Silhouet Parijse mode ï^loR Mode is rechter aan het worden TROUW/KWARTET DINSDAG 11 MAART 1975 RH10 Het bloezende bovenlijfje van deze zuiver wollen cashmir jurk valt in de wijde gerimpelde rok. De schiller kraag en de steekzakken ontbreken niet. Mo del van Karl Lagerfeld voor Chloé. Millimeter dunne stikseltjes op het schouderstuk en de mouwen geven dit model van Renata een mooie soepelvallende wijdte. Belangrijke details voor dit seizoen: wijdvallende trui met ceintuur en enorme kimono mouwen op een licht gerimpelde rok die halverwege de kuit valt. Model Michel Goma. door Annemarie Lücker Wie een beetje inzicht wil hebben in de Pari'.se modewereld doet er goed aan twee dingen te onderscheiden: de Haute Couture en de confectie. Wie zegt wat, waar richten we ons op? Was Londen een paar jaar geleden hét mekka, Parijs staat weer boven aan. De confectie, de 'prèt a porter', en niet zo zeer de couture geeft de toon aan. Grote merken zoals Cacharel, Kenzo (wijde Kimono mouwen). Dorothée Bis en Sonia Rykiél zijn ook in ons land te koop. Bij ide couture is het duidelijk dat het hele silhouet rechter aan het worden is. En dat terwijl wij net het hele wijde hebben geaccepteerd en het dit seizoen beginnen te dragen'. De belangrijkste kenmerken van de confectie zijn: souplesse, licht en luchtig. Ongevoerde wijde jassen, vaak met capuchon en aangerimpelde schouderpassen. Een nieuwe trend is een poncho-achtige jas. waarvan de zomen domweg zijn afgeknipt met een kartelschaar Losvallende jassen worden gedragen over jurken en rokken van hetzelfde materiaal. Laagjes mode, wijd over wijd, wordt veel gebracht. Grote wijde kielen, met lage mouw inzet, met of zonder ceintuur, worden gedragen op gerimpelde rokken en over wijde jurken. Er ioordt meer aandacht besteed aan het topje dan aan de rokken. De korte jasjes, een soort hebben geen sluiting of vallen bloezend. Er zijn veel wikkelrokken, glad. wijd, gerimpeld wijd, overslag van voren of van achteren. Maar ook in de confectie gaat de zakjurk er aan komen. De couturiers, zoals Balmain, Chanel, Dior, Givenchy, Patou, Ricci, St. Laurent en Ungaro volgen duidelijk de nieuwe soepele rechte lijn. Feraud, Lanvin, Laroche en Scherrer brachten zowel het wijde als het rechte silhouet. De 'ligne tube' (volkomen rechtvallende soepele modellenzal het winterseizoen zeker gaan doordringen. Yves St. Laurent was eigenlijk de enige couturier die hele strakke t-shirt achtige gestreepte jurken bracht. Mantelpakjes hebben meestal een rechte rok met een voor- of achterplooi, of met een overslag. De jasjes vallen recht en soepel, de schouders zijn nauwelijks verbreed. Vaak is er een schouderpas met rimpelingen. De mouwen zijn ingezet. Ook zijn er rechte jasjes zonder kraag en zonder sluiting. Het klassieke mantelpak met rechte rok is aan het terugkomen. De jasjes vallen tot over de heupen en de revers reiken vaak tot in de taille. De matrozen-look, met al z'n variaties, is een trend die over de hele linie doorzet. In de jassen zijn er verschillende stijlen; de chemisier stijl met blazerstijl, licht aansluitend met grote diepe revers; mantels met een slank bovenlijf en een wijde klokrok en wijde modellen met een recht silhouet en een wijde mouw inzet. Overslagmantels hebben ook een zeer wijde mouw inzet. De mogelijkheden in de robe housse, altijd met ceintuur, zijn groot. Al naar gelang de accessoires en de stof van heel sportief tot zeer gekleed. Daarnaast zien we jurken met bloezende bovenlijfjes, aangeknipte mouwen met omslag, met een rechte rok of een hele wijde rok. Er zijn rechte modellen met of zonder ceintuur, vaak hebben ze een asymetrische sluiting en loopsplitten vóór of in de zijnaad. Lange broeken zijn er wel, maar ze worden zeer elegant toegepast, meestal ensemble. De lengte is gemiddeld halverwege de kuit, de wijdere modellen zijn langer dan de sluik vallende kleren marine zijn er veel pastel tinten, zachte bruinen en grijzen. Als accent kleur wordt fel rood en groen en cyclaam gébruikt. De matrozen look. Scherrer ontwierp deze marine cape met bijpassende truitjes en wit flanellen broe ken. Yves St. Laurent is een van de weinige ontwerpers die zeer sluike modellen brengt. Voorlopers op het win terseizoen. Yves St. Laurent laat een goed voorbeeld zien van de 'ligne tube'. Soepele bovenstukjes op sluike rokken. Dior, Givenchy en Lanvin. Terre et Bantine gebruikte dunne wollen jersey voor dit model met horizontaal ingestikte plooien in bo venstuk en mouwen. rokken met bloezende bovenstukjes. llllllllllllll!l!lllill!l!!!!l!llll!l!!!!l!!!i:ililll!II Het nieuwe rechte mantelpak. Meestal worden ze met een blouse plus strikkraag gedragen. Model Scherrer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10