Sihanoek bang voor optreden VS in Cambodja Israël geschokt maar ook verrast door actie Irak en Iran gaan vredespijp roken Smrkowski laat postuum machthebbers geen rust HEM LIEF CIA bezorgd over gewroet in verleden Ontvoerders van Lorenz onvindbaar IK HAD m wmmmM Nieuw plan Oost-Europa over troepenbeperking GERARD REVE Palestijnen drongen door kustverdediging DDR protesteert tegen zoekacties Minister Rhodesië naar Zuid-Afrika Koerden komen in kou te staan Ervaringen van een parlementsvoorzitter nnwmimimii'il trouw/kwartet VRIJDAG 7 MAART 1975 BUITENLAND i PHNOM PENH (UPI, Reuter, AP) De Cambodjaanse leider j Norodom Sihanoek vreest dat de Verenigde Staten met troepen tussenbeide zal komen bij de oorlog in Cambodja om de regering I van Lon Nol in de hoofdstad Phnom Penh te redden. Sihanoek, in naam de leider van de beweging die tegen Lon Nol strijdt, zei te verwachten dat de VS het voorwendsel dat Amerikanen en andere buitenlanders ln Phnom Penh beschermd moeten worden zullen gebruiken om troepen naar de zwaar belegerde hoofdstad te sturen. Deze troepen zullen dan op het laatste moment onze strijders de overwinning ontnemen, aldus Sihanoek, die sinds hij in Cambod ja als staatshoofd werd afgezet in China verblijft. Er gingen gisteren geruchten dat ontruiming van de Amerikaanse ambassade in Phnom Penh op han den was. In de Cambodjaanse hoofdstad werd gezegd, dat bevolen was alle personeel, dat gemist kan worden, zo snel mogelijk te evacu eren. De VS houden voor een der gelijke operatie het vliegdekschip Okinawa in gereedheid in de Golf van Thailand. Een officier van dit schip zou al in Phnom Penh zijn om de evacuatie te regelen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington ontkende de berich ten over een spoedige evacuatie echter. Wel werd in Washington bevestigd, dat de plannen voor een snelle ontruiming gereed zijn. Luchtbrug De Amerikaanse luchtbrug op Phnom Penh is donderdag zonder onderbreking verlopen, hoewel er zeker vijftien raketinslagen op het vliegveld Potsjentong werden ge teld. Woensdagnacht onderbraken de VS hun vluchten op Phnom Penh nadat een Amerikaans toestel door vuur van de opstandelingen licht was beschadigd. Het transport door de lucht is de enige manier om Phnom Penh te bevoorraden. De stad is door de troepen, die tegen Lon Nol strijden, geheel omsingeld. De strijdkrachten van Lon Nol deden donderdag hardnekkige pogingen om wat meer ruimte te maken bij het vliegveld. Twee of drie bataljons begonnen met een offensief in een gebied, dat op ongeveer zeven kilometer van de vluchthaven ligt. Waarne mers houden het er op. dat zij in elk geval hebben voorkomen, dat hun tegenstanders nog dichter bij het vliegveld kwamen. De opstan delingen (de 'Rode Khmers') zijn de luchthaven kennelijk nog niet dicht genoeg genaderd om de Ame rikaanse luchtbrug definitief onmo gelijk te maken. Wel bleven gis teren alle toestellen, die anders voedsel uit andere delen van Cam bodja haalden, aan de grond. Druk op Congres In Washington verhoogt de rege ring de druk op het Congres om goedkeuring te krijgen voor de ex tra steun van 222 miljoen dollar aan de benarde regering van Lon Nol in Phnom Penh. President Ford herhaalde zijn dringend verzoek aan het Congres vannacht op een persconferentie, die rechtstreeks door de televisie werd uigezonden. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Philip Habib, zei voor een Congres-commissie, dat 'het falen van de VS ln Indo- China' de hele diplomatie van de Verenigde Staten zou ondermijnen. 