Toekomstbeeld van Lubbers is somber De 100 Grootste Meesterwerken Nederlandse concessie nodig in Rijnoverleg Bij departementen: één vrouw op 4,46 mannen Paradox van aardgas: het werkt ook nadelig Probleem: de arbeidskosten Onze adressen Minder klachten bij het medisch tuchtcollege in '73 Zeshonderdmil j oen om werkloosheid bouw tegen te gaan n METZLER- Wijkcentrum vindt dat Samkalden moet aftreden Bromfietsen bij dieven veel minder in trek Wraakactie in gerechtsgebouw Meeste vrouwen op Vorrinks ministerie 's Werelds grootste kunstschatten voor eeuwig vastgelegd in sterling zilver ftOUW/KWARTET ZATERDAG 8 MAART 1975 BINNENLAND Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het aardgas, dat in deze tijd van recessie, ons in staat stelt de koopkracht op peil te houden, is er echter ook de oor- i zaak van, dat de concurrentiekracht van de binnenlandse industrie wordt verzwakt. Het gevolg is nog meer werkloosheid. Deze paradox signaleerde gister- middag minister Lubbers in een n lustrumrede van de Rotterdamse studentenvereniging 'Sanctus Lau- rentius'. In zijn betoog schetste de minister een zeer somber beeld van de toekomst. 'We staan voor ernsti- ge economische problemen,' zei hij. 1 voor de komende maanden moet, omdat de internationale recessie aanhoudt op een verder oplopen van de werkloosheid worden gere gend. Pas tegen het eind van het aar is een herstel van de conjunc- uur te verwachten. Maar dat zal 'e niet meteen te merken zijn in een 1 daling van de werkloosheidscijfers. Niet minder ernstig is het probleem jj van de blijvende werkloosheid los van de conjunctuur. Er zijn struc turele factoren in het spel, die de rl werkloosheid verder dreigen te ver groten. Bij een voortgezette stijging van de arbeidskosten met zes pro cent per jaar dreigt het aantal arbeidsplaatsen met tienduizenden 11 ior jaar te verminderen. aardgas is er de oorzaak van, dat de gulden zo'n sterke koers 'heeft. Hierdoor dreigt de positie van het bedrijfsleven tegenover het )C buitenland steeds moeilijker te worden. De arbeidskosten in ons land zijn in de jaren '73 en '74 jemiddeld vier tot vijf procent méér jestegen dan in de exportlanden. Minister Lubbers betoogde, dat, om onze economie te verbeteren het niet bij conjuncturele maatregelen mag -blijven. iNa 1975 moet er radicaler dan in het verleden worden bijgestuurd. jentieel zal zijn de stijging van de arbeidskosten af te remmen om zo een verdere afbrokkeling van de werkgelegenheid te voorkomen. Dat vraagt om een gecoördineerde arbeidskosten- en inkomenspoli tiek. Alleen dan, vervolgde de mi nister,, zullen wij het sociaal' voor zieningssysteem, dat wij zo zorgvul dig hebben opgebouwd, kunneli handhaven. Dit wordt een proces vaii jaren. Zoals de moeilijkheden in de on dernemingen reeds lang knaagden, maar nu zichtbaar worden, zo zal omgekeerd de genezing jaren kos ten. Nodig is in de eerstè plaats eén versterking van de financierings structuur van de bedrijven, en een positief industriebeleid, naast het afremmen van de stijging van de arbeidskosten. Een evenwichtig beleid vraagt ook, dat de inkomenspolitieke vragen worden opgelost. De vermogensaan- wasdeling zal een rol gaan spelen; De hogere inkomensgroepen moe ten eveneens een bijdrage leveren aan een beheerste ontwikkeling. Lubbers vervolgde: Het is daarom zaak te werken aan de spreiding van macht, kennis, inkomen en vermogen. Dit streven moet echter ook weer gekoppeld worden aan het behoud van de werkgelegenheid. Conservatisme Naast de vele gevaren, die onze econoomie bedreigen noemde de minister ook het gevaar van con-' servatisme en immobilisme. Doe lend op zijn tegenstanders in de Tweede Kamer tijdens het debat Van een verslaggever AMSTERDAM Minister Westerterp is gematigd optimistisch 7over de voortgang van het Rijnoverleg, maar hij geeft toe dat Ne derland concessies zal moeten doen. Willen we vooruitgang boeken bij het terugdringen van de chemische verontreiniging, zei de mi nister, dan zullen we op een aantal punten moeten toegeven. In Amsterdam heeft de Internatio nale Rijncommissie de