PSV: GEEN OVERLEG Gehandicapt Amsterdam speelt veel te hard Voor 'n keer toestemming voor multi-raciaal team Canadese atleten willen meer steun St. Etienne komt weer sterk terug Benfica houdt zonder veel problemen stand in Eindhoven: 0-0 Duitsers in tweede helft naar ruime 5-1 zege Kees Rijvers: kritiek op scheidsrechter Zoetemelk wint etappe Opnieuw zege RZ TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 MAART 1975 SPORT PS17/RHM Van onze speciale verslaggever EINDHOVEN De Nederlandse bekerhouder PSV is gisteravond in de kwartfinale van het Europese toernooi voor bekerhouders op fel verzet gestuit van de toekomstige kampioen van Portugal, het vermaarde Benfica. In een povere confrontatie werd het 0-0. Een te wankel uitgangspunt voor de formatie uit Eindhoven om over dertien dagen in Lissabon de halve finale binnen te stappen. terbovenhoek dwong, maar PSV liet zich toch imponeren door de soms genadeloze acties van de verdedi gers, Humberto en Messias. Willy van de Kerkhof liep daarbij een bloedneus op na een confrontatie met de Portugese doelman. Het was overigens opvallend hoe nerveus en gehaast de equipe van Kees Rijvers de weg naar de laatste linie van haar vermaarde tegen stander zond. Zelfs tegen Rijvers, die zijn mannen vooraf nog had gewaarschuwd het hoofd koel te houden, moet verbaasd hebben ge staan over de onzorgvuldigheid, waarmee zijn volgelingen ten aan val togen. Angst voor de meest vermaarde defensie die Portugal op dit moment kent en de nog niet overwonnen vormcrisis waren de oorzaken. Desondanks: de Eindhove- naren hadden toch herhaaldelijk het initiatief en trachtten soms met felle passes uit het achterland de lange Zweed Ralf Edström in stelling te brengen. De Zweedse aanvaller had het tegen de harde, maar niet al te snelle verdediger Barros vaak zwaar te verduren. Naarmate het einde van de eerste periode verstreek, werd het allengs ook duidelijker dat er bijna een wonder zou moeten gebeuren om PSV aan een zo vurig begeerde treffer te helpen. Benfica brak vla Néné en Toni nog eenmaal gevaar lijk uit, maar de actie liep vast op de buitenspelvaL Pavic, de sympathieke Joegoslavi sche trainer van Benfica kon tevre den zijn. Zijn voorspelling dat bei de ploegen elkaar niet veel in kracht ontlopen, was zeker in de eerste helft al uitgekomen. Teke nend voor de vaak harde duels was het optreden van Willy van de Kerkhof die zich vier minuten voor rust niet kon beheersen tegenover Artur en van de Italiaanse scheids rechter Michelotti de gele kaart kreeg voorgehouden. Een volstrekt onnodige overtreding. Zo sloot PSV de eerste drie kwar tier af. Met een afgekeurd doelpunt van René van de Kerkhof die de bal daarvoor uit handen van doel- De wedstrijd in Eindhoven moest overigens 10 minuten voor het einde bijna 20 minuten worden gestaakt, omdat de zovaak geroemde lichtin stallatie in het Philips sportpark aan de zuid-westzijde wegviel. PSV is gisteravond vooral te pletter gelopen op de hechte defensie van de Portugezen. De fout die de volgelingen van Rij vers gisteravond in dit Europese treffen maakten, was dat zij vrijwel de gehele wedstrijd bevangen door nervositeit niet in staat wa ren met het nodige overleg, raffine ment en met koelbloedigheid hun atletische opponent op de knieën te krijgen. Een opponent die in de de fensie nimmer zijn concentratie ver loor en met een versterkt midden veld, waarin vooral Simoës en in mindere mate Eusebio de acties van de Eindhovenaren afdoend konden ontregelen. Scheidsrechter Michelot ti hield de PSV'ers Lubse, René en Willy van de Kerkhof de gele kaart voor, terwijl de Portugezen Tonio en zelfs in de allerlaatste minuut Artur eenzelfde lot trof. Benfica dat in de Portugese compe