Onderwijsbeleid houdt te weinig rekening met bestaande ongelijkheid Turkse klacht over school in Helmond Projecten moeten 'vertrekpremie' gaan vervangen Aanleg omstreden rijkswegen gaat door Tweede Kamer akkoord met defensiebegroting Uit de wereld van deBonneterie: Gratie a l Aquascutum. Sappige somberheid in Eerste Kamer: Kritiek op de visie, niet op actueel beleid Geen hoorzitting abortuswetgeving V9' Pronk: Hoogovens' eigen schuld dat order gemist is Westerterp brengt geen begrip op voor milieuacties Minister voelt veel voor plan Kamer achter motie, ondanks verzet Pronk Brief aan Koningin over weren van kinderen gastarbeiders Diefstal van geld zou de aanleiding zijn TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 MAART 1975 BINNENLAND Van onze onderwijsredactie DEN HAAG Minister Van Kemenade voert volgens een meerderheid van de Eerste Kamer een te idealistisch onderwijsbeleid. Hij houdt te weinig rekening met de bestaande ongelijkheid van men- j sen, met de dreigende verlaging van het niveau van het onderwijs en met de beperktheid van leer krachten die alle vernieuwingen moeten uitvoeren. (ADVERTENTIE) Het waren vooral de sprekers van de christen-democratische fracties en de WD, die het debat over de i begroting van onderwijs aangrepen i om hun bezorgdheid te spuien over de uitgangspunten Van minister Van Kemenade en de staatssecreta rissen Veerman en Klein. Terwijl er veel waardering bestond voor re cente maatregelen als de verlen ging van de leerplicht en de ver kleining van kleuterklassen (van 35 Prof. Van Hulst: 'aan sommige uni versiteiten inteeltprodukten van we tenschappelijke bloedschande'. tot 34), was er veel kritiek op wezenlijke punten. Niet rechtvaardig Over de middenschool zei mevrouw Van Someren-Downer (VVD)'Het schijnt wel, maar is niet rechtvaar dig zoveel mensen een zo hoog mogelijke opleiding te geven.' Het gevolg is namelijk dat het niveau daalt en het diploma in waarde vermindert. Juist kinderen uit soci aal minder bedeelde milieus worden daarvan de dupe. Kinderen uit de bevoorrechte milieus komen er toch wel. Daarom pleitte mevrouw Van Someren voor een verzwaring 'van het voorbereidend wetenschappelijk ^onderwijs. Dat schijnt onrechtvaar dig, maar is het niet. Door strenge re selectie krijgen namelijk de wer kelijk knappe kinderen, ook uit de sociaal zwakkere milieus, een rechtvaardiger kans. De midden school van Van Kemenade leidt slechts tot schijnheiligheid. Mevrouw Van Someren deed ook enkele suggesties aan de minister om op andere wijze iets te doen voor achtergebleven milieus: het kleuteronderwijs zou eerder moeten beginnen, op de basisschool meer aandacht voor de knappe leerling, tv-cursussen voor ouders, huiswerk klassen en volledige leerplicht tot 18 jaar. Dat laatste vond zij veel DEN HAAG De Tweede Kamer beeft gisteren de defensiebegroting van minister Vrede ling aangeno - men. Tegen de hele begroting stemden de fracties van CPN en PSP. De voorstellen van de PPR om het geld voor de vervanging van de Starfighter en de 47.5 miljoen die defensie dit jaar extra nodig heeft (omdat bepaalde bezuinigingen moeten worden uitgesteld in ver band met het troepenoverleg tussen oost en west in Wenen), van de begroting te schrappen, werden verworpen. De PvdA benadrukte wel dat zij in volgende jaren niet akkoord zal gaan met extra uitga ven in verband met het uitblijven van resultaten bij het overleg in Wenen. De Kamer nam, met de linkse frac ties tegen, wel een WD-motde aan om de munitievoorraden van het leger op oorlogspeil te brengen. An dere moties tegen het militaire oe fenterrein in hetLauwersmeer, het vestigen van een Amerikaanse oor logsbasis op Gilze Rijen en de aan schaf van een nieuwe straaljager die duidelijk voor atoomtaken is Ingericht, haalden geen meerder heid. Zes PvdA Kamerleden en. het AR-Kamerlid De Boer stemden na drukkelijk tegen de onderdelen van de begroting die' verband houden met het gebruiken van