Beste Boeren, Burgers en Buitenlui, scheren begint voortaan met een B. Projectonderwijs voor de kleuters Prachtige vertolking van Haydns De Morgen deBijenkorfffjl De Rode B van Bartex. Zeshonderd maal 'Kwartetten' Navajo-kleden in Stedelijk museum Verleden en heden te zien in Wenen Bolsjoi-opera naar de VS 'Schelfhout' ging voor 88.000 gulden van de hand Op zoek naar oude tekeningen Heel,heel veel geurige patés en een groot assortiment verrukkelijke charcuterie, waaronder vele die Nederland nog niet kent. De hele maand maart in de Bijenkorf te proef. Notedopserie erg geschikt TROUW/KWARTET DONDERDAG 6 MAART 1975 II Theo Olof viel in voor zieke collega's door Jac. Kort AMSTERDAM In de kringen waarin men vroeger vol ontzag over de 'drie grote B's' sprak, waarmee men Bach, Beethoven en Brahms bedoelde, had men ietwat meewarig en neerbuigend over 'de oude Haydn'. Inmiddels zijn wij, misschien wel dankzij radio en grammofoonplaat, tot de ontdekking gekomen, dat Haydn ook jong geweest is en dat hij tijdens zijn lange leven een schat van meesterwerken heeft geschreven, die na twee eeuwen nog 'jong', oftewel springlevend zijn. Belg, Rudolf Werthen. Maar dins dag-ochtend om negen uur moest ook hij wegens ziekte afzeggen. Ge lukkig hebben we in Nederland ook nog wel enige violistisch talent. Om half tien zegde Theo Olof toe, dat Hij de leeggekomen plaats zou in nemen. De manier waarop hij dat heeft gedaan, is boven alle lof verheven. Prachtig van technische gaafheid, maar bovenal van een artisiteke noblesse, die slechts weinig violis ten in dit overbekende Concert aan het licht weten te brengen. Dit programma, dat na de pauze Debussy's Prélude en Ravel's La Valse bevat, gaat a.s. dinsdag op nieuw in Amsterdam. Wij hopen voor Rudolf Werthen, dat hij hersteld zal zijn en voor het publiek, dat hij Theo Olof zal eve naren. Tijdens het PMC-concert hoorde ik het Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Anton Kersjes zo'n werk spelen: de Zesde van de hon derd-en-zo veel symfonieën, die Haydn heeft geschreven, en die De Morgen is genaamd. (Er bestaan ook nog een Middag en een Avond, nr's 7 en 8). Welk een verrukke lijke muziek Haydn In zijn jonge jaren reeds schreef en hoezeer hij toen reeds met meesterschap bezat, dat hem nog tijdenszijn leven wereldberoemd maakte, is in Le Matin volledig te horen. Het orkest gaf er een prachtige vertolking van, waarbij de viool- en cellosoli in het Adagio en de fagot- en contrabas solo in het Trio van het Menuet evenzoveel hoogtepunten waren. 'De Russische violist Michael Fich- tenholz zou hierna Mozart's Concert in A groot (K.V. 219) vertolken. Hij kreeg kortgeleden een lichte hart aanval, zodat zijn plaats zou wor den ingenomen door de 29-jarige AMSTERDAM Fons Jansen is dinsdagavond in Amstelveens Cul tureel Centrum In de bloemetjes gezet, en gevierd met een feestje, omdat hij zijn programma Kwartet ten voor de zeshonderdste keer bracht. Hij heeft er drie jaar mee gedaan en is er nog niet geheel mee uitgespeeld. Wel gaat hij van de zomer aan een nieuw program ma werken, aan het vijfde, en de eerste voorstellingen daarvan zullen in september in Amstelveen worden gegeven. AMSTERDAM Het Stedelijk Mu seum in Amsterdam krijgt van 8 maart tot 20 april een tentoonstel ling van 19e-eeuwse Navajokleden. De door de Indianen gemaakte kle den zijn bijeengebracht, uit open bare en particuliere collecties, door het Los Angeles County Museum of Art en de verzamelaar Antony Ber- lant. AMSTERDAM Het Van Gogh- ipuseum krijgt van 15 maart tot 14 april een tentoonstelling Verleden en Heden van Wenen. Uit het ver leden zijn er voorbeelden van schilder- en beeldhouwkunst, archi- tektuur, grafische kunst, kunstnij verheid, mode en werken in de Jugeddstil, van o.m. Gustav Klimt, Egon Schiele en de architekten Ot to Wagner en Josef Hoffman. In 1898 richtten jonge kunstenaars in Wenen de Wiener Secession op en in hun nieuwe tentoonstelling- gebouw exposeerden zij meubels, il lustraties, plakkaten, mode-ontwer pen onder het devies 'de tijd haar kunst, de kunst haar vrijheid'. De 'Kunstschau van 1908 en 1909 was een hoogtepunt van de Jugendstil in de latere vorm. Het heden van Wenen zal vertegenwoordigd zijn door aquarellen, etsen, tekeningen, houtsneden, gekarakteriseerd