Grens meerderjarigheid meer om praktische dan principiële reden lager J Raad regeringsbeleid ziet niets in gewesten u<ia heu/den bont Proefschrift 'Minderjarig, Minderwaardig?' 'Provincies tot 20 of 25 uitbreiden' Ontslagen bij Hordijk: geen sociaal plan Besluit benoeming Heertje tegen te houden geschorst Priester in België gestraft FAMILIEBERICHTEN likdoorns bronovo - nebo REÜNIE VERBOUWINGS UITVERKOOP op de gehele voorraad suède en leer 15 pet. korting 33 pet. UVl.j.veen -wageningen TROUW/KWARTET ZATERDAG 8 MAART 1975 12 Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN 'Het belangrijkste aspect van de minderjarigheid is ongetwijfeld het feit, dat elke minderjarige onder gezag staat- Deze gezagsverhouding brengt met zich mee, dat aan de minder jarige beperkingen worden opgelegd in zijn vrijheid van handelen.' Dit schrijft mevrouw mr. Willyne Hammerstein-Schoonderwoerd in haar proefschrift 'Minderjarig, Minderwaardig?' waarop zij gis teren aan de katholieke universiteit van Nijmegen promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid. Mevrouw Hammerstein zegt verdfei-, dat 'naar mate deze vrijheid van handelen wordt Ingeperkt en er meer behoefte gevoeld wordt aan een zekere individuele ontplooiing en zelfstandigheid, de neiging zal bestaan aan de greep van het gezag te willen ontsnappen. Een moge lijkheid wordt daartoe gevonden in het verlagen van de meerderjarig- heidsleeftljd'. De leeftijd, waarop de minderjarige meerderjarig wordt, is aan vele wij zigingen onderworpen geweest. Ge durende de laatste tien jaar is in West-Europa de tendens waar neembaar deze grens (meestal 21 jaar) te verlagen tot 18 jaar. Ook in Nederland zijn de plannen tot wijziging al in een vergevorderd stadium. 'Het is dan ook meer om praktische dan om principiële rede nen', aldus mevrouw Hammerstein, 'dat wij ons aansluiten bij deze plannen tot leeftijdsverlaging. Ge zien de internationale verhoudin gen kan men immers zeggen, dat er geen sprake meer is van een vrije keuze, ou reeds meerdere landen, waarmee Nederland nauwe betrek kingen onderhoudt, hiertoe zijn overgegaan. Naar onze mening had aan de bezwaren tegen de huidige meerderjarigheidsleeftijd ook tege moet kunnen worden gekomen zon der tot leeftijdsverlaging over te gaan'. Liever gezag Wat het gezag betreft, waar elke minderjarige onder staat, merkt de schrijfster van dit proefschrift op. dat het meer in overeenstemming met de geest van deze tijd is om in plaats van 'macht' te spreken van 'gezag'. Er is geen sprake meer van een machtspositie, maar veeleer van een complex van bevoegdheden aan beide ouders gegeven om hun kinderen groot te brengen en op te meend een uitzondering te moeten maken voor de huwelijkstoestem ming in verband met de eigen aard van het huwelijk en de belangrijke gevolgen daaraan verbonden. Tot het bereiken van de meerderjarig heid is dc toestemming van beide ouders vereist. Vermogen voeden tot zelfstandige volwasse nen. In haar visie past het dan ook niet om aan de vader het recht toe te kennen de uiteindelijke beslis sing te nemen, bij verschil van mening tussen beide ouders. Het ouderlijk gezag wordt door beide ouders gelijkelijk uitgeoefend. Bij verschil van mening wenden zij zich tot de Raad voor de jeugdbe scherming. Mevrouw Hammerstein pleit voor een zekere zelfstandigheid van de minderjarige. Als voorbeelden uit de praktijk noemt zij het huwelijk, de medische behandeling, de school of beroepskeuze, het 'briefgeheim', vrijheid van keuze