'Elk gezin kan f 1.000 per jaar op dagelijkse levensbehoeften sparen' [&J amro bank C! vrije universiteit amsterdam Gesprek met minister over onzekerheid bij buitenlandse arbeiders Zwolle krijgt de eerste protestantse HEAO-school DAF verwacht verlies op bedrijfsauto's Algemene Vergadering van Aandeelhouders. r arbeidskundig medewerker bij volkshuisvesting amsterdam Te weinig mensen kopen prijsbewust PetSOHdHd Drugs voor jonge mensen CEBECO-HANDELSRAAD onderwijskundige Orgels - Piano's Technical Langweer, Zeilcentrum Boer tj ens Zeilinstituut 'de Alve Marren' 'Hotel de Wielen' TROUW/KWAR'iDiriöDAU 4 MAART 1975 BINNENLAND 8 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM 'Een arbeidersgezin kan per jaar duizend gulden besparen op de directe levens behoeften. Dat is een goede zaak voor de economie, want de inflatie kan er door worden beperkt. Voorwaarde is alleen dat er prijsbewuster wordt gekocht. Daar ontbreekt het vaak nog aan', zegt grootwinkelier Jac. Hermans. Naar zijn mening let maar 2 5é 30 procent van de consumenten op de prijzen en in het algemeen zijn dat mensen in de leeftijdsgroep tot 40 jaar. Hermans heeft overigens een pasklaar antwoord op prijsvergelij kingen, met name op de constate ring van Konsumenten Kontakt vorige week geuit dat de prijzen in discounteaken vorig jaar meer zijn gestegen dan bij de kruidenier op de hoek. Discountzaken zijn zoals bekend winkels met een be perkte keuze van artikelen en een minimum aan service. De heer Hermans stelt, dat dis countzaken overwegend 'B-arti kelen verkochten in de tijd, dat voor vele merkartikelen verticale prijsbinding (vaste prijzen) gold. Nu echter bijna alle rpijzen zijn losgelaten, menen de discountzaken ook 'A-artikelen' in hun assorti ment op en dat heeft ondanks het feit, dat deze produkten goedkoper worden verkocht dan bij de con current een verhogend effect op de gemiddelde prijs van dit type win kel. Voorbeeld: Werd vroeger een pot van 200 gram poederkoffie voor 4,95 aan de man gebracht, nu staat bij de discountzaken ook een ot van één van de bekende merken voor 6.95 op de plank. Dat is wel goedkoper dan in andere zaken, maar haal thet prijsniveau in zijn totaliteit omhoog. het gemak van het kunnen win kelen op ongebruikelijke tijden. Jac. Hermans beperkt zich in zijn winkels, die hij zelf liever niet dis countzaken noemt ('daar zijn ze net iets te gezellig voor') tot 1.000 artikelen, waarvan 600 in de levensmiddelensector en 400 non- foodprodukten. Door deze formule die hij nu tien jaar hanteert, zegt hij goedkoop te kunnen blijven. Cijfers Vaste prijzen Jac. Hermans is In tegenstelling tot vele kleinere winkeliers blij met de opheffing van de verticale prijsbin ding. Volgens hem zitten de men sen teveel vast aan het idee, dat een artikel overal hetzelfde moet kosten. Geleidelijk aan zal men meer en meer accepteren, dat ver schillende types winkels verschil lende prijzen berekenen. Een zaak met een bepekrt assortiment aan goederen heeft hoge omloopsnelhe den van de voorraden en kan daar door goedkoop wrken. Aan de an dere kant mist de consument de ruime keuze, dat hij wel in de speciaalzaak heeft, een keuze, waarvoor hij dan wel moet betalen. Ook voor de kleine familiezaak ziet Hermans kansen, getuige de erva ringen in de Verenigde Staten. Hij denkt daarbij aan flexibele ope ningstijden. Maar ook daar is het acceptabel, dat een artikel meer kost dan in de discountzaak. de consument zal moeten betalen voor Hermans kwam gisteren voor het eerst met cijfers over zijn win kelketen. De onderneming heeft de afgelopen jaren