Surinaamse Javanen dreigen met een massale overtocht blaas Betrekkingen met Z.-Vietnam gaan niet op de helling Stijlvolle collectie bij Maison Kuiper Internationale erkenning van 'recht op thuis' nodig Kritiek op Van Hultens houding in giro-kwestie 'In nieuwe grondwet burgerrechten beschermen' Regering: aardgas als autobrandstof niet stimuleren Olieverbruik daalde 12 pet. in Nederland Maatschappijen geven hulp bij olievervuiling Hagenaar eist van staat één miljoen gulden smartegeld Dodenherdenking dit jaar op zondag Betalingsbalans tekorten westerse landen vallen mee Lichamelijk gehandicapte nog steeds achtergesteld 'Bedgeheimen' afgeluisterd: ƒ250 boete Jongen onder vrachtauto Tweede Kamer verwerpt linkse moties TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 MAART 1975 BINNENLAND 11 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De delegatie van Surinamers van Javaanse afkomst, die op het ogenblik Nederland =bezoekt, heeft in een manifest aan koningin Julia na de eerder geuite eis herhaald namelijk dat er in de komende Surinaamse grondwet duidelijke waarborgen zullen worden opgenomen ter bescher ming van de burgerrechten. Anders zal er na 30 juni een massale uittocht komen van deze Javaanse Surinamers, waarbij als eis wordt gesteld dat Nederland voor de gratis overtocht zal zorgen. Velours suède ontwerpen van Rob Falk jr. door Annemarie Lücker ZEIST Naast schitterende modellen van beroemde huizen uit Frankrijk en Italië toonde maison Kuiper uit Zeist ook ontwerpen van Rob Falk. Het merkwaardige van de situatie is, dat de Javanen voor zover zij politiek georganiseerd zijn in de politieke partij PKTI-coalitie-part- ner zijn in de tegenwoordige rege ringscombinatie van de Nationale Partij Kombinatie. De leider van de in Nederland rondreizende delega tie, Somohardjo, is zelfs statenlid voor de NPS de partij van pre mier Arron. De javaanse Surinamers vrezen na de onafhankelijkheid overheersing door de creoolse bevolkingsgroep, die nu in de huidige regeringscoali tie de dominerende groep is. Vol gens Somohardjo zijn de Creolen ;intolerant. Als een bewijs daarvan zag hij de weigering van de gevol machtigde minister van Suriname -In Nederland, de heer W. F. van Eer (NPS-lid) de delegatie te ont vangen volgens Van Eer zelf omdat hij niet door de voorzitter van het Surinaamse parlement op de hoogte was gesteld van de komst van de groep (en dus niet wist wat voor vlees hij In de kuip had); volgens de javaanse Surinamers weigerde hij echter omdat hij een Creool is. Gesprek Van de kant van de Creolen, aldus Somohardjo, is er geen enkele nei- j ging om het gesprek aan te gaan met de Javanen. Praten met de De eerste twee moties van de CPN voor erkenning zonder meer van de Voorlopige Revolutionaire Regering van Zuid-Vietnam (VRR) en voor verbreking van de betrekkingen met het regiem-Thieu in Saigon, kregen alleen de steun van de PSP. Hoewel 24 PvdA- en PPR-kamerle- den kort geleden een publieke ver klaring ondertekenden met dezelfde inhoud als de eerste CPN-motie, steunden zij deze motie gisteren niet om minister Van der Stoel niet al te hard voor het hoofd te stoten. De PPR had een wat 'zachtere' motie ingediend, waarin wordt ge vraagd beide partijen in Zuid Viet nam als voorlopige regering te er kennen. Die motie betekende het opwaarderen van de betrekkingen met de VRR en het verminderen van de relaties met Saigon. Ook hiertegen had mr. Van der Stoel echter grote bezwaren. De PPR- motie kreeg alleen de stemmen van de PvdA, PPR en PSP, terwijl zelfs D'66 ertegen stemde omdat niet In de motie vermeld was dat beide partijen de vredesakkoorden schen den. Minister Van der Stoel bena drukte gisteren nog eens dat er- mogelijk is omdat de VRR minder inwoners van Zuid-Vietnam onder controle heeft dan het regime in Saigon. De minister handhaafde zijn toezegging met de VRR en Sai- de uitvoering van de Parijse vredes akkoorden. 'Tien jaar achter' De PvdA-woordvoerder Ter Beek kreeg het danig aan de stok met de j CPN-fractieleider Bakker over de houding van de PvdA. Bakker was zeer verbolgen over het feit dat PvdA en PPR zijn motie niet steunden. 