Minister blokkeert bouw Zoetermeer Velen dupe van woningschandaal in Haagse wijk frank Dreigende chaos in dolle bouwmachine 'Spreiding leidt tot grote ontwrichting' Aanleg weg in Wassenaar onaanvaardbaar Surinaamse kinderen: onderwijs problemen Woningbouwfederatie klaagt aan Schmelzer voor CDA-Voorburg In Statenkwartier Flats voor leerlingen conservatorium Woekerprijzen in Transvaal Vrolijk: geen afstel rw 19 PTT-chefs in vertrouwelijke brief Voor 1,3 miljoen aan muitten geveild Zuidhollandsch Landschap in brief aan minister: GOED MEVROUW 2 STUKS KOPEN en 1 BETALEN U KIEST NU 00K UIT ZOMERMANTELS BLOUSES TRUIEN 10,- 15,- 20,- 25,- en 29,75 TROUW/KWARTET DINSDAG 4 MAART 1975 REGIO DEN HAAG EN LEIDEN 6 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG-ZOETERMEER De huurprijzen van 1000 woningen in de Zoetermeerse wijk Buytenwegh de Leyens dreigen zeer fors te moeten stij gen, omdat minister Gruijters van volkshuisvesting niet over de brug komt met een toegezegde subsidie. In opdracht van de federatie van Zoetermeerse woningbouwcorpora ties zou ERA-woningindustrie ruim 1000 woningen bouwen in de wijk Buytenwegh. Minister Gruijters had in november 1973 al toegezegd op zeer korte termijn met een uit spraak te komen over de subsidie van een experiment in het plan. Dat experiment hield in woningen te bouwen boven garages. Ondanks herhaald aandringen bleef een re actie van de bewindsman uit. Het gevolg is, dat vertraging ontstaat in de bouw van opvolgende projekten. De aannemer die bij de bouw van de 1000 woningen betrokken is had in zijn contract de clausule laten opnemen, dat bij stagnatie in de VOORBURG Oud-minister van buitenlandse zaken drs. W. K. N. Schmelzer spreekt dinsdagavond 25 maart om acht uur in een der zalen van de Koningkerk op uitnodiging van het CDA-Voorburg. De heer Schmelzer, thans vice-voorzitter van de Europese Unie Christen De mocraten (EUCD) zal in zijn rede zin en profiel van het CDA schet sen. Iedereen die belangstelling heeft voor deze bijeenkomst is van harte welkom. bouw de aannemingssom hoger zou worden. Noodplan De gezamenlijke woningbouwcorpo raties hadden een alternatief plan klaarliggen, dat door de betrokken architecten echter wordt aangeduid als 'een noodplan'. In deze opzet zou de woningdichtheid geringer zijn, waardoor een groter beslag werd gelegd op de groenvoorzienin gen en in het algemeen op ruimte: de grondkosten zouden hoger zijn en daarom" zouden de huren ook moeten stijgen. In totaal komen de meerkosten van dit noodplan op bijna acht miljoen gulden neer, of wel per woning een bedrag van 8000 gulden. Deze nu pas aan het daglicht tre dende stagnatie in de Zoetermeerse stedebouw kan ingrijpende gevol gen hebben: de huren van de op volgende projekten zullen aanzien lijk stijgen, in de voortgang van de verschillende projekten ontstaat vertraging en bovendien komen de plannen voor de verdere en ver snelde uitgroei van Zoetermeer op losse schroeven te staan. Strubbelingen Eenzelfde situatie doet zich voor bij het projekt van de aannemer Muijs De Winter, waar 700 woningen mee gemoeid zijn. Ook hier draait alles om het ontijdig loskomen van Van een onzer verslaggevers ZOETERMEER De Zoetermeerse bouwmachine dreigt geheel dol te draaien. Door wrijvingen tussen de gemeente en de woning bouwcorporaties staat de bouwwereld voor een complete chaos. Dit valt te concluderen uit de com mentaren van vertegenwoordigers van de federatie van Zoetermeerse woningbouwcorporaties op de hui dige situatie in de groeikern. Gis termiddag stortte de top van de federatie voor de verzamelde pers zijn hart uit over de ervaringen met het plannen maken