Kruidenbitters zijn in Estel-partner stopt Bezig bedrijf Platteland herleeft in dranken uit grootmoeders tijd aMeer werklozen in Duitsland Voest bang voor politieke consequenties Vliet-Wernink in rode cijfers Nog toekomst Kip Pro j ectontwikkelaar wil rijdend kantoor AMRO weg hebben Samenwerking tussen OGEM en Schokbeton rond Fruittelers zijn beducht voor overproduktie Bod op Nyma gaat niet door Principe-akkoord minimum-olieprijs Wall Street zeer vast Markt- en visserijberichten DOW JONES INDEX TROUW/KWARTET ZATERDAG 8 MAART 1975 FINANCIëN EN ECONOMIE PSH27 door Peter van Lakerveld AMSTERDAM Het platteland is in. Meubelfabrikanten adverteren met 'boere-eiken', bakkers verkopen boerebruin en menig restaurant heeft 'boerpannekoeken' op het menu staan. Het platte land heeft iets van de echtheid, oorspronkelijkheid bewaard te hebben in deze gecompliceerde we reld, het ruikt naar 'grootmoeders tijd'. Misschien heeft die hang naar het oude en agrarische wel iets te ma ken met de populariteit van de kruidenbitters, dranken met een al coholpercentage van tenminste 30 procent, waarin kruiden verwerkt zijn. Het is overigens maar een veronderstelling, dat verhaal over de oorzaak van de populariteit, want de fabrikanten weten het zelf evenmin. Ook niet, de heer J. C. Roovers, directeur'1 van de Schie- damse distallateurscombinatie UTO. Hij kocht in 1967 de firma Sonne- ma in Dokkum, een van de produ centen van de kruidenbitter beren- burg en beschouwde zijn aanwinst als nauwelijks meer dan een aar digheid. Sonnema deed het lokaal niet slecht, maar de UTO-leiding verwachtte niet anders of het zaak je zou van beperkte betekenis blij ven. In net begin namen de UTO-verte- genwoordigers de Sonnema-beren- burg niet zonder tegenzin mee in hun monsterkoffers. Reclame werd er aanvankelijk weinig gemaakt, het bedrijf deed eigenlijk niet zo veel om het nieuwe produkt bekend te maken en Roovers was dan ook niet, weinig verbaasd, dat de lande lijke spreiding van het produkt succes had: de afzet begon te lo pen. Smaakverandering Roovers: 'Er moet een smaakveran dering bij het publiek zijn opgetre den. 'Het vertelt wel eens vaker nieuwe drankjes op de markt te OorSprOPICJ hebben uitgeprobeerd en meer dan eens werd dat een mislukking, ook al hadden ingewijden het nieuwe produkt een goede toekomst voor speld. Maar berenburg deed het goed, tot genoegen van Roovers, die het leuk vindt, dat nu eens een echt Nederlands artikel de markt veroverd heeft na een drank als bijv. whisky. Die haalde het voor een groot deel door een uiterst scherpe prijsstelling. De bescheidenheid bij het adverte ren is intussen voorbij. De beren- burgproducenten maken op uitge breide schaal reclame, waarbij vol op gebruik wordt gemaakt van de Friese oorsprong van de drank, een oorsprong, die de consument een indruk moet geven van 'stoer en onverzettelijk'. Promotors van het toerisme in Friesland hebben dank baar gebruik gemaakt van het sfeertje dat de reclame rond beren burg schiep en de heer Roovers zegt, dat het de laatste tijd wel eens te gek werd. Als bij het Skütsje sielen de prestaties van de schippers aan de berenburg worden toegeschreven, gaat men naar zijn mening al te ver. Feit is echter, dat berenburg - in Friesland vroeger ook maar een be scheiden artikel - vandaag de dag in deze provincie heel veel gedron ken wordt. De afzet is naar de Indruk van directeur Sonneberg van Joustra in Sneek al gelijk aan die van jonge jenever en tweemaal zo groot als die van vieux. Lande lijk werd in het vierde kwartaal 1974 van merkberenberug 1,2 mil joen liter verkocht, waarbij de wit te merken niet zijn meegerekend. Ter vergelijking: jonge jenever bracht het in dezelfde periode tot 9,1 miljoen liter, vieux tot 3,5 mil joen en oude jenever tot 0,7 mil joen. De oorsprong van berenburg ligt bij Friese en West-Friese kaste