panning neemt toe in Libanon Het Kremlin stelt de revolutie weer wat uit Roemenië actief n zaak Cyprus Lon Nol blijft in Cambodja verliezen Gaetsewe: wij willen bloedbad voorkomen Ford kreeg CIA-rapport over vroegere aanslagen binnenlandse onlusten en Israëlische dreiging Zweden pakt twee verdachte Japanners President FordNog veertien dagen Britten gaan EG aardiger vinden Illegaal vakbondswerk in Zuid-Afrika NAVO-top ROUW/KWARTET ZATERDAG 8 MAART 1975 BUITENLAND 3EIROET (AP, DPA, Reuter, UPI) In Libanon is de binnenlandse on- ust gisteren fors toegenomen, werd een politieman doodgeschoten en zijn in Jeiroet en elders grote stakingen en betogingen gehouden. aarnaast wordt in Libanon reke- ing gehouden met nieuwe Israëli- che acties nu volgens Tel Aviv de ilestijnse actie tegen het Savoy- Totel vanuit Libanon is onderno men. ernstige betogingen in. Beiroet ■d gisteren een politieman dode- fijk getroffen door kogels. Het ge- louw van de Amerikaanse lucht- feartmaatschappij PANAM werd [net vuurwapens beschoten en met lenen bekogeld. Talrijke ruiten het kantoor sneuvelden. De laders bevonden zich onder de be- ogers die met duizenden van de r )mar-moskee door de stad trokken. veral in Libanon kwam het open- re leven tot stilstand door een lemen e staking uit protest tegen Decente bloedige onlusten in de ld tad Sidon. Daar vielen in de afge- ipen week 22 doden bij gevechten ussen vissers en militairen. De vis waren aan het demonstreren eslagen tegen het verlenen van mi iet monopolie v an de kustvisserij an één maatschappij, die door een lormalige premier wordt geleid. en n Sidon werd gisteren door een ituenigte van 70.000 mensen de be- rvi af en is bijgewoond van de mos- in! m-politicus Maroef Saad. Deze ferleed eergisteren aan de ver- ondingen die hij tijdens de ge-, is' ichten had opgelopen. De dood de an de politicus heeft de islamiti sche bevolking van Libanon aan de and van oproer gebracht. Volgens groeperingen in Saad door ;ad it leger doodgeschoten maar vol- wcens de Libanese regering is de lar iliticus gedood door een kogel van lein kaliber, uit een vuurwapen [et aarover het leger niet beschikt. De ongeregeldheden hebben de 18- weken oude regering van premier Rasjid Solh onder zware druk gezet. Eerder is al een minister afgetre den. Hij had het ontslag geëist van de legerchef die verantwoordelijk is voor de militaire acties in Sidon. Maar op zijn beurt dreigde toen de minister van defensie op te stap pen. Kissinger De Amerikaanse minister Kissinger, die via Engeland en Brussel op weg is voor zijn nieuwe missie in het Midden-Oosten, heeft gisteren een half uur over deze onderneming gesproken met de Britse premier Harold Wilson. Intussen heeft het Russische blad Sowjetskaja Rossija geschreven dat rustige diplomatie in het Midden- Oosten geen resultaten zal hebben. Israëlische 1 eiders, gesteund door buitenlandse bazen, werken tegen bij het bereiken van een vreedzame regeling door te pogen Arabische landen in de val van bilaterale, gedeeltelijke en afzonderlijke 'over eenkomsten' te lokken, aldus het blad dat daarmee dezelfde kritiek uitte als eerder was geleverd door de PLO, de Palestijnse Bevrijdings organisatie. 'De politiek van kleine stappen heeft geen wezenlijke wijzigingen tot stand gebracht. Hervatting van de vredesconferentie in Genève is van beslissende betekenis', aldus het blad. Maar er werd aan toege voegd dat de Russische buitenland se politiek 'geen stappen schuwt tot regeling van het conflict als zij leiden tot het uiteindelijke doel: een kardinale en rechtvaardige po- iri 1NKAR A (Reuter) De minister an buitenlandse zaken van Roe- ïenië verscheen gisteren plotseling to de Turkse hoofdstad Ankara. Een dag eerder had de Roemeense -e resident Ceausescoe zijn hulp aan- Ui iboden bij het zoeken naar een lossing voor de kwestie-Cyprus. lev