Zelfmoord nog vaak als een 'natuurramp' gezien fwanCorcum ^actuee» M NSMinitrip lllslballl Chez Nous bij Globe: arm aan humor en onbenullig Uitstekend vakantievoorproefje. 3 dagen Ardennen >4 a. f 159,- 4 dagen Nederland v.a. f249,- 3 dagen Eifelgebergte v.a. f 159,- 'Korter werken invoeren voor alle leraren' Nieuwe boeken Leprosarium te Pleiku GIRO 29.14.600 TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 BINNENLAND 9 Gesprek (en hulp) op gang brengen door betere kennis van feiten door Piet Hagen Bi] benadering weten we hoeveel zelf moorden in Nederland gepleegd worden: zeker vier per dag. Het aantal pogingen tot zelfmoord kan geschat worden op der tig, veertig per dag. Maar niemand weet hoeveel mensen er rond lopen met de ge dachte dat het beter zou zijn er een eind aan te maken. Of hoevelen, zonder direct aan een vrijwillige dood te denken, toch de wanhoop nabij zijn. Hoewel levensmoeheid een van de meest 'menselijke' kwalen lijkt waaronder een mens gebukt kan gaan, lijkt het onder werp nauwelijks bespreekbaar. Zelfmoord wordt kennelijk beschouwd als een onver mijdelijke natuurramp. Aan hart- en vaatziekten kun je iets doen door betere voeding en meer lichaamsbeweging. Het aantal verkeersdoden blijkt te dalen wan neer op autowegen een maximum-snel heid wordt ingevoerd. Maar levensmoe heid is even moeilijk te bestrijden als droogte in de Sahara. Het heeft geen zin tegen iemand die het leven uitzichtloos vindt te zeggen dat er nog zoveel mooie dingen in het leven zijn. Onze verlegenheid met dit onderwerp kan ons er makkelijk toe verleiden het dood te zwijgen. Dat gebeurt ook. Kranten schrij ven er weinig over. Mensen praten er lie ver niet over. Er .wordt de laatste tijd in Nederland wel enig wetenschappelijk on derzoek gedaan, maar in verhouding tot het probleem toch nog te weinig. Er zijn wel nieuwe initiatieven om de hulpverle ning te. verbeteren, maar op essentiële punten schiet de geestelijke gezondheids zorg nog tekort. Hoewel bekend is dat de meeste mensen die er een eind aan (wil len) maken, enkele dagen voor hun fatale daad hun huisarts of psychiater bezoe ken, zijn de huisartsen nauwelijks ge traind in het opvangen van levensproble men. Maar al te vaak worden de medicij nen die arts of psychiater voorgeschreven hebben gebruikt voor de gevreesde wan hoopsdaad. Studies over zelfmoord wekken de indruk dat we al heel wat van zelfmoord af weten. Hoe belangrijk al deze gegevens echter ook zijn, de hulpverlening aan mensen met levensproblemen en de bestrijding van omstandigheden die tot zelfmoord aanleiding kunnen geven zijn nog altijd onvoldoende. Meer voorlichting over het ver schijnsel zelfmoord is waarschijn lijk de b este manier om het ge sprek op gang te krijgen. Tegen die achtergrond worden in onderstaand artikel enige recente gegevens over zelfmoord en zelfmoordpogingen samen gevat. 'Al die zielsnood, het langzaam groeien van de spanning totdat de ze ondragelijk wordt en onvermij delijk tot die laatste onherroepelij ke daad leidt.' En waarom? Om een statistiek te worden'. Zo is het inderdaad. Veel studies over zelfmoord staan vol met getal len en grafieken. We weten dat mannen vaker zelfmoord plegen dan vrouwen en protestanten vaker dan rooms-katholieken, maar we weten bitter weinig van al die mannen en vrouwen, protestant of katholiek of wat dan ook, die na een lang lijden tot hun wanhoops daad gekomen zijn. Al die cijfers heipén ons ook nauwelijks bij het vinden van middelen om mensen te helpen zo lang het nog kan. In zoverre heeft A. Alvarez, schrijver van het boek 'De wrede God' (De Arbeiderspers, 1974), gelijk. Wat heb je aan statistieken? Degene die destijds met het aan leggen van zelfmoordstatistieken begon was de Franse socioloog Durkheim. Door de