leins, die zelf kruiden verzamelden aan de waterkant om ze vervolgens te trekken op brandewijn. Rond 1650 zag de Amsterdamse kruiden verkoper Hendrik Beerenburg een afzetgebied bij de kasteleins cn vanaf dat moment gingen steeds meer caféhouders de benodigde grondstoffen bij hem betrekken in plaats van zelf de slootkant af te zoeken. Beerenburg stelde zijn eigen krui denassortiment samen en dat ge heime recept is nog steeds in han den van de familie, inmiddels het negende geslacht. De nazaten blij ven liever buiten de publiciteit. Er gens in de Amsterdamse binnen stad verzorgt een oudere vrouw de pakketten kruiden voor de afne mers en zij voorziet de pakken van een fraai en oorspronkelijk etiket met oud-Hollandse tekst. We wil den graag zo'n etiket gebruiken als illustratie bij dit artikel maar op ons verzoek werd afwijzend gerea geerd. Dl tekst bevat het adres van het kruidenhuis een 17de eeuws pandje met een stenen beer, staand in een burcht op de top van het dak - en bekendheid van straat en huisnummer was ongewenst 'Recla me heb ik niet nodig', zei de grijze dame. 'bovendien, er is zoveel na maak'. Nu is het met die imitatie een betrekkelijke zaak, de naam Be renburg is niet beschermd. Elke kroegbaas had vroeger z'n eigen kruidendrank, maar omdat Hendrik Beerenburg succes had met zijn recept leende ieder de naam voor het eigen gemaakte spul. Net zo'n ontwikkeling eigenlijk als bij aspe- rine, dat soortnaam werd hoewel er vele merken in de handel zijn. Ook berenburgs zijn er in vele va riëteiten. Sonnema is de grootste en Boomsma uit Leeuwarden be hoort eveneens tot de koplopers. Bokma daarentegen, die pas vrij laat berenburg introduceerde, be hoort nog niet tot de groten. Veel straffer van smaak en daardoor minder geschikt 'voor een massapu bliek zijn Plantinga uit Bolsward Cook deel van de UTO-groep), Schermer uit Hoorn (bewijs, dat ook West-Friesland vanouds z'n partij meeblaast) en wed. Joustra uit Sneek. Joustra-directeur Son- nenburg over die straffe smaak: 'Een ouderwetse berenburg, daar krijg je het volk niet voor. Als ze daarmee waren begonnen, zou het produkt er nooit zijn ingekomen. Maar nu berenburg 'in' is, wordt ook het pittiger type meer ge vraagd'. Joustra is nog één van de weinigen, die de kruidencombinatie betrekt welke volgens het oude recept van Beerenburg is samengesteld. De heer Sonneberg heeft zich door de grotere vraag niet laten verleiden tot een pijlsnelle uitbreiding van zijn bedrijf. De oude methode van bereiding laat slechts een zeer ge leidelijke groei toe. 'Anderen heb ben hun produktie-methodes op de sterk toenemende afzet afgestemd, maar wij doen geen concessies', legt hij uit. Pommerans Tot zover berenburg, want van oudsher zijn er veel meer bitters, al werden die vaak niet puur gedron ken. Onze vaders en grootvaders waren gewend een paar druppeltjes rode of groene pommerans of an- gostura toe te voegen aan hun jon ge borrel. Die gewoonte is vrijwel verdwenen, maar de firma Catz. waarvan deze geconcentreerde drankjes ('elixers') in veel gevallen afkomstig waren, bestaat nog steeds zij het tegenwoordig onder de vleugels van Henkes in Hendrik Ido Ambacht. De firma tracht te profiteren van de huidige mode en introduceerde kortgeleden een 'Catz-kruidenbitter'. Ook anderen willen een graantje meepikken van de expanserende bittermarkt. Boomsma heeft behal ve berenburg ook 'Claerkampster Cloosterbitter' en speelt in op de terug-naar-de-natuurneiging' met een anijsbrandewijn die onder de naam 'Hagel en donder' verkocht wordt. De Kuyper heeft z'n Pimpel burger en de distilleerderij Ooye- vaar bestaat het een aan Jager- meister verwante drank aan de man te brengen, die 'Huppelolie' genoemd wordt. Naar produkten als oranjebitter - de traditionele drank voor Konin ginnedag - is weinig vraag meer, anders is het evenwel met enkele bitters, die