De kerk in het deftige dorp Verdere daling aantal pr edikantspl aatsen Uit de kerkbladen Vandaag Leden Christelijk Instituut vandaag weer voor rechter Anton Heilier uitstekend op Doelenorgel In gereformeerde kerken Onze adressen Nederlands Kamerorkest toch boeiend Gereformeerden benoemen tweede Israëlpredikant Diensten VS zouden joden discrimineren Beroepingswél Conferentie Theologie in het jaar van de vrouw TROUW/KWARTET MAANDAG 10 MAART 1975 KERK/BINNENLAND door Haro Hielkema 'Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht'. Dat is het devies van de hervormde Thomaskerk- gemeente in Zeist. Ouderling Kruisen deed deze uitspraak een paar zondagen geleden in een radio programma van het IKOR, na afloop van een kerkdienst uit Zeist. Met andere woorden: het beleid van de kerkeraad is alleen gericht op die kerkganger, die bewust mee wil doen in het kerkelijk le ven van de Thomasgemeente. De tien toeschouw ers zijn van aanmerkelijk minder belang. De stem van samensteller Jan Stroes was die morgen om twaalf uur nog maar nauwelijks uit de ether verdwenen of alle vier telefoons in het kerkgebouw rinkelden al. Reac ties van radioluisteraars, die in sprongen op die ene vogel. Of lie ver: op die andere tien. Want waar blijf je met je evangelisatie-op dracht? Laat je de randkerkelijken zomaar in de lucht hangen? De Zeister kerkeraad en ds. Jan Vuyst (53) hebben daar wel een antwoord op. Ds. Vuyst heeft het beleid en het werk in de gemeente zelfs neergelegd in een uitgave van de Oekumene-reeks onder de titel 'Gemeente van onderen', (uitg. Bosch en Keuning Baarn: 123 pag., ƒ8,90). Niet omdat de Thomasge meente nu zo uniek is, niet omdat het IKOR vier keer in twee maan den een dienst uit Zeist op de radio heeft gebracht. Het boekje is slechts een momentopname, een 'verslag' van wat in de afgelopen Jaren in Zeist op poten is gezet. Het is gewoon een 'huis-tuin-en - keuken-gemeente' met de Holland se kneuterigheid en de degelijke burgerlijkheid. Het is niet de meest progressieve of kritische gemeente in Nederland. Er zijn andere plaat sen, waar men in de kerk meer heeft gewaagd en waar op indruk wekkender wijze dingen mislukt zijn. De uitspraak over 'de ene vogel in de hand' heeft een historische ach tergrond. Zoals bekend is Zeist nog altijd een 'kouwe kak-dorp'. 'De zonde in het deftige dorp' schreef Johan de Meester over Zeist. Adel lijke families en rijke lieden vestig den zich graag in de grote huizen op de Utrechtse heuvelrug. Niet voor niets spelen Louis Couperus' 'Boeken der kleine zielen' zich voor een belangrijk deel in Zeist af. Een groot aantal oorspronkelijke bewo ners leefde van die rijke lui in hun grote huizen: tuinmannen, koet siers, dienstboden. Die maatschappelijke verschillen zijn ook godsdienstig uit te druk ken. De rijken waren allemaal 'her vormd'; tamelijk vrijblijvend, maar lid-zijn kon nooit kwaad. De kleine zelfstandigen en 'horigen' waren veel zwaarder op de hand en brachten ook op die manier het onderscheid tot uiting. De Stichte- naar heeft van nature aanleg tot bevindelijkheid, lekepredikers wa ren vroeger erg 'in'. In Zeist is intussen wel wat veran derd. In korte tijd verrezen hoge flats, ten zuiden van het Zeisterbos ontstond een nieywe woonwijk. Er werd een nieuw experimenteel kerkgebouw neergezet zonder klok (om de uitslapers niet te storen), met een gemeentezaal (waar je voor de dienst nog een sigaretje kunt roken) en een kerkruimte met glazen muren (zodat elke buiten staander kan zien wat er binnen gebeurt). Er is geen preekstoel, wel een heel lang gestyleerde tafel, waarop een doopschaal, een bijbel, een schaal en' een beker prijken. De gemeente stelde zich kwetsbaar op en koos de naam Thomaskerk. Selectie Onder de leden van de Thomasge meente behoren veel academici en mensen met een hogere beroepsop leiding, in de flats wonen veel arbeiders en nieuwe middenstan ders. De gemeente is wel eens 'in tellectueel' genoemd. Het vooroor deel ontstond: de Thomaskerk