Kwestie Rhodesië weer in het slop Risico's van knutselen met erfelijkheid worden ontlopen Bewind in Ethiopië wijzigt kabinet Milieu-oorlog moet nü verboden worden John F. Kennedy vond Nixon 'goedkope rotzak' en 'geestelijk gestoord' Smith laat Sithole arresteren Grootgrondbezit afgeschaft Olielanden bijeen in Algiers Waldheim tot ontwapeningsconferentie YS leveren Iran acht kerncentrales 'Moskou beheerst zuidelijke toegangspoort naar Suez Congresdelegatie stelt extra hulp aan Phnom Penh voor Voorwaarden voor lagere olieprijzen Tweehonderdjarig bestaan van YS in 1976 gevierd Biologen over op onschuldiger proefkonijn Wetenschap en techniek Heet TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 MAART 1975 BUITENLAND 7 LOESAKA, SALISBURY (AP, AFP, Reuter, UPI) Het Rhodesische bewind heeft tot grote woede van de Afrikaanse verzetsbeweging in dat land de nationalistische leider ds. Ndaningi Sithole, die eerder langdurig heeft vastgezeten, gearresteerd. Door de arrestatie dreigt een regeling van de Rho- dedische kwestie, die zich begon af te tekenen, weer volledig te worden ge blokkeerd. ADDIS ABEBA (Reuter, UPI, AFP) Het militaire bewind in Ethiopië heeft gisteren belangrijke wijzigingen aangebracht in het kabinet, waarbij acht ministeries betrokken waren- in een reactie op de arrestatie heeft de Afrikaanse Nationale Raad (ANC) bij monde van bisschop Ab el Moezorewa verklaard dat niet verder onderhandeld zal worden met het Smith-regime zolang Si thole achter de tralies zit. In Loe- saka heeft de Rhodesische verzets beweging ANU, waarvan Sithole leider was, verklaard dat Sithole's arrestatie betekent dat de zwarte Rhodesiërs nu zullen vechten tot het bittere einde. De Britse rege ring heeft verklaard 'teleurgesteld' te zijn door Sitholes arrestatie. Als reden voor Sitholes' arrestatie heeft het bewind van Ian Smits opgegeven dat Sithole zorgvuldig plannen zou hebben gemaakt om enkele van zijn tegenstanders uit de weg te ruimen. Sithole zou deze tegenstanders, aldus het bewind, zien als een hinderpaal voor zijn 'streven naar het leiderschap van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC)'. Sithole (54) is de leider van de bevrijdingsbeweging ZANU, de Zimbabwe African National Union (Zimbabwe is de naam die de Afri kanen aan Rhodesië geven). Enkele maanden geléden is de ZANU met de Zimbabwe African Peoples Uni on (ZAPU) versmolten in de Afri kaanse Nationale Raad (ANC), die door bisschop Abel Moezorewa wordt geleid. Deze samensmelting volgde op de onverwachte vrijlating van ZANU-leider Sithole en ZAPU- leider Joshua Nkomo uit de Rhode sische gevangenis. Zij kregen verlof naar Zambia te gaan voor overleg, waarop besprekingen volgden met vertegenwoordigers van het Smith- regime over een grondwettelijke re geling. Deze belandde echter in een impasse omdat Smith niet wilde toegeven aan de eis dat de zwarte meerderheid Rhodesië moet kunnen gaan regeren. ceerd. Er zal nu worden doorge vochten tot het bittere einde, aldus de ZANU, want het is duidelijk dat Sithole door het bewind in Salis bury van het politieke toneel is verwijderd voordat het ANC haar congres zou beginnen. Daarmee zou worden verhinderd dat Sithole, die de minst buigzame Afrikaanse lei der is, deelneemt aan een eventuele constitutionele conferentie. Robert Moegabe, de vice-leider van de ZANU verklaarde dat Sitholes arrestaties 'definitief al wat was overgebleven van de zogenaamde ontspanning en poging tpt vreedza me oplossing ondersteboven heeft gegooid'. In Salisbury werd gisteren gezegd dat er morgen een nieuwe reeks ontmoetingen zou beginnen tussen Smith en ANC-leiders. Maar gister middag liet Abel Moezorewa, de ANC-aanvoerder, weten dat overleg met het Smith-regime van de baan was zolang Sithole gevangen bleef. Hij voegde er aan toe dat de ANC zonder meer zou weigeren met het bewind te praten als het regime ook maar iemand zou vasthouden zonder dat deze was berecht en dat er in dat geval