net als berenburg een uitgesproken lokale oorsprong heb ben. In Zuid-Limburg maakt Hen- neken al sinds 1821 Els La Vera (de ware Els), welk vocht tot voor kort elders in het land nauwelijks bekend was. Er zit echter groei in en binnenkort komt Els in de STER-reclame. Eenzelfde patroon is er bij het uit Vlaardingen afkom stige schelvispekel. ook wel specu laaslikeur genoemd. Deze drank be vat vis noch zout en dankt zijn naam slechts aan de Vlaardingers, die tijdens de visvangst de kou wilden verdrijven met iets pittigs. Schelvispekel is brandewijn, ge trokken op een mengsel van ka neel, nootmuskaat en suiker. Tot slot de al terloops genoemde Jagermeister. De Duitse firma Mast uit Wolfenbüttel heeft met deze uit 56 kruiden samengestelde drank een enorm succes in de Bondsrepu bliek. Dankzij omzetstijgingen van 17 tot 18 procent in de laatste twee jaar (bij gelijkblijvende prijs) kwam Mast tot een verkoopcijfer, dat de 250 miljoen mark overschre den heeft. In Duitsland gingen vo rig jaar 20,8 miljoen flessen Jager meister over de toonbank. Mast voerde een zeer intensieve reclame, die dankzij de in Oost-Nederland veeel bekeken Duitse tv-zenders ook in onze aan Duitsland grenzen de provincies niet zonder gevolgen bleef. Tegenwoordig wordt Jager meister echter elders in ons land evenveel gedronken. Het Rotter damse bedrijf Reuchlin (onderdeel van het Heinekenconcern) prepa reert de drank in licentie en hoopt dit jaar een afzet te bereiken van meer dan 2 miljoen flessen. In 1973 waren er dat nog maar 900.000 Reuchlin schrijft de populariteit voor een deel toe aan het feit, dat Jagermeister ook door vrouwen ge dronken wordt. De drank is zoeter dan de meeste andere bitters. en NEURENBERG In februari is het aantal werklozen in West-Duitsland verder gestegen tot 1.183.500. Het aantal mensen dat korter werkt ;bereikte met 956.500 de hoogste istand, die ooit werd geregistreerd. In percentages van de beroepsbe volking bedroeg de werkloosheid in februari 5,2 (Januari 5,1), het hoogste voor deze maand sinds 1959 ;toen 5,7 procent of 1,2 miljoen mensen zonder werk zaten. De toene- 3te ming ten opzichte van januari be droeg 29.200 of 2,5 procent. t den WENEN/NIJMEGEN Het Oostenrijkse staalconcern Voest trekt zich zeer waarschijnlijk terug uit de studie voor een staalproject in Zuid-Afrika, dat samen wordt gemaakt met Estel (Hoogovens/ Hoesch), de Duitse groep Klöckner en het Zuidafrikaanse Iscor. 'Oostenrijk wil zich niet de woede van de Verenigde Naties en de derde wereld op de hals halén', zo heeft bondskanselier Kreisky in Wenen verklaard. Volgens Kreisky kan Oostenrijk als klein neutraal land n/iet riskeren de VN en ontwikkelingslanden te irri- w!er «aai ("Ma Hoger dividend bij Wester Suikerraffinaderij AMSTERDAM Administratie Maatschappij Wester Suikerraffinad erij (houdstermaatschappij van indelen in de Centrale Suiker taatschappij) zal voorstellen het lividend over boekjaar 1973-74 te verhogen van ƒ21,50 tot ƒ26 per aandeel van 100. Bij vaststelling van het dividend van de CSM op 26 pet, sluit de winst- en verlies reke ning met een voordelig saldo van ƒ195,711 tegen 165.020 over 1972- 1973. Wyers verhoogt dividend onder druk aandeelhouders AMSTERDAM Onder zware druk de aandeelhoudersvergadering leeft het bestuur van Wyers (groothandel In woninginrichting en textiel) besloten over het boek jaar 1973-1974 naast het contante lividend van 8 pet (onv.) een uit tering van 4 pet ten laste van de gioreserve ter beschikking te stel en. Dit besluit viel na een steeds umoeriger verlopende vergadering vaarin op een gegeven moment 'an commissariszijde zelfs met een 'ortefeuille werd gezwaaid. Prins Dokkum verwacht hogere omzet X)KKUM Prins verwacht voor et op 1 oktober begonnen boek er 1974-1975 weer een hogere om- et, niettegenstaande een lagere rozet voor de wielenafdeling. De rozet