Grote uitgevers bezorgd over opkomst 'kleintjes' dichtbij Minister wil leraren voor meer dan een vak Minder kans voor pas-beginnende schrijvers? het weer - Later regen weerrapporten Misstanden in slachthuizen vc 'al onze rivieren zijn rijn' om het hardst door amerika koopje «murfs affiche TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 MAART 1975 BINNENLAND 5 door Jan Brokken AMSTERDAM Peter Loeb (20) uit Amstelveen heeft in advertenties achter zijn naam 'uitgever' staan. Hij studeert en samen met zijn vriendin runt hij in z'n vrije tijd zijn uitgeverij. 'Uitgeven', zegt hij, 'doe ik voor mijn plezier'. Loeb begon zijn eenmansbedrijfje ruim een jaar geleden. Hij bracht aanvankelijk bibliofiele uitgaven op de markt: mooi uitgevoerde boekjes van bekende schrijvers (Gerard Re- ve, Heere Heeresma, Mensje van Keulen) bestemd voor een kleine groep boekenliefhebbers. De biblio fiele uitgaven, die in een oplage van tussen de honderd en driehon derd exemplaren verschenen, vlo gen de deur uit, evenals de dicht bundel Fietsen op de Mont Ventoux - van Jan Kal, een debuut dat zeer goed ontvangen werd door de re- j consenten. Voor dit jaar kon Loeb daardoor een ambitieuzer program- ;ma "opzetten. Eén boek uit zijn programma trekt al bij voorbaat veel belangstellingSimon Carmig- [t gelt's Notities over Willem Elsschot. Verder staan op het programma boeken van Theo Kars, Tim Krab- ï'bé; Heere Heeresma, Jan Cremer, Drs. P., J. van Doorn en J. C/van I Schagen, waarvan het merendeelin paperback verschijnt. Die jongen heeft er zin in. zal een buitenstaander denken. Hij heeft een leuke aanbieding op papier ge- zet, de eerste 'volwassen aanbieding van mijn uitgeverij', zoals hij zelf zegt. Zijn boeken, zelfs de bibliofie le uitgaven, zijn niet duur, zij zul- 1 len hun weg naar het publiek wel vinden. Loeb zit dus gebakken en 1 Nederland is weer een uitgever van literatuur rijker. Toch zegt Loeb 'zich 'bepaald niet vrolijk' te voelen en dit ontbreken aan blijdschap moet volgens hem goeddeels-toege schreven worden aan de 'hetze' die i.grotere uitgeverijen tegen hem voe ren. Hetze is misschien een te groot, woord, maar enkele middelgrote li teraire uitgeverijen beginrten zich inderdaad zorgen te maken over de ■activiteiten van het groeiend aantal kleine uitgeverijen. Zij vinden dat de kleine uitgeverijen te weinig de buterende schrijvers een kans ge ven, dat zij bekende auteurs uit de fondsen van andere uitgeverijen 'jatten' waardoor de grotere uitge verijen het zich financieel niet meer kunnen veroorloven om veel debuten uit te geven. Gebrek aan vakwerk is een ander bezwaar dat de grotere literaire uitgeverijen te gen de kleintjes aanvoeren. 'Klein aantal' Vanzelfsprekend zijn de kleine uit geverijen het hiermee niet eens. Peter Loeb: 'De kleine uitgeverijen geven maar, een klein aantal boe ken per jaar uit. Daardoor kunnen wij meer aandacht besteden aan het boek en uitvoeriger contacten met de auteurs onderhouden'. Oo het eerste gezicht lijkt het er misschien op dat de grotere literai re. uitgeverijen het succes van een aantal nieuwkomers niet kunnen verkroppen. Deze indruk is volgens directeur Laurens van Krevelen van Meulenhoff onjuist. 