Achterberg tóch eigenaardig Keulen: voorlopig hoogtepunt van Klaas Karte Pleidooi voor een dwaas renpaard Abnormaal hockey door regen op derde dag Spel van FC Twentes edel-reserve gaat altijd gepaard met merkwaardige voorvallen Traangas bij cricket Russen toch naar FIDE-congres 0 Bijna 29-jarige Amsterdammer moet Nico Jansen in de spits vervangen TROUW/KWARTET DINSDAG 4 MAART 1975 SPORT 9 EINDHOVEN Het moet voor Re- né van de Kerkhof een verademing zijn, als hij, gemiddeld eens in de veertien dagen, voor eigen publiek kan spelen. Zelfs al speelt hij dan slecht, dan nog kan hij zich moreel gesteund voelen door zo'n twintig duizend fans, die het geduld kun nen opbrengen te wachten op Re- né's vormstijging, die toch eens moet komen. Buiten Eindhoven is René van de Kerkhof vogelvrij, wordt hij week-in-week-uit nage wezen en uitgejouwd alsof hij een 'vies ding' is. De oorzaak zal bekend zijn: in het duel met Ajax raakte hij tegen speler Gerrie Mlihren hard in de nierstreek, zo zelfs dat dokter Ro- link la/ter sprak van een 'levensge vaarlijke toestand'. Hoe Rolink in de dagen daarop ook trachtte zijn woorden af te zwakken, René van de Kerkhof werd alom in den lande als een misdadiger beschouwd. Eens in de veertien dagen kan René rekenen op woeste scheldpartijen die hem in feite koud hóren te laten. Maar dat is nu juist niet ,het geval. René van de Kerkhof trekt zich de problematiek rond zijn ei gen persoonlijkheid meer en meer aan, zodat daags voor het grote duel met Benfica kan worden ge steld, dat hij, eens de onstuitbare rechtsbuiten, een dieptepunt heeft bereikt. En, zo moet je je dan afvragen, is dat nu wel terecht? Goed, ik geef onmiddellijk toe, dat ook ik, in deze krant, dikwijls kri tiek heb geleverd op Van de Kerkhofs prestaties. Omdat ik lange tijd heb gemeend dat René van de Kerkhof inderdééd de ongenuan ceerd denkende en pratende jonge ling was die in niets en niemand behalve zichzelf geïnteresseerd was. Maar nu, nu R. v. d. K. worstelt met de naweeën van dat gevai- Mühren, nu weet ik beter. René van de Kerkhof is juist hypergevoe lig: zijn grote mond, zijn vedette achtige houding, zijn overdreven zelfvertrouwen, zijn uitbundige, kinderlijke juichen na een doel punt. zijn opscheppen het heeft wel degelijk te maken met een gevoel van minderwaardigheid. Toen ik René pas leerde kennen, bevroedde ik dat alles al, maar later ben ik er toch op terugge komen. Omdat hijzelf dat hevig ontkende en ronduit toegaf echt een grote bek te hebben. Maar als je René van de Kerkhof op dit moment bezig ziet, begrijp je dat die jongen mentaal gemakkelijk te raken valt en inmiddels geraakt is. De enorme publiciteit rond het in- cident-Mühren hebben hém tot een twijfelaar gemaakt. Tot een knaap die ten koste van alles wil bewij zen, veel beter te kunnen en die juist daarom faalt. Ik herinner me nog de René van de Kerkhof van het wereldkampioenschap voetbal, toen hij vijfenveertig minuten meespeelde tegen West-Duitsland, in de finale. Hoewel Mlchels hem compleet negeerde, voldeed René van de Kerkhof op imponerende wijze en kwam hij, ondanks alles, gesterkt uit dat toernooi. En als je dan de René van de Kerkhof van toen vergelijkt met die na afloop van het duel met FC Utrecht, twee weken geleden, toen hij zelfs een interview weigerde, dan besef je ook, dat er een reële kans bestaat, dat een wel degelijk begaafd voet baller (en wie durft dat te ontken nen?) op het punt van een instor ting staat. En daarmee is niemand gebaat. Pal voor de confrontatie met Benfica lijkt het, of Nederland vergeten is, hoe het vroeger achter Ajax en