ét Turkse ministerie van buiten- kutndse zaken zei dat de Roemeense inister Makovescoe met zijn lurkse collega Essenbel over 'ver- eze iiiilende zaken, waaronder e Fprus', zou praten. President 'ijg lausescoe heeft gezegd dat Roe- eni enië bereid is om een actieve rol i s gaan spelen bij het regelen van problemen rondom Cyprus. Zijn inister van buitenlandse zaken is sta aarschijnlijk naar Ankara geko- ?aï en om te bespreken wat Roeme- lag ië zou kunnen doen in het con- ot waarbij Griekenland en Tur- je lijnrecht tegenover elkaar de {aan. De Roemenen zouden willen it alle landen van de Balkan ge- imenlijk zouden proberen een re geling te vinden voor het eiland Cyprus, maar daar zou'Turkije in elk geval weinig voor voelen. Het is niet bekend of de Roemeense mi nister ook nog naar Griekenland gaat. De Griekse minister van buiten landse .zaken Bitsios had gisteren in Brussel een gesprek met zijn Amerikaanse collega Kissinger over Cyprus .De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal waarschijnlijk vandaag een resolutie over dit con flict aannemen, waarin wordt aan gedrongen op snelle hervatting van het overleg tussen Turkije en Grie kenland. Dat overleg brak augustus vorig jaar af. litieke regeling van het vraagstuk' President Sadat van Egypte heeft zich volgens het dagblad Al Achram optimistisch uitgelaten over Kissin gers vredeskansen. Sadat had opge merkt dat Kissingers stappen zullen leiden tot heropening van de Ge- neefse conferentie. Sadat had te vens gezegd van Washington de verzekering te hebben gekregen dat de PLO als enige vertegenwoordiger van de Palestijnen zal worden' er kend en dat de PLO volwaardig deelnemer zou zijn aan de Geneefse conferentie, aldus Al Achram. Uit bronnen bij de regering in Cai ro is vernomen dat Egypte zich soepel zal opstellen bij onderhan delingen over een Israëlische terug trekking uit de Giddi- en Mitlapas- sen in de Sinai en van de olievel den in Aboe Rodeis. Maar een for mele op schrift vastgelegde belofte dat de staat van oorlog tegen Israël wordt beëindigd wil Cairo niet toestaan, aldus de zegs lieden. Israël Volgens Israëlische, zegslieden staat de regering van premier Jitzak Ra bin voor de keuze uit twee voorstel len jegens Egypte: 1) een breed akkoord op lange ter mijn, waarbij Israël de Mitla- en Giddipassen plus Aboe Rodeis te ruggeeft in ruil voor een uitdrukke lijke en openlijke verklaring van Egypte af te zien van oorlog als middel om zijn doelen te bereiken, alsmede een aantal andere politieke concessies: of 2) terugtrekking van Israëlische militairen tot een grens in de Sinai die op 30 tot 50 km afstand van de oude ligt, zonder de passen en olie velden van Aboè Rodeis terug te geven. In ruil daarvoor zou Israël met kleinere concessies van de kant van Egypte genoegen willen nemen. STOCKHOLM (AP, Reuter, UPI) De Zweedse veiligheidsdienst heeft twee Japanners aangehouden. Zij werden gepakt nadat zij meer dan 300 foto's hadden gemaakt van een complex in Stockholm waarin veel ambassades gehuisvest zijn. De Zweedse autoriteiten houden reke ning met de mogelijkheid dat de Japanners deel uitmaken van het Japanse 'Rode Leger' dat diverse malen betrokken is geweest bij ontvoeringen, aanslagen en andere geweldplegingen, soms in combina tie met Palestij nen. Eerder was al gewaarschuwd dat een aantal leden van het 'Rode Leger' in Westeuro- pese landen was gesignaleerd en dat zij mogelijk een nieuwe actie in de zin zouden kunnen hebben. Ford vertelde dat op zijn perscon ferentie van donderdagnacht. Het dagblad Washington Post berichtte deze week dat regeringskringen zich zorgen maakten over dreigende onthullingen over de betrokkenheid van de CIA bij vroegere aanslagen. Het zou vooral gaan om acties te gen de Cubaanse leider Fidel Cas tro, de moord op de Dominicaanse dictator Trujillo en de raadselach