Een Palestijnse staat - schrikbeeld en visioen Twee draaiboeken ter geruststelling Yigal Allon over de Palestij nen 'PLO wordt vanzelf fatsoenlijk' 'Zionisme sterft vanzelf af' fROUW/KWARTET ZATERDAG 8 MAART 1975 BUITENLAND 11 Hieronder volgt een gedeelte van een interview dat de Israëli sche minister van buitenlandse zaken, Yigal Allon, toestond aan het Westduitse dagblad Die Welt. U hebt toch ook Palestijnse ge sprekspartners of bestaan er voor u geen Palestijnen? Wij hebben het Arabische pro bleem wel zover doordacht, dat wij de noodzakelijkheid erken den om het begrip van een Pa lestijnse identiteit in onze over wegingen te betrekken. Waarbij wij tegelijkertijd bleven uitgaan van het doel van veilige grenzen voor Israel. Dat is ook in de huidige situatie nog altijd moge lijk. Kunt u dat begrip 'Palestijnse identiteit' nader verklaren? Dat moet ik wat verder uitwer ken. Het conflict begon al in 1947 bij de stichting van de staat Israel. Ik geloof dat dit conflict, dat sindsdien bestaat, niet beëindigd kan worden zon der een oplossing, die ook een antwoord is op het probleem van de Palestijnen. In de hele ge schiedenis heeft een Palestijnse natie in de door ons bekende zin van het woord niet bestaan. Maar ofschoon Palestina als staatkundige eenheid nooit heeft bestaan, geloven wij toch dat de Palestijnen op het punt staan een volk te worden - een groep met eigen politieke belangen. Ik aanvaard dat verschijnsel. Voor al met het oog op onze oostelij ke buur, Jordanië, waar de meeste Palestijnen geconcen treerd zijn, moet de identiteit van de Palestijnen tot uitdruk king komen. Ik zal als minister van buitenlandse zaken mijn re gering geen regeling tussen ons en onze Arabische buren aanbe velen, die niet tevens een con structieve oplossing van deze Arabisch-Palestijnse identiteit insluit. Men mag de Palestijnse gemeenschap, die ik persoonlijk goed ken, niet met de terroris ten over één kam scheren. Het gaat voor het overgrote deel om constructieve mensen die een oplossing voor hun politieke toe komst nastreven. Hoe die oplos sing eruit zal zien is moeilijk uit te maken, maar één ding is ze ker: de Palestijnen moeten daarover meepraten. Dus: Palestijnen ja, maar PLO neen? Die formulering is van mij af komstig. Als de Palestijnen een volk zijn, waar ligt dan hun land? Oorspronkelijk heette het hele gebied Eretz-Israel. Palestina is een Engelse vinding - het geheel strekt zich uit van de Middel landse Zee tot aan de grens van Irak, van Libanon tot aan Saoe- ai-Arabië en Egypte. Palestina werd in de jongste geschiedenis drie keer opgedeeld: eerst in de Eerste Wereldoorlog, daarna in 1922 in de zogenaamde Westelij ke en Oostelijke Jordaanoever - overigens op advies van Chur chill, die toen minister van kolo niën was - en tenslotte in 1947 toen de VN de laatste deling voorschreven. De toestand is nu zo dat de meeste mensen die in Transjordanië, dus oostelijk van de Jordaan leven, Palestijnen zijn. Daarom is het probleem terug te brengen tot de concrete vraag: waar moet eigenlijk Is- Yigal Allon raels oostgrens getrokken wor den? Ten oosten van de Israëli sche grens ligt het vaderland van de Palestijnen. En in het kader van een vredesregeling met onze oostelijke buren zal de Palestijnse identiteit uiteindelijk haar nationale vorm moeten vinden als onafhankelijke staat. Of dat dan een monarchie of een republiek wordt is onze zaak niet maar een zaak van de Pa lestijnen. U zei Palestijnen ja, PLO neen. Met wie wilt u dan onderhande len als u met de Palestijnen moet praten? Omdat er nu uitzicht op vrede bestaat zal de tijd komen dat uit de Palestijnse gemeenschap een constructieve vertegenwoordi ging naar voren komt. Een ver tegenwoordiging die vruchtbare oplossingen nastreeft. Wij zullen de PLO niet alleen af blijven wijzen om haar infame terroris tische methoden, maar ook om een andere reden: als wij de PLO de hand reiken, verzwakken en verlammen we daarmee de gematigde Palestijnse krachten. Het is onze plicht de gematigden niet te ontmoedigen. Acht u de PLO beïnvloed te wor den door de Sowjet-Unie? Ik wil daarover maar één ding zeggen: een PLO onder Sowjet- invloed