Feyenoord stond, als die ploegen voor een of ander Europees toer nooi moesten spelen. In die jaren bestond er een echt landelijk legi oen, nu verkneukelt de ene helft van het volk zich als het PSV niet goed gaat, terwijl de andere helft blind chauvinistisch is. Sportver slaggevers hebben de plicht om PSV te beoordelen, zoals Ajax en Feyenoord beoordeeld werden en worden, maar zij hebben ook de plicht om te zien. wat goed en slecht is voor het Nederlandse voet bal en het internationale image daarvan. Als PSV verliest van Ben fica, krijgt Nederland een nieuwe knauw en is het voetbalvolk mis schien wel voor de rest van dit seizoen verstoken van internatio naal topvoetbal. PSV heeft wel de gelijk het spelersmateriaal om het toernooi om de Europa Cup II te winnen zij die de ploeg in War schau hebben bezig gezien tegen Gwardia, zullen dat beamen. Maar dan moeten ook (of zoals u wilt: zelfs) spelers als René van de Kerkhof gesteund worden als ze daar recht op hebben. En René van de Kerkhof heeft daar recht op. Hij is zwaar genoeg gestraft geweest door het 'volk', hij kan zich alleen revancheren door die ouderwetse, razendsnelle solo-acties langs dat lijntje, door die waanzinnige sprints né het maken van een doel punt, kortom door goed te voetbal len. Vandaar dit pleidooi voor René van de Kerkhof. Toegegeven, er zijn nu vast mensen die met recht opmer ken, dat we nu ook wel ene Willy van der Kuylen kunnen gaan steu nen, want die is tenslotte ook ver weg gezakt. Maar Van der Kuylen wordt niet geboycot. Van der Kuy len heeft sinds kort zelfs» een eigen fanclub, Van der Kuylen heeft zelfs al tien jaar betaald voetbal achter de rug en Van der Kuylen heeft ook nog steeds dat dodelijke schot dat hem eens weer uit de puré zal helpen. René is anders. Er zijn weer anderen die hem een 'dwaas renpaard' noemen en hem verwij zen naar Duindigt; er zijn er ook, die hem als een 'taktisch blinde' voetballer beschouwen: maar er zijn ook in- en outsiders die hem betitelen als de beste rechts buiten van Nederland. Ik beweer zelfs, dat René van de Kerkhof, geestelijk eh lichamelijk in vorm, zonder méér een echte kans in Oranje verdient. Daarom moet René van de Kerkhof zich morgenavond goed bezinnen vóór hij aan de klus-Benfica be gint. Even voor achten moet hij zich verplaatsen naar al die huiska mers waar die vele honderdduizen den zich verkneukelen op een avond-tv-voetbal. Een René moet dan wéten, dat al die mensen zich handenwrijvend afvragen, of dat 'dwaze renpaard' weer eens lekker te keer zal gaan. Want dat is wat zij willen, al kiezen zij die René van de Kerkhof wekelijks tot hun mikpunt van ongenuanceerd ge scheld. Iedere voetballiefhebber ge niet, als René van de Kerkhof de bal gewoon langs een tegenstander schuift en die tegenstander dan gewoon wegsprint. En iedere voet balfan geniet inwendig, als hij na weer een doelpunt zowat van pure vreugde de tribune inholt. Al schaamt hij zich dan om dat gevoel van pure opwinding met woorden te vertolken. Want zo zijn wij Ne derlanders. Als René van de Kerk hof dat zelf nu nog niet weet. dan moeten wij hem dat léten weten. Ondanks alle tegenstrijdige gevoe lens die dat 'dwaze renpaard' nu eenmaal bij tallozen oproept. CEES JANSMA Van onze speciale verslaggever ENSCHEDE Eddy Achterberg is altijd al een raar mannetje op een voetbalveld geweest. Provocerend voetballend en gebruik ma kend van zijn gevoel voor show, is het de werkelijk niet zo voor treffelijke voetballer Achterberg steeds gelukt om in het middel punt van de belangstelling te staan. he spel van FC Twente's edel- reserve gaat