Stap voor stap op weg naar 'open onderwijs' n vijftien jaar: aantal ampeer-slaapplaatsen op feluwe vervijfvoudigd Wonen zonder gebruik van 'centrale' energie Echtgenote politieman twijfelt aan werk van 'Rotterdamse BVD' Jongeman pleegde overval kort na veroorzaken van een dodelijke aanrijding Dr. Herman Frese: in groepsverband werken beter dan alleen studeren 'Nieuw systeem niet op een koopje doen' Ter Apel lijkt niet gekant tegen een klein oefenterrein Monumentenzorg in Deventer vindt Europese erkenning Vier jongens bekennen kleedkamer-diefstallen Kapitein verkoopt loten Utrecht gaat door met giro-beslag Triptiek uit 16e eeuw weer in Nijmegen? Wanhonige man stak zijn eigen huis in brand Tóch WW-uitkeriiig voor werkster die ook huisvrouw was Voor dodelijk schot op schoonzoon een voorwaardelijke straf Twee verdachten voor Utrechtse rechtbank BOUW/KWARTET WOENSDAG 5 MAART 1975 BINNENLAND P6-RH13 door Aukje Holtrop 3EGSTGEEST 'De maatschappij kan niet alléén via het onderwijs veranderd worden. Maar het natuurlijk wel zo dat in elk proces van maatschappelijke verandering het onderwijs een rol eelt. Het belang van het onderwijs staat voor me buitenkijf, maar over het effect ervan ben ik liet zo zeker.' Jdus dr. Herman Frese, lector andragogiek aan de Leidse universiteit en onder-voorzitter van de lommissie Open School (COS) die de ministers van onderwijs en van CRM moet adviseren over de nstelling van een multimediaal onderwijssysteem in ons land: .een vorm van onderwijs waarbij erschillende media, zoals radio, televisie en schriftelijk onderwijs ingeschakeld worden. mikt. Je kunt de massamedia niet gebruiken om de mensen te moti veren op de manier waarop zeep poeders verkocht worden. Zeeppoe der is iets dat op een bepaald moment gekocht wordt, terwijl on derwijs een langdurig proces is, iets wat gecultiveerd moet worden'. Op hun eentje ti het buitenland bestaan verschil- jnde van zulke open onderwijssy- temen, de Open University in En- eland, Telekolleg in Beieren. In ns eigen land werkt Teleac, een ilevisie-academie die overigens iet voor diploma's opleidt. )e COS heeft inmiddels een eerste dvies uitgebracht aan haar op- rachtgevers, dat weliswaar nog iet openbaar is maar waaruit wel ekend is dat er proefprojecten in orden voorgesteld voor open scho- ng aan getrouwde vrouwen, voor mgeren en voor volwassenen erknemers. Die proefprojecten toeten als eerste stappen öp de naar een Open School funge- jn. v rese: 'We voelen niet veel voor in eindadvies, maar we willen fkennen wat nodig en mogelijk is a tussentijdse rapporten, voorstel- n en adviezen. Op die manier linnen allerlei groeperingen mee- erken aan de definitieve besluit- irming'. e belangrijkste reden voor de COS n stapsgewijs te werken is de oeilijkheid dat niemand precies m zeggen voor wie een open hooi bedoeld is, wat de mensen van verwachten en of de mensen in wie wordt aangenomen dat ze baat bij zullen hebben, ook in- daad gaan meedoen als zo'n ultimediaal, open onderwijsvóor- ening in Nederland van de grond imt. Want de COS zal zich in rste instantie richten op mensen e te weinig scholing gehad heb- n en niet zoals in Engeland, op ensen die een basisopleiding ach- r de rug hebben en nu verder llen studeren voor een academi- he titel. 