Westerterp wacht niet langer met rijksweg 14 1 J Leiden bezorgd over z'n woningbouw Beter busvervoer Leiden en Katwijk Vertraging bij bouw Zoetermeer is zeker Politie houdt rekening met actie van molukkers Verkeerslichten geëist op Leidse weg Voorschoten Overweldigend aantal projecten staat op stapel Mogelijk nog dit jaar begin met aanleg Minister Westerterp zegt: J. C. van der Harst (100) de dichter van Oostduin5 Ondanks spoedige uitspraak minister: Kamervragen over woningschandaal in Haagse buurt Minister wil de aanleg van rw 19 niet stopzetten Rijswijks complex voor GG en GD kost zes ton extra inlichtingen aangiftebiljet inkomstenbelasting te 's-GRAVENHAGE r TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 MAART 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Westerterp van verkeer en waterstaat vindt elk verder uitstel in de aanleg van rijksweg 14 ongewenst. Naar verwachting zal nu met de aanleg van de zogenaamde Verlengde Landscheidingsweg nog dit jaar worden begonnen. Gezién de zeer hoge kosten van een verdiepte aanleg van de weg (110 miljoen gulden) gaat het ministerie er in beginsel van uit, dat rijksweg 14 grotendeels op het maaiveld wordt aangelegd. De kruisingen zullen dan gelijkvloers zijn. Minis ter Westerterp antwoordt een en ander op vragen van de Kamerle den Smit-Kroes (WD), Cornelissen (KVP), Van der Doef (PvdA) en Drees (DS'70). In alle gevallen zal door het treffen van geluidwerende maatregelen vol daan worden aan de voorlopige aanbevelingen van het ministerie van volksgezondheid en milieu hygiëne voor de toe te la ten geluidsniveaus langs auto- Overleer snelwegen. Volgens minister Wes- 6 terterp worden in het overleg over de uitwerking van de plannen ook de bewoners betrokken van de woningen langs de aan te leggen weg. Bij de verdere detaillering van het plan en bij de uitvoering yan werken zal zoveel mogelijk met de belangen van deze bewoners reke ning worden gehouden, aldus de minister in zijn antwoorden. LEIDEN/KATWIJK Binnenkort zal het rijk geld beschikbaar stellen voor een betere afwikkeling van het openbaar vervoer tus sen Katwijk en Leiden. Bovendien zal op korte termijn begonnen worden met de aanleg van de Hoflandbrug, de 'ontbrekende scha kel' voor het busverkeer tussen beide gemeenten. Minister Westerterp (verkeer en waterstaat) heeft dit gisteren mee gedeeld tijdens de parlementaire behandeling van zijn begrotings hoofdstuk. De Hoflandbrug, die uitsluitend bestemd zal zijn yoor fietsers, voetgangers en openbaar vervoer, wordt als werkgelegen- heidsprojekt gerealiseerd. Om een betere afwikkeling van het busverkeer Katwijk-Leiden te be werkstelligen zal gezorgd worden voor stoplichtenbeïnvloeding ten behoeve van het openbaar verkeer. Ook zal de aanleg van opstelstro ken ertoe bijdragen, dat een busrit tussen Leiden en Katwijk aanzien lijk minder tijd in beslag neemt dan nu. Rijnpoorthaven Minister Westerterp kon geen ant woord geven op Kamervragen over het al dan niet aanleggen van de Rijnpoorthaven bij Rotterdam. De gemeente Rotterdam heeft nog niet meegedeeld, dat zij wil afzien van het Rijnpoortprojekt, aldus de be windsman. De gemeenteraad heeft enige tijd geleden het principe-be sluit genomen om een container- terminal aan te leggen op de Maas vlakte. Voor velen was dit aanlei ding om te veronderstellen, dat van een containerhaven in Rijnpoort geen sprake meer zou zijn. Met name het Westland, waar 'Rijn- poort' wordt gezien als een bedrei ging voor de tuinbouw, haalde op gelucht adem. Uit de woorden van minister Westerterp kan echter op gemaakt worden, dat optimisme nog niet op z'n plaats is. 