een sterke groei doorgemaakt. Waren er in 1969 nog maar 31 zaken, eind 1974 waren er 51 en aan het eind van 1975 hoopt men de beschikking te hebben, over minimaal 58 en maximaal 58 filia len. De omzet steeg via 55 mil joen in 1969, en 173 miljoen in 1973 tot 199 miljoen vorig jaar. Dit jaar rekent men 240 miljoen gulden in de kassa's te laten glijde- n. Alleen-eigenaar Jac. Hermans heeft de winst die vorig jaar 2,22 mil joen bedroeg (tegen 209 miljoe in '73) geheel in het bedrijf gela ten. Het winstcijfer zou overigens vorig jaar kleiner geweest zijn als men niet had kunnen profiteren van een grote investeringsaftrek voor het vorig jaar in gebruik ge nomen derde centrale magazijn, dat in Gilde-Rijen is gebouwd. De drie centrale magazijnen (Weesp, Gilze-Rijen en Tholen) ge ven ongeveer aan waar het zwaar tepunt van de Hermanszaken ligt. De keten omvat een gebied ten zuiden en zuid-oosten van Amster dam, inclusief een groot deel van de provincie Utrecht, Zeeland, West- en Midden-Brabant. Destijds had Hermans een afspraak met Dirk van den Broek, waarbij beide grootgrutters overeenkwamen niet in eikaars gebied te komen, maar op den duur voelde Hermans deze afspraak als een 'keurslijf' en maakte hij een eind aan de afspraak. Op het punt van gebied safbakening bestaat er nu alleen een afspraak met de Profimarkt, die in Den Haag en omgeving vol gens dezelfde formule als Hermans enige tientallen zaken exploiteert. Met Profimarkt wordt ook geza menlijk ingekocht. Hermans wil srfch beperken tot d" Aanvankelijk waren er twee initia tieven voor oprichting van een nieuwe H.E.A.O.-school. Er was een aanvraag uit Amsterdam voor een protestantse school en een uit Zwolle voor een samenwerkings school van protestants en roomska- tholiek onderwijs en de gemeente Zwolle. De Amsterdamse aanvraag werd aanvankelijk door de minister van onderwijs afgewezen. Maar na een beroep op de Kroon moest deze aanvraag alsnog worden ingewil ligd. Op dat moment kwam echter een gesprek op gang over een goe de regionale spreiding van HEAO- scholen. In Amsterdam bestaat al een (openbare) HEAO-school. An dere plaatsen, waaronder Zwolle, wilden graag een dergelijke onder wijsinstelling hebben. Er is toen overleg gepleegd tussen de oprichters in Amsterdam, het ministerie, de besturenraad van het christelijk onderwijs, en de ge meente Zwolle. Uit dat gesprek De afzet van DAF-trucks in Neder land is nog goed. De DAF-directeur raamt een omzetstijging van 16 procent over 1974. Het marktaan deel ligt thans rond 40 procent. De onverkochte voorraad trucks ligt op het ogenblik ongeveer 1.000 stuks boven het normale niveau. Maar met de gehele bedrijfswagen- markt is het somber gesteld. Door de dalende conjunctuur werden in 1973 160.000 trucs boven 9 ton ver kocht, in 1974 rond 135.000 en ver wacht wordt, dat in 1975 eemelfde aantal zal worden bereikt. De heer Van Doorne deelde mee, dat de investeringen van het con cern beduidend zullen verminderen, omdat een aantal projecten nu is afgerond. De Investeringen zullen in 1975 de helft bedragen van voor kruidenierszaken en een aantal slijterijen ('wijnpakhuizen'), waar van hij het aantal binnen afzienba re tijd van zes tot veertien zal uitbreiden. Op andere gebieden van de middenstand (zoals hypermark- ten) wil hij zich niet begeven. Pensioen Na bijna veertig jaar de leiding te hebben gehad van het onderwijs- en vormingsinstituut IVIO sinds twee jaar gevestigd in Lelystad gaat de heer Coen- raad J. J. Wiedhaup vandaag met pensioen. Zijn vertrek bij de stich ting gaat gepaard met weinig feest vreugde: een