Rolls-Royce Camargue: auto boven de twee ton 1 KOM EN PROFITEER VAN EXTRA FEESTVOORDEEL REEUWIIK autobiografie Danskunst in film en video in studie De Tijdgeest SWOV-rapport: heupgordel mag niet uitgesloten worden Frans merk Monica nu ook gesneuveld Kunstenaars protesteren TROUW/KWARTET WOENSDAG 5 MAART 1975 10 door Sicco de Jong Volgende week wordt op de autosalon van Genève de duur ste auto ter wereld geïntrodu ceerd. Het is de nieuwe Rolls- Royce Camargue. De prijs komt boven de twee ton, er er één per week van gebouwd en de pro- duktie voor 1975 is al uitver kocht. Terwijl in heel de wereld autofa- brieken werktijden verkorten door dat de economische recessie hun klanten kost, werkt Rolls-Royce Motors Ltd. geheel volgens een am bitieus plan. De prod uk tie is vorig jaar opgevoerd van 2.760 tot 2.900 wagens en zal dit jaar met de nieuwe Camargue de drieduizend overschrijven. De winsten zijn ge stegen sinds Rolls-Royce Motors in 1971 zelfstandig buiten het vlieg- tulgmotorenconcern kwam te staan: in 1973 was de particuliere maatschappij de best renderende autofabriek ter wereld. Op de prijzen behoeft Rolls-Royce dan ook niet te beknibbelen. Er is geen concurrent, die auto's van zul ke klasse maakt. En als klanten eijn er gegadigden genoeg, althans in vergelijking tot de omvang van de jaarproduktie. Om die grote klasse nu nog eens extra te onder strepen, verschijnt de Camargue: exclusiever dan de basisserie Silver Shadow-Corniche, maar toch in te genstelling tot de geheel op bestel ling te maken statiewagen Phan tom VI een serieprodukt. Het onderstel van de nieuwe Ca margue is hetzelfde als dat van de Corniche een speciale uitvoering van de Silver Shadow maar het onderscheid wordt vorm gegeven door een geheel nieuwe carrosserie. Dit koetswerk is een ontwerp van de Italiaan Pininfarina. Een ge durfde onderneming, omdat deze Rolls nu als eerste buiten Engeland werd ontworpen, en omdat men voor de prijs van ruim tweehonderd duizend gulden maar twee deuren krijgt. Dat geeft een meer elegante De nieuwe Engelse Rolls met Italiaanse carrosserie is genoemd naar de Franse landstreek Camargue. distinctie, aldus Signor Pininfarina. Die overigens behalve Europa's grootste tweedeurs wagen de Ca margue is 5,17 meter lang de kleinste vlerdeurs auto ontwierp: de 3,60 meter korte Peugeot 104. Prestige Waarin onderscheidt zich nu de Rolls-Royce Camargue van andere auto's, zodat mensen, die zich dat veroorloven kunnen, bereid zijn er zo'n groot bedrag voor op tafel te leggen? Allereerst door prestige. Maar ook dat ontleent het model niet alleen aan de klassieke radia- teur. Doch tevens aan de gehele constructie, waarbij ingenieurs unieke kansen krijgen het beste van het beste te ontwerpen. De Rolls-Royces van vroeger waren wagens met chauffeur, maar dat g^at nu nog maar op voor één op de vijf, vertelt ons RR-topman Da- vid-Plastow. De huidige Rolls-Roy ce moet dus vooral voor de chauf- De comfortabele autogordel: de meegevende riem met oprolauto- maat van de Zweedse fabrikant Kangol. Volgens de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveilig heid zou het onverantwoord zijn in auto's uitsluitend driepunts gordels voor te schrijven. De heupgordel biedt een vergelijkbare mate van beveiliging tegen letsel bij botsingen, aldus de SWOV. Deze conclusie uit een onderzoek van 22.000 ongevallen zal ge publiceerd worden in een rapport, dat aan het einde van deze maand verschijnen moet. De draagplicht van veiligheidsgor dels in alle personenauto's, die na 1 januari 1971 op de weg zijn geko men, wordt per 1 juni ook in Neder land van kracht. De SWOV en Vei lig Verkeer Nederland wijzen er in een gezamenlijke brochure op, dat gordel-dragen ook van belang ls in stadsritten en dat de gordel strak moet worden aangetrokken. De ver onderstelling lijkt gewettigd, dat de driepuntsgordel minder gauw en minder strak zal worden omgedaan dan de heupgordel. Er zijn echter ook meegevende driepuntsgordels, die de hoogste mate