Prinselijk gezin speelt hoofdrol in kinderboek dichtbij Weerloos Commentaar 'Bedverhaaltjes' werden vastgelegd en uitgegeven Alternatieve elfstedentocht gaat niet door Toch subsidie voor peuterspeelzalen 'Goud van oud' in Delftse Koornbeurs Kwaliteit benzines na oliecrisis slechts iets minder Ondanks bekentenis vrij het weer - Franse buien weerrapporten gratis grond met boom erbij stijlgroep record zeeleeuw zitgebit slachtoffer TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 MAART 1975 BINNENLAND/COMMENTAAR 5 Het ziet ernaar uit dat met de ontvoe ring van Peter Lorentz ook in West- Europa de zogenaamde stadsguerrilla, zoals die al jarenlang in Latijns-Ame- rika wordt bedreven, haar jntrede heeft gedaan. Berlijn had er \j6rig jaar al een vooproefje van gekegen, toen rechter Günter von Drenkmann bij een mislukte ontvoeringspoging werd vermoord. En met de nadering van het in mei in Stuttgart te be ginnen proces tegen leden van de zogenaamde Baader-Meinhof-groep moeten dè Westduitse autoriteiten ern stiger dan voorheen rekenen met nieu we pogingen om de vrijlating van gevangenen af te dwingen. In een democratische samenleving die zich niet kan permitteren zich tot een politiestaat te laten degraderen staat men machteloos tegenover zulk een vorm van geweldpleging. Het is bo vendien onmogelijk om allen te be schermen, die door het bekleden van een belangrijke functie voor een even- tuele ontvoering in aanmerking ko men. Het heeft dan ook geen zin, de autoriteiten in West-Berlijn of Bonn verantwoordelijk te stellen voor wat de CDU-politicus Peter Lorentz is overkomen. Welke partij ook aan de macht is, bescherming tegen ontvoe ringsacties van niets en niemand ont ziende mensen, is vrijwel uitgesloten. De moderne samenleving zal met haar soepeler wordende wetgeving, ook op het gebied van de criminaliteit, steeds minder opgewassen zijn tegen de pro blemen, die de activiteiten en de be rechting van anarchistische groeperin gen als die van Baader en Meinhof oproepen. Arrestaties werden bemoei lijkt door mensen, die uit een ver- keerd gevoel van solidariteit de ach tervolgden hielpen ontsnappen. Be rechting wordt bijna onmogelijk ge maakt door grootscheepse pogingen van gevangenen en hun verdedigers, een politieke show op te voeren. En nu is het wapen der ontvoering een nieuw strijdmiddel geworden. Weerloos zijn de autoriteiten die met dit probleem worden geconfronteerd. Zij worden niet alleen tegengewerkt door de sensatie-journalistiek van de Springer pers, maar ook door degenen die klaarblijkelijk moeite hebben om geweld te veroordelen, als het niet van rechts komt. Het wordt hoog tijd dat deze mensen gaan beseffen, hoezeer zij met vuur spelen. In dit verband valt toe te juichen, dat de Westduitse luso's (Jonge Socialisten), van wie er velen bedenkelijk tegen de anarchisten aanleunden, zich nadrukkelijk tegen de 'zinloze gewelddadigheid' in Berlijn hebben gekeerd. Van een verslaggever LILLEHAMMER De alter natieve elfstedentocht, die dit jaar voor de tweede maal in Noorwegen zou worden gehou den, zal geen doorgang vinden. Door de plotseling ingevallen dooi is op het Mjösameer bij Lillehammer, waar de tocht zou worden gehouden, een laag water van ongeveer twintig centimeter op het ijs komen te staan. Ook is het uitgestip pelde parkoers slecht te berij den door natte sneeuw. Na sombere berichten over de toestand van