Ontwikkelingsbeleid in Suriname was te veel op grote projecten gericht VVDM-ers vandaag voor Hoog militair gerechtshof AHes past bij aHes De vertraging in de bouw en de CHU de BijenkorfJ^g Eigen krachten hadden meer gestimuleerd moeten worden Suggestie voor uitbreiding van voedselproduktie Kabinet overweegt inkomensgarantie voor zelfstandigen Akkoord over CAO textielindustrie Artikel ondermijning van krijgstucht Tweegraden-stelsel voor leraren kan nog niet ingevoerd of de wonderlijke mogelijkheden van de verwisselbare kindermode TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 MAART 1975 9 Doorknooprokje van stevige katoen, naturel en blauw, 92 t/m 110, 29.95 jgM* Dun katoenen cowboy-shirt, naturel en blauw, 116 t/m 164. Katoenen "sSjL .denim jeans, 92 t/m 176, v.a. 20.- Katoenen denim I" Dikke M katoenen jeans M in naturel en blauw, m 116 t/m 164, 69.- Katoenen llqucftejasje piet cowboyprint, naturel en 1 blauw, 116 t/m 164,98.- Acryl blouse in o.a., groen, marine, rood, 92 t/m 176, v.a. 18.-& i Ecru pitjeskatoenen joansjack van Lee Cooper; j 92 tlm 110,59,95 gcrepsay iEcru pitjeskatoenen. I broek van flLce Cooper, M 1.92 t/m 110, jp '4 32.50 Katoenen cowboyblouse, naturel en blauw, 86 t/m 110, v.a. 89.95 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Het beeld van de Surinaamse samenleving is bij het naderen van dé zelfstandig heid van het land weinig opwekkend. Voor een werkelijke doorbraak naar een betere ontwikke ling zijn de voorwaarden nog niet geschapen. Dit schrijft de Nationale Advies Raad voor ontwikkelingssamenwer king (NAR) in een advies aan mi nister Pronk. De NAR constateert dat in de afgelopen twintig jaar het accent van de ontwikkelings strategie door de opeenvolgende Surinaamse regeringen steeds meer is gericht op grote projecten, waar door andere sectoren (denk bij voorbeeld aan de kleine landbouw) in de verdrukking zijn geraakt, hoewel juist die sectoren voorwaar de zouden kunnen zijn voor een blijvende gezonde ontplooiing. Ook werd in Suriname maar al te gemakkelijk van een bepaalde planning afgeweken, vooral onder de druk van een acute en toene mende werkloosheid. Deze afwij kingen hielden dan weinig verband 'met het beleid op langere termijn. Ook al was Suriname de laatste twintig jaar wat betreft de beste ding van de ontwikkelingsgelden formeel baas in eigen huis; de NAR concludeert toch tot een gezamen lijke Surinaams-Nederlandse ver antwoordelijkheid ten aanzien van het falen van grote delen van het ontwikkelingsbeleid in Suriname. Er had in deze afgelopen twintig jaar veel meer moeten (en kun nen) gebeuren aan het stimuleren van de eigen krachten (in de taal van de ontwikkelingsdeskundigen: de self-reliance) op het gebied van industrie en een meer intensief ge bruik van de aanwezige landbouw grond. Er zijn op .dit punt wel plannen geweest, maar die zijn of niet uitgevoerd, of ontijdig afge broken om de hier boven genoemde redenen. Dat betekent bijvoorbeeld voor de beroepssamenstelling van de Suri naamse bevolking, dat tussen 1953 en 1972 meer dan een halvering (va<i 49 procent van het totaal naar 22 procent van het totaal) van de mensen werkzaam in land bouw en visserij, een slechts heel geringe stijging van de arbeids plaatsen in de wel dure, maar weinig arbeidsplaatsen biedende mijnbouw en een verdubbeling in percentage van het aantal ambte- naren plaatsvond. Het grootste deel van de Inkom sten uit de bauxiet verdween in de salarispost voor deze ambte naren, zodat Suriname nu een ont wikkelingsland is (één van de wei nige ter wereld) waar niet gespaard, maar juist ontspaard wordt. Toekomst Wat de toekomst betreft: gezien de sombere schets van de huidige situ atie en de te verwachten ontwikke ling is de NAR ook bescheiden met suggesties voor de toekomst. Een paar van die suggesties: 1. Er zou ee<i internationaal con sortium moeten komen voor de sa menwerking bij de ontwikkeling van Suriname. Landen als Venezue la, de Verenigde Staten, Canada en ook Nederland hebben belangstel ling voor investeringen in Surina me - welnu: laten zij samenwer ken. 2. Surkiamè zelf zal moeten toe treden tot de Caricom, de economi sche gemeenschap voor het Carai- bisch gebied (hoewel daar gezien de samenstelling van .Suriname's im- en export op korte termijn ook weer niet zoveel resultaat te ver wachten. is). 