voor de poorten van Je ruzalem zal problemen oproepen van een omvang zoals ze nu zelfs nog niet bestaan. dan wel de maatschappelijk ge slaagden, ongeveer 52.000 van de' 200.000 Palestijnen in Libanon, van wie men zich kan afvragen of ze er zullen gaan wonen. Een Palestijnse hoogleraar aan de Amerikaanse universiteit in Beiroet, dr. Walid Khalidi, verzekerde Trudy Rubin: 'De Israëliërs missen een kans die niet meer terugkomt. Waarom grij pen ze die alleen aan de Egyptische kant en niet aan de Palestijnse? Het politiek leiderschap, zelfs bin nen de PLO, is zover gevorderd, dat de Israëliërs zich er misschien niet van bewust zijn. Hoe kunnen ze geloven dat de Arabieren altijd een statische massa blijven? Hoe zien zij de toekomst van de Arabische wereld, waar de olie overvloed geeft, onderwijs en opleiding zich snel verspreiden en openheid voor invloeden van buiten toeneemt? Waarom denken zij nog steeds dat de machtsbalans naar hun kant doorslaat? De oktoberoorlog was nog maar bladergeritsel. Er is een kwalitatieve verandering die niet meer valt tegen te houden'. Trudy Rubins interview staan in New Outlook, een zeer informatief periodiek dat in Israël nogal op de rotsen ploegt. Men vindt daar dat het nogal erg koerst op de rozige inzichten van de linkse intelligen- tia der Amerikaanse Joden. Het laat ook telkens uitvoerig dr. Na- hun Goldmann, aan het woord, de zojuist met veel moeite herkozen voorzitter van het Joodse Wereld congres. die in Israël voor een illu sionist wordt versleten. Het feit dat hij een vriend van Chaim Weizmann de eerste president van Israël, was en de Westduitse herstelbetalingen aan Israël heeft losgekregen, maakt hem tot een onvervangbaar meu belstuk, dat echter bepaald niet tot het comfort van het Joodse natio nale tehuis bijdraagt. Wespennest Voor de Israëlische publieke opinie komt de stichting van een Pales tijnse staat op de Westelijke Jor daanoever en in de Gazastrook overeen met de vestiging van een gigantisch wespennest. Bij het woord PLO kan men zich alleen maar wraakzuchtige terroristen voorstellen en men is niet in het minst onder de indruk van de ver halen dat er ook 'keurige mensen' bij zijn, zoals die dokters, weten schapsmensen en advocaten die Trudy Rubin in Beiroet sprak en die zich door de PLO vertegenwoor digd achten. Wie over de rechten, van de Palestijnen praat, praat over de ondergang van Israël. In zoverre komen de inzichten van zeer vele wantrouwige Israëliërs overen met die van de fanatiekste commandogroepen. Die zijn dan ook van de PLO weggebroken om dat ze het Arafat niet vergeven dat hij al was het dan maar voorlopig genoegen neemt met een Palestijn se staat op de te ontruimen Weste lijke Jordaanoever en Gaza. Ten minste: daar verdenken ze hem van. Als Arafat op het ogenblik 'Joden en Arabieren zonen van vader Abraham', zegt het rand schrift van dit kunstige plakzegel. Links: Ismael als een duidelijke Bcdoein. Rechts: Izaak, een pionier met baret en intellectueel brilletje. Het zegel drukt een diep verlangen uit dat het zionisme van het begin af heeft begeleid, al kunnen de Palestijnen dat niet geloven. Het zegeltje zal dan ook voorlopig wel een zoekplaatje blijven. blijft volhouden dat het hem om héél Palestina gaat moet men maar gissen of hij dat zegt om de volle dige breuk met scherpslijpers als Habasj en Jlbril te vermijden of om dat hij het echt meent. In ieder geval is er in de beginselverklaring van de Palestijnse nationale raad uit 1968, waarin de vernietiging van de Joodse staat wordt geponeerd, nog niet herschreven. Keerpunt Toch wees die Beiroetse professor Khalidi er terecht op dat de Arabi sche wereld snel voortbeweegt. De conferentie van Rabat, is inderdaad een keerpunt in de geschiedenis in het Midden-Oosten: in feite wordt alsnog de deling van Palestina aanvaard die de Arabische wereld in 1947 luidkeels had verworpen. Waarbij gezegd moet worden dat de stukken Arabisch gebied daarin nog" aanzienlijk groter waren, dan de gebieden waarvan nu de ontrui ming door Israel wordt verlangd. Men zou kunnen zeggen: de Arabi sche landen hebben in Rabat be rust in een kleiner deel van Pales tina, dan het