tige dood van de vroegere Kongole se premier Patrice Loemoemba. President Ford zei daarover: 'Ik heb een volledig rapport gehad van .Colby (de directeur van de CIA) over de operaties, waarop in de pers is gezinspeeld.' De president voegde er aan toe dat het onbe hoorlijk zou zijn om gegevens uit dat rapport bekend te maken nu de activiteiten van de CIA worden on derzocht door zowel het Congres als een speciale regeringscommissie. Waarnemers in Washington vonden het opmerkelijk, dat de president het bericht in de Washington Post niet volledig ontkende. Nixon De president wilde bij zijn perscon ferentie niet ingaan op de vraag of zijn voorganger Richard Nixon weer een belangrijke rol in de Re publikeinse partij zal gaan spelen als zijn gezondheidstoestand dat toestaat. Martha Mitchell, de vrouw van de vroegere minister van justitie John Mitchell, gelooft wel dat er zeer bij zondere betrekkingen bestaan tussen Japanner met 31 junglejaren gaat zijn vrouw trouwen neel h B maa r) o 'loopt- TAIPEH (UPI) De Japanse militair Lee Koeang-Hoeei, die 31 jaar lang in de Indo nesische oerwouden wachtte op het einde van de Tweede Wereldoorlog, is donderdag met zijn vroegere vrouw her trouwd. Hij gaf haar tweede echtgenoot 2.500 dollar (ca. 6.250 gulden) en een buffel als schadevergoeding. Lee werd in januari gevonden in een hut op het Indonesi sche eiland Morotai. Hij had nooit vernomen van de Ja panse overgave. Toen hij naar Taiwan terug keerde, waar hij geboren was, ontdekte hij dat zijn vrouw hertrouwd was, 10 jaar nadat hij als vermist was opgege ten. De rechtbank verklaarde het tweede huwelijk van Lee's Wouw ongeldig, maar Lee was hoos omdat zij niet op hem eewaéht had. Volgens de kranten op Tai wan haalde de zoon van Lee, me kort nadat Lee in het Japanse leger was opgeno men, geboren werd, zijn vader over, te hertrouwen met zijn moeder. Het echtpaar trok "aar een nieuw huis in een horp aan de oostkust dat Lee oouwde met het geld van de achterstallige soldij en giften van het publiek. WASHINGTON Het Kremlin deelt op het ogenblik de communisten in de wereld mede, dat zij de huidige 'crisis van het kapitalisme' niet moeten gebruiken om de wereldrevolutie aan te wak keren. Het waarschuwt 'linkse extremisten' in de communistische rijen tegen acties van 'avontu riers'. Diegenen, die menen dat het mogelijk is 'om onmiddellijk de revolutionaire energie van de werkende massa's te ontsteken' hebben het volgens het Kremlin bij het verkeerde eind. Deze conclusies, bereikt na veel zielestrijd onder de Sowjetleiders, verschijnen in een obscuur Mosko visch maandblad onder de titel 'De werkende klasse in de hedendaagse wereld'. Dat maandblad is in wer- kélijkheid de spreekbuis van het Sow jet-instituut dat zich bezig houdt met de studie van de revolu tionaire situatie in de wereld en het volgt van zeer nabij de inzich ten van die leiders, die het beleid in deze aangelegenheden bepalen. Nog niet lang geleden vertelden de woordvoerder van het Kremlin de communistische partijen in de we reld, vooral die in Europa, dat de 'crisis van 'het kapitalisme' hen grotere mogelijkheden bood dan ooit tevoren. Boris Ponomarew, het Politbureau-lid dat belast is met de verantwoordelijkheid voor het we- reld-communisme, heeft dat thema nu laten vallen. Vorig jaar zei hij nog, dat de crisis 't punt had bereikt waarop elk ogen blik een schakel in het kapitalis tisch stelsel kon breken, daarmee ruimte makend voor radicale ver anderingen. Daarom was het, naar hij zei, van het grootste belang de revolutionaire paraatheid te hand haven omdat die de eerste voor waarde was om van de bestaande mogelijkheden gebruik te maken. Militair vertaald Dat werd meteen opgepakt door een militaire woordvoerder, gene raal Maltstjew, die het in legerblad Rode Ster gebruikte als bewijs dat de Sowjet-Unie klaar moest