titie hard op weg is een nieuw roemrijk tijdperk in te lelden, ma nifesteerde zich gisteravond in de eerste helft zeker niet als een team dat puur op zekerheid speelde. Het was in de openingsfase opmerkelijk hoe de ploeg met groot raffinement zijn aanvalspatronen opbouwde. Vooral op het versterkte Portugese middenveld Eusebio opereerde achter zijn beide spitsen Nene en Molnhos aan was het voor PSV bijzonder moeilijk enige greep op het spel van zijn opponent te krij gen. Toch was het de Eindhovense ploeg die zich na een kwartier een schitterende kans creëerde. De in zet van Willy van der Kuylen na een schitterende actie van Edström. vloog echter voorlangs. Maar dat ene kansje had geen al te grote heilzame uitwerking op de Eindho venaren. Het was daarna weer op nieuw Van der Kuylen die met een vlammend schot doelman Henrique tot een stijlvolle actie in de rech- Willy van der Kuylen richt een van de weinig keren op het doel van Benfica. Humbert (rechts) kan de bal niet stoppen. man Henrique had getikt. Onge twijfeld had het overbezette stadion meer verwacht van de Nederlandse bekerwinnaar die ondanks alle ver woede pogingen maar geen kans zag het ijzeren bolwerk van de Portugezen te slechten. Barros, Humberta, Messias en de blonde Artur ontregelden met behulp van een flinke dosis fysieke kracht, het ritme van de PSV-aanvallen. René en Willy van de Kerkhof raakten duidelijk geïrriteerd. PSV wilde na de rust nog feller en daadkrachti ger aanvallen. Vrije verdediger Van Kraaij illustreerde dat met een venijnig schot dat Enrique pas in tweede instantie kon bemachtigen. Benfica bleef echter gevaarlijk. Moinhhos ijlde op rechts langs Gerrie Deij kers die de Portugees slechts ten koste van een overtre ding de doortocht naar het doel van Van Beveren kon versperren, terwijl een fractie later Van Kraaij via een sliding de bal voor de aanstormende Néné kon weg glijden. De irritaties in het veld namen vervolgens stormenderhand toe. Barros kreeg het geel te zien na een charge tegen René van de Kerkhof. Diezelfde René van de Kerkhof die doelman Henrique met een ongecontroleerde actie zo fel attaqueerde, dat deze geblesseerd aan de schouder het veld moest verlaten en Bento zijn plaats moest innemen. Dankzij de lankmoedig heid van de Italiaanse scheidsrech ter mocht Van de Kerkhof verder KEULEN FC Amsterdam mag dan gehandicapt aan het duel met FC Köln zijn begonnen, het mag dan kwalitatief minder dan de Duitsers zijn, dat was geen excuus voor de enorme slachtpartij die de 'Lieverdjes' (in tegenstelling tot hun bijnaam) in Keulen opvoerden. De nederlaag van 5-1 was niet alleen verdiend, het was de enig juiste manier om FC Amsterdam duidelijk te maken, dat het een soort anti-voetbal opvoerde dat de Duitsa toeschouwers nog lang zal heugen. In de kleedkamer, een uur voor de wedstrijd, kwam de definitieve be slissing: Frits Flinkevleugel, symbool van alles wat Amsterdams is, viel neer op de massagetafel en dokter Tholen kon niet anders be slissen dan dat de kleine verdediger niet in het veld zou komen. Am sterdams zoveelste tegenslag was een feit. Pim van de Meent kon zijn teleurstelling nauwelijks ver bergen: 'Als je eenmaal Iets tegen krijgt, zit ook meteen alles tegen. Na Jansen en Van der Merkt was dit bijna een logisch vervolg'. Frltsie Flinkevleugel, in de nacht voor de wedstrijd geveld door een buikgriep, werd vervangen door Cor ten Bosch. Van de Meent had al eerder, gisteren, UEFA-internatio- nal Cor Swerissen uit Amsterdam laten overkomen. Leen van der Merkt. Amsterdams andere slachtoffer: 'Ik sliep bij Frits op de kamer. Vanaf half vier 's morgens heb ik geen oog meer dicht gedaan: ik heb me rot gelo pen voor hem. Maar hij was zo ziek, ik wist