het 190 kilometer lange parkoers, zijn enkele le den van het organisatiecomité afgelopen zondag ter plaatse poolshoogte gaan nemen. In eerste instantie werd beslist de wedstrijd te halveren in twee etappes van 95 kilometer. Gis teren zag men, gezien de ver slechterende omstandigheden, geheel van de tocht af. Onge veer 800 deelnemers hadden voor de alternatieve elfsteden tocht ingeschreven. Zij zullen worden bericht over de afge lasting. DEN HAAG Minister Van Doorn (CRM) zal toch subsidie geven aan peuterspeelzalen. In een brief aan de Kamer heeft de bewindsman voorgesteld tot 1978 jaarlijks zes miljoen gulden extra uit te trekken voor kindercentra, waarvan vier mil joen voor peuterspeelzalen en twee miljoen voor kinderdagverblijven. Minister Van Doorn besprak de voorstellen gisteren met de vaste Kamercommissie voor CRM. Aanvankelijk wilde hij niet aan de wens van de Kamercommissie tege moetkomen en bleef hij bij zijn voornemen alleen kinderdagverblij ven te subsidiëren. Met het voorstel aan de Kamer is een amandement op de begroting of een motie namens de Kamercommisise nu overbodig geworden. Van de subsidie profiteren ruim 250 peuterspeelzalen in ons land, waar jaarlijks zo'n 140.000 kin deren worden opgevangen. DELFT Glasblazen, spinnen, or gelboeken maken, manden maken en klompen maken zijn de oude ambachten, die op 13 en- 19 maart als onderdeel van de tentoonstel ling 'Goud van Oud' gedemom streerd zullen worden in de socië teit 'De Koornbeurs' te Delft. door Fred Lammers BUSSUM 'De prinsjes zijn heel vroeg opgestaan, want ze hebben vandaag een belangrijke afspraak. Vlug gaan ze naar de slaapkamer van vader en moe der en springen op hun bed.' Kleine Constantijn kruipt over het hoofd van vader, die nog heerlijk ligt te slapen. Moeder moppert: 'Dat gaat zo maar niet'. Willem roept: 'We willen boterhammen, want we moeten naar buiten'. Vader bromt onder de dekens: 'Ga maar kijken of de tafel al gedekt is'. De woel waters rennen naar beneden, waar alles al klaar staat. Ze stoppen de boterhammen in hun zak, n^men vlug een slok melk en hollen de slotbrug over'. Dit is een passage uit een heel opmerkelijk kinderboek dat eind volgende week onder de titel 'Alvar en de kasteelkinderen' bij Van Goor in Den Haag zal verschijnen. Het boek handelt over kabouter Al- var', die diverse avonturen beleeft samen met de drie prinsjes van Drakensteyn. Behalve Willem- Alexander, Friso en Constantijn spelen prinses Beatrix en prins Claus en koningin Juliana en prins Bernhard een rol in het boek, al worden zij niet met name genoemd maar aangeduid als moeder en va der en oma en opa. De lokatie wordt echter zo duidelijk omschreven, dat iedereen begrijpt over wie het gaat. De schrijvers van het boek, Bert en Martha Mes land (beiden 37) uit Bussum, ma ken daar trouwens geen geheim van. 'Het is een kinderboek over de be woners van Drakensteyn en hun omgeving. Wij hebben ons inge leefd in de omstandigheden waar onder op Drakensteyn wordt ge leefd', krijg ik van Bert Mesland te horen, die in het dagelijks leven leraar Nederlands is ,aan het Cor- derius College in Amersfoort. Hoe hij en zijn vrouw op het idee zijn gekomen zich op deze niet alledaagse manier te presenteren met hun eerste boek? 