delingsplan van 1947 hen bood. Toen was Israël vóór dat delingsplan waarvan zou het er nu tegen zijn? Het maakt natuurlijk veel uit wie er komen wonen: de filosoferende, tandentrekkende en handeldrijvende elite onder de Pa lestijnen, die Trudy Rubin in haar interviews heeft gesproken of men sen die bazooka's, dynamietgordels en automatische geweren als hun belangrijkste werktuigen meene men. De elite's van Israel en van de Palestijnen willen, niet gaarne in eikaars gezelschap betrapt worden maar ze zijn wel reuze benieuwd naar elkaar en naar eikaars ge- Protesterende Palestijnse schoolkinderen bij Jenin op de Westelijke Jordaanoever, in november vorig jaar. door H. Biersteker Naftali Feder, secretaris van de MAPAM, die voor hij het wist, in gesprek was met de PLO. Sjafiq Elhout, woordvoerder van de Palestijnse delegatie bij de Algemene Vergadering van de VN. stelt zijn medewerkers voor. 'Als ik een hoogleraar was en men vroeg me waar te beginnen bij de oplossing van het conflict in het Midden-Oosten, dan zou ik natuurlijk zeggen: bij de Palestijnen. Maar ik ben geen hoogleraar. Ik ben minister van buitenlandse zaken'. Deze opmerking wordt aan Kissinger toegeschreven. Een minister bedrijft alleen de kunst van het mogelijke. Daaraan kan men nagaan hoe onmogelijk het Palestijnse vraagstuk blijkbaar is. Jordaan-oever en in de Gazastrook. In de Knesset, het Israëlische par lement maakte de rechtse Likoed- partij pas nog een geweldig schan daal van een gesprekdat Naftali Feder, politiek secretaris van de Mapam, die deel uitmaakt van de regerende Arbeiderspartij, op het congres van de Wereld Vredesbewe ging in Praag had gehad met een Palestijnse vertegenwoordiger prof. Abdullah Hourani. Daarna had hij ook nog een interview weggegeven aan het Franse weekblad Nouvel Observateur, waarin hij zei: 'De PLO is geïnteresseerd in e'en ak koord met Israël na de vredescon ferentie in Genève. Het is van be lang, dat het gesprek begint. Zitten de partijen eenmaal tegenover el kaar, dan is Israël daarmee de fac to door de PLO erkend'. En voorts: 'Ik moet toegeven, dat ik verrast was door de gematigdheid en de zeer rele instelling van deze man. Onmiddellijk werd van regerings zijde aangevoerd dat dit een toe- valstreffen was geweest. Feder zat gewoon met een mede-gedelegeerde uit Israël in het restaurant van zijn hotel te eten, toen de Palestijnse hoogleraar vroeg of hij erbij mocht komen zitten. (Oppositie: 'was er zó weinig plaats in het restau rant?') Feder had daar geen be zwaar tegen gehad en de Palestijn duidelijk gemaakt dat zijn partij best wil praten met iedere Pales tijnse beweging die bereid is Israël te erkennen en geen terreur uitoe fent. En de PLO voldoet niet aan deze criteria. Dat was alles wat hij had gezegd, legde minister Allon de Knesset uit. Deze vond het overi gens ook fout van Feder dat hij zich tot dit gesprek had laten ver leiden. Maar het was louter toeval lig. (Oppositie: het zou nooit ge beurd zijn als Naftali Feder in een kosher restaurant was gaan eten dachtengang. Zo worden ook jour nalisten die in Israël zijn geweest in Beiroet door vooraanstaande Pa lestijnse families uitgevraagd. 'Zou den we ooit nog eens naar Haifa kunnen? Ik weet daar een steen te staan waar mijn moeder begraven ligt. Misschien hebben de Zionisten daar alles al overhoop gehaald en zal ik niets meer herkennen. Dan ga ik uit eigen keus terug naar Libanon en dan voel ik me mis schien geen vluchteling meer', zei een dokter tegen Trudy Rubin van de Christian Science Monitor. Deze Joodse journaliste heeft eindeloze gesprekken gevoerd met de maat schappelijk geslaagde Palestijnse families in Libanon. Ten eerste vinden deze allemaal dat er een democratische multiraciale staat moet komen in Palestina. Ten tweede menen de meesten dat dit toch wel niet uitvoerbaar zal blij ken en dat de Westelijke Jordaan oever en de Gazastrook dan maar aangepakt moeten worden, omdat het tenminste iets is. Maar dat zijn In de Israëlische publieke opinie zijn de Palestijnen nog steeds ner gens: 56,4 percent vond bij een opinie-onderzoek dat begin februari werd gehouden, dat zij maar moe ten opgaan in de