vertrouwenscrisis tus sen directie en personeel (ongeveer vijftig man) die ontstond na uitge lekte fusiebesprekingen, heeft tot zodanige spanningen geleid, dat aan de heer Wiedhaup kort voor zijn pensionering de dagelijkse lei ding werd ontnomen. Deze berust thans tijdelijk bij twee adjunct- directeuren. De heer Wiedhaup be gon als leerling van prof. Kohn- stamm in de jaren dertig het ont wikkelingswerk voor de grote aan tallen werklozen. De nog steeds be staande algemene ontwikkelings reeks (AO) van IVIO kan worden beschouwd als de voortzetting van het vormingswerk uit de vooroor logse crisisjaren. Initiatief van Vervoersbond CNV DEN HAAG Op initiatief van de Vervoersbond CNV zal een delegatie van de bond vandaag een gesprek hebben met minister Boersma van sociale zaken over de positie van de buitenlandse werknemers in ons land. Onderwerp van gesprek is de onze kerheid over him bestaansmogelijk heden in Nederland onder de buiten landers. Hiermede wordt aldus de heer W. Seis, bestuurder van de Vervoersbond CNV voor het eerst vanuit de vakbeweging de overheid benaderd met als doel meer duidelijkheid over de situatie van de buitenlandse arbeiders te verkrijgen. Dé vervoersbond is hiervoor bij uit stek geschikt, omdat hij al jaren een vakgroep buitenlandse werkne mers met een eigen bestuur heeft. Voorzitter van deze vakgroep is de heer T. Demirhan van Turkse nationaliteit die onder meer ook deel uitmaakt van de onderne mingsraad van de Nederlandse Spoorwegen. De heer Demirhan neemt vandaag deel aan het ge sprek met minister Boersma. Naast de bestaansonzekerheid on der de buitenlanders, die is toege nomen door de stijgende werkloos heid, zal de heer Seis het gebrek aan een goede voorlichting van de zijde van de overheid aan de orde stellen. 'Er is behoefte aan meer officiële informatie in de talen van de sterkste in Nederland vertegen woordigde groepen, zoals Turken, Marokkanen en Spanjaarden', aldus de heer Seis. 'De overheid zou met radiouitzendingen in de talen van die groepen met bijvoorbeeld voor lichting over Kamerdebatten waar in de buitenlandse werknemers aan de orde zijn, duidelijkheid scheppen en onzekerheid wegnemen'. Van onze onderwijsredactie ZWOLLE In augustus wordt in Zwolle de eerste protestants- christelijke school voor hoger economisch en administratief onder wijs (H.E.A.O.) geopend. Het is een school met een voorgeschiede nis die enige aandacht verdient. kwam Zwolle als gunstigste vesti gingsplaats uit de bus. De aanvra gers uit Amsterdam hebben toen, met instemming van de minister, hun rechten overgedragen aan een nieuwe stichting voor protestants- christelijk HJ3.A.O. in Zwolle. De school die nu in augustus geo pend wordt krijgt weliswaar een protestan ts-christeli j ke signatuur, maar zal toch ook duidelijk een regionale functie vervullen. Daarom zullen ook het gemeentebestuur van Zwolle, de Kamer van Koophandel van noordelijk Overijssel en het rooms-katholieke onderwijs in het bestuur van de school vertegen woordigd zijn. Studenten van alle gezindten zijn welkom; wel wordt van hen verwacht dat zij de chris telijke grondslag respecteren. De verwachting is dat het eerste jaar ongeveer 150 studenten zal tel len. Er bestaan reeds 10 scholen voor H.E.A.O. met in totaal ongeveer vierduizend studenten. Leech-Jordan EINDHOVEN De toegenomen financieringslast, de inflatie, de gestegen kosten en de tegenvallers op de valutamarkt hebben de hoop op enige winst voor DAF-trucks over 1974 de bodem inge slagen. Een verlies ligt dan ook in de lijn der verwachtingen, zo zegt de heer M. P. J. H. van