het toen eigenlijk al'. Zo moest FC Amsterdam beginnen, kwalitatief gehandicapt, mentaal aangeslagen en met de wetenschap dat ook wisselspeler Theo Cornwall te grieperig was om eigenlijk te spelen. In het bijna uitverkochte stadionnetje van FC Köln (28.000 mensen) moest dit Amsterdam het toch al loodzware 'karwei Keulen' klaren. En wat voor een begin. Na een al in de eerste minuut begane overtreding van Klaas Karte kwam de bal bij Overath, die een hard schot loste, dat door Jongbloed niet klemvast werd gepakt. Heinz Flohe kon toen moeiteloos scoren: 1-0, in de eerste minuut. Amsterdam kon de achterstand nauwelijks verkroppen. Klaas Karte maakte overtredingen die niet meer voor mogelijk waren gehouden en kreeg logischerwijze al in de vijfde minuut de gele kaart van de Poolse scheidsrechter Srodecki. De bikkel harde tackles van de Amsterdam mers riepen een enorme weerstand bij het Keulse publiek en hadden ui teraard gevolgen yoor de houding van de scheidsrechter. Köln be heerste het spel. maar kon nauwe lijks gebruik maken van de kwali teiten van Overath. aangezien Heini Otto met alle middelen, behalve voetbaltechnische. de Keulse vedet te het spelen onmogelijk maakte. Daardoor ook kwam Köln niet aan echte kansen toe. want het eerste wapenfeit na het doelpunt was een schot voorlangs, van Müller, na een kwartier. Een incident tussen Jongbloed en Dieter Müller gooide nog meer kruit in de heL Müller sloeg naar Jongbloed, toch al weinig populair bij het publiek en Jongbloed leek iets terug te doen. Hij kon daarna helemaal niets meer goed doen. Scheidsrechter Srodecki kreeg steeds minder kijk op het gewoel in het duister. Köln probeerde de an ti-stemming uit te bulten door veelvuldig te vallen. Srodecki pro beerde toen de rollen om te draal en en gaf Flohe een gele kaart (zijn tweede in dit. UEFA-toernooi) na een onduidelijke overtreding. Vlak daarop kreeg ook Jaap Visser het geel. Dezelfde Jaap Visser die in de 32e minuut totaal onverwacht FC Amsterdam op 1-1 bracht. Over ath verloor op het middenveld de bal en Geert Meyer kreeg eindelijk de ruimte, gaf een voorzet die door Jaap Visser werd ingeschoten: 1-1. Een uiterst belangrijk doelpunt, dat eigenlijk alleen tot stand kwam omdat Amsterdam Köln volledig uit de wedstrijd schopte. Amsterdam werd wel rustiger na het tegendoelpunt, maar de sfeer op het veld bleef gespannen. Dat bleek wel uit de gele kaart, die vervolgens Gerard van der Lem te zien kreeg, toen hij wat al te hard doorliep op doelman Schumacher. Amsterdam kon na de gelijkmaker het spel zelfs enige minuten be heersen. Vooral Jaap Visser speelde een sterke partij op het midden veld. Köln scoorde nog wel, maar dat was een duidelijk buitenspel- treffer van Müller. FC Köln begon de tweede helft met Lauser voor Zimmermann en kreeg in de derde minuut de beloning voor het vrijwillige valwerk, toen Blanchi Kullmann in het straf schopgebied over zijn been Het gaan. Scheidsrechter Srodecki wees naar de stip en Flohe benutte de straf schop koelbloedig. Nadat eerst Klaas Karte onbeheerst doelman Schumacher geraakt had, kreeg ver volgens Abe van den Ban de gele kaart toen hij bij een Keulse vrije trap bleef hinderen. Het was het voorspel voor het uit het veld stu ren van diezelfde Van den Ban, want twee minuten later haalde hij Neumann onderuit en dat betekende de tweede gele kaart en dus de rode. Het was alleen jammer dat het Juist Van den Ban was. omdat hij lang niet de hardste van het hele stel was. De veldslag leverde Amsterdam ten slotte vijf gele en een rode kaart op. Abe van den Ban werd na twee maal geel (overigens voor lichte Flohe scoort het eerste doelpunt voor FC Köln. Jan Jongbloed is een verslagen doelman. overtredingen) van