landen waar zij thans verblijven, 24,9 percent vindt dat een Palestijnse staat zou moe ten worden opgericht aan gene zij de van de Jordaan, dus in Jordanië en slechts 8,7 percent ziet iets in het besluit van de Arabische top conferentie in Rabat tot stichting van een Palestijnse staat op de door Israël te ontruimen westelijke Een Palestijns meisje, werkzaam in een Israëlische huishouding op de Westelijke Jor daanoever, zei ineens tegen haar mevrouw temidden van de woelingen die daar na Arafats rede in de VN ontstonden 'Wat gaat u nou doen, als wij hier onze eigen staat krijgen?' De mevrouw schreef hierover een verbijsterde reactie naar haar krant. Maar buiten Israël en met name ook in de Amerikaanse pers nemen de stemmen toe volgens welke zo'n Palestijnse staat op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook onontkoombaar is geworden. Het is interessant om eens naast elkaar te zetten: 1- op welke manier men pro beert de Israëliërs gerust te stellen die in de vestiging van zo'n staat de ondergang van de Joodse staat zien en 2. op welke manier men aan de andere uiterste zijde de militante Palestijnen probeert gerust te stellen die menen dat de PLO door genoegen te nemen met zo'n staat de ver vanging van de Joodse staat door een nieuw Palestina naar hun ontwerp verspeeld hebben. Tot verontruste Israëliërs Wordt gezegd: het zal zo'n vaart niet lopen. De PLO wordt in snel tempo fatsoen- "jk omdat de Arabische lan den dat eisen. Als zij, een maal op die Westelijke oever en in de Gazastrook een ei gen staat heeft, dan moet zij haar eigen boontjes doppen. Zij kan dan niet opnieuw oorlog tegen Israël gaan voe ren want de Arabische landen laten zich daar niet meer in meeslepen, die willen nu van de ellende af, want ze hebben wel wat beters te doen. Om trouwens de staat levensvat baar te maken hebben de Pa lestijnen een heleboel des kundig kader nodig, dat be paald niet zal komen, om zelfmoord te plegen. Econo misch is het hele gebied zó met Israël verbonden dat het wederzijds profijtelijk is om elkaar te accepteren. Tot de verontruste Palestij nen wordt gezegd: deze staat is niet het einde van onze verwachtingen. Het is waar dat wij met militair geweld Israël niet klein kunnen krij gen want daar verzetten bei de supermachten zich tegen: Breznjew heeft nog in Wladi- wostok gezegd dat de integri teit van alle landen in het gebied moet worden gewaar borgd. Maar het hoeft ook niet door wapengeweld, je zult zien dat de Zionistische staat zo'n kunstmatig bouw werk is dat deze vanzelf wel instort. Hij houdt zich over eind met enorme fondsen uit het buitenland. Maar als die opdrogen - en dat zal gebeu ren als de oorlogstoestand in het Midden-Oosten ophoudt - dan zal er veel sociale onrust ontstaan onder de toch al sterk achterblijvende oriën taalse Joden, die snel de meer derheid gaan krijgen in Israël, ook door hun hogere bevol kingscijfers. Er ontstaat een revolutionaire situatie tegen het westers (askenasische) establishment en daaruit zal een nieuwe grondwet voor de dag komen waarin het exclusief-Joods karakter van de staat ver dwijnt. Ziedaar twee scenario's, één om de Israëliërs en één om de Palestijnen te sussen. In beide ontbreken de geweld- scènes. Maar het is duidelijk dat wat voor de één als ge ruststelling is bedoeld, de an der de schrik op het lijf jaagt. Federatie Peretz Merhav, een van de leidende theoretici van de so cialistische MAPAM-partij in Israël, die deel uitmaakt van de regerende Arbeiderspartij schreef enige tijd geleden, dat zo'n Palestijnse staat noodzakelijkerwijs 'incom pleet' en onstabiel zou wor den en de natuurlijke neiging zou krijgen om zich desnoods met geweld westwaarts uit te breiden. Dat zou alle kansen op normalisering van de rela tie met Israël bij voorbaat onmogelijk maken. Daarom koos de MAPAM al jaren ge leden voor nationale zelfbe schikking van de Palestijnen op beide oevers van de Jor daan in het kader van een Jordaans-Palestijnse federa tie, waarin de Palestijnen een overweldigende meerderheid zouden vormen. Zo zou het Palestijnse nationale bewust zijn kunnen worden omgezet in een worsteling voor demo cratisering van