'Dat is lang zamerhand gegroeid. Wij hebben zelf twee kinderen, Iris van acht en Reinout van zes. Een jaar of vier geleden zijn ,wij begonnen hun ver haaltjes te vertellen bij het naar bed gaan, zoals vele ouders doen. Je haakt dan in op hetgeen je kinderen interesseert. Nu komen Bert en Martha Mesland prinsjes reageren net zo als andere kinderen. wij vaak in Lage Vuursche, omdat het daar zo heerlijk wandelen is. Wij hebben Lage Vuursche eigenlijk al ontdekt toen we nog in Hilver sum woonden, net na ons trouwén. Destijds trokken we er samen op uit, later deden we dat met de kinderen. De omgeving van Dra kensteyn werd zodoende vertrouwd terrein voor ons. Als kinderen gro ter worden gaan ze vragen stellen. Onze kinderen wilden weten wie er ih het kasteeltje wonen en waarom er mannen in zulke mooie pakjes bij de ingang staan. Dat soort za ken spreekt kinderen sterk aan. Het lag daarom voor de hand dat wij in onze bedverhaaltjes de prinsjes van Drakensteyn gingen betrekken. De kinderen vonden het prachtig en konden er niet genoeg van krijgen', vertelt Martha Mes land. Een van de tekeningen in het boek toont prins Constantijn met kabouter Alvar. Vakantie Tijdens een vakantie in Zweeloo, een paar jaar geleden, ontstond op een avond het plan 4e verhaaltjes te gaan vastleggen. 'We kregen er steeds meer plezier in. Samen heb ben we er vele avonden aan be steed. We herinnerden ons het no dige van hetgeen wij al aan onze kinderen hadden verteld, maar er kwamen ook nieuwe verhalen bij. Op een gegeven ogenblik hebben wij alles laten uittikken door een meisje in Bussum. Wij kunnen niet met een tikpiano omgaan. Behalve 'naar drie uitgevers stuurden wij het manuscript naar Drakensteyn. Het is een gevaarlijk onderwerp om op deze manier over te schrijven. Je kunt er gemakkelijk op uitglij den. Daarvan waren we ons wel bewust. Wij wilden de leden van de koninklijke familie niet. krenken, daarom hebben wij de prinsjes niet wezenlijk stout gemaakt. Aan de andere kant wilden wij ook geen zouteloos verhaal brengen. Die jon getjes van Drakensteyn zijn beslist geen lieverdjes. Het zijn heel gewo ne kinderen, die in zoverre van andere kinderen verschillen dat zij in een bijzondere situatie zijn ge plaatst', vervolgt Bert Mesland. Zoals zovelen Persoonlijk kent het echtpaar Mes land de bewoners van Drakensteyn zoals velen de leden van de konink lijke familie kennen. 'We hebben de prinsjes een paar keer meege maakt tijdens een kinderfeest in Lage Vuursche en verder hebben Willem-Alexander uitgedost als kabouter. we over hen gelezen en ,zien we hen ,soms op de televisie. Op die manier vorm je je een beeld van de gang van zaken. In wezen zijn kinderen gelijk. We hebben aangenomen dat het op Drakensteyn in grote lijnen net zo toe gaat als bij ons thuis en dat de prinsjes soms riet zo ko misch kunnen reageren als ieder kind op die leeftijd. Als ze het boek lezen of wanneer het op Daken- steyn wordt voorgelezen, hetgeen wij hopen, zullen zij vast niet boos reageren in de geest van: dat heb ik nooit gezegd. De prinsjes zullen zich zelf stellig herkennen in dit boek', zegt Martha Mesland. Ze heeft de tekst van het boek inmiddels, ook uitgeprobeerd op de Bussumse Montessorischool, waar zij les geeft. Daar is het boekje erg in de smaak gevallen. Van kasteel Drakensteyn is ook een reactie ge komen. Het secretariaat van de prinses heeft laten weten dat men het boekje een reuze leuk idee vindt. Burgemeester De burgemeester van Baarn wordt eveneens ten tonele gevoerd tijdens een niet bepaald geslaagde