evenmin sprake zou zijn van een constitutionele confe rentie. Zambia heeft gisteren de arrestatie van Sithole fel veroordeeld en het een weloverwogen poging genoemd de eenheid te saboteren binnen de Afrikaanse Nationale Raad (ANC). Zambia waarschuwde dat niets de krachten van de bevrijding in Rho desië zal kunnen tegenhouden. Tal van kopstukken van de Organisatie van Olieproducerende Landen (OPEC) zijn sinds gisteren in Algiers aan het vergaderen over nieuwe richtlijnen voor een gezamenlijk oliebeleid. De sedert de oliecrisis bekend- geworden Saoedi-Arabische minister van oliezaken, sjeik Zaki Yamani (rechts), werd in Algiers spelend met een soort rozenkrans gekiekt naast prins Fachd (links), de broer van koning Feisal van Saoedi-Arabië. De prins treedt op als plaatsvervanger van de koning op de olieconferentie. Zie ook fin.-econ. pagina. GENéVE (UPI, Reuter) Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties dringt in een boodschap aan de ontwapenings conferentie in Genève aan op een snel verbod van 'ontstellende'' vormen van milieu-oorlogvoering als het opwekken van aardbevin gen, wervelstormen en vloedgolven. Zanu In Loesaka in Zambia heeft de ZANU gisteren 'een felle verklaring tegen het Smith-regime gepubli- WASHINGTON (Reuter, DPA, UPI) De Verenigde Staten en Irah heb ben gisteren een verdrag voor tech nische samenwerking gesloten tot een bedrag van 15 miljard dollar, in het kader waarvan de Verenigde Staten Iran acht kerncentrales zul len leveren. Volgens de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kis singer is dit verdrag het belangrijk ste in zijn soort dat ooit tussen twee landen is gesloten. Het is in Wash ington ondertekend door Kissinger en de Iraanse minister van econo mische zaken, Hoeshang Ansary. LONDEN (UPI) De Sowjet-Unie beheerst via bases in Somalië en Aden in Zuid-Jemen de zuidelijke toegangswegen tot het Suezkanaal. De Russen hebben verreweg de omvangrijkste marinestrijdkrachten in het noord westelijke deel van de Indische Oceaan. Tot deze slotsom komt het Lon- dense instituut voor de studie van conflict, een door particulieren gefi nancierde instelling die zich met geweld op kleine en grote schaal bezig houdt. In een studie, geschreven door Brian Crozier, historicus, politicoloog en directeur van het instituut, wordt gezegd dat Somalië geleidelijk bezig is een sateliet van de Sowjet-Unie te worden. Somalië, dat naast Ethiopië op de uiterste oostpunt van Afrika ligt aan de Golf van Aden, is, aldus Crozier, een verarmd land dat 3 miljoen inwoners heeft en bezig is een periode door te maken die lijkt op Egypte vóór de uitwijzing van Russische adviseurs in 1972 en op Cuba. Volgens de studie hebben de Russen volledige toegang tot alle Somalische vliegvelden en zijn sowjet-installaties opgetrok ken in en rond Berbera, een havenstad aan de Golf van Aden. In Aden in Zuid-Jemen wordt door de Russen gebruik gemaakt van de haven en er zijn eveneens militaire installaties, waaronder een nieuwe, geheime basis voor Russische onderzeeboten, aldus de studie. De technieken, die dat mogelijk maken zouden spoedig binnen be reik kunnen komen, schrijft Wald heim. De ontwapeningsconferentie begint vandaag haar honderdzo- veelste zitting. Door de Algemene Vergadering van de VN zijn behalve miliéubeïnvloeding nog twee nieuwe onderwerpen op Ide agenda ge plaatst: de instelling Van kernwa- penvrije zones en de problemen van vreedzame kernexplosies (actu eel sinds India zich met een vreed zaam genoemde explosie onder de kernmogendheden schaarde). De conferentie zal zich verder weer beeig moeten houden met het al twee jaar stukgeprate 'probleem van afschaffing van chemische wapens, en het nog oudere van de onder grondse kernproeven. Het struikel blok is in beide gegallen de inspec tie op naleving van een verdrag, wat met name voor de chemische wapens een haast onafzienbaar probleem vormt. Over het stopzet ten van ondergrondse kernproeven lopen op