altijd wel gepaard met enige merkwaardige voorvallen. Het Twentse publiek vindt dat maar wat schitterend en heeft hem al lang tot 'Keuige' vedette gebombar deerd. Maar ook buiten de lijnen is Achterberg nooit het prototype van een alledaagse prof-voetballer ge- weest. Hij verzuimt zijn woorden nauwkeurig te overwegen, eer ze te bezigen; gooit alles eruit in een fri- j vole stemming. Dat zijn vaak leuke dingen voor de mensen, die uit- j spraken en fratsen van Achterberg. Maar al met al is hij toch een eigenaardig kereltje. KORT GEDING Vrees voor een kort geding ten aanzien van een dergelijke kwalifi catie hoeft er niet te zijn. De omschrijving is namelijk van Eddy Achterberg (28) zelf. Hij geeft toe MÖNCHEN -GL ADB ACH (SID) Ban ik I Ostrawa. morgen tegenstander op eigen 1 veld van Borussla Mönohen-Gladbach in 1 de kwart-finales van het toernooi om de UEFA-beker, heeft het de Westduitsers niet gemakkelijk gemaakt. De Duitse 1 club bijvoorbeeld kreeg geen toestem ming om een waarnemer naar Tsjechos- lotvakije te sturen ten einde inzicht te krijgen in de kwaliteiten van Banlk en de omstandigheden waaronder gevoet bald moet worden. Welsweiler heeft zich daardoor vla-vla op de hoogte moeten steiien en hij vertelde maandag: 'Ik weet hu ongeveer wat ik te verwachten heb van de komende tegenstander en van het systeem dat wordt gespeeld'. Er waren meer punten waardoor de Duit sers zich boos hebben gemaakt. Pas maandag kregen vijf van de zes journa listen die een visum hadden aangevraagd I de verlangde relspapleren. De zesde aan- I rraag werd niet gehonoreerd. De TsJe- j chen stonden Borussla evenmin toe met een chartervllegtulg te komen. Daarom moet Borussla vandaag met drie maat schappijen en via overstapjes in Frank fort en Praag naar Ostrawa vliegen. Welsweiler: 'Dat is nu een zaak waar de Europese voetbal unie zich eens ernstig mee bezig zou moeten houden'. 'een raar mannetje' te zijn. Hij zal i dus niet boos worden, zoals hij wel j in toorn verviel, toen een journalist van het weekblad de Haagse Post na de wedstrijd van FC Twente tegen Ajax hem als 'een boerenkin kel en een jongetje dat vroeger kikkers opblies', omschreef. Eddy Achterberg is zéér boos geworden om die pennevruchten van lite- j rator-sportjournalist Henk Spaan. I Zo kwaad zelfs dat hij via VVCS- raadsman mr. Jansen van Raay een kort geding tegen de Haagse Post i gaat aanspannen. Achterberg: 'Hoewel ik er op zich weinig voor koop, zal er allereerst een rectifica tie worden geëist. En tevens een schadevergoeding, welk geld overi gens niet in mijn zak hoeft te vloeien. Ik heb dat stuk zelf niet gelezen, want hier in Enschede was er geen Haagse Post meer te krij gen. Door een Rotterdamse journa- I list werd ik erover opgebeld. Het stuk sloeg werkelijk nergens op. Ik heb ten eerste als jongen nooit kikkers opgeblazen. Dat ligt niet in mijn aard. Wanneer ik nu buiten Enschede kom, hoor ik allerlei re acties. Verleden week was ik bij Sparta-Wageningen en daar was ik op slag de 'kikker-opblazer'. STORM Het verhaal dat in Enschede be paald niet lekker is gevallen, werd dus geschreven naar aanleiding van FC Twente-Ajax. Eddy Achterberg ontkent allerminst, dat hij in die wedstrijd over de schreef is gegaan. Hij zegt: 'Ik weet zelfs deksels goed dat ik toen constant heb lopen praten en schoppen. Achteraf be sefte ik pas, dat ik stom was ge weest. Voor die wedstrijd tegen Ajax was ik ook erg zenuwachtig. En dat was vreemd, omdat ik het voetbal doorgaans vrij goed van me kan afzetten. Van tevoren was ik op de radio in dat ja-en-nee spelletje van Elles Berger. Ik