'n open universiteit kan er na- urlijk best in een later stadium men. Het is duidelijk dat we heel it problemen zouden kunnen op- isen als we een paar van de rworvenheden van de Engelse len University in ons land zou- ti gaan toepassen. Meer samen- irkmg tussen universiteiten zou el wat studentenstops overbodig aken, verschillende studierichtin- n zouden een deel van hun pro- a 'multimediaal', met radio, en schriftelijk onderwijs kunnen (zetten zodat veel meer mensen aan zouden kunnen meedoen. iet 'tweedehands' t is alleen vervelend dat er pas zulke oplossingen gedacht rdt als er te weinig geld en inkracht is om via de gewone iversiteiten al die belangstellen- op te vangen. Het opzetten van open systeem kost veel geld en nkracht. Op den duur zal het goedkoper zijn per student, ar daar heb je bij het opzetten zoiets niet veel aan. En het is t juist om een open onder ssysteem op een koopje te doen. Je mag de mensen die een tweede kans krijgen om onderwijs te vol gen niet afschepen met tweede hands onderwijs. Dat zou niet fair zijn, vooral niet als je bedenkt hoe belangrijk de rol van het onderwijs is bij het verdelen van maatschap pelijke rechten'. Overigens is het zeer de vraag of in ons land genoeg potentiële studen ten voor een open universiteit zijn. 'Je zou misschien met België moeten samenwerken, of op Europees ni veau gaan werken. Dat kan bij voorbeeld met talencursussen, al zitten daaraan ook enorme proble- men vast. Want een Nederlander leert op een andere manier Engetë dan een Italiaan. Eigenlijk is er maar één duidelijk gebied waarvoor voldoende studenten te vinden zul len zijn en dat is het post-acade- misch onderwijs. Zonder dat onderwijs wordt uitvoe ring van de wet-Posthumus onmo gelijk en daarvoor is een 'multime diaal' systeem goed te gebruiken. Denk maar aan de huisartsencur sussen die Teleac verzorgde'. Ingewikkelder Het zoeken naar potentiële studen ten voor een open school, een on derwijsvorm die voorafgaat aan universitair onderwijs, is aanzien lijk ingewikkelder. In de eerste plaats bestaat die groep uit erg veel verschillende groeperingen. Onder wijs aan bejaarden moet anders opgezet worden dan onderwijs aan mensen van dertig. Er zijn ver schillende sóórten leerbehoeften en daarom kan een open school het best projecten voor verschillende soorten onderwijsvragenden opzet ten. Maar dan moet je eerst een idee hebben wie die onderwijsvra genden zijn. Dat kan via enquêtes, via het uitpluizen van statistieken en je kunt ook gewoon beginnen en kijken wie er op af komen. Frese: 'Ik geloof eigenlijk niet zo in behoeften-onderzoek. De Engelse Open University heeft onderzocht wie er geïnteresseerd waren en wie mèe zouden willen doen. Moet dat bij ons ook? Ik weet het niet. Wel is het zo dat veel mensen niet weten wat ze missen en zo'n on derzoek zou dan iets kunnen los maken. Je brengt ze op een idee; maakt ze bewust van een gemis en stimuleert behoeften. Dat is nuttig en zo'n onderzoek zou dan ook best als één project' van de COS kunnen dienen. Dr. Herman Frese Maar daarnaast moet je volgens mij alvast begjinhen. Je moet tas tenderwijs een reëel alternatief voor het bestaande onderwijs maken, en dat met onderzoek begeleiden. Onze opdracht *is te kijken of er vanuit de bestaande instellingen iets opge zet kan worden. M&ar ik ben som ber over de mogelijkheden. Natuurlijk kun je gebruik maken van wat al bestaat: van ruimten die vaak onbenut leegstaan en van mankracht. Maar je moet ook iets maken wat er nog niet is. Bijvoor beeld: werkelijk multimediaal on derwijs komt in ons land nergens voor; wij kennen nergens het systeem van 'credits' van punten die je al studerend kunt halen en die bij elkaar een diploma opleve ren; er bestaan geen opleidingen waarvoor geen enkele vooropleiding gevraagd wordt; de integratie van onderwijs en vorming is nog ner gens goed van de grond gekomen. Als je van de bestaande mogelijk heden uitgaat, moet je vaststellen dat het gewone onderwijs ingesteld is op jeugdigen, dat het schriftelijk onderwijs niet erg multimediaal is, dat Teleac het vormingsaspect bui ten beschouwing laat en dat het vormingswerk te weinig aan scho ling doet. Kort'om: er is van alles, maar het is niet geïntegreerd'. En dan het enorme probleem van het motiveren van mensen die niet zo erg veel zin hebben in studeren. 