'Wij kunnen de situatie in Indochi na niet isoleren van onze andere en bredere belangen', aldus Habib. TEL AVIV (AP, Reuter, UPI) De Palestijnse guerrilla-actie tegen het Savoy-hotel in Tel Aviv, die met een bestorming door Israëlische militairen een geforceerde en bloedige afloop kreeg, heeft de Israëli's, ook al zijn zij dergelijke acties inmiddels gewend, desondanks opnieuw geschokt. toen gisteren het lijk van één van de zeven Palestijnse commando's uit het zwaar beschadigde hotel werd gehaald schreeuwde een me nigte die zich bij het gebouw had verzameld: 'Doodt de terroristen'. De Israëlische premier Jitzak Ra bin, die het hotel of wat er van over is bezocht, sprak van een 'gruwelijke misdaad' en verklaarde dat de Palestijnen 'gestraft zullen worden'. Na een spoedzitting van het kabinet zei Rabin dat Israël zou doorgaan met het uitschakelen van de guerrilleros als deze het land binnendringen. Maar de aanval zal Israël er niet van weerhouden vre de te zoeken vla onderhandelingen, aldus Rabin. Grote vraag WASHINGTON (UPI) De Amerikaanse inlichtingendienst, de CIA, vreest dat het onderzoek, dat tegen deze dienst is ip- gesteld, feiten aan het licht zal brengen over de tol van de CIA bij aanslagen op drie buitenlandse politieke leiders. Het dagblad Washington Post meldde dit gisteren. Het citeerde een betrouwbare bron uit de re gering. De CIA zou zich vooral zorgen maken over mogelijke onthullin gen over de aanslagen op pre mier Fidel Castro van Cuba dic tator Rafael Trujillo van de Do minicaanse Republiek en (de toen al afgezette) premier Patri cia Loemoemba van Kongo. Vol gens de Washington Post hebben vroegere en tegenwoordige func tionarissen van de CIA ontkend dat, de dienst hier iets mee te maken heeft gehad. Het blad trekt daaruit de conclusie dat het in elk geval zeer moeilijk zal zijn om bewijzen te krijgen voor de betrokkenheid van de CIA. Fidel Castro heeft meermalen gezegd, dat hij aan verschillende aanslagen op zijn leven is ont snapt. De Dominicaanse leider Trujillo werd in 1961 neerge schoten en Loemoemba stierf in datzelfde jaar op mysterieuze wijze. 'Regeringsfunctionarissen zijn bezorgd, aldus onze zegs man, dat een publieke ophelde ring over deze episodes de bui tenlandse betrekkingen ernstig zou bemoeilijken, vooral die met Cuba,' zo schreef de Washington Post. Een hoge functionaris van de CIA zei dat het 'in beginsel' wel juist was om te zeggen dat de dienst nooit iemand had ver moord. 'Maar ik zou niet graag ronduit willen zeggen dat wij nooit iets met zoiets te maken hebben gehad', voegde hij er aan toe. Kort geleden werd uit Wash ington gemeld dat CIA-direc- teur William Colby president Ford had ingelicht over aansla gen, waarbij de CIA betrokken was geweest. Op dat bericht Is officieel geen commentaar gege ven. Israëlische soldaten begeleiden Kohava Levy, de vrouwelijke gijzelaar, die, omdat zij Hebreeuws en Arabisch spreekt als contactvrouw fungeerde tussen de Palestijnse commando's en de Israëlische autoriteiten. BERLIJN (DPA, Reuter, UPI, AP) Ondanks een stroom van tips van de bevolking heeft de Westberlijnse politie nog geen spoor gevonden van de ontvoerders van de CDU-politicus Peter Lorenz, die deze week na een zesdaagse ontvoering is vrijgelaten. De politie had 175 personen opge pakt maar. ze na verhoor allemagl weer op vrije voeten gesteld. Op nieuw heeft de 'Beweging van de tweede juni', die Lorenz ontvoerde, met maatregelen gedreigd, als de speuracties niet zouden ophouden. De DDR heeft gisteren geprotes teerd tegen de grootscheepse razzi a's die in Berlijn worden gehouden. Volgens de DDR veroorzaakt het optreden van de politie complica ties en verstoort dit het treinver keer tussen West-Berlijn en het omliggende Oostduitse gebied. Het protest zou vooral gericht zijn te gen politie-acties op stations van de Oostduitse spoorwegen in Ber lijn. Woordvoerders van de christen-de mocratische CDU en de Beierse zusterpartij CSU hebben de rege ring van Helmut Schmidt zwaar aangevallen en zwakheid en toe geeflijkheid jegens de stadsguerril- la's verweten. Helmut Schmidt ver dedigde zich daartegen met de op merking dat afgewogen moet wor den tussen het redden van een mensenleven en het schaden van de staat, die tot taak heeft de orde en het leven van burgers in veilig heid te waarborgen. Hij erkende dat toegeven het risico van herha ling van een actie zoals tegen Lo renz vergrootte. In Beieren wordt door de politie 'jacht gemaakt op drie gemaskerde mannen die een