zal meer bestaan uit prefab- onstructies, in het bijzonder voor et buitenland. te vrijgekomen middelen zullen chter voor de nieuwe investerin- en niet toereikend zijn. Daar ook e hogere omzet steeds meer finan ce middelen vraagt, wordt over- iQgen om het risico-dragend ver logen te versterken, te omzet van het afgelopen boek er was iets hoger dan van het lorgaande, maar lager dan ver acht. De bedrijfswinst daalde van 96.000 tot ƒ473.000. Eerder werd torgesteld het dividend te veria- Ba, van 11 pet tot 8 pet. 1VT en Iers bedrijf akkoord over fusie 'Dordrecht Koninklijke oreenigde Tapijtfabrieken in Mrörecht en Youghal Carpets Holdings) in Cork (Ierland) heb- en thans volledige overeenstem- llI}g bereikt over de voorgestelde ïsie. °ughal zal een openbaar bod uit brengen om alle 135.530 uitstaande gewone en alle 1.000 uitstaande preferente aandelen van KCT te verwerven. Per gewoon aandeel van KVT van 20 wordt ƒ91 in contan ten geboden en 1.150 per prefe rent aandeel KVT van 1.000. Surséance voor Fijnhout AMSTERDAM De arrondisse mentsrechtbank in Amsterdam heeft met terugwerkende kracht tot 19 no vember 1974 voor anderhalf jaar definitieve surséance van betaling verleend aan de houdstermaatschap pij Tower Europa BV en de tot deze holding behorende zeven Fijnhout maatschappij en. De zeven Fijnhout-maatschappijen zijn: Fijnhout Export, Fijnhout Ne derland, Fijnplaat, Fijnhout Inter nationaal. Item.' Fijnhout en Maat schappij 'De Fijnhouthandel'. Philips wil Signetics EINDHOVEN United States Phi lips Trust heeft een voorlopige over eenkomst gesloten met de Signetics Corp., producent van geïntegreerde schakelingen, in Sunnyvale (Califor- nië), met de bedoeling een fusie aan te gaan. Dit heeft Philips be kendgemaakt. Indien de voorgenomen fusie door gaat, zal United States Philips Trust acht dollar in contanten betalen voor elk aandeel van de bijna 5,5 min. uitstaande gewone aandelen van Signetics. teren door VN-resoluties over Zuid- Afrika naast zich neer te leggen. Dit kan Inderdaad een belangrijke rol spelen: Kurt Waldhelm, de se cretaris-generaal van de VN is een Oostenrijker en voor een stad als Wenen is het belangrijk haar posi tie als zetel van tal van internatio nale organisaties te handhaven. Aan de andere kant spelen ook zakelijke overwegingen mee. Kreisky zou het onjuist vinden twintig tot vijftig andere activitei ten van Voest in de derde we reld in de waagschaal te leggen, alleen omwille van de plannen in Zuid-Afrika. De bondskanselier, lei der vap het socialistische kabinet, is overigens bekritiseerd door de conservatieve volkspartij, die in de oppositie zit. Partijleider Schleinzer vindt, dat Oostenrijk door de VN- resolutdes niet verplicht is tot sta ken van de Zuidafrikaanse plan nen. AMSTERDAM -VanderVliet-Wer nink Beheer (bouw) heeft verleden jaar een verlies geleden, dat naar verwachting tussen 2.5 en 3 mil joen gulden zal liggen. Over 1973 werd nog 3.6 min. gulden netto winst bereikt. Het dividend zal worden gepasseerd (v.j. 10 per aandeel van 100). Als een van de factoren voor de slechte gang van zaken noemt de directie o.a. de moeilijke periode van overproduktie voor de betonin- dustrie als geheel en een daarmee gepaard gaand prljsbederf. De or derportefeuille bedraagt 210 mil joen. Op grond van de vorig jaar genomen maatregelen verwacht de directie dit jaar tot een herstel van de rentabiliteit te zullen komen. Voest officieel Vereinlgte Oester- reichische Stahlwerke, een staats bedrijf^onderzocht samen met haar partners de mogelijkheden voor het Saldanha-Sishenproject. Daarbij is het de bedoeling, dat in Sishen ijzererts wordt gewonnen, dat via een duizend kilometer lange spoorweg wordt vervoerd naar de Saldanha-baai in de buurt van Kaapstad. Daar moet de erts in nog te bouwen hoogovens tot staal ver werkt worden en komt tevens een haven. Een