is een kerk voor 'deftige mensen'. De kerkeraad zag geen andere moge lijkheid om door deze barrières heen te breken dan ze openlijk in bespreking te geven in ontmoetin gen tussen verschillende sociale groepen van de gemeente. De Thomasgeiyeente gaat uit van de plaats van de kerk in de wereld. Maatschappij-kritiek en politieke kwesties komen in de dienst, in de gesprekscursussen en in de kate- chesegroepen dan ook veelvuldig aan de orde. Ouderlinge mevrouw Boot: 'Politiek .is kennelijk nog al tijd een vies woord en in het defti ge Zeist een niet zo gemakkelijk te verkopen boodschap. De kleine 'Er heeft een soort selectie plaatsgevonden Van een onzer verslaggevers VICTORIA Vandaag wordt de zaak voortgezet die de Zuidafri- kaanse staat heeft aangespannen tegen de leden van het Christelijk Instituut over een weigering om te getuigen voor de parlementaire commissie van onderzoek naar zekere organisaties. Deze commissie werd aanvankelijk voorgezeten door het parlementslid Schlebusch en thans door zijn college Le Grange. Het' eerste komt vandaag aan de beurt Theo Kotze, de directeur van het Christelijk Instituut in Kaap stad. De zaak dient bij de regionale rechtbank in Pretoria, waar hij in- januari ook in eerste instantie terechtstond. Op 25 maart moet, ook in Pretoria doch dan voor het Hoog Gerechtshof, dr. C. F. Beyers Naudé verschijnen in een hoger beroep tegen zijn veroordeling in dezelfde kwestie als Kotze. middenstanders krijgen we nauwe lijks in de kerk, laat staan in de kerkeraad. Er heeft een soort selec tie plaats gevonden. Aan de ene kant misschien erg jammer, aan de andere kant is dat voor ons niet zo erg. Uiteindelijk is het niet zo be langrijk of je in je eigen wijkge- meente meedraait of in een andere. Nu vormen wij een duidelijke ge meenschap. En die duidelijkheid willen wij ook zeer bewust'. Denk nu niet dat de Thomaskerk een verlengstuk is van de gelederen van Den Uyl of welke politicus dan ook. Ds Vuyst: 'Men koos voor een vorm van gemeente-zijn, waarin men de moeilijke vragen niet uit de weggaat, maar aan de orde stelt of laat stellen. Die moeilijke vragen zijn zowel theologisch als maat schappelijk/politiek. Niets hoeft onder tafel gewerkt te worden: de wereldraadconferentie in Uppsala niet. en de visies van Ter Schegget, Fiolet of Boerwinkel niet. De ge meente wil een netwerk zijn van menselijke betrekkingen, waardoor mensen zich aan elkaar -kunnen optrekken'. In Zeist gebeurt dus eigenlijk niets revolutionairs, aldus ds Vuyst. Wie zomaar een momentopname uit de Thomasgemeente wil zien, neemt daarvoor 'Gemeente van onderen' ter hand. door W. H. Wolvekamp ROTTERDAM De Weense orga nist Anton Heilier heeft zaterdag avond voor een talrijk publiek het Doelenorgel bespeeld. Zijn pro gramma viel in drie gedeelten uit een: orgelmuziek vóór Bach, van Bach en na de pauze een uitgebrei de oompositie van de in 1895 gebo ren componist Johann Nepomuk David en een improvisatie over een opgegeven thema. Tot de eerste groep behoorden composities van Frohberger en Kerll (beiden leerling van Frescobaldi) en Pachelbel, di recte voorloper van Bach. Zijn par tita over 'Was Gott tut das 1st wohlgetan' genoot een gave en in klankkleuren contrastrijke weerga- In het Bachspel blonk Anton Heil- ler uit ln diens 5e triosonate (vol strekt moeiteloos gespeeld), het ko- raalvoorspel 'Herr Jesu Christ, Dich zu uns wend' en preludium in fuga in b kl (Peters band 2), de fuga ln een enkel plenum voorgedragen. De partita "Es 1st ein Schnitter, heisst der Tod' en 'Dies Irae' van David, in een niet al te geavanceerd klank idioom geschreven, bevat veel boeiende contrapunctlek. De ostl- nate basflguur met voorslag is ech ter te langdurig toegepast om de aandacht gevangen te houden. In hun passacaglla's wisten de oude meesters vóór Bach op zulk een zich steeds herhalende basfiguur tot meer afwisselende variaties te ko men. Voor zijn tot slot opgegeven impro visatie had Heiller een ritmisch le vendig thema