van comfort bieden. Maar de zekerheid hiervan bij botsingen in de praktijk is nog geen onderwerp van wetenschappe lijk onderzoek geweest. Driepuntsgordel Wel 'blijkt de driepuntsgordel het beste te voldoen als beschermings middel'. aldus de SWOV. Doch ver beteringen aan de gordelconstructie door een schokdempende breuk- naad in het schoudergedeelte 'zouden op nog veel grotere schaal moeten worden toegepast dan nu het geval ls'. Deze toepassing is met name gepropageerd door de autofa brikanten Renault en Peugeot, die echter de combinatie met een oprol- automaat weer moeilijk vinden. Daarom heeft de Franse 'Associati- on'-gordel geen constructie, die meegeeft. Om tot meer comfort te komen, zeker nu het dragen van autogor dels dit jaar in de meeste Westeu- ropese landen verplicht wordt, heeft de Europese auto-industrie vrij wat nieuwe oplossingen voorgesteld. De Amerikaanse auto-industrie werd daarentegen aan het begin van dit jaar door de veiligheidsau toriteiten in Washington verweten dat zij te weinig doet om gordels gemakkelijker draagbaar te maken. De autogordel zal trouwens ook na 1 juni nog veel stof tot discussie opleveren. De vraag of de combina tie met hoofdsteunen niet verplicht gesteld moet worden zoals in Japan blijft nog open. De con trole of men al dan geen gordels draagt blijft, vooral met heupgor dels, een moeilijke zaak. Temeer omdat de enige effectieve sanctie in de sfeer van de verzekeringen ligt en de verzekeringsmaatschap pijen nog niet in die zin meewer ken. Voorts Is de overheid nog niet toegekomen aan voorschriften voor gordels in bestelauto's en autobus sen. terwijl taxi's vrijgesteld wor den van de draagplicht. Er zijn zo nog vele onvolledigheden in de be vordering van de verkeersveiligheid op de meest effectieve en goedkope manier: dat ls door autogordels. Wel blijft vaststaan, dat alleen dia gonaalgordels zonder heupriem ver werpelijk zijn. Alleen een heupgór- del dragen is echter veel meer dm een halve maatregel, zo blijkt uit het SWOV-onderzoek. Terwijl vol gens de SWOV ieders overlevings kans bij ernstige botsingen verdub belen zou. indien elke automobilis- t(e) gordels draagt. ferende eigenaar rijgenot bieden. Automatische transmissie, stuur- en rembekrachtiging zijn al meer dan twintig jaar standaard. Het nieuw ste is de perfecte airconditioning van gans uniek ontwerp (verschil lende temperatuur onder en bo ven), de elektrische verstelbaarheid van de stoelen en een systeem om automatisch een bepaalde snelheid in te stellen: gas geven met de voet is dan niet meer nodig. Aan de nieuwe Camargue is vijf jaar gewerkt, maar aan de nieuwe airconditioning alleen al acht jaar. Welk een verfijnde automobiel de Rolls-Royce Camargue is, valt pas goed op als men er werkelijk mee gaat rijden. Op zich is dat een verbluffende ervaring. De lange, brede wagen heeft een wegligging, alsof de karos aan de weg kleeft, maar is toch uiterst licht bestuur baar, ja zelfs gemakkelijk wendbaar in stadsverkeer. Het comfort munt in elk opzicht uit: van de onafhan kelijke vering van de wielen met automatische hoogtestabilisering tot de riante leren fauteuils. Buiten comfort is veiligheid een prioriteit: ook een Rolls kan een aanrijding krijgen. De fabriek neemt zelfs al proeven om voetgan gers-aanrijdingen te verzachten, maar heeft bovenal door de weglig ging op de grootste radiaalbanden ter wereld en de prima bediening een enorme pré. De Rolls voldoet uiteraard aan de Amerikaanse vei ligheidseisen één op de vier wordt in de VS verkocht en heeft zelfs drie gescheiden remsy- stemen in plaats van twee, zoals elke andere auto. Zuinigheid Zoals verscheidene kleine automer ken in de afgelopen paar jaar moesten verdwijnen is nu ook het Franse merk Monica van het toneel verdwenen. De sportwagen ver scheen in oktober 1972 op de Parij- se autosalon, maar zal deze maand niet meer op de autotentoonstelling van Genève'staan. Zo komt aan de zevenjarige geschiedenis van Moni ca het eerste prototype ver