woordvoerder van Estel ver klaarde, dat het bij projecten als dat in Zuid-Afrika niet ongebruike lijk is, dat in de studiefase wel eens partners afvallen en er andere bij komen. Over een mogelijke vervan ging van Voest door een ander staalconcern was echter niets te zeggen. Het vraagstuk van een ver vanging van Voest of een helemaal niet vervangen achtte men op dit moment hypothetisch. Op de vraag of ook Estel zijn plan nen in andere ontwikkelingslanden niet in gevaar ziet gebracht door Zuidafrikaanse investeringen ant woordde de woordvoerder, dat de internationale politieke consequen ties uiteraard deel uitmaken van de studies voor het project. Volgens het persbureau Associated Press had Kreisky van betrouwbare zijde vernomen, dat de Afrikaanse lan den elk land zouden boycotten, dat aan het project zou meewerken. Zoals bekend is Estel in Nederland scherp aangevallen over de investe ringsplannen. Werknemerscommis saris Kloos heeft hierop gereageerd door te zeggen dat Estel alleen wil meedoen bij gelijke arbeidsvoor waarden voor blank en zwart en bij vrijheid voor vakbonden. Van een onzer verslaggevers HOOGEVEEN Een commissie van externe deskundigen ls tot de conclusie gekomen dat Kip-cara vans BV Hoogeveen, waarvan het personeelsbestand in het afgelopen jaar meer dan gehalveerd ls tot 250 man, nog wel toekomst heeft. Er heerste de laatste tijd onzekerheid over de mogelijkheid van voortbe staan van het bedrijf. UTRECHT In een kort geding voor de Utrechtse rechtbank heeft de projectontwikkelingsmaatschap pij Lisman en Lisman, exploitant van het winkelcentrum Vollenhove in Zeist, aangevochten, dat de AM- RO-Bank een rijdend bijkantoor op het parkeerterrein in het winkel centrum mag neerzetten. Tegenpar tij in het kort geding was de ge meente Zeist, die aan de AMRO- Bank (eveneens gedaagde) toe-, stemming had verleend het rijdende .kantoor te plaatsen. Voor de projectontwikkelaar pleitte mr. L. J. H. de Vink, die zei, dat Lisman een overeenkomst had met de winkeliers in het centrum welke hen garandeert dat ze daar een alleenrecht hebben in hun branche. Ook wees mr. Vink erop, dat de gemeente een branche-indeling had gemaakt om oneerlijke concurren tie met de Zeister middenstand te vermijden. Bij die Indeling was één bank, de Rabo opgenomen, wat ge noeg zou zijn voor de 5.000 bewo ners die de bank telt. Mr. Vink vreesde dat het standplaatsrecht van de AMRO-Bank, dat gebaseerd is op de algemene politieverorde ning 'een absoluut ongewenst pre cedent kan inhouden. Er zou een stuk. rechtsonzekerheid ontstaan'. Namens de gemeente Zeist zei mr. J. E. B. van Hulsingha ondermeer, dat de gemeente niets te maken heeft met de exclusiviteitsrechten. die Lisman de winkeliers had gega randeerd. Bovendien vond hij, dat alleen de Rabobank in dit geval een beroep kon doen op het exclu- siviteitsrecht en die heeft dat niet gedaan- De andere winkels konden slechts profiteren van nog een bank erbij. De president van de rechtbank, prof. mr. V. J. A. van Dijk doet 17 maart uitspraak. ROTTERDAM-ZWIJNDRECHT OGEM Holding en Schokbeton heb ben nu volledige overeenstemming bereikt over de eerder aangekon digde samenwerking. Deze zal in eerste instantie bestaan uit een door OGEM onderhands te ver strekken 10 pet converteerbare le ning, groot 8 min. Na volledige conversie zal OGEM een meerder heidsbelang in Schokbeton hebben. OGEM zal geen bod doen op de thans uitstaande aandelen van Schokbeton. De huidige reorganisatie van Schokbeton zal door de lening kun nen worden afgerond. De voorbe reidingen voor de nieuwbouw van de fabriek in Kampen zijn reeds begonnen. De in verband met bo vengenoemde financiering overwo gen inbreng van de Betonfabriek Holland Dak, een dochteronderne ming van de tot het OGEM-con- cern behorende besloten vennoot schap Nelis Uitgeest in Uitgeest, is inmiddels geschied. De