inzake gods dienst, politieke overtuiging, vrij heid van meningsuiting en tenslot te de keuze van de verblijfplaats. Met uitzondering van het huwelijk kiest zij voor een eigen Inbreng daarbij van de minderjarige. Bij het verlenen van die zelfstandig heid moet evenwel onderscheiden worden naar de aard van de geval len. Het maakt verschil of het gaat om een besluit aangaande een me dische behandeling of om schen ding van een zekere privacy (brief geheim) van de minderjarige. In het algemeen kan worden gezegd, dat de eigen mening van een 12- jarige al meetelt. Naarmate de minderjarige aan zelfstandigheid wint, zullen de ouders aan gezag verliezen. De promovenda heeft ge- De rest van het proefschrift 'Min derjarig. Minderwaardig' gaat over het ouderlijk gezag en de hande lingsonbekwaamheid van de min derjarige, het beheer van vermo gen, het feitelijk handelen door de minderjarige en het ouderlijk vruchtgenot. Wat het eerste aan gaat kiest mevrouw Hammerstein voor bekwaamheid van de minder jarige tot het verrichten van ver mogensrechtelijke rechtshandelin gen. voorzover de wet hem daartoe niet onbevoegd verklaart. Het lijkt haar verder gewenst de aansprake lijkheid van de minderjarige tot zestien jaar uit te sluiten. Zij pleit voor een onderzoek naar de wense lijkheid van een wettelijke ver plichting tot verzekering van de risico-aansprakelijkheid. Tot slot wil zij ook de ouderlijke vruchtge not anders geregeld zien. Tot zes tien jaar dragen de ouders de kos ten van verzorging en opvoeding en vanaf die leeftijd moet de minder jarige, die bij zijn ouders inwoont, een bijdrage leveren in de onkos ten, waarbij gedacht wordt aan de helft van het loon, dat door de minderjarige van die leeftijd wordt verdiend. DEN HAAG Gewestvorming is geen goede oplossing voor de be stuurlijke herindeling van ons land. Een herverdeling van taken tussen gemeente en provincie is veel beter. Hierbij moet worden uitgegaan van een uitbreiding van het aantal provincies tot 20 a 25. Diit concludeert de voorlopige we tenschappelijke raad voor het rege ringsbeleid in een rapport over de bestuurlijke herindeling. Het groot ste bezwaar, dat volgens de raad aan de gewestvorming kleeft, is het feit dat het gewest geen andere bestuurseenheld vervangt, maar een extra bestuurslaag vormt, die de structuur alleen maar ingewikkel der zal maken. De nieuwe provincies, die door hun grotere aantal kleiner zullen zijn dan de huidige, zullen volgens de raad een veel belangrijker be stuursfunctie krijgen, dan nu het geval is. De huidige taak van de provincie is een toezichthoudende. De provincies nieuwe- stijl zouden zowel van rijk als gemeente be stuurlijke bevoegdheden moeten ondernemen. Zo zouden bijvoor beeld van het rijk taken op het gebied van ruimtelijke ordening, woningbouw en milieubeheer kun nen worden overgenomen en van de gemeente de brandweer, politie en gezondheidszorg. De voorlopige wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid be spreekt in haar rapport drie ver schillende bestuursmodellen, name lijk de gewestvorming (naar het voorbeeld van Rijnmond), de pro vincies nieuwe stijl en een model dat uitgaat van zogenaamde maxi- gemeenten. Dit laatste model gaat uit van een honderdtal gemeenten (nu 842). Een aantal samenwerkingsverban den zou hierdoor kunnen worden opgeheven. Principieel zou deze op lossing echter niet veranderen. De taken van gemeente en provincie blijven hetzelfde, hetgeen nu net niet de bedoeling is. Het doel van het