opgekregen, dat hij met veel verbeeldingskracht wist te combineren met een koraalmelodie. Zijn Improvisatie gaf blijk van een sterke muzikale inventie, gevoel voor klankkleur en grote paraat heid in de technische uitwerking van het notenbeeld dat hij zich voorstelde. Een orgelconcert op uit stekend niveau, maar onze eigen gerenommeerde organisten doen het bepaald niet minder. Van een onzer verslaggevers LUNTEREN In de gereformeerde kerken blijft het aantal predikantsplaatsen afnemen. Van 1971 tot en met 1974 met 62, terwijl verwacht wordt, dat met een verdere jaarlijkse daling van veertien predikantsplaatsen rekening moet worden gehouden. Aan de andere kant blijft het aantal gereformeerde jongelui dat theoloige studeert of gaat studeren vrij hoog en constant: gemiddeld zeventig per jaar, waarbij de dames-studenten nog niet eens zijn meegerekend. Lenin vaker vertaald dan de bijbel BONN De werken van Lenin zijn volgens gegevens van de Unesco op de eerste plaats ge komen op de lijst van meest vertaalde boeken. Zij hebben daarmee de bijbel naar een tweede plaats verdrongen. Daarna volgen werken van Tolstoi, de gebroeders Grimm, Shakespeare en Freud. HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56. ZwoHe. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Niet iedere afgestudeerde theoloog wordt predikant; tot nu toe is dat met 75 procent wél het geval, een percentage dat naar verwacht wordt terug zal lopen tot om en nabij de 65. Maar het aantal vaca tures, voornamelijk door emerite- ring en specialisatie, per l januari nog 169, zal bij de huidige ontwik keling snel zijn vervuld. In 1980 wordt al met een overschot van kandidaten rekening gehouden. De synode, die zich met de gevol gen van deze ontwikkeling bezig hield, constateerde om te beginnen door Piet Visser AMSTERDAM Dirigent David Zinman heeft het deze weken druk: hij is vaste (tweede) dirigent van het Ned. Kamerorkest en hij valt sinds kort in bij het Concertgebouw orkest voor de afwezige Bernard Haitink. In zijn wijze van dirigeren is het niet te zien: hij pakt aan naar de partituren het hem voor houden. Hij doet het met kunde en met smaak en ln een eigen direc tie-stijl die in een bijzonder muzi kale uitvoering resulteert! Zaterdag avond voerde hij het Ned. Kamer orkest ln een matig bezette Grote Zaal aan in een vriende lijk klinkende, fraai genuanceerde Serenade van Edward Elgar, op. 20 uit 1892. een stuk vol Victoriaanse poëzie, dié het toch nog wel doet. De sopraan Edith Mathis stelde enigermate teleur in haar al te koele voordracht van Mozart's aria 'Vol avate un cor fedele', die Mo zart heeft geschreven als een inlas in een opera van Galuppi. Op zich toen geen vreemd verschijnsel. Het was een stuk vol humor, maar die ontging ons grotendeels door de kilte waarmee deze muziek nu werd omgeven. Daartegen kon de tonale zuiverheid van de stem van Edith Mathis niet op; wat jammer was. En datzelfde karakter bleef ook ge handhaafd in het zo beminnelijke 'Der Hirt auf dem Felsen', een stuk zachte, poëtische romantiek, waarin zelfs de met veel warmte gespeelde klarinet-solo van Bas de Jong de gladde techniek van de sopraan- stem niet veel luistervreugd kon bijbrengen. Slot van dit toch wel boeiende orkestconcert werd gevormd door een uitvoering van bet Concerto voor dubbel strijkorkest van de En gelsman Michael Tippet (uit 1939). Het is een werk van wat droge constructie, zeker ln de hoekdelen. respectabel van klank, goed genu anceerd in de dynamiek. Graag hadden we een wat scherper con trast gehoord tussen de beide en sembles. maar dat lag hem aan de partituur. Het langzame middendeel boeide door een lyrische bewogen heid. In de structuur zogoed als in de vriendelijke melodieën en de wei-klinkende harmonieën. Het slotdeel verraste met een pittig ge speelde ritmiek ln een geanimeerd tempo. met vreugde dat er nog zoveel Jon geren worden gevonden die theolo gie willen studeren. Met name de Kamper hoogleraren dr. A. G. Ho nig $n