twee dingen. Om te beginnen gaat het ons men sen ln de eerste plaats om geld en dan pas om arbeid. In de tweede plaats is de spiraal loonsverhoging, produktieverhoging om te ontko men aan een goede, betere verde ling van het nationale inkomen. Om eruit te komen, zullen we moe ten beginnen de hogere inkomens te verlagen en arbeid te zien als noodzaak voor een zinvol leven, met geld als punt twee. Emmen H. Weggen Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebblngestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Loonsverhoging (3) De brief van de heer H. Gunnlnk uit Apeldoorn is mij uit het hart gegrepen. Ik wil er alleen nog aan toevoegen, dat de vakbondsleiders dit ook wel beseffen. Maar als zij dit trachten te 'verkopen' dan kun nen ze als 'leiders' ophoepelen en dan raken ze hun dikke salarissen kwijt. Leerssum F. H. de Groot Uitholling Op de vraag wat er gedaan kan worden tegen de geruisloze uithol ling van het kerkelijke en geestelij ke leven in ons land het volgende. Verkondigt het reformatorisch evangelie! Dit concluderend uit het feit, dat waar dit gebracht wordt de diensten goed gevuld zijn met zo wel jeugd als ouderen, en wie de jeugd heeft, die heeft de toekomst. Klundert P. v. Bezooijen Russische baptisten gereformeerd? In uw nummer van 6 maart noemt u de groep christenen die zich heb ben afgescheiden van de officiële Unie van Baptistengemeenten in de USSR 'gereformeerde baptisten'. Dit is een vertaling van 'reform baptists'. Eerder kwam ik de term 'hervormde baptisten' tegen. Wie echter in ons land de aanduiding 'gereformeerd' of 'hervormd' ge bruikt wekt de indruk dat genoem de christenen in de traditie staan van het hervormd-gereformeerd be lijden. Niets is echter minder waar. Hun gemeente- en ambtsopvatting, hun Jnzichten over de verhouding tussen kerk en staat, evangelie en cultuur wijken geheel af van het hervormd-gereformeerd belijden. De groepering staat duidelijk in de doperse traditie met een laag ker kelijke (leken)organlsatie. Het is m.i. beter te spreken van afgeschei den baptisten. Biltkoven ds. Tb. van der Laan alg. secr. Unie van Baptisten Gemeenten In Ne derland. Wiersinga Volgens Tr/Kw heeft dr. Wiersinga geweigerd na vele samensprekingen zich te conformeren met het stand punt van de synode, gegrond op Gods woord. Nu kan men moeilijk van Iemand verlangen van Inzicht te veranderen. Wei mag men van een man van eer verwachten dat hij dan vrijwillig zijn ambt en po sitie teruggeeft, want ook hij heeft beloofd zich aan de vermaning en tucht te Dnderwerpen. Andijk K. Nierop De lijst van namen en adressen betreft o.a. de secretaris van de ontwikkelingscommissie van de or thodoxe kerk in Ethiopië: de secre taris van de christelijke studenten- federatie; een vrouwelijk hoogle raar in Zuid-Korea; een tijdens zijn gevangenschap gemartelde le raar in Paraguay; een predikant in Uruguay; de op 24 oktober 1974 gearresteerde medewerkers van een evangelische drukpers in Litauen, en drie mensen in Zuid-Afrika, die reeds vermeld stonden op de paas- groetenlljst van verleden jaar. In 1973 gingen de hervormde paas- groeten op initiatief van het mo- deramen van de synode ook uit aan de familieleden van 45 evangelische christenen in de Sowjet-Unie, die in 1972 waren gearresteerd en be recht. wegens ln dat land geldende anti-godsdienstwetten. Bij deze eer ste zeer openbare uitbreiding van de jaarlijkse paasgroet werd de DEN HAAG KVP-fractievoorzlt- ter