het ogenblik tweezijdige besprekingen tussen Amerika en Rusland, die sinds 1962 gezamenlijk het voorzitterschap van de Geneef- se conferentie bekleden. De druk om hier tot resultaten te komen is vrij groot omdat in mei van dit jaar de herzieningsconfe rentie van het verdrag tegen ver spreiding van kernwapens wordt gehouden. Daarin hebben de kern mogendheden zich verbonden om in onderhandelingen tot verdere nucleaire ontwapening te komen, en op dit punt kunnen zij weinig laten zien om trots op te zijn. Ongebon den landen die in het verdrag vast legden tdat zij geen kernwapens zouden verwerven, hebben hun groeiende ontevredenheid over de voordgang laten merken. Er zijn tekenen, dat verscheidene landen het verdrag gaan opzeggen., Ook Kurt Waldheim schrijft in zijn boodschap aan de conferentie dat 'een meer beslissende en meer om vattende doorbraak op het gebied van beperking van strategische kernwapens vereist is'. Het jongste principe-akkoord hierover tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten wordt algemeen gezien als een afspraak om rustig door te gaan met de bewapeningswedloop. De ontwapeningsconferentie in Ge nève zal dit jaar voor het eerst Oost- 'en West-Duitsland onder de deelnemers tellen. China en Frank rijk zijn, zoals gebruikelijk, afwe zig. Oppositie in Z.-Korea: staakt martelingen SEOEL (Reuter) Zuid-Korea's grootste oppositie partij heeft pre sident Park Tsjoeng-Hee in een brief om beëindiging van het 'marte len van politieke gevangenen door veiligheidsagenten van de regering 'gevraagd. De nieuwe Democratische Partij vraagt de president een onderzoek in te stellen naar aanleiding van beschuldigingen van vrijgelaten po litieke gevangenen dat zij zwaar zijn mishandeld in een poging hen tot oekentenissen te bewegen. WASHINGTON/PHNOM PENH (Reuter, UPI) De delegatie van het Amerikaanse Congres, die een bezoek gebracht heeft aan Indo- China, heeft besloten het Congres te verzoeken het bewind in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh tot 30 juni militaire hulp te geven. Dit heeft de Republikeinse" afgevaardigde Paul McClosky, lid van de delegatie meegedeeld. Ook gisteren *s de hoofdstad weer onophoudelijk beschoten door de Rode Khmer. Vooral het vliegveld Potsjentong, waar Amerikaanse vliegtuigen geladen met munitie en rijst een luchtbrug naar de omsin gelde stad onderhouden, werd zwaar met raketten bestookt. In middels hebben functionarissen van de Amerikaanse en Thailandse ambassade de laatste voorbereidin gen getroffen om hun personeel snel te kunnen evacueren. De Ame rikaanse ambassade heeft een ver klaring uitgegeven waarin werd ontkend dat de rijstvoorraden die door de Amerikanen worden aange voerd uitsluitend bestemd zijn voor militairen van het leger van Lon Nol. De rijst wordt volgens de am bassade in pakhuizen opgeslagen totdat de voorraden zijn uitgeput. De rijst zal dan per gezin worden gedistribueerd via de gebruikelijke overheidsinstellingen en tegen nor male prijzen, aldus de ambassade. Volgens waarnemers heeft de maat regel tot doel de mensen te verwij deren die hebben gediend onder ex-premier Makonnen, die vorig jaar met negenenvijftig andere prominenten is terecht gesteld. In een verklaring van de militaire raad staat dat minister van voor lichting, Michael Imroe, politiek adviseur van de militaire raad is geworden. Een nieuwe minister van voorlichting is niet benoemd. Vol gens welingelichte kringen in Addis Abeba is de minister van zijn post ontheven, omdat hij er niet in ge slaagd was het beleid van de Ethio pische regering ten aanzien van de Eritrese afscheidingsbeweging voor de Arabische wereld aanvaardbaar te maken. De meeste Arabische landen staan achter het moslimse bevrijdingsfront van Eritrea. Een andere belangrijke wijziging is de vervanging van de minister van binnenlandse zaken, kolonel van politie Djemaeh, die werd opge volgd door Legesse Wolde Mariam, een kolonel van het leger. De vroe- gex-e