'De laagstbetaalden zijn vaak hele maal niet gediend van onze be moeienissen en onderwijs via de massamedia werkt niet erg moti verend. De massamedia zijn belang rijk voor de mensen die al gemo tiveerd zijn, maar zo krijg je altijd de mensen op wie je eigenlijk niet En als de mensen besloten hebben dat ze wel willen leren, dan komt het probleem dat ze thuis en in hun eentje moeten studeren. 'Ik heb in Engeland de Open Univer sity van binnen en van buiten be keken, Maar ik had wel eens de mensen willen zien voor wie de OU werkt. Ik zou ze aan het werk willen zien, aan een leeggemaakte keukentafel of misschien in een apart kamertje of hoekje. De OU gaat er van uit, dat er een rustig studeerplekje is, dat het gebruik van de televisie geen problemen in een huisgezin oplevert, dat vaders en moeders een aantal uren van hun vrije tijd niet beschikbaar zijn voor het gezin. Maar juist voor wie die cursussen bedoeld zijn, leveren deze dingen problemen op. En dan het probleem van het alleen stude ren. Dat is een erg zware opgave en volgens mij is het absoluut noodza kelijk om in groepsverband te wer ken. Dan kun je elkaar stimuleren en elkaar op de been houden. Zulke studiegroepen zijn fundamenteel, zij bepalen of het systeem werkt en de radio, televisie en het schrifte lijk onderwijs zijn daaraan onder geschikt'. In eigen omgeving Mensen op het idee brengen dat ze onderwijs kunnen gaan volgen kan via de massamedia, maar beter is het ze via hun eigen omgeving aan te spreken. 'Advertenties, huis aan huisreclame, televisiespots enz. werken lang niet zo goed als vriendschappelijke contacten, men sen en instellingen die het vertrou wen hebben van de potentiële 'klan ten' van een open school'. Ia Zwe den wordt gewerkt via de vakbon den, woningbouwcorporaties, cre- ches, buurtcentra. Via contacten op het eigen niveau van de mensen bereik je veel meer dan via de massamedia'. Maatschappelijk goed En om tenslotte nog een probleem te noemen waar een open schóól mee te maken krijgt: zit de maat schappij te springen om hoger op geleide mensen die meer zullen willen verdienen? 'Volgens mij is het vergroten van mogelijkheden om je talenten te ontplooien een maatschappelijk goed. In morele zin in ieder geval. Maar of het ook objectief economisch goed is, weet ik niet. Ik heb wel eens gehoord dat in de crisistijd in de Verenigde Staten de mensen langer op school gehouden werden. Na de crisis, wa ren de jongeren zodoende een stuk beter opgeleid en dat zou dan weer een belangrijke factor geweest zijn in het economisch herstel. Maar of je dat kunt bewijzen? We zeggen wel, dat er een verbinding is tussen milieu en beroep, als het gaat om achterstand, maar onderzoek naar vooruitgang door middel van het onderwijs is er bij mijn weten zel den gedaan'. ims wel negentig procent voor sta-caravans }ELDOORN Op de Veluwe is het aantal slaapplaatsen in de mpeersector in vijftien jaar ongeveer vervijfvoudigd. Volgens de itste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek, die ove- fens al weer enkele jaren oud zijn, bedraagt het aantal slaap- latsen er inclusief jeugdherbergen, conferentieoorden, kamp- iizen enz. ruim 175.000. aantal