rapport is namelijk een be stuursmodel aan de hand te doen, waarmee bezwaren tegen het huidi ge systeem worden ondervangen. Een grief van de vakbonden Is, dat zij te laat zijn ingelicht. Zoals be kend heeft minister Lubbers on langs in de Tweede Kamer een beroep gedaan op de bedrijven op tijd aan de bel te trekken als er moeilijkheden zijn. Hordijk is ech ter niet bij economische zaken ge weest. Donkers bv vond vooral zijn werk in de woningbouw. Het be drijf telt 24 man personeel. De helft kan bij de andere bedrijven van de groep worden geplaatst. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De Hordijk-groep weigert met de vakbonden te pra ten over de inhoud van een sociaal plan voor werknemers, die bij Don kers Verwarming te Berkel en Ro denrijs zijn ontslagen. Dit bedrijf behoort tot de Hordijk-groep en wordt opgeheven. De twee gesprekken, die zijn ge voerd. hebben duidelijk gemaakt, dat Hordijk niet aan de gebruikelij ke afvloeiingsregeling wil voldoen. Het bedrijf wenst geen extra finan ciële verplichtingen aan te gaan en zich alleen te houden aan de wette lijke voorschriften. Anders zou voor het bedrijf een faillissement moe ten worden a ngevraagd. De heer Groenewegen van de Hor dijk-groep verklaarde tegenover ons, dat Hordijk niet de crediteu ren minder wil betalen en dit geld overhevelen naar het i zei verder: 'De mensen zijn goed opgevangen'. Van een verslaggever DELFT De Kroon heeft het be sluit van de hogeschoolraad van Delft geschorst, waarmee deze heeft getracht de benoeming van prof. dr. A. Heertje om geschiedenis der techniek te gaan doceren tegen te houden. De hogeschoolraad had bezwaren', tegen de benoeming van prof. Heertje, die staathuishoudkunde i doceert aan de faculteit der rechts geleerdheid van de Universiteit van Amsterdam. De raad nam het be sluit de formatieplaats voor ge schiedenis der techniek in de on derafdeling der wijsbegeerte en maatschappijwetenschappen voor alsnog niet te laten bezetten. Het college van bestuur van de TH- Delft wenste de benoemingsproce dure door te laten gaan en droeg het besluit van de hogeschoolraad voor voor vernietiging. De Kroon heeft thans beslist tot schorsing van het besluit. De schorsing kan een jaar duren. Het besluit mag in afwachting van een nadere beslis sing niet worden uitgevoerd, zodat de benoeming van prof. Heertje door kan gaan. De colleges van prof. Heertje zouden aanvankelijk in maart beginnen. BRUSSEL (ANP) De correctio- nele rechtbank van Antwerpen heeft gisteren een priester tot der tig maanden gevangenisstraf ver oordeeld, waarvan 18 maanden voorwaardelijk. De man was door de rechtbank schuldig bevonden aan het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarige jon-, gens. De priester (Gabriel Defreite- re) had een opvoedkundige funktie in een instelling in Vremde. Zijn pupillen waren merendeelij wees kinderen. De priester heeft zich aan 27 van deze kinderen vergre pen. Onze Ouders en Grootouders W. Boeker G. J. Boeker-Van Hommert hopen zaterdag 22 maart 1975 te gedenken, dat zij 40 jaar getrouwd zijn. Receptie 2022 uur wijkgebouw Bethelkerk, Cabot- straat 33, Amsterdam-W. Nieuwkoop: fam. E. Boeker Leiderdorp: fam. A. Boeker Amsterdam: fam. H. Boeker Amsterdam. Willem Nuyenstraat 7". „Want het leven is mij Christus en het sterven gewin". In Jezus ontslapen onze geliefde Broer Hendrik Peters in de leeftijd van 69 jaar. Woubrugge: K. A. Peters Bennebroek: A. M. Peters Woubrugge, 7 maart 1975, Vierambachtsweg 53. De