staan voor iedere wending in de wereldsi tuatie. Wat hij ermee wilde aanto nen was dat de crisis van het kapitalisme tot revoluties kon lei den en dat er een beroep op de Sowjet-Unie kon worden gedaan om militaire bijstand, zodat deze in een oorlog betrokken zou kunnen raken. Dat was een militaire wijze van zeggen dat er geld moest ko men voor de bewapening. Ponomarew heeft zijn deuntje nu zodanig gewijzigd dat hij de be zorgdheid uitspreekt dat de crisis van het kapitalisme fascisten aan de macht kan brengen, vooral in Europa. Hij betoogt dat het middel om dit te voorkomen een bondge nootschap van linkse partijen is, zoals de communisten en de socia listen in Frankrijk overigens met niet al te veel succes ge vormd hebben. De 'Werkende klasse in de hedendaagse wereld' waar schuwt zijn lezers nu, dat 'de poli tieke rijpheid van de werkende klasse en haar graad van georgani seerdheid' nog te gering zijn om tenvolle geruik te maken van de kansen die door de crisis van het kapitalisme geboden worden. De betekenis van dit debat kan men afleiden uit een reeks van redevoeringen die door Sowjetlei ders is gehouden. Breznjew koppel de de crisis van het kapitalisme aan de opvoering van de bewape ningswedloop die volgens hem moet leiden, tot nieuwe 'reële of potentiële' bedreigingen voor de wereldvrede. Dat was ontnuchterend genoeg, maar het is nog maar mild uitge drukt vergeleken bij de mening die bijna gelijktijdig werd verkondigd door Mikhail Soeslow, een van de meer havik-achtige leden van het Politbureau. Met gebruik van een klassiekere marxistische formule kondigde Soeslow aan dat de westerse 'reac tionairen' een uitweg uit de crisis zouden zoeken in 'internationale avonturen', dat wil zeggen in oor log. Breznjew daartegenover matig de zijn opstelling door te zeggen dat de Sowjet-Unie nu 'machtig en gezaghebbend' genoeg is om daar tegen een barrière te vormen. Met andere woorden: Soeslow scheen de dreiging zwaarder op te nemen dan Breznjew. Matiging Maar de eerste indrukken zijn niet altijd juist in dit soort bedekte discussies. Het werd geleidelijk aan duidelijk dat de Rode Ster die aan vankelijk de formule van Soeslow had ondersteund, nu ook het 'har dere' deel van Breznjews betoog had overgenomen maar het afzwak kende staartje van het verhaal niet. Dat betekende dat Breznjews ge- dachtengang te week was naar de zin van de haviken. De duiven gebruikten van hun kant de formu le van Breznjew om een nog milde re benadering te rechtvaardigen. Het in Moskou verschijnende maandblad 'USA' merkte op dat enerzijds de crisis van het kapita lisme nieuwe bedreigingen van de vrede opriep, maar anderzijds wa ren de 'heersende kringen' in het Westen ook tot nieuwe benaderin gen gekomen ten opzichte van in ternationale problemen. Dat is dus het tegenovergestelde van wat Soeslow er. het blad van het Sow- jet-leger hadden bedoeld toen zij het over avonlurisme hadden. Deze nieuwe benaderingen, waartoe de crisis geleid had, konden volgens het blad USA worden waargenomen in de 'positieve tendenzen' in de Amerikaanse buitenlandse politiek die 'over het algemeen' sterker wa ren gebleken dan de negatieve ten denzen. Een hele serie citaten in deze zin die in allerlei publicaties verschenen maakten duidelijk dat de mildere uitleg van Breznjews formule de overhand kreeg. Een prominent journalist die in het al gemeen Breznjews inzichten in het regeringsblad Izwestia vertolkt, A. Bovin. kreeg tot taak om aan de militaire haviken duidelijk te ma ken dat de crisis in het Westen niet zo hevig was als eerder was aangenomen. Op lange termijn zou het kapitalistische systeem zonder twijfel zijn ineenstorting beleven, maar het was beter om aan te nemen dat 'het alleszins waar schijnlijk is, dat het kapitalisme in staat is om de huidige periode van crises en schokken te boven te komen'. De