gouverneur van Eritrea en Eri- treër van geboorte^ Tmde Michael is tot minister van justitie be noemd. Verder zijn er nieuwe mi nisters benoemd op de ministeries van landbouw (Asrat Felleke nam de plaats in van Dagnachew Yirgu, die twee weken geleden verdween en waarschijnlijk in ballingschap leeft in de Verenigde Staten), cul tuur en jeugdzaken, mijnbouw, volksgezondheid en planning. De militaire regering heeft verder opnieuw een stap gezet in de rich ting van het socialisme, door een eind te maken aan het grootgrond bezit. De regering heeft aangekon digd dat het land zal worden her verdeeld óver landbouwcoöperaties, collectieve boerderijen en individu ele boeren, die echter niet meer dan tien hectare krijgen. Collectie ve boerderijen van niet minder dan 800 hectare staan open voor alle boeren die eraan wensen deel te nemen. De vroegere eigenaren zul len schadeloos gesteld worden voor ALGIERS (Reuter, AP. UPI) De, Algerijnse president Boumedienne heeft in zijn openingstoespraak tot de topconferentie van de olie-expor terende (OPEC)-landen verklaard, bereid tez ijn de olieprijzen tot 1980 te 'bevriezen' of zelfs te verlagen. Maar dit op voorwaarde, dat de ge- industrialiseerjie landen tegelijker tijd bereid zijn een bijdrage te leve ren tot de reorganisatie van de wereld-economie om iedereen een eerlijker deel te geven. roerend en onroerend goed, maar niet voor de grond zelf. Ook zijn grote boerderijen die in het bezit van buitenlanders waren, genationaliseerd en deze zullen worden beheerd door de staat. Ook dat land zal worden verdeeld onder de boeren. De kleinere stukken land zullen door de nieuwe "eige naar zelf moeten worden bewerkt. Landeigenaars mogen geen loonar beiders meer in dienst hebben en het is niet meer toegestaan lande rijen te verhandelen. Ook de vele duizenden Ethiopische trekkende veeboeren krijgen in het noorden en oosten vaste weidegronden toe gewezen. Waarnemers verwachten dat de maatregelen fel verzet zullen op roepen bij de landeigenaars. Som mige.groepen boeren zouden zich al hebben bewapend, om hun bezit bij een mogelijke militaire actie te verdedigen. DEN HAAG De Verenigde Staten viéren volgend jaar hun tweehon derd jarig bestaan. Om dit feest wereldkundig te maken reizen twee charmante ambassadrices van land tot land en van werelddeel tot we relddeel. Zij vertegenwoordigen het Amerikaanse touristenbureau en de beide Disney-Amusementsparken (Disneyland in Californië en Walt Disney World in Florida). Beide ambassadrices hebben ook Den Haag bezocht en zouden in Madu- rodam in het publiciteitszonnetje gezet worden. Echter alleen Suzy O'Hara viel die eer te beurt, want haar collega Kathy Smith was door de griép geveld. Disneyland heeft gedurende zijn twintig jarig bestaan meer dan 135 miljoen bezoekers ontvangen, die de meest adembenemende attrac ties konden beleven. Men kan er onder meer een reis onder water maken per atoom-onderzeeër. Een spektakelstuk zal ook de op tocht 'mensen van Amerika' wor den, waaraan driehonderd mensen meedoen. De feestelijkheden begin nen in juni en zullen vijftien maanden duren. Duits Hooggerechtshof beschadigd bij aanslag KARLSRUHE (Reuter) Onbeken den hebben een aanslag gepleegd op het gebouw van het YVestduitse Hooggerechtshof in Karlsruhe. In dit gebouw was vorige week door de opperrechters het besluit genomen dat de abortuswet strijdig was met de grondwet. Het gebouw is zwaar beschadigd. Er zijn geen slachtoffers gevallen. CHICAGO (Reuter) Presi dent John F. Kennedy vond dat Richard Nixon geestelijk gestoord en een 'goedkope r'ot- zak' was, aldus een boek over wijlen de president dat maan dag is verschenen. Het boek bevestigt aat Kennedy vloekte en dat hij er althans bij één gelegenheid blijk van gaf oog te hebben voor de vrouwtjes. Het boek is geschreven door Benjamin Bradlee van de Washington Post die een vriend van Kennedy was en in het begin van de jaren zestig werkte voor het weekblad Newsweek. Hij hield aantekenin gen bij van hun gesprekken, met de overeenkomst dat daarvan niets zou worden gepubliceerd vóór Kennedy minstens vijf jaar uit het Witte Huis weg zou zijn. Kennedy noemde Nixon 'geeste lijk gestoord' nadat deze eind 1962 was verslagen in de strijd om het gouverneurschap van Californië. 