agent hebben ge dood na een wachtpost van het leger te hebben aangevallen. In Lech hadden de mannen de wacht met een geweer bedreigd en hem gedwongen zijn wapen af te staan. Daarna waren zij snel weggereden en werd de auto door een politiepa trouille gevonden op een parkeer terrein langs de autobaan in de buitenwijken van Augsburg. Toen de auto door de politie werd onder zocht. werd plotseling geschoten en een 31-jarige agent dodelijk getrof fen. Een politiewoordvoerder heeft gisteren meegedeeld-dat in verband met deze zaak twee 19-jarige man nen zijn gearresteerd. In de huizen van de mannen waren wapencol lecties gevonden en ook het pistool van de eerder bedreigde wacht. De mannen blijven hardnekkig ont kennen, aldus de politie. Een zich 'revolutionaire cel van vrouwen' noemende organisatie heeft in een brief aan een krant in Stuttgart verklaard verantwoorde lijk te zijn voor de bomaanslag die woensdag het gebouw van het Westduitse Hooggerechtshof zwaar heeft beschadigd. In de brief staat dat daarmee is geprotesteerd tegen de uitspraak van het Hof dat de Duitse abortuswet strijdig is met de grondwet. SALISBURY (UPI) De Rhodesi- sche minister Pieter van der Byl is naar Zuid-Afrika geweest om de Zuidafrikaanse regering uit te leg gen waarom de zwarte leider domi nee Sithole in Rhodesië gearres teerd is. Politieke kringen in Salis bury hebben dat medegedeeld. Si thole werd deze week gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tegen andere zwarte leiders in Rho desië. Dominee Sithole zat eerder tien jaar vast en was nog maar enkele maanden vrij. Bij het voor lopig bestand tussen het zwarte verzet en de blanke Rhodesische regering, op grond waarvan Sithole vrij kwam, speelde de regering van Zuid-Afrika een belangrijke rol. De grote vraag waarmee de Israëli's zich gisteren bezig hielden was hoe de commando's erin zijn kunnen slagen door de mazen van de kust verdediging te dringen en vanuit zee een aanval op een doel in het centrum van Tel Aviv te onderne men. De 8 commando's één van hen is er levend van af gekomen en is gisteren tussen de puinhopen van het hotel opgepakt zijn in de nacht met twee rubberboten voor zien van buitenboordmotoren op het strand van Tel Aviv geland. Op één van de zilvergrijze boten was in het hebreeuws de naam Jasser Aarafat gekrabbeld. Na de lan ding bestreken de commando's het strand met machinegeweren. Twee van hen renden in de richting van een bioscoop maar gingen het ge bouw niet binnen. Vervolgens slo ten zij zich weer aan bij hun colle ga's die rond een blok huizen naar de Geulastraat liepen en het Sa- voy-hotel binnengingen. De hotelgasten, voornamelijk Ame rikaanse, Britse en Duitse toeristen, werden in gijzeling genomen en naar de vierde verdieping gebracht, vanwaar de commando's een goed schootsveld hadden. Meer dan 300 soldaten waren spoedig met trucks, jeeps en pantservoertuigen ter plaatse. Honderden politiemensen en tientallen ambulances trokken naar het hotel en de politie richtte zoeklichten op het gebouw terwijl helikopters rondcirkelden en oranje lichtkogels neerlieten om het hotel en de donkere straten te verlichten. Onderhandelingen Na een schotenwisseling van twee uur wilden de Palestijnen met de Israëli's onderhandelen. Zij maak ten daarbij gebruik van een vrou welijke gijzelaar die zowel he breeuws als arabisch sprak. Deze gijzelaar, Kohava Levy, vertelde dat de commando's op de tweede en derde verdieping van het hotel springladingen hadden aange bracht. Die zouden tot explosie worden gebracht als hun eisen niet werden ingewilligd. 'Ze wilden een vliegtuig, het deed er niet toe welk', zo herinnert mej. Levy zich. 'Daar na zei één van hen dat ze een toestel van de VN wilden opdat zij naar Damascus konden gaan'. De eisen werden van de vierde verdieping naar beneden ge schreeuwd. 