in Zoeter meer. De voorzitter van de federa tie ir. P. Huurman kwam tot de volgende conclusies: B. en W. van Zoetermeer hebben geruisloos de verschillende projekt- teams ontheven van hun taak bouwplannen op te stellen en er de gemeentelijke stedebouwkundige dienst mee belast. Het resultaat: de procedures verlopen trager. Als grootste woningverhuurder in Zoetermeer (bijna de helft van het totale woningpakket) heeft de federatie geen enkele zeggenschap over de indeling van de wijken. Voor een groeikern zijn de lij nen waarlangs de beslissingen ge nomen moeten worden te lang. Q Er zijn teveel problemen met de financiering van woningbouwplan nen in het algemeen. De Zoetermeerse woningbouwfede ratie vindt, dat het college van B. en W. de gemeenteraad heeft ge passeerd door de taak van de pro- jektteams af te zwakken. De raad had indertijd gekozen voor het mo del van de teams. Nu een gemeen telijke dienst de plantaken naar zich toe heeft getrokken vindt de federatie zich monddood gemaakt. 'We hebben nu alleen een stoel gekregen om te luisteren, want voor het overige hebben we niets in te brengen', klagen de woning- bouwbonzen. 'Het is de hoogste tijd dat Zoeter meer een adempauze inlast, we moeten ons bezinnen op de bouw- ervaringen van de laatste jaren', aldus voorzitter Huurman. In dit licht bezien acht hij de voorgestelde versnelde en verdere uitgroei van Zoetermeer 'onverstandig'. 'We moeten de vertraging maar op de koop toe nemen, want als we zo doorgaan loopt het mis'. DEN HAAG De aktiegroep 'Riool', bestaande uit een aantal onder wijzers uit de Schilderswijk, Laakkwartier en Transvaalwijk, ondersteund door de Onderwijswinkel 'Schilderswijk' heeft een rapport uitgebracht over de onderwijsproblemen van de in aantal steeds toenemende Surinaamse kinderen. In het rapport wordt kritiek geleverd op de gemeentelijke onder wijsplannen. Volgens de aktiegroep poogt de gemeente Den Haag op on voldoende wijze deze onderwijsproblemen op te lossen. In het rapport wordt gesteld dat de gemeente de samenhang tussen de onderwijsproblemen van arbeiderskinderen (binnenstadscholen) en die van Surinaamse kinderen over het hoofd te zien. Als voorbeeld wordt genoemd dat de gemeente wel de integratie van Surinaamse kinderen in het onderwijs wil bevorderen, maar dat taalbijlessen aan dze Jeugdigen buiten klasseverband zullen moeten worden gegeven. Naar aanleiding van deze problematiek wordt maandagavond 10 maart om acht uur in de Maria-basisschool aan de Jan de Baenstraat 75a een vergadering gehouden met het doel duidelijke voor stellen te formuleren. gelden. In enkele andere gevallen zijn door interne strubbelingen nog geen stedebouwkundige plannen opgesteld. In een onlangs gepubliceerd rap port over de verdere uitbouw van Zoetermeer staat de suggestie te lezen, dat tot alle prijs moet wor den voorkomen dat in de bouwacti viteiten een stagnatie optreedt. Dit rapport is tot stand gekomen op aanraden van minister Gruijters, die nu door het niet verlenen van subsidie de voortgang in de Zoeter meerse bouwwereld in gevaar heeft gebracht. De federatie zei gister middag deze gang van zaken zeer te betreuren. Van een verslaggever DEN HAAG De gemeente Den Haag wil twee grote heren huizen aan de Statenlaan 117 en 119 aankopen met de bedoe ling deze panden te verbouwen tot een twintigtal flats. Deze worden bestemd voor de huis vesting van leerlingen van het Ko ninklijk Conservatorium voor Mu ziek, Een stichting, die zich met de huisvesting van deze studenten be zighoudt, is bij de voorbereiding van dit voorstel betrokken geweest. De aankoop, en ook de exploitatie van de woonflats, wordt mogelijk