seizoenplaatsen, waarbij ake is van permanent individu- ruimtebeslag, meestal door sta- avans, is op de Veluwe zeer iot. Enige gemeenten ramen het Tital vaste standplaatsen zelfs op tot 95 procent van het totaal. :e ontwikkeling heeft bij de Re- atlegemeenschap Veluwe, blij- haar jaarverslag 1974, de ag doen rijzen of er nog wel doende mogelijkheden zijn voor ristlsche kamperen. Ook werpt vraag op of de overheid geen k heeft om nieuwe mogelijkhe- i te scheppen. ote problemen worden verwacht het in werking treden van de Hygiëne Kampeerplaatsen. De ie eisen, die dan aan de voorzie- 'gen worden gesteld, zullen in gevallen aanleiding geven tot verhoging van de tarieven, een onderzoek van het Econo- «h Instituut voor het Midden in bedrijf is gebleken dat veel rijven in deze sector nog maar mdabel zijn. Op een congres de Stichting Recreatie in 'rdwijkerhout is rijkssubsidie leit voor het treffen van sani taire voorzieningen, het aanbren gen van groen en ontsluitingen. De Recreatiegemeenschap Veluwe probeert voor een aantal concen tratiegebieden van kampeerbedrij- ven genoemde voorzieningen voor subsidiëring in aanmerking te laten komen. Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Het ziet er niet naar uit dat vestiging van een klein oefenterrein in Ter Apel (tweehonderd hectare) op verzet uit de bevolking zal stuiten. Het actie-comité 'Plan Kikkert nooit', dat zich indertijd gesteund door een groot deel van de bevolking, met hand en tand verzette tegen een groot oefenterrein (waarvoor drieduizend inwoners, inclusief het hele dorp Mussel, hadden moeten verdwijnen, is opgeheven. De heer H. Hensums, die voorzitter van het comité was, ziet vooralsnog geen reden opnieuw in actie te komen. Er wordt nu gesproken over een garnizoen achthonderd militairen en werk voor honderd man perso neel) en een kleine werkplaats met dertig man burgerpersoneel. de bij frontale botsing AMSDONK Bij een frontale fcing tussen twee personenauto's de Oosterhoutseweg in Bisdonksveer (N.-Br.) is gister en de heer C. P. Dekkers (35) Geertruidenberg omgekomen, bestuurder van de andere auto er met lichte verwondingen af. Kringloophuis 'De kleine Aarde' Van een verslaggever BOXTEL In Boxtel heeft het Kringloophuis, waarmee de stichting De Jonge Onderzoekers haar proefproject 'De Kleine Aarde' verrijkte, deze week een bewoner gekregen; de tech nisch medewerker Jaap 't Hooft. Hij gaat in zijn bolvormige wo ning proberen aan te tonen dat je een Nederlandse huishouding kunt laten draaien zonder ge bruik te maken van centrale energievoorzieningen. Een windmolen wekt voor hem de benodigde elektriciteit op. Warmte ontvangt hij via een zonnecollector. Een methaangas installatie zorgt ervoor dat hij -zijn potje kan keken en een waterput levert hem het nodige drink- en huishoudwater. Op 'De Kleine Aarde' wil men hiermee aantonen dat het moge lijk is een huis te bouwen, waar in een gezin kan leven zonder de steeds schaarser wordende fossiele brandstoffen, verder uit te putten. Het Kringloophuis in Boxtel dient als praktijkmodel bij de verdere studie, discussie en voorlichting over deze bijdrage aan een oplossing aan het inter nationale energie- en grondstof- fenprobleem. Van een onzer verslaggevers DEVENTER Aan de stad Deven ter is dit jaar op het gebied van de monumentenzorg de 'Europa-Gold Medaille für Denkmalpflege' toege kend. Deventer ontvangt de onder scheiding vanwege de zorgvuldig uitgevoerde restauraties van monu menten en vanwege de inspannin gen die de gemeente zich heeft getroost om het aanzien van de oude binnenstad. Het internationale curatorium