vakbonden zijn erg ingenomen met de transactie tussen OGEM en Schokbeton. Laatstgenoemd bedrijf zal nu in staat worden gesteld dankzij een financiële injectie de noodzakelijke investeringen te doen. UTRECHT 'De enige mogelijk heid om een einde te maken aan de voortdurende overproduktie van appelen en peren ln de Europese Gemeenschap is een effectieve roolpremleregeling'. Dit zei voorzit ter J. L. Nijsten op de algemene vergadering van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, gistermid dag in Utrecht. De heer Nijsten eiste ln zijn ope ningsrede de invoering van zo'n rooipremle met ingang van het sei zoen 1975-'76. 'Het is een geduchte tegenvaller geweest, dat de offi cieus met ingang van najaar 1974 toegezegde rooipremle, plotseling niet door bleek te gaan'. Volgens de voorzitter gaan er nu in de Europese Commissie weer stem men op alsnog een rooipremle te geven. 'Dat verheugt ons', aldus de heer Nijsten. Maar volgens hem zijn daarmee de moeilijkheden voor de Europese markt nog niet ver dwenen. 'Wanneer wij orde op za ken stellen ten aanzien van onze produktie en er is dan een ongeli miteerde invoer van hard fruit uit derde landen mogelijk, dan zijn wij nog verder van huis'. Volgens de heer Nijsten moeten maatregelen genomen worden die een redelijke bescherming aan de buitengrens van de Europese Gemeenschap bie den. 'Er zijn op het zuidelijk halfrond zeer verontrustende ontwikkelin gen. zei hij in dit verband. De verwachting is namelijk dat de ap- pelproduktie in de belangrijkste ex portlanden van het zuidelijk half rond over vijf jaar met 50 procent zal zijn gestegen. Daarbij komt dat de export naar het noordelijk half rond sterk wordt gesubsidieerd. NIJMEGEN De onderneming, waarmee Nyma onderhandelingen voerde over een samenwerking is niet in staat geweest binnen de door Nyma gestelde termijn een bod uit te brengen op het Nijmeeg se bedrijf. Hiermee heeft Nyma weer haar volledige vrijheid van handelen herkregen. De winst na afschrijvingen van Nyma is in 1974 gestegen van 545.000 tot ruim 2,6 min. Hiero ver zal naar verwachting geen ven nootschapsbelasting worden betaald wegens de fiscaal compensabele verliezen uit vroegere jaren. De, winst zal voor een zeer belangrijk deel aangewend moeten worden voor het opbouwen van de in het verleden geheel verloren gegane re serves, waardoor tevens financie ring van geplande noodzakelijke uitbreidingen mogelijk is. In mei zal een beslissing worden genomen over het voor te stellen dividend. PARIJS (UPI) Het gesprek tus sen de achttien landen van het Internationale Energie Bureau, d t gisteren in Parijs werd voortgezet, verliep niet zonder problemen. Dat leidden waarnemers af uit het feit. dat tot ln de middag werd doorge praat zonder een rustpauze tussen door. Gisteravond, bij het ter perse gaan van deze editie, zag het er naar uit dat er een principe-akkoord over de internationale minimumprijs voor olie uit de bus zou komen, overigens zonder dat de hoogte van die minimumprijs was vastgelegd. Die minimumprijs is een stok paardje van Amerika om de inves teringen in alternatieve energie bronnen, als kernenergie en zonne- energle, te beschermen. Andere landen hebben daar moeite mee, omdat zij Amerika erv n verdenken uit eigenbelang te handelen, aange zien dit land binnen enige jaren zelfstandig in de eigen ollebehoefte kan voorzien. AMSTERDAM IBB-Kondor Groep (bouw) heeft in 1974 een nettowinst behaald van 301.258 (v.j. 362.000 gulden). Het bestuur stelt voor aan de op 6 mei te houden jaarvergadering dit bedrag te reser veren. IBB keerde voor het laatst dividend uit over 1970 en wel 5 pet. Aanvoer vrijdag te IJMUIDEN: 7420 kilo tong, 78 kisten tarbot. 1409 kisten kabel jauw. 11 kisten schelvis, 1027 kisten wij ting. 552 kisten schol. 