mr. F. H. J. J. Andriessen be treurt de eenzijdigheid ln beschrij ving. analyse en oplossing in het werkschrift 'Geloven in verande ring'. uitgegeven door de Vastenak- tie-Nederland'. Het werkschrift staat, in het kader van de bischop- pelljke vastenaktie 1975, ten dien ste van pastores die in de vasten tijd liturgie en prediking verzorgen. In een brief aan de Vastenaktie- Nederland merkt de KVP-voorman op dat die eenzijdigheid afbreuk doet aan het serieuze pogen van velen, die oprecht trachten hun bijdrage te leveren aan verandering omdat zij in de noodzaak daarvan geloven. In het werkschrift wordt o.m. ge zegd dat de christelijke wereldvisie bewust of onbewust de huidige wereldorde aanneemt die berust op diefstal, uitbuiting en grove on rechtvaardigheid. Andriessen zet hier op z'n minst een vraagteken achter. De conclusie in het werk schrift dat ons gezamenlijk zoeken misschien zal uitmonden in een 'socialisme met een menselijk ge zicht'. vindt naar zijn opvatting geen enkele argumentatie. Mr. Andriessen: 'Ik claim aller minst voor de .hristen-democratie in ons land dat zij het monopolie bezit voor veranderingswil. Wel zeg ik, dat de christen-democratie zeer veel heeft gedaan om verandering tot stand te brengen en dat er ook veel veranderd is'. Voor de kerken, die belangstelling hebben voor het doen van giften heeft het PCR een lijst van vijftien vastomschreven projecten samen gesteld. Onder deze zijn steun aan de indianenbeweging in Latijns Amerika, hulp aan de oorspronke lijke bewoners van Australië. Nieuw Zeeland en Polyneslë ln hun strijd voor recht op hun land, voor on derzoek naar rassenintegratie en ontwikkeling in Maleisië en een studieproject Inzake kasfen- discri minatie tegen paria-groepen en werktuigen van legale en politieke aard bij de voortgaande onderdruk king ln India. De illustraties bij dit verslag ko men uit 'De Zwarte Vakbeweging in Zuid-Afrika'. een uitgave van de Anti-Apartheidsbeweging in Neder land DEN HAAG Na een eerste aanzet in deze richting in 1973 be gint het een traditie te worden, dat de jaarlijkse paasgroeten van de Nederlandse hervormde kerk niet alleen gezonden worden aan kerkelijke medewerkers, zusterkerken en bevriende oecumenische organisaties, maar ook aan medechristenen die in hun menselijke rechten zijn beknot om wille van het evangelie van de gerechtig heid. Dit jaar gaat de paasgroet naar een aantal christenen in zes verschillende landen. Russische ambassadeur in Den Haag in een open brief uitgelegd, dat het ging om een gebaar van christelijke verbondenheid, medele ven en bemoediging, waarbij het moderamen zich niet had laten lei den door anti-communistische ge voelens. Vorig jaar gingen de paasgroeten naar mensen in Zuid-Afrika. die van regeringswege een 'banning or der' (verregaand beperkte bewe- gings- en uitingsvrijheid enz.) kre gen opgelegd. Tijdens de voorlaat ste hervormde synodezitting heeft dr. C. F. Beyers Naudé'. directeur van het christelijk instituut van Zuidelijk Afrika, nog eens onder streept dat een dergelijke groet bij zonder op prijs wordt gesteld. KINSJASA De Vaticaanse radio begroet met instemming de eerste 'leek' die een parochie in Zaire te leiden zal krijgen. Het is een ge trouwde vader van zes kinderen. Hij is geïnstalleerd door kardinaal Maiula van Kinsjasa, die voor de installatie toestemming vroeg aan de vrouw van de nieuwe parochie- leider en aan de parochie zelf. De parochielelder wordt bijgestaan door