'Het aantal li teraire uitgeverijen is in Nederland de laatste jaren sterk verminderd. Tal van kleine uitgeverijen zijn in grote concerns opgegaan en je hoort nu niets meer van ze. Dat is ronduit jammer'. Martin 'Ros v'én de 'Arbeiderspers: 'De meeste kleine uitgeverijen ge ven debuterende schrijvers geen kans. Ze halen bekende auteurs uit de fondsen van andere uitgeverijen en daarmee is de literatuur nauwe lijks gediend. Als zij zelf op zoek gaan naar nieuwe auteurs, dan hebben ze mijn zegen'. Volgens Ros hebben twee kleine uitgeverijen zich de laatste jaren Van onze weerkundige medewerker Met moeite -perste een lagedrukge- biedje van 1004 millibar er gisteren nog een paar buitjes uit. Dat de oogst niet groter werd. kwam door de verregaande staat van ontbin ding waarin de depressie verkeerde. Deze vulde in de omgeving van Londen steeds verder op. Met dat al bleef het weer in ons land goed in vorm wet weinig wind en een best bruikbare temperatuur. Veel actie ver was een andere storing, die over Italië heentrok: Rome kreeg er 66 mm gietregen van in vieren twintig uur. Gistermiddag was het op de meeste plaatsen in Italië weer droog geworden, alleen Udine in het uiterste noordoosten meldde matige regen. Boven de oceaan is de westelijke circulatie vrij plotseling sterk toe genomen. Vliegtuigen ten westen van Ierland gaven windsnelheden tot 265 km/uur tussen 10.000 en 11.000 meter hoogte. sommige maakten melding van CAT, sterke luchtbewegingen bij heldere hemel, luchtzakken en al dat soort toe standen die nogal eens voorafgaan aan onrustig en onstandvastig weer. In lagere regionen zien wij dan ook alweer diepe depressies in de richting van zuid-Groenland en Ierland trekken, vergezeld van sto ringsfronten. Het weer in ons land zal er na vandaag mee te maken krijgen: het weer ivordt na een droge dag (rug van hoge druk uil het westen) dan onstandvastiger met af en toe regen en het blijft vrij zacht, bij een naar zuidwest tot. I zuid terugdraaiende wind. En zo zien wij dat er nog steeds Geert Lubberhuizen: Mild te genover de kleintjes waargemaakt: Thomas Rap en de Harmonie. Rap's1, literaire fonds draait om vier auteursHeere Heeresma (kwam 'van Contact), Hans Vervoort, flensje van Keulen en Willem FTederik Hermans (kwam van de Bezige Bij). De Har monie gaf de afgelopen jaren vrij veel debuten uit. waarvan Jan Donkers en Dirk Ayelt Koolman vooral de aandacht trokken. Eigen handig voeg ik daar de jongste der nieuwkomers, de Stichting Uitgeve rij Malperthuis aan toe, een uitgeve rij die zich wel gaan toeleggen op het uitgeven van progressieve lite ratuur. Op dit gebied opereren overigens al twee kleine' uitgevers: Sun en Van Gennep, :Wie. de lijst van auteurs-,van enkele andere kleinere uitgeverijen bekijkt kan zich inderdaad niet aan de indruk onttrekken dat de originali teit soms ver te zoeken is. Loeb brengt dit voorjaar bijvoorbeeld een bundel van Theo Kars. terwijl de Arbeiderspers één van die grotere literaire uitgeverijen na vele jaren financiële inspanning en propagandistische inzet erin ge slaagd was Theo Kars, bekend te maken. Vorig jaar bracht Loeb één debuut, dit jaar weer één. Een an dere kleine literaire uitgeverij. Boe len. begint dit jaar met de uitgave van een tekstboek van A. Roland Holst, eéh boek over de Oranjes van Harry Mulisch en een boek over Multatuli van W. F. Hermans, projekten waar zij zich zeker geen buil aan zullen vallen. Sterauteurs Hermans en Mulisch zijn de sterau teurs van de Bezige Bij. Deze uitge verij zag het afgelopen jaar meer auteurs naar kleine uitgeverijen vertrekken. Mulisch publiceert nog een tweede boek bij Johan Polak en een derde bij Andreas Lands- hoff. Jan Blokker, wiens eerste cur siefjes bij de Bezige Bij uitkwamen is naar de Harmonie overgestapt. De bekende dichteres F. ten Harm- sen yan der Beek gaat haar volgen de bundel bij Thomas Rap uitge- Deze uittocht mag dan zonder veel problemen verlopen zijn (met Boe len onderhoudt de Bezige Bij bij voorbeeld doorlopend contact), de Bij zal door deze aderlating qua debuten de komende jaren toch een toontje lager moeten zingen. Geert Lubberhuizen, directeur van de Bezige Bij, blijft toch mild tegen over de kleine uitgeverijen. 