103 kisten schar, 4 kisten haring, 92 kisten diversen. Prijzen ln guldens per 1 kilogram: grote tong 7.03-6.90, grootmiddel tong 9.95-9.51. klelnmiddel tong 10.12-9.81, tong I 10.11- 9.69, II 9.12-8.78, tarbot 10 33-9.83. zalm 12.09. Prijzen ln guldens per 40 kilogram: tar bot 329-192, griet 225-163, kabeljauw I 69- 42.40, II 96 34, III 87-42.40, IV 92-55. V 65-42, schelvis I 90-72, II 92-72, III 04-49, IV 86-49, schol I 48-41, II 61-54, III 68-63, IV 80-55. wijting III 43-27.20, IV 41-40. haring II 49, III 28, schar 55-40. Besommingen: KW 185 4050, 152 1050, BU 152 ƒ4970, EB 28 4000. VD 243 14.700, 19 4920, 25 400, 89 3930, GO 26 12.900, UK 23 5700, 48 8680, 218 8760. Spanvlssers: UK 142 en 128 20.800, 7 en 159 0480, 78 en 107 3590, 135 en 145 19.600, 200 en 234 9300. andijvie 7596: knolselderij 21-S6; komkommers: 61 en op 76, 51 on op 69. 41 en op 65, 35 en op 57, 31 en op 51, 26 en op 38. 21 tot 29 komkommers krom 107; peterselie 4866; prei 4860; rabar ber 173—210, radijs rood AI 81. wit A 70: rode kool 20—34; selderij 39—55: sla glas 1624; spinazie 148162; spruiten: AI 143, A 90, BI 119, B 88. C 84. All 35. BII 28. A DII 144. DII 150; uien 10—25; veldsla 180—250; witlof: II 212—242. II- III 168—201. afw. 144—160; Wlöston 65 en op 130153. 60-65: 91 120; goudrel- nette; 75 en op 130149; Golden Delici ous: 70 en op 6380. 65-70: 4860. 60- 65: 2338; Conférence: 65 en op 8191. 60-65; 62—71. VEEMARKT LEEUWARDEN LEEUWARDEN 7 mrt. - Aanvoer 8609; gebrulksvee 913; slachtvee 1560; kalveren 165; nuchtere en mestkalveren 449.; schapen en lammeren 1386; paarden en veulens 27; bokken en gelten 61; Prijzen (ln guldens): nleuwmelke koelen 1150- 1800; nleuwmelke vaarzen 950-1650; kalf- koeien 1300-1950; kalfvaarzen 1075-1750; gulste koelen 900-1200; pinken 900-1250; enterstieren 850-1500; slachtkoeien (le en 2e kw.) 5,30-5,80 4,80-5,40; worstkoelen 4.40-4,95; jonge stieren 5,50-6,20; oudere stieren 5,00-5,50; graskalveren 500-800; graskalveren per kg geslgew. 5,40-5,80; mestkalveren 60-175; slchtkalveren 25-50; fokschapen 200-250 (drachtig)vette schapen 4,50-5,00 weldelammeren 110-140; vette lammeren 8,00-8,25; gelten 25-90; gelten 4,50-4,85. Overzicht (resp. aanvoer, handel en prijzen) gebrulksvee meer- redelijk- prijshoudend; stieren (enters en oudere) gelljk-vlot-ruim prljsh. voor de slacht Iets meer willig en duur; slacht vee Iets meer-vlot-hoger; kalveren gras en vette gelljk-goed-prljsh.; nuchtere- cn mestkalveren gelijk-redelljk-zware ruim prljsh.. hitten lets lager-extra zware bo ven noterlhg; schapen en lammeren meer- traag-lager.; bokken en gel ten ge- lljk-vlot-rulm prljsh. alkmaar mrt. .- Commissienoteringen ln guldens per kg: fabrleks edammer 4.66; middelbare 4,71: goudse volvette 4.77. met ln totaal 148.714 aan verse v'i. Notering per kilogram: grote tong 6.957.28. groot middeltong 9.37 9.88, klein middeltong 9.85—10.36, tong 1 9.73—10.18, tong 2 8.49—8.96, tar bot 1 1 9.38—10.03, tarbot 2 7.30—7.98, tarbot 3 5.435.93. tarbot 4 5.19 6 72, griet 1 5.01—6.64, griet 2 3.84— 4.87. Notering per 40 kilogram: schol 1 30—38, schol 2 40—50, schol 3 57— 94, schol 4 1 5064, poon 2728. wijting rog 25—64, kabeljauw 2 68—87, beljauw 3 7090. kabeljauw 4 68 88, kabeljauw 5 4082. Notering per 100 kilogram: kabeljauw 1 118160. Zaterdagmorgen verwacht men ongeveer tien kustvlssers aan do markt. HONSELERSDIJK CCWS 7 maart: Euphorbia 89-130, snljgroen 179-300. amaryllis 29-79, anjers 21-46, anjers tros 208-460, anthurium 233-450, chrysanten tros normaalcultuur 326-490. gepl. nor maal 80-12d, fresia enkel 145-385, dubbel 263-555. gerbera gemengd 230-244. gerbera kleur 34-112. Irissen 204-440. lellekelken 64-72, lelletakken 75-115, orchideeën 39- 110, rozen groot 57-113, klein 26-54, tul pen 159-315. POELDIJK Westland Noord 7 maart: Tomaten A 26,10-33,20. C 21,90-23.50, CC 16.60-17,10. sla 1G-23. allcanten 5,20-7.40, andijvie 76-1,16. spinazie 85-130, selderij 