een parochieraad en door een priester, die meerdere parochies helpt. Kardinaal Maiula zal dit Jaar nog zeven van deze leiders, 'mo- kambi's' genaamd, installeren. JOHANNESBURG De Zuidafri- kaanse theoloog >dr. Manas Buthele zi heeft de zaak tegen het blad To The Point gewonnen. Het blad schreef in februari vorig jaar dat Buthelezi geweld preekte tegen de Zuldafrikaanse regering en sprak over het vermoorden van de pre mier. De advocaat van Buthelezi noemde het artikel een van de lasterlijkste die ooit voor een Zuid- afrikaans hof behandeld kunnen worden. De redacteur van To The Point, John Poorter, weigerde op het ver langen van het gerechtshof zijn bron te geven voor het artikel. Of dr. Buthelezi de geëiste schadever goeding van 30.000 rand (bijna honderdduizend gulden) ook zal ontvangen moet de rechter nog be palen. door A. J. Klei In zijn Amersfoortse tijd ging ds. S. J. Popma eens op bezoek bij een gouden echtpaar. 'Och dominee', zei de vrouw, 'ik hoop maar dat de Here me gauw tot zich neemt'. 'O ja?', vroeg ds. Popma, 'hebt u het dan zo beroerd bij uw man?' Deze anecdote heb ik tien jaar geleden al in de krant gezet en ik wilde het niet nóg eens doen al was de verleiding natuurlijk erg groot nu ds. en mevrouw Popma deze week zelf een gou den echtpaar vormen. Maar ge lukkig kan ik met goed fatsoen voor de verleiding bezwijken, want toen ik verleden week ds. Popma sprak en hem dit voor beeld van zijn pastoraat voor hield. zei hij van een vroegere publikatie daarvan niets meer te weten. Laat staan de gemiddelde krantelezer, overwoog ik. Ik ben aan dat Amersfoortse verhaal zo gehecht omdat het goed duidelijk maakt wat ds. Popma voor een man is: iemand die door al dan niet vrome praatjes heenprikt. Die Amers foortse dame was nog kernge zond en ze zou je lelijk aange keken hebben als je geantwoord had: ik hoop ook dat Je vlug weg genomen wordt! Nog een voorbeeld. Ik heb van ds. Popma les gehad in de geschiedenis van de wijsbegeerte en maakte mee dat iemand enigszins uitsloverig tegen hem opmerkte dat filosofie toch wel erg belangrijk was. Ds. Popma: 'Hm ja, gaat wel. Eigenlijk is de geschiedenis van de mode min stens zo belangrijk omdat die ook laat zien hoe de mens zijn rol speelt. Maar ik heb van jur ken cn zo niet bar veel ver stand'. Zin voor het betrekkelijke, zou je kunnen samenvatten. Liever zeg ik: zucht naar, en eerbied voor het ware, het echte bij de ander. Hieruit is, dunkt me, de ongehoorde belezenheid van ds. Popma te verklaren. In de lite ratuur is hij op zoek naar de mens, naar wat hij is en naar wat hem drijft. Niet om er dan in zijn gedachtenwereld wat mee te stoeien, maar om te weten met wie hij te maken heeft. Een goeie pastor moet een goeie lezer zijn, verklaarde hij eens. Hij was hierin een zeer ongewo ne gereformeerde dominee. Ik moet bijvoorbeeld vrezen dat hij het werk van Carlyle beter kende dan het oeuvre van A. van Hoogstraten-Schoch. Nu is ds. Popma leerling geweest van de dichter-wijsgeer Dér Mouw en dit heeft concreet meege bracht dat in de brievenbus van zijn pastorie niet het Gerefor meerd Theologisch Tijdschrift gleed, maar de Kant-Studieën. En ook dat hij zich ln zijn stu dententijd niet devoot zette aan de lectuur van de geschriften van Abraham Kuyper, maar zich laafde an de Shylock van Bouwmeester en Oedipus Rex van Rooyaards (schoon de gereformeerde zede 't hem ver bood). Trouwens. Kuyper heeft hem nooit geboeid en het mooiste antwoord dat ds. Popma geeft aan dr. G. Puchlnger in diens lange interview dat de bundel 'Christen en kunst' opent, Is het antwoord op de vraag hoe hij E voto van Kuyper vindt. 