Drees verbaasd )ver breuk in f)S'7 O-fractie Weinig eensgezindheid over school en politiek 'De christenvrouwen leefden reeds lang voor het jaar van de vrouw mee met alles wat dit land en de wereld beroert. Zij hebben daarbij betrouwbare informatie en voorlichting nodig. Die geeft Trouw op uitstekende wijze.' SSs. Bedrijf opnieuw met sluiting bedreigd V;addenvereniging leeft auwelijks bij bewoners hoort bij u. De Brauw c.s. stappen op Sjournalistenbond: an der Stoel niet Ijaar Saoedi-Arabië 'aterverbruik in f 4 niet gestegen Twee doden na vechtpartijen Eén bijbel, verschillende conclusies Luchtbrug in Nieuwmarktbuurt Verkeer eiste elf levens Louw lOUW/KWARTET MAANDAG 10 MAART 1975 BINNENLAND 3 an onze parlementsredactie 1 EN HAAG DS'70-fractievoorzitter W. Drees is bedroefd, te- urgesteld, maar ook in hoge mate verbaasd over .het conflict in ikl|n fractie, dat de afgelopen week aan het licht kwam. Hij heeft verklaard nadat het hoofdbestuur van de partij er het afgelo- ïjin weekeinde niet in slaagde dit conflict op te lossen. De heren >rger, De Brauw, S. Keuning %)rnemen, de Kamer te verlaten, ija 3(%. De Brauw. die als partijvoor- rel,ter zal aftreden, zal waarschijn- ijak al de komende week ontslag men als Kamerlid. De overige le zullen later met tussenpozen rugtreden. De partijraad is voor .nstaande zaterdag bijeengeroepen reii de situatie te bespreken. ees, die tot nu toe het stilzwijgen bewaard, zei dat de vier frac- 2ra deden pas de laatste maanden 2 Qor hem onverwacht het verlan- tU2n naar 'een wat rechtsere koers' ikëjidden geuit, een koers, die naar zelf zei te vrezen, het onder- oiiieid met de WD en CHU zou bben vervaagd. fractieleider van DS'70 ver- entparde aan deze wens van de vier, kort nadat de partij haar strate- defe voor de toekomst had bepaald, Ier et te hebben kunnen voldoen Ik n Ier n een verslaggever nd RECHT De verenigingsraad- rgadering van de Nederlandse reniging van Journalisten heeft terdag in een motie uitgesproken, t de reis van minister Van der jèl van Buitenlandse Zaken naar oedi-Arabië moet worden afgelast i de regering van dit land blijft amilgeren journalisten toe te laten zoo grond van ras, afkomst, politiek godsdienstige overtuiging. 1 wordt geprotesteerd tegen het edJlgeren van een visum aan een ïrnalist. !t tolereren van de verklaring n de ambassade van Saoedi-Ara- over het 'niet toelaten van jo- zou volgens de NVJ betekenen O t de regering zich neerlegt bij racistische gedragslijn. Door dergelijke - gedragslijn wordt de persvrijheid aangetast. Ook Nederlandse Palestlnacomité iaglett zich tegen de reis uitgespro- gettn, ingeval Saoedi-Arabië blijft vafelgeren visa te verstrekken, ist i i IN HAAG Voor eerst sinds iintallen jaren is het waterver- vorig jaar in ons land niet d( stegen. In 1973 was er nog een Jglng van drie procent ten op- 1. 0 hte van 1972» en K. Keuning blijven bij hun zonder dat de partijorganen zich erover zouden hebben kunnen uit spreken. Drees zei ons de vier frac tieleden te hebben uitgenodigd, hun ideeën op schrift te stellen om er in de partij een discussie over te kunnen houden, maar dat zij dat niet hebben gewild. Strategienota Van de kant van de vier werd hier tegen in gebracht dat dr. Drees in feite de strategische lijn van de partij niet heeft willen onder schrijven, hetgeen vooral hieruit zou blijken dat hij geen contact heeft willen leggen met andere po litieke groeperingen, zoals de stra tegienota van DS'70 voorschrijft. Ook verwijten de vier dr. Drees dat hij zich niet heeft willen distantië ren van een groep partijleden die zich om hem heen had gevormd ter versterking van de sociaal-demo cratische beeldvorming van DS'70. Overigens verklaarde de heer