Nota wil duizenden woningen in dorpen Lof voor nota Bezuidenhout OE VRIES Voordelig slagen voor alles Tweede bouwfase Kijkduin kan beginnen Motie wil dat de Teveel buitenlanders in Haagse spoor wijk Den Haag begint aanleg van omstreden sportveld Bewusteloos na minister 'nee' zegt horen van eis tegen rijksweg 14 MINI PRIJZEN KOOPCENTRUM Ambtenaren dreigen op te stappen fÊj^KÊKSÊÊÊÊÊÊBBSBÊÊIÊÊ^Bt Actiecomité wil weiland bezetten Kamerlid rijksweg 19 niet voltooien Ds. Waagmeester nam afscheid Nieuw kantoor in Zoetermeer NABEZ0RGING VAN DE KRANT Kaakslag voor een kwartje Commissie wil woningbouw in geïsoleerde wijk Radio-televisie-huishoudapparatuur Meubelen-tapijt-slaapkamers kledingcheques EmmastraatIO, Rijswijk, tel" 98.23.23 met eiaen financiering tot 18 maanden 3 maandsrekening rentevrij TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 MAART 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN door George Mustert DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gistermid dag de concept-nota Nieuwe Bouwmogelijkheden in Zuid-Holland besproken. De nota, die op 11 maart zal worden bekend gemaakt, bevat adviezen over het aanwijzen van kleine gemeenten als groeikern en 'overloop' voor de Haagse en Leidse agglomeratie. amgm Volgende week dinsdag vergadert de Statencommissie voor de ruim telijke ordening over de aanbeve lingen van de nota. De commissie wordt gevraagd de nota voor ken nisgeving aan te nemen. Nieuwe Bouwmogelijkheden in Zuid-Holland heeft betrekking op het gebied van het Haagse stadsge west: het Westland, Den Haag en randgemeenten, Delft en omgeving, Zoetermeer en Leiden en omgeving. In de nota worden plaatsen als Voorhout. Zoeterwoude. Pijnacker- Nootdorp. Wateringen. Naaldwijk en nog enkele Westlandse gemeen ten met name genoemd als moge lijke nieuwe bouwlokaties. Het ambtelijke rapport, dat is opgesteld door de Provinciale Planologische Dienst, noemt ook aantallen wo ningen die al dan niet binnen be staande bestemmingsplannen moe- te worden gerealiseerd. in de uitvoering van de bouwpro gramma's. Twijfels Knelpunten De nota staat los van het werk van vier studiegroepen die in Zuid-Hol land met hetzelfde onderwerp bezig zijn. In de secties Den Haag. Delf- land. Leidse agglomeratie en Drechtsteden zijn ambtenaren van provincie en gemeenten bezig te bekijken hoeveel woningen in die delen van Zuid-Hclland krachtens bestaande bouwprogramma's op stapel staan. Het is de taak van deze groepen oplossingen aan te dragen voor mogelijke knelpunten In kringen van stedebouwkundigen zijn de laatste dagen grote twijfels gerezen omtrent de plannen van minister Gruijters Zoetermeer nog verder te laten groeien. Hoewel ook over deze gemeente slechts advie zen zijn gedaan is gebleken uit uitlatingen van gedeputeerden, dat het minister Gruijters met Zoeter meer ernst is. Enkele ambtelijke vertegenwoordigers van bij de nieuwe bouwplannen betrokken ge meenten hebben inmiddels ge dreigd uit de werkgroepen te stap pen wanneer de plannen met Zoe termeer definitief zouden zijn. Ze noemen hun werk dan zinloos, om dat. naar zij menen, de Zoeter- meerse plannen niet los kunnen worden gezien van vooral de plan nen voor woningbouw langs de Hofpleinlijn. Bovendien wijst men op recente perspublikaties waarin de Zoetermeerse woningbouwfede- ratie pleitte voor een adempauze in de bouwrace. De voorzitter van de vier bouw- werkgroepen in Zuid-Holland, de heer L. van Dijken, gaf toe dat Zoetermeer uit technisch oogpunt bezien de snelste manier geeft om uit de impasse te geraken, maar hij noemt het federatieplan toch zin nig. 