'Stom vervelend', geeft ds. Popma een voudig te kennen. Puchlnger kan het amper verwerken en brandt los in lovende woorden over ander werk van Kuyper. Ds. Popma' 'Eh ja. 't zal wel, maar het is langs mij heengegaan'. Iemand die niet alleen zorgvul dig bijhoudt wat op literair en wijsgerig terrein verschijnt maar de dingen ook trefzeker weet te taxeren en te plaatsen, hoef je geen modieuze praatje te ver kopen en bij Puchlnger kun Je lezen dat ds. Popma, als het over het perfectief van de toekomst gaat. niet met de gebruikelijke Zaterdagmiddag 15 maart staan ds. S. J. Popma (foto) en me vrouw A. G. Popma-van der Kam van half vijf tot zes uur aangetreden in het Miranda-pa- vilioen (en daarvan zaal 'De Eg'), Amsteldijk 223, Amsterdam. Zij doen dit om gelukwensen in ontvangst te nemen vanwege hun vijftig-jarig huwelijk en omdat het dan een halve eeuw geleden is dat ds. Popma predi kant werd van de gereformeerde kerk te Engwierum. Voordat hij in 1946 studentendominee werd in Amsterdam, stond hij nog in Nieuwendam en in Amersfoort. In 1956 werd hij geestelijk ver zorger van de Valerius-kliniek in Amsterdam. Na zijn emeritaat, tien jaar terug, was ds. Popma nog docent aan de leergang pas torale psychologie te Utrecht en vervulde hij een leeropdracht aan de theologische faculteit van de Vrije Universiteit. Hij heeft veel gesproken en geschreven (o.m. het boekje 'Modern levensgevoel' en een niet onaanzienlijk aantal arti kelen in deze krant). atoombom komt aanzetten, maar praat over een rusthuis als je oud wordt. Als ik deze paar losse notities (die, hoop ik. duidelijk gemaakt hebben wat voor een bijzondere man zaterdag staat te recipië ren) mag besluiten met een paar dingen waarin ik me bijzonder verwant voel met ds. Popma: zijn gehechtheid aan Amsterdam en zijn afkeer van met vakantie gaan. Ik heb hem met toewij ding het arabisch spreekwoord, dat reizen een stukje van de hel is, horen citeren. Na zijn emeri taat heeft hij korte tijd In Bus- sum gewoond, de plaats waar van professor Mönnich getuigde dat iemand die daar woonde en het geloof behield, wel een heili ge mocht zijn. Eens belde ik ds. Popma daar op in verband met een artikel en ik vroeg hoe het hem daar beviel. Hij reageerde met: 'Och, je hebt hier om de flat veel groen spul. van die dinges, hoe heet het.Niet lang daarna trof ik hem zeer op gewekt aan in de Van Baerle- straat: ja. hij woonde gelukkig weer in de stad. in een flat in Buitenveldert. Hij zei: 'Ik word toch iitver gewekt door een gie rende tram dan door een loei ende koe of zo'. NED. HERV. KERK Beroepen te Wezep: J. Smit Soest (bulteng. wijkg.) Bedankt voor Zwijndrecht: G. te Arnemuiden; voor Huizum: Griffioen te Heeg; voor Eexta; J. Rebel te Elim. GEREF. KERKEN Beroepen te Drachten: C. Padi te Maasland. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Beroepbaar drs. M. te Ve Spaanskamp 47. Hardenberg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam N: A. Honkoop te Moerkapelle; te ErafS lo: W. Hage te Oosterland. Bedankt voor Apeldoorn: Chr. Poel te Yerseke; voor Herkingen van Haaren te Amersfoort; Werkendam: H. Ligtenberg te 1 wolde. GEREF. GEM. IN NED. Bedankt voor Rhenen: J. de G:j" te Rijssen. OUD GEREF. GEM. IN NED. Aangenomen naar Werkendam: J W. Salger te Rijssen. BAPT. GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht: R. Rel te IJmuiden. Bedankt voor Westerhaar: J. Bo£: tius te Arnhem. 