stond met de telefoon in mijn hand te beven'. Utrechter Achterberg, die al acht seizoenen bij FC Twente voetbalt 'bij DOS heb ik een slechte naam opgebouwd, ik speelde daar in een schoppende ploeg, waar ik als ventje van zeventien gek werd gemaakt' windt er dus geen doek jes om, waar het zijn eigen gedrag betreft. Hij vindt overigens dat zijn optreden ook te maken heeft met een portie show: 'Dat gaat bij mij gedeeltelijk bewust. Wanneer we thuis spelen, dan zorg ik er bewust voor dat vak Q het gedeelte van het Diekman-stadion, waar de fanatieke Twente-sup- porters in zijn verzameld, red. ons aanmoedigt. Die steun kan de ploeg enorm oppeppen. Ik kan daar als voetballer ook van genieten. Toen wij tegen Ajax gelijk maak ten, was er een enorme sfeer. Ik maakte daar met Brokamp toen nog een praatje over. Die zei: 'Wat EDDY ACHTERBERG 'nooit kikkers opblazen' ben jij toch een vreemd mannetje'. KOSTELIJK Achterberg haalt meerdere voor beelden van situaties aan, die hij tijdens een wedstrijd als kostelijk ervaart: 'Verleden jaar speelde tegen Feyenoord in de kampioens wedstrijd die affaire met Ramljak. Ik kreeg toen een gele kaart en werd geschorst. Toen we dit seizoen weer tegen Feyenoord speelden, viel ik in en werd door een vol stadion massaal uitgefloten. Dan geniet ik. Dat vind ik geweldig en het pept me verschrikkelijk op'. In dat verband is het niet vreemd dat het doorgaans ook klikt tussen Achterberg en een show-gevoelige scheidsrechter als Frans Derks. Hij zegt: 'Met Derks is te praten. Neem Roda JC-Ajax van zondag met dat handsgeval. Ik vond dat Dusbaba hands maakte. Advocaat rende als een bezetene naar Derks en stond enorm voor hem te gebaren. En die Derks bleef maar stokstijf staan zonder iets te doen. Hij had begrip voor zo'n speler. Toen Nanninga aan hem ging lopen trekken moest hij natuurlijk wel een gele kaart geven. Wist Je trouwens dat Epi Drost en ik ook eens een keer met Derks hebben opgetreden? Dat was in Bathmen, vlak voor de wedstrijd tegen Feyenoord. Van Hanegem zat toen in een trainingskamp en toen hebben wij.met Derks gezongen. Ik hoop dat Derks Twente nu wel mag blijven fluiten'. TECHNISCH Eddy Achterberg en heel FC Twente leeft inmiddels toe naar het voor de Enschedese formatie vitale treffen in UEFA Cup-ver band tegen de Joegoslaven van Velez Mostar. Achterberg zegt: 'We weten weinig van die ploeg. Bij aankomst in Mostar zullen we door Kohn worden Ingelicht. Hij heeft Velez zondag gezien. Met FC Twen te heb ik in ieder geval twee keer een ronde tegen Joegoslavische clubs overleefd. Eerst tegen Dyna mo Zagreb en later tegen OFK Belgrado. Dat waren technisch erg goed clubs. Dat zal met Velez Mos tar wel niet anders zijn'. MATTY VERKAMMAN KARATSJI Voor de eerste keer in. de geschiedenis van het cricket heeft politie in Karatsji tijdens de tweede cricketwedstrijd tussen Paki stan en West-Indië handelend moeten optreden waarbij traangas werd gebruikt. Oor zaak was het rumoer dat ont stond nadat veertig toeschou wers over het hek wilden klim men om de Pakistani Wasim Aaja geluk te wensen met zijn eerste century in een derge lijke krachtmeting. Meer van de 60.000 toeschouwers meng den zich in het gewoel nadat de politie er niet in was ge slaagd de mensen van het veld te houden. Dat resulteerde in een vechtpartij tussen beide partijen waarbij de toeschou wers zich bedienden van stoe len en stokken als wapen. De politie die inmiddels verster king had gekregen, zag zich toen genoodzaakt traangas te gebruiken. Anderhalf uur na het eerste incident kon de wedstrijd worden hervat. BELGRADO De Sovjet Unie zal toch vertegenwoordigd zijn op het buitengewone congres van de wereld schaakbond (FIDE), dat van 17 t/m 21 maart in Bergen (NH) wordt ge houden. Viktor Batoerinski, de vice- voorzitter van de Russische schaak bond. verklaarde dat zijn land nog steeds tegen het buitengewone con gres is. 