Drees tegenover ons, niet te verwachten dat het conflict het einde van de par tij inluidt. Nu de strijd is beslecht verwacht hij dat DS'70 als homogene partij vlotter zal kunnen werken, zich van haar 'rechtse imago' zal kunnen ontdoen en dan ook gemak kelijker als gesprekspartner zal kun nen fungeren voor andere politieke groeperingen met wie "misschien sa menwerking mogelijk is. Van een verslaggever HELMOND De 41-jarige P. Hen- raath is gisternacht voor een Hel- mondse bar doodgestoken. Twee broers, de 32-jarige J. V. en de 34- jarige A. V., allebei uit Helmond zijn aangehouden. In de bar was een ru zie ontstaan en volgens ooggetuigen zou het slachtoffer geprobeerd heb ben de vechtenden te scheiden. Hij kreeg hierbij een steek in de hart- De 39-jarige J. Bruining uit Leé'u- warden overleed zaterdagnacht na een handgemeen in een Groningse bar. De 46-jarige S. J. M. is wegens mishandeling de dood ten gevolge hebbende ingesloten. De man had zich gemengd in een ruzie tussen Bruining en zijn vrouw en hierbij vielen over en weer klappen. Het echtpaar vertrok in een taxi naar Leeuwarden en onderweg werd Brui ning onwel. Thuis bleek hij te zijn overleden. Van onze onderwijsredactie BAARN Twee leraren van een christelijke school praten over kernwapens. De ene, natuurkunde- leraar en atoompacifist, vertelt de klas dat je zulk goddeloos wapentuig onder geen beding mag ge bruiken. Een paar uur later vertelt zijn Christel ijk-historische collega in de geschiedenisles aan dezelfde klas dat elk wapen een onding is, maar d at je het kernwapen vooralsnog niet kunt mis sen in je verdediging tegen het goddeloze en totalitaire communisme. Kun je het op een christe lijke school politiek zo oneens zijn? ït)P7 r v Met (leze luchtbrug willen bewoners van panden aan de Recht Boomsloot in de Amsterdamse Nieuwmarktbuurt contact houden met de buitenwereld in het geval het tot een belegering van de met sloop bedreigde woningen komt. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN/NIEUWESCHANS De honderdtachtig werkne mers van de confectie-industrie 'Serios' te Nieuweschans, die nu al voor de derde keer op straat dreigen te komen staan, moeten aan het werk worden gehouden door van hun bedrijf een semi- overheidsbedrijf te maken. istellingWaddenraad gevraagd Dit vinden de Groninger PvdA-sta- tenleden Bos en Nuismer blijkens vragen die ze aan gedeputeerden van hun provincie hebben voorge legd. De Noordelijke Öntwikkelings Maatschappij (NOM) moet het be drijf volgens hen overnemen. Van daag voeren het ministerie van economische zaken, de vakbonden en de directie besprekingen over de toekomst van SERIOS, dat vorig jaar, ondanks forse overheidssteun, een miljoen gulden verlies leed. De vestiging in Nieuweschans kwam enkele jaren geleden 4n het nieuws omdat het ten onder dreig-' de te gaan bij het liquideren van Grols kledingbedrijf, één van de grootste debacles in de Groninger confectie-industrie, waarbij ook an dere vestigingen verloren gingen. Het bedrijf in Nieuweschans werd 'compleet met de tweehonderd werknemers te koop aangeboden. Dankzij rijkssteun gelukte dat. Het Belgische bedrijf Mol stapte erin, maar kon het anderhalf jaar gele den ook al niet meer bolwerken. Daarna probeerde de Duitse con fectie-industrie SERIOS het, maar dat is ook een mislukking gewor den. De directie heeft onlangs al surseance van' betaling aange vraagd, maar de vakbonden zien liever een faillissement, omdat zij de kansen voor behoud van de werkgelegenheid dan groter achten. Er zal nu opnieuw een andere ko per moeten komen opdagen. De beide Groninger statenleden sluiten met hun vragen in feite aan bij de wens van de vakbonden dat de NOM dat dan maar moet' zijn. Het