crisis van het kapitalisme en de mogelijkheid van oorlog zijn twee thema's die altijd zijn samengegaan in de onderlinge disputen van de marxisten en het hoort bijna bij het ritueel dat zij ook nu weer gekoppeld worden. Maar juist door het ritueel, dat wil zeggen het den ken in dezelfde relaties ook al zijn de omstandigheden veranderd, kun nen we nu door de woorden heenkijken naar de werkelijke kwes ties. En de voornaamste daarvan is nog steeds de bewapeningsrace. Sommige haviken in Moskou zeg gen dat het Westen méér in plaats van minder aan bewapening zal gaan uitgeven, ondanks de econo mische crisis en misschien zelfs daardóór. Daarom geloven zij dat de Sowjet-Unie er meer aan moet besteden teneinde voorbereid te zijn op alles waarmee het Westen, en in het bijzonder de VS. voor de dag zou kunnen komen. Zelfbeheersing Maar de duiven in Moskou zeggen dat de crisis in het westen juist wordt veroorzaakt door zijn hoge bewapeningsuitgaven. Zij proberen duidelijk vol te houden dat de Sow jet-Unie door haar eigen gedrag het Westen zou moeten aantonen dat zulke uitgaven onnodig zijn. Zij geloven dat het Westen vanwege zijn economische crisis meer dan in het verleden bereid is om een zeke re mate van bewapenings-beper- king en vermindering te aanvaar den een reëlere beperking dan in de SALT-overeenkomst. die in Wladi- wostok is ontwo'rpen. Als het Kremlin bij zijn bewape ning evenveel zelfbeheersing toont als het ook aan de dag legt in zijn waarschuwing aan 'linkse avontu riers' dan zouden de duiven in Moskou wel eens gelijk kunnen hebben. PHNOM PENH (UPI, Reuter) De troepen van de Cambodjaanse president Lon Nol zijn nog steeds aan de verliezende hand in de strijd tegen hun links georiënteerde landgenoten. Jane Fonda luistert mee Jane Fonda, zo ongeveer de bekendste Amerikaanse activiste tegen in menging van de Verenigde Staten in de Indonesische burgeroorlogen, luistert met haar echtgenoot mee bij een hoorzitting van de Senaats commissie voor buitenlandse zaken over de voorstellen van de regering van Ford om de hulp aan één van de strijdende partijen in Cambodja op te voeren. WASHINGTON (Reuter) President Ford van de Verenigde Staten heeft toegegeven, dat hij een rapport heeft ontvangen van de CIA over aanslagen op buitenlandse leiders, waarbij de Ameri kaanse inlichtingendienst betrokken zou zijn geweest. Ford en Nixon. Volgens haar zal Ford de drie hoofdvrdachten in het Watergate-schandaal (Haldeman, Ehrlichman en Mitchell) gratie ver lenen en vervolgens aftreden ten gunste van vice-president Nelson Rockefeller. Zij zei dit in Boston op een persconferentie en voegde er aan toe, dat het om een 'persoon lijke theorie' ging. Desgevraagd zei ze nog: 'Ik weet dat er akkoordjes zijn gesloten. Ik weet er het een en ander van maar ik zeg u niet hoe ik het weet. Wel dat ik het wist voordat Mitchell van huis liep'. John en Martha Mitchell zijn ge scheiden van tafel en bed. LONDEN (Reuter) Het Britse pu bliek is bezig van gedachten te ver anderen over de Europese Gemeen schap en een duidelijke meerderheid wil tot dat Engeland lid van de EG blijft. Uit uitslagen van een opinie peiling van het instituut Opinion Research Centre :n Londen blijkt dat van de honderd kiezers er 48 nu voor handhaving van het Britse EG-lidmaatschap is, terwijl er 34 te gen zijn, 18 gaven als mening dat hun standpunt bepaald zou worden door de resultaten van de heronder handelingen over de toetredings voorwaarden Deze zomer zullen de Britten per referendum een beslis sende mening geven over de EG. Militaire bronnen in de hoofdstad Phnom Penh meldden gisteren, dat het leger van Lon Nol zijn zuide lijkste post aan de Mekong-rivier heeft moeten opgeven. Een infan- terie-eenheid van ongeveer duizend man moest zich onder zwaar mor tiervuur terugtrekken uit een plaats ongeveer 64 kilometer