afgelopen twee dagen de scherven van de mislukte ministersconferentie bij jJ elkaar geraapt. Die conferentie had, tweemaal uitstel, in februari in ijs moeten worden gehouden, ir in het ambtelijk overleg vlak daarvoor kwamen Duitsland en Zwitserland met. nieuwe voorstellen op het punt van de chemische ver- l| HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. Wilt u deze gekke hoed even voor me vasthouden?' ontreindgdng die voor Nederland onaanvaardbaar waren. Werkgroe pen van de Internationale, Rijn commissie gaan nu de komende maanden proberen een compromis te vinden tussen Nederland, dat een vast saneringsschema wil, en Duitsland, dat samen met Zwitser land vasthoudt aan een minder verplichtend kaderverdrag. De bo venstroomse landen voelen er wei nig voor om onder de huidige eco nomische omstandigheden him in dustrie ad be hard onder druk te zetten. Intussen sukkelt de studie over de opslag van het Franse zout bok nog steeds voort. Volgens afspraak had de uitvoering nog voor dit jaar moeten beginnen. 'Maar piinister Westerterp houdt nu rekening met een vertraging van drie Jaar. Het verschil van opvatting over de fi nanciering is in Artisterdam in ie der geval bijgelegd. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De stijgende lijn in het aantal klachten bij medische tuchtcolleges heeft zich in 1973 niet voortgezet. Er werden 172 zaken behandeld, zo blijkt uit het jaarver slag van de geneeskundige hoofdin specteur van de volksgezondheid. In 1972 waj;en het er 196. Een kleine 25 procent van de klachten leidde in 1973 tot een maatregel tegen de betrokken arts. Waarom er minder klachten waren 'is moeilijk te zeggen, schrijft mr. W. B. van der Mijn, secretaris van de Maatschappij Geneeskunst, in Medisch Contact. Het zou te be treuren zijn, meent hij, als de oor zaak een verminderd vertrouwen van het publiek in het medisch klacht kan rekenen op een serieuze kalcht kan rekenen op een serieuze behandeling, schrijft mr. Van der Mijn. Hij acht daarentegen een gunstige ontwikkeling, dat nogal wat klach ten (41) zonder nader onderzoek zijn afgewezen. 'Het is algemeen bekend dat soms klachten worden ingediend die al op het eerste ge zicht niet de moeite waard blijken', en een formele behandeling kost dan zinloos veel tijd en energie. Wel heeft mr. Van der Mijn beden kingen tegen het afwijzen van klachten omdat ze 'zo onduidelijk of verward gesteld waren'. Een verward verhaal kan wel degelijk zeer ernstige feiten betreffen. Het zou een verbetering zijn, meent mr. Van der Mijn, als de Inspecteurs van de volksgezondheid een zeef- en bijstandsfunctie zouden kunnen vervullen. over de selectieve investeringsrege ling (onder meer drs. Ad Schouten) zei hij: 'Als in 1975 een meldings plicht aan de orde is om te zien hoe en in welke mate door een gericht overleg zo goed mogelijke investeringsobjecten in het westen ingepast kunnen worden dan wel zich lenen voor realisering elders in het land, dan moet een negatieve beoordeling kortzichtig worden ge noemd.'. Kritiek had de minister ook op bestuurders die voor bepaalde wer ken belemmeringen in de procedu re niet opruimen, terwijl het aantal werklozen in de bouw onaanvaard baar groot is. De bewindsman klaagde, dat in de Tweede Kamer teveel energie nodig is om dan weer links en dan weer rechts tevreden te stellen. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Boersma heeft zeshonderd miljoen gulden bestemd om de grote werkloosheid in de bouw tegen te gaan. De objecten, die zijn toegewezen, zijn een onderdeel van het tweede werkgelegenheidsprogramma 1974. Ongeveer negentig miljoen gulden is bestemd voor aanleg en verbete ring van wegen. Voor voorzieningen voor het openbaar vervoer wordt vijftien miljoen gulden uitgetrok ken. Aan restauratiewerkzaamheden wordt 35 miljoen gulden besteed. Verder gaat er veel geld naar sport- voorzieningen en nieuwbouw van scholen, 'politiebureaus en brand weerkazernes. In het programma is ook een bijdrage opgenomen voor de restauratie van het hotel De Wereld in Wageningen,waar in mei 1945 de Duitsers de capitulatie voorwaarden tekenden. Het totaal omvat bijna elfhonderd objecten en wel als volgt verdeeld: over de provincies: Groningen 95, Friesland 159, Drente 114, Overijs sel 66, Gelderland 148, Utrecht 37, Noord-Holland 29, Zuid-Holland 33, Noord-Brabant 250, Zeeland 36 en Limburg 119. (ADVERTENTIE) btil: ieders oogmerk! Van eenonzer verslaggevers AMSTERDAM Volgens het wijk centrum d'Oude Stadt moet burge meester Samkalden van Amsterdam aftreden, nu de president van de Amsterdamse rechtbank hem in het ongelijk heeft gesteld inzake de verklaring na de verijdelde bo maanslag op de metro. 