visite aan Drakensteyn. Hij wil een toe spraakje houden maar is dan plot seling zijn tekst en zijn bril kwijt en neemt tot overmaat van ramp een flinke slok van de thee die even1 tevoren door prinses Beatrix is ingeschonken, maar die nog te heet is voor consumptie. Plezier zullen kinderen er zeker over heb ben. Een hoofdstuk apart vormen de il lustraties. Eerst was het de bedoe ling foto's van de prinsjes op te nemen. De Meslands trokken aan de bel bij prins Claus maar die verwees hen naar de RVD. Daar voelde men er bij nader inzien niet voor foto's beschikbaar te stellen omdat de rijksvoorlichters bang waren zich in de vingers te zullen snijden. Uitgever Van Goor heeft toen Bart van Leeuwen, die ook de illustraties maakte voor de bekende Okkie-boeken, opdracht gegeven zeventien tekeningen te maken voor het boek. Hij heeft dat gedaan aan de hand van bestaande foto's van de prinsjes en is daarbij met de nodige fantasie te werk gegaan. De prinsjes zijn duidelijk herken baar op de op foto's lijkende teke ningen, zo is Constantijn met Alvar op een schommel uitgebeeld en Willem-Alexander met deze kabou ter op een ezeltje. Een paar bladzij den verder is de oudste zoon van het prinselijk paar zelf uitgedoste als een kabouter. Het is niet de bedoeling van de Meslands het bij dit ene boek te laten. Van deel twee zijn de eerste vijf hoofdstukken al geschreven. Ze handelen over vakanties in Porto Ercole en Lech. Als het eerste boek aanslaat is de kans groot dat de prinsjes van Drakensteyn in de toekomst nationale kinderboeken helden worden. Of prinses Beatrix en prins Claus dat zo leuk zullen vinden? Van onze'parlementsredactie DEN HAAG De kwaliteit van de benzine vlak na de oliecrisis was iets minder dan voor de crisis en mogelijk is het oude peil nog niet geheel bereikt. Dit antwoordt mi nister Lubbers (economische za ken) op vragen van mevrouw Epe- ma-Brugman en de heren Janssen en Van der Hek (allen PvdA). De minister heeft naar aanleiding van allerlei berichten dat de kwali teit van de benzine, ook nadat de oliecrisis was beëindigd, nog steeds minder zou zijn dan voor de crisis, een onderzoek laten instellen. De oliemaatschappijen zouden tot deze kwaliteitsvermindering zijn overge gaan, om zo een compensatie te krijgen voor het feit dat zij de prijzen van benzine niet mochten verhogen. Het ligt in de bedoeling het onder zoek voort te zetten en regelmatig gegevens omtrent de kwaliteit van de benzine te verzamelen. De mi nister vermoedt echter dat de con currentie tussen de oliemaatschap pijen een voldoende waarborg voor de kwaliteit van de benzine zal zijn. Van een verslaggever VEENDAM Ondanks zijn beken tenis in de oudejaarsnacht de 21- jarige Leo Groen na een wóórden- wisseling te hebben doodgestoken is de 16-jarige verdachte W.W. vrijge laten. Een reden voor de vrijlating kon gisteren nog niet worden mee gedeeld. Aan de oostzijde van een uitgebreid depressiesysteem van IJsland tot de golf van Biskaje blijft het weer de komende dagen vrij zacht. De vochtige luchtsoort waarin wij ons bevinden is echter niet stabiel, zo dat zich buien kunnen,vormen. Die komen vanuit het zuiden tot zuid westen opzetten. De hogere circulatie is namelijk zuidelijk met snelheden van 60 km per uur op 5.000 m hoogte, en 140 km per uur op 9.000 hoogte (gemeten gisteren boven De Bilt). Gekeken naar west-Frankrijk waar de onstabiliteit