Hit de weekbladen 3WK IISIS De Vijf Behangvogels nü als kleurige affichesbij Redpoint Behang, I ■- Ook volgend jaar nog geen zomertijd Riethof Drie van Breda Breuk in kabinet Zuid-Afrika Wiegel en Gruijters Amsterdam na 2000 Harry Verheij J TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 MAART 1975 15 I toe zal Amsterdam er na het jaar r ;Ö00 uitzien? zo vroeg de Nieuwe al J-toie aan de wethouder Roel van toyn en Han Lammers. Dergelijke tagen lokken altijd zweverige ant woorden uit, waar niemand iets öee aan kan, maar in dit geval lijkt wel uit dat de idealen van nog de stadsbestuurders hemelsbreed nog verschillen. ka. gton Duyn: 'Ik denk dat Amsterdam bakermat kan zijn van de te [jaagse Post: Xn de Haagse Post doet de ex- faethouder van Amsterdam Huib Riethof een boekje open over de j terhoudingen binnen het college van B. en W. 'Deze paniek had ik niet verwacht. Die pressie van êamkalden die gaat dreigen met i aftreden, als ik niet zou opstappen', i Met Roel van Duyn had Riethof i filet veel op. 'Je kunt je niet voor- Stellen wat een verschrikking het is om met Van Duyn te moeten sa- i nienwerken.'. En: 'Hij zegt alleen I jnaar: dat is mijn program en daar hou ik me aan'. in een interview belicht minister Boersma zijn standpunt over het arheidsethos. 'Het uitgangspunt is: .ohvaal is werken. En als mensen biiteh hun schuld niet kunnen j werken, dan moet je ze dus wel opvangen, misschien moeten we daar nog veel meer aan doen'. Een prima verhaal. Dat kan ook gezegd worden van Frans Nypels' reportage over 'hoe de andere helft leeft'. De helft van de werknemers die met 19.500 gul den per jaar moeten rondkomen. Dat is glad niet eenvoudig, wel vaart is aan slechts weinigen toe bedeeld. Uit dit verhaal citeren heeft geen zin, het is een uitvoerig relaas van een man en een vrouw die elke maand weer moeten probe ren de eindjes aan elkaar vast te knopen. gencultuur, van de ndet-technische maatschappij waarin mensen wo nen die niet aangepast zijn aan de technocratie, universele mensen'. En Han Lammers: Een gewest-stad Amsterdam, 'één verzorgingsgebied, met eenheid in de woning-politiek, de arbeidsmarkt-politiek, het open baar vervoer, onderwijs e.d. Het geheel overkoepelende bestuur door een direct gekozen raad met sterke centrale bevoegdheden die gedeel telijk gedelegeerd kunnen worden aan lagere, eveneens gekozen orga nen'. Verder in de Nieuwe Linie: theroie en praktijk van het coö peratie-model, de abortus-kwestie in West-Duitsland, het vluchtelin genwerk in Nederland en gesprek ken met vier Surinaamse dichters. Hervormd Nederland: Aad van der Mijn heeft voor Her vormd Nederland een gesprek ge had met mevrouw Ro Corper, een jodin, die Auschwitz overleefde. Dit naar aanleiding van de hernieuwde discussie over vrijlating van de Drie van Breda. Mevrouw Corper: 'En de mensen, die niet in het kamp hebben gezeten zullen ons nooit begrijpen. Ze zullen nooit be grijpen wat wij voelen als er ge praat wordt over vrijlaten van oor logsmisdadigers. Ze zullen nooit be grijpen dat er voor ons ergens ie mand moet zitten op wie wij onze haat kunnen richten'. 