deze staat. In december 1973 werd het standpunt van de MAPAM ge accepteerd door de Israëlische Arbeiderspartij. Maar de Arabische topconfe rentie van Rabat heeft een streep door dit boeiende plan gehaald: Koning Hoessein van Jordanië, die jarenlang een stille bondgenoot van Is raël is geweest in de bestrij ding van de PLO, trok zijn handen af van de Westelijke Jordaanoever en verdween daarmee uit het gezichtsveld als onderhandelingspartner van Israël. En hij heeft daar na nog meer gedaan dat in de buitenwereld minder is op gevallen maar dat de kansen op een Jordaans-Palestijnse federatie nog kleiner maakt: hij dwingt de 900.000 Pales tijnen in zijn koninkrijk te kiezen tussen Jordaniër wor den óf politiek rechteloos. Daarmee schijnt hij tot de Yasser Arafat Palestijnen te willen zeggen: als jullie zo nodig Palestijn willen blijven ga je straks je rechten maar halen aan de andere kant van de Jordaan, in de staat van Arafat. Volgens cijfers uit Amman zijn 343.000 Palestijnen hier sinds de oorlog van 1948 al neergestreken, 226.00Ó 'dubbe le vluchtelingen' die in 1948 naar de Westelijke Jordaan oever waren uitgeweken, maar in 1967 toen Israël dit gebied bezette, over de Jor daan vluchtten en 181.000 be woners van de Westelijke Oe ver aan wie na een verblijf aan de overzijde de terugkeer is ontzegd, en 205.000 die niet langer als vluchtelingen ge- klassificeerd staan. Hoessein Jarenlang is Hoessein indi rect door Israël gesteund te gen de menigvuldige aansla gen op zijn troon omdat hij de rustige buur was: Israël verklaarde dan dat het zich bij een staatsgreep in Jorda nië niet afzijdig zou houden. Maar nu is de stemming bij veel Israëlische Intellectuelen zo ongeveer andersom. De Is raëlische schrijver Yoram Ka- nluk zei: 'We moeten de Pa lestijnen helpen Hoessein omver te werpen, Hoessein is niet nodig. Tenslotte zullen ze het toch gaan doen, met Rus sische hulp, met Egyptisch geld en met Syrische tanks. Maar als zij Hoessein omgooi en met onze hulp en als we de Amerikanen zover krijgen om hen ook te helpen, dan zullen zij pro-Amerikaans worden en er zal een Pales tijnse staat naast ons liggen die geen Russische satelliet is'. Dat Is overigens gemakkelij ker gezegd dan gedaan. De Palestijnen in Jordanië heb ben economisch veel in de melk te brokkelen, zo schijnt bijvoorbeeld de hoofdstad van Amman voor 80 percent Pa lestijns eigendom te zijn, maar politiek zijn ze nergens. En militair? Slechts tien per cent van het officierscorps van het sterke Jordaanse le ger is Palestijn. Een Amerikaanse oud-diplo maat met veel ervaring in het Midden-Oosten schreef pas nog in de Washington Post, dat het gemak waarmee de Israëliërs van de Palestijnen verlangen dat ze In Jordanië opgaan, geheel tegenstrijdig is met hun eigen verzet tegen het idee van een Palestijnse staat voor Joden en Arabie ren. Als dat niet kan, rede neerde hij, waarom dan wel zo makkelijk aangenomen, dat Jordanlërs en Palestijnen samen wel een staat kunnen vormen? Verstrooiing De al genoemde Israëlische schrijver Kaniuk noemde de Palestijnen de briljantste Arabische natie. Zij hebben zich in verscheidene Arabi sche landen, vooral in Jorda nië Libanon en Koeweit, via allerlei intellectuele beroepen gewéldig weten op te werken. De verstrooiing van de Pales tijnen 'reikt trouwens verder: er zijn er ook 20.000 in Euro pa, 30.000 in de VS en 110.000 in Latljns-Amerika. De op de ze pagina al eerder aange haalde journaliste Trudy Ru bin onderbrak haar Inter views met Palestijnen met de constatering: Herhaaldelijk ben ik getrof fen door gelijkenis tussen de Palestijnen en de Joden, de verstrooiing, het succes in de aanpassing in allerlei landen over de hele wereld, de opof feringen die de gezinnen zich getroosten om hun kinderen het beste onderwijs te ver schaffen als middel tot voor uitgang, groeiende jaloezie op dit succes in de gastlanden, een gevoel van vervreemding van de oorsprong, en natuur lijk, de behoefte om terug te keren. Telkens werd mij ge vraagd: waarom denk je, dat wij in 25 jaar zullen vergeten wat zij in duizenden jaren niet vergeten zijn

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11