vandaan komt: gis termiddag onweerde het hier en daar in Bretagne en ten noordoos ten van Rennes werd hagel gerap porteerd bij een temperatuur van 9 tot 11 gr. C. en een neerslag van 5 tot 10 mm over het algemeen in west-Frankrijk gevallen in 12 uur tijd. Er staat dus misschien een potje te vuur. In Salzburg en Wenen was het gistermiddag 15 tot 17 gr. maar IJsland kreeg een scherpe kouinval te verduren, van de noordzijde van bovengenoemd depressiegebied. Er was daar één en al winterkou met Galtarviti In het uiterste noord westen gistermiddag op minus 12 gr., Akureyry minus 9 en Reykjavik minus 5 gr. Overigens is in geheel Skandinavië geen vorst meer en pas in noord- Rusland winterkou. Deze kan onze kant echter niet opkomen vanwege een hogedrukgebied boven zuid- Ruskind dat aan zijnnoordzijde een 1 westelijke circulatie creëert. Verder is het volop zomers op de Kaapverdische- eilanden ten westen chem 17, Ameland 19, Bussum 20, Leeuwarden, Oosterend op Texel 21, Oud-Beierland 22, Rotterdam en Deventer 23, Markum 24, Winters wijk, Almkerk en Amersfoort 26, Maastricht en Apeldoorn 27, Alk maar 28, Andijk 29, Nijmegen 30, Zierikzee en Amsterdam 31, Hoog Soeren 32 en Fijnaard 34 mm. De afgelopen februari-maand was plaatselijk de droogste in zijn soort sedert 1965. Weerrapporten van gisteravond 7 uur. maximumtemperatuur en neerslag van 719 uur: van Afrika met Praia op 28 gr. C. Ondanks de 20 dagen met vorst in De Bilt normaal 15) is februari gemiddeld een te warme maand geworden De gemiddelde etmaal- waarde te de Bilt was 3.1 gr. C. tegen 2 gr. normaal. Het gemiddel de dagelijkse maximum en mini mum was 7.4 (5.2) en -0.7 (-1.1). De zon brak in De Bilt met 135 schijnuren (69) het record sedert 1899 dat op naam stond van febru ari 1920. In De Bilt sneeuwde het niet, normaal 7 dagen. Op 16 febru ari was het in Almkerk -5.7 gr. C en in Ten Post -4.9 gr C. -4.5 gr C. was het laagste grasminimum in Markum op een totaal van 18 nachtvorsten. Voor het eerst sinds augustus 1974 was een maand weer iets te droog. Februari bracht met gemiddeld 26 mm (49 mm normaal) overal in het land te weinig neerslag: Doetin- Amsterdam zwaar bewolkt 10 1 De Bilt half bewolkt 10 0 Deelen zwaar bewolkt 11 0 Eelde geheel bewolkt 12 0 Eindhoven zwaar bewolkt 11 0.1 Den Helder regen 10 9 Luchth. R'dam zwaai bewolkt 11 0.4 Twente geheel bewolkt 12 0 Vllsslngen half bewolkt 10 0 Zd.-Llmburg zwaar bewolkt 11 0 Aberdeen regenbul 13 0 Athene vrijwel onbewolkt 16 17 0 Barcelona zwaar bewolkt 0 Berlijn half bewolkt 15 0 Bordeaux zwaar bewolkt 13 8 Brussei licht bewolkt 11 2 Frankfort zwaar bewolkt 13 0 Genève half bewolkt 9 0 Helsinki geheel bewolkt 2 0 Kopenhagen geheel bewolkt 8 13 0 Lissabon regenbul 17 Locarno geheel bewolkt 5 19 Londen regen 13 3 Luxemburg regen 9 3 Madrid inotregen 9 0 Malaga regenbul 14 3 Mallorca h3lf bewolkt 18 0 Nice half bewolkt 14 9 Oslo regen 2 4 Parijs zwaar bewolkt/ 13 5 Rome onweer 14 30 Spilt zwaai bewolkt 14 0 Stockholm geheel bewolkt 7 0 Wenen half bewolkt 17 0 HOOG WATER voor donderdag 6 maart Vllsslngen: 8.34-21.14: Harlngvlletslul- zen: 9.59-22.47; Rotterdam: 11.11-23.53; Schevenlngen: 9.31-22.21; IJmutden: 10 20-23.10; Den Helder: 0.42-13.19; Har- llngen: 3.20-15.54; Delfzijl: 5.48-18.20. onder redactie van loessmit ■Sommige voortuintjes ih een nieuwbouwwijk van Goes zijn een klein stukje groter dan de andere. Dat is niet