'Zij hebben een bestaansrecht als zij kleine boekjes brengen die de gro tere literaire uitgeverijen laten lig gen'. Hij denkt dan aan een Tho mas Rap. 'Sommige kleine uitgeverijen, zoals Thomas Rap. en de Eliance Pers, besteden de uiterste zorg. aan .hun boekjes. Maar je kunt niet genera liserend zeggen dat de kleine uitge- verijen hun boekjes beter verzor gen. De manier waarop bijvoor beeld Loeb zijn boeken verzorgt is .niet. opvallend. Ik vind Loeb een amateur', aldus Lubberguizen. Amateurisme, daar zijn de grotere uitgevers benauwd voor. Van Kre velen van Meulenhoff: 'De grotere uitgeverijen hebben nu eenmaal meer gespecialiseerde mankracht'. Gespecialiseerde mankracht voor de bewerking van de kopij, gespeciali seerde medewerkers ook voor de omslag.' En de omslag bepaalt ten slotte mede het gezicht van een boek. Het is toch wél een armetie rig gezicht dat een nieuwkomer als •Malperthuis haar eerste tien boeken ih dezelfde blauwe omslag heeft gehuld. Inhoud Het uiterlijk is natuurlijk een bij zaak, het gaat tenslotte om de in houd van de boeken. Jaco Groot, directeur van de Harmonie, zegt daarover: 'Die uitgeversperikelen zijn nauwelijks interessant. Waar het om gaat is dat er in Nederland goede boeken verschijnen'. Daar twijfelt natuurlijk niemand aan, maar liet zijn nog altijd de uitge vers die bepalen welke boeken er verschijnen. En als er in hetzelfde tempo als het afgelopen jaar kleine literaire uitgeverijen bijkomen be staat de kans dat de literaire fond sen zo versnipperd raken dat, geen enkele uitgeverij het meer aandurft debuten te brengen. Een enquête onder een aantal jonge schrijvers (zie Vrij Nederland, 1 maart 1975) heeft uitgewezen dat in ons land slechts zes uitgeverijen (Bezige Bij, Arbeiderspers, Meulenhoff. Querido. Thomas Rap en de Harmonie) re gelmatig nieuwe auteurs uitgeven. Het merendeel van deze zes uitge vers zegt dat het steeds moeilijker wordt om debuten uit te brengen. Bij. de meeste debuten moet name lijk dik geld. Om quitte te draaien moeten, de uitgeverijen dus enkele succesvolle autèurs in hun fonds hebben. Als deze auteurs nu over een groot aantal kleine uitgeverij tjes verspreid komen te zitten zal het in de toekomst helemaal moei lijk worden debuten te publiceren. Een zelfde verhaal kan voor de ver talingen afgestoken worden. Wat buitenlandse auteurs hier doen blijft nog altijd een gok. en om te kunnen gokken heb je geld nodig. De zorgen van de literaire uitgeve- tjes zijn dus niet" ongegrond. Want behalve de concurrentie van de kleintjes moeten de literaire uitge verijen ook tegen echt financieel krachtige concerns als Elsevier. Kluwer en de VNU op boksen. (Om een vergelijking te maken: de jaar peen aanwijzingen zijn in de rich ting van normaler madrtweer met de welbekende hagel- en sneëuw- buien. De normale wetten gelden blijkbaar nog steeds niet. gelet ook op de ongewoon zachte start van de huidige maand, deze eeuw slechts vergelijkbaar met twee eerdere ge vallen. namelijk