zelfmoordcijfers van verschillende bevolkingsgroe pen en van verschillende landen over een reeks van jaren met el kaar te vergelijken kwam hij tot opmerkelijke conclusies. Een deel van de zelfmoorden kan volgens hem verklaard worden uit onze maatschappelijke situatie. Als zich rampen voordoen, als plotseling de welvaart stijgt of daalt, als ons levenspatroon snel verandert (in zijn tijd bijvoorbeeld door verstede lijking en industrialisatie), als nor men en waarden van de groep op losse schroeven komen te staan, als onze sociale bindingen afbrokkelen, dan kan dat allemaal leiden tot toename van het aantal zelfmoor den. Wat Durkheim met getallen aan toonde was overigens niet geheel onbekend. Driekwart eeuw eerder, in 1822, schreef de psychiater Jean Pierre Falret, de stijging van het aantal zelfmoorden al toe aan de sociale onzekerheid, aan de verho ging van de levensstandaard met zijn vraag naar luxe, aan de grotere sexuele vrijheid en aan de conflic ten tussen kinderen en ouders: Zeker evenwicht Sinds het begin van deze eeuw is het zelfmoordcijfer in sommige landen en voor sommige bevol kingsgroepen nog wel gestegen, maar het totale beeld wijst toch in de richting van een zeker even wicht. Sommige landen hebben al jaren een constant zelfmoordcijfer. Er zijn ook landen (Engeland bij voorbeeld) waar de laatste jaren een zekere daling is waar te ne men. In Nederland zat er ook lange tijd weinig beweging in de cijfers. Vele jaren zaten we in de buurt van de acht, negen zelfmoorden per honderdduizend inwoners boven veertien jaar per jaar. De laatste drie jaar waarover cijfers bekend zijn (1970-72) was dit meer dan twaalf per 100.000 inwoners per jaar. Omdat zulke globale cijfers nog zo weinig zeggen is sinds Durkheim ijverig gezocht naar een meer ver fijnde statistiek in de hoop daaruit af te leiden welke groepen nu extra aandacht behoeven. In 1960 ver scheen het proefschrift 'Zelfmoord' van C. S. Kruijt, nu hoogleraar te Delft, waarin de statistieken van 1936 tot 1952 grondig geanalyseerd zijn. In de crisisperiode voor de oorlog blijkt het aantal zelfmoor den te zijn gestegen onder de 'oude middenstand': de kleine nering doenden en de zelfstandigen uit de ambachtelijke sfeer. Verder ook on der de werknemers in bepaalde conjunctuurgevoelige bedrijfstak ken. Jeugdigen De gegevens over burgerlijke staat en leeftijd leveren volgens Kruijt het volgende beeld op: bij jeugdige zelfmoordenaars van tien tot veer tien jaar zijn het vooral conflicten in de sfeer van gezin en school die tot wanhoop drijven. Bij vijftien tot 24-jarigen zijn het met name storingen in liefdesverhoudingen. Bekend is verder dat ongehuwden vaker zelfmoord plegen dan gehuw den. Eenzaamheid is voor mensen moeilijk te verdragen. Een van de belangrijkste oorzaken van zelfmoord lijkt verder de we duwstaat. Zowel echtscheiding als huwelijksontbinding door overlij den vinden hun weerslag in sterk verhoogde zelfmoordcijfers. Man nen zijn in dit opzicht nog minder weerbaar dan vrouwen. Het toene men van het percentage zelfmoor den met de leeftijd, moet voor een belangrijk deel worden toegeschre ven aan de met de leeftijd stijgen de kans dat een der gehuwden al leen achter blijft. Als we kijken naar de beroepsgroe pen dan constateert Kruijt vooral problemen bij jonge arbeiders en bedrijfshoofden in de .landbouw bij wie de volwassenwording kennelijk minder makkelijk verloopt dan ve len denken; bij werkende jongeren met een 'gedienstig' beroep (win kelbedienden, huispersoneel, loopknechts) die kennelijk moeite hebben zelfstandigheid te verwer ven: bij intellectuelen in de mid delbare leeftijd die onder sterke maatschappelijke druk staan: en in de oudere leeftijdsgroep in ver sterkte mate bij handarbeiders. In dit laatste geval