dr. K. Runia onderstreepten dit en wezen op mogelijkheden bui ten de eigen kerken voor afgestu deerde theologen in de toekomst. Bijvoorbeeld in Duitse kerken, die via de fiscus wel genoeg geld maar te weinig dominees hebben, waaro ver ook wel eens informeel contact is geweest. Prof. Honig zou het nuttig vinden als er een brede oecumenische oriëntatie kwam on na te gaan Welke kerken daarmee diensten kunnen worden bewezen. Verder was de synode algemeen van oor deel dat theologie-studenten die af gestudeerd zijn geen speciale maat regelen behoeven, omdat immers afgestudeerden van vele studierich tingen onvoldoende emplooi (zul len) kunnen vinden. Over de studenten dus niet zo'n bezorgdheid, maar des te meer over de ongunstige ontwikkeling die het vacatureverloop demonstreert. Lou ter financiële redenen zijn er de oorzaak van dat vooral in de steden predikantsplaatsen worden opgehe ven. Daarnaasf *s 00,c de financiële druk in kleine gemeenten zo groot, dat gemeenten met een ledental van ongeveer 350 en in de toe komst zelfs van 400 niet meer aan een beroep kunnen denken. Een reden voor ds. Joh. C. Baum- falk, Amsterdam-oost en ds. P. Schravendeel, Middelharnis, om in het midden te brengen: hebben wij het als dominees materieel niet meer dan goed? We kunnen nu wel roerend preken over versobering, maar zou het niet nodig zijn dat we eens een paar veren lieten? Tenslotte heten we nog altijd voor-1 gangers... Anderen, onder wie dr. B. Wentsel. Den Haag. legden in verband met geestelijke malaise en ontkerkelij king de nadruk op meer predi kantsplaatsen, waardoor kleinere gemeente-eenheden gevormd kun nen worden met een missionaire gerichtheid. Waarop ds. D. J. Roos Overveen, rapoorteur, reageerde met: De hele materie is erg ingewikkeld en moet eerst goed bestudeerd worden. Dr. Braun wordt hoofd godsdienst KRO-radio en TV ROTTERDAM Dr. C. G. F. Braun, vicaris-generaal van het bisdom Rotterdam, zal de leiding op zich nemen van de godsdiensti ge programma's van KRO-radio, - televisie en het omroeppastoraat. Met ingang van 1 Juli zal hij volle dig in dienst van de KRO komen. Per 1 paril werkt hij al een gedeel te van de tijd. Zijn beslissing is in overleg met bisschop Slmonls van Rotterdam genomen. Dr. Braun volgt dr. G. Mulders op, die om gezondheidsredenen enige tijd geleden zijn werkzaamheden bij de KRO heeft neergelegd. Dr. Braun is sinds 1969 vicaris-generaal van Rotterdam. Zijn vertrek bete kent dat hij het voorzitterschap van de nationale raad voor de li turgie zal neerleggen. Daarom heeft het weinig zin om nu al inhoudelijk aan het probleem te gaan sleutelen. Benoem deputaten en geef die de opdracht nader on derzoek te doèn om daarna bij de volgende synode met voorstellen te komen. Daarbij kan dan ook wor den bezien of er wellicht een speci aal fonds moet komen, waardoor noodzakelijk pastoraal werk toch kan worden verricht. Dienovereenkomstig werd besloten met de aantekening, dat het niéu we deputaatschap de gemaakte in houdelijke kanttekeningen in de synode zoveel mogelijk in zijn on derzoek en overwegingen zal be trekken. Jacobson-prijs voor bejaarde schrijvers De Jacobson-prijs een beschei den bedrag van het Tollensfonds dat om de vijf jaren wordt toege kend is dit jaar voor Annie Salomons (89) en J. C. van Scha- gen (83). Annie Salomons werd be kend in 1905 door haar boek Een Meisjesstudente. Haar Herinnerin gen van een Onafhankelijke Vrouw bracht de discussie op gang van de vrouwen-emancipatie. Na de tweede wereldoorlog scheerf zij 'Herinne ringen uit de Oude Tijd', 'Schrij vers die ik gekend heb', 'Toen en Nu'. J. C. van Schagen publiceerde in 1925 Narrenwijsheid en pas na de tweede wereldoorlog Domburgse Cahiers. In 1972 verscheen de bun del 'Ik ga maar en ben.' Van onze correspondent 'UTRECHT Als tweede predikant voor Evangelie en Israël van de Gereformeerde Kerken in Neder land is uenoemd de heer J. G. K. Littooy, docent aan de christelijke pedagogische academie te Almelo. Hij zal naast