'Rotter dam heeft de plannen voor een containerhaven op de Maasvlakte nog in studie' aldus de bewinds man. Er is niets bekend over het rendement van dit projekt, terwijl de "gemeente juist met de studie is begonnen toen bleek, dat het Rijn poortprojekt bedrijfseconomisch niet aantrekkelijk zou zijn. Oorlogsdijk Er is wel degelijk inspraak mogelijk bij de aanleg van de zogenaamde compartimenteringsdijk in Zuid Holland. Dit zei minister Wester terp in antwoord op kamervragen over deze dijk, die beter bekend staat als 'oorlogsdijk'. De dijk wordt aangelegd om het polderland te beschermen tegen overstro mingsrampen, die zich kunnen voordoen als gevolg van oorlogs handelingen (bombardementen). Gedeputeerde Staten van Zuid Hol land willen de bevolking in een vroeg .stadium betrekken bij de aanleg van de dijk, aldus de heer Westerterp. In juli van dit jaar kan het overleg met de betrokken gemeenten wor den afgerond, zo verwacht minister Westerterp. Hij wijst erop, dat zo wel het gewest 's Gravenhage, als de gemeentebesturen van Den Haag, Leidschendam en Voorburg tevreden zijn met de nieuwe uit gangspunten. Minister Westerterp heeft met zijn beslissing definitief het advies naast zich neergelegd dat vorig jaar het Centrum voor Vervoersplannen deed. Dat centrum raadde aan met de aanleg van rijksweg 14 te wach ten totdat bekend was welke in vloed de Utrechtsebaan en de Zoe- termeerlijn op het verkeer in de Haagse agglomeratie zóu hebben. Kamerlid vraagt regering over verplaatsing CIOS DEN HAAG Het WD-Tweede Kamerlid mevr. Smit-Kroes mag morgen de regering interpelleren over de verplaatsing van het Cen traal Instituut Opleiding Sportlei ders (CIOS) naar Zoetermeer. Het Kamerlid zal haar vragen richten tot de ministers van onderwijs, van Kemenade, van volkshuisvesting, Gruyters, en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, Van Doorn. Het liberale Kamerlid wil nadere inlichtingen hebben over de procedurele kant van de overplaat sing. Ze zegt er 'met grote verras sing' kennis van te hebben geno men. LEIDEN Dinsdagmiddag heeft de heer F. J. van Zijp, chef werkplaats van Van Ulden Auto's b.v. aan de Verdamstraat 6 in Leiden, een ere medaille gekregen in zilver verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau. Deze uitkering vond plaats in het bedrijf van Van Ulden ter gele genheid van het 40-jarig dienstver band van de heer Van Zijp. De honderdjarige heer J. C. van der Harst kijkt met zijn dochter, mevrouw J. Vermaak-van der Harst, de verjaarspost door. Van een onzer verslaggeefsters DEN KAAG 'Ik ben maar een gewone huis- tuin en keuken sterveling. Ik heb nog nooit in de krant gestaan', zegt de heer J. C. van der Harst lachend, die vandaag 100 jaar wordt. Zijn dochter is 'pa' komen opzoeken in het Haags Hervormd Rusthuis 'Oostduin', waar hij sinds zes jaar woont. Ze hebben kennelijk erg goed contact en -vele ge sprekken met elkaar. 'Vader is nog helemaal bij hoor. Hij hoort en ziet wat slecht, maar verder... met aardrijkskunde en jaartallen wint hij het van mij! 'De heer Van der Harst is van zijn 23ste tot zijn 65ste jaar typograaf ge weest. In 1940 werd hij 65 j. en toen kon hij zich aan zijn hobby, gedichten maken, wijden. Hij had twee zonen en een dochter. 'Ik heb nooit last gehad van mijn kinderen. Ze waren altijd goed. Mijn ene zoon wilde graag 'in de muziek', maar dat was in die tijd toch niets. Daar viel geen droge boterham mee te verdienen. 