het veld ge stuurd. Jongbloed. Visser. Van der Lem en Karte kregen geel. Daarte genover stond slechts één gele kaart voor Flohe. Scheidsrechter Srodecki uit Polen was mede verantwoorde lijk voor deze gang van zaken. De Pool liet in de eerste helft te veel toe en ging pas in de rust tot actie over. Nadat hij beide aanvoerders, Jongbloed en Overath, bij zich had geroepen, deelde hij hun mede, dat niets meer getolereerd zou worden. De eerste de beste grove actie zou worden bestraft met een uit het veld zenden. FC Köln drukte het klasseverschil na rust in doelpunten uit. Want vóór rust had de intimidatietaktiek van FC Amsterdam nog succes. Toen kon het na de snelle openingstref fer (eerste minuut, van Flohe) nog terugkomen via Jaap Visser. Daarna was een strafschop van Flohe en een hattrick van Dieter Müller voldoen de voor een bijna zekere plaats in de halve finale voor FC Köln. Het is niet aan te nemen, dat FC Am sterdam in Amsterdam alleen kracht kan putten uit de hernieuwde aan wezigheid van Nico Jansen. Hoe sterk hij in Keulen gemist werd, was vooral na rust overduidelijk. Hoe sterk het wegvallen van Frits Flin kevleugel doorwerkte, werd al na één minuut duidelijk door de ongecon troleerde speelwijze van FC Amster dam. Met tien man was er voor Amster dam geen houden meer aan. Uit de eerstvolgende hoekschop kopte Dieter Müller de stand naar 3-1. Köln bleef komen en drukte FC Amsterdam volledig weg in de enge ruimte bin nen het strafschopgebied. Kansen kwamen er voor Neumann en Müller kort achter elkaar, maar zij gingen verloren door onzuiver richten en goed werk van Jan Jongbloed, die even later een gele kaart kreeg om dat hij de bal ver weg schopte bij een vrije trap. Jongbloed die vervol gens een fout maakte bij het vierde doelpunt van Köln, opnieuw inge schoten door Müller na een voorzet van Löhr. Van der Meent verving vervolgens Geert Meijer door ver dediger Henk Olk om een nog gro tere achterstand te voorkomen. Tien minuten voor tijd klapte de buiten- spelval van Amsterdam te laat dicht en de weer doorgebroken Müller kon opnieuw scoren: 5-1. Een juiste af spiegeling van het enorme kwaliteits verschil, dat Amsterdam ook met een overdosis hardheid niet kon verbloe men. FC Köln kon doen wat het wil de. liep Amsterdam voorbij en kon zich veel spielerei veroorloven, om dat het de confrontatie in het Olym pisch Stadion over veertien dagen niet hoeft te vrezen. FC KÖLN-FC AMSTERDAM 5-1 (1-1) 1: Flohe 1-0, 33: Vl&sers 1-1. 50: Flohe (strafschop) 2-1. 63: Müller 3-1, 70: Mül ler 4-1. 74: Müller 5-1. Scheidsrechter: Srodecki (Pol). Toeschouwers: 23.000. FC KöLN: Schumacher; Glowacz. Konop- ka, Cullmann, Zimmermann (Lauscher) Slmmet, Neumann. Overath. Flohe; Mül ler. Löhr. FC AMSTERDAM: Jongbloed; Ten Bosch. Koopman. Husers. Blanchi; Otto. Van den Ban. Visser. Van der Lem. Karte, Meijer. JAN DEE TORONTO (UPI) Afgevaar digden van tenminste zestien amateur sportorganisaties in Ca nada hebben om meer steun van het publiek voor de atleten ge vraagd, met het oog op de Olympische Spelen die volgend jaar in Montreal worden georga niseerd. 'Als we succes willen hebben in 1976 zullen we veel meer steun moeten krijgen dan nu het geval is', vertelde Julian Carroll, directeur van de Cana dese zwembond. 