door rijksregelingen, die bedoeld zijn om de huisvesting van alleen staanden te bevorderen. Volgens het gisteravond uitgebrachte voort gangsbericht uit de vergaderingen van B. en W. zal de raad binnen kort dit voorstel worden voorgelegd. Meer punten uit de collegeverga deringen volgen hieronder puntsge wijs. Besloten is na gesprekken met de winkeliersvereniging Hoefkade tot instelling van een ambtelijke werkgroep. De opdracht van de werkgroep luidt het zo veel moge lijk onderhouden van contact met de betrokken buurtbewoners en met de winkeliers. Aanleiding tot de oprichting waren de rellen rond de jaarwisseling. Scholenbouw zal mogelijk wor den op een deel van de grond tussen de Duinlaan en de De Sa- vornin Loh manlaan. de Mach iel Vrijenhoeklaan en de Muurbloem- weg. Een ontwerp-bestemmingsplan Duinlaan dat de raadscommissies wordt aangeboden maakt dit moge lijk. Het grootste deel van deze terreinen heeft een recreatieve be stemming, zo lang als het kan, aldus B. en W. Een schetsplan met uitgang spunten voor Nieuw-Waldeck zal binnenkort aan de commissies wor den gestuurd, waarna een inspraak procedure volgen zal. 0 Binnenkort wordt een rapport openbaar gemaakt over het gebied langs de Nieuwe Parklaan Witte- brug). Het stedebouwkundig bureau ir. F. J. Zandvoort b.v. heeft in opdracht van de gemeente een in ventarisatie, analyse en doelstellin gen-rapport over dit gebied uitge bracht. B. en W. willen een overleggroep instellen met vertegenwoordigers van bewoners, bedrijfsleven en met organisaties die een algemeen of historische belangen behartigen om tot doelstellingennota's en uitein delijk tot bestemmingsplannen te komen over beschermde stadsge zichten. Van een verslaggever DEN HAAG Voor de aankoop van woningen in het Haagse Transvaalkwartier zijn de afgelopen jaren schandalig hoge be dragen neergeteld. Vooral buitenlandse werknemers en rijksgeno ten werden het slachtoffer van woningbezitters, die woonruimte tegen woekerprijzen van de hand deden. Tot deze conclusie komt de Werkgroep Surinamers-Nederlanders uit het Transvaalkwar tier in een 'zwartboek verkoopschandalen in Den Haag', waarin een groot aantal excessen wordt opgesomd. DELFT Mr. M. Vrolijk, commis saris van de Koningin in Zuid- Holland heeft er gisteravond in een bijzondere raadsvergadering met klem op gewezen dat de aanleg van Rijksweg 19 (Beneluxweg) moet doorgaan. De heer Vrolijk, die op werkbezoek was in Delft antwoord de op talrijke vragen over hete hangijzers die op hem werden afge vuurd door de raadsleden. De com missaris onderstreepte dat een ver betering van het openbaar vervoer tussen Delft en Zoetermeer noodza kelijk is. Ook in de binnenstad moet er wat veranderen, want zoals de verkeerssituatie nu is worden tal van mensen ervan weerhouden hier te wandelen. De huidige stadsbus sen zijn eigenlijk ondingen, vond hij. Er moet een gewenning komen aan het verminderd gebruik van de auto, maar er moet in dat geval wel parkeergelegenheid zijn. Ook de omstreden compartimenteringsdijk kwam ter sprake. Volgens mr. Vro lijk wordt de normale procedure met betrekking tot de aanleg van deze oorlogsdijk gevolgd. Hoewel de begrotingstekorten van Delft niet zijn verminderd deelde hij mede dat de begroting één dezer dagen wordt goedgekeurd. Raadslid No tenboom (CPN) leverde felle kri tiek op de aantasting van de auto nomie van de gemeenteraad door provincie en rijk, die 'plannen af keuren en daardoor proberen Delft te besturen'. 's Middags bracht mr. Vrolijk, ver gezeld door zijn echtgenote met B. en W. een bezoek aan o.m. het Geerweggebied, het winkelgebied In de Veste en het creativiteitscen trum in de Synagoge. Op de foto mr. Vrolijk, vergezeld door Delfts burgemeester dr. ir. A. P. Oele bij het verlaten van het stadhuis. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De uitvoering van de regeringsplannen met be trekking tot de spreiding van rijksdiensten zal gedurende een zeer lange termijn tot een ernstige ontwrichting van de centrale afde ling Telefonie (CAT) leiden. De hoofd-, afdelings- en bureel chefs van de CAT schrijven dit in een vertrouwelijke brief aan de di recteur-generaal van de Centrale Directie van de PTT. 'Indien het begrip vrijwilligheid volledig inhoud krijgt zal een niet onbelangrijk deel van onze perso neelsleden, en ook van de leiding, weigeren te worden overgeplaatst'. De betrokken chefs van de CAT wijzen er in hun brief op, dat een relatief gering percentage perso neelsleden dat niet zal instemmen met overplaatsing al zal leiden tot een situatie waarin het voor de afdelingen onmogelijk wordt hun taak uit te voeren. Maar de chefs verwachten niet een gering percen tage weigeraars; zij schatten het percentage personeelsleden dat niet mee naar Groningen zal willen ver huizen op ongeveer 70 procent. Gevoelig Deskundigheid 'De personeelsleden van onze afde lingen zijn voor het overgrote deel hoog-gespecialiseerd, dat wil zeg gen: zij vertegenwoordigen tezamen deskundigheid van velerlei aard. De uitvoering van elk projekt vereist een zeer bepaalde combinatie van deskundigheid. Het ontbreken van één soort deskundigheid kan de uitvoering van een projekt vertra gen, zoal niet onmogelijk maken'. Het is voorgekomen, dat woonruim te voor een bedrag van twintig maal de aankoopprijs werd ver kocht door een Haagse makelaar. In april 1972 kocht deze makelaar zes woningen in de Smitstraat voor ruim ƒ1000 elk, in oktober 1974 werd één van de zes voor maar liefst 23.500 doorverkocht aan een Surinamer. Een ander geval, ge noemd in het zwartboek: een huis eigenaar verkocht een woning aan de Fisherstraat voor 17.000, waar na de nieuwe eigenaar nog diezelf de dag een rijksgenoot 31.000 liet betalen voor het huis. Nog een ge val: eind 1973 werden in de Hert zogstraat een benedenhuis en twee etages samen voor 14.500 ver kocht, een half jaar later verkocht de nieuwe eigenaar één van de etages voor 25.000. Weer was de koper een rijksgenoot. 'De etage is verkocht voor een bedrag, dat vijf maal zo hoog is als de gemiddelde prijs, die voor de woonruimte was betaald', zo concludeert het zwart boek. De opstellers van dit boek zijn 'in een klein stukje Hertzog straat gestuit op enorme verkoop- schandalen', zo schrijven zij. 'Je vraagt je af wat je zou tegenko men, wanneer het hele Transvaal kwartier doorgeploegd wordt'. In het zwartboek wordt een aantal personen en groeperingen 'ter ver antwoording opgeroepen'. In de eerste plaats de huiseigenaren 'die over de rug van een ander grof geld hebben verdiend'. Ook diverse makelaren (die evenals huiseigena ren in het zwartboek niet anoniem blijven) worden 'aangeklaagd'. De makelaar verdient veelal niet al leen aan de verkoper, die immers de opdrachtgever is. maar ook aan de koper, aan wie hij een dure hypotheek levert. Bovendien is de koper doorgaans niet op de hoogte van de prijs, die de verkoper voor de woonruimte had betaald. De op stellers van het zwartboek beplei ten. dat in de koopakte de 'oude' prijs ook vermeld wordt. Dit dient wettelijk bepaald te worden, aldus het zwartboek. Het werkstuk, sa mengesteld door leerlingen van de Haagse sociale academie, opbouw werker Frans Kiekens en leden van de Werkgroep Surinamers Den Haag, roept voorts bepaalde nota rissen ter verantwoording, namelijk de 'notarissen die zonder blikken of blozen alles laten 'passeren' wat hen wordt aangeboden'. Ook de gemeente Den Haag krijgt een flinke veeg uit de pan. 