Protest van 'Nieuwmarkt' gaat hele hoofdstad aan Commentaar weerrapporten liet weer - Eerste kievitsei Twijfel -1 Twijfel-2 de dominee schrok er van heliste droomreis opstapper berebierton Er staat meer op het spel dan het laatste bochtje van de metro TROUW/ KWARTET DINSDAG 4 MAART 1975 BINNENLAND 5 politieke partijen zich het meest iden- I tificeert met het doorgaan van de metrobouw en alle twijfel, als die in I eigen kring dan nog zou mogen op- I klinken, onmiddellijk overschreeuwt. Hoe het allemaal in Amsterdam zo ver gekomen is, hoe het mogelijk is, dat een subtiel en tot nuanceringen geneigd man als burgemeester Samkal- den tot een zo bikkelhard standpunt is i gekomen, moet later nog maar eens I goed worden uitgezocht. Het zou ons echter niet verbazen, als dan zou blijken, dat de verdeeldheid van de andere partijen (met name de ver- I deeldheid in de Amsterdamse PvdA) j tegenover de hechte en vastberaden geslotenheid van de CPN de anderen tot de gevangenen van deze commu- j nistische minderheid heeft gemaakt. Öm die impasse te doorbreken, is het I nodig dat het college van B. en W. van Amsterdam wordt gehergroe- pèerd, in die zin dat de communisti- i sche wethouders heengaan. Op die I manier is een politieke oplossing in Amsterdam mogelijk een nadere j studie waarbij wij een doorgaan van de thans omstreden plannen niet bij voorbaat uitsluiten, maar evenmin van I ;elders aangedragen alternatieven. Het terugtreden van de CPN wordt %hier niet bepleit, omdat wij voorstan- ;ders zijn van het uitsluiten van een fcrote groep van de bevolking bij het .stadsbestuur, maar uitsluitend omdat deze partij zich manifesteert als een h£.:de kern zonder enige twijfelzucht, I op h$t ogenblik dat er alle reden is om even te twijfelen en alle zaken nog eens op een rijtje te leggen. Van onze weerkundige medewerker Het eerste kievitsei in Nederland is geleffd en gevonden ook, gistermor gen in Peeloo bij Assen door J. Jongman. 3 maart 1975 is nu de vroegst bekende eerste vinddatum geworden sedert 1897. Tot nu stond dit record op naam van Vaassen, gemeente Epe, waar J. Witteveen het eerste kievitsei op 4 maart 1961 raapte. Daaraan vooraf ging een februarimaand die het kwik op de zeventiende in Ermelo opzweepte tot ruim 19 gr. Zoiets is dit jaar niet vertoond. Het is nu meer het warmte-effect over 'een langere ter mijn dat de kieviten er toe heeft gebracht op een zo vroeg tijdstip le leggen. Het voorjaarsachtige weer wordt veroorzaakt door een omvangrijk lagedrukgebied boven de oceaan, met afzonderlijke kern die ten zuiden langs Ierland in de richting van de Golf van Biskaje koerst. De zuidelijke winden voeren het kwik in onze omgeving tot 11 a 13 gr. C. op. Een koufront naderde gister avond Nederland en dat was duide lijk te merken aan de regen die er ging vallen. Achter het front ko men er vandaag weer opklaringen ofwel zonnige perioden en veel neerslag is er vooreerst niet te ver wachten. Toch is de dan aangevoerde lucht nie' stabiel en op een iets grotere afstand van het front zal er wel hier en daar een bui tot stand komen. De temperatuur ondergaat de komende dagen een lichte da ling. In zuidwe t Engeland werd gisteravond 5 mm neerslag afge tapt, in Ierland viel er ivat meer: Belfast 8 mm, Malin Head 11 mm. onder redactie van loessmit ,Het is dieper dan je denkt. Ik sta op Simpkins'. Het is niet nodig, een zekere redelijk heid te ontkennen in het standpunt van burgemeester Samkalden van Am sterdam en zes van zijn wethouders ten aanzien van de metro, om toch uitstel van de voortgang van de me tro-aanleg te bepleiten. Evenmin is het nodig, een dergelijk uitstel te beschou wen als een overwinning van de actie groepen en dus als een handeling die de meerderheid van B. en W. en de gemeenteraad als vertegenwoordi gers van de overheid onwaardig zou zijn. Het vervelende is juist dat er, hoe en waardoor dan ook, een sfeer is ge schapen, waardoor het gemeentebe- I stuur van Amsterdam geen pas meer i achteruit of opzij kan. Burgemeester