'Aanvankelijk vergaten zij ook de vrijlating te vragen van andere terroristen in onze gevange nissen. Later dachten zij daaraan en zeiden een lijst te hebben met tien namen van gevangenen wier vrijlating zij wilden', aldus Kohava Levy voor de Israëlische radio. Zij repte met geen woord over aanvan kelijke berichten dat ook de losla ting was geëist van aartsbisschop Capucci, die wegens wapensmokkel voor de Palestijnen in de Israëli sche gevangenis zit. Toen de Palestijnen aan het dis cussiëren waren over andere eisen kwamen de Israëlische troepen in actie en werd het hotel bestormd. De militairen commando's poogden eerst het hotel via de voorzijde binnen te dringen. Maar dat mislukte. Vervolgens gingen zij in een aangrenzend gebouw, legden een ladder naar het dak van het hotel en klauterden naar de over kant. Daarop brak een hevig vuur gevecht uit. Aan het begin van de bestorming deed zich een zware ex plosie voor, waardoor de zuidweste lijke hoek van het hotel instortte. Bij het aanbreken van de dag was alles voorbij. Minister van defensie Sjimon Peres die ter plekke was verklaarde 'de terroristen zijn dood'. Dat klopte niet helemaal. Gisterochtend werd plotseling weer geschoten bij het hotel. Twee Pa lestijnen bleken het te hebben overleefd en hadden zich schuilge houden. Bij een nieuw vuurgevecht werd één van hen gedood en de andere, die zich overgaf, werd mee genomen. In Israël wordt aangenomen dat de Palestijnen door een vissersboot zijn uitgezet buiten de territoriale wateren. Aanvankelijk was ook re kening gehouden met de mogelijk heid dat de rubberboten vanuit een duikboot waren gelost, rtiaar deze theorie is als 'onwaarschijnlijk' verworpen. Generaal Sjlomo Gazit, van de Israëlische inlichtingen dienst, heeft verklaard dat de Pa lestijnen wellicht met hun boten, die een bereik van 100 km hebben, de radar hebben verschalkt omdat zij zeer laag op het water liggen. Ze zijn, aldus de generaal, vermoede lijk uitgezet door een vissersboot omdat alleen Egypte duikboten heeft en dat land er waarschijnlijk weinig voor voelt thans aan een dergelijke actie mee te werken. ALGIERS (AP, Reuter, UPI) Irak en Iran hebben in Algiers, tijdens de OPEC-conferentie, een akkoord gesloten waarin zij el kaar beloven eikaars grondgebied en grenzen te eerbiedigen. Op de conferentie van de Organisa tie van olieproducerende landen (OPEC) omhelsden de sjah van Iran en de Iraakse vice-president Saddam Hoessein elkaar nadat de overeenkomst was bereikt. Irak en Iran hebben lange tijd met elkaar ln volstrekte onmin geleefd. De twee buurlanden ruziën al jaren over hun grenzen en hebben in de afgelopen zes jaar herhaaldelijk in het grensgebied met elkaar gevoch ten. Een van de aanleidingen was dat de Iraakse regering zich het recht wilde toeëigenen de scheep vaart in de Sjat-el-Arab, de delta die langs de grote Iraanse olieraffi naderijen van Abadan voert naar de Perzische Golf, te beheersen. Volgens Irak behoort het scheep vaartkanaal in deze wateren tot Iraaks territoriaal gebied. Een an dere tegenstelling was dat Iran er een op het westen gericht en steeds rechtser wordend bewind op na houdt dat dictatoriale trekken ver toont, terwijl Irak een op de Sow- jetJUnie gerichte uiterst-linkse lei ding heeft. In het in Algiers gesloten akkoord hebben de twee landen besloten met elkaar te gaan praten over: 1. Het bepalen van de grenzen op basis van een protocol van Con- stantinopel van 1913 en een grens- commissie van 1914. 2. De riviergrenzen vast te stellen. 3. 'Vertrouwen' en veiligheid te scheppen langs de grenzen en strikte en doeltreffende controle uit te oefenen op alle ondermijnende infiltratie'. 