Doorne, voorzitter van de directie van DAF trucks in het personeelsblad 'DAF-Bode'. Gebruik en misbruik Twee deskundigen met veel ervaring, een geestelijke en een psy choloog, vertellen wat iedereen van drugs zou moeten weten. Tal van feiten die klare taal spreken. De diverse aspecten van drugmisbruik. Het sociale euvel. De pre ventie-mogelij kheden De behandeling van drugverslaving. Met adressen voor hulpver" lening. Vertaald en bewerkt door Drs. T. P. Kits enDrs. J.Euwema 112blz. 12,50 Verkrijgbaar in de boekhandel. ZOMER KEUNING WAGENINGEN De aandeelhouders van de Amsterdam- Rotterdam Bank N.V. worden uitgenodigd tot het bijwonen van de jaarlijkse alge mene vergadering van aandeelhouders op woensdag 19 maart 1975 te 14.30 uur in het Hilton Hotel, Weena 10, Rotterdam. In deze vergadering zal onder meer een voorstel tot wijziging van de statuten aan de orde worden gesteld. De agenda van deze vergadering en hst voorstel tot wij ziging van de statuten, alsmede het jaar verslag over 1974 en het verslag van de Commissie van Aandeelhouders liggen ter inzage en zijn verkrijgbaar bij de hoofd- banken, de bijbank en de kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. Eigenaren van gewone aandelen aan toonder dienen, om deze vergadering te kunnen bijwonen, hun aandelen uiterlijk op 17 maart 1975 in bewaring te geven bij een van de kantoren van de vennoot schap. Het te ontvangen depotbewijs dient als bewijs van toegang tot deze ver gadering. Eigenaren van gewone aandelen op naam dienen, om ter vergadering aan wezig of vertegenwoordigd te kunnen zijn, uiterlijk 17 maart 1975 van hun voornemen daartoe schriftelijk kennis te geven aan de Raad van Bestuur. De Raad van Commissarissen Drijver, Voorzitter Amsterdam, 4 maart 1975 Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. gaande jaren (ca. 70 miljoen gul den per jaar). Voor de verwachtingen op langere termijn zijn de proeven van belang, die momenteel worden uitgevoerd met een aantal prototypen voor het Nederlandse leger. Deze proeven zullen nog het hele jaar duren waarna eventuele leveringen eind 1976, begin 1977 zouden kunnen aanlopen, zo zei de heer Van Door ne. In dit verband pleitte hij voor een snelle keuze in de opvolging van de starfighter. De heer Van Doorne: 'onze dlvidle speciale pro dukten ontplooit activiteiten, die samenhangen met compensatieop drachten uit deze vliegtuigbestel- llng. Uiteraard k het voor DAF zeer belangrijk te weten in welke mate wij hierbij kunnen en zullen wor den getroffen. Nationale coöperatieve aan- en verkoopverenlging voor land- en tuinbouw qsl Voor onze afdeling Voorlichting en Publiciteit vragen wij een MEDEWERKSTER Gedacht wordt aan iemand beneden twintig jaar met een middelbare schoolopleiding (tenminste M.A.V.O.) en in het bezit van een type-diploma. Voor de te vervullen funktie zijn verantwoordelijkheids gevoel, accuratesse en goede contactuele eigenschappen bijzonder gewenst. Geboden wordt een gevarieerde werkkring op een kleine afdeling, waar vele werkzaamheden in team-verband wor den verricht. Uitsluitend schriftelijke sollicitaties te richten aan CEBECO-Handelsraad, Blaak 31 te Rotterdam afd. Per soneelszaken. RECTIFICATIE Bij de Gemeentelijke Dienst Volkshuisvesting wordt gevraagd een arbeidskundig medewerker. Deze zal behalve met de planning van de onderhoudswerkzaam heden voor 20.000 gemeente woningen, bedrijfsruimten enz. worden belast met het verrichten van onderzoekingen betreffende het doelmatig functioneren van het onderhoudsapparaat van het Woningbedrijf. Voorts zal tot zijn taak