'want persoonlijk vraag ik me af of het wel menselijk verant woord is om per jaar 12.000 inwo ners in een stad te proppen'. Protest Van de gemeenten die in de nog vertrouwelijke nota als mogelijke bouwlokaties worden genoemd heeft Pijnacker al gewaarschuwd zich fel te zullen verweren tegen het aantasten van haar dorpskarak ter. De gemeenten Voorhout, Sas- senheim en Zoeterwoude in de Leidse regio hebben al geruime tijd geleden een protest laten horen. Voor die gebieden is er sprake van enkele duizenden woningen extra. In de omgeving van de Rotterdam se agglomeratie heeft Berkel en Rodenrijs onlangs kritiek geleverd op het advies van de stuurgroep Verstedelijking Rijnmondgebied in die gemeente en aan de Hofplein spoorlijn 15.000 woningen te bou wen. Minister Gruijters heeft giste ren op vragen van het AR-kamerlid Schouten geantwoord niet van plan te zijn de stuurgroep aan te raden Berkel als bouwmogelijkheid uit te sluiten. Nog voor het einde van deze maand komt een werkgroep onder voorzitterschap van de Haagse ge westbestuurder Borghols met een Inventarisatie van de woningbe hoefte in de Haagse agglomeratie. Pas dan kan met enige zekerheid een aantal worden genoemd van de woningen die op korte en langere termijn in het westelijke gedeelte van Zuid-Holland nodig zijn. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Bouwbedrijf Meijer b.v. begint op zeer korte termijn met de realisering van de twee de fase van de bebouwing nabij de strandbouleva rd in Kijkduin. Gebouwd wordt een derde apparte mentenhotel met ongeveer 60 ka mers aan de zuidelijke kant van de bouelvard met in noordelijke rich ting tegenover het huidige Del taplein een aantal paviljoens. In één ruimte zal de eigenaar van het bestaande café-restaurant 'Klein Seinpost' een horecavestiging be ginnen. Een andere ondernemer heeft Meijer b.v. verzocht of hij een café-restaurant met terras kan ex ploiteren in een paviljoen dat nabij het Zeehospitium zal worden ge bouwd. In. deze paviljoens komt ook ruimte voor de vestiging van boe tiekjes, bistro's en dergelijke. In het voorjaar van 1976 moet dit gaan draaien. In de vergadering van de commis sie voor stadsontwikkeling werd gisteren medegedeeld dat op het voorterrein van het Deltaplein een terrasvormige situatie moet ont staan. Een soort wal zal beschut ting moeten bieden bij stormachtig weer. De grens van het Deltaplein zal gewijzigd worden. Door het creëeren van een duinachtig gebied aan de rand van het plein wordt een goede aansluiting met de na tuurlijke omgeving verkregen. Vol gens de heer Meijer moet het ge heel er aantrekkelijk uit gaan zien. 'De bezoekers moeten zich hier straks duidelijk op hun gemak voe len', zei hij desgevraagd. De eerste fase van de nieuwe 'ma- ke-up' van Kijkduin is medio vol gend jaar klaar. Het eerste bouw- projekt. het appartementenhotel 'Hagheduin' op de hoek van de Zandvoortselaan en de Kijkduinse- straat is nog niet zo lang geleden in gebruik genomen. Het in aan bouw zijnde hotel aan de noordzij de van de boulevard, bestaande uit twee vleugels van elk zes lagen met in totaal 120 tweepersoonskamers zal medio 1976 worden opgeleverd. Op de foto een overzicht van het Deltaplein genomen vanaf een bouwkraan met rechts café-restau rant 'Klein Seinpost'. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De gemeente Den Haag zal maandag al beginnen met werkzaamheden op het weiland, dat behoort bij de Rijswijkse boerderijen Spoorzicht en Duinzicht. Op dit terrein, dat ligt; tus sen de Haagse Guntersteinweg en de Rijswijkse Van Vredenburch- weg, komen volgens het Rijswijkse Bestemmingsplan Julianapark sportvelden, een waterpartij en groenvoorzieningen. Omdat" de gemeente Den Haag ei genaar van de grond is, zal deze gemeente de werkzaamheden moe ten uitvoeren. De voorgenomen grondwerken op het weiland komen volslagen onverwacht. Het onlangs opgerichte actiecomité 'Rijswijk, hou je koeien in de wei' overweegt het weiland te bezetten om te voor komen dat de bulldozers hun werk verrichten. Het comité beijvert zich voor de instandhouding van het boerenbe drijf van veehouder P. Janssen. Volgens de actiegroep kan het be drijf een zinvol onderdeel uitmaken DEN HAAG Ds. J. Waagmeester, predikant bij de Geref. Kerk (Vrij gemaakt buiten verband) in Den Haag Zuid-West