'Ziek, ziek, ziek', zei hij bij een andere gelegenheid over hem. Verwijzende naar Nixons befaam de opmerking tegen journalisten dat hij er voortaan niet meer zou zijn om op de hak genomen te worden, zei Kennedy tegen Brad lee: 'Niemand zou zoiets kunnen zeggen en normaal zijn.' 'ZES CRISES' Op Bradlee's vraag of hij Nixons 'Zes Crises' had gelezen, ant woordde president Kennedy: 'Al leen maar wat ie schrijft over de wezige vrouwen uit New York 'spectaculair' waren: 'Als we nou 'ns op de versiertoer konden gaan, Benji.' Jacky John F. Kennuedy campagne van 1960 (toen Ken nedy Nixon in de race naar het Witte Huis klopte). Dat is ook alles wat ik eruit lees. Ik kan niet uitstaan dat hij alles in Tricia's (één van zijn dochters) mond legt. Ik word er onpasselijk van. Hij is een goedkope rotzak, meer niet.' Op een bal dat Kennedy bijwoon de zei de president tegen Bradlee na diens opmerking dat de aan- Met een verjaarsfeestje voor de president in zicht vroeg mevrouw Jacqueline Kennedy aan een arts om een injectie die de president voor de duur van het feestje zou vrijwaren van de pijn in zijn rug. Zij zei tegen haar man dat er zo'n injectie bestond, maar dat' alle gevoel in het onderlichaam erdoor zou verdwijnen. 'Dat kunnen we niet hebben, Jacqueline", heeft Kennedy volgens het nieuwe boek geantwoord. In juni 1962 kritiseerde de presi dent een bericht volgens hetwelk zijn jongste broer Edward tijdens een campagne voor de Senaat 'cynisch' had geglimlacht. 'Bobby (Robert) en ik glimlachen cynisch. Teddy leert het wel over een jaar of twee, drie, maar nu kan hij het nog niet', aldus Ken nedy. Volgens Bradlee verdroeg .de pre sident het niet dat hij geen ge voel voor vreemde talen had, zoals anderen en dat een vriend had gezegd dat zijn vrouw Frans sprak 'met een slecht Cubaans accent.' Vlak voor zijn reis naar Berlijn In juni 1963 heeft Kennedy bijna één uur gedaan over het beheer sen van de zin die later beroemd werd: 'Ich bin ein Berliner', aldus Bradlee's boek over wijlen de pre sident. De internationale conferentie die zich vorige week in Californië verdiepte in de risico's van knut selen met erfelijke eigenschappen van virussen en bacteriën, heeft een in principe verstandige oplos sing gekozen: een nieuwe opzet van de experimenten, waardoor ongelukken geen gevaarlijke gevolgen kunnen hebben. De voorgeschiedenis is bekend. Vo rige zomer deed een groep Ameri kaanse biochemici onder voorzitter schap van Paul Berg een beroep op collega's overal ter wereld om be paalde experimenten te staken tot een internationale conferentie de gevaren voor de volksgezondheid zou hebben overwogen. Het ging om de sinds kort bestaande moge lijkheid om stukjes erfelijk materi aal, en daarmee erfelijke eigen schappen, van virussen en hogere organismen, in te bouwen in bacte- riën. Het risico was, dat zulke bacteriën met nieuwe en mogelijk heel ge vaarlijke eigenschappen, de onder zoekers zouden besmetten of op an dere manieren uit het laboratorium ontsnappen en een epidemie ver oorzaken. Het ergst denkbare geval was tamelijk onvoorstelbaar, omdat met de nieuwe techniek onder an dere erfelijkheidsmateriaal van kankerverwekkende virussen werd bestudeerd door het in bacteriën in te bouwen. Het is denkbaar dat zo'n bacterie door eenvoudige be smetting kanker verspreidt, Paul Berg formuleerde het probleem zo: 'Ik kon mijzelf er niet van overtui gen dat het risico gelijk was aan nul'. Zijn oproep leidde tot een interna tionale discussie die haar voorlopi ge hoogtepunt vond in de confe rentie van voi-ige week. Daar werd besloten om de mogelijk erg ge- vaarlijkë experimenten alleen maar te doen met