'De PvdA loopt al tien jaar achter de feiten aan, het wordt tijd dat dat eens verandert', zei Bakker. De PvdA woordvoerder slaagde er niet in deze opmerkin gen van Bakker te voorkomen door uiterst snel het spreekgestoelte te Van onze Haagse redactie OEN HAAG De regering is niet van plan het gebruik van aardgas j als autobrandstof te stimuleren. De belangrijkste reden is, dat het ge- i bruik weinig goedkoper Is en het verbruik, gezien de grote vraag, toch beperkt moet worden. Minister I westerterp van verkeer en water staat antwoordt dit aan de Kamer- j leden De Boer en Vermaat (beiden i ARP), die vragen stelden over de experimenten met aardgas-auto's in J Groningen. Ge aardgas-auto moet niet geheel I worden afgewezen, antwoordt mi- alster Westerterp. Aardgas is im- niers een nationale brandstof, ^aarover kan worden beschikt, als de olietoevoer weer stagneert. DEN HAAG Volgens de resulta ten van de volkstelling van 1971 is de bevolking van Suriname als volgt samengesteld gezien naar de her komst: Hindostanen 142.300 Creolen 118.500 Indonesiërs 58.900 Boslandcreolen 39.500 Indianen 10.200 Chinezen 6.400 Europeanen 4.000 Overige 5.000 andere bevolkingsgroepen wordt zelfs als verraad beschouwd. Intussen heeft de Surinaamse pre mier Arron zich wel bereid getoond met de VHP-oppositie in de staten (het Surinaamse parlement) te gaan praten. Het gesprek wordt ge houden op 7 maart in Paramaribo. Het koninkrijksberaad over de ko mende onafhankelijkheid wordt maandag 17 maart gehouden. De delegatie hanteert het dreige ment van een massale uittocht naar Nederland ('we kunnen een boot huren en dan kost de reis dertig gulden per persoon') onder meer om te voorkomen dat de Cre olen in de staten de onafhankelijk- verlaten nadat hij de stemverkla ring had uitgesproken. Kamervoor zitter Vondeling riep hem namelijk terug om de opmerkingen van Bak ker te beantwoorden. NAVO-commissie De Kamer verwierp gisteren voorts een PSP-motie voor de erkenning van het oppositionele regiem In Cambodja. De Kamer ging wél ak koord met een motie om te berei ken dat de NAVO de activiteiten van de NAVO-commissie over de uitdagingen van de moderne maat schappij beëindigt. De Kamer was het erover eens dat de commissie, die speciaal op milieugebied werk zaam is, niet thuis hoort in deze defensieorganisatie. De PSP trok gisteren een motie voor verscherping van het Neder landse beleid jegens Chili in. De motie betrof het verleden week ge voerde overleg over Chili in de VN- commissle voor de rechten van de mens. De motie had nu geen zin meer omdat dit overleg was beëin digd. De Kamer verwierp eerder deze week twee moties van WD en ARP tegen de ontwikkelingshulp aan Cuiba en Jamaica. Deze hulp gaat nu gewoon door. held 'er door slepen'. Zoals bekend is een deel van de Javaanse min derheid en de oppositie van de VHP vóór het aanvaarden van de onaf hankelijkheid met twee-derde meerderheid van stemmen volgens de regels van de grondwet en het statuut. In het manifest wordt dan ook sterk het accent gelegd op de grondwettelijke waarborgen tegen de overheersing door de Creolen. Morele plicht Over de mogelijke massale over tocht merkt Somohardjo nog op: 'Wij als Javanen zijn gewend aan armoede en ellende. Wij zijn ook als haringen in een ton naar Suri name gebracht'. De delegatie herinnert in het ma nifest aan de 'schandelijke ronsel praktijken' om Javanen tussen 1890 en 1939 naar de plantages in Suri name te brengen. Daarom heeft de Nederlandse regering een speciale verantwoordelijkheid ten opzichte van de Javaanse bevolkingsgroepen om hen te beschermen tegen de Creolen en hen te verplaatsen naar Nederland of een ander democra tisch land. Koningin Juliana wordt in het ma nifest op haar speciale morele plicht gewezen, omdat 'twee gene raties Javanen in Suriname hun bloed, zweet en tranen hebben moeten geven aan arbeid op Neder - A. L. ter Beek: snel van spreek gestoelte. DEN HAAG Het verbruik van olieprodukten in ons land is in 1974, te oordelen naar de door het cbs verstrekte cijfers