'We hebben zo veel mensen negatief horen spreken over de Spelen, dat veel van onze topatleten ont moedigd zijn geraakt. Dat kan hun prestaties in ernstige mate aantasten'. Carroll voelde zich gefrustreerd door de stilte die in Canada rond de Spelen door velen in acht wordt genomen. We hebben geen woord van aanmoediging gehoord van onze minister-pre sident, van onze regering of zelfs van de federale minister voor gezondheidszaken Mare La- londe die toch verantwoordelijk is voor de sport'. Carroll presenteerde namens de zestien sportbonden een plan van tien punten om de atleten die kans maken op een plaats in de Olympische ploeg, te steunen. Daarin staat ondermeer dat de federale regering een publici teitscampagne dient te beginnen om de Canadezen beter bewust te maken van verwachtingen rond de Olympische atleten en teams. Verder wordt premier El liott Trudeau gevraagd namens de regering een aanmoedigende verklaring voor de atleten uit te geven. Nederlaag in Chorzoiv na 3-0 slechts 3-2 CHORZOW Saint Etienne is voor de tweede keer in dit toernooi om de Europese beker voor landskampioenen uit het niets terug gekomen. Vlak na rust maakte Chorzow zijn derde doelpunt ter wijl het zwakkere Saint Etienne nog steeds met lege handen stond Maar precies als in de thuiswedstrijd uit de vorige ronde kwamen de 'Stephanois' uit verloren positie terug. spelen, ook al werd hij dan ook met het geel bestraft. De getergde Willy van de Kerkhof werd in deze enerverende tweede helft door Rijvers tenslotte ingewis seld voor Dahlquist. Terwijl PSV zijn laatste krachten aanwendde om alsnog een beslissing te forceren, Edström was met een magnifieke kopbal heel dicht bij een treffer moest aan de andere zijde Jan van Beveren met een flitsende reactie een verwoestend schot van Néné over het houtwerk tillen. De emoties in het kolkend stadion laaiden mede door de grillige leiding van de Ita liaanse arbiter hoog op. Een protest van Lubse tegen de regie werd an dermaal gevonnist met een gele kaart. Maar hoe het stadion ook smeekte om een Nederlands wapen feit, het kwam niet, ook niet toen René van de Kerkhof door Humberto in het strafschopgebied werd neer gelegd. Het was één van de sierlijk ste acties van Van de Kerkhof die op sublieme wijze in eerste aanleg langs Simoës en Messias was ge spurt. BENFICA: Henrique (Bento): Artur. Bar ros. Messias, Humberto; Martins, Nene, Toni; Moinhos, Eusebio, Simoes. PSV: Van Beveren; Krljgh, Van Kraay, Nordqvist. Deljkers; Willy van de Kerkhof (Dahlqvlst), Strik. Van der Kuylen; Rene van de Kerkhof. Lubse, Edström. RICHARD MATTHIJSSE In de tweede ronde had Saint Etienne de uitwedstrijd tegen Haj- duk met 1-4 verloren, in de thuis wedstrijd van St. Etienne scoorde Hajduk weer het eerst, maar de Frasen maakten nog vier doelpun ten en in de verlenging het vijfde dat de weg naar de kwart-finales vrijmaakte. Door Larque en Trian- tafilos werkte St. Etienne woensdag de achterstand bijna weg en ver wierf zich met een nederlaag van 2-3 redelijke kansen voor een plaats bij de laatste vier. Ruch viel in de eerste helft stormachtig aan en in de verdediging van St. Etien ne bestond een voortdurende staat van volmaakte paniek. Het was geen wonder dat de Polen twee keer scoorden (Maszczyk en Benin- gier), het was een mirakel dat zij niet meer doelpunten maakten. Na rust vergrootte Ruch zijn voor sprong nadat Parison een straf schop had veroorzaakt. Bula schoot EINDHOVEN 'Het is een uiterst vervelende wedstrijd geweest. En dat is in hoofdzaak aan de leiding toe te schrijven', aldus een lichtelijk te leurgestelde Kees Rijvers, onmiddel lijk na afloop van het emotioneel verlopen duel. De PSV-trainer was echter ook van oordeel, dat zijn ploeg ook de eigen tekortkomingen niet mag vergeten onder ogen te zien. 'Benfica heeft een paar routiniers die precies weten, hoe ze een tegen - stander uit zijn ritme kunnen krij gen. Willy van der Kerkhof is er aan onder door gegaan. Hij heeft tikken op zijn been en zijn gezicht moeten incasseren. Op een gegeven moment kon hij zichzelf niet meer in de hand houden. Wij hadden het nooit zover mogen laten komen.' Rijvers vond het met het oog op de returnwedstrijd van groot belang, dat zijn team geen tegendoelpunt had moeten incasseren. 