'Geweldloze weerbaarheid kan een strijdwijze van de verdrukten zijn maar niet van de onderdrukkers' zegt prof. dr. Krijn Strijd in zijn boek 'Geweldloze weerbaarheid', dat door Kees Waagmeester wordt be sproken. Verder in Hervormd Ne derland artikelen over het gevange nispastoraat. Portugal en de vasten. Accent: WD-aanvoerder Hans Wiegel trekt in Accent van leer tegen het kabi net-Den Uyl. De regering geeft blijk van bestuurlijk onvermogen en politieke onwil om onze econo mische problemen werkelijk funda menteel aan te pakken. De verhou dingen in het kabinet zijn niet best maar uit electorale overwegingen durven KVP en AR geen breuk aan. Toch dreigt er gevaar voor het ka binet. Wiegel: 'Ik heb uit verschillende, zeer betrouwbare bronnen in Den Haag gehoord dat premier Den Uyl heel hard op zoek is naar een voor hem geschikte kwestie om het ka binet te laten springen. Hij zal ongetwijfeld verwachten met een groter mandaat van de kiezers te kunnen terugkeren. Hij hoopt en speculeert op een zo grote minder heid dat je er niet omheen kunt'. Het titelverhaal is een wat lamen- teerderig verhaal over Journaal-le zer Jan Gerritsen, van wie zelfs de collega's het geheime telefoonnum mer niet zouden kennen. Grappig is het verhaal over de wijze waarop onze politici zich kleden. Negen maal werd een kamerlid of minister op de foto gezet zonder dat ze wisten waarvoor en deskundigen gaven hun oordeel. Alleen Frans Andriessen (KVP), Hans Wiegel (VVD) en Bas de Gaay Fortman (PPR) konden de goedkeuring weg dragen. De Tijd: 'Als Je naar Zuid-Afrika gaat zul je merken dat alle liberaal denkende blanken en alle blanke sociaal democraten het PAC haten. Deze haat vloeit voort uit het standpunt van het PAC geen binnenlandse noch buitenlandse meesters te er kennen'. Aldus David Sibeko van de Zuidafrikaanse militante verzetsbe weging Pan African Congress in een gesprek in De Tijd. Het PAC, een afscheiding van het African National Congress, wil de totale bevrijding en eenwording van het Afrikaanse continent en van de mensen van Afrikaanse afstam ming, die elders in de wereld leven. Kees Lagerberg van het Instituut voor Ontwikkelingsvraagstukken van de Katholieke Hogeschool in Tilburg komt in een beschouwing over het beleid van minister Pronk tot de conclusie: 'Ofschoon de kans er zeker in zit, geeft het huidige beleid van minister Pronk geen aanleiding aan te nemen, dat hij met té grote stappen vóór het kabi netsbeleid zal uit marcheren.' Su- sanne Piët had een gesprek met de minister, die over zichzelf zegt: 'Trappelen en vuisten op tafel heb ik afgeleerd, want dat is onmacht en je moet nooit laten merken, dat je machteloos bent. Als jongetje schopte ik nog wel eens tegen mijn bromfiets als ie niet wou rijden, weet je wel. Maar dat is over'. Van een verslaggever DEN HAAG Staatssecretaris Meijer van CRM acht het uitgeslo ten dat volgend jaar de zomertijd in Nederland zal worden ingevoerd. 'Een eventueel wetsontwerp daartoe zou dan rond 1 mei dit jaar het parlement moeten passeren', zo antwoordt de bewindsman op schriftelijke vragen van het AR- Kamerlid De Kwaadsteniet. Er wordt wel naar gestreefd op korte termijn binnen de Benelux tot een gezamenlijk standlunt te komen. Als over herinvoering van de zo mertijd overeenstemming bereikt zou, worden is nog overleg met de andere EG-landen noodzakelijk, al dus de staatssecretaris. Britten positiever over EG-lidmaatschap LONDEN (Reuter) —Het Britse publiek, dat deze zomer kan deel nemen aan een referendum over het Engelse EG-lidmaatschap, denkt gunstiger over de Europese Gemeenschap dan wordt vermoed. Uit een afgelopen zomer gehouden en nu gepubliceerde opiniepeiling blijkt dat vorig jaar al 54 procent van een representatieve groep van 1300 ondervraagden voor de EG was. 44 procent was tegen. Het onderzoek was gehouden door de onafhankelijke Onderzoeksorgani satie voor sociale en gemeenschap splanning. Elseviers Magazine: Hen 'Gruyters zal alleen verdwijnen als de regeringspartijen van mening zijn dat hij moet heengaan', vertelt Wiegel Elseviers Magazine. 