'Hij zou urenlang en boeiend over zijn leven kunnen vertellen en hij voelt zich best thuis in zijn kamertje op Oost duin. Laat vader nog maar van zijn leven genieten. Hij heeft het altijd moeilijk gehad. Toén moeder ziek werd en met 92 jaar over leed, had hij werkelijk alles voor haar gedaan. Hij heeft haar he lemaal verzorgd'. Zijn dochter zegt dit op een toon van: dat mag dan wel eens gezegd wor den. Vandaag recepieëert de heer Van der Harst van 2.30 uur tot 4 uur in het rusthuis. Dan zal een door hem zelfgemaakt gedicht over zijn leven worden voorgedragen. Op twee kantjes vertellen keurig met de hand geschreven letters over een leven dat nu honderd jaar duurde. Het gedicht begint met de regels: '5 maart 1975 is de dag, dat ik mijn 100 ste verjaardag herdenken mag. Wie had dat kunnen denken, dat het leven mij 100 jaar zou schen ken?'1. ZOETERMEER Minister Gruijters van volkshuisvesting zal spoedig een uitspraak doen over de subsidie van een woningbouw project in de Zoetermeerse wijk Buytenwegh. Zoals wij gisteren meldden is door het uitblijven van de subsidie vertraging ontstaan in het Zoetermeerse woningbouwprogramma Maandagmiddag heeft de wethou der van openbare werken van Zoe termeer, M. Bruin, overleg gepleegd met minister Gruyters over de om streden subsidie. Tegelijkertijd klaagden vertegenwoordigers van de woningbouwverenigingen die in Zoetermeer opereren hun nood over het uitblijven van de subsidie. Kritiek Naar aanleiding van de publicatie in Trouw van gisteren over de kri tiek van de woningbouwverenigin-, gen heeft het gemeentebestuur van Zoetermeer eerst een verklaring uitgegeven, waarin het 'onjuist' wordt genoemd dat door het uit blijven van de subsidie het werk stil zou komen te liggen. Daarna ontbood het college van B. en W. een deputatie van woningbouwers op het stadhuis. Tijdens dat onder houd werd meegedeeld, dat het overleg met het ministerie hero pend is en dat spoedig een oplos sing valt te verwachten. De ge sprekspartners zijn overeeen geko men zich van verder commentaar op het verloop van de onderhande lingen te onthouden. Overigens blijven de woningbouwverenigingen van mening dat een stagnatie is ontstaan die niet meer teniet gé- daan kan worden. Uitspraak Een woordvoerder van het ministe rie v"an volkshuisvesting gaf als verklaring voor het lang uitblijven van een uitspraak over de subsidie, dat over het Zoetermeerse project een principiële beslissing moet worden genomen. De woningbouw verenigingen willen in het betrok ken project werken met parkeer dekken, die hoge extra kosten met zich meebrengen maar ook meer ruimte geven voor groenvoorzienin gen en dergelijke. Volgens de woordvoerder moet de minister een uitspraak doen over algemene vraagstukken als het. parkeerbeleid en de woningdichtheid. Een inter departementale werkgroep is al ge ruime tijd bezig een advies op te stellen. DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Kombrink (PvdA) heeft staats secretaris Schaefer (volkshuisves ting) vragen gesteld over de ver koopschandalen in de Haagse Transvaalwijk, waarover wij giste ren uitvoerig berichtten. De heer Kombrink vraagt of het juist is, dat de staatssecretaris bezoek heeft ontvangen van de opstellers van een zogenaamd zwartboek. Hierin wordt gesproken over woekerwin sten bij de verkoop van woningen. j Het Kamerlid wil ook weten welke voorstellen de schrijvers van het zwartboek hebben gedaan om het maken van excessieve winsten te gen te gaan. 