scheen in april 1968 een einde. De Monica-sportwagen was ontwor pen door de Franse trelnwagonbou- wer Jean Tastevin, die als kracht bron een Crhysler V 8-motor koos. Daarnaast betrok hij echter onder delen uit Engeland, maar de sa menwerking met de Britten leverde moeilijkheden op. De oliecrisis deed de kansen van het jonge sportwa genmerk op slag verdwijnen, al verscheen de Monica vorig jaar maart nog wel op de Geneefse sa lon in maart en de Parijse salon in oktober. Rover stemt gordel af op korte mensen Het merk Rover van British Ley- land komt met een even eenvoudi ge als praktische oplossing voor het dragen van autogordels door korte mensen. Alle Rovers krijgen dubbe le bevestigingspunten in standaard uitvoering. Eén daarvan is een extra bevestigingspunt aan de deurstijl, tien centimeter lager dan normaal. Hier aan gemonteerde gordels komen beter over de schou der van korte mensen te zitten dan normaal het geval is: dan zit de gordel vaak te dicht bij de hals. Om die reden weigeren volgens de Rover-fabriek kleine mensen vaker de gordel te dragen dan lange per sonen. Van onze kunstredactie DEN HAAG Veertig dansers uit twintig landen en een groot aantal regisseurs, video-deskundigen en cameramensen komen van vrijdag 21 maart tot maandag 24 maart in Den Haag bijeen om zich bezig te houden met het onderwerp video en dans. Een van de studie- en gesprekson derwerpen zal op deze bijeenkomst zijn de manier van presentatie van danskunstwerken voor de televisie. Daaraan ontbreekt "olgens velen heel wat. zo niet alles. Vaak wordt, zo meent men in balletkringen, in uitgebreide en langdurige 'close-ups' een danser of een groep dansers zodanig voor de televisie getoond, dat men prachtige opnamen ziet van gezichten en gedeelten van de lichamen van de dansers, maar dat men helemaal niets ziet van de passen en houdingen die deze dan sers uitvoeren en van de bewegin gen van de dansers over het toneel. Juist de bewegingen van de dansers zijn het belangrijkst, veel belang rijker dan gezichten en lichamen. Deze samenkomst is de eerste offi ciële werkbijeenkomst van de sectie dans van het Musical Theatre Com mittee van het Internationale The ater Instituut, het bekende ITI. Deze internationale danssectie is vier jaar geleden opgericht om pro blemen op het gebied van dans en ballet te analyseren en voor deze vraagstukken oplosingen te zoeken ken. Voorzitter is Yuri Grigorovitch van het Bolsjoi Ballet in Moskou. Secretaris is de Nederlandse Ameri kaan of Amerikaanse Nederlan der Philip Nasta. In ieder geval werken aan de studiebijeenkomst in Den Haag mee het Nationale Ballet, het Nederlands Dans-Thea- ter en het Scapino Ballet. Ook an dere groepen en mensen uit de balletwereld zijn uitgenodigd. Behalve de presentatie van een danswerk voor de televisie is een tweede vraagstuk het nog onvol doende beschikken in de dans kunstwereld over een door de uit voerende kunstenaar, danser of choreograaf zelf te raadplegen me- moriseringsmedium zoals een mu ziekpartituur of een toneelscript. Er zijn notatiesystemen, die met suc ces worden gebruikt, maar daarvoor is nog steeds een deskundige 'schrijver' en een even deskundige 'lezer' nodig. Video en film bieden hier prachtige mogelijkheden. Poetry week British Council organiseert een Poetry Week, die op maart om 15 uur in Amsterdams Stedelijk Mu seum geopend zal worden door Lily Greenham, met teksten, klankpoë zie in verschillende talen, spreek taal als muziek (electronisch ver vormd) en de film Faces. Lily Greenham schrijft, acteert, maakt beeldende (kinetische) kunst, en muziek. Zondag komen Michael Hamburger en Judith Herzberg in het Litterair Café op de Kloveniers burgwal, waar donderdag 13 maart Willem Willink en Brian Patten zullen optreden. En op maandag 10 maart is er een avond in Mickery, met hierboven genoemde medewer kers, aangevuld met o.m. Simon Vinkenoog en musici. AMSTERDAM In een open brief aan de voorzitter en de leden van de Tweede Kamer heeft de Federa tie van Kunstenaarsverenigingen geprotesteerd tegen de meermalen uitgestelde behandeling van de CRM-begroting. 