gedaan om .de ene bewoner voor te trekken boven de andere, maar omdat het toevallig zo uitkwam: die kleine extra stukjes zijn eigen lijk openbaar groen zoals dat heet, maar ze zitten aan de tuintjes vast. De mensen die zo'n extra stukje hebben, boffen gewoon en nu krijgen ze er nog een boom bij cadeau ook. Dat zit zo: voor de plaatselijke plantsoenendienst bleek het nogal moeilijk die kleine stukjes groen naar behoren te verzor gen. Vandaar dat ze op het idee kwamen de bewoners met zo'n groter voortuintje allemaal een gratis boom aan te bieden. De bewoners hoeven er. dus geen cent voor te betalen, maar ver plichten zich wel de boom zelf te planten en te verzorgen. Zo snijdt het mes aan wel drie kan ten: de nog wat kale straten worden er fleuriger door, de be woners krijgen een bloeiende boom voor hun deur en de plantsoenendienst heeft er geen omkijken meer naar. Het gaat om zestig tuintjes, die in vier straten van de grote nieuwbouwwijk Goese Polder liggen. De buurt heeft zelf ook nog eens een naam: Schuman- stede. De bezitters van de extra stukjes grond hebben een brief van de gemeente gehad met de mededeling dat er nu wel van hen verwacht wordt dat ze er zo'n gratis boom in planten. Ze hebben de keus gekregen uit meer dan tien soorten, die de volgende week besteld zullen worden. 'Achtendertig van de 'zestig bewoners hebben tot nil gereageerd', zegt gemeentevoor- Confectionairs willen zich nog wel eens in een 'stijlgroep' aan eensluiten, maar in Arnhem heeft zich een stijlgroep gepre senteerd die de strijd gaat aan binden tegen ambtelijke taalver vuiling. Ze hebben zich niet echt gepresenteerd, omdat ze om een of andere duistere reden ano niem willen blijven. Hun groep hebben ze '4 x a' genoemd, a's die dit betekenen: anonieme an ti-ambtelijke ambtenaren. Hoe veel het er zijn is daar niet uit op te maken, wel dat het geen anti-ambtenaren zijn, want om een taalkwestie zullen ze heus geen ontslag nemen en hun waardevaste pensioen opgeven. In elk geval willen de anonieme ambtenaren wel graag de amb tenarij in en het óverbodig am- telijk gebruik van de moedertaal kwijt. 'Soms heb je de indruk dat die ambtenarij nog aange wakkerd wordt', zeggen ze (schriftelijk en natuurlijk ano niem). Die beschuldiging base ren ze op hun ervaringen in de trant van: 'Schrijf die brief nog maar eens over en maak hem dan wat gewichtiger, de zinnen wat langer, anders lijkt het net of het niets voorstelt wat je schrijft'. De stijlgroep '4 x a' heeft alvast één suggestie op ta fel geworpen om die 'gewichtige' methode te veranderen. Onder elk concept willen de onbekende ambtenaren dit zinnetje laten drukken: 'Dat is bijzonder inte ressant, maar snapt de lezer het nog wel?' Zij was vijftien, hij tweeëntwin tig toen ze trouwden. En nu zijn Flo en Bill Andrews uit Londen- noord zevenenzeventig jaar ge trouwd, langer dan ooit een echtpaar (althans in Engeland) samen gebleven is. Een eenvou dig rekensommetje, leert dat Bill nu negenennegentig jaar oud is en zijn vrouw Flo tweeënnegen tig. Zelf hebben ze voorgerekend dat ze elf kinderen, veertien kleinkinderen en elf achter kleinkinderen hebben. Het Dolfirena, in Ouwehands dierenpark zal een andere naam moeten krijgen, want in het theaterbassin waar gewoonlijk twee dolfijnen hun kunstjes ver tonen, zal over een tijdje ook een zeeleeuw aan de voorstelling gaan deelnemen. Het wordt niet direct