'Wat is het oordeel van de staatssecretaris over deze voorstellen?', zo vraagt de heer Kombrink tenslotte. (ADVERTENTIE) IJSSELDIJK B98 GOUDERAK Tel. 01827-2449 NA 18 UUR 02521-15063 Specialisten voor Spouwmuur- I dubbele beglazing VooK ALLE woningen 33' subsidie Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Minister Wester terp (verkeer en waterstaat) is niet van plan om de aanleg van rijksweg 19 stop te zetten. De bewindsman is er juist van overtuigd dat de rijksweg tus sen de Beneluxtunnel en Den Haag er zo snel mogelijk moet komen. Een en ander blijkt uit het ant woord van de minister op vragen van het Tweede Kamerlid Jansen (PPR). 'Rijksweg 19 zal de momen teel zwaar belaste rijksweg 13 ont lasten. Het is niet mogelijk om deze rijksweg te verbreden. Voor een deel van het verkeeer, dat thans gebruik maakt van de zwaar belaste Brienenoordbrug zal de route via de Beneluxtunnel aantrekkelijker wor den wanneer rijksweg 19 wordt aangelegd. Hierdoor zal de Brienen oordbrug ontlast worden'. Het gedeelte van rijksweg 19 tussen rijksweg 20 en de Gaag (ten noor den van de zuidelijke randweg) in Delft, de Kruithuisweg) is nu in uitvoering. Volgens minister Wes terterp wordt ernaar gestreefd om zo snel mogelijk te beginnen met werkzaamheden aan het aanslui tende gedeelte de Gaag-Den Haag. DEN HAAG De verscherpte be waking van de Indonesische am bassade in Den Haag en de resi dentie van de ambassadeur in Was senaar duurt voort. In de nacht van maandag .op dinsdag bereikte de betrokken politiekorpsen een alarm van Jiet ministerie van bin nenlandse 'zaken, waarin erop werd aangedrongen dat met onmiddellij ke ingang de bedreigde Indonesi sche panden beveiligd zouden wor den. Noch het Haagse noch het Wasse- naarse politiekorps wil meedelen hoeveel man bij de bewaking 'zijn ingezet.Zeker is wel dat van vele korpsen in Zuid-Holland bijstand is verkregen en dat het om vele tien tallen agenten gaat. DEN HAAG De heer.G. Simonis, tweede secretaris van de Centrale Vereniging voor ambulante handel, afdeling Den Haag is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nas sau, voor zijn arbeid en inzet voor de straathandel en ambulante han del. Volgens de Wassenaarse politie houdt de plotselinge versterking verband met bedreigingen die van. Zuidmolukse zijde zouden zijn geuit aan het adres van de Indonesische vertegenwoordiging in ons land. De bedreigingen zouden zijn opgevan gen via niet nader aangeduide 'bronnen1. RIJSWIJK, Voor de nieuwbouw,, van het GG en GD-complex in Rijswijk is een extra krediet van 600.000,- nodig. Destijds had de raad een krediet van 6 miljoep voor deze nieuwbouw beschikbaar gesteld, maar ln de periode mei 1973 tot september 1974 (start van de bouw) zijn de kosten met 23,88 pet gestegen. B. en W. delen de raad mede dat de exploitatielasten van de GG en GD, afgestemd op de nieuwbouw in de concept-begroting voor 1976 worden geraamd. SCHEVENINGEN De Woning bouwverenigingen 's-Gravenhage- Nutswoningen' hebben plannen uit gewerkt, voor een complex van 130 woningen aan de Haringkade. Via het Werkverband Opbouw Scheve- ningen konden wensen en suggesties met betrekking tot dit voor Sche- veningen zo belangrijke woning- bouwprojekt in de sociale sector worden ingebracht. Het plan moest worden aangepast op de bestaande oudbouw, die laag is, terwijl de nieuwbouwflats zeven woonlagen tellen. De 130 woningen tonen een variatie in hoogte en kapvormen, waardoor