zuidwestelijk van Phnom Penh. Lon Nols leger heeft nu praktisch geen brugge- hoofd meer van waaruit het nog eens zou kunnen proberen de Me kong weer onder controle te krij gen, zodat de kans dat Phnom Penh op korte termijn langs deze waterweg bevoorraad kan worden uiterst gering is geworden. De afgelopen drie dagen hebben de troepen van de president zeven po sities in de buurt van de Mekong verloren aan hun oprukkende te genstanders. Hun pogingen om wat meer ruimte te maken bij het zwaar bedreigde vliegveld bij Phnom Penh zijn niet geslaagd, zo gaven militairen in Phnom Penh toe. De- opstandelin gen zijn de luchthaven hier en daar tot op zeven kilometer genaderd. Het leger van Lön Nol begon don derdag met een offensief tegen de ze stellingen om te voorkomen dat van daaruit de Amerikaanse lucht brug op Phnom Penh (de laatste contactlijn met de buitenwereld) wordt afgesneden. Militairen van de regeringstroepen gaven toe dat dit offensief al vrij snel was vast gelopen. Er waren opnieuw enkele raket-inslagen op het vliegveld, maar de schade was uiterst gering. De Amerikanen konden hun lucht transporten voortzetten. Ford waarschuwt Volgens president Gerald Ford moet de extra hulpverlening van de VS aan de regering van Lon Nol nu binnen veertien dagen- op gang ko men, anders zal deze leider, die door de VS in het zadel wordt gehouden, het huidige offensief van zijn tegenstanders niet overleven. Ford zei dat op zijn persconferen tie. die rechtstreeks door de televi sie werd uitgezonden. De president deed opnieuw een beroep op het Congres om snel goedkeuring te geven aan het voorstel om 222 mil joen dollar extra uit te trekken voor' hulp aan Lon Nol. Ford be toogde dat bij de hulpverlening aan Cambodja en Zuid-Vietnam de ge loofwaardigheid van de VS als bondgenoot op het spel staat. Als wij de hulp aan 'onze vrienden in Indochina' stopzetten, dan zullen wij onszelf, onze beloften en onze bondgenoten ontrouw zijn geweest, meende de Amerikaanse president. 'Niemand moet denken, dat wij ons er zonder een diep gevoel van schaamte van af kunnen maken'. Hij verzekerde dat de VS geen troe pen naar Indochina zullen sturen. Peking en Moskou China en de Sowjet-Unie hebben de afgelopen weken opvallend goed bemande delegaties naar de Noord- vietnamese hoofdstad Hanoi ge stuurd. Westerse waarnemers leiden daaruit af, dat beide grote commu nistische landen er rekening mee houden dat de verhoudingen in In dochina veranderen ten gunste van hun geestverwanten. Het zenden van delegaties zou er op wijzen, dat zij zich beide willen verzekeren van goede betrekkingen met Hanoi, het machtscentrum van het communis me in Indochina. China stuurde vorige week een militaire delegatie, waarvan de plaatsvervangend com mandant van 'de Chinese lucht macht deel uitmaakte. De hoogste Russische gast in Hanoi was Niko lai Wirjubin, een onder-minister voor buitenlandse zaken. John Gaetsewe Van een onzer verslaggevers Vorige maand heeft de vergadering van de SACTU, de buiten de wet gestelde Zuidafrikaanse vakbondsfederatie, in Lusaka een nieuwe secretaris-generaal gekozen. Het is John Gaetsewe, die vanavond in De Brakke Grond in Amsterdam een serie lezingen afsluit, die hij in ons land heeft gehouden. De reden voor deze lezingen is onder meer trachten geld voor het vakbondswerk bij een te krijgen. De federatie van Gaetsewe is ln 1955 gevormd en heeft ongeveer 55.000 leden. De SACTU is verbon den met het Panafrikaanse congres en is niet als vakbond erkend. Een vakbond kan trouwens in Zuid- Afrika in het geheel geen onderhan delingen met werkgevers over de lonen voeren. Een staking organi seren is helemaal verboden. Dat neemt evenwel niet weg dat er de laatste paar jaar in Zuid-Afrika talrijke stakingen zijn geweest. In 1973 waren tijdens de hoogste sta kingsgolf zo'n 200.000 tot 250.000 arbeiders in