begrafenis zal plaatsvinden dinsdag 11 maart a.s. op de Algemene Begraafplaats te Woubrugge tussen 13 en 14 uur. Bezoek liever na 12 maart. Heden nam God tot Zich onze Echtgenote, Moeder en Grootmoeder Sophia Anna Brigietha Eijgendaal-van Leeuwen op de leeftijd van 77 jaar. Utrecht: J. Eijgendaal Veenendaal: G. G. Lancel-Eijgendaal W. J. Lancel Den Helder: H. Eijgendaal F. Eijgendaal-Hoekstra Leiden: H. G. Bethe-Eljgendaal H. J. Bethe en kleinkinderen Utrecht, 5 maart 1975. Huize Henriëtte Swellengrebel K. 201, Fockema Andreaelaan 10. De overledene ligt opgebaard in de rouwkamer van Huize Henriëtte Swellengrebel. Gelegen heid tot bezoek aldaar zaterdag 8 maart van 16.00—16.30 uur. De rouwdienst zal gehouden worden maandag 10 maart om 11.00 uur in de „Fliednerzaal" van Huize Henriëtte Swellengrebel, waarna de crematie zal plaatshebben om 14.30 uur in aula 2 van het crematorium „Daelwijck" aan de Floridadreef (Overvecht) te Utrecht. Vertrek vanaf Huize Swellengrebel om 14.00 uur. „In vrede kan ik mij te ruste begeven en aanstonds inslapen, want Gij alleen, o Here, doet mij veilig wonen." Hij is naar zijn Heer gegaan, mijn lieve Man Anne Moll op de leeftijd van 68 jaar. J. Moll-Wijnja Heerde, 7 maart 1975. A. Lijphartlaan 38. De begrafenis zal plaatsvinden a.s. dinsdag 11 maart om 15.00 uur op de nieuwe begraaf plaats te Heerde. vanuit het rouwcentrum, Eper- weg 1 te Heerde, waar de overledene is opge baard. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in het rouwcentrum. Aanvang rouwdienst 14.00 uur. Thuis liever geen bezoek Geen bloemen Heden heeft de Here tot Zich genomen onze lieve Broer, Zwager en Oom Anne Moll op de leeftijd van 68 Jaar. Psalm 17 7 ..O blij vooruitzicht dat mij streelt, ik zal. ontwaakt. Uw lof ontvouwen. U in gerechtigheid aanschouwen, verzadigd met Uw goddelijk beeld." Sneek: Familie Roodbergen Utrecht: Familie Huisman Krommenie: Familie van Randen Utrecht. 6 maart 1975. Na een langdurig lijden, gelovig aanvaard en met grote blijmoedigheid gedragen, ging in rus tig vertrouwen op haar Heer en Heiland van ons heen mijn lieve, dappere Vrouw, onze zorg zame Moeder Johanna Boelhouwer-van Dijk op de leeftijd van 52 Jaar. wij mochten haar tot aan de grenzen vergezellen van dood en Leven en van tijd en Eeuwigheid C. Boelhouwer Arie en Marion Jaap en Dineke Fieke en Alex Vlnkeveen, 6 maart 1975. Kievitslaan 75. Een dienst van dankzegging, verootmoediging en gebed zal worden gehouden in de Gerefor meerd p Kerk te Vinkeveen op dinsdag 11 maart te 10.30 uur v.m., waarna de begrafenis in alle stilte elders zal plaatsvinden. Gelegenheid tot condoleantie na afloop van de kerkdienst. Verzoeke geen bloemen ENIGE EN ALGEMENE KENNISGEVING Heden overleed geheel onverwacht onze innig geliefde Man, Vader, Schoonvader en Groot vader Hans Kohn op de leeftijd van 69 jaar. Officier in de orde van Oranje Nassau, ridder in de orde van Leopold IL oud-president van de raad van bestuur van Indoheem N.V. L. J. Kohn-Braskamp Monte Carlo: H. Kohn Brussel: J. Kohn-Bomberen Brussel: ir. R. E. Kohn Rijswijk: H. M. Kohn-Nerem Rijswijk: en kleinkinderen. Monte Carlo, 4 maart 1975. Op verzoek van de overledene heelt de begra fenis te Monte Carlo in intieme kring plaats gevonden. Na een langdurige ziekte overleed onze Iet Vink-Stapersma Geliefden! Laat ons elkander liefhebben, want de liefde is uit God. K. W. Vink Wim en Corry Pieter Jan A. Stapersma C. W. Vink A. Stapersma-van Urk Y. Vink-Schutte D. Stapersma W. v. d. Berg-Vink R. Stapersma-van Vliet C. M. v. d. Berg K. Stapersma L. Stapersma-Poesiat Neven en nichten Zwanenburg, 6 maart 1975. Olmenlaan 23. Geen bloemen De crematie zal plaatsvinden maandag 10 maart te 14.20 uur in het crematorium op „Westgaarde", Ookmeerweg 275, einde Osdor- perban te Amsterdam, te bereiken met bus 23. Vertrek van Olmenlaan 23 te 14.00 uur. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de crematie in de ontvangkamer van het crema torium. Heer waar dan heen Tot U alleen. Plotseling nam de Heere tot Zich mijn lieve Broer, Zwager en Oom Willem Homme v. d. Kraan hij was 62 jaar. Wij bidden God of Hij onze schoonzuster en haar kinderen de kracht mag geven om dit te kunnen dragen. G. A. Zeilstra-v.d. Kraan A. Zeilstra Nichten en neven Vlvaldistraat 1. Leiden. De Here nam tot Zich onze lieve Moeder en Oma Marretje Wiersema geb. Van Stam sinds 13 november 1966 weduwe van Pieter Wiersema eerder weduwe van Sander van den Bosch óp de leeftijd van 89 jaar. „De Heer is mij tot hulp en sterkte". Psalm 118 5. Jenison, Mich. (USA)j. p. Wiersema D. M. Wiersema-Meyer Pieter, Margreet, Marijke, Diana, Dita, Maurits, Tineke Amsterdam: C. J. A. Wiersema Delfzijl: U. M. Wiersema A. M. Wiersema-te Velde Pieter-Jan, Mariena, Marrette Hilversum, 7 maart 1975. Huize „De Eekhof", Krugerweg 5. Correspondentie-adres: U. M. Wiersema, Hoofd- mannenlaan 1, Delfzijl. Moeder is opgebaard in de rouwkamer van het Diakonessenhuis, Van Riebeeckweg 212 te Hil versum. Condoléance-bezoek aldaar maandagavond van 78 uur. De rouwdienst zal worden gehouden op dinsdag 11 maart a.s., 's middags om 1 uur in de aula van het Diakonessenhuis, waarna de begrafenis tegen 2 uur zal plaatshebben op de Algemene Begraafplaats aan de Berensteinse- weg te 's-Graveland. Dat zo velen ons hun medeleven hebben betuigd na het overlijden van mijn lieve Vrouw en onze lieve Mamma Catharina Margaretha Siljée-van Venetië heeft ons bijzonder getroffen. Onze hartelijke dank daarvoor. Middelburg, maart 1975. N. Siljée Mar ja Nicolette en Jos Jorien Liesbeth Joyce DANKBETUIGING Voor het medeleven en de belangstelling, ondervon den tijdens de ziekte en bij het overlijden van onze geliefde Vrouw, Moeder, Oma en Tante Leentje Daenen-Penning betuigen wij u langs deze weg onze hartelijke dank. In het bijzonder gaat onze dank uit naar: de huis arts DR WIERSMA, het verplegend personeel van het ziekenhuis „WESTEINDE" in Den Haag, zuster HARTINGSVELD van het GROENE KRUIS, voor de liefdevolle geneeskundige behandelingen, verzorging en verpleging aan haar geboden. Aan DS R. SLOFSTRA te 's-Gravenzande voor de geestelijke en troostrijke bijstand en de leiding van de rouwdienst en de teraardebestelling. En aan de begrafenisonderneming G. TEBBENHOFF te 's-Gravenzande, voor de zeer nette en piëteitsvolle wijze van verzorging, waarop de begrafenisplechtig heid plaats vond. Uit aller naam: D. Daenen Naaldwijk, maart 1975. Geestweg 50. IN PLAATS VAN KAARTEN Voor de zeer vele blijken van belangstelling, welke wij mochten ontvangen na het overlijden van ds. Jacob Gootjes betuig Ik, mede namens de kinderen, mijn hartelijke dank. M. L. Gootjes-Veldman Haren (Gr.), maart 1975. Voor de zeer vele bewijzen van deelneming, ons betoond na het overlijden van onze geliefde Man, Vader en Opa Marinus Jannis Contant betuigen wij onze hartelijke dank. In de grote belangstelling, die wij mochten ont vangen. hebben wij een blijk gezien van de grote waardering voor hem die ons lief was. F. Contant-Suurmond Corry Martij n West-Souburg, maart 1975. In volle vrede Ingegaan tot de vreugde van haar Heer onze Innig geliefde Zuster en Tante Jerientje Catholijntje de Die op dc leeftijd van 86 Jaar. Amsterdam: J. J. de Die A. de Die van den Berg Baarn: C. P. de Die C. M. de Die Neven en nichten Baarn. 