een soepele overgang tussen beide bouwtypen bevorderd wordt. De balkons van de woningen zijn aan de zonzijde gesitueerd. De keu ze voor de situatie van de woonka mer was bepaald niet gemakkelijk, omdat juist die plaats het mooiste uitzicht opleverde., De woonvormen zijn gemengd. Erzijn 14 tweeka merwoningen, 26 éénkamerwonin gen, 3 zeskamerwoningen, 64 vier- kamerwoningen, 21 driekamerwo ningen en tenslotte nog 2 gewone tweekamerwoningen. Een flinke ruimte op de begane grond is op verzoek van het projektteam gereserveerd voor een nadere bestemming als ge meenschappelijke ruimte. Elke wo ning heeft een bergruimte op de begane grond. Voor de éénkamer woningen is er een gemëenschap- pelijke fietsenstalling. Het bouwplan varieert in hoogte van drie tot zeven lagen en krijgt door dé gesloten hoeken een beslo ten middenterrein. De huren zullen liggen tussen de twee- en driehon derd gulden iJer maa*id. Loopt de afwikkeling van de voorbereidingen naar wens dan zal in augustus a.s. met heien worden begonnen. Het plan is door alle officiële instanties inmiddels met instemming begroet, aldus meldt het informatieblad van 's-Gravenhage-Nutswoningen'. Op de afbeelding een deel van het bouwplan, waarbij duidelijk de va riatie in hoogte en kapvormen te zien is. VOORSCHOTEN De handtekeningenactie van bewoners van de Leidse- weg ter verbetering van de verkeersveiligheid is geweldig aangeslagen. De gemeente Voorschoten heeft een brief met negen lijsten handtekeningen ontvangen. Aangedrongen wordt op spoedige plaatsing van verkeerslichten bij de oversteekplaats nabij de Laurentiuskerk. Op dit punt passeren elke dag zo'n 20.000 auto's. Met name in de spitsuren is oversteken van de weg bijna een onmogelijke zaak. In het verleden zijn heel wat ongevallen ge beurd. Door verkeerslichten wordt het verkeer ertoe gedwongen de Leidse- weg niet als een racebaan te gebruiken. B. en W. van Voorschoten zijn bovendien van plan de Leidseweg nog zwaarder met verkeer te belasten door enkele straten in de Nassamvijk af te sluiten voor sluipverkeer. Indien dit doorgaat komen er op de Leidseweg volgens de bewoners nog eens ongeveer 2500 auto's per dag bij die de Laurentiuskerk passeren. (ADVERTENTIE) 'over het invullen van het *1974 Van een onzer verslaggevers LEIDEN De gemeente Leiden moet een overweldigende hoeveelheid nieuwe investeringen doen en bestaande projecten uitbreiden. Dat zal niet meevallen, want de financiële positie van Leiden blijft verre van rooskleurig. Dit zeggen burgemeester en wethouder in de aanbiedingsnota l:ü de gemeentebegroting 1975. Fase één van de begrotingsbehandeling heeft de gemeenteraad al echter de rug, fase twee volgt deze maand. B. en W. geven in de aanbiedings nota nu een opsomming van de projecten, die dit jaar aan de orde komen. De belangrijkste zaken zul len wij hieronder noemen. Het opknappen van oude wijken en- van de binnenstad verdient hoge prioriteit, zo stellen B. en W. Voor de binnenstad zal een 'actieplan' opgesteld worden. Daarin is een plaats toegedacht aan het aanwij zen van beschermde stadsgezichten, aan een fietsroute-plan, aan de re constructie van de Breestraat en (in het kader van het Monumen tenjaar) de restauratie van de La tijnse school, het Heerenlogement, de Zijlpoort en het Caeciliacom- plex. Verder staat een bestemmings plan voor de Pieterswijk op het programma, een plan voor herstel werkzaamheden in Maredorp-oost en de bouw van een parkeergarage aan de Ir. Driessenstraat. B. en W. van Leiden maken zich ernstig zorgen over de woning- bouwsituatie. Begin februari waren ruim 5000 woningen in voorberei ding en uitvoering, waarvan 2200 ln de vrije sector. Van de premiewo ningen vallen 1400 niet onder de werking van de woonruimtewet. In totaal 'bestrijkt" deze wet maar twee-derde deel van de 5000 huizen. 