rijk heeft de afgelopen jaren lang zamerhand véle miljoenen in de Nieuweschanse vestiging gestoken. Op de conferentie over school en politiek, die christelijke leraren bij mavo, havo en v.w.o. vrijdag en zaterdag in Baarn hielden, bleef dit een onopgelost probleem. Schoolbe stuurder mr. J. in 't Veld vond in leder geval dat een christelijke school dit soort problemen wel moest aanpakken. Geen onderwerp hoeft vermeden te worden. Maar je moet als leraar wel beseffen dat je met kinderen bezig bent. Enige te rughoudendheid bij het presenteren van je eigen mening (en frustra ties) is geboden. Als Je daar reke ning mee houdt, is het niet zo erg dat kinderen merken dat christe nen bij eenzelfde bijbels uitgangs punt tot verschillende conclusies kunnen kómen. Dat is nu eenmaal een gegeven in de christenheid. Drs. T. M. Gilhuis, voorzitter van de Unie 'School en Evangelie', vond dat je je toch niet te gemakkelijk mocht neerleggen bij politieke me ningsverschillen. Als de ene leraar de apartheid in Zuid-Afrika verde digt op grond van de bijbel en de ander verwerpt die op grond van dezelfde bijbel, dan dreigt de chris telijke school haar identiteit te ver liezen. 'Als we ermee doorgaan over wezenlijke Vragen als armoede en rijkdom, kernbewapening en ras sendiscriminatie ideeën te verkondi gen die haaks op elkaar staan, zal de leerling denken dat je met de bijbel alle kanten uit kunt. Met die vrijblijvendheid heb ik geen vrede. Je zult als leraren, schoolbestuur en ouders dan toch moeten proberen om vanuit de bijbel tot een nieuwe eensgezindheid te komen', aldus drs. Gilhuis. Suggesties Er was in Baam eigenlijk niemand die zei dat je vanwege de dreigende politieke tweespalt dan maar de politiek buiten de deur moest hou den. Maar hoe je dat in de praktijk moet doen kon natuurlijk ook nie mand zeggen, al waren er wel al lerlei suggesties. Zo hield drs. H. Gerritsma. van huis uit aardrijks kunde leraar en nu medewerker van het Groningse vredeslnstituut, een pleidooi voor bewuste vredes- opvoeding. Een christelijke school mag de bestaande orde niet accep teren. Maatschappelijke vragen moeten in heel het onderwijs aan bod komen, niet alleen bij geschie denis of godsdienst, maar net zo goed bij wiskunde of biologie. Lera ren moeten daar vantevoren goed met elkaar over praten. Zij moeten zorgen dat zij zelf goed geïnfor meerd zijn en de feiten kennen, om eenzijdigheden en onjuistheden in het onderwijs te vermijden. Alle belangrijke factoren en gegevens moeten aan de orde komen: na tuurwetenschappelijk, ecortomisch, sociaal, godsdienstig, politiek, enzo voorts. De leraar moet ook zo ob jectief zijn dat hij verschillende visies op en oplossingen voor het probleem op een rij durft te zetten. Alleen op die manier ontkom je aan het gevaar van indoctrinatie. Drs. K. de Jong Ozn uit Amersfoort waarschuwde voor een al te hoog dravende aanpak. Kinderen zijn meer betrokken bij hun eigen, alle daagse vragen. Via een gesprek over hun eigen levensstijl kun je ook met politiek bezig zijn. Het leven in de school, de manier waarop leraren en leerlingen met elkaar omgaan, je houding tegeno ver cijfers en examens, het hele leerplan, dat heeft er allemaal mee te maken. Wat dat leerplan betreft: 'De christelijke school heeft hier belachelijk vaak verstek laten gaan en ondanks alle verhalen over de vrijheid van onderwijs gewoon de rijksleerplannen gecopiëerd. De christelijke besturenbond had ons op dat punt veel meer kunnen hel pen'. Ook hoogleraren De dag tevoren hadden de christe lijk gereformeerde prof. dr. W. H. Velema en de hervormde prof. dr. A. J. Rasker gedemonstreerd dat niet alleen de leraren uit ons voor beeld hierboven, maar ook hoogle raren