'Na de veroordeling van het college van B. en W. stellen wij dat de burgemeester als eerste verant woordelijke voor de afgelegde ver klaring, als best geïnformeerde, als hoofd van de politie en als woord voerder van de gemeenteraad waar de beschuldigingen ten volle wer den gehandhaafd de consequen ties van de rechterlijke uitspraak zal dienen te trekken. Met andere woorden dat hij dient af te treden', aldus .een verklaring van het wijk centrum. 'Indien de heer Samkal den dit nalaat, zullen wij de Kroon verzoeken hem uit zijn functie te' ontheffen.' Het wijkcentrum d'Oude Stadt be schouwt burgemeester Samkalden als 'een niet op democratische wij ze benoemde functionaris, die dé in deze positie verschuldigde onpartij dige opstelling bijvoortduring heeft geschonden.' B. en W. hebben gisteren in de loop van de dag de verschillende actie groepen in de Nieuwmarkt voor de derde keer uitgenodigd een gesprek te komen voeren op het stadhuis. Het wijkcentrum d'Oude Stad, de actiegroep Nieuwmabkt, de bewo nersraad Nieuwmarkt en buurtcen trum de Boomspijker zijn niet op het voorstel ingegaan, omdat zij het raadsbesluit de metro-oostlijn af te bouwen ingetrokken willen zien. Van een verslaggever AMSTERDAM Het aantal diefstal len van bromfietsen daalt sterk na het Invoeren van de draagplicht voor helmen. Dat is de indruk van de po litie. In sommige plaatsen Is het aan tal diefstallen zelfs met de helft ge daald. Dieven, zo redeneert de politie, gaan niet zo makkelijk met een helm on der de arm op stap. En als ze zonder helm rijden lopen ze een forse kans gepakt te worden. In Utrecht was het aantal aangiften van diefstallen ongeveer 25 procent gedaald. In Amsterdam noteerde men een teruggang van zeventien procent, maar daar verdwijnen ook veel brom mers uit baldadigheid in de grachten en dat kan zonder helm gebeuren. Uit tal van plaatsen, uit alle delen van het land, komen berichten bin nen van een sterke daling van dief stallen en joyriding met bromfietsen. In het paleis van justitie aan de Brinkstraat in Assen is brand gesticht. Door een kapotgeslagen raam werd de toegang tot het gebouw verschaft. De benedenverdieping brandde geheel uit, nadat in bijna alle kamers benzine was uitgegoten, zoals na een onderzoek is komen vast te staan. De officier van justitie, mr. Van Oldenbeek, vermoedt dat het gaat om een wraakactie van personen die terecht hebben gestaan. Voor het hekje in de zittingszaal was eveneens benzine gegoten, vanwege een aantal dubbele verbindingsdeuren en het snel ter plaatse zijn van de brandweer kon de schade worden beperkt. De foto toont een deel van het getroffen interieur. Van een verslaggever DEN HAAG De verhouding tussen het aantal mannen en het aantal vrouwen, dat bij de veertien departementen werkt, is 4,46 staat tot één. Van de in totaal 23.567 vrouwen, die bij de departementen werken is ruim eenderde deel gehuwd. Ie departementen zitten voorts Sociale en Economische Zaken. Wie mocht denken, dat bij de fensie de verhouding (6,38:1) het ongunstigste voor vrouwen zou wezen komt bedrogen uit: het departement van verkeer en waterstaat komt met 7,23: 1 nog ongunstiger uit de cijferreeks te voorschijn. Boven he gemiddel de zitten overigens Financiën met 4,90 1, Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening met 5,04 1, en Landbouw en Visserij met 5,49 1. Op al deze departemen ten werkten vorig jaar in totaal 105.257 mannen, 15.597 en 8.170 gehuwde vrouwen. Dit blijkt uit een overzicht in het