16-35, radijs 55-60. DE LIER 7 maart velllngver. Delft- Westerlee: Aardappelen 11-17, andijvie 60-105. allcante 410-480. krom 104-112. spruiten AT 72-172, eieren 11-13. spaanse pepers 8.30, peterselie 35-56, raapstelen 13-19, rabarber 210-255, radijs 69-72, spi nazie 95-125, sla 12-24, tomaten A extra 13.20-29.80, prei AI 58-69. "s-GRAVENZANDE 7 maart velllngver. Westland Zuid: Sla 1120.000 stuks A 18- 24; B 17-21,5; C 17-18, tomaten 340 kg A 390-5, B 320-340, bloemkool 90 stuks 6 165-205, spruiten 1000 kg A 98-125, B 93- 97, C 129, nero 1200 kg A 118, B 65-67. C 24. andijvie 120 160OÓ kg, spinazie 155 15000 kg, rode kool 16 20 kg, boerenkool 42-43 250 kg,, radijs 65-92 36000 bos. allcanten 5-620 600 kg. selderij 22-29 5000 bos, peterselie 27-63 2000 bos. raapstelen 10-12 9000 bos, tuinkers 40 700 doos. prei 58^-78 4000 kg, uien 5-7 1000 kg, witlof NEW YORK ACE Industries Alreo Allied Chemical Alum. Co of Am American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Metal Climax Am Motors Am Smelt Si F Am Tel St Tel Ampex Anaconda Arm co Steel Atlant Richfield Bendlx Bethl. Steel Boeing Burlington Ind Can PacaTlc Ry Celanese Cbase Manhattar Chessle System Chrysler Cities Service Colgate Paimoin Colt Industries Common w Edlsoi Cons Edison Cont Can Cont Oil Curtlss Wright Curtlss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont (El) 43' 7/3 43 15% 14% 36 36% 37 Va 38 39% 39 Fa 34% 34% 26 26% 17% 16% 39% 39% 16% 17 27% 28% 77% 78% 30 31% 32% 33 20 20% 20% 21 16% 16% 28% 28% 33% 33% 31?* 31 T'a 10% 11% 38% 39% 28% 29% 29% 29 25% 25% 12 12% 28% 28% 45% 45% 9% 9 21 21 %b 23% 24% 39 38% 72% 72 103 104% NED. FONDSEN IN NEW YORK NEW YORK Kon. Olie noteerde giste ren ln New York (ln dollars) 37%-%; Philips 11%-%; Unilever 46%-47%; KLM 25%-%. Opgave Hornblower Weeks. First Nat City 32% 32% Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel St Tel Getty Gil Glletle GimbeJ Brothers Goodyear 1 an P Gulf OW 40% 14% 21% 132 30% 16% 25% Illinois Central Ind 14% Instlco 7% Int Busln Mach 219% Intern Harvester 26 Int Nick of Can 24 Int Paper 39% Int Tel St Tel 19% Johns Manvlile 21% 2111 Ling Lemco Voug 13% Litton Ind 6% Lockhead Alrcraf 5% Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind 15% 16 13 13% 12% 12% 48% 49% Cer'ro 14exd 14% indust. Sporen I till. Obi. Mods cofumb^Gas0 226% 26»® 5 mrt 752.82 164.54 80.07 69.61 738.1 Comincó 28bJ8% b 6 mrt 761.81 165.72 80.55 69.90 74.35 Cont Telephone 12% 13"% 25 Aand. Obl. Tot. 5 mrt 24.120 23.880 1.809 6 mrt 21.700 22.017 1.735 li. 599 877 L. 842 P1U°r CorP 475 Gen Cigar Marcor 19% Martin Marietta 16% May Dep Stores 29% McDonnell Doug] 12 Mobil GW Corp 41% Nabisco 33% Nat Cash Reglste 24% Nat Distillers 16% Nat Gypsum 13% Nat Steel 37% Nat Lead Ind 14% Kansas City Ind Kansas Power KLM Lone Star Cem 13% 14% Nat Can 12% 13% NY Cer.tr A 4% 4% t North West R 67 67% N Am Philips Co %exd 117% Olln Pac Gas and El Penn Central PepsIco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter St Gambl RCA Republic 6teel Reynolds Ind Royal Dutch Peti 21% 21% 2 2 56% 55% 33% 33% 46% 47% 41% 40% 97% 98% 14% 15 29% 30% 51% 52% 36 37% Santa Fé Ind Sears Roebuck Shell OU Southern Co Southern Pacific Southern Rallw Sperry Rand Stand Oil Calif Stand OU Indlani Studebak Worth Sun OU Texas Gulf Texas Inst Transamerlca Unilever Union Carbide Unl Royal United Aircraft United Brands □S Steel West Union Tel Westinghouse El Woolworth 26% 26% 64 V» 66% 42% 43 10% 10 31% 31% 44% 45% 34% 35% 26% 26% 38 33% 23% 24% 34% 34% 26% 25?* 91% 92% 7% 8% 46% 47% 53% 54% 8 8% 37 37% 5% 5% 52% 53 14 14% 12% 13% 13% 13% Occidental petr 14% Pacific Light 17% Public Service 13% Reliance Group 7% Standard Brands 6? Tandy 27% Union Electr United Electr Ug Corp 10?* 10% 5% 5% 12?'. 12% Western Bancorp 22% 22%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 27