over de afle veringen op de binnenlandse markt, met ruim 12 pet gedaald ten opzichte van 1973; De afleveringen bedroegen in 1974 (afgerond) 22,2 miljard kg. tegen 25,375 miljard kg in 1973. Aan motorbenzine werd 3,2 miljard kg verkocht tegen 3,6 miljard kg in 1973. Het naftaverbruik was met 5,5 miljard kg nagenoeg even groot als in 1973. Aan petroleum werd nog maar de helft verkocht van de in 1973 verbruikte hoeveelheid, name lijk 702 miljoen liter tegen 1.420 miljoen liter. De verkoper van gas- en dieselolie daalden van 8,8 mil jard liter naar 7,1 miljard liter. Het verbruik van zware stookolie liep terug van 4,7 naar 3,4 miljard kg. De export van olieprodukten is ge daald van 41,7 miljard kg in 1973 tot 39,4 miljard kg in het afgelopen jaar. landse plantages, waar onder meer het Koninklijk Huis aandeelhouder was. Deze Javanen zonder enige pensioenrechten zijn als vrijwel statenloze burgers overgeleverd aan het totalitaire Creoolse regiem'. Een grief van de Javanen is, dat de tegenwoordige Surinaamse minister van binnenlandse zaken een beleid voert, waardoor de verstrekking van Nederlandse paspoorten wordt vertraagd. Zo wordt aan een systeem gewerkt om de 'in angst voor de Creoolse onafhankelijkheid vluchtende bevolking nog de pas af te snijden'. Stichting Om de Javanen in Suriname te beschermen en naar Nederland over te brengen is een stichting opgericht. Deze organisatie wil in het uiterste geval de massale over tocht organiseren ('voor degenen, die niet kunnen betalen lenen we het geld'). De stichting werkt ook aan een plan om op het moment dat de onafhankelijkheid van Suriname een feit wordt, als Javanen massaal een excursie te maken naar het buitenland (een eilandje in de buurt) om zo de Nederlandse natio naliteit te kunnen behouden. Zoals bekend heeft de koninkrijkscom missie voorgesteld, dat de Surina mers in het buitenland Nederlander kunnen blijven. De delegatie heeft de laatste dagen met tal van Nederlandse ministers, parlementsleden en ambtenaren gesproken en vooral gewaarschuwd tegen de toenemende raciale span ningen, die 'ieder moment kunnen uitbarsten' in een bloedbad. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Elf oliemaatschap pijen hebben een gezamenlijk hulp verleningsapparaat op touw gezet om de schade aan de gemeenschap bij verontreiniging door oliepro dukten tot een minimum te beper ken. Dit heeft minister De Gaay Fortman meegedeeld aan alle colle ges van B. en W. De betrokken oliemaatschappijen zullen zo nodig over en weer mate rieel en de nodige specifieke kennis beschikbaar stellen, in geval van bijvoorbeeld het lek raken van een tankwagen. Zij hebben Nederland hiertoe verdeeld in acht regio's, waarin de coördinerende functie steeds door twee, dag en nacht bereikbare oliemaatschappijen wordt vervuld. Daarnaast is er een landelijk coördinatiepunt voor het vervoer van aardolieprodukten te water. Op deze punten zijn gege vens beschikbaar welke tankauto's of lichters beschikbaar zijn om een produkt over te nemen, waar be strijdingsmiddelen beschikbaar en deskundigen bereikbaar zijn. Wanneer assistentie gewenst is kan dit door tussenkomt van de alge mene verkeersdienst van de rijks politie in Driebergen worden ver kregen. Hier zijn steeds de contact personen van de oliemaatschappij en in de verschillende regio's be kend. De kosten van deze hele organisatie zullen door de maatschappijen zelf worden gedragen. De kosten van hulpverlening op verzoek van qen overheidsdienst, voor zover het pro- dukten betreft van een niet aange sloten oliemaatschappij, zullen aan de betrokken overheidsdienst in re ening worden gebracht. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De Hagenaar K. R. Oosterhuis gaat van de Nederlandse staat één miljoen gulden smarte geld eisen. Hij doet dat wegens een ernstige fout, die ëen apotheek in de residentie zou hebben gemaakt bij de levering op recept van een geneesmiddel. De heer Oosterhuis, directeur van de Algemene Nederlandse Patiën tenvereniging in oprichting, is hierdoor ongeneeslijk doof aan bei de orden geworden. Het hoofdmotief om de claim juist bij de Nederlandse staat in te die nen is voor de heer Oosterhuis het feit dat blijkens de Nederlandse medische wetgeving de overheid de officiële geneeskunde voorstaat en propageert 'niet ten behoeve van de patiënt'. Deze onbegrijpelijke negatieve ter minologie speelt steeds in de me dische wereld een zeer fatale rol juist met betrekking tot het gede creteerde leveringssysteem van de uiterst gevaarlijke moderne genees middelen, aldus Oosterhuls. Volgens hem en één van zijn advo caten is het voor de eerste maal dat een dergelijk proces wordt ge voerd tegen de Nederlandse staat. Van onze parlementsredactie DEN HAAG De dodenherdenking zal dit jaar gewoon op 4 mei wor den gehouden, hoewel die dag op zondag valt. Dit antwoordt minister De Gaay Fortman op vragen van de tweede kamerleden Jongeling (GPV) en Abma (SGP). De minister herinnert aan een uit 19G7 daterend advies van de voor- Voor de jongere vrouw bracht hij een robe manteau, een deux pièce en een robe housse van een soepel vallende velours suède, waarvan de belijning fraai wordt benadrukt door contrasterende biesjes in de naden. Veel vrouwen zullen zich deze zomer prettig voelen ln zijn semi sportieve pakjes en jurkjes in off white katoen. Opvallend goed en draagbaar bij gekledere gelegenheden zijn een aantal gedessineerde voile jurkjes, gedragen op effen rechte japonnen. Door de hele dunne stof, gestrikte ceintuurtjes op bloezende lijfjes en open waaierende splitten vóór en in de zijnaden is het effect bij het bewegen romantisch en zwierig. Hermés uit Parijs maakt behalve de bekende zijden shawls ook couture, sportieve kleding en allerlei denk bare accessoires, waarvan een ge deelte is opgenomen in de collectie van maison Kuiper. Het hele Franse modebeeld is goed vertegenwoordigd, met mooie wijde maar sluikvallende mantels, bind- ceintuurs over bloezende lijfjes en wijd uitwaaierende rokken. De rok- Staatssecretaris Van Huiten vreesde moeilijkheden bij de Post-Chèque- en Girodienst, waarop hij de water schappen en provinciale besturen heeft willen vragen, zorgvuldigheid bij de beslaglegging in acht te ne men. Met name de VVD'er Koning verwijt staatssecretaris Van Huiten geen loyale medewerking aan de uitvoering van de wet te hebben gegeven. Ook de KVP'er ir. Corne- lissen had weinig waardering voor het beleid van dr Van Huiten. Dat gebrek aan waardering kwam wat de KVP betreft ook voort uit het feit, dat dr Van Huiten had gezegd, aan een verhoging van de postta- rieven niet zo zwaar te tillen als een verhoging van de telefoontarie ven. Staatssecretaris Van Huiten zei verder weinig te voelen voor een inhaalprogramma voor telefoonaan- sluitinge, waarom de CHU'er Tol man in een motie had gevraagd. Volgens de staatssecretaris kan op voering leiden tot overbelasting van de centrales. Bovendien is er eigenlijk al sprake van eenè in haalprogramma, want in 1974 wer den tweeëneenhalf keer zoveel tele foons aangesloten als in 1966. Wegen In een aantal moties van progres sieve zijde wordt aangedrongen op herziening van de drie omstreden rijkswege 14, 19 en 28.. Minister Westerterp liet blijken, vast te hou den aan de uitvoering van deze wegen, zoals hij dat ook al schrifte lijk had gedaan. naamste verzetsorganisaties om de dodenherdenking (die toen op He melvaartsdag viel) gewoon op 4 mei te houden en dit, ongeacht de dag, voortaan altijd te doen. De minister vindt het overigens helemaal geen bezwaar dat de do den op zondag worden herdacht. 