is met emeritaat gegaan. Hij nam afscheid tijdens een druk bezochte bijeenkomst, die in het teken van "Dit is uw leven' stond ln de 2e Chr. Technische School aan de Laakkade. Er was veel gemeente- en kinderzang. Sprekers waren de heer G. Alkema, vice-voorzltter van de kerkeraad. en de heer G. Eshuis namens de gemeente. Zondag 23 februari hield ds. Waag meester zijn afscheidspreek n.a.v. Marcus 4 26-29. Ds. Waagmeester ral nog pastoraal werk blijven ver- ichten, zoals zieken- en huisbezoek en catechetisch onderwijs. van een recreatiegebied, terwijl voor de sportvelden een andere mogelijkheid gevonden kan worden. De groep vindt veel steun bij. de bevolking, terwijl ook enkele Rijs wijkse gemeenteraadsleden zich achter de actie geschaard hebben. De Rijswijkse wethouder dr. Van der Burch (ruimtelijke ordening) staat niet onsympathiek tegenover de actie, aldus het comité. Onfatsoenlijk Volgens woordvoerder Mare de Ko- nlnck van de actiegroep is de start van de werkzaamheden op het wei land een daad van bestuurlijk on fatsoen. Boer Janssen, die achter de actie staat, is de meest gedu peerde: zonder behoorlijke aanzeg ging van de zijde van de gemeente (hij werd eerst dinsdag van de komende werkzaamheden op de hoogte gesteld) moet hij nu de helft van zijn weiland missen, al dus het comité. Dit betékent dat de heer Janssen z'n koeien, die nu nog op stal staan, ln aantal tot de helft moet terugbrengen. Wanneer de koelen binnenkort weer de wei in gaan, zal er te weinig grond zijn. Het actiecomité 'Rijswijk, hou je koeien in dc wei' verbaast zich er verder over dat Den Haag het werk ter hand neemt, terwijl Gedepu teerde Staten van Zuid Holland nog geen goedkeuring gehecht heb ben aan het bestemmingsplan Juli anapark. Bovendien hebben B. en W. de Haagse gemeenteraad nog geen voorstel aangeboden waarin zij zeggen hoe het recreatiegebied er in hun ogen uitziet, zo stelt het comité. DEN HAAG De 33-jarige Ben Mohamed B. uit Marokko raakte door de els van de officier van Justitie zo van streek dat hij bij het verlaten van de rechtbank met zijn hoofd tegen de muur van de cellengang liep en bewusteloos raakte. Hij werd per ambulance naar de ziekenzaal van de gevange nis vervoerd. Ben Mohamed B. was vijfmaal ille gaal naar Nederland teruggekeerd, nadat hij het land uitgezet was. Hij stond thans voor de zesde maal voor de rechtbang. De oficier van Justitie eiste 12 maanden gevange nisstraf. waarvan twee maanden voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest. Ditmaal werd Ben Mohamed B. be schuldigd van diefstal met geweld pleging. Op 20 november ontmoette Ben een 52-jarige man van wie hij wist dat hij veel geld bij zich had. Zij gingen een wandelingetje in de Paleistuin maken. Vanaf dit mo ment verschillen de lezingen over het gebeurde. Verdachte beweerde dat het slachtoffer struikelde, waardoor diens portemonnee min of meer aan zijn vingers bleef han gen en zijn hand in het keelgat van het slachtoffer schoot. Het slachtoffer zelf verklaarde dat hij min of meer werd neergeslagen. De verdediger, mevrouw mr. E. Timmermans zette uiteen dat ver dachte niet wegens misdrijven ons land uitgezet werd maar omdat hij geen werkvergunning had. 'Dit is ook verboden', constateerde de rechtbankpresident mr. J. A. A. J. M. van Goethem. De rechtbank zal 18 maart vonnis wijzen. 's-GRAVENZANDE Na ongeveer 35 dienstjaren heeft gisteren ds. R. Slofstra wegens emeritaat afscheid genomen van de Christelijk Gere formeerde Kerk in 's-Gravenzande. Tijdens de afscheidsdienst werd Galaten 6. 