'Wij achtten het nu echter noodzakelijk dat wij ons standpunt nog eens uiteenzetten inzake de wedstrijd om het wereldkampioen schap tussen titelhouder Robert Fischer en Anatoli Karpov', aldus Batoerinski, 'Wij stellen ons princi pieel op. Wijzigingen van de regle menten en de voorwaarden voor de wedstrijd, die gemaakt zijn tijdens het FÏDE-congres van vorig jaar in Nice, zijn onjuist'. WATERPOLO HOOFDKLASSE: De Zijl LGB-De Meeu wen 4-5, DZV-Neptunus Arn 2-6, AZC Alphen-AZPC 10-7, Nereus-VZC 6-6, HZC De Robben-ZIAN Vitesse 4-1, Zwemlust Den Hommel-HZPC 5-2. EERSTE KLAS SE: Polar Bears-DJK 1-1. GZC-LZ'68 4-2, DeAmer-SHV 3-2, BZV Fortuna-ZCG 7-2, Esca-PSV 6-7, Het IJ-UZSC 6-3. 10. KOEALA LOEMPOER De regen heeft ook de derde dag van het hockeytoernooi om het wereldkam pioenschap in Koeala Loempoer be heerst. Weliswaar kwam het niet zo ver dat de wedstrijden Spanje-Ma- leisië (00) en West-Duitsland-Ar- gentinië (42). moesten worden af gelast. Het scheelde wel weinig, en het was misschien beter geweest, want nu moesten vier ploegen on der abnormale omstandigheden hockey spelen. De gehele ochtend werd de Maleisi sche hoofdstad geteisterd door een wolkbreuk en de straten verander den gaandeweg in donkerbruine modderrivieren. Pessimisten bewe ren dat het nog wel een paar dagen zo door kan gaan. Dat kan funest zijn voor het toernooi, dat een vrij strak tijdschema kent. Dit zal dan ook wel de reden zijn geweest dat er gisteren nog gespeeld werd. want normaal gesproken zou afgelasten het enige parool zijn geweest. Drie uur voor de aanvang van de duels in het Minde-stadion klaarde het weer op, niet genoeg om de talrijke plassen te doen verdwijnen. Veld B, waar West-Duitsland en Argen tinië hun toernooi-debuut maakten, lag er zo mogelijk nog slechter bij dan veld A, waar de belangstelling was gericht op Malelslë-Spanje. Maleisië-Spanje 00. Toeschouwers: 6.000. Op een veld, dat overdekt was met plassen heeft Europees kampioen Spanje niet van Maleisië kunnen winnen. Pushen was onder deze ab normale omstandigheden vrijwel onmogelijk en men kon alleen maar hopen met lange klappen een medespeler te bereiken. Spanje kreeg drie strafcorners te nemen, Maleisië eveneens drie. De Span jaard Juan Amat, die normaal als strafcornerspecialist te boek staat, liet die taak nu aan Jorge Fabregas over. De beste kansen ontstonden In het laatste gedeelte van de wedstrijd, toen de verdedigingen moe ge speeld fouten gingen maken. De voor Maleisië spelende Chinees~Poen Foe Loke had pech met een slim schot en invaller Borrell had aan de andere kant geen succes met twee gevaarlijke solo's. Het was een vrij hard duel, waarin de Spanjaard Salles tweemaal de groene kaart kreeg van de Westdultse scheids rechter Heim, en de Maleisier Bala- singam een keer. West-DuitslandArgentinië 42 (rust 1-1) 12. Sabbione 0-1, 16. Strödter 1-1, 40. Peter (strafbal) 2- 1, 42. Kaesmann 3-1, 57. Trump 4-1, 65. Sabbione (strafbal) 4-2. De Westduitsers waren maar matig tevreden na hun overwinning op Argentinië. Net als andere Europese spelers klaagden de Duitsers over de omstandigheden waaronder ge speeld moest worden. Na de tropi sche regenbui was de temperatuur weliswaar slechts 24 graden, maar het luchtvochtigheidspercentage bedroeg 96. Op zichzelf waren die punten geen afdoende