staking en schudde het regime-Vorster op zijn grondvesten. Voor deze stakingen was de SACTU maar zeer ten dele verantwoorde lijk. Veel stakingen kwamen ook spontaan tot stand. Vakbondsleider John Gaetsewe: Er is zelfs voor het eerst sinds 1946 weer een mijnstaking geweest. De mensen staken niet alleen voor ho gere lonen en betere voorzieningen, maar de stakingen hebben wel de gelijk ook een politiek doel. Er spreekt verzet uit tegen het apart heidssysteem. De stakers worden door hun eigen mensen ook gezien als vrijheidsstrijders. Wat wil de vakbeweging in Zuid- Afrika? Wij willen een bloedbad voorko men. De apartheid maakt elke dag de kans daarop groter. Wij willen samen met de blanke werken aan een staat waar ieder gelijke rechten heeft en waar voor dezelfde arbeid hetzelfde loon wordt betaald. Wij willen niet de bantoestanpolitiek, want wij willen niet een stuk van Zuid-Afrika. We willen een Zuid- Afrika dat toebehoort aan alle mensen die er wonen. Er schijnen steeds meer banen opengesteld te worden voor zwarte arbeiders. Betekent dat niet een einde van de job reservation? Inderdaad wordt soms de job reser vation selectief opgeheven. Maar de zwarte, die een baan van een blan ke overneemt, krijgt niet hetzelfde loon. Ook in de kerken zie je dat een dominee of een andere werker in kerkelijke dienst een lager loon verdient als hij toevallig zwart is. De zwarte lonen gaan omhoog, is dat niet een begin van het einde van apartheid? In 1962 was het gemiddelde zwarte loon 25 rand per maand. In 1973 was dat 55 rand. Dat betekent dus een toeneming van 101 percent. De blanke lonen stegen in dezelfde pe riode van 258 tot 519 rand. Dat is een toeneming van 120 percent. U ziet het: de kloof wordt alleen maar breder. Daar komen dan nog de prijsverhogingen bij, die voor de zwarte naar verhouding veel harder aankomen dan voor de blanke. Als er al een verandering is. dan is het zeker geen verbetering van het lot van de zwarte arbeider. (Wie het werk van de Zuidafri kaanse vakbondsfederatie wil steu nen, kan een gift overmaken op giro 3301836 van het Steunfonds ondergrondse vakbeweging in Zui delijk Afrika). Vervolg van pag. 1 Russische macht. In het Verre Oos ten is de voornaamste bedreiging voor Amerikaanse belangen een ongunstige verandering van het huidige machtsevenwicht, die wordt veroorzaakt of door de Sowjet-Unie of door de Volksrepubliek China, die omvangrijke militaire vermo gens heeft.' 'De verkoop van wa pens door de Sowjet-Unie en door China aan landen van de Derde Wereld verspreidt deze dreiging', aldus Phillips. Hij vertelde dat door een wijziging in de Russische strategische opvat tingen de Russische mogelijkheden om geweld te hanteren buiten het Europees-Aziatisch vasteland zijn verbeterd. Voorbeelden daarvan zijn het toevoegen van twee Russische anti-onderzeeboot-vliegdekschepen aan de bestaande vloot, het handhaven van bases in Cuba en de omvangrijke hoeveelheden ma terieel die de Sowjets snel hebben kunnen leveren aan Arabische lan den, speciaal aan Syrië, zowel tij dens als na de oktoberoorlog van 1973', aldus Phillips. 'Het is duidelijk dat de Sowjet- Unie ondanks het gepraat over ont spanning zijn conventionele ver mogens benadrukt en zijn capaci teit om zijn doelen in het tijdperk van gelijkheid op kernwapengebied te verwezenlijken.' Volgens Phillips hebben de Russen sinds 1964 hun grondtroepen met meer dan 200.000 versterkt, en 20 divisies extra ge schapen, waarmee het leger in to taal 166 divisies telt. Hoewel de divisies kleiner zijn dan de Amerikaanse is de mankracht en vuurkracht ervan fors opgevoerd en de Russen hebben nu vijf keer zo veel tanks als de Amerikanen. Daar komt, aldus Phillips, bij dat Moskou nu per jaar drie keer zoveel tanks produceert als de gehele NAVO- macht bij elkaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7