14-16 gepreekt. DEN HAAG In een tweetal moties, dat gisteravond in de Twee de Kamer is ingediend, wordt minister Westerterp (verkeer en waterstaat) gevraagd de aanleg van rijksweg 19 stop te zetten en de aanleg van rijksweg 14 uit te stellen. PvdA. DS '70 en CPN hebben erop aangedrongen dat de aanleg van Rijksweg 14 (de verlengde Land- scheidingsweg ten noorden van Den Haag) uitgesteld wordt. Vol gens een motie, ingediend door het Kamerlid Van der Doef (PvdA) is het nog onzeker of de rijksweg wel nodig is. Het effect van beter open baar vervoer (met name de toe komstige Zoetermeer-spoorlijn) moet afgewacst worden voordat be sloten wordt tot het al dan niet aanleggen van nv 14. PvdA, PPR en DS '70 bepleitten stopzetting van de aanleg van rijksweg 19 door Midden Delfland. Deze weg tast het landschap in ernstige mate aan, aldus de motie, die werd ingediend door de heer Jansen (PPR). (ADVERTENTIE) Uw krant onverhoopt niet ontvangen? Als u voor 12 uur belt wordt de krant zo vlug mogelijk, maar in ieder geval dezelfde dag nog. bij u nabezorgd. In DEN HAAG. VOORBURG en RIJSWIJK kunt u bellen nummer 469445. In DELFT nummer 132519. b.g.g. 070-469445. In LEIDEN nummer 071-31441 Buiten deze plaatsen kunt u zich in verbinding stellen met de agent. Minister Westerterp noemde de aanleg van rw 19 noodzakelijk. 'Er is reeds 40 miljoen gulden in geïn vesteerd' zo zei de bewindsman ver der. Hij ontraadde het aannemen van de motie door de Tweede Ka mer. Volgens de heer Westerterp is er vooralsnog geen noodzaak om af te zien van de verlengde Landschei- dingsweg. 'Indertijd is besloten om rond Den Haag een stedelijke randweg aan te leggen, die sluip- verkeer in o.a. Leidsehendam zal terugdringen. Alleen als een be trokken gemeente de weg niet wil. is er voor mij aanleiding de aanleg opnieuw te bezien', aldus de minis ter. DEN HAAG De politierechter wilde in sterke mate rekening hou den met de moeilijke situaties waarin portiers van nachtclubs en dergelijke in terecht kunnen ko men en veroordeelde de 25-jarige portier J. M. R. van een discobar aan het Gevers Deynootplein in Scheveningen tot vier dagen ge vangenisstraf wegens mishandeling. Het begon in het toilet van de bar, waar een Engelsman een troep maakte en weigerde een kwartje aan de toiletjuffrouw te offeren. De toiletjuffrouw riep de portier te hulp, die 'even met z'n armen zwaaide' waardoor de Engelsman een dubbele kaakbreuk kreeg. De verdediger, mr. K. W. P. Klaas- sen. vond dat het gebeurde wel wordt overtrokken door de eis. om dat de portier een blanco strafblad heeft en nu zijn baantje- eraan heeft gegeven. Met dat alles reke ning houdend legde de politierech ter genoemde straf op. ZOETERMEER Burgemeester J. Wegstapel van Zoetermeer heeft gistermiddag de eerste paal gesla gen voor een nieuw kantorencom plex aan het Bredewater (Meer zicht). Het gebouw bestaat uit drie vleugels, waarvan twee zes etages en één zeven etages hoog. Het complex ligt tegenover het be staande IBM-kantoor. Het komt driehonderd meter van het NS-sta- tion en het eindpunt van de toe komstige Zoetermeerlijn te liggen. Het complex, dat per verdieping en per vleugel gehuurd kan worden, wordt uitgevoerd in opdracht van Wilma Den Haag door Goudstikker- De Vries uit Zoetermeer. Het krijgt donker gekleurde gevelpuien en een borstwering van licht uitgewassen grindbeton. Bij het kantoorcomplex komt parkeergelegenheid voor 200 auto's. Convent van pastores en raad van kerken DEN HAAG Het aantal buitenlandse werknemers en rijksgeno ten in Spoorwijk-Laakkwartier is te groot. Het Convent van pas tores en de Raad van Kerken heeft hierover geklaagd bij de Haag se gemeenteraad. 'Wij menen een duidelijk en hard protest te moeten laten horen als de overheid de delicate en moeilij ke opgave van de opvang van bui tenlanders en rijksgenoten afwen telt op een van de meest kwetsbare wijken van Den Haag', schrijven het convent en de raad in hun brief aan de gemeente. De klagende instanties zijn zich ervan bewust 'dat de buitenlandse werknemers recht hebben op een goede behui zing en dat alle discriminatie ten aanzien van hen en ook van Suri naamse rijksgenoten uit den boze is'. 