4. Open besprekingen te organise ren tussen de ministers van buiten landse zaken in Teheran op 15 maart in aanwezigheid van de Al gerijnse minister van buitenlandse zaken Abdelazziz Bouteflika. Doel ervan is een gemengde commissie in het leven te roepen die het akkoord moet gaan uitvoeren. Volgens waarnemers slaat de zin- snele uit bepaling drie over 'ónder- mijnende infiltratie op de Koérdi- sche verzetsbeweging, die in noorde lij k-Irak strijd leveren tegen Iraak se troepen. Iran heeft in het verle den de Koerden steun verleend. Maar aangenomen wordt dat dit nu afgelopen zal zijn. WENEN (UPI, Reuter) De Oost- europese landen hebben een nieuw voorstel gedaan voor de verminde ring van de strijdkrachten in Mid den-Europa. Het plan voorziet in uitdunning van deze troepen over een periode van twee jaar. De communistische landen stellen voor dat de Sowjet- Unie en de Verenigde Staten dit jaar elk 10.000 man terugtrekken uit het betreffende gebied. Daarna een medewerker ao Zelfs na zijn dood jieeft'Josef Smrkowski, destijds een leidende figuur bij de Praagse hervormingen ii- in het jaar 1968, nog geen rust, waarbij gezegd moet worden dat hij ook postuum de huidige j" machthebbers geen rust laat. a Niet lang na zijn bijzetting op het Praagse kerkhof Olsany in januari Mi werd zijn urn gestolen. Een o i Paar dagen later werd die op een Pensstation in Bohemen, Welenitz, teruggevonden. Twee Tsjechische si Journalisten de intussen naar de 8rlf VS iLltgewerken Jiri Hochman en 'iso fle ex-omroepcommentator Karei 13- Kynol werden urenlang door de taatsveiligheidsdienst ondervraagd, riji °mdat zij ervan verdacht werden t Bmrkowski's uren het land te wil- ten uitsmokkelen, o.' De sinds zijn afzetting in de zomer Bj van 1969 door de geheime politie 13 loed in de gaten gehouden ia Smrkowski bleef, ondanks kanker (j>; die hem langzaam sloopte, een le- pj vendig verkeer onderhouden met t een aantal van zijn naaste vrien- io den en medewerkers. Een ex-voor- 13 j&ter van het parlement en lid van n Jet partij presidium als Smrkowski had naturlijk het nodige te vertel- r 'en dat niet van belang ontbloot »t *as. De staatsveiligheldsdierist ver- lei Hoedde dat bij deze gesprekken de 'h geluidsband volop draaide om se* omrkowski's gedachten over het ij Politieke verleden, heden en toe- i\ *°mst zo goed mogelijk vast te ipe eggen, teneinde daar binnen of ieo Duiten Tsjechoslowakije zoveel mo- 'n 1 lelijk mensep kennis van te laten nemen. De angst voor de pubücatie hiervan bracht de machthebbers tot uitzonderlijke voorzorgen om te verhinderen dat er geluidsbanden van hem over de grens zouden ver dwijnen. Toch is het gelukt. En dat weerlegt dan ook de bewering van de huidige communistische partij leiding dat de oppositie in het land verslagen is. Het 'Testament van Smrkowski', zoals enige vrienden van hem in Tsjechoslowakije en in het Westen het noemen, kwam weldra aan de oppervlakte en wordt nu al op gro te schaal ln handschrift doorgege ven en van uitzendingen van bui tenlandse radiostations overgeno men. Het zal zijn weg wel vinden. Svoboda De meeste dingen die Smrkowski vertelt zijn geen openbaringen voor westerse ingewijden Ln de situatie waarin deze figuur mee leiding gaf aan de ontwikkeling. Al is het al tijd nog iets anders om het nu allemaal van hemzelf te horen. Wat wel opvalt is dat de toenmalige en tegenwoordige president van Tsje choslowakije, Svoboda, door Smrkowski van zijn voetstuk wordt gestoten. Deze figuur zou in de augustusdagen van 1968 in Moskou geen erg eervolle rol hebben ge speeld. Vooral de toenmalige voor zitter van het Nationale Front, dr. Frantlsek Kriegel, die door Kosigin herhaaldelijk werd aangeduid als 'de Jood uit Gaitoië' kreeg van Svo boda geweldig de wind van voren toen hij weigerde het dictaat van Moskou te ondertekenen. Svoboda schreeuwde hem toe of hij dan de verantwoordelijkheid voer hopen lijken wilde aanvaarden. De poli tiek niet al te geschoolde staatspre sident Svoboda liet zich door de Sowjets sussen met de opmerking dat alles wel weer goed zou komen en dat de Sowjet-militairen eens weer met bloemen getooid Tsje choslowakije zouden verlaten. De nalatenschap van Smrkowski beperkt zich overigens niet tot zijn beschrijving van het verleden. Wel licht nog interessanter zijn de ge sprekken over de politieke en eco nomische ontwikkeling van Tsje choslowakije die hij met zijn vrien den voerde en die onder de titel 'Nachtelijke gesprekken met Josef Smrkowski' zijn gepubllceerdw in 'Svedectvi'. Dat is een Tsjechisch tijdschrift in ballingschap dat door Pavel Tigrid ln Parijs wordt uitge geven. Daarin geeft Smrkowski ook een uitvoerige slotsom van zijn po litieke ervaringen. 