van de Europaprijs voor monumenten zorg heeft eenstemmig tot toeken ning van de prijs aan Deventer besloten. Jaarlijks worden twee gouden medailles uitgegeven. Naast Deventer heeft ook de Hongaarse stad Sopron de medaille gekregen. De gouden medaille voor monu mentenzorg is in 1973 door de vere niging Europa Nostra ingesteld. De onderscheidingen worden toege kend aan personen, verenigingen en gemeenten die bijzondere pres taties hebben geleverd op het ter rein van de monumentenzorg. De medaille zal op de jaarlijkse bij eenkomst van Europa Nostra in het najaar in Amsterdam worden uitge reikt. Van een verslaggever GRONINGEN Vier jongens uit Groningen (van vijftien tot zeven tien "jaar) hebben bekend dat zij het afgelopen half jaar zo'n zeven tig tot tachtig kleedkamerdiefstalr len gepleegd hebben in de Gronin ger wijk en Corpus den Hoorn en Plan Laanhuizen. Tijdens een in- braak waren de zestienjarige T. H., de vijftienjarige H. J. G., de zeven tienjarige S. H: S. en de zeventien jarige P. P. v.d. W. betrapt door een paar bestuursleden van de Gro ninger voetbalvereniging V.V.K. Van de buit uit gymlokalen en clubgebouwen, die duizenden gul dens waard geweest moet zijn, is niets teruggevonden. De Britse acteur Howard Lang, bekend als kapitein Baines van de Onedin Lijn, was gisteren aanwezig op de HISWA-tentoonstelling in Amsterdam om loten te verkopen voor de Stichting Zeilen voor Gehandicapten. Van een verslaggever UTRECHT De provincie Utrecht gaat door met het laten leggen van beslag op bank- en girorekeningen van mensen, die weigeren de mi lieu-belasting te betalen. Nog deze maand zal de provincie weer bij ongeveer honderd reke ninghouders bij de postgiro en van enkele tientallen weigeraars met een bankrekening beslag laten leggen. Dit is meegedeeld namens gedeputeerde staten van Utrecht. Van de eerste honderd rekening houders, bij wie van beslag sprake was, heeft inmiddels meer dan de helft betaald, aldus een provincie- woordvoerder. De betalingen 'drup pelen' volgens hem nog binnen. Omstreeks 6 maart zal de wettelijke termijn echter verstreken zijn en zal de provincie de staat dagvaar den, waarschijnlijk voor de rechtbank in Den Haag. Daarmee zal waarschijnlijk heel wat tijd heengaan, want het aanspannen en voeren van een civiele procedure is een tijdrovende zaak. Van een verslaggever NIJMEGEN Voor bijna een kwartmiiljoen gulden kan een zes tiende eeuws triptiek naar Nijme gen worden teruggebracht. B. en W. van deze stad hebben de gemeente raad voorgesteld een krediet van 140.000 gulden te voteren voor de aankoop' van het aan de Utrechtse schilder Jan van Scorel (1495-1562) toegeschreven drieluik, dat vermoe delijk als enige aan de beelden storm, die ook de Nijmeegse Ste- venskerk trof, ontkwam. De rest van de aankoopsom zal wellicht worden opgebracht door het Prins Bernhardfonds, de Vereniging Rembrandt en het ministerie van CRM. Het drieluik dat gedurende drie eeuwen eigendom van particulieren in België is geweest, zou worden aangekocht door de gemeente Kort- trijk, maar het bestuur van deze gemeente heeft hiervan afgezien ten gunste van Nijmegen. Op het waardevolle stuk is de afbeelding te zien van Jacob Kanis, vader van de beroemde jezuïet Petrus Canisius. die vijftig jaar geleden heilig werd verklaard. Jacob was in Nijmegen tussen 1523 en 1543 raadslid, enkele malen schepen, en tenminste tien jaar burgemeester. Van een verslaggever ARNHEM De brand die eind fe bruari een bovenwoning in de Arn hemse saneringswijk Klarendal bij na geheel vernietigde blijkt te zijn aangestoken door de bewoner van het