in 1939 en in 1959. Slecht weer ivas het gisteren boven oost-Spanje en plaatselijk in Alge rije. Om 4 uur 's middags werd het omzet van de Arbeiderspers be draagt enkele miljoenen guldens, die van Kluwer meer dan 300 mil joen gulden). Deze auteurs zijn óók op zoek naar auteurs die veel geld opbrengen. Elsevier heeft het jong ste boek van Gerard Reve, die voorheen zijn boeken bij Polak en Van Gennep uitgaf, nu in de voor jaarsaanbieding en Elsevier pro beert al geruime tijd Wolkers, die bij Meulenhoff zit. in zijn fonds te krijgen. In deze situatie (en dat is zonder meer gunstig) kunnen de bestseller- Peter Loeb: werk als uitgever in mijn vrije tijd auteurs hun eisen stellen. Zo dwong Wolkers van Meulenhoff af dat zijn boek De Walgvogel een dikke pil minder dan twintig gulden zou gaan kosten, anders zou hij naar Elsevier overstappen. Geen enkele uitgever in Nederland twijfelt er overigens aan dat een auteur vrij is zijn uitgever te kie zen. Martin Ros van de Arbeiders pers hierover": 'De-tijd van slavernij is voorbij'. (ADVERTENTIE) Deze week in Hervormd Nederland o.a. Kerk in de bajes Vrouwencongres: Offensief tegen vooroordelen. Vasten is meer dan minder eten en drinken. Prof. Beek: Het derde Is raël. Mary Michons nieuwe boek: Zou ik niet mijn moeder eren? Geweldloze weerbaarheid is niets voor onderdrukkers. 9 'Ergens moet iemand zitten op wie wij onze haat kun nen richten'. Ik abonneer mij op/vraag een proefnummer van Hervormd Nederland. NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: TELEF.NR Abonnementsprijs 25.50 per half jaar: 51.per jaar Abonnementen kunnen elk ogenblik ingaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder postzegel) verzenden aan: Hervormd Nederland, Autvv.nummer 1776. Den Haag. Weerrapporcen van gisteravond weei, maximu Amsterdam De Bilt Deeten Eelde Eindhoven Den Helder Luchuh. Rtd. Twente Vlissingen Zd.-Liniburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Innsbrück Helsinki Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Majorca München Nice Oslo Parijs Rome Spilt temperatuur neerslag. halt bew. 11 0.6 regenbui 12 .1. regen bul 11 3 zwaar bew. 13 0 regenbul 12 0.6 zwaar bew. 10 0.1 geheel bew. 11 0.3 zwaar bew. 11 0 zwaar bew. 9 0 half bew. 10 onbew. 12 0 licht bew. 17 0 zwaar bew. 13 0 onbew. 14 0 half bew. 15 0.5 regen 10 1 half bew. 13 0.6 regen bul 13 1 licht bew. 13 0 zwaar bew. 5 0 half bew. 7 0 zwaar bew. onbew. 12 0 zwaar bew. 9 O.G half bew. 8 1 onbew. 13 0 ha'f bew. 16 ■0 motregen 12 11 half bew. 12 0 licht bew. 13 0 geheel bew. 2 0 regenbui 10 1 ha'.f bew. 14 0.2 licht bew. 15 0 VOORVRIJDAG 7 Spanje, om 7 uur gisteravond on weerde het ook aan de Rivièra. Tenslotte voor de meteorologische fijnproevers nog het volgende: de situatie in de stratosfeer. Moment opname 5 maart 15 uur. Bron: een melding uit Berlijn, een zogenaamd 'stratalert'. Inhoud: een Laag boven Nova-Zembla en een Hoog boven de oostelijke Bering Zee. De koude pool van -69 graden Celsius ligt ten noordoosten van de Faroer, tivee 'Opleiding evalueren' Van onze onderwijsredactie AMSTERDAM Er is te weinig gepraat over hoe de experimentele lerarenopleidingen tot nu toe wer ken. Zo'n evaluatie moet zo snel mogelijk van de grond komen. Al dus minister van Kemenade van onderwijs tijdens een discussiebij eenkomst met studenten van de experimentele lerarenopleiding die met de Vrije Universiteit verbon den is. de VLVU. Ter sprake kwam het tweevakken systeem (studenten