'Maar liever had ik toch met 1—0 gewonnen. Het zal straks ontzaggelijk moeilijk worden.' Dat de Italiaanse scheidsrechter voortdurend tegen elke actie van Ed ström floot, verwonderde Rijvers niet. 'Dat zijn we ook in de Neder landse competitie wel gewend. Ook al doet hij niets, toch wordt er ge floten.' SARTENA (AFP) Joop Zoete melk heeft gisteren het eerste ge deelte van de tweede etappe van de wielerronde van Corsica gewonnen. Hij legde de 90 kilometer, van Por to Vecchio naar Sartene, af in 2 uur. 10 minuten en 55 seconden. In het algemeen klassement werd de Spanjaard Lasa van de eerste posi tie verdrongen door de Fransman Jean-Paul Richard. In de rit tussen Porto Vecchio en Sartene lagen twee cols van de tweede categorie. Joop Zoetemelk gebruikte de tweede, de Col" de Ro- capina, voor zijn geslaagde aanval, die hem ten slotte een winst van drie minuten en zeven seconden bracht. Tweede etappe: 1. Zoetemelk (Ned) 90 kilometer in 2.10.55. 2. Richard (Fra) op 3.07 min, 3. CoroUer (Fra), 4. Mlsac (Fra), 5. Smet (Fra), 6. Grande (Spa), 7. Pouli- dor (Fra) allen in dezelfde tijd als Ri chard. al in de eerste minuut van dl tweede helft raak. Ruch dacht di wedstrijd met een veilige marge t< hebben gewonnen en maakte di onvergeeflijke blunder zich mindei met de aanval en meer met di verdediging bezig te houden. Rucl gaf daardoor St. Etienne de gele genheid de ploeg te re-organiseren Gestimuleerd door Larque en Hervi Revelli vond St. Etienne iets teru| van het gemak waarmee in Frank rijk wordt gevoetbald. Na twintl) minuten gebruikte Larque eei voorzet van Triantafilos om St Etienne iets dichter bij te brengen Ruch was niet meer bij machte he initiatief weer tot zich te trekken Op het zware veld waren de in spanningen van het eerste uu voelbaar. De Fransen gingen echte steeds beter spelen en zes mlnutei voor het einde maakte Triantafila het tweede doelpunt. St. Etienni beschouwde en bejubelde de treffe als een gouden goal en verdweei even later uiterst tevreden naar d kleedkamers. De dreiging van d uitschakeling was na rust verdwe nen tegen een ploeg die drie kwal tier absoluut heerser van het ter rein was. STOCKHOLM RZ heeft ook de tweede wedstrijd tegen de kampi- oensploeg Alvik Stockholm uit groep A van de kwart-finales van het Eu ropese bekertoernooi voor landskam pioenen basketbal gewonnen. RZ won in Stockholm met 74-72 na een rust stand van 4036 voor de Nederland se kampioensploeg. Het duel in Rotterdam was geëindigd met een overwinning van 10471. Er waren 700 toeschouwers in Stock holm. De punten werden gemaakt door: Alvik: White 17, Berry 15, Aström 11, Skytteval 9, Rannelid 8, Grönlund 8, Leander 4. RZ: Battle 21, Dinkins 17. van Eek 10, Weemhoff 10, Loorbach 10 en Dekker 6. WIELRENNEN De Fransman Jal ques Fussien heeft de tweede etapp van de wielerronde van de Levap EWONNEN. HIJ legde de 173 kilomi ter, van Alicante naar Cocentalna, i In 4 uur. 47 minuten en 3 secondet Hij versloeg ln de eindsprint de Spat jaarden Zurano, Segu en Ollva. In he algemeen klassement heeft de Spart aard Jesu6 Manzaneque de eerste posl tie behouden voor Zurano, Ollva el Fussien. BOKSEN Jeo Frazier. oud-werel< kampioen boksen ln het zwaargewlco heeft in Auckland gezegd, dat hij ml Muhammad All om de wereldtitel to boksen, maar dat AU niet durft. Fn zier. die in 1971 de wereldtitel op Al veroverde, maar ln een volgend titel gevecht volstrekt kansloos was teg«| George Foreman die eind vort jaar op zijn beurt weer moest bulgel voor Ali vertelde, dat All hem i vijf, zes maandenontwljkt. 