Samkalden wekt zelfs in hoge mate de j indruk, dat dit precies zijn bedoeling is. Daardoor ziet het ernaar uit, dat de bouw van de metro door de Nieuwmarkt-buurt een karwei zal worden, dat wel eens heel vervelende en diepe sporen in de stad kan nala ten. Waarom toch deze verharding van I standpunten? Natuurlijk hebben de burgemeester en zijn medestander het grootste gelijk van de wereld, als zij betogen dat er sprake is van een duidelijke en volgens de vastgelegde spelregels genomen besluit. En ieder een zal met reden bezorgd kunnen zijn over het op de tocht zetten van een dergelijk besluit en de daaraan voorafgegane procedure, omwille van teleurstellingen, een in het individuele bestaan geraakt zijn of dreiging met geyveld. Het beginselbesluit de metro volgens dit tracée te bouwen, is echter inmid dels al een paar jaar oud en er is sindsdien wel wat veranderd. De Am sterdamse hoogleraar in de vervoers- I economie Vonk heeft in onz& krant van zaterdag nog eens vanuit zijn specifie- I ke kennis en kijk op de metro een aantal vraagtekens gezet en andere mogelijkheden aangegeven. Ook de Spoorwegen hebben inmiddels wel dui delijk laten blijken, dat zij toch min der zien in een verder gaande samen- werking over de metro, zoals het gemeentebestuur van Amsterdam eerst had gehoopt. Inmiddels zijn ook de toen nog vage gedachten over een zogenaamde sneltram als alternatief van de metro heel wat concreter ge worden en zullen wij heel binnenkort in Den Haag en Utrecht met dit verschijnsel kunnen kennis maken. Er is daarom aanleiding genoeg om nog eens bij de uitvoering van de Amsterdamse metroplannen een ogen blikje te stoppen voor nadere bezin ning; voor een voorlopig standpunt waarin iets doorklinkt van de echte twijfel, d.w.z. de mogelijkheid te kie zen tussen meer dan één richting. Dat is politiek geen onwaardige zaak. De metrobouwers behoeven het beslist niet als een capitulatie of een psycho logisch niet te verwerken politieke blunder te beschouwen. In de landelij ke politiek worden er wel meer van dergelijke 'bezinningsbesluiten' geno men, bijvoorbeeld nog heel recent ten aanzien van de Oosterschelde. Op een dergelijke nadere beslissing hebben na tuurlijk ook de actiegroepen inge werkt, maar daarom hoeft zo een beslissing nog niet misprezen te wor den; zeker niet door politici die weten hoezeer dagelijkse pressie van tal van kanten op hen inwerkt. In Amsterdam is er echter een moei lijkheid om tot een rustpunt voor nadere bezinning te komen, namelijk deaanwezigheid van twee CPN-wet houders in het college van B. en W. Het is deze CPN die zich van alle De Betuwse gemeente Eist wil een groot feest organiseren van wege het feit dat de naam van dit dorp voor het eerst in een oorkonde van 9 juni 726 ge noemd werd. In dat stuk werd vastgelegd, dat ene Karei Martel een schenking deed 'aangaande het dorp Heliste', en dat is, naast Eliste, de oudste bekende vorm van de naam Eist. Midden volgend jaar zal het dus 1250 jaar geleden zijn dat de naam Eist, zij het in een andere spel ling, voor het eerst in een ge schrift werd gebruikt. Misschien ook nog wel eerder, maar daar heeft men geen weet van. B. en W. van Eist vinden het alles bij elkaar belangrijk genoeg om de burgerij nu al te mobiliseren. Wie ideeën heeft over de manier waarop het 1250-jarig jubileum het best kan worden gevierd, wordt met open armen ontvan gen door de afdeling algemene zaken en voorlichting van Eist. De reis van haar leven is voor Heidi Biggs meteen de laatste vakantie geworden. Toen een poosje geleden bekend werd hoe erg Heidi, een veertienjarig kan kerpatiëntje uit Belleville in de Amerikaanse staat Illinois, er aan toe was (ze woog nog maar 23 kilo en had volgens de artsen nog maar kort te leven) opende een Canadese zakenman een re kening om geld voor Heidi in te zamelen, zodat ze tenminste één keer in haar korte leventje een droomvakantie zou beleven. Hei di koos Hawaii' en van overal stroomde er zoveel geld binnen dat ze er al gauw met haar ouders