aan de leraren opleiding moeten twee vakken be studeren) en de doorstroming naar een eerstegraadsopleiding (de lera renopleidingen leiden alleen op voor een tweede- en een derde graads bevoegdheid). Minister Van Kemenade benadrukte weer eens de argumenten vóór een twee vakken- systeem. Niet alleen biedt het grote voordelen voor de scholen om full time-leraren aan te kunnen trek ken. die zich dan ook met leerplan ontwikkeling. organisatie en vak- kenintegratie kunnen bezighouden: ook voor de leerlingen die in een overgangssituatie na het basison derwijs zitten, is het prettig als ze leraren voor meer dan .één vak krijgen. Op dén duur zou de minister liever de bakken als' aparte vakken willen weghebben en in plaats daarvan leerstofgebieden invoeren, waarbij vakken volledig geïntegreerd zijn. Een leraar zoudan voor dat hele leerstofgebied een lesbevoegdheid moeten hebben. Zolang zo'n inde ling in leerstofgebieden ei: niet is wordt voorlopig met twee vakken, een' hoofd- en bijvak die dan vol gens de beoordeling van de leraren opleiding verwant moeten zijn. ge werkt. Wat de doorstroming naar de eer stegraads-opleiding aan'de univer- 'siteit betreft, stelde Van Kemenade dat hel als de universiteiten een maal een nieuw programma hebben en beter zijn toegerust om leraren óp te leiden, volgens hem ondoel matig zou zijn ook nog een eerste graads-opleiding aan de lerarenop leiding te starten. Dat is volgens de minister ook nooit expliciet beloofd is aan de lerarenopleidin- ben. Overigens bleek uit de zaal dat er nu nog al wat moeilijkheden rijzen bij de doorstroming naar de uni versiteiten: niet alleen wordt een afgestudeerde van de lerarenoplei ding, niet beschouwd als een docto raalstudent. ook de opleiding voor de eerstegraads het doctoraal examen. duurt veel langer dan was aangekondigd. De universiteiten blijken niet erg te zitten springen om deze studenlen. Minister Van Kemenade bevestigde dat de twee- de-graders het recht hebben door te stromen naar de universiteiten en dat de overheid ze dan terecht daarbij moet helpen, maar hij zei ook dat hij het eigenlijk jammer vond als ze gingen doorstromen in plaats van htm vaardigheden aan te wenden in de scholen waarvoor* ze werden opgeleid. Hendriks geeft toe: Van' onze parlementsredactie DEN HAAG Bij het slachten van varkens en runderen komen, zo geeft staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) toe. in de prak tijk inderdaad ontoelaatbare ge beurtenissen voor. De staatssecreta ris zegt dit in antwoord op vragen, die het Tweede Kamér-lid Coppes (PPR) heeft, gesteld naar aanlei ding van publikaties in Trouw/Kwartet over de gang van zaken in Nederlands slachthuizen. Eind vorig jaar onthulde Trouw- Kwarte't dat in een aantal slacht huizen onder meer bij te grote aanvoer van slachtdieren mestkal- veren haar binnen worden geknup peld en varkens niet goed worden gedood. Deze publikatie in Trouw/Kwartet riep veel reacties op. Staatssecretaris Hendriks zegt. dat de gebeurtenissen als vermeld in Trouw/Kwartet 'helaas in de prak tijk wel plaats vinden'. Aan de inspecteurs die met het toezicht zijn belast, zal worden gevraagd het toezicht te verscherpen teneinde laakbare handelingen tegen te gaan. De inspecteurs wordt ook ge vraagd indien nodig op te treden tegen overtreding van de wettelijke bepalingen. Een onderzoek acht staatssecretaris Hendriks niet no dig. omdat de feitelijke gang van zaken met het Slachten van var kens en runderen