politiek nogal van mening kunnen verschillen, ook al zei Ras ker het 'voor negentig procent met Velema eens te zijn'. Die negentig procent eensgezindheid zat hem dan vooral In het feit dat beiden erkenden dat de bijbel iets te zeg gen had voor ons politieke hande len. De bijbel geeft geen blauwdruk voor een ideale inrichting van de maatschappij, maar levert ons wel bouwstenen, zei prof. Velema. Maar in de discussie bleek dat Je met dezelfde bouwstenen (gerechtig heid, bevrijding, enzovoorts) nog heel verschillende bouwwerken kunt optrekken. Velema legde er de nadruk op dat de sociale kritiek van het bijbel boek Exodus (geen absoluut eigen dom van de grond), de profetische aanklacht tegen uitbuiters en uit zuigers van het volk of de houding van Paulus tegenover de slavernij (een slaaf is geen ding, maar een broeder) voortkomt uit de verkon diging van het heil van God. Socia le hervorming is daarom in de eer ste plaats bekering tot God. Het gaat erom dat de mens weer tot zijn recht komt als beelddrager Gods. Die individuele mens doe je geen recht door zoals in Neder land gebeurt sociale hervorming gelijk te stellen met zorg voor het collectief belang. Volkomen anders In de discussie tussen prof. Velema en prof. Rasker leken de verschil len eerder groter dan kleiner te worden. Prof. RaskPr kwam vanuit zijn visie op de geschiedenis van het christendom tot volkomen an dere conclusies. Door de kerstening van het romeinse rijk in de vierde eeuw na Christus is de bevrijdende kracht van het evangelie veranderd in een conserverende macht. Latere revolutionaire bewegingen die aan sloten bij de bergrede (Alblgenzen, Waldenzen. Hussieten, Boerenop stand, Wederdopers), werden in de kiem gesmoord. Toen de revolutie tegen hét 'prak tisch' atheïsme van de 'christelijke' landen zich tenslotte baan brak in Frankrijk (1879) en Rusland (1917), had de kerk geen ander antwoord dan een 'christelljk-hls- torische' en 'anti-revolutionaire' af weer. Abraham Kuyper heeft op het sociaal congres (1891) wel pogin gen in de goede richting gedaan. Hij vond toen dat de grond het eerst in aanmerking zou komen voor socialisering. Maar in de late re politiek van de christelijke par tijen is daar weinig van terug te vinden. Het heeft, volgens prof. Rasker, tot na de Tweede Wereld oorlog geduurd, voordat de Wereld raad van Kerken weer iets zicht baar maakte van de solidariteit van de kerk met de verdrukten. Alge meen Is dat nieuwe Inzicht overi gens nog niet, want nog steeds denken vele christenen dat Je de goddeloosheid van het communisme met kernbommen zou kunnen be strijden. Hemelsbreed En daarmee was de discussie tussen beide hoogleraren aangekomen op het punt waar dit verslag begint: bij het voorbeeld van twee leraren aan een christelijke school die poli tiek hemelsbreed van mening lijken te verschillen. tie r|c in een verslaggever MSTERDAM De Landelijke vereniging tot behoud van de addenzee is teleurgesteld over de inbreng van de bewoners van et Waddengebied in de vereniging. Uit een enquête onder de le- )rn)p is gbleken dat slechts zes procent van hen rond de Waddenzee Dont. inmiddels oud-voorzitter van de verbonden biochemicus Jan Dogte- Ek leniging, Pronker, riep zaterdag rom. Amsterdam in de tiende j aarlij k- Oud-voorzitter Pronker kondigde ledenvergadering de Waddenbe-, aan dat de vereniging uiterlijk aan ;htt|oners op, de vereniging te steu- het eind van deze maand de rege- Van een verslaggever lan n. Momenteel is de meerderheid ring een ontwerp-Koninklijk Be ver n hen niet geïnteresseerd in ons sluit zal aanbieden over de instel- irk, zei hij. De leden van de ling van een zogenaamde Wadden- addenvereniging kozen in aanwe- raad, die de