'De zwakste wijken worden hier echter mee belast, omdat in de rest van Den Haag noch de buitenland se werknemers noch de Surinaamse rijksgenoten mogen wonen'. Het Convent van Pastores en de Raad van Kerken vindt 'de overconcen- tratie in een toch al explosieve wijk onverantwoord'. De betrokken instanties waarschu- wen ervoor dat een overmatig gebruik door buitenlanders van het nieuwe wijk- en dienstencentrum 'niet de ontmoeting, maar wel de spanning zal intensiveren'. 'Door deze ontwikkelingen in de wijk steeds hoger op te drijven stelt de gemeente veel te zware eisen aan de bewoners. En daaraan wordt niet tegemoet gekomen door vermanende woorden dat de Haag se gemeenschap hiermee behoort te leven'. Het convent en de raad merken tenslotte op. dat het vreemd is dat de gemeente beslissingen heeft ge nomen 'zonder de belanghebbenden er ook maar ln te kennen'. (ADVERTENTIE) Van een onzer redacteuren DEN HAAG Behalve de liberalen zijn alle leden van de raadscommissie voor stadsontwikkeling het eens met de aanbeveling in de onlangs gepubliceerde doelstellingennota Bezuidenhout-West in dit verpauperde, geïsoleerde gebied zo snel mogelijk 500 a 600 woningen te bouwen. De commissie drong er gisteren bij wethouder W. H. A. Nuij op aan de gemeenteraad zo spoedig mogelijk om een principe-uitspraak te vra gen. waarna daadwerkelijk met het ontwerp van het woningbouwplan kan worden begonnen. De opmerkingen van VVD-ziJde waren totaal afwijkend van de woordvoerders van de overige frac ties. De liberaal Ressenaar noemde de aanbeveling van de nota om van Bezuidenhout-West weer een goede woonwijk te maken volstrekt on aanvaardbaar. 'Ik geloof dat we de fout van ons leven gaan maken door hier woningen neer te zetten', zei hij. wijzend op de te verwach ten lawaaioverlast van het verkeer dat straks over de Utrechtse Baan en het Prins Bernhardviaduct rijdt. 'De bewoners zullen straks hun ra men niet meer open kunnen zet ten'. De rest van de commissie had woorden vol lof over de nota die vestiging van kantoren en bedrij ven in deze wijk bij het station Den Haag-Centraal afwijst. Men zei het te waarderen dat de opstellers van het rapport hun ogen voor de werkelijkheid niet gesloten hebben. Immers, gesteld wordt dat Bezui denhout-West een geïsoleerde wijk ls die door drukke wegen en spoor wegverkeer van de rest van de kern van Den Haag is afgesloten. De heer Lampe (CDA) vond dat extra aandacht aan de ontsluiting van de wijk moet worden besteed. Verder heeft de geluidsoverlast zijn bijzondere zorg. 'Door goede sa menwerking tussen gemeente, de woningbouwvereniging VZOS en de bewoners kan hier iets goeds be reikt worden. PvdA-raadslid Ten Velden zei te verwachten dat heel wat extra kos ten moeten worden gemaakt om de wijk zo te maken dat de bewoners het naar hun zin zullen hebben. Met betrekking tot de geluidsover last kwam PPR-er Geleijnse met het voorstel de maximum-snelheid voor het verkeer over de Utrechtse Baan op 50 km per uur vast te stellen. De heer Drees (DS '70) vond dat alles moet worden gedaan om door woningbouw in deze wijk de woonpositie van de stad te ver beteren. Extra subsidie Op diverse opmerkingen antwoord de wethouder Nuij dat de enorme kosten die met dit woningbouwpro- jekt zijn gemoeid kunnen worden I gedrukt door lokatiesubsidies van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en extra subsidies vanwege de geluidsover last. 'Als de regering dat doet ls Bezuidenhout-West het eerste ge bied waar dat gebeurt'. Over de rehabilitatie van het zuide lijk deel van de wijk. het minst j slechte, moet nog een uitspraak ko- men. Over het isolement werd op gemerkt dat dit ook voordelen kan I hebben. Een woordvoerder van de dienst stadsontwikkeling wees op de kans dat hier een woonwijk kan onstaan die verkeersvrij kan wor- den (geen doorgaand verkeer). De start van de bouw is volgens I wethouder Nuij niet afhankelijk f van de openstelling van de Utrechtse Baan. Als de grond bouwrijp is kan worden begonnen met de woningbouw. *donderdaaavond 7-9 uur OPEN Onder ons gebouw 200 m2 meubelshow

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6