al bekend is. Ook de wijze waarop de slachtdie ren worden bedwelmd zal nader worden bekeken. Reeds enige tijd geleden heeft staatssecretaris Hen driks besloten tot de instelling van een studiecommissie 'elektrische en gasbedwelming slachtdieren'. Deze commissie zal onder meer on derzoeken of de voorgeschreven methode van bedwelming, gezien de nieuwe inzichten gewijzigd moeten worden. MAART; Vlissingen: 9.55-22.36 Hanng- vlletslulzen: 11.29-0.00 Rottèrdam: 12.45- 0.00 Scheveningen: 11.08-23.57 IJmulden: 11.54-0.00 Den Helder: 1.51-14.38 Harlin- gen: 4.33-17.12 Delfzijl: 7.04-19.36. warmtecentra van -3 en -17 graden vinden we boven noordwest-Sibe rië. Deze warme zóne in de hogere niveaus verplaatst zich in yioord- westelijke richting (dit zou de vor ming van een hogedrukgebied bo ven noordwest-Rusland en nöord- Scandinavië op den duur kunnen bevorderen)Door satellieten is de sterkste straling, schittering (radi ance) gemeten ergens ten zuidoos ten. van Archangel, op 64 N.Br., 50 O.L. Dit wijst op een daar aanwezig belangrijk sneeuwdek. Zonder paspoort naar Zweden Van een verslaggever. DEN HAAG Per 3 april hebben va kantiegangers die naar Zweden gaan geen paspoort meer nodig om dat land binnen te komen. Tenminste als het om een verDlijf gaat dat kor ter duurt dan drie maanden. Dit heeft een woordvoerder van de Zweedse ambassade gisteren meege deeld. Men kan nu volstaan met een officiële identiteitskaart. onder redactie van loes smil Ooit bedacht dat er zo'n- vijftig jaar geleden nog ooit iemand een computer gezien had, een jukebox, een straaljager, een elektrische tandenborstel, een anti-conceptiepil, een praatpaal, een snuffelpa-al, een vouwfiets, DDT of een drughond? Dat nie mand toen ooit gehoord liad van het bestaan van vliegtuig kapers, flatneurose, een atoomcentrale, een groencomité. een milieumo tie. harttransplantatie of een chartervlucht? Gerd de Ley wel. Hij zette een hele serie van dat soort begrip pen op een rijtje met de opmer king: 'Begin 1924 was daar nog geen sprake van. Als we willen dat er begin 2024 nog sprake is van mensen, zullen we in de eerste plaats behoefte hebben aan een beter, veiliger, gezonder leefmilieu'. Dat staat allemaal in het woord-Vooraf van zijn eclit groene 'Groenboekje voor leven en overleven', waarin hij een verzameliw aforismen en citaten die bel. king heb ben op hel milieu, bijeenbracht en in groepen indeelde. Het boekje is verschenen bij de Standaard Uitgeverij Antwerpen - Etten-Leur) omdat de firma vijftig jaar geworden is; vanwe ge dat feest is het tamelijk goedkoop in de handelgebrgchl (f 4.50) als een soort verjaar- dagstraktatiè aan het publiek. Er is geen beginnen aan om de namen te noemen van al die schrijvers, dichters, denkers en milieuprofeten van wie De Ley citaten in dit kleine boekje heeft opgenomen, maar wel o?h een paar van hum gedachten over te nemen: 'De mens is aardig op weg om een van de afvalprodukten van de wetenschap te worden. De gulden middenweg stinkt naar dc uitlaatgassen. Laat niet als dank voor 't aan genaam verpoozen den eigenaar van 't bosch de schillen en de doozen! Opmerkzame hond: ik kom nau welijks nog drollen tegen die niet naar blik ruiken. De mens heeft de natuur over wonnen. maar zijn eigen natuur verloren. Op de duur zullen in vele be schaafde landen alleen nog de maagden overblijven als aan wijsbare voorbeelden van onge rept natuurschoon. Waterbezoedeling? Al onze rivie ren zijn Rijn. Denkend aan