ds. J. Dijk uit Amster dam werkzaam zijn in de ontmoe ting van de kerk met de Joodse gemeenschypp en in de voorlich ting van de plaatselijke gemeenten. De heer Littooy is 29 jaar, en stu deert nog voor het doctoraal exa men theologie, met als studierich ting de judaica. Hij is onder meer bestuurslid van het genootschap Nederland-Israël en secretaris van de onderwijscommissie van dit ge nootschap. Zijn bevestiging als pre dikant vindt plaats op 27 april in de gereformeerde kerk van zijn woonplaats Rijssen. WASHINGTON (Reuter) De de mocratische en Republikeinse lei ders in het Huis van Afgevaardig den hebben aan het ministerie van justitie gevraagd een onderzoek in te stellen naar beschuldigingen dat Amerikaanse rijksdiensten onder druk van Arabische regeringen dis crimineren tegen Joodse individue le personen en bedrijven die zaken doen met Israël. Onder de rijksdiensten die onder Arabische druk bezweken zouden zijn, zijn genoemd het geniekorps van het leger en het ministerie van buitenlandse zaken. De desbetreffende brief aan minis ter van justitie Edward Levi is on dertekend door de democratische en republikeinse leiders in het Huis. Thomas O'Neill en John Rho des. VIJANDEN EN ONSCHULDIGE» Toen de Heer Zijn discipelen op tot liefde zelfs ten overstaan vijanden bewoog hij Zich in richting van Israëls wetgeving. 1 ziet iemand dat de ezel van vijand te zwaar beladen is. vijand verkeert daardoor blijkt in moeilijkheden. Help hem zegt het voorschrift. Breng i weggelopen vee terug. Met vija schap kan hier bedoeld zijn partij-zijn ln een proces. Het vi schrift dringt er op aan de vija schap als betrekkelijk te bescl wen. Niet zelden heeft dit rel veren het einde van een vija schap naderbij gebracht. De verwachte hulp' werd ervaren een daadwerkelijke poging om kloof te overbruggen. Verder het weer bepalingen die de rei spraak betreffen. De arme, de onschuldige, de vre deling, ze leven niet ongem voor het aangezicht van deze We moeten ons in hun situa kunnen verplaatsen. Hoe wanke of was ons eigen bestaan. En 1 zeer leven wijzelf uit een oc grepen begunstiging, een zege ons de weg begaanbaar maakt meer dan dat. In het 'gij kent gemoedsgesteldheid van de vre deling' klinkt iets door van de roep om de bevrijding te gedefl die op die manier opnieuw te q gelden. Hier wordt duidelijk moeilijk het moet zijn voor me: die zich niet op talloze manl bevrijd weten. Je moet i hebben van deze God en levenskansen om te weten waa moet staan ln leder proces wq recht en waarheid van de naast geding zijn. Er valt hier een I over ons mensenleven zonder: welk wij in duisternis wandl (Exodus 23. 4-9). j GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Amsterdam R. Kranenborg te Gauw-Terzoc CHR. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Nunspeet Velema te Apeldoorn, die bedi voor Hilversum-Oost Christenzijn in deze tijd. C rentie voor jongeren van zate middag 15 maart tot maandag gen 17 maart in Baambrugge legd door het Jeugdcontact vi internationale raad van christ kerken (ICCC). Spreker: evan J. Kits. Aanm.: ICCC, Fre< splein 24, Amsterdam. Evangelie en racisme. Studii gespreksdag m.m.v. prof. dr. Boendermaker, zaterdag 15 van half elf tot vier uur lutherse kerk te Bussum (Mee burglaan 50), belegd door therse diakonale raad en dt Maarten Luther. Opgave tel. 0 13527. Het jaar van de vrouw resoneert op allerlei wijze in de kerkelijke pers. In Ruimte, het maandblad van de Nederlandse protestantenbond, schrijft mevrouw T. C. C. Scholten- van Iterson over 'Vrouwen op weg naar een niehwe theologie', niet een theologie-van-de-vrouw of zo iets. maar, zoals zij schrijft, een theologie-van-de-hele-mens. Me vrouw Scholten: Veel dingen worden anders gezien b.v. de figuur van Eva in de ge schiedenis van de Zondeval. Deze val wordt niet gezien als het verlies van Gods genade, maar als de da geraad-van het ontwaken van het menselijk bewustzijn. Voor Adam en Eva van de boom aten. waren zij niet veel meer dan gelukkige