verklaring voor het tegenvallende spel van de Duitsers, vooral ln de eerste helft. GROEP A: Maleisië 2 0 2 0 2 0—4) Nieuw Zeeland 1 0 1 0 1 0—0 Spanje 1 0 1 0 1 0—0 Pakistan I 1 0 1 2—2 Polen 1 1 1 2—2 Nederland 0 0 0 0 0 O—O GROEP B: Australië 1 1 0 0 2 9—0 West-Duitsland 1 1 0 0 2 4—2 India 1 1 0 0 2 2—1 Engeland 1 0 4 1 0 1—2 Argentinië 1 0 0 1 2—4 Ghana 1 0 0 1 0—9 i ATLETIEK In Edmonton (Can) heeft de Canadese atlete Joanne Tag- gart tijdens indoor-atletiekwedstrij- den het wereldrecord op de 300 meter dames verbeterd en gebracht op 38.2 seconden. Het oude record stond met 38.8 op naam van de Russische atlete Loedmilla Samotesove. KORFBAL Met ingang van 1 maart J.l. Is Fred Hartlng benoemd tot directeur van het Koninklijk Ne derlands Korfbal Verbond. Fred Har ting is afkomstig uit Amsterdam en 43 jaar oud. Vooral iq wielerkringen heeft zijn naam een grote bekendheid door het voorzitterschap dat hij be- sleedt in het comité dat Olympia's Ronde door Nederland organiseert. Harting is de eerste directeur in de KNKV. Voorheen was deze functie niet aanwezig, maar na het overlijden van H. J. van Drlel, die secretaris- pehningmeester-competltleleider, etc. was heeft een andere structuur zijn intrede gedaan, waaruit Harting ls tevoorschijn gekomen ais de eerste directeur. Het KNKV telt thans meer dan 70.000 leden. SCHAKEN De plaatsvervangend PIDE-presldent J. G. Prentice (Cana da) heeft bekendgemaakt dat o- vereenkomstlg de suggesties van pre sident Max Euwe tot hoofdscheids- rechter van de match om het wereld kampioenschap schaken 1975 be noemd ls de heer Paul -Klein uit Ecuador en tot asslstent-arbltefs de Oostenrijker dr. VV. Dorazll en de Italiaan dr. E. Paoli. Turnen Pro Patrla uit Zoeter- meer heeft in Amsterdam de nationa le tumtitel voor verenigingen bij de names geprolongeerd. De Zoetermeerse Ploeg kwam tot een totaal van 162.80 Punten. Klimop uit Heiloo werd met 1 r\?chts 015 Punt achterstand tweede, u individuele turnster was Jo- (Klimop) met 35.15 punten. ZWEMMEN Jose Damen heeft de I 2ii5lonale tIteI geprolongeerd op de wo meter vrije slag. In die opzet I vu e de tIte'houder van vorig Jaar isLre hereu Ronald Woutering op de looo meter vrije slag niet. Hij kwam j w de nationale titelstrijd op deze aistand niet verder dan een tweede am™. achter Hans Elzerman van ZI- AN-Vltesse. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Klaas Karte (in april wordt hij 29) is een ijs koude. Ook nu hij vlak voor zijn eerste optreden in een échte Europa Cupwedstrijd staat blijft Karte doodnuchter. Karte: 'Zo'n Europa Cup zegt mij eigenlijk niet zo veel. Ik vind de competitie minstens zo belangrijk. De competitie is elke week. Als je daar goed in speelt, dan volgt daar logisch de Europa Cup uit. Voor mij is elke wedstrijd spannend, ik leef echt niet onder druk voor zo'n wedstrijd als woensdag'. Toch start Klaas Karte woensdag in het UEFA-cup-treffen met FC KÖln met een aantal handicaps. Het is dan de eerste keer dat hij voor de leeuwen gegooid wordt. Bo vendien als vervanger van de bijna onmisbare Nico Jansen in de spits. Oorspronkelijk verdediger Karte zal moeten proberen deze Nico Jansen in Keulen te doen vergeten. Een taak die hij zich ten volle bewust is: 'Ik weet dat Nico gewoon een betere voetballer is, dat hij sterker is dan ik ben en dat hij meer ervaring heeft. Ik kan alleen maar proberen het de tegenstander zo lastig mogelijk te maken'. Karte weet ook dat zijn spitspositie een noodmaatregel is. Dat speciaal Kar te gekozen is om zijn hardheid, om zijn werklust, omdat hij in speel stijl nog het meest op Jansen lijkt. Karte: 'Noodmaatregel of niet, dat maakt niets uit. Ik ben ook via een noodmaatregel op de verdedigers- plaats terecht gekomen'. Dat was twee jaar geleden weer eens het geval. Karte begon oor spronkelijk als verdediger, maar kwam bij zijn oude club Uithoorn op de linksbuitenplaats terecht in de tijd dat die ploeg doorstootte van de derde klas amateurs naar de titel in de eerste klas A. 