'Deze ontwikkeling is zeer zorgwek kend. want ze sluit nauwelijks aan op de Leidse vraag naar woningen' aldus B. en W. De grote achterstand, die er in Lelden is op het gebied van ver- keersvoorzieningen, moet volgens B. en W. spoedig weggewerkt wor den. Met name wordt gedacht aan een parkeerverordening, een fiets routeplan voor de hele Leidse agglo meratie. verhoging van de par keertarieven ,en verbetering van de verkeerssituatie in winkelstraten zoals de Doezastraat, de Herenstraat en de Morsstraat. Aangaande het maken van een be stemmingsplan voor de Merenwijk heeft de Planologische Dienst nog steeds niet gereageerd op een brief van mei '74, waarin Leiden advies vroeg over de bouw van 937 wonin gen. Achterstand Met de indiener van dit bouwplan, de verzekeringsmaatschappij Natio nale Nederlanden, heeft de ge meente nog geen overeenstemming bereikt over aanvaardbare huurprij zen. Nog h: ,;cn drie of vier maanden willen B. en W. het defnitieve voorstel over grondaankoop in het .«artier aan de raad voorleg- De grondti-ansactie is nodig o.h 4e Rijksuniversiteit ruimte te •-.reven .oor nieuwbouwplannen. In aansluiting op de renovatieplan nen voor het Haagkwartier zal een projektgroep. waarin ook bewoners zitting hebben, zich de komende drie maanden buigen over moge lijkheden om de woonomgeving te verbeteren. Ruim vijftig woningen in de Verwerstraat zullen grondig opgeknapt moeten worden. De plannen om het aanzien van het Noorderkwartier en De Kooi danig te verbeteren (zowel het woningbe stand als de woonomgeving wordt verfraaid) zullen nog deze maand aan de gemeenteraad worden aan geboden. Met de bouw van zwembad De Zijl kan waarschijnlijk op korte termijn begonnen worden. Het ziet er naar uit. dat het buurthuis Meerburg zeer spoedig kan 'draaien', zij het in een tijdelijke huisvesting. Er wordt momenteel gewerkt aan de plannen voor uitbreiding van buurtcentrum De Zevensprong en verbouwing van Het Breehuis. Werkloosheid Op het gebied van economische za ken willen B. en W. in de eerste plaats zoeken naar mogelijkheden om de jeugdwerkloosheid terug te dringen. Overigens wordt in de no ta opgemerkt, dat 'het aangeven van prioriteiten in de Leidse situa tie een ondenkbaar werk is', omdat de wensenlijst orpvangrijk is en de financiële mogelijkheden gering zijn. Het begrotingstekort bedraagt een kleine twaalf miljoen gulden. Tenslotte melden B. en W. dat de Groenoordhal uitgebreid moet wor den met een runderhal, gezien de enorme groei van de Leidse veehan del. De aanvoer van vee is het afgelopen jaar meer dan verdub beld en de Leidse markt is nu op twee na de grootste van ons land. De inspectie der directe belastingen tel. 614341 zal voor het verstrekken van inlichtingen ge opend zijn op werkdagen van 8.00-16.00 uur Ook zal de inspectie van 24 februari a.s. af op werkdagen voorlichting geven in de bureaus van de Sociale raadslieden van de gemeente 's-Gravenhage aan de Doornstraat 5 Haveltestraat 251 Hildebrandstraat 34 Jan Steenstraat 27 Mient 175 aan de Apeldoornselaan 115 van 9.00 tot 12.00 u. aan de Stuwstraat 14 van 14.00 tot 17.00 u. van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6