wezens, die niet nadachten en on wetend waren. Maar Eva heeft de sprong gewaagd, toen haar een an der leven werd voorgesteld. Eva is degene die initiatief neemt, zij is degene die de weg van de bewust wording opgaat en Adam volgt haar. God heeft mannelijke en vrouwelijke kwaliteiten. God als geest moet bevrijd worden van symbolen die met sexe te maken hebben, dan zal dat brengen tot een verering in geest en waarheid. Want als God in zijn hemel een Vader is, die zijn volk regeert, dan ligt het in de natuur van de din gen, dat de maatschappij ook gedo mineerd wordt door de man en zijn normen, dan is de bedoeling van de schepping vertroebeld, waar man en vrouw samen op aarde zijn ge steld om deze bewoonbaar te ma ken. Gehuwd In Het Orgaan van de bond van Nederlandse predikanten schrijft secretaris ds C. Blomaard over een stukje discriminatie, dat alleen de hervormde kerk kent (niet de gere formeerden. doopsgezinden en re monstranten): 'Moet een huwende vrouwelijke predikant uit het ambt?' Ds Blomaard: Het lijkt alsof de bond in dit jaar van de vrouw ook zijn steentje wil bijdragen door de vraag aan de orde te stellen, die boven dit arti kel staat. Die vraag dateert echter niet van vandaag, maar reeds van gisteren: al eerder is in het hoofd bestuur overwogen de discrimine rende bepaling ln de kerkorde der N.H. Kerk (zie voor de tekst ver derop .ln dit artikel) aan de orde of. als u wilt: aan de kaak te stellen. Door een op zichzelf wel aardige samenloop van omstandig heden komt dit nu ln 1975 ter sprake, het jaar waarin de positie van de vrouw jn het bijzonder aan de orde wordt gesteld. Het artikel in de hervormde kerkorde, dat ter discussie wordt gesteld, is ord. 13- 29-4, luidende: 'Een vrouwelijk pre dikant voor gewone werkzaamhe den wordt op haar verzoek bij het aangaan van een huwelijk door het breed moderamen van de provinci ale kerkvergadering van haar ambt ontheven, met dien verstande, dat zij. Indien zulk een verzoek niet is ingekomen, geacht wordt op de dag van haar huwelijk haar ambt te hebben neergelegd'. Een ongehuwde vrouwelijke hervormde predikant met trouwplannen mag dus de 'eer' aan zichzelf houden, maar als zij dit niet doet, geldt het bekende gezegde: 'und bist du nicht so brauch' ich Gewalt' uit Go Erlkönig. De regeling is duid op huwelijk staat de sanctie ontslag, zonder dat er van sc plichtigheid- vanwege de kerk ke is. Kluitman Het maandblad De Gereforn Vrouw wil haar lezeressen meer ambt-minded' maken ei terviewde daarom enkele vrouv ambtsdragers. Mevrouw A. Blok uit Amsterdam vertelde: Bij mijn benoeming verzucht! 'k wou net aan de Kluitman beginnen en nu moet ik over sala gaan lezen. Voor konfer was mijn gezin nog te dm breng je de kerkelijke vraagst niet aan de orde in de gezinn moet natuurlijk wel achter hebben en weten wat in kert kring aan de orde is. 'Trouw' daarbij veel Informatie. Rechtser In het Gereformeerd Wee (uitgave Bout) uit ds. A. Vre deweij zijn tevredenheid on nieuwe samenstelling van d« vormde synode: Iemand die nogal aardig goe( hoe het in.de kerk ligt deel mee dat de synode 'rechts geworden Hij vertelde: 'Er geen uitgesproken vrijzii meer onder de leden van de de. Het aantal leden van de formeerde bond is uitgebreid, wel die er nog te weinig zijn leken bij hun getalssterkte kerk, het aantal confessionel groter geworden. En vrijzli vindt men niet meer onder de! leden, al wil dit niet zeggen geen vrijzinnige geluiden ge worden. Een groot deel vs synodeleden kan men immers nen tot de midden-orthodo) onder hen zijn nogal wat vrij ge opvattingen te vinden, over het algemeen genomen de rechtse groeperingen in d« een grotere inbreng. Hierbij l ook willen wijzen op de beno van Ds G. Spilt tot praeses s synode, die bij acclamatie is zen omdat er geen andere kat ten waren. Hij is overigeQ uitnemend praeses, die de 1 deringen uitstekend leidt', onze zegsman, die tot de con(|« nelen gerekend wil worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 2