'Later schoof ik steeds verder naar achte ren', vertelt hij, 'maar toen had den ze mij ineens weer nodig In de spits. Daar heb ik de laatste twee jaar gespeeld'. Behalve dan in het Amsterdams amateurelftal, waar te veel aanvallers waren en Klaas Karte als linksachter opereerde. In dat elftal ook ontdekte FC Amster dam de toen al 27-jarige Karte. Na een wedstrijd van FC Amsterdam in de nederlaagserie tegen Uithoorn toen Karte opnieuw sterk speelde, kreeg hij een contract van Dé Stoop. Karte stapte erin omdat hij wat zag in de typische Amsterdam se mentaliteit. Karte: 'In het verle den heb ik wel aanbiedingen gehad van Volewljckers en van een Belgi sche tweede klasseclub. Ik ben eens gaan kijken in België, maar toen ik die armzalige veldjes zag daar langs de autoweg, toen hoefde ik al niet meer'. STOREND De afgelopen weken speelde Karte in het C-elftal van FC Amsterdam in de spits, scoorde drie keer en deed vooral veel storende arbeid. De taak die hem tegen de veel opkomende Köln-libero Bernd Cull- mann op het lijf geschreven lijkt. FC Köln is niet Kartes debuut in de UEFA-beker. Hij speelde de tweede wedstrijd tegen het nietige Hibernians Malta als linksback en scoorde toen tweemaal. 'Maar dat was geen echte wedstrijd', geeft Karte onmiddellijk toe. Zijn echte vuurdoop kwam in de thuiswed strijd tegen Ajax, toen hij verdien stelijk speelde tegen Jan Mulder. Klaas Karte is nuchter genoeg om gewoon vertrouwen te hebben in zijn optreden tegen Köln. Karte: 'Het feit dat ze mij de laatste AMSTERDAM FC Amsterdam reist vanmorgen zeer gehandicapt af naar Keulen voor de UEFA-bekerwedstrijd tegen FC Köln. De schorsing van Nico Jansen, de verkoop van Chris Dekker en de bles sure van Leen van der Merkt geven Van de Meent weinig speelruimte. Heel lang moest hij gisteren zoeken voor hij tenminste vijftien spelers bijeen had. Tenslotte viel Van de Meent terug op een tweetal dat lang uit de roulatie is geweest: Theo Cornwall en Henk Olk. De vijftien spelers die Amsterdam meeneemt zijn: Jongbloed, Flinke- vleugel, Husers, Koopman, Bianchi, Otto, Visser, Van den Ban, Van der Lem, Karte en Meijer (de elf die woensdag in de basis starten) met als reserves doelman Peter van der Linden, Henk Olk, Theo Corn wall en Cor ten Bosch. Dokter Farber bevestigde gisteren dat Leen van der Merkt inderdaad een jukbeen gebroken heeft en zeker vier weken uit de roulatie is. Van der Merkt en Jansen gaan wel mee naar Keulen, maar zullen op de tribune moeten plaatsnemen. Van der Merkt: 'Ik vind dit afschuwelijk. Net in zo'n wedstrijd moet ik.die jongens alleen laten. Ik ben er helemaal ziek van'. Het meegaan van Theo Cornwall was ook lang dubieus. Cornwall heeft al tien weken niet kunnen spelen door een hardnekkige enkel blessure, maar lijkt op tijd fit te zijn. Het probleem was verder dat een van de werknemers in Cornwalls houthandel dit weekeinde een pols brak waardoor Cornwall eigenlijk niet gemist kan worden. Corn wall: 'Ik heb eigenlijk weinig trek om te gaan. Niet alleen om de zaak, maar er zijn nog wel meer dingen die mij tegen staan. Ik wil die jongens alleen niet ln de steek laten.' KLAAS KARTE 'Cup zegt me niet zoveel' weken op verschillende plaatsen