'De mensen die al abnormale prijzen voor woonruimte moesten betalen, worden ook nog eens 'gepakt' door de gemeente. Den Haag neemt de veel te hoge koopprijzen als basis voor de berekening van de Belas ting Onroerend Goed', zo stelt het zwartboek. 'Ook de gemeente is ei genlijk een uitbuiter'. Op de kortst mogelijke termijn moet een eind gemaakt worden aan deze misstand, zo wordt gezegd. Het zwartboek wijst verder het par lement en de regering als schuldi gen aan, omdat deze 'wetten in stand houden die verkoopschanda len mogelijk maken'. De opstellers van het zwartboek menen, dat via een noodwet of via prijsbeschikkin- gen excessen op het gebied van woningverkoop uitgebannen moe ten worden. Uiteindelijk dient er een Prijzenwet Onroerend Goed te komen, die ervoor zorgt, dat de verkoopprijs van een woning in een redelijke verhouding staat tot de aanvankelijke huurprijzen. Het is volgens het zwartboek ook hard no dig, dat woonruimte niet verkocht wordt voordat een taxateur zijn zegje heeft gedaan. De opstellers van de nota hebben inmiddels een gesprek gehad met staatssecretaris Schaefer (volkshuisvesting). Vol gens het zwartboek heeft hij toege zegd, dat de voorlichting over koop en verkoop van woningen uitge breid zal worden. Zijn gespreks partners uit het Transvaalkwartier hebben gewezen op de enorme hoe veelheid gegevens, waarover het Kadaster beschikt. Iedere aspirant koper kan er via deze instelling achter komen, wat de verkoper zelf voor een woning heeft betaald. Juist via het Kadaster is de werk groep Surinamers-Nederlanders een groot aantal verkoopschandalen op het spoor 'gekomen. Het 'zwartboek verkoopschandalen in Den Haag' is te krijgen bij deze werkgroep, Hertzogstraat 50-A, tel. 070-658925. DEN HAAG De grote munten veiling van Coin Investment die in Hotel des Indes is gehouden heeft ruim 1.300.000 opgebracht, 30 procent meer dan de taxatiewaarde. Opmerkelijk was het bedrag dat geboden werd voor een stuivertje uit 1848. waarvan er destijds 100. stuks zijn geslagen. De munt bracht 12.250 op, daarmee de getaxeerde, waarde van 10.000 ruim over-1 schrijdend. Een drieguldenstuk uit 1818 (U- trecht), eveneens op tien mille ge taxeerd, bracht 12.000 gulden op. Slechts dertig van de in totaal 508 geveilde munten zijn niet verkocht. aldus de chefs in hun brief. De Centrale Afdeling Telefonie wijst de directeur-generaal erop. dat de weigering van slechts 20 procent medewerkers om mee te verhuizen al desastreuze gevolgen zal hebben. 'Door de intense verwevenheid van de activiteiten van onze afdelingen met die van bijvoorbeeld de tele foondistricten zal het praktisch tot stilstand komen van onze afdelin gen zeer gevoelige consequenties hebben voor de bedrijfsvoering in deze uitvoerende diensten'. De CAT-chefs zien zich straks voor een gewetensconflict geplaatst, om dat zij enerzijds loyaal moeten zijn jegens de bedrijfsleiding maar an derzijds persoonlijke verantwoorde lijkheid hebben voor de medewer kers van hun afdeling. In hun brief aan de directeur-generaal van de Centrale Directie van de PTT schrijven de CAT-chefs. dat 'mede werking aan de uitvoering van de spreiding voor ons uiterst moeilijk zoal niet onuitvoerbaar zal zijn'. Een deel van de Hertzogstraat in Den Haag, waar volgens het zwartboek ware woekerwinsten zijn gemaakt op de verkoop van woningen. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers DEN HAAG WASSENAAR De Stichting 'Het Zuidhollands Landschap' heeft bij minister Gruij ters van volkshuisvesting een ruimtelijke ordening een verzoek ingediend om schorsing resp. ver nietiging van twee besluiten van de Wassenaarse gemeenteraad met betrekking tot een nieuw voor- bereidingsbesluit voor het landelijk gebied van die gemeente. Op 18 november vorig jaar ging de gemeenteraad accoord met het voorstel van B. en W. met onders- handse aanbesteding van de aan leg van een nieuwe weg door het gebied waarvoor het zojuist behan delde voorbereldingsbeslult van kracht was en is. Het betreft hier een nieuwe verbindingsweg van de Jagerslaan Noord (zijweg van de Storm van 's-Gravenzandeweg) naar de Jagerslaan Zuid (zijweg van de Groot Haesebroekseweg). Tegen de aanleg van deze weg heb ben vele particulieren, natuurbe- Meer nieuws uit de regio - pagina 10 schermingsorganisaties en ook de Stichting 'Het Zuidhollands Land schap' ernstige bezwaren. In een brief aan het Wassenaarse college van B. en W. spreekt het ZH-Landschap zijn afkeuring uit over de op de plankaart aangege ven introduktie van nieuw autover keer langs de Ingang van Duinrell en via thans nog rustige buurtwe gen door de voorgenomen verlen ging van de Jagerslaan over het bollengebied onmiddellijk achter het- landgoed Ter Veken en door het landgoed Oe Vrije Bliek. Weg aanleg zou hier niet slechts een onmiddellijke aantasting van het natuur- en landschapsschoon ten gevolge hebben, doch de openstel ling zou de rust ter plaatse verdrij ven en slulpverkeer bevorderen. Op den duur zou T.t volgens de Stich ting dan weer lelden tot aandrang van wegverbreding met alle gevol gen van dien. Vergunning Ten overvloede wijst de Stichting er op dat voor de aanleg van wegen binnen de omlijning van het voor bereldingsbeslult een aanlegvergun- ning vereist is. Alvorens de direc teur van Gemeentewerken de weg- aanleeg ter hand kan nemen dient hij bij B. en W. deze vergunning aan te vragen. De Stichting verzoekt door het col lege in kennis te worden gesteld van de daarop noodzakelijkerwijs in gang te zetten tervislelegging van het plan van aanleg. In de brief aan minister Gruijters wijst. Het Zuidhollands Landschap er op dat het bestemmingsplan voor het landelijk gebied vermoe delijk voor 18 maart a.s. in ontwerp ter visie zal worden gelegd. De be trokken grond zal hierin vermoede lijk de bestemming 'ontsluitings- weg' krijgen. Met klem wordt het 'onaanvaardbaar' uitgesproken over het vooruitlopen op fyet bestem mingsplan door snel (ook 's a- vonds) een weg aan te leggen. Door het ontbreken van de eis van een aanlegvergunning en van de tervi- sielegging van de aanvraag was het ZH-Landschap er tot dusver niet van op de hoogte, dat de werk zaamheden op 27 januari j.l. be gonnen zijn. Hierop gelet verzoekt Het Zuidhol lands Landschap de minister om op grond van de Gemeentewet de Kroon in overweging te geven over te gaan tot schorsing van het raadsbesluit met het doel de werk zaamheden stop te zetten. wanneer u TE VEEL wilt betalen DAN MOET U DAT WETEN Bij FRANK is het ook DEZE WEEK: en dat geldt voor alle kleding van meer dan 25 gulden en verder uit I-MANTELS, KORTE JASJES, JAPONNEN (ook ZOMERJURKEN), DEUX PlèCES en 3-DELIGE PAKJES, JAPONNEN MET JASJES en LANGE JAPONNEN, BROEK- PAKKEN en TUNIEKPAKKEN, PANTALONS en ROKKEN in alle maten ZUID-HOLLAND KOOPAVOND VAN 7-9 UUR GEOPEND DEN HAAG: Javastraat 88-90, Laan v. Meerdervoort 490 (wally), Leyweg 701, Theresiastraat hoek Laan van N.O.I., LEIDEN: Haarlemmerstraat 45, WASSENAAR: Langstraat 101, VOORBURG:. Heren straat 107, RIJSWIJK: In de Bogaard (Overdekte Passage-ingang Steenvoordelaan), DELFT, MAAS SLUIS, DORDRECHT, ALPHEN A. D. RIJN, enz.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 6