als 'expressief realisme'. Verder komt er een maquette van Wenen, een Weens café met de specialiteiten ln koffie en gebak, en zullen er films gedraaid worden over Klimt. Johan Strauss, moderne kunst en Weens caféleven. WASHINGTON De Bolsjoi-opera gaat eind april naar de Verenigde Staten om daar, in New York en Washington, voorstellingen te ge ven van Boris Godoenov, van Moessorgsky, Eugene Onegin en Schoppenvrouw van Tsjaikovski, Oorlog en Vrede en De speler van Prokof jev. De opera maakt zo'n tournee voor het eerst. Het Bolsjoiballet doet te gelijkertijd de tierfde toernee. In tien plaatsen zullen voorstellingen gegeven worden van Het Zwanen- meer en De schone Slaapster op muziek van Tsjaikovski, Giselle van Adam. Spartak van Katsjatoe- riah, en Iwan de Verschikkelijke van choreograaf Grigorovitsj op de (film)muziek van Prokofjev, een nieuw ballet dat een maand gele den in Moskou in première ging. De opera komt ook nog met een première naar een oorlogsstuk van Boris Vasiliev met muziek van Ki- rill Molchanov. De vijftig Bolsjoi- artiesten zullen drie maanden in de USA blijven. Een ander deel van het Bolsjoi-ballet, met Plisetskaja erbij, gaat op tournee door Zuid Amerika en Japan mét de balletten Anna Karenina en Carmen. AMSTERDAM Op de schilderij enveiling van Mak van Waay bracht een winterlandschap van A. Schelfhout achtentachtig duizend gulden op. Voor kleinere panelen werden zevenenveertig en vieren veertig duizend gulden geboden. Andere hoge prijzen waren zesen vijftig duizend voor een getekend paneel van W. Verschuur, drieën dertigduizend voor een B. J. van Hove, vqorstellende Het Spui in Den Haag, en eenendertig duizend voor een schoenmakerswimkeltje van D. Bles. AMSTERDAM Sotheby Co, uit Londen, geloven dat vele Nederlan ders nog oude Nederlandse, Vlaam se. Duitse, Italiaanse tekeningen bezitten zonder te weten van wie en wat tegenwoordig de (hoge) waarde zou kunnen zijn. Daarom komen er, van donderdag 20 tot zaterdag 22 maart, twee specialisten naar Mak van Waay, Rokin 102, Amsterdam, om van half tien tot zes tekeningen te beoordelen. Op 12 juni houdt Mak van Waay een vei ling van tekeningen van oude meesters, waarvoor Sotheby ook een collectie stuurt en nog teke ningen wil aannemen. De paté pintandon chambertin (100 gram 2.10) bijvoorbeeld, en de gemberpaté (100 gram 2.40) En een hoeveelheid worstsoorten, die Nederland vast nog nooit geproefd heeft. De hele maand maart demonstreren we al deze nieuwtjes, en mag u keuren wat u wilt (ook van onze overige pxté's en vleeswaren, vraag gemstl) Bovendien zijn er heel veel prijswinners, bijvoorbeeld de truffel-leberwurst, normaal per 150 gram 2.97, nu 2.65 Of een Duitse boerenmetworst ruim 450 gram normaal 5.50 nu 4.50 En de paté campagnard in een aardewerk caquelon, normaal 10.95,nu 8.95 (650 gram). Toegift: vier paté's zijn er in een originele aardewerk wijnbeker. Bij elke beker hoort een gratis waardebon. Voor zes van deze bonnen krijgt u eveneens gratis een bijbehorende wijnkan. Afd. Levensmiddelen Scheren begint met de rode B van Bartex. Scheercrème uit de eerlijke, royale, rode pot. Boordevol zeep. En bescheiden in prijs. U kunt u daarmee inzepen met of zonder kwast. Net wat u het lekkerst vindt. Naast de vertrouwde pot brengt Bartex nu ook een spuitbus met schuim voor de snelle scheerders. En een .klassieke stick vgor de ouderwets degelijke scheerders. U kiest maar. Zolang het maar begint met een B. laat voorts achterin de uitgave een aantal Geuzenliederen afdrukken, waarbij de hoop wordt uitgespro ken, dat die op school, thuis of ia de jeugdclub worden gezongen..,! Er zijn overwegend goede tekenin gen van Gebrand Jaspers. (Prijs: 8,90). Romantisch Het bij dezelfde uitgeverij versche nen boek van Johan Ballegeer, JU DITH. bevat een vrijmoedig-ro- mantische en bont-avontuurlijk? geschiedenis over een prinses, de even ondernemende als charmante dochter van Karei de Kale, die na vele verwikkelingen trouwde met Boudewijn met de IJzeren Arm (omsteeks 879), die als de eerste graaf van Vlaanderen de geschiede nis Inging. Koningin Judith ze trouwde éérst met een Engelse ko ning is als een verre voorloop ster van de vrouwenemancipatie te beschouwen. (Prijs: 8,90). René Swartenbroekx is een.schrij vend onderwijzer