vermoedt Kruijt dat de grotere onkerkelijkheid hier een rol speelt, omdat vooral bij bejaarden onkerkelijkheid tot hoge re zelfmoordcijfers kan leiden. Ook psychiaters Maar niet alleen sociologen, ook psychiaters hebben onderzoek ge daan om er achter te komen wat mensen tot zelfmoord kan drijven. Het boek van de Leldse emeritus hoogleraar N. Speijer (Het zelf- moordvraagstuk, 1969) is in Neder land de eerste meer omvattende studie op dat gebied. Hoewel Speij er een voor psychiaters meer dan gebruikelijke belangstelling voor sociologische verklaringen toont, meent hij toch dat de meeste zelf moorden en zelfmoordpogingen in de eerste plaats te verklaren zijn uit psychische afwijkingen. Een klein aantal mensen zal volgens hem echt bewust het voor en tegen van het leven tegen elkaar afwegen en dan in koelen bloede tot deze daad besluiten. Doorgaans zullen psychische problemen, al dan niet versterkt door uiterlijke omstandig heden, de hoofdoorzaak zijn. De Nijmeegse hoogleraar prof. dr. K. van der Loo gelooft niet dat je zelfmoord in de eerste plaats als de daad van een geeestelijk gestoord mens kunt opvatten. Negen van de tien mensen doen door, hun zelf moordgedrag een laatste poging om contact te krijgen met de mensen om hen heen. Ook de Nijmeegse psycholoog dr. R. F. W. Diekstra zoekt de oorzaak veel meer in de hopeloosheid en hulpeloosheid van mensen. Uit zijn eigen onderzoek naar 375 zelfmoordgevallen en 157 zelfmoordpogingen blijkt dat deze mensen vooral klagen over gevoe lens van minderwaardigheid en eenzaamheid. In dat verband is ook het rapport van de Nijmeegse hulp- Houtsnede van Frans Masereel (1889-1972): 'Désespoir'. dienst veelzeggend. Uit een onder zoek onder 113 alleenstaanden bleek dat deze mensen de eenzaam heid (weinig of geen contact met familie, huren, vrienden, huisarts of kerk) als de voornaam ste oorzaak van andere problemen zien. Van deze 113 hadden achttien reeds een of meer zelfmoordpogin gen achter de rug. Drs. C. W. G. Jasperse, wetenschap pelijk medewerker van het crimi nologisch instituut te Leiden, is be zig met een promotie-studie over de tienduizend zelfmoorden in de periode 1961 tot 1970 onderzocht. In die periode is het totale cijfer niet onrustbarend gestegen. Maar als je kijkt naar afzonderlijke groe pen, blijkt dat het aantal zelfmoor den bijvoorbeeld bij gescheiden mannen en bij jonge ongehuwde vrouwen toeneemt. Zijn commen taar daarbij is dat mannen kenne lijk erg kwetsbaar zijn als hun re latie wordt verbroken. De levens problemen van jonge vrouwen zouden veroorzaakt kunnen worden door onzekerheid over hun positie. De emancipatie biedt behalve nieu we mogelijkheden vooralsnog ook veel onzekerheden. Een ander op vallend gegeven dat Jaspers vond is, dat het zelfmoordcijfer in Lim burg, vanouds het laagste van alle provincies, na 1960 snel omhoog ging. Jasperse denkt daarbij aan de sociale onzekerheid tengevolge van de werkloosheid (mijnsluiting) en aan de snelle verschuiving in het normenpatroon vooral binnen de rooms-katholieke kerk. Hoewel al deze gegevens weinig houvast geven voor de hulpverlening aan de mens die in nood verkeert, kan dit mate riaal ons wel helpen bij het opspo ren van de problemen die de men sen het meest benauwen. In een van de volgende nummers van onze krant publiceren we het tweede artikel, dat over de hulpver lening gaat, onder meer over de voor in elk telefoonboek vermelde telefonische nooddienst. (ADVERTENTIE) HET MIDDEN-OOSTEN KONELIKT Meningen en meer achtergrondinfor matie over dit langdurige konflikt van heide partijen 208 bi?,.; 18,- bij uw boekhandel C~2 door Ber Huising Globe gaf in Tilburg de eerste voorstelling van Chez Nous, een praatspelletje van Peter Nichols, dat te onbenullig is voor iets dramatisch