heen kon. Op Hawaii" werd al het mogelijke gedaan om het meisje een onvergetelij ke tijd te bezorgen. Ze mocht paardrijden, winkelen, uitstapjes maken en langs Waikiki Beach wandelen, allemaal dingen die tot dan onbereikbaar voor haar waren. Na een week verslechter de haar toestand en een paar dagen geleden werd ze bewuste loos naar het ziekenhuis in haar woonplaats teruggevlogen, waar ze zondag is overleden. Ze is niet meer bij bewustzijn ge weest. Mevrouw Teresa Wierzejewska oefent al een paar jaar een functie uit die vergelijkbaar is met die van de vrouwelijke op stapper op de reddingboten in ons land. Opstapper Wierzejews ka doet het alleen niet op boten, maar in de Poolse bergen. Zodra er een melding komt van een ongeluk gaat Teresa, moeder van twee kinderen, als eerste op stap om hulp te bieden. Sinds carnaval is er iets veran derd in Ouwehands ijsberenver- blijf. Een feestganger, die in een van de parkrestaurants het car naval meevierde, smeet toen een leeg metalen biervat in een gracht die publiek en beren van elkaar scheidt. Dolle pret voor de feestenden en wat nie mand verwacht had ook voor de ijsberen, die in de vroege ochtend direct met de ton be gonnen te sollen: één tik met hun logge klauwen en de ton tolde naar de andere kant van het bassin. Later vonden ze uit dat het ook leuk is om zo'n biervat van de kant in het water te laten rollen. Na enige oefe ning zagen de beren zelfs kans de ton hoog op te tillen en met een smak op de wallekant te smijten. Rolde het vat dan weer het water in, dan dook het hele berengezelschap er gelijk achter aan. Omdat de dieren nog steeds zo'n plezier in hun nieu we speelgoed hebben dat ze geen tijd overhouden om naar ge woonte te 'ijsberen', heeft de directie van het park besloten het vat voorlopig maar te laten waar het is. Op de catechisatie kreeg de pre dikant deze vraag voorgelegd: dominee, vindt u nou dat jon gens en meisjes met elkaar naar bed mogen of niet? Een vraag waarop die predikant blijkbaar niet direct wilde of kon ant woorden, want eerst wou hij weten hoe de jeugd in zijn ge meente er zelf over dacht. Aan die jongeren, verdeeld over vier leeftijdsgroepen, stelde hij twee vragen, dei ze volledig anoniem konden beantwoorden: 'vind jij zelf dat het mag?' en 'heb je zelf al eens gemeenschap gehad?' Van de vijftienjarigen zei 42 procent: nee, dat mag niet; de rest vond van wel, maar geen van allen hadden ze het tot nog toe gedaan. In de groep van zestienjarigen waren precies evenveel nee-zeg gers (42 pro cent); van de rest in deze groep, die zich wel gerechtigd voelde zo'n intieme omgang met een vriend (-in) te hebben, was het- grootste deel (35 procent) ook al eens zo ver gegaan. Bij de ze ventienjarigen bleek de groep die niet wil of durft, groter dan bij de nog jongeren. Van de resterende 49 procent die vond dat je zoiets best mag doen, had bovendien de meerderheid er persoonlijk nog geen ervaring mee en bij de achttienjarigen (de 'oudste' groep, want verder dan achttien is de predikant niet gegaan) merk je dat een deel van de jongeren een beetje ge schrokken is teruggekomen van zich eerder toegeëigende vrijhe den: 28 procent bekende wel eens met een vriend (-in) te hbben geslapen, maar nu van mening te zijn dat het niet goed was. Twaalf procent had het ook gedaan en zou het weer doen, 32 procent vond dat het wel kon, maar had het nog nooit gedaan. De overblijvende 28 procent van deze achttienjarig en zei nee en doet het ook niet. De dominee schrok van de uit slag van zijn enquête en nam de volgende stappen: hij wilde er op een nieuwe catechisatieles met leerlingen en ouders op te rugkomen èn hij publiceerde de uitslag in 'zijn' kerkbode (be stemd voor over de honderd kerken met samen meer dan honderdduizend leden), waaraan hij dit toevoegde: 'Deze gege vens mogen absoluut niet door anderen gébruikt worden, ook niet in artikelen enz. Dit is een strikt interne zaak van.