3. De Nederlandse hulp zal in de toekomst gericht moeten zijn op de bevordering van activiteiten, die vooral de werkgelegenheid vergro ten. Een systeem van sociale voor zieningen (kinderbijslag, oudedags voorziening, ziekteverzekering) moet in beginsel niet uit de ont wikkelingshulp, maar uit eigen middelen van Suriname komen. 4. Uitbreiding van de voedselpró- duktie (mede gezien de werkgele genheid die daardoor in de kleine landbouw wordt geboden is dit zélfs zeer urgent). Minderheidsnota Bij het advies is ook een nota gevoegd van een minderheid in de commissie (negen van de 63 le den). Dejse minderheid meent dat het meeirderheidsadvies 1 niet aan sluit bij het grondbeginsel van het Nederlandse ontwikkelingsbeleid. Ook voor Suriname geldt dat de groepen die in de grootste armoede leven een zo direct mogelijke bij drage moeten krijgen voor verho ging van de welvaart. Volgens de minderheidsgroep moet het ontwikkelingsbeleid erop gericht zijn zowel de buitenlandse als de binnenlandse machtsverhoudingen te wijzigen. Het internationaal eco nomisch systeem werkt in het voordeel van de rijke landen en daarom heeft Nederland - als rijk land - een speciale verantwoorde lijkheid ten aanzien van Suriname. Tot de leden van de minderheids groep horen onder meer drs. G. H. Terpstra, D. H. Grasman, J. M. W. van Geunsven en drs. H. J. P. Jeuken die uit de kringen van CNV en NKV komen. De NVV-leden Nel Tegelaar en drs. O. G. de Vries Reilingh hebben zich bij het meer derheidsadvies aangesloten. DEN HAAG Het kabinet over weegt een minimuminkomensga rantie voor zelfstandigen in te voe ren. Ook wordt ernaar gestreefd om kinderbijslag in te voeren voor het eerste kind van zelfstandigen. Mi nister Boersma (sociale zaken) heeft dit op? een bijeenkomst in Eindhoven bekend gemaakt. De minister hoopt beide regelingen nog voor het einde van deze kabi netsperiode rond te kunnen krij gen. De minimuminkomensgarantie kan volgens de minister worden opgevat als een tegenhanger van het minimumloon voor werkne mers. Het zal overigens niet mee vallen voor het hanteren voor zo'n regeling de juiste criteria te hante ren. Bedrijven die niet levensvat baar zijn kunnen er volgens de minister niet onder vallen. Minister Boersma zei verder dat deze regering inmiddels meer maatregelen heeft genomen ter on dersteuning van het midden- en kleinbedrijf dan in de voorgaande tien jaar bij elkaar. Van een verslaggever UTRECHT Na moeizaam onder handelen is een akkoord bereikt over een nieuwe CAO voor de on geveer zestigduizend werknemers in de textielindustrie. Overeengeko men is een loonsverhoging van 1,75 procent, in de prijscompensatie is een vloer van 175 gulden aange bracht en het vakantiegeld gaat met 175 gulden omhoog tot ten hoog ste dertienhonderd gulden. Oudere werknemers in de textiel krijgen ektra-vakantie met terugwerkende kracht tot 1 april 1974. 64-jarigen krijgen 144 uur, 63 jarigen 96 en 62-jarigen 48 uur per jaar vrij af extra. Voor de uren dat men niet gewerkt heeft krijgt men 85 procent van hetloon doorbe taald. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Prof. dr. M. Brouwer, directeur van het Baschwitz- instituut voor massapsychologie en openbare mening in Amster dam, zal vandaag optreden als getuige-deskundige voor de verdedi ging van zes leden van de VVDM die voor het Hoog militair ge rechtshof in Den Haag moeten verschijnen, nadat zij op 10 januari door de krijgsraad in Arnhem tot een boete van 250 gulden waren veroordeeld wegens ondermijning van de krijgstucht. De veroordeling volgde op de publl- katie van een artikel in Linksom- keert, het blad van de WDM-afde- ling Schaarsbergen, ln augustus 1974. In de rubriek 'Wij balen' schreef Fred Schaafsma een artikel onder de titel 'Macht'. Daarin viel onder meer te lezen: 'Wie maken er in het Nederlandse leger nu ei genlijk de dienst uit? Wie bezitten er nu werkelijk de macht? Niet een paar brallende