Holland ruik in brede rivieren. Het is niet meer tot de dood ons scheidt, maar tot de schijt ons doodt (eentje van Wim Kan). Ik zou lachen als ze met de vernietiging van de aarde vóór het eihde van de wereld niet klaarkomen. Witter dan wit wordt lijkwit. De snelste manier om bruin te worden is gewoon even in zee gaan. Door de eeuwen heen heeft de mens zich hel. meest beziggehou den met liet leven na de dood. Vandaag ontdekken wij voor het. eerst dal wij ons moeten afvra gen of. er wel een leven vóór de dood y.di zijn'. Rik van de Per re en Paul Lam- bert maakten respectievelijk de tekeningetjes en foto's in het Groenboekje. Op veel pagina's valt er wat af Ie lachen, maar de diepere ach tergrond is natuurlijk om te hui len Svend Aage Nielsen, een Deense vegetariër, heelt nog niet voldoende geld bij elkaar, maar zodra hij genoeg gespaard heeft wil hij met een vleeseter om het hardst fietsen van New York naar Los Angeles. Zo wil hij er achter komen wie het grootste uithoudingsvermogen heeft: een carnivoor of een niet-vleeseter. Hij wil het wel een beetje comfortabel houden en daarom heelt hij speciaal voor deze monster- tocht een ligfiets ontworpen, waarop je zoals dc naam al zegt liggend kunt fietsen. Niet bijster veilig in het verkeer, maar misschien verzint hij daar ook nog wel wat op. Wat is. duur? Het ligt er maar aan hoe je het bekijkt, moet de gisteren net. aan de Utrechtse universiteit gepromoveerde mr. F. H E. W du Buy. gedacht hebben en poneerde deze stel ling (aSs laatste) bij zijn proef schrift: 'De duurste, studieboeken mogen gezien formaat, om vang. inhoud en kosten van het paspoort van het Koninkrijk der Nederlanden nog een koopje worden genoemd'. ten bij de PRI kan iedere ontwerper (ook amateurs) zich desgewenst als deelnemer aan melden. Tot 30 juni -kunnen ont werpen op dat adres ingezonden worden. Een Nederlandse jury kiest daar de beste uit en stuurt, die door naar de internationale jury in Parijs. 'Glaasje op,, laat je rijden' en 'Autogordels, vast en zeker' klin ken iedereen vast nog steeds be kend in de oren en misschien ziet hier en daar zelfs nog ie mand de affiches met die leuzen er op in gedacht-en opdoemen. Die affiches waren het resultaat van een internationale ontwerp wedstrijd. die dit jaar 'kind in het verkeer' tot onderwerp heeft. Net als vorige jaren is de wed strijd uitgeschreven door de ECMT (European conference of ministers of transport) en de PRI (prevention rourière interna tionale), vandaar dat internatio nale. Bij Veilig Verkeer Neder land in Hilversum aangeslo- Je houdt het niet voor smurfe lij k wal voor problemen er alle maal binnen voortsmurfen uil. het. consequente gebruik van de Smurf se taal. het Smurfs dus. Liefhebbers van de stripverhalen over het nijvere Smurfenvolkje, blauw en - pinnemutsdragend. kunnen dat wel volgen, maar voor de niet-Smurfenkenner moei hel als abacadabra overkomen. Dat kan veranderen, want er wordt momenteel gewerkt aan een lange Smurfen film. 'De fluit met zes. Smurfen'. De film wordt in Brussel opgenomen en natuurlijk spelen de Ruimte smurf. de Bloemensmurf. de Mu- zieksmurf, de Boeresmurf. de Grote Smurf en al die andere wriemelende Smürfjes er" een belangrijke rol in. De film komt pas. tegen het eind van het. jaar in de bioscopen, zodat we het voorlopig maar voor gesmurfd houden. ■Ik heb redenen om aan te nemen, dat je liet stor onder het kleed veegt, Simpkins'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5