atoomwa pens als afschrikkingsmiddel. Deze Kamerleden vinden dat het dreigen met deze vernietigingswapens DEN HAAG De Tweede Kamer zal geen nieuwe hoorzitting houden over de nieuwe abortuswetgeving die in voorbereiding is. Nu achter eenvolgens PvdA, KVP en ARP en VVD initiatiefvoorstellen hebben in gediend. De fractie van de KVP had voorgesteld een hoorzitting te orga niseren voordat de Kamer zelf de behandeling van de drie voorstellen begint. De bijzondere commissie die de wetgeving voorbereid heeft dit voorstel gisteren tijdens haar eerste vergadering verworpen. Wel zullen burgers en organisaties worden uit genodigd, schriftelijke commenta ren op de drie wetsontwerpen bij de griffie van de Tweede' Kamer in te leveren. - (ADVERTENTIE) .ototnen vitamines Aaneen tekort*»" van het B-complex. ethisch onverantwoord is en menen dat Nederland als klein land een goed voorbeeld zou geven door van deze wapens af te zien. DEN HAAG Het is de eigen schuld van het staalbedrijf Hoogo vens een order van 15 miljoen voor de fabricage van betonstaal voor Noord-Vietnam te hebben gemist. Minister Pronk (Ontwikkelings hulp) maakte dit gisteren in de Tweede Kamer duidelijk. Er is in kritiek gewezen op het feit dat deze uit Nederlandse ontwikkelingsgel den betaalde order naar een bedrijf in België is gegaan. Hoogovens heeft door het missen van de order werktijdverkorting moeten aanvragen. Drs. Pronk gftf de schuld echter geheel aan hit bedrijf zelf. Afgesproken was dat Noord-Vietnam zelf mocht beslissen over de toekenning van de order. Bij de eerste inschrijving weigerde Hoogovens mee te doen. Er volgde een tweede inschrijving, omdat de staalprijzen op de wereldmarkt on dertussen waren gedaald. DEN HAAG Minister Westerterp kan geen enkel begrip opbrengen voor acties zoals de Milieu Actiecen trum Nederland (MAN) tegen de in ning van de milieubelasting voert. Ook de kritiek van actiegroepen op de waterschappen, die sterk verou derd zouden zijn, wijst hij van de hand. Minister Westerterp zei gisteravond in de Tweede Kamer nadrukkelijk de mogelijke indruk te willen tegen spreken dat de rijksoverheid zou pro beren de inning van de milieubelas ting en dus de uitvoering van de wet verontreiniging oppervlakte wateren, tegen te werken. Hij zei verder de verwarring die is ontstaan rond de girobeslaglegging te betreuren. Waterverf DEN HAAG - Minister 'Boersma (sociale zaken) voelt er veel voor de omstret en 'vertrekpremie' (5000 gulden voor buitenlandse werknemeis te vervangen door gerichte projecten voor ontwikke lingshulp. Zo'n portret zou er als volgt kunnen uitzien. Prof. Diepenhorst: Onrust in on derwijs niet onderschatten. beter dan het 'halfslachtige blinde- darmonderwijs' dat werkende jon geren nu krijgen. 'Inteelt' Prof. dr. J. W. van Hulst (CHU) maakte zich vooral zorgen over de 'algemejae niveauverlaging in het onderwijs'. Hij noemde een groot aantal voorbeelden, om aan te to nen hoe slecht we ervoor staan sociale academies die tot praatgroe pen verworden, eindexamens die te weinig voorstellen, een 'onverkoop bare' verkorting van de universitai re studieprogramma's tot vier jaar. het eventueel wegvallen van het Frans uit de brugklas, het dalende pil van de uit syllabussen stude rende student, de verpolitieking van de wetenschap, de chaotische toe standen aan sommige universitaire instituten en de 'papers' die werk groepen - van studenten schrijven als 'inteeltprodukten van weteh- schappelijke bloedschande'. Prof. dr. I. A. Diepenhorst (ARP) vond dat de bewindslieden de on rust in het onderwijs onderschat ten. Hij had waardering voor be paalde verbeteringen, maar waar schuwde toch tegen het gevaar dat we alles tegelijk willen vernieuwen. Ook de massaliteit van scholen en universiteiten wordt een steeds groter probleem. 