behoren de begeleiding van de invoering der uit de onderzoeken voort komende verbeteringsvoorstellen, alsmede het - op grond van verkregen ervaring en inzichten - verstrekken van adequate adviezen aan woningcorporaties. Voor een juiste taakvervulling wordt gedacht aan iemand met: een hogere beroepsopleiding, bij voorkeur HTS-bouwkunde of een andere vakrichting, aangevuld met arbeidskundige scholing; praktijkervaring met de behandeling van organisatie- en planningsvraagstukken; goede contactuele eigen schappen, inventiviteit en zowel mondelinge als schriftelijke uitdrukkingsvaardigheid. Leeftijd ten minste circa 30 jaar. Geboden wordt een zelfstandige en afwisselende functie me* de mogelijkheid tot het ontwikkelen van initiatieven. Het salaris is afhankelijk van leeftijd en ervaring en bedraagt maximaal f2.974,- bruto per maand, vermeerderd met f45,- ingevolge de Machtigingswet De voor overheidspersoneel geldende rechtspositieregelingen zijn van toepassing. Een psychologisch onderzoek maakt deel uit van de selectie procedure. gemeentelijke dienst volkshuisvesting amsterdam Schriftelijke sollicitaties binnen 14 dagen na het verschijnen van deze advertentie te richten aan de waarnemend directeur van de Dienst der Gemeentelijke Personeelsvoorziening, Jan Luijkenstraat 94, Amsterdam (Oud-Zuid), onder no. C 383 3 Aan de Universiteit is een AFDELING ONDERWIJSRESEARCH verbonden die in samenwerking met docenten en studenten van uiteenlopende studierichtingen onderzoek verricht en bijdraagt tot de ontwikkeling en evaluatie van onderwijs programma's. Tevens wordt aandacht geschonken aan de verspreiding van informatie ten dienste van de vernieuwing van het wetenschappelijk onderwijs. De afdeling kan op korte termijn haar staf uitbreiden met een die zich zal bezighouden met vraagstukken omtrent de keuze van adequate onderwijs methoden. De nieuwe medewerker zal als eerste taak krijgen een studie te maken van de verschillende onderwijsmethoden en deze te analyseren in termen van onderwijskundige kwaliteiten in relatie tot de benodigde middelen. Daarnaast zal hij of zij in dit kader worden ingeschakeld bij de ontwikkelings- en adviseringsprojecten van de afdeling. Gegadigden dienen te zijn afgestudeerd of binnenkort af te studeren in een der sociale wetenschappen, bij voorkeur onderwijskunde. Belangstelling voor de economie van het wetenschappelijk onderwijs strekt tot aanbeveling. Voor benoeming wordt instemming gevraagd met de doelstelling van de Vrije Universiteit. Nadere inlichtingen kunnen eventueel telefonisch worden ingewonnen bij het hoofd van de afdeling, drs. H. M. van Strien, telefoon020 - 548 36 42. Schriftelijke sollicitaties, onder vermelding van vacaturenummer 043-845, kunnen worden gericht aan de Hoofdafdeling Personeelszaken De Boelelaan 1105, postbus 7161, Amsterdam. kunst en antiek HANDGEMAAKTE eiken meu belen, die u nog nooit gezien heeft, want door eigen ont werpen zijn wij hierin enig In Nederland. Tevens veel an tieke kasten, kisten, tafels, stoelen enz. enz. Zeer veel exclusief antiek. Antiekboe tiek Hoogendoom, Zljdstr. 65, Aalsmeer, telef. 02977-24429. Woensdagsmiddags gesloten. T13 onroerend goed TERW1SPEL (Z.O. Pr.1). Soliede gebouwde landlijk ge legen burgerwoning met plm. 4200 m2 grond, het geheel Is voorz. van sanitair, waterl. en elek. aanw. Koops. 