een gezamenlijk optreden, omdat de gedresseerde zeeleeuw nog moet arriveren: bovendien moeten de drie dieren eerst aan elkaar wennen. Tot zolang treedt de zeeleeuw apart op en als de tijd daar is pas in één show met de dolfijnen. lichter Kan, 'en allemaal erg po sitief. De meesten kiezen voor de tulpenboom, maar ook de sier- kers, drie soorten sierappels en de goudenregen zijn erg in trek'. Die tulpenboom is een soort magnolia, die een witroze bloem krijgt van wel een centimeter of tien doorsnee. En wat gebeurt er met de mensen die hun gratis boom weigeren? In elk geval krijgen ze geen bomen opge drongen: 'De gemeente rekent er op dat die mensen zelf wel iets op die lege plek zullen zet ten'. De betrokken huizen gren zen trouwens niet allemaal aan elkaar, rodat er- toch al niet tuintje aan tuintje een bloeien de boom zou komen. Er kan maar weinig mis gaan. In de brief van de gemeente is de tuinbezitters al verteld dat ze met vragen altijd bij de plant soenendienst terecht kunnen en als de bomen straks thuisbezorgd worden, zullen ze heus niet zon der meer voor de deur worden gelegd. Het is denkbaar dat niet iedereen meteen weet hoe je met een appel- of en pereboom omspringt. Maar zelfs als de boom dood zou gaan is er nog geen man overboord: dan brengt de gemeente gewoon nog eens een nieuwe. Het gaat natuurlijk maar om zestig tuintjes in vier straten, een klein deeltje van een byurt in een nieuwbouwwijk, die op zijn beurt weer niet meer dan een deel van Goes is; een stukje van een stukje van een iets gro ter stuk van het hele stuk zoge zegd. Maar het zou wel eens op één groot bloeiend stuk Goes kunnen uitlopen. 'Je kunt dit beschouwen als een experiment', zegt de heer Kan. 'Als het aan slaat bij de bewoners, is het mogelijk dat B. en W. besluiten op meer plaatsen zoiets te gaan doen'. De Engelsman Bruce Lacey ont werpt hoogst zonderlinge ge bruiksvoorwerpen. Hier demon streert hij op een tentoon stelling van zijn creaties in Lon den met zijn vrouw Jill, hoe lekker je tussen de tanden van een enorme opblaasbare mond kunt zitten. Mocht de lucht uit lippen en verhemelte weglopen, dan zal het vermoedelijk een heel gedoe zijn voor je uit het 'zitgebit' gekropen bent. Urenlang zijn slagers van het slachthuis in het Joegoslavische Kraljewo snakkend naar adem door de straten van de stad ach ter een koe aangedraafd, die vlak voor aankomst bij het abat toir was losgebroken. Het dier rende in doodsangst kriskras de stad door, tot het op een weg kwam met aan de ene kant een rivier en aan de andere kant een soort afgrondje; daar staan de huizen in een veel lager deel van de stad. De koe nam zonder aarzelen een koene sprong en belandde óp een dak. Dat hield niet, het dier zakte er door en kwam op de divan in een woon kamer terecht. Ze zag kans haar achtervolgers trappend en bij tend op een afstand te houden, zodat er een slager met een slachtpistool aan te pas moest komen om de koe ter plekke af te maken. De slagers kwamen niet op het idee het kadaver langs dezelfde weg, door het dak, af te voeren. Ze wurmden er een tijdje mee bij de voordeur, die te smal bleek, en uiteindelijk heb ben ze een hele etalageruit met sponning en al moeten verwij deren voor ze hun slachtoffer opnieuw naar het abattoir kon den brengen. 'Wissers voor het eten van grapefruit? Belachelijk. Simpkins'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5