'De kerken hebben daardoor een bijzondere gelegenheid aan deze herdenking een geheel eigen accent te verlenen', aldus de bewindsman. ken van de tailleurs zijn vaak recht en hebben als garnering plooitjes aan de band, een knoopsluiting en schuine steekzakken. Yves St. Laurent, Dior, Ricci, Laro- che en Balmain: allemaal grote na men die veelvuldig in de collectie voorkomen. Karl Lagerfeld voor Cloé, Ted Lapidus en Paco Rabane vallen op door jeugdige ontwerpen, waarmee de jongere cliëntele van maison Kuiper erg gelukkig zal zijn. Pastel kleuren, speciaal wit en beige tinten voeren de boventoon. Voor de avond is er een uitgebreide keuze, van kleurrijke Italiaanse zij- dén jersey (verschillende dessins in een model) in exotische ontwerpen, tot bijzonder elegante gala robes van Balmain, Nina Ricci en Gi- venchy. Van deze laatste ontwerper was er een witte avondjapon met een diep rugdecollété en ragdunne schouderbandjes. Van boven tot over de heup zaten ingestikte plooi en die in de rok met zilveren bor duursels uitwaarderden. Een feest voor het oog, zoals bijna de hele collectie. Staatssecretaris Van Huiten PARIJS (Reuter) Volgens krin gen rond de OESO. (Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling) zullen de tekorten op de betalingsbalansen van de indus trielanden meevallen dit jaar. In totaal wordt er een tekort van 30 miljard dollar verwacht, terwijl een eerdere schatting van 38,5 miljard sprak. De nieuwe schatting is af komstig van een routinevergadering van de 22 OESO-leden. Volgens de jongste ramingen zou West-Dults- land een overschot van 8 miljard dollar hebben (zou eerst 6 miljard zijn). Frankrijk zou niet op een tekort van Sl/4 miljard dollar zijn uitgekomen maar ergens tuusen de 4 en 5 miljard. Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het is voor li chamelijk gehandicapten nog altijd erg moeilijk, om in het arbeidsproces te worden opge nomen. Ook de overheid maakt fouten op dit punt: door bij sol licitaties, lichamelijk gezonden te laten voorgaan boven licha melijk gehandicapten, ongeacht de capaciteiten. Dit is een van de belangrijkste zaken, die 24 en 25 maart, op een congres van de Nederlandse Vere niging voor Revalidatie aan de orde komt. Dit congres wordt in Lunte- ren gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van deze vere niging. Het doel van het congres is vast te stellen wat de belangrijkste knelpunten zijn voor lichamelijk ge handicapten nu en in de toekomst. Voor het congres zijn alle vereni gingen voor gehandicapten uitge nodigd, evenals vertegenwoordigers van de overheid. Premier Den Uyl, staatssecretaris Mertens (Sociale Zaken) en een tiental Tweede Ka merleden hebben toegezegd te zul len komen. Een belangrijk knelpunt is ook nog altijd de voor de gehandicapten on bereikbaarheid van openbare ge bouwen. Al jaren strijden gehandi capten-organisaties om dit punt te verbeteren en langzamerhand zijn er resultaten te zien. Er zijn de laatste jaren zo'n vijfhonderd openbare gebouwen aangepast aan door de gehandicapten zelf opge stelde eisen. Bovendien is er nu een dertigtal benzinestations met aangepaste toiletten en hun aantal groeit zeer snel. Uigangspunt van het congres is de nota 'Signalen', samengesteld door de vereniging naar aanleiding van een aantal gespreksweekends met gehandicapten. Op de tweede congresdag zal een discussie worden gehouden tussen bewindslieden en kamerleden ener zijds en gehandicapten anderzijds. Wetsontwerp Nederlandse Vereniging voor Reva lidatie leverde gisteren nog kritiek op het ontwerp voor een Algemene Arbeidsongeschiktheidwet (AAW), eind vorig jaar bij de tweede kamer ingediend. Zij vindt onder andere dat er te weinig wordt gedaan voor de gehandicapte gehuwde vrouw. Zij wil in de wet de mogelijkheid zien opgenomen voor deze groep om permanente gezinshulp te krij gen. 'De minister heeft deze kwes tie afgedaan met de opmerking, dat er toch geen gezinshulpen te krij gen zijn, maar met voldoende fi nanciën is het wel degelijk moge lijk', aldus een woordvoerder van de vereniging. AMSTERDAM 'Een grove in breuk op de privacy'. Zo kwalifi ceerde Ide Amsterdamse officier van justitie, mr. J. H. C. Pieters, de activiteiten van de 39-jarige E. N., die een microfoon in de slaapkamer van een echtpaar in de Sassen- heimstraat in Amsterdam aan bracht om op zijn bij Ifet gezin gehuurde zolderkamer gesprekken en andere bezigheden te kunnen afluisteren. Verdachte, die vier jaar bij het echtpaar had gewoond, moest te rechtstaan voor de politierechter, maar was niet verschenen. Con form de eis werld hij wegens het voorhanden hebben van afluister apparatuur tot 250 gulden boete veroordeeld. Bij