generaals of de mi nister van defensie in Den Haag Degenen die uiteindelijk de macht bezitten, dat zijn de gewone maten, de dienstplichtigen, zij ma^ ken uiteindelijk de dienst uit'. In een naschrift bij het artikel schreef de redactie onder meer: 'Voorlopig zijn het nog steeds de generaals en de officieren die aan de touwtjes trekken. Dat ondervindt iedere sol daat dagelijks aan den lijve'. De zes WDM-leden die vandaag terecht staan, zijn de auteur van het artikel en vijf afdelingsbestuur ders van de WDM. Eén afdelings bestuurder, die het artikel vóór pu- blikatie niet had gelezen, werd vrij gesproken. De auditeur-militair, mr. H. J. A. M. Beaumont, die tegen de zes vier weken gevangenisstraf had geëist, is van het krijgsvonnis in beroep gegaan. Niet ondermijnend Prof. Brouwer is mede-auteur van een rapport dat in december 1974 is uitgebracht door het Baschwitz-in- stituut en het Instituut voor weten schap der politiek van de Universi teit van Amsterdam en dat handelt over de vrijheid van meningsuiting in het leger. In het bijzonder houdt dat rapport zich bezig met de effec ten van als krijgstuchtondermij- nend beschouwde artikelen in het VVDM-blad Spuit elluf, dat door de legerleiding uit de roulatie werd genomen. Een wetenschappelijk onderzoek, waarvan in dat rapport verslag werd gedaan, wees uit dat van enige krijgstuchtondermijnen- de werking geen sprake was. De raadsman van de zes VVDM-ers. mr. A. W. M. Willems, heeft al tijdensde berechting door de krijgsraad naar dat rapport verwe zen. Ook vestigde hij de aandacht van het college op een aantal uit spraken die de minister van defen sie, ir. H. Vredeling, in interviews heeft gedaan. In het geruchtma kende interview met het weekblad Vrij Nederland in augustus 1974 zei minister Vredeling: 'Vrijheid van meningsuiting staat bij mij hoog aangeschreven'. Een paar maanden later merkte hij in het WDM-blad Twintig over de vrijheid van me ningsuiting op: 'Alles is een stuk vrijer geworden. Ik zeg altijd: laat ze maar kwaken'. De (evenals het Hoog militair gerechtshof) deels uit militairen bestaande krijgsraad dacht daar kennelijk anders over. De VVDM heeft minister Vredeling uitgenodigd het vandaag te houden iproces bij te wonen, maar evenals bij de krijgsraad, toen hij ook was geïnviteerd, zal hij wel verstek la ten gaan. Ook is hij van deze zaak op de hoogte gebracht in een door de afdeling Schaarsbergen op 25 februari geschreven brief, waarin wordt gesproken van 'een recht streekse aanval op de vrijheid van meningsuiting'. Kloof vDe briefschrijvers zijn niet van zins te blijven vallen in de kloof die er kennelijk gaapt tussen de opvattin gen van de minister en die van het militaire apparaat over de vrijheid van meningsuiting in het leger: 'Wij willen meer dan alleen maar gerommel in de marge. Wij willen duidelijk allerlei zaken, ook funda mentele zaken, aan de orde stellen.' Dr. R. J. H. Kraisinga door minister Udink en staatssecre taris Buck reeds gereed was ge maakt. Na ruim twee- jaren is een definitief wetsontwerp echter nog steeds niet aan de Kamer voorge legd. Ook dat getuigt van traagheid. Onder omstandigheden als deze had het kabinet ook daaraan grotere prioriteit dienen te geven. Met spoed moet nu juist in deze zaak de wetgeving bevorderd worden! De voorzitter van de c.h. Tweede Kamerfractie, dr. R. J. H. Krui- singa, reageert in onderstaand artikel op ons hoofdredactioneel commentaar van vrijdag 28 februari jl. 'Gaarne kom ik nog kort terug op het hoofdredactioneel commentaar van vrijdag 28 februari. In de eer ste plaats betreur ik, dat zo weinig aandacht in Trouw/Kwartet is be steed aan de verklaringen van de zijde van de CHU van 24 februari en 27 februari. Het zou zeker op prijs worden gesteld als dat nog zou kunnen geschieden. Voorts stel ik er prijs op nog het volgende onder uw aandacht te brengen. De verantwoordelijkheid van de minister van volkshuisves ting terzake van het bouwbeleid komt tot uitting in het uitgeven van het aantal machtigingen tot gunning (dat is onder meer voor de woningwetbouw), het aantal uitge geven premiebeschikkingen (dat is voor de