'Zolang in het parlement een meer derheid meent dat hij moet aftre den, kan hij blijven zitten. Maar wij zijn van mening dat hij het veld moet ruimen. Er zijn ministers om minder erge redenen afgetreden - Sydney van den Bergh, De Block, Van Rooy'. Michel van der Plas bezoekt op het ^ogenblik Portugal, en zijn eerste reportage is pessimistisch van toon: Portugal staat op de rand van een burgeroorlog. Over de verkiezingen zegt de leider van de communisti sche partij, Alvaro Cunhal: 'Volko- vrije verkiezingen is misschien te sterk woord. Fundamenteel vrij zullen ze zijn'. minister van ontwikkelingssa menwerking, drs. Jan Pronk, krijgt In Elsevier de gelegenheid alle kri tiek die op zijn beleid is geuit van commentaar te voorzien. Dat levert een interessant verhaal op. 'Als ik uit Bangladesj terugkom, wil ik er alleen nog harder tegenaan. Het is »ms frusterend. Gewoon omdat je irive en klap op je hoofd krijgt omdat je ziet dat in een aantal landen alleen machtsoverwegingen een rol spe len'. i Groene: Cuba breekt verder uit zijn isole- M hent, meldt Jan van der Putten in de Groene Amsterdammer. De nieuwe politieke realiteit heeft na tuurlijk niet de instemming van de ag« gevluchte Cubanen die in de Vere- ihoSnigde staten leven. 'Militante Cu- sanijlbaanse ballingenorganisaties heb ben gedreigd met moordaanslagen >p leden van het Amerikaanse tongres en op Amerikaanse zaken- leden, die de boycot tegen Cuba villen opheffen, en naar het rchijnt zelfs op Kissinger voor het leval Washington tot erkenning fan Cuba overgaat'. Dit neemt niet Peg dat steeds minder Cubanen die n de VS wonen nog geloven in een contra-revolutie in Havana. Steeds neer Cubanen laten zich tot Ame- 'ikaan naturaliseren, to Groene wijdt een helder com- nentaar aan de Amsterdamse toe- tanden, verhaalt over het werklo- enprotest uit de jaren dertig, gaat n op de medianota van minister ton Doorn en licht de Portugese 'hristen Democratische Partij door. 3e Nieuwe Linie: Vrij Nederland: Vrij Nederland heeft Igor Cornelis- sen een portret van de Amsterdam se CPN-wethouder Harry Verheij laten samenstellen. De vroegere kroonprins van Paul de Groot is een man van grote fysieke moed, dei onverwoestbaar, autoritair ook al d« verkoopt hij dat met een geintje erg slim. Het is in feite ook een verhaal over de partij geworden. Cornelissen: 'In de CPN-denktrant is het onmogelijk dat een partijlid uit zichzelf tot andere, oppositione le opvattingen komt. Er is altijd wel een 'buitenlands centrum' dat tot 'stoken' en 'wroeten' heeft aan gezet. Die denktrant heeft Verheij tot de zijne gemaakt'. Samkalden en Lammers weten zich in de rug gedekt door hun Haagse partijgenoten, aldus wordt over de metro-affaire gezegd. 'Het trauma van Amsterdam-1966, toen een Am sterdamse burgemeester moest wor den weggestuurd door een confesio- neel-socialistische regering (met onder anderen Samkalden, Den Uyl en Vondeling) leeft nog voort in de Partij van de Arbeid. VN onthult d voorts dat Saoedi-Arabië visa wei gert aan joodse journalisten, die minister Van der Stoel wilden be geleiden op zijn reis in dit olieland. Wat goed dat u juist nu wilt behangen: de nieuwe Redpoint collectie is er! Mensen, wat een keus, wat een kleuren en dessins - je kan wel zien dat Redpoint een internationale collectie is. En u krijgt er een handige doe-het-zelf- handleidingbij. Plus... grote (50 x 80 cm) kleurenaffiches van de Behangvogels! Alleen bij Redpoint: kies de leukste uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 15