bacteriën die zich een voudig niet bngecontroleerd künnen verspreiden omdat ze al leen onder kunstmatige laboratori um-omstandigheden blijven leven. (22 maart, 10.15 uur, Achter den Dom 22, Veiliger Dat verhoogt de veiligheid in niet geringe mate, want tot nog toe was het 'huisdier' van de biologen de coli-bacterie, die van nature voor komt in het darmkanaal van alle zoogdieren en dus ook van de mens. Wanneer men overgaat op bacteriestammen die, als ze in ons lichaam terechtkomen, nu juist ge- door drs. RohFoppema garandeerd het loodje leggen, ziet de situatie er heel anders uit. Die oplossing doet ook aanzienlijk degelijker aan dan de aanbevelin gen van een Britse werkgroep die in januari meende dat het vol doende was om 'verknutselde' bac teriën in het laboratorium te behan delen met dezelfde veiligheidsmaat regelen als bekende ziekteverwek kers. Daar had een commentator van Nature (vol. 253, pag. 295) ook al zijn twijfels over. Het is geen geringe zaak of een heel labora torium ervan te doordringen dat voortaan nieuwe en tijdrovende veiligsheidsprocedures noodzakelijk zijn. Nature noemde ook een psychologi sche moeilijkheid. Wie met bijvoor beeld cholera-bacteriën werkt, is er diep van doordrongen dat die ge vaarlijk zijn, en kijkt dus wel uit. Een vei-knutselde coli-bacterie is hoogstens 'misschien' een risico. En daarbij is het heilzaam, schreef het blad, te bedenken dat zelfs labora toria die met pokkenvirus werken, nog vatbaar zijn voor het soort ongelukken dat in 1973 in -Londen ziektegevallen veroorzaakte. Toch is de in Californië aangeno men oplossing ook nog niet hele maal waterdicht, zo blijkt uit het februarinummer van Wetenschap en Samenleving. De helft van dit W&S-nummer is namelijk uitge trokken voor een voortreffelijk overzicht van het probleem, als voorbereiding op een symposium dat het Verbond van wetenschap pelijke onderzoekers deze maand organiseert collegezaal Utrecht). Overdracht Volgens dr. P(. van der Putte kun nen de nieuw te ontwikkelen niet- besmettelijke bacteriestammen hun door de onderzoeker ingebouwde (en mogelijk gevaarlijke) eigen schappen overdragen aan wilde soortgenoten 'die wél onder natuur lijke omstandigheden (zoals in het menselijk maagdarmkanaal) groeien'. En dan ben je weer pre cies even ver. Het blijft dus toch uitkijken, en daarom lijkt een suggestie van dr. Lucas Reijnders in het zelfde num mer, de moeite van het overwegen meer dan waard. 'Gevaarlijk werk', schrijft hij, 'pleegt in Nederland geregeld te' worden via wetten zoals de Veiligheidswet, de Kernenergie wet en de Hinderwet. Wil men bijvoorbeeld een laboratorium gaan gebruiken voor radioactief werk, dan worden van overheidswege eisen gesteld aan de inrichting. Van de verantwoordelijke persoon op het lab wordt een speciale post doctorale opleiding geëist, en er is toezicht door een speciale overheids instantie. Het lijkt dienstig een vergelijkbare regeling te maken voor genetische knutsel-labora- toria'. De firma General Electric bericht uit Amerika bijzonder opgetogen over een nieuw hittebestendig ma teriaal dat bijvoorbeeld voor de constructie van gasturbines belang rijk kan worden. Hoe beter het gas dat een schoepenrad aan het draaien brengt, des te hoger wordt het rendement van de motor. De meest hittebestendige metalen kun nen een temperatuur van 1150 gra den Celsius aan. Keramische mate rialen kunnen meer hebben, maar zijn minder bruikbaar vanwege hun breekbaarheid. Het nieuwe materi aal bestaat uit vezels van zo'n ke ramisch materiaal, siliciumcarbide, ingebed in silicium. Het heeft daar door een zekere buigzaamheid, en kan tegen temperaturen tot 1370 graden. Het fabricageprocedé zou betrekkelijk eenvoudig zijn. Op de stemmige pasfoto houden drie van de uitvinders een ring van het nieuwe spul demonstratief in een gasvlam (waarin hij overigens nooit erg heet zal worden, maar het plaatje is mooi).

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7