(en dan volgt de naam van de gmeente). Dit moet intern blijven'. U ziet het al: het is niet strikt intern gebleven. Wij hébben de uitslag van de enquête gevonden in het weekblad 'Kerknieuws', dat terecht van mening is dat hier natuurlijk geen sprake is van een interne zaak, want over interne zaken schrijf je niet in een blad met zo'n groot sprei- dingsgébied, dat door iedereen kan worden gelezen. Die domi nee had het dan maar allemaal in een gesloten brief aan de ouders moeten vertéllen. 'Kerk nieuws' weet wel in welke ge meente de historie zich afspeelt, maar 'het doet er voor ons héle maal niet toe welke predikant en welke gemeente het hier be treft. Het gaat ons om het ver schijnsel dat wij van meer dan plaatselijk belang achten en dat daarom naar onze mening zeker de aandacht van andere bladen verdient. Daarom trekken we ons van het verbod van deze predikant helemaal niets aan en publiceren we deze gegevens toch maar wel'. Zo is dat en daarom hebben ook wij ons van het publikatieverbod maar niets aangetrokken. Weerrapporten van gisteravond, maxi mumtemperaturen en neerslag van 7-19 uur: Amsterdam regen 12 0.1 De Bilt regen 13 0.1 Deelen regen 13 0.1 Eelde geheel bewolkt 12 0.1 Eindhoven geheel bewolkt 14 0 Den Helder regen 11 0.5 Luchth. R'dam geh. bewolkt 13 0.2 Twente geheel bewolkt 13 0 Vllsslngen regen 10 0.4 Zd.-Llmburg zwaar bewolkt 13 0 Aberdeen geheel bewolkt 10 0.5 Athene onbewolkt 15 0 Bordeaux onbewolkt 14 2 Brussel geheel bewolkt 12 0 Frankfort zwaar bewolkt 15 0 Genève geheel bewolkt 11 0 Helsinki geheel bewolkt 1 0 Kopenhagen zwaar bewolkt 7 0.2 Lissabon regenbul 14 2 Locarno geheel bewolkt 7 3 Londen regenbul 10 0.1 Luxemburg zwaar bewolkt 10 0.4 Madrid geheel bewolkt 12 2 Malaga half bewolkt 15 5 Mallorca motregen 17 0.5 Nice geheel bewolkt 14 0 Oslo sneeuw 2 0 Parijs geheel bewolkt 10 1 Rome zwaar bewolkt 15 0 Split zwaar bewolkt 15 0 Stockholm geheel bewolkt 2 0 Wenen onbewolkt 14 0 vrij zacht éi»jtifiHIhk. ij'iWi'/'1' Een lezer in Almen deelde mee vorige week ook een fraaie zonson dergang en schemeringsbundels te hebben waargenomen. Zijn vader heeft hij wel eens horen vertellen over de opvallende fraaie scheme ringsverschijnselen in de nacht van 30 juni op 1 juli 1908 door stof van de grote meteoriet in Siberië, die in de vroege morgen van 30 juni 1908 neerkwam. Maar dat wist men toen nog niet. opklarin REGf h a g door Haro Hielkema AMSTERDAM Het verzet van de actievoerders uit de Am sterdamse Nieuwmarktbuurt heeft een veel diepere achter grond dan men doorgaans denkt. Hun protest geldt niet alleen 'het laatste bochtje naar het Centraal Station', een am per één kilometer lang traject van de oostlijn, waarvoor ruim honderd woningen gesloopt moeten worden. De bewoners van de uiterst gespannen wijk werpen zich op als voorhoede strijders tegen een naar hun mening dreigende ondergang van nog veel meer buurten in de hoofdstad. In 1968 nam de Amsterdamse ge meenteraad een principebesluit, waarin goedkeuring werd gegeven aan een compleet metronet met een noord-zuid- en een oost-west- lijn. De oostlijn (18 kilometer lang, waarvan 3,5 kilometer onder gronds) zou als eerste worden aan gelegd. Bijna alle raadsfracties zijn er langzamerhand wel van over tuigd dat het metronet beperkt eal moeten blijven tot de oostlijn. Tij dens het metrodebat in november 1974 kwam de PPR met het voor stel om het principebesluit van 1968 nu eindelijk maar eens offi cieel in te trekken. Morgen komt het punt op de agenda van de raadsvergadering. De Nieuwmarktbewoners zijn echter allerminst gerust. Uitlatingen van de adjunct-directeur van de dienst publieke werken, min of meer ge steund door wethouder Lammers, wijzen erop dat de gedachte aan een net van metrolijnen dat heel Amsterdam omspant, nog steeds leeft, vooral in ambtenarenkringen. Dat zou dan volgens de actie voerders betekenen dat na de Nieuwmarkt ook de Jordaan, de Pijp, de Kinkerbuurt en nóg meer buurten het lot van de sloop zullen ondergaan. Zij voeren dan ook geen strijd voor de Nieuwmarkt buurt, maar (onder het motto: 'Red uw stad') voor heel