'We kunnen nu weten', zegt hij. 'dat de communis- Smrowski in de dramatische dagen van augustus 1968 parlement. zojuist teruggekeerd uit Moskou, op weg naar het t-ische partij geen representant van de arbeidersklasse is. Zij is een machtsorganisatie die de sympathie van de arbeidersklasse gebruikt heef t om een absolute macht op te bouwen, ook tegenover de arbei ders. Wat er thans bij ons allemaal over de arbeidersklasse gezegd wordt is alleen maar demagogie om de macht van de 'Apparatsjiks' te vestigen'. Voor de toekomst ziet hij maar één mogelijkheid: namelijk het één-partijstelsel op te heffen. In de gesprekken probeert hij zich ook voor te stellen hoe Tsjechoslo wakije in de toekomst weer een vrije democratische staat zou kun nen worden. Daarbij stelt hij vast dat noch de Praagse Lente noch de bezetting op 21 augustus 1968 zich ooit meer kunnen herhalen. Naar zijn verwachting zullen diegenen die de leiding zulleh hebben van een toekomstige democratiserings beweging 'verstandiger zijn en poli tiek ervarener en voorzichtiger op treden dan wij deden'. Het doel moet in de eerste plaats zijn 2ich onafhankelijker te maken van de Sowjetmacht. Maar men mag deze nimmer afschudden om er een an dere voor in de plaats te krijgen. Een democratisering in de naaste toekomst ziet Smrkowski niet voor zich. Het huidige regime wordt ge dragen door ongeveer 250.000 Appa ratsjiks functionarissen van par tij, vakbeweging en jongerenorga nisaties en de politie- en legertop. Maar de massa van de bevolking staat vijandig tegenover deze top laag zij het om uit heel ver schillende beweegredenen. Vooral de jeugd is erg afwijzend tegen 'het uitvoeren van Moskou's bevelen'. Toch spreekt hij over de 'collabora tie' van het regime-Hoesak niet in termen van een misdrijf maar van een probleem. Smrkowski herinnert a in de tijd waarin Bohemen en Moravië door de Duitsers bezet wa ren. De toenmalige minister-presi dent generaai-majoor Alois Elias werd door velen als een collaborant bestempeld en toch heeft hij zijn volk en de vrijheid grote diensten bewezen en er tenslotte zijn leven voor gegeven. Daarom moet men zich volgens Smrkowski hoeden om iedereen die thans een staatsfunc tie heeft als collaborateur af te schilderen. Men moet niet alleen de daden van elk van die functiona rissen nauwkeurig afwegen, men moet daarbij met positieve bijdra gen van him kant rekening houden die thans nog onzichtbaar zijn. Aan het eind van deze nachtelijke gesprekken, die slechts enkele da gen voor zijn dood gevoerd werden, zei Smrkowski: 'Wij zijn verplicht om alle krachten waarover we be schikken, alle gebeurtenissen, alle tendenzen en stromingen die in de wereld opduiken, uit te buiten om de totalitaire dictatuur die ons be nauwt te ondermijnen'. moeten negen landen (zes westerse en drie Oosteuropese) die ook troe pen in Midden-Europa hebben in totaal 20.000 man (gelijk verdeeld over beide blokken) terughalen. In de tweede fase (1976) zouden de VS en de Sowj et-Unie hun troepenbe stand in dat gebied elk met vijf procent moeten verminderen. Dat komt neer op 9500 Amerikanen en 23.000 Russen. De andere negen landen zouden dan daarna ook hun strijdkrachten daar met vijf pro cent moeten inkrimpen. De westerse landen waar het hier om gaat zijn: België, Canada, Enge land, Nederland, Luxemburg en West-Duitsland. De drie Oosteuro pese landen zijn: Tsjechoslowakije Oost-Duitsland en Polen. In totaal doen negentien landen mee aan de Weense conferentie die nu al ze ventien maanden duurt zonder dat er wezenlijke vorderingen zijn ge maakt. De landen van het Warschau Pact (de Oosteuropese tegenhanger van de NAVO) hadden eerder voorge steld om het gehele troepenbestand in Midden-Europa met vijf procent te verminderen. (ADVERTENTIE) Betovering, narlslocM en tragiek bij elke boekhandel

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7