9 Vissers van mensen. Onder w thema beleggen de hervormd-g 4 formeerde jeugdbonden regio ontmoetingsdagen voor meisjes jongens van 8—16 jaar ln Rijs P Ede, Nunspeet, Nijkerk, Oldebrw Bergambacht, DIrksland. Hardi oi veld, Hoornaar, Moerkapelle, W Ir den, Wijngaarden en Glessen op zaterdagen van 15 maart t mei. Inf. en opg. tel. 030-78.54.(1 rt 9 Door muren heen. 22 en a maart in 't Dackhues te Hui (Gld.). (Tel. 08304-8841). Sa n spreken, mediteren en vieren i«t geest van Taizé, speciaal voorp die zich betrokken weten bij jongerenconcille. 0 Wie was /is Jezus van Nfc retli? Geloofsoriënterend weeijk' 20-23 maart op Den AlerdlnciP Laag-Zuthem (Tel. 05290-541). rl o.a. de film Son of Man (Dep Potter), de Jezusbeweging, Jezu r de politiek, de mystiek, in mip en zang'. AO-boekje no 1552: Grieken] het failliet van een dictatuur, drs. F. G. van Hasselt. Uitg. S ting IVIO, Lelystad. 20 bis - ƒ1 De liefde van Nanda Azinga, man van E. Zandstra. Ultg. tact, Amsterdam. 199 blz - 26, De angst van het verraad, thriller met als onderwerp het probleem door H. Innes. Uitg. vier, Amsterdam. 263 blz - 12, De gelukzalige moordenaar, th: in van M. Crichton. Uitg. Else Amsterdam. 190 blz - 11,90. Sowjct woestijnen en gebei deel in de serie de wereld woeste natuur. Uitg. Time- Amsterdam. Geschreven door G George en de redactie van 1 - Life-boeken. 184 blz - ƒ29,80. De klassieke technieken, deel i|J' handwerkserle en uitgegeven Time-Life, Amsterdam 206 1 26,50. Ikebana in kleur, door D. -1 Krafft. Een verkenning in Ja bloemschikken, geïllustreerd mi kleurenfoto's. Ultg. Kosmos, sterdam. 104 blz - 12.50. Orchideeën in kleur, door H. J. Pelt-Bunge. Het kweken in i en kas, met 20 kleurenfoto's. Kosmos. Amsterdam 87 blz - Nieuw leven met de Heilige door Dennis en Rita Bennet. U reeks Nieuw Leven van uitg. Kampen; 208 pag. prijs 17,50 schrijvers, een Amerikaans paar. willen het belang en de volgen laten zien van het zijn met de Heilige Geest. Over bijbel-gebruik door prof W. H. Gispen, Uitg. Kok, Kar 95 pag. prijs 8,90. De emei hoogleraar schreef dit boekje gelovigen die in verwarring geraakt (bijv. door allerlei nies re publikatles) te sterken bemoedigen. Tini Visser. Het beest. Co Amsterdam. 118 blz., prijs De roman van de eenzaamhei een fysiek en psychisch afwij man, van zijn pogingen aa: nietszeggendheid van zijn bes te kunnen ontsnappen. Lilith, door George MacDi Uitgeverij Bert Bakker Den Prijs 15.90. aantal blz. 208. T ling Helen Knopper. W. H. Auden en J. R. R. To waren vol lof over dit boek vi 19-de eeuwse schrijver MacDo die in Lilith de fantastische i turen beschrijft van de Oxfi student Vane. Via een spieg het geheimzinnige landhuis zijn voorouders komt Vane te' in een hem totaal vreemde W die een weerspiegeling is van innerlijk leven van de schJ zelf. Of zoals Tolkien het to leerde: Het magische, het sp: je... kan een voertuig van mysterie zijn. ROME In het VatN wordt op het ogenblik gratieverzoek overwogen, drie Vaticaanse telefoonted nicl hebben ingediend, d vorig jaar veroordeeld werd tot langdurige straffen, omd zij kostbare dingen gestoli hadden uit de prlvévertrekW van de paus en uit het ka: toor van diens secretar jjq mgr. Macchl. Tot de comrol sie die het gratieverzoek behandeling heeft behoe deze laatste ook.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2