57.600,- k.k. Hyp. mogel. Inl. Lok Heerenveen, tel. na 18.00 u. 05130-22991. T8 onderhoud en reparatie LEKKAGE Van goten, daken, mastiek en rubberroid, wordt door ons snel en vakkundig verholpen. Tevens pannen en ontroes- tingswerkzaamhelen. Van daag gebeld, morgen hersteld. Tel. 020-448767 of 05420-61252 door heel Nederland. T9 Nieuwe radiatoren 30% Alle maten ruim voorradig. Verkoop af magazijn, contant. Alles voor uw CV. Prljsbladen op aanvrage. De korting be treft niet onze Radson- en VL radiatoren. 'KASTOL'. Schoolstraat 39, Zevenhoven, Z.H. Tel.: 01723 - 8369 - 8444; b.g.g.: 01722 - 2415. T12 BANKSTELLEN uit eigen fabriek. Grote sortering kwali- teltsstoffen, 5 jaar garantie op binnenwerk. Norm. prijs 1400 voor 795. DEM Meubelfabriek, Toonzalen: Culemborg fabriek. Houtweg 8. Amsterdam-N., Zonneplein (Tuindorp- Oostzaap).Den Haag. Weimarstr. 263. Nieuw Loosdrecht. Oude Molenmeent 4 (achter de Knorrfabrlek Hilversum), Slle- drecht. Rivierdijk 432. Voorhout, Loosterweg 5. Geopend dl. t.m. za. tot 18 u., op koopavond tot 21 u. Voor alle Inlich tingen: Culemborg 03450 - 2602. T12 bij TECHNICAL vindt u een ruime keuze In elektronische orgels en pla no's. Crlca 200 Instrumenten voorradig van 495,- tot 42.000.- Door grote omzet steeds wisselende voorraad lnrullorgels. EIngen landelijke servlcedlenst. Veenendaal. Prins Bernard- laan 2-4. tel. 08385-11322 en 11083. Eindhoven Hoogstraat 49. tel. 040-446656. T14 Piano's v.a. 450,- Nieuwe baby-plano's v.a. 2245,- Or gels v.a. 795,- Keuze' uit meer dan 200 Instrumenten, alles met volledige garantie. Het juiste adres Fa. Poppe llers. Zaagmolenstraat 186, 191. 202. Rotterdam Tel. 010- 650019 en 656180. Nohelstraat 41-43. Den Briel, tel. 01886- 4970. T14 Een ouderwetse MEUBELMA KER of STOFFEERDER no dig") Bel. 020 - 723537-275079. T13 Onze laatste BONTMANTELS bonthoeden, -cravattes, -col liers kunt u nu kopen ver beneden de normale waarde-! Bijv. van 795,- nu te geef slechts 349,- bijv. van I 1075,- nu te geeft slechts 598,- enz. enz. Zo goedkoop kocht u nooit 'n bontmantel! U zult zeggen, dit is niet mogelijk. Waarborggarantle. Credletservlce mogelijk. Dit kan alléén: de grootste en goedkoopste bontzaak v. Ne derland: DE BONTKONING. Hoogstraat 97. Rotterdam-C., tel. 010 - 117117. Als extra ser vice gratis reizen voor u, daar bij koop reisgeld v. 2 pers. (ook benzine auto) wordt terugbetaald. Vrijdag avond tot 9 uur geopend. Groot parkeerterrein v. d. zaak. T15 vaartuigen en watersport ZEILSCHOOL „PEAN". Pean 1,. Akkrum. tel. 05663 - 392. Be kwame instrukteurs, prettige sfeer. Speciale jeugdweken. T21 sinds 1946 Voor een gedegen zellopleldlng door ervaren Instructeurs. Cursussen Intern, extern en privé. In vóór- en naseizoen nog enige 2-4-6-8 pers. appartementen vrij. Volledig Ingericht, w. en k. str. water, douche. w.c„ centi. verw., balkon. Tevens verhuur van nieuwe B.M.-ers, poly/hout. Café. rest-, chin. rest., zellersbar. wasserette. Dlrekt aan de haven. Voor inlichtingen: 05138-9109; b.g.g. 9185 of 9178. Postadreè: Oslngalaan 32. T21 diversen RECHERCHEBUREAU De Jong, voorheen J. de Haan, BUderdijkkade 59, A'dam, thans gevestigd Bovenkarspel, Hertog Albrech,tstr. 60, telef. 02285-3809. Beveiligingsdienst, controle van personen, goede ren en transporten, koeriers diensten. privé-detectlve. ul tramodern materiaal, surveil lance auto's piet mobilofoon en afgerichte honden, prlvé- bewaklrig, begeleiding, uitste kende juridische begeleiding. Alle opdrachten dag en nacht. T31 Pijn PLAATWERK in koper, staal, blik en aluminium vanaf 0,3-3 mm dik. Tevens stamp- en laswerk, puntlas- werk (ook alum, plaat tot max. 2 x 1.2 mm dikte), zo wel ln kleine als ln grote series. Llnschoten-Schram B.V.. Utrecht. Californlëdr 24, telef. 030-^10607. T31

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 8