huis. De man kwam tot zijn daad uit wanhoop ooit nog goede huisvesting te krijgen voor zijn ge zin met drie kleine kinderen. Ja renlange pogingen bij de centrale woningstichting om een goed huis te krijgen faalden steeds. Op de avond van 25 februari stuur de de 25-jarige chauffeur Th. H. zijn vrouw en kinderen naar zijn moeder. Even later stak hij een kast met kleren in de brand en ging eveneens naar zijn moeder. Buren ontdekten de brand en waarschuwden de brandweer. Deze kon aanvankelijk geen oorzaak voor het uitbreken van de brand vinden, maar uit het onderzoek bleek later dat van brandstichting sprake moest zijn. De dader beken de spoedig en is opgesloten. Zijn gezin heeft inmiddels een ander en groter huls toegewezen gekregen. Inbraken in Kaatsheuvel KAATSHEUVEL Voor tachtigdui zend gulden aan Perzische tapijten is gestolen uit een tapijtenhandel in Kaatsheuvel. De buit moet per auto zijn afgevoerd. Uit een bazar in Kaatsheuvel werd vrijwel op de zelfde tijd voor tienduizend gulden aan voorwerpen, cassettes, elektrische treinen etc. gestolen. De politie vermoedt dat beide inbraken werk van dezelfde daders zijn. Van de daders geen spoor. Van een verslaggever AMSTERDAM Een Amsterdamse vrouw die wegens reorganisatie van. het bedrijf, waar zij sinds septem ber 1973 als werkster in dienst was, in juli '74 werd ontslagen, krijgt toch over een bepaald tijdvak een WW-uitkering. De bedrijfsvereniging voor bank en verzekeringswezen, groothandel en vrije beroepen had de uitkering geweigerd maar de vrouw wendde zich toen tot de raad van beroep voor de sociale verzekeringen in Amsterdam. De bedrijfsvereniging had overwogen dat de vrouw naast haar avondtaak als werkster nog een volledige huishoudelijke dag taak vervulde en dat was een voor haar 'normale' dagtaak; daarom kon zij niet geacht worden na haar ontslag 'werkloos' te zijn. De raad van beroep nam in aan merking dat de vrouw vele jaren vrijwel aaneengesloten naast de be slommeringen van de huishouding in een groot' gezin als avond schoonmaakster heeft gewerkt. Na haar ontslag in juli 1974 had zij een voor haar belangrijk deel van haar normale arbeidspatroon verlo ren en is zij naar het oordeel van de raad van beroep wel degelijk onvrijwillig werkloos geworden. De raad van beroep meent dat de bedrijfsvereniging, door slechts de arbeid van de vrouw bij haar laat ste werkgever te bezien en geen onderzoek in te stellen naar haar vorige arbeidsverleden, haar beslis sing niet zorgvuldig genoeg en 'on voldoende beraden' heeft genomen. UTRECHT De 57-jarlge Utrech ter W. H.. die in oktober '73 zijn schoonzoon heeft doodgeschoten, is gisteren veroordeeld tot vier maan den voorwaardelijke gevangenis straf met aftrek en een proeftijd van twee jaar. Dat betekende dat de verdachte als vrij man de rechtszaal kon verlaten. Dat zou overigens ook gebeurd zijn als de straf overeenkomstig de els van de officier van justitie geweest was: 106 dagen cel, waarvan zestig voor waardelijk. De verdachte heeft na melijk 46 dagen in voorarrest geze ten. W. H. had met zijn schoonzoon ruzie gekregen toen die na gebruik van een flink aantal pilsjes naar huis wilde rijden en zijn schoonva der het hem verbood. Van een verslaggever ROTTERDAM Mevrouw I. Kalma-Staal, echtgenote van de Rot terdamse hoofdinspecteur van politie en PSP-politicus Kalma, be twijfelt of de inlichtingendienst van de Rotterdamse politie bij zijn activiteiten wel de nodige terughoudendheid betracht ter eer biediging van de individuele persoonlijke vrijheid. Zij schrijft dit in een open brief aan burgemeester Van der Louw, naar