regering gevraagd of gsti [held van staatssecretaris Meijer ongevraagd zal adviseren over pro- nm n CRM hun nieuwe voorzitter, de blemen in het Waddengebied. Een (ADVERTENTIE) Mevr.G.J.Strikwerda-Van Klinken* Voorzitster Nederlandse Christen-Vrouwen Bond (ADVERTENTIE) teri n de Universiteit van Amsterdam werkgroep van de vereniging legt momenteel de laatste hand aan dit ontwerp. Eigen belang Pronker viel In zijn afscheidsrede de overheid en politieke partijen aan, die volgens hem het eigen belang laten overheersen. De poli tieke partijen drukken vaak nieuwe industrieprojecten in het Wadden gebied door met als reden het scheppen van werkgelegenheid. Zij zouden zich meer moeten richten op behoud en verbetering van de bestaande arbeidsplaatsen in het gebied, zei hij. Volgens de vereniging is de Wad denzee nog maar 10 procent van wat het geweest is. De overige 90 procent zijn de afgelopen honder den. jaren verloren gegaan. 'Er is daarom geen compromis meer mo- gelijk', aldus Pronker. Het vechten tegen de natuurbedreiging in het Waddengebied is een 'keiharde zaak'. Wij vechten vanuit onze zwakke positie tegen een 'meedo genloze' technische en economische samenleving voor het behoud van die laatste tien procent. Als de overheid genoegen neemt met com promissen, is dat haar zaak. niet de onze, verklaarde hij. De Waddenvereniging (35.000 le den) besloot tot een nieuwe be stuursstructuur, die de vereniging een beter programma en beleid moet opleveren. Het oude bestuur had namelijk het gevoel op dood spoor te zitten, onder meer door een gebrek aan een 'samenhangend programma'. e it^ee, ik heb géén groot ifcezin...' :on!L AMSTERDAM Dit weekein de zijn bij verkeersongevallen elf mensen om het leven geko men. Onder hen waren drie kin deren en vier bejaarden. De 42-jarige P. Bak uit Roermond kwam om het leven toen hij in Melick-Herkenbosch met zijn auto tegen een tegenligger reed. De 74- jarige J. Witsers uit Ooyen was op slag dood toen hij fietsend in het Brabantse Haren op een kruispunt werd aangereden. In Papendrecht verloor gistermor gen de 52-jarige A. van Slingerland uit Rotterdam het leven, toen de auto waarin hij meereed kantelde. De zesjarige Jan van der Meulen uit het Belgische Mol stak zaterdag in de Eindhovense binnenstad plot seling een drukke weg over en werd hierbij overreden. De driejarige Vanessa Zoontjes kwam om toen zij in haar woonplaats Anna Paulowna plotseling de weg overstak en werd aangereden. De achtjarige Joh. Donkers overleed nadat hij in zijn woonplaats Son door een autobus was overreden. De 83-jarige mevrouw M. Blokland- Nans verloor het leven toen zij in Maarssen plotseling de weg over stak en werd' aangereden door een auto. De 66-jarige A. Punt kwam in Rhoon om bij het oversteken van een weg. De 19-jarige B. Kamphuis- uit Hengelo overleed in een zieken huis nadat hij in Ambt-Delden met zijn motor uit de bocht was gevlo gen. In Sloten kwam de 65-jarige P. Grosz om het leven toen hij werd geschept. De 34-jarige J. Büttgenbach uit het Westduitse Le- verkusen overleed in een Haags ziekenhuis nadat hij op de weg tussen Naaldwijk en 's Gravenzande met een motor tegen een auto was gereden. Tot zover Mevr.G.J.Strikwerda-Van Klinken. Trouw is een springlevende krant. Boven op het nieuws, goed geïnformeerd en helder van visie. Soms mild, soms kritisch. Soms amusant, soms ernstig. Maar altijd dezelfde waar 't de basis betreft. Het protestants-christelijke uitgangspunt dat vóór en tegen, links en rechts éénduidig bindt.Daarom is Trouw voor u een onmisbare bron van informatie op politiek, maatschappelijk, cultureel en kerkelijk terrein. Daarom hoort Trouw, bij u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3