'Het onderwijs zal persoonlijk zijn, of het zal niet zijn.' De minister heeft volgens prof. Diepenhorst een te groot vertrou wen in de school als zodanig, hij denkt dat elke leerling alles kan leren, hij vergeet dat gelijkheid van kansen niet inhoudt dat er ook gelijkheid van prestaties zal zijn. Over de studieduurverkorting aan de universiteit was hij iets minder negatief dan prof. Van Hulst, al vroeg hij nadrukkelijk om onthef fing van de vier-jaar-regel vaor studies die niet in vier jaar passen. Dr. ir. De Zeeuw (KVP) was tegen stander van loting voor studies met een studentenstop. 'Loting berust op de fictie dat iedereen gelijk is.' Voorjaarsmode in Britse stijl. Fantasierijke mantel met wijde klokkende rug en opstaande kraag. In dotton-terylene en mohair-wol. Prijzen re$p. f. 498.- en f. 598.-. Meer fraai gelijnde voorjaarsmodellen van Aquascutum (ook tweeds) vindt u in de Amsterdamse Kalversfraat en op hef Haagse Buitenhof. Bij de Bonneterie. Van onze parlementsredactie x DEN HAAG Minister Westerterp ziet geen aanleiding de aanleg van de omstreden rijkswegen 14, 19 en 28 stop te zetten. Prof. dr. L. M. de Rijk (PvdA), vond dat de universitaire hemel niet zo zwart zag als met name prof. Van Hulst het afschilderde. 'Maar ik zeg niet dat er geen vuiltje aan de lucht is. Er zijn voorbeelden van studies waar de nieuwe program ma's op sommige punten een ver betering zijn ten opzichte van vroeger. Maar er zijn ook 'water- vèrfprogramma's'. Verder uitstel van de aanleg van rijksweg 14, de landscheidingsweg ten noorden van Den Haag, acht hij ongewenst. Hij wijst suggestie van het .Tweede Kamerlid" Van der Doef (PvdA) van de hand, het werk vijf jaar uit te stellen. Minister Westerterp zegt dit in ant woord op een groot aan/tal vragen, die vanuit de Tweede Kamer tij dens de behandeling van de begro ting van het ministerie van verkeer en waterstaat zijn gesteld. Minister Westerterp ziet evenmin aanleiding de aanleg van rijksweg 19, de Benelux-weg van de Bene lux-tunnel naar Ypenburg bij Den Haag stop te zetten. De huidige weg (rijksweg 13) tussen Den Haag en Rotterdam is niet meer te verbre den, terwijl de Benelux-tunnel de zwaar 'belaste Brienenoordbrug zal kunnen ontlasten. De bezwaren, be treffen vooral de aantasting van het -landschap. De aanleg van rijksweg 28 tussen Utrecht-De Bilt en Amersfoort acht minister westerterp uitermate ur gent door de toenemende druk op de bestaande .weg Utrecht-Amers- foort. De voorgestelde varianten bieden volgens minister. Westerterp geen oplossing. Verwacht wordt dat nog dit jaar kan worden begonnen met de ver zwaring van de dijken op Schou wen-Du iveland, Tholen.en Noord- Beveland. Deze werkzaamheden zijn nodig omdat door d£ (mogelijke) aanleg van een afsluitbare caisson- dam in de Oosterschelde-rmonding,. de veiligheid van het gebied rond de Oosterschedde vertraagd op het zgn. Deltapeil zal zijn gebracht. Minister Westerterp zal evenmin de werkzaamheden aan de dijk Enk- huizen-Lelystad stopzetten. De dijk biedt volgens minister Westerterp een groot aantal voordelen. Eerst worden de mogelijkheden in kaart gebra'cht die er voor de buitenlandse werknemer zijn om in zijn eigen land aan de slag te kunnen. Aan de hand van dat onderzoek worden in ons land schölingspro- jekten opgezet waar de buitenland se werknemer zich kan bekwamen, in vaardigheden waarmee hij in zijn land uit de voeten kan. De mogelijkheden in zijn eigen land kunnen worden vergroot wan neer de buitenlandse werknemer geholpen wordt zijn hier gespaarde geld, eventueel aangevuld met een premie, te gebruiken voor het op zetten van. een eigen bedrijfje, dan wel deel te nemen in een coöpera tie. Het idee om buitenlandse werkne mers op deze manier te helpen is ontwikkeld in de vervoersbond van het CNV. Deze bond houdt zich al verschillende jaren met de proble men van buitenlandse werknemers bezig. Dat heeft er onder meer in geresulteerd dat nu 300 van de 1000 Turkse werknemers bij de Neder landse Spoorwegen lid zijn gewor den van de vervoersbond, een uit zonderlijke situatie binnen de vak beweging. Gisteren heeft de