de behandeling bleek, dat N. ertoe was gekomen omdat de vrouw des huizes de liefde die hij voor haar koesterde niet beantwoordde. Toen het echtpaar begin vorig jaar met vakantie ging en hij de huis sleutel kreeg om voor de planten te zorgen maakte hij van de gelegen heid gebruik om zijn af luisterplan uiit te voeren. Hij installeerde mi crofoon onder het echtelijke bed en verbond het apparaat vervolgens met een ontvanger op zijn boven de slaapkamer gelegen zolderkamer. De microfoon werd pas een half jaar later bij een grote-schoon- maakbeurt van de kamer ontdekt. (ADVERTENTIE) A Als lippen .schraal zijn, trekken, pijn doen. zijn ze toe aan Labello, de stick die verzacht en beschermt^ CA Zomer winter. 1 [Qlj HEERENVEEN De zeventienjari ge Joh. Bosma uit Oudega is om het leven gekomen nadat hij was overreden door een vrachtwagen. De jongen behoorde tot een groepje van zes dat met drieën op de flets naast elkaar reed. De voorste drie gingen achter elkaar rijden, om een vrachtwagen te laten passeren. De buitenspiegel van de vrachtwagen raakte echter de buitenste van de drie. die naast elkaar bleven rijden. De jongen viel om en kwam onder een wiel. Meest fundamentele mensenrecht Van een verslaggever UTRECHT Het is dringend noodzakelijk dat er internationale rechtsnormen komen die het recht van alle mensen op een on gestoord verblijf in de woonplaats van hun keuze eerbiedigen. Dit stelt mr. F- H. E. W. du Buy, wetenschappelijk medewerker voor rechtsgeschiedenis aan de rijksuniversiteit van Utrecht, in het proefschrift waarop hij gisteren in Utrecht is gepromoveerd. Het proefschrift heeft de Duitse titel 'Das Recht auf die Heimat', omdat deze Duitse term volgens de heer Du Buy het best de bedoelin gen weergeeft. Volgens mr. Du Buy is dit 'recht op een tehuis' een van de meest fundamentele mensen rechten', maar juist daardoor Is het moeilijk in een sluitende formule ring te vangen. Daarbij komt, dat, afgezien van oorlogsomstandighe den, een aantal landen dat recht niet of niet volledig erkent. Er zijn mede daardoor ook in 1975 nog geen internationaal erkende regels, die het recht op een thuis aan ieder toekennen, maar er zijn wel miljoenen van huis en goed verdre ven mensen: zoals Palestijnen, be volkingen van oorlogsgebieden als Cambodja, Laos en Vietnam. PTT Hoewel niet ln volle omvang verge lijkbaar met het genoemde soort 'ontheemding' meent mr. Du Buy dat ook gedwongen verhuizing van bijvoorbeeld ambtenaren naar an dere delen van het land (zoals nu het geval is met een aantal PTT- dlensten) op gespannen voet kan staan met een volledig recht op een eigen thuis. 'Hoewel ln vele staten de overheid zekere garanties geeft aan haar on derdanen voor een ongestoord ber- blijf in hun domicilie, is toch ge bleken', aldus dr. mr. Du Buy, 'dat in sommige staten de burgerbevol king tot dusver op zeer onvoldoen de wijze is beschermd tegen maat regelen van de eigen overheid, die erop zijn gericht eigen onderdanen uit hun domicilie te verdrijven'. De twee grote machtsblokken in de wereld zullen volgens mr. Du Buy weinig geneigd zijn de rechtsnorm over het 'recht auf die Heimat' te formuleren. Het enige wat volgens hem hieraan op internationaal ge bied kan worden gedaan is sa menwerking tussen staten, die dat recht wél willen erkennen. Van onze parlementsredactie i DEN HAAG De officiële betrekkingen tussen Nederland en Zuid-Vietnam blijven ongewijzigd. Een meerderheid in de Tweede Kamer verwierp gisteren drie moties van de linkse fracties om deze betrekkingen te veranderen. De Kamermeerderheid (KVP, AR, CHU, VVD, DS'70 en de kleinere fracties ter rechterzijde) steunde het beleid van minister Van der Stoel, die zich hardnekkig tegen de moties had verzet. Van onze parlementsredactie DEN HAAG Staatssecretaris Van Huiten (verkeer en water staat) heeft gisteren in de Tweede Kamer van verschillende kan ten kritiek gekregen op zijn houding inzake de beslaglegging op het girotegoed van een honderdtal mensen, die weigeren de milieu heffing te betalen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 11