'H-lj durl niet over mij te praten. HIJ negeer mij, maar mijn tijd komt nog wel. I zal net zolang boksen totdat hij nil meer onder een titelgevecht uit kal Ik boks waar de mensen mij will# zien', aldus 'Smoking Joe'. die zij zinnen heeft gezet op het terugpakka van de wereldtitel. 'All kan niet eei| wig voor mij op de vlucht blij vei Eens komen wij elkaar tegen', zei <J man, die zondag in Melbourne zijl landgenoot Jimmy Ellis versloeg, BILJARTEN Twaald deelnemet uit vijf landen zullen vrijdag, zatei dag en zondag ln Essen deelnemer aan het toernooi om de Eueopes blljarttltel ankerkade 71-2. W0 Duitsland en België komen met dri spelers, Nederland. Oostenrijk a Frankrijk zijn met twee spelers vertj genwoordigd. Spanje, dat aanvankelij Jose Galvez had ingeschreven, stuul geen speler, omdat Galvez door prlvi omstandigheden niet kan komen Voor Nederland nemen Jean Bessen en Ben Velthuis deel. TENNIS De Australische Margari Court en de Amerikaanse Chrli Evert hebben zich gemakkelijk gi plaatst voor de tweede ronde van h< Virginia SUms-tennlstoernooi in B« ton. Court won ln twee sets van d Zuldafrlkaanse Brlgette Cuypers: 6- en 61. Evert deed het tegen i Australische Dlanne Fromholtz no beter: 60 en 63. ATLETIEK De Amerikaanse atl« Rick Wohlhuter is door Franse atl] tiek-Journalisten uitgeroepen tot <J beste atleet van 1974. Wohlhuter, dl wereldrecordhouder is op de 88 yards en de 1000 meter, bleef op de# afstanden het hele seizoen ongeslagel Hij kreeg 107 stemmen. Twee me# dan Filbert Bayi. de wereldrecrodhoij der op de 1500 meter uit Tanzanil VOETBAL Het Nederlands amateu relftal speelt als voorbereiding op het Olympisch voetbaltoernooi een aantal oefenwedstrijden. Het programma ls: 11 maart tegen Telstar. 18 en 20 maart ln Oost-Dultsland tegen selec tieteams. 25 maart tegen bet militair elftal. Tussen de wedstrijden tegen Luxemburg (8 en 22 april) staat dan nog een oefenpartij tegen Finland geprogrammeerd Van onze sportredactie KAAPSTAD/PARIJS De Zuid- afrikaanse regering heeft toe stemming gegeven voor een rugby wedstrijd tussen het Franse vijf tiental en een team uit Zuid- Afrika, samengesteld uit spelers van verschillende rassen. Minister van sport. Piet Koornhof zei in een verklaring dat het een wed strijd betreft. Frankrijk speelt tij dens de toernee in juni verder twee wedstrijden tegen een geheel blank Springbokken-team, een geheel zwart team en een team bestaande uit kleurlingen (mulat ten). Met de beslissing ook toestem ming te verlenen aan een multi- raciaal team. komt de Zuidafri kaan se regering tegemoet aan de eis van de Franse rugbybond. In Frankrijk is nogal wat opschud ding ontstaan over de toernee van het rugbyvijftiental, maar men hoopt die kritiek nu te kunnen weerleggen door de organisatie van de speciale wedstrijd. Koornhof liet duidelijk blijken dat het wel een uitzondering vormt. De spelers krijgen een uit nodiging. maar er zullen geen gezamenlijke trainingen zijn en de uitnodiging houdt ook niet in dat nu een echt of representatief Zuidafrikaans team in het veld komt. Zuid-Afrika houdt zich verder ge woon aan zijn politiek van ras senscheiding waarin geen plaats is voor teams die bestaan uit spe lers van verschillende rassen. Zuidafrikaanse rugbyofficials zijn zeer gelukkig met de uitspraak' van de regering omdat Frankrijk niet zou zijn gekomen als aan deze ene eis niet tegemoet waJ gekomen. Overigens zal het Franse vijftien tal verre van in zijn sterkste op stelling kunnen spelen. Ook al door het rumoer rond de trip heb ben zeven spelers om diverse re denen (studie of zaken) afgezegd. Daarbij is ook sterspeler Claude Spanghero. Nog vier andere spe lers hebben hun beslissing nor niet genomen maar twijfelen nof over hun gang naar Zuid-Afrika.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 14