ver voersbond het idee van ontwikke lingspro jekten voorgelegd aan mi nister Boersma. die er veel voor bleek te voelen. De heer J. J. Dassel, voorzitter van de vervoersbond CNV: 'De minister heeft ons met zoveel woorden het groene licht gegeven om de moge lijkheden voor één projekt te on derzoeken. We zullen nu contact opnemen met de Turkse spoorbond om te kijken welke mogelijkheden er zijn. Na verloop van tijd zullen we de mipister dan een uitgewerkt plan kunnen voorleggen. Ik heb er alle vertrouwen in dat het iets zal opleveren. Het idee om een oplossing in deze richting te zoeken dateert uit sep tember vorig jaar, toen minister Boersma in een nota aankondigde ejen terughoudend beleid ten aan zien van buitenlandse werknemers te zullen voeren. In dat kader werd een vertrekpremie van vijfduizend gulden in het vooruitzicht gesteld voor iedere buitenlandse werkne mer die weer terug, zou gaan naar zijn eigen land. De premie kreeg al gauw de tekenende naam 'oprotpre mie'. De Tweede Kamer noopte de minister kort daarna ervan af te zien. De heer Dassëï: 'Er heeft veel mis verstand .bestaan over de vertrek premie. Het gesprek dat we nu met de minister hebben gevoerd heeft echter opnieuw aangetoond dat het nooit zijn bedoeling is geweest aan de premie die negatieve betekenis te geven. Hij heeft ons verzekerd naar een alternatieve oplossing te zoeken waarbij hij onder meer denkt aan ontwikkelingshulppro- jekten. Het plan zoals wij dat heb ben ontwikkeld zou er goed in pas sen en ik ben blij dat de minister er positief op heeft gereageerd.' DEN HAAG De Tweede Kamer heeft het minister Pronk gisteren niet gemakkelijk gemaakt bij de afhandeling van diens begroting voor de ontwikkelingssamenwer king. Zowel rechts als links hadden stevige kritiek op onderdelen van zijn beleid. De PvdA vond het kwa lijk dat onder het budget van de ontwikkelingshulp uitgaven zijn ge bracht die geen direct verband met deze hulp hebben. Volgens het PvdA-Kamerlid Van der Hek waren deze uitgaven alleen maar bij ont wikkelingshulp opgeteld om de be loofde iy2 procent van het nationa le inkomen aan omtwikkelinsghulp, een links stokpaardje, te bereiken. Hij diende een motie in om de regering ertoe te krijgen voor vol gende jaren deze zaak nog eens te bezien. Ondanks het verzet van drs. Pronk nam de Kamer deze PvdA motie met grote meerderheid aan. In feite betekent de motie dat er volgende jaren meer voor echte hulp beschikbaar zal moeten ko men. Volgens ingewijden zal drs. Pronk dit niet in het kabinet kun nen bewerken maar de Kameruit spraak wel kunnen gebruiken om pogingen om zijn budget in te krimpen ten einde geld te verkrij gen voor de bestrijding van de werkloosheid tegen te gaan. Een motie van het AR-Kamerlid Van Dam tegen een post van 35 miljoen voor de herstructurering van de Nederlandse economie kreeg geen meerderheid. De heer Van Dam vond het onjuist deze 35 mil joen nu op het budget te laten drukken, omdat er in deze tijd van werkloosheid geen voordeel voor de ontwikkelingslanden van de her structurering van de Nederlandse economie te verwachten is. Bij de christelijke regeringsfracties en de oppositie ter rechter zijde be stonden voorts bezwaren tegen de politieke criteria die minister. Pronk aanlegt bij het toekennen van hulp aan arme landen. De mi nister gebruikte de drie criteria, armoede, hulpbehoefte en de vraag of het sociaal politieke systeem in het land garandeert dat de hulp de gehele bevolking ten goede komt. Drs. Pronk ontkende dat de politie ke systemen doorslaggevend zouden zijn bij het toekennen van de hulp. (ADVERTENTIE) Sorry Ko Spoor, maar je mag alleen onder de 20 gratis mee op een gezinskaart. Leuk geprobeerd Ko. Maar het kan echt niet. Dan zou zo'n gezinskaart helemaal voor nop zijn. Die f 50,-per jaar is nu al erg schappelijk. Mag het hele gezin nota- bene op twee kaartjes de trein in. Anders gezegd, kinderen onder de 20 betalen niets. En bovendien mogen ze met z'n allen één dag hele maal gratis reizen. Gezinskaart. Het hele gezin op twee kaartjes de trein in. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De Turkse journalist Ilhan Karacay heeft koningin Juliana schriftelijk verzocht haar invloed aan te wenden zodat aan Turkse kinderen in Helmond alsnog de gelegenheid wordt geboden om onderwijs te volgen over hun eigen godsdienst en cultuur. In Helmond kregen 72 Turkse en 40 Marokkaanse kinderen iedere zaterdag morgen les over de Islam en over de Islamitische cultuur. Drie Turkse onderwijzers gaven deze lessen. Een aan tal weken geleden werd de kinderen de toegang tot de school, de St. Jozefschool, omtzegd omdat een bedrag van 130 gulden uitf de school was ontvreemd. De ouders van de kinderen hebben het schoolhoofd, de heer Boude- wijns, aangeboden het ge stolen geld uit eigen zak te vergoeden. Ook hebben zij van hun kant alle medewer king aangeboden om, indien het werkelijk om diefstal zou gaan, de schuldigde te vinden. De heer Boudewijns weigerde echter op zijn be slissing terug te komen. De ouders organiseerden kort daarna een protestbeto ging in Helmond. De burge meester van Helmond, de heer J. Geukers, weigerde een petitie van de ouders in ontvangst te nemen. Tegen over een televisie-inter- vieuwer liet de burgemeester weten dat de 'gehouden de monstratie op mij niet de minste indruk heeft ge maakt. Persoonlijk be- schouw^ik deze betoging als een onverstandige daad. Ze zullen met dit alles niets kunnen bereiken en het eenmaal genomen besluit niet - ongedaan kunnen ma ken'. 'Discriminerend' Deze woorden zijn bij de Turken' in ons land in het verkeerde keelgat geschoten. In zijn brief aan de konin gin schrijft de heer Karacay dat 'wij de discriminerende 'IKK» JJfMtn'f KUWIIJI behandeling van Turkse gastarbeiders door sommige personen of groeperingen jarenlang als een normaal verschijnsel, dat overal ter wereld voorkomt, ervaren'. Maar dat de burgemeester', die het overheidsgezag ver tegenwoordigt, zich voor de televisie en dus ten over staan van miljoenen men sen discriminerend heeft ge dragen tegenover de buiten landse werknemers', noemt de heer Karacay 'ontoelaat baar'. Het optreden van bur gemeester Geukers heeft ons 'geschokt en gegriefd en schrift', aldus de heer Kara cay in zijn brief aan konin gin Juliana. 'Recht' De Turkse journalist Il han Karacay: ik ben pes simistisch. heeft ons gebracht tot het schrijven van dit klaag- 'Bent u met ons van mening dat een burgemeester een petitie, aangeboden door personen die van grondwet telijk recht gebruik maken, behoort te aanvaarden zoals dit ook gebeurt ten aanzien van andere personen of groepen, die demonstreren?' zo vraagt hij verder aan de koningiri. 'Wanneer zal een einde komen aan al dit on recht, dat na de Turkse werknemers nu ook de Turkse kinderen is aange daan? Majesteit, was het nodig 112 kinderen aanspra kelijk te stellen voor een vergrijp dat één of meer kinderen zouden kunnen hebben gepleegd, en hen op deze wijze te straffen? Wan neer op andere scholen met Nederlandse kinderen dief stal wordt gepleegd is het toch ook niet gebruikelijkgestuurd. alle kinderen te straffen door hen van school te ja gen?' De heer Karacay is sinds 1968 correspondent van het Turkse dagblad Hürriyet in Nederland. Voor zijn krant, met een oplage van 600.000 exemplaren, het grootste Turkse dagblad, heeft hij. zojuist een serie van vijftien artikelen over Turkse kinde ren in Nederland geschre ven. Over de toestand waar onder deze kinderen moeten leven is Karacay pessimis tisch. 'Als het in de toe komst zo zal gaan als in Helmond, dan ben lk be nauwd voor de toekomst. Voorlopig blijft de heer Ka racay hopen dat in Helmond toch nog een oplossing zal kunnen worden gevonden, zodat de kinderen weer ie dere zatersag les kunnen krijgen. De heer Karacay heeft een afschrift van zijn klaag schrift aan premier Den Uyl

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3