Amsterdam. Een tweede strijdpunt komt voort uit de angst, dat mét de aanleg van de oostlijn tussen het Waterloo- plein en het Centraal Station de woonfunctie van de Nieuwmarkt buurt verloren gaat. Na de tweede wereldoorlog liep het woningenbe stand van vijfduizend terug naar 2800. In tien jaar sanering verdwe nen 353 woningen, voor de metro- bouw zullen dat in totaal nog eens 115 panden zijn. De actiegroep wijst naar de Wibautstraat, waar nagenoeg alle caissons voor de me tro onder de grond liggen: in plaats van woningen zijn in de opengevallen gaten kolossale kan toren verrezen. Als hetzelfde gaat gebeuren met de Nieuwmarktbuurt, dan heeft de gemeente deze wijk niet alleen sinds de oorlogsjaren bewust laten verpauperen, maar komen er ook geen nieuwe wonin gen voor in de plaats. Het beleid van B. en W. geniet in de buurt dan ook geen enkel ver trouwen meer. In de publicaties van het actiecomité wordt gespro ken van manipulaties met cijfers, het achterhouden van gegevens, het in de prullenmand gooien van an dere plannen en het volstrekt ne geren van de bevolking. Kortom: het Amsterdamse stadsbestuur bestaat voor hen slechts uit regen ten, enige vorm van inspraak voor de bevolking bestaat er niet. In de discussies wordt de actievoer ders vaak verweten, dat zij slechts illegale krakers zijn; de oorspron kelijke bevolking is in de loop der jaren uit de buurt verdwenen. In de actiegroep zitten zo'n vijftig personen, die dagelijks activiteiten ontplooien om de sloop van de wijk te verhinderen en de voortschrij dende oostlijn tot staan te brengen. Ze worden bijgestaan door de ruim Een overzicht van het ruim één kilometer lange traject van de oostlijn tussen het Waterlooplein (midden onder) en het Centraal Station. Rechts onder is een nog niet afgezonken caisson te zien, waarna de oost lijn doorloopt over het Waterlooplein achter het grote voormalige gebouw van het Sociaal Fonds Bouwnijver heid en het ernaast gelegen Rembrandthuis om. De werkzaamheden zijn gevorderd tot de Zuiderkerk (links midden). Vandaar moet de metro ondergronds lopen tussen de witte lijnen door de Sint Antoniesbreestraat, via de Nieuwmarkt en dan verder door de Lastage. Het actiecomité opperde de gedachte om de verbinding met het Centraal Station te maken door de Geldersekade. Daartoe werd niet besloten, omdat een dergelijk traject i het stadsschoon teveel zou aantasten. Via de Waals- eilandgracht (Kromme Waal), langs het Scheepvaart huis en de Kraansluis wordt het eindpunt Centraal Station bereikt. tweehonderd bewoners van de kraakpanden, die op het tracé dooi de Nieuwmarkt staan. Maar ze be strijden dat hun illegale behuizing ook hun protest onwettig maakt. In de afgelopen jaren zijn ze in de bouwvallige en voor de sloop be stemde panden gekropen om die weer in bewoonbare staat terug te brengen. Er verschenen plannen voor de wederopbouw, het verkeer en buurtvoorzieningen. Er werd een metromuseum ingericht, een telefo nische nieuwsdienst zorgt elke dag voor berichten over de stand van zaken; er bestaat een eigen radio zender en in het café Het Hoekje wordt allerlei informatie verstrekt. Al vele keren is het conflict tussen Nieuwmarktbewoners en gemeente uitgelopen op botsingen. Op 1 april ontstond het eerste treffen, toen (later bleek per vergissing) ambte naren het gas kwamen afsluiten in een kraakpand. De strijdbaarheid van de actiegroep is de laatste maanden nog verhoogd door de po litieke ontwikkelingen op het stad huis, die voorlopig een einde von den in het aftreden van wethouder Riethof, èn door de oprichting van een tweede comité, dat samenge steld is uit leden van de CPN. De communisten vormen de enige par tij. die de voltooiing zonder enige concessie wil laten doorgaan. Voor hen is het geen probleem: het doortrekken van de oostlijn zorgt voor werkgelegenheid en de weder opbouw van de buurt kan begin nen, zodra de laatste caissons in de bodem zijn verdwenen. dUL-ii SNEI BEWOLKING

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5