uit Belgisch-Lim burg, die les geeft aan een school, waarvan de bevolking uit 20 natip- naliteiten bestaat. Zijn verhaal 'Reis tussen twee dromen', gaat over een Marokkaans jongetje zoon van een gastarbeider in België Actueel en informatief. (Prijs: 8,90). De Zeeuwse auteur Henri Ar noldia schreef voor jonge ogen 'Holleja* en de vliegtuigkapers', over de ba ron-detective van die naam, waar bij de actie om kapers onschadelijk te maken is geïnspireerd op di eenmalige Israëlische taktiek, dj? bestond uit het inschakelen van ah politiemannen vermomde monteurs (Prijs: 3,90). De winnaar van de Belgisch? Staatsprijs 1975 voor jeugdlitera tuur Guido Staes Het bij Standaard een jeugdomnibus ver schijnen drie verhalen. 'En toen kwam mijnheer Pratt, Juffroüi Prally De Zeven pijltjes. Wal zonderlinge geschiedenissen en aan de langdradige kant. (Prijs: 21,50.). Projectonderwijs voor de aller- kleintjes is niet zo simpel. De jong- sten willen wel graag een beetje systematisch leren, maar het ont breekt vaak aan materiaal. De uit geverij L. J. Veen in Wageningen komt met een serie van tien boek jes op de markt, de Notedopserie die ons erg geschikt lijkt als uit gangspunt voor projectonderwijs in de kleuterschool of ln de eerste klas van de basisschool. In elk van de boekjes wordt een onderwerpje afgerond behandeld. Het boekje over speelgoed bespreekt de soorten speelgoed: waar het van gemaakt is, wat je er mee kunt doen, dat je het zelf ook kunt maken, maar dat het meestal uit een fabriek komt en dat er speelgoed is voor gebruik in bad of op straat. De onbekende woorden worden achterin het boek je (25 bladzijden) nog eens her haald. De Notedopserie is door een groep Engelse onderijsmensen gemaakt en nu aan de Nederlandse situatie aangepast. Dat de boekjes door pe dagogen zijn gemaakt betekent in tussen niet dat zij alleen maar geschikt zijn voor het onderwijs. Ook thuis zullen de ouders van leergierige kinderen er veel plezier mee hebben. De prijs van 4,50 zijn de boekjes ruim waard. Wij hebben vroeger al eens er op gewe zen hoe goed de boekjes zouden passen in een schoolbibliotheek, waar voor de kleintjes soms erg weinig te vinden is. 'Veelvraat' In 'De vrede van Veelvraat' wordt een van de grote-mensen-proble- men van deze tijd voor kinderen van zes tot negen jaar op betrekke- Ujk eenvoudige wijze verwoord en uitgebeeld. Koning Leeuw gaat voor zijn arme volkje op zoek naar voedsel bij het rijke buurland van de allerdikste koning. Het dikbuik- leger probeert hem te grijpen maar loopt in het arme land letter lijk vast: de karrevrachten eten helpen niets. Wat daar wel gebeurt vertelt Michael Foreman (in een vertaling van Paul Biegel) natuur lijk ook, want daar gaat het om. De uitstekende illustraties overheersen (terecht) de tekst in dit boek, het geen in de prijs tot uitdrukking komt: 9,90. Het is een uitgave van Van Holkema Warendorf (Unieboek, Bussum). Voor jongens en meisjes vanaf tien jaar is Standaard Uitgeverij (Ant- werpen-Amsterdam) een nieuwe serie begonnen met de muis Willie Wip in de hoofdrol. In het eerste boekje ('Willie Wip, de moedigste muis ter wereld') gaat hij als ver stekeling mee in een ruimteschip en redt hij de astronauten van mon sters op de planeet Pluto. In 'Willie Wip, de wilde piraat' maakt hij een reis door het verleden en wordt hij onder meer scheepsmuis op een middeleeuws piratenschip. Er zit spnning en vaart in deze door Do- ris Dom in het Duits geschreven en goed vertaalde boekjes (88 en 90 blZ., per deeltje ƒ8,50). Michiel de Ruyter Hendrik Jespers, een Belgische hoofdinspecteur van het onderwijs, heeft in de reeks Zegelvikings (Standaard Uitgeverij Antwerpen- Amsterdam) een boek geschreven: 'Michiel de Ruyter, onze zeeheld'. De auteur spreekt van 'onze' omdat hij in z'n inleiding uitgaat van de gemeenschappelijke Nederlandse stam, die ouder is dan beide konink rijken van de Lage Landen. Het verhaal voor jongeren van 12 tot 15 jaar heeft opmerkelijke facetten: Jespers wijdt een beduidend aantal pagina's aan het gezin De Ruyter, aan de jeugd van Michiel, uiteraard geromantiseerd, maar als tijdbeeld informatief. En in de tweede plaats wordt het calvinisme van de Zeeuwse held breed uitgemeten. Hij

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10