gesubsidieerde particuliere bouw)- en het aantal bouwvergun ningen (dat is voor de ongesubsi dieerde bouw). Onder de voorganger van minister GruyterS zijn zeer veel machtigin gen tot gunning uitgegeven, waar door een hoog niveau van woning- wetbouw kon worden bereikt. Daar voor wil ik aan hem op dit ogen blik en op deze plaats nog eens mijn grote waardering uitspreken. Tijdens de ambtsperiode van mi nister Gruyters is dit aantal uitge geven machtigingen zeer drastisch gedaald. Minister Gruyters had daar meer aan kunnen doen dan hij heeft gedaan. Met name had hij bijvoorbeeld in .samenwerking m^t de hoofdinge nieur en direkteur in de provincies een felle campagne kunnen voeren om gemeenten en woningbouwcor poraties tot maximalisatie van hun inspanningen te brengen. Hetzelfde geldt voor de premiebeschikkingen voor de particuliere bouw. Het is waar. dat de woningbouw waarschijnlijk niet op het niveau van de bestuursperiode Udink kon [Worden gehandhaafd. Maar de PvdA. PPR en D'66 zelf hebben nog in 1973 aan de kiezers verteld, dat de woningbouw aanzienlijk moest worden opgevoerd boven het pro gramma van het kabinet-Biesheu vel. Dat er zo'n dramatische ineenstor ting heeft plaatsgevonden, is voor een deel aan de algemene economi sche toestand te wijten, maar voor een belangrijk deel ook wel dege lijk aan de lauwe houding van de minister en zeker ook aan het in troduceren van een nieuw huur- en subsidiebeleid van dit kabinet. Daardoor heeft het vertrouwen bij Particulieren en beleggers een ge weldige knauw gekregen. De gevol gen merken veel bouwvakkers nu 'aan den lijve. Tenslotte wil ik constateren, dat bet schijnbaar hoge aktiviteitenni- veau van staatssecrearis Schaefer biet resulteert in een zodanige ver snelling van de stadssanering, dat daardoor voldoende compensatie in de bouw wordt verkregen. Verder nog dat een voorontwerp van de wet op de stadsvernieuwing DEN HAAG In deze kabinetspe riode is er geen geld voor invoering van een tweegradenstelsel voor le raren bij het voortgezet onderwijs. Dat heeft minister Van Kemenade meegedeeld aan de Eerste Kamer. De Kamer zal vandaag vergaderen over de begroting van onderwijs. Ter voorbereiding daarop heeft mi nister Vaft Kemenade een aantal vragen beantwoord. Het tweegradenstelsel zou in de plaats moeten komen van het hui dige stelsel met drie graden. Die drie graden vallen ongeveer samen met de indeling mavo-havo-vwo. Al jaren lang is van vele kanten ge pleit voor invoering van twee gra den. Omdat daarbij niemand in sa laris achteruit wil gaan, zou dit echter sterk kostenverhogend wer ken. Daar is nu geen geld voor meent de minister. De minister deelt verder mee dat er in augustus een tekort dreigt van ongeveer vijfhonderd leraren in de algemene vakken bij het beroeps onderwijs. In het lager huishoud- onderwijs zal tegelijkertijd een overschot van ruim duizend docen ten in de beroepsgerichte vakken ontstaan. Volgens de minister is het moeilijk daar op korte termijn iets aan te doen. Lerarenorganisa ties hebben de minister gevraagd in ieder geval bij zijn collega van defensie aan te dringen op vrijstel ling van militaire "dienst voor lera ren in algemene vakken. Ecru poloshirt met effen contrastkraagje, katoen, 16. t/m 176, v.a.20- Katoenen blouse met ajour en cowboydessin naturel en blauw.— 116 t/m 164, Dunne katoenen cowboyblouse, S naturel en blauw, f.86 t/m 110.89.95 jack en jeans 92 t/m 176, Katoenen T-shirt, o.a. geel, zwart, kobalt-blauw, 92 t/m 110, vm. 17,- Lange katoenen doorknooprofc, naturel en blauw, 116 t/m 164, 98.- gr. Cowboy-o vergo oier naturel en blauw katoen, i t/m 110,55.- Donlm rokje met steekzakken, 116 t/m 176,35.- Denim blazer met oranje oontra8tstikscI, 116 t/m 176, cowboyblonso'n, naturel, en blauw, 86 t/m 110,79.95 Kindermode in de Bijenkorf is eigenlijk één groot verkleedfeest. De leukste combinaties ontstaan als vanzelf. Je komt nooit voor het probleem: dit is leuk maar dat past er niet bij. We hebben dat ook bewust gedaan om het moeders en kinderen wat makkelijker te maken. Af<^ kleuter/kinderkleding

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9