personeelsblad van het mi nisterie van Onderwijs en We tenschappen. De meeste vrouwen werken naar verhouding bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne, waar 'tegeno ver' elke vrouw 'maar', 2,02 mannen staan. Bij 'Algemene Zaken' is de verhouding 2,03 staat tot één en bij binnenland se zaken 2,05 staat tot één. Be neden de verhouding 3,1 blijven: Buitenlandse Zaken, Onderwijs en Wetenschappen, justitie en CRM. Beneden het gemiddelde voor al- Koningin Nefreletc ±-1365 v.Chr. Dë lachende Cavalier - Trans Hals De DiskuswerpcrMyron Zonnebloemen Vincent van Cogh Gelimiteerde editie. Alleen verkrijgbaar door voorintekening. Sluiting inschrijvingstermijn: 31 maart 1975. Limiet: éép set per intekenaar. Sinds het begin der tijden heeft de mens kunstwer ken geschapen waarin hij de schoonheid, van dé hem omringende wereld vastlegde en die een weerspiegeling waren van zijn gevoelens. Van de vele duizenden werken hebben slechts de meest geïnspireerde de toets cler tijd doorstaan. Dat zijn de onbetwiste meesterwerken. Vereerd. Gewaardeerd. Bewonderd. Met medewerking van kunstkenners en kunsthistori ci werd de fine fleur van deze grandioze kunstwerken 'uitgekozen. De 100 belangrijkste meesterwerken. Wer ken van een zeggingskracht en perfektie, nu nog steeds even overtuigend als toen ze werden gekreëerd. Óm deze onvergetelijke kunstwerken te eren in een vorm die voor huidige en toekomstige generaties een bron van blijvende vreugde zal zijn, kondigt Franklin Mint Nederland de uitgifte aan van een voor Neder land buitengewoon mooie kollektie sterling zilveren kunstpenningen - De 100 Grootste Meesterwerken. De werken van de grote meesters De 1.00 kunstwerken die voor deze kollektie werden uit gekozen, zijn stuk voor stuk van onschatbarè waarde - kreatieve uitingen van de mens op het hoogtepunt van zijn kunnen. Meesterwerken van de hand van Rem brandt, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Rafaël, Goya, Frans Hals, El Greco, Rubens, Botticelli, Titiaan, Breughel. Velazquez, Rodin. Degas en Van Gogh. De selektie van De 100 Grootsiè Meesterwerken kwam tot stand met de medewerking van kuratoren en direkteuren van belangrijke musea, zoals het Rijksmu seum, het British Museum, het Louvre, de Vatikaanse Musea, het Uffïzi, het Prado en de Nationale Musea van Griekenland. De aanwijzingen en raadgevingen van deze deskundigen waren van groot belang voor het .realiseren, van deze penninghulde aan de grootste kunstwerken die de wereld kent. Penningkunst zonder weerga Teneinde de schoonheid, en strekking van déze meester werken volledig tot hun recht te laten kómen is elke penning van deze kollektie bizonder groot en heeft een doorsnee van 51 mm. Elke; penning zal minimaal ;50 gram sterling zilver bevatten en zal'op de rand voortien worden, van het officiële keurmerk 925/1000 door de Rijkswaarborg als garantie voor de zuiverheid. Fran klin Mint Nederland brengt een eenmalige Nederland se editie uit van De 100 Grootste Meesterwerken. Élke penning van,d§ kollektie zal worden uitgevoerd in on vergelijkelijke proefkwaliteit - de meest sublieme uit voering in de muntkunst - met de afbeelding in mat reliëf tegen een heldere, weerspiegelende achtergrond. De voorzijde van de penning toont het meesterwerk tot in de fijnste details. Op de keerzijde staat de naam van het kunstwerk, het jaar waarin het gekreëerd j)f vol tooid werd en de naam van de kunstenaar. Verkrijgbaar tot en met 31 maart 1975 De Nederlandse editie van De 100 Grootste Meesterwer ken is uitsluitend verkrijgbaar door vóórintekening. De sluitingsdatum van de intekentermijn is 31 maart 1975. Het aantal sets dat "zal worden uitgegeven blijft strikt beperkt tot het precieze aantal inschrijvingen dat bin-, nenkomt, niet later afgestempeld door de post dan op 31 maart 1975. Van de kollektie zal gedurende 100 maanden lang één penning per maand verschijnen, te beginnen in mei 1975. De Uitgifteprijs van elke penning bedraagt 115.