5 maart 1975. De teraardebestelling zal plaats vinden op zaterdag 8 maart a.s. te 10.00 uur op de Algemene Begraaf plaats aan de Wljkamplaan te Baarn. Gelegenheid tot condole ren na de begrafenis In de aula. NQXAC0RN (met wonderolie) verwijdert de pijn snel Geen omslachtige lik- doornpleisters of gevaar lijk gepeuter met scheer mesjes en zo. Aanstippen met NOXACOEN vloei stof is zo eenvoudig, hygi ënisch en verantwoord. NOXACORN bevat o.a. verzachtende wonderolie met jodium en een pijn stillend middel. NOXA- CORN maakt vlug een eind aan de pijn. Eeltplek- ken en eksterogen ver dwijnen met wortel en al. NOXACORN ontsmettend likdoornmiddel. Snel, pijnloos, afdoend. W. Visscher neuroloog afwezig van 8 t/m 22 maart De spreekuren worden waargenomen. Jluslrumüier'my Op woensdag 14 mei 1975 wordt een gehouden voor allen die in de Diakonesseninrichting Bronovo of het Neboziekenhuis werkzaam zijn geweest. Zij, die op deze dag in hun eigen huis met ons nog eens herinneringen willen ophalen, kunnen zich vóór 1 april a.s. met opgave van naam, adres en (oud) beroep schriftelijk melden bij: Bronovo Zr H. Verbecke, Bronovolaan 5, Den Haag Nebo Zr J. M. van Dijk, Scheveningseweg 106, Den Haag Het gevarieerde programma wordt u na aanmelding toegezonden. t/m verlengde hereweg 59 groningen - helpman. Wilt U in de nieuwe provinciale curturele raad? De Stichting Groninger Culturele Gemeenschap blijft gewestelijke culturele raad, maar zal voortaan heten Stichting Culturele Raad voor de provincie Groningen. Het gaat'echter niet om de nieuwe naam al leen! De raad wil het culturele leven in het algemeen en in het bijzonder in de provincie Gro ningen bevorderen en daardoor dienst baar zijn aan het welzijn der bevolking: gaat met zijn secties en werkgroepen in alle openheid en openbaarheid zijn werk doen bestrijkt de volgende werkvelden: vor- mings- en ontwikkelingswerk, kunsten, al dan niet professioneel, massa-media, cultuurconservering, gewestelijke cultuur, creativiteits-ontwikkeling en cultuurbe leid. De raad heeft daarvoor de medewerking nodig van diegenen, die als belangstellende en/of des kundige inwoner van de provincie Groningen, haar of zijn krachten wil geven aan het werk dat ligt te wachten. Het bestuur van de Stichting Groninger Cul turele Gemeenschap zal het op prijs stellen wanneer uw schriftelijke of mondelinge aan melding aan het bureau. Martinikerkhof 27 te Groningen (tel. 050—136888) op korte termijn wordt ontvangen. Daarna krijgt u een uitnodiging tot het bijwo nen van een bijeenkomst, waarin de nieuwe raad op gang zal worden gebracht en een over zicht van de structuur en de werkwijze van de raad. js Kostelijk boek met honderden advertenties uit de oude doos. U raakt niet uitgekeken op de 144 pagina's verbazingwekkende, soms gekke maar altijd serieus bedoelde annonces. Zij geven een levendig en suggestief beeld van 100 jaar maatschappij-ontwikkeling. Bekijk de advertenties over mode, kwakzalverij; volg de opkomst van de telefoon, de auto mobiel, de elektriciteit enz. Koop het boek vandaag nogl Prijs f 17,50 TIJDELIJKE VOORDEELPRIJS f 12,50 Verkrijgbaar bij uw boekhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 12