geprobeerd hebben, pleit voor mij. Dan zien ze toch wel iets in me'. Klaas Kartes late overstap van de amateurs naar de semi-profs (hij is nog steeds automonteur) maakt het voor hem makkelijker het voetbal te relativeren: 'Op mijn leeftijd wil je alleen nog het hoogste. Dan kan je niet meer aan opbouw denken. Dit is mijn kans om te bewijzen dat ik mee kan komen'. INZET Naast zijn onverstoorbaarheid ls de tweede eigenschap van Karte een enorme dosis hardheid. Inzet en karakter, zoals Van de Meent het noemt. Het leverde Karte de bij naam 'Klaas Karate' op. 'Maar dat vind ik zo'n onzin', zegt hij. 'Daar moet ik vanaf. Ik ben een gewone voetballer. Of ik nu bij de amateurs speel of bij de profs, ik ga er altijd voor honderd procent in. Dat mag toch zeker wel'. De inzet van Klaas Karte is al eerder inzet geweest van verhitte discussies. Dat was enkele jaren terug toen Uithoorn een oe fenwedstrijd speelde tegen het gro te Ajax van weleer. Karte speelde als linksachter tegen SJaak Swart en bikkelde even hard alsof het een gewone wedstrijd was. Swart maak te zich daar zo boos over dat hij zijn ploegmakkers Suurbler en Van Dijk te hulp riep. Die drie loerden bijna de hele wedstrijd op Karte, die er nu over zegt: T)e grote Swart kon er kennelijk niet tegen dat hij van éen amateur een paar schoppen kreeg. Maar wat had Ik met Swart te maken. Ik speelde tegen Ajax en dat was voor mij net zo belangrijk als welke andere wed strijd dan ook. Als Swart denkt dat hij bij een amateur makkelijk een balletje kan spelen, dan ls hij bij gewoon aan het verkeerde adres'. KLASSE Deze anecdote is typerend voor de Instelling van Klaas Karte. Een bikkelharde prof die zich door nie mand laat Intimideren. Ook niet door namen als Overath, Flohe en Cullmann. Karte: 'Ik heb die gas ten een paar keer op televisie ge zien. Echt klasse hoor, maar waar om zouden wij daar weggespeeld worden. Ik heb ook een beetje het gevoel voor de Juiste positie, net als Nico Jansen. Ik wil ook nogal eens op de goede plaats staan als er een bal voorkomt'. Afgelopen zondag na de wedstrijd tegen Den Haag hoorde Karte defi nitief dat hij in de spits zou spelen. 'Ik had wel het een en ander ln de kranten gelezen en je kijkt om je heen en ziet welke mogelijkheden de trainer heeft. Dan ga je er wel aan denken, maar zeker wist ik het pas zondag'. Voor zijn instelling maakt het weinig uit. Karte leeft naar elke wedstrijd toe op dezelfde geconcentreerde manier. 'Mijn in stelling is in al die jaren nooit veranderd', zegt hij. De grillige carrière van Klaas Kar te, culminerend in het nabije (voorlopige) hoogtepunt "Keulen' doet soms vreemd aan. Karte maakte de opkomst en de afgang van een amateurclub mee, maar hij is nooit weggegaan bij Uithoorn, toen het slechter ging. Karte: Tk woon er vlak bij en had het er erg naar mijn zin. Allemaal aardige jongens en een goede begeleiding. Waarom zou ik dan weggaan. Als ik het ergens leuk vind, dan blijf ik. Vind ik het niet leuk dan ga ik weg'. Een instelling waarin hij con sequent ls. Toen de Amsterdam spelers na de wedstrijd tegen For- tuna Düsseldorf een avondje vrij kregen, ging Karte aanvankelijk mee de stad in. Maar om twee uur, toen de bus naar het hotel vertrok was Karte de enige die erin zat. Karte: 'Kijk achteraf komt dat ver velend over, maar ik vond het ge woon niet leuk meer. Nou dan ga lk toch terug. Ik heb er ook geen woord meer over gehoord later. Meestal word je dan een beètje gedold, maar niemand maakte een opmerking tegen me. Ze accepteren me zoals lk ben'. JAN DEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9