-(basisprijs BTW). Dit gemakkelijke groei-plan op maandbasis biedt verzamelaars de moge lijkheid - op systematische wijze - een kostbare schat aan edelmetaal aan te leggen, 5 kg sterling zilver in totaal. Omdat deze meesterwerken velen aanspreken zullen door de zustermaatschappijen van Franklin Mint Nederland ook in andere landen edities van deze kol lektie worden uitgegeven. Na de sluitingsdatum is het echter in Nederland nooit meer mogelijk om deze kol lektie als oorspronkelijk inschrijver te verwerven. Prachtige kast voor de verzamelaar Iedere intekenaar ontvangt zonder extra kosten een met de hand afgewerkte luxueuze houten kast. De kast heeft speciaal gevoerde laden om de penpingen in op te ber-, gen en te beschermen en voor het bewaren van de door deskundigen geschreven, verklarende literatuur die elke penning vergezelt Elke kast krijgt een persoonlijk ca chet door het aanbrengen van een naamplaat die de naam van de oorspronkelijke eigenaar en die van de kollektie draagt. Kunst van blijvende waarde Gelukkig'is. de man of vrouw die in deze onzekere tij- den een kunstwerk bezit, waarvan dc waarde algemeen erkend wordt. De eigenaar leeft temidden van schoon heid en ervaart keer op keer de voldoening dat de waar de van grote kunst aan geen tijd is gebonden, hoezeer andere waarden ook mogen veranderen. Vele verzamelaars zullen zich daarom geen waardi ger doel voor ogen kunnen stellen dan om in het bezit te komen van deze schitterende verzameling kunstpen- ningen. ter ere van de 100 grootste kunstwerken van alle tijden. Een verzameling waarin de schoonheid van werkelijk grote kunst samengaat met de zeldzaamheid van een beperkte editie en de intrinsieke waarde van sterling zilver. Belangrijk De verzameling De 100 Grootste Meesterwerken zal in Nederland alleen verkrijgbaar zijn gedurende de in schrijvingsperiode, die onherroepelijk sluit op 31 maart 1975: Het zal de enige keer zijn dat deze verzameling in Nederland wordt aangeboden. Alle inschrijvingen die later door de post zijn afgestempeld, moeten helaas worden afgewezen. Een waardevolle garantie Elke penning van de kollektie heeft een minimum ge wicht van 50 gram sterling zilver - in totaal dus 5 kg voor de gehele verzameling. De uitgifteprijs voor elke penning bedraagt 115,- (basisprijs BTYV). De basis prijs blijft gedurende de gehele duur van de uitgiftepe riode gehandhaafd, ongeacht alle verhogingen van de zilverprijs of stijging van de aanmaakkosten. Deze prijs garantie is mogelijk omdat voor iedere intekenaarFrank- lin Mint van te voren ai het zilver aanschaft dat nodig is voor de vervaardiging van de komplete kollektie. Ge zien de stijgende trend van de inflatie is deze garantie van'grote betekenis. INSCHRIJVINGSCOUPON VOOR:- De 100 Grootste Meesterwerken Nederlandse edifle officieel door de Rijkswaarborg gewaarmerkt Alleen geldig indien uiterlijk 31 maart 1975 door de post afgestempeld. Ik schrijf mij in op de gewaarmerkte Nederlandse editie van De 100 Grootste Meesterwerken, beslaande uit 100 sterling zilveren penningen (925/1000), met een doorsnee van 51 mm en een ge wicht van 50 gram. waarvan er elke maand een penning zal ver schijnen, te beginnen in mei 1975. De uitgifteprijs bedraagt 115,- (basisprijs plus BTW) per pen ning inklusief verzendkosten. Het is mij bekend dat de basisprijs per penning gedurende de hele uitgifteperiode gegarandeerd on veranderd blijft. Ik stem er mee in dat ik elke,maand de kosten van de volgende penning per vooruitbetaling voldoe. Hiervoor ontvang ik een re- kening. U zult mij nog mededelen uit welke wijzen van betaling ik kan kiezen. Breng s.v.p. de volgende persoonlijke inscriptie aan op mijn gra tis kast voor mijn verzameling. Zend deze coupon in gesloten enveloppe naar Franklin Mint Nederland BV. De Kivierstaetc, Amsteldijk 166, Amsterdam. I Indien u geen postzegels in huis hebt schrijf dan op de enveloppe Franklin Mint Nederland BV, Antwoord- inmer 7816, Amsterdam. Vergeet niet deze coupon in te sturen anders I kunnen wjj de inschrijvingsdatum met kontrojcrcn. Limiet: tón set per intekenaar, j \yT_Rj Franklin Mint Nederland 8V/Handelsrcg.nr. 137167 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3