aanleiding van diens ant woord op vragen van de PvdA- fractieleider in de gemeenteraad, Schilder, over het optreden van de 'Rotterdamse BVD'. Volgens Van der Louw betracht de Rotterdamse inlichtingendienst terughoudend heid bij zijn werk. De activiteiten van deze dienst be staan uit het Inwinnen van gege vens omtrent organisaties, groepe ringen en personen ten aanzien waarvan, gezien hun doelstellingen of feitelijke werkzaamheden, ern stige vermoedens bestaan dat zij een gevaar vormen voor het voortbestaan van de democratische rechtsorde. Volgens de burgemees ter ontplooit de inlichtingendienst geen andere activiteiten dan die, welke deze dienst in een koninklijk besluit van 1972 zijn opgedragen. In de brief aan Van der Louw noemt mevrouw Kalma een groot aantal in Rotterdam gehouden de monstraties (tegen oorlog in Viet nam, tegen Spanje, tegen de Griek se junta enz.), waarbij volgens haar rechercheurs van de inlichtingen dienst aanwezig waren. Zij wil van de burgemeester weten of hij de deelnemers aan deze demonstraties indeelt in die categorie van perso nen, waarover het koninklijk be sluit spreekt. Mevrouw Kalma deed al eerder van zich spreken toen zij in een inter view de bewering van de Rotter damse politie dat de inlichtingen dienst nimmer de politieke activi teiten van Nederlanders of buiten landers volgt, een leugen noemde. Naar aanleiding van dat vraagge sprek stelde fractieleider Schilder zijn vragen aan burgemeester Van der Louw. Van een verslaggever UTRECHT De negentienjarige P. H. uit Amersfoort had het in zijn jonge leven volgens de Utrechtse rechtbankpresident mr. M. B. van de Werk wel bijzonder bont gemaakt. Hoewel zijn rijbewijs hem net door de politierechter was afgenomen scheurde hij óp 25 november met zijn auto vol kornuiten keihard door Amersfoort en reed op een kruispunt een van rechts komende chauffeur van een bestelauto dood. De auto had P. gekocht nadat hem de rijbe voegdheid was ontzegd. P. ging zelf veertien dagen het ziekenhuis in maar amper was hij eruit of op 14 december pleegde hij samen met zijn evenoude makker D. K. een overval op een pompsta tion in de 'Keistad'. Dit deed hij om aan geld te komen ter leniging van een onlesbare dorst, bleek gis teren voor de rechtbank. Terwijl P. in de auto bleef wachten ging D. het pompstation binnen, zijn gelaat gemaskerd door een nylonkous. De pompbediende was door het optre den van D. overbluft en toen D. drei gend met een kapot geschoten bier fles ging zwaaien koos de man de wijste partij en verstrekte hij de knapen zevenduizend gulden. Officier van justitie mr. T. van Dijk meende dat de medeplichtig heid aan de roofoverval P. moest komen te staan op zes maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Voor het dodelijk ongeval eiste de officier drie maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van twee jaar en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. P. mag wegens vorige veroordelingen tot november 1975 niet achter het stuur komen en wanneer mr. Van Dijk zijn zin krijgt betekent dat dat hij tot eind 1978 geen auto mag rijden. Mr. Van Dijk memoreerde in zijn requisitoir ondermeer het rijk cri mineel verleden van beide jonge verdachten. Vriend D. aan wie be halve 'de overval ook nog onder meer een diefstal en inbraak ten laste waren gelegd, hoorde negen maanden onvoorwaardelijke gevan genisstraf met aftrek tegen zich ei sen. Het tweetal toonde voor de rechtbank nauwelijks spijt over de overval. 'Het was een spelletje', zei D. Uitspraak dinsdag 18 maart. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 13