'Het is de laatste jaren een slechte gewoonte gewor den', aldus de Federatie, dat de CRM-begrotingsbehandeling steeds verschoven wordt en daardoor niet op tijd is afgehandeld'. De gevolgen daarvan zijn, volgens de brief, dat de gesubsidieerde in stellingen en htm werknemers, maar ook groepen of eenlingen met hun' ingediende ideeën en projecten langdurig in onzekerheid verkeren of de geleden waarmee ze werken moeten beschikbaar zullen komen. Dat werkt tempoverlies in de hand, waardoor het cultureel rendement extra belast wordt. Een ander effect van de late begro tingsbehandeling is, dat de Kamer zich in een moeilijke positie be vindt om de begroting te amende ren. 'Te late beslissingen kunnen gemakkelijk het karakter krijgén van onbehoorlijk of onzakelijk be stuur, omdat ofwel de rechtspositie van de betrokkenen in het geding, is ofwel de practische ruimte voor wijziging van het voorgestelde be leid niet meer aanwezig is'. De Federatie vindt dit gezien vanuit het oogpunt van parlementaire de mocratie een ongewenste situatie. foe^0' En dan ondanks de automati sche transmissie en de airconditio ning plus een omvangrijke elektri sche installatie toch ook nog zuinigheid, de Rolls-Royces ver bruiken normaalbenzine. Het systeem van de snelheidsinstelling door een druk op de knop zorgt voor optimaal zuinig rijden. En de 6,75 liter V8-motor van aluminium dus gewichtsbesparing de vormgeving, de f perfectie van de overbrengingen en de grote wielen, plus een iets moeilijker indrukbaar gaspedaal helpen het benzinever bruik beperken. 'Tot het iets meer dan het dubbele van de Ford Escort 1300', zegt topman Plastow. Het is geen zuinigheid uit oogpunt dat de klant de benzine niet kan betalen, maar om technische perfectie, ook in dit opzicht. Trouwens de helft van alle sinds 1904 gebouwde Rolls-Royces rijdt vandaag nog. De levensduur is lang: de afschrijving laag. In som mige gevallen brengen de Rolls- Royces tweedehands meer op dan ze nieuw kosten. Had u ook onge zien en zonder de prijs te kennen een Camargue besteld, u had het exclusieve model dit jaar stellig met een de inflatie overtreffende winst kunnen verkopen. De Rolls kan als auto zwaar een beleggings- bject vormen. Drs. De Kleermaker directeur British Leyland Benelux Drs. J. P. J. de Kleermaeker, sinds 1972 algemeen directeur van British Leyland Nederland te Gouda, heeft de leiding over de organisatie van het Britse concern in de gehele Benelux verkregen. Tot deze orga nisatie behoort ook de assemblage fabriek te Seneffe in België. De 37-jarige Jan de Kleermaeker kwam in 1970 bij Britsh Leyland Nederland, toen de onderneming gevormd werd. Hij maakte eerst als financieel directeur deel uit van een driehoofdige leiding. Sinds hij alleen de directie voert heeft hij ambitieuze plannen gelanceerd om de verkoop van met name Austin en Morris in Nederland te vergro ten. Vorig jaar slaagde hij daarin. British Leyland steeg in markt aandeel van 3.4 tot vijf procent in Nederland. Vorig jaar verkocht het concern in Nederland 20.400 auto's en in Bel gië 10.600 In België werden vorige maand twee grote dealerbedrijven te Brussel en Antwerpen overgenomen en nam British Ley land Belgium een 50 pet aandeel in een dealerbedrijf te Gent. Bloemmahonie slaapkamer in zeer sfeervolle uitvoering. Grote 4-deurskast, litsjumeaux en 2 royale nachtkastjes met laden en open vakken T vl**} m Toilettafel met houten lijstspiegel 490.- 9 BINNENWEGPLEIN/KAREL DOORMANSTRAAT ROTTERDAM - TELEFOON 010-14.18.00* Amsterdam Venlo Stadhouderskade 3 Koninginneplejn 46 020-16.04.91 077-16.6.18 Tilburg Hilversum Spoorlaan340 Leeuwenstraat 45/47 013-42.23.26 02150-14.5.65 Amsterdam Amstelveen Bilderdijkstraat73/87 winkelcentrum 020-18.14.14 020-45.49.51 Amsterdam Osdorpplein 3-17 Gratis levering door 020-19.17.07 geheel Nederland

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 10