en niet leuk genoeg voor een blijspel. Flip en Diane komen naar de ver bouwde boerderij van Dick en Lies- beth, in de Dordogne. En maar leuteren over de onbevredigende huwelijken. Dick zou wel met Diane willen, maar dat wordt niks. De baby in de kinderwagen is geen nakomertje van Dick en Lies, maar het kind van hun vijftienjarige dochter, toevallig verwekt door Flip. Maar ook dat is een probleem waar ze maar overheen babbelen. Er gaat niets in ze om, ze zijn zeldzaam onvolwassen, stuurloos kleinburgerlijk, en er gebeurt niets. Ze laten alles zoals het was. Peter Nichols heeft in Een Dag uit de Dood van verdomde Loewietje of Ziekenzorg bijvoorbeeld wel wat beters geschreven. Dat lijkt nie geen reden om Chez Nous dan ook maar te spelen. Temeer daar Lo van Hensbergen er met zijn regie niets aan toe wist te voegen. Hij het het zo onbeduidend en armoe dig van humor als het was. De spelers wisten er verder ook geen raad mee. Siem Vroom, Dick, moest doorgaan voor een psychiater die een succesboek schreef en tege lijkertijd een verlegen romantische puber is gebleven. Pieter Lutz, Fi- lip, een architect, moest zich grap pig gedragen als een argeloze kwa jongen, ondanks zijn onverwachte vaderschap. Femke Boersma, Diane, 'Metropolitan' op rand van bankroet NEW YORK Op een vergadering van 750 kunstenaars en stafleden, die aan de Metropolitan Opera van New York zijn verbonden, heeft zakelijk leider Anthony Bliss mede gedeeld, dat de 'Met' op de rand van het bankroet balanceert. Bliss deed een beroep op het perso neel genoegen te nemen met een loonsvermindering van tien pro cent. Aangezien de loonkosten tachtig procent van de begroting van de opera uitmaken, lijkt dit de post die het faillissement zou kun nen voorkomen. De 'Met' heeft dit seizoen, volgens Bliss, een begrotingstekort van twee miljoen dollar. In Leiden Griekse en Romeinse kunst LEIDEN De Vereniging Antieke Beschaving zal haar vijftigjarig be staan, en de Leidse Universiteit het vierde eeuwfeest, vieren met een tentoonstelling van Griekse en Ro meinse kunst, van 15 mei tot 6 juli in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden en van 9 augustus tot 5 oktober in het Rijksmuseum in Nij megen. De instituten voor klassieke archeologie van alle Nederlandse universiteiten hebben samenge werkt om deze tentoonstelling bij een te brengen uit wat zich in particuliere Nederlandse verzame lingen bevindt. deed een kinderlijk vrouwtje met romantische damesblad-ideetjes, dat voor alle moeilijkheden vlucht in slaap en voorgewende ziekte. Mart Gevers, Liesbeth was een ba zige vrouw, ex-onderwijzeres, die alles wilde oplossen met lekker eten. Dan liep Chris Baay er nog leuk doorheen als een oude Franse dorpeling, en Huib Rooymans en Ineke Cohen kwamen nog even nieuwsgierig rondkijken als journa listen. Van de Dordogne-boerderij had Jean-Marie Fiévez een grauw stenen holle ruimte gemaakt, opgevrolijkt met kinderspeelgoed. George Groot bewerkte -het Engelse gepraat tot typisch Hollands gebeuzel. Waarbij natuurlijk ook nog dia's werden vertoond, en als er telkens niets meer te zeggen viel sloeg het even donker. Daarvoor had Nichols voortdurende onweersbuien bedacht en de regisseur had ervoor gezorgd dat het dan ook duidelijk bliksemde en donderde. 'Boekenweekkunst' in Galerie Engel ROTTERDAM Naast tentoonstel ling van boeken in het Museum van het Boek, Den Haag en (Izjee) in het Amsterdams Stedelijk is er, ter gelegenheid van de Boeken week '75, tot 14 maart in de kortge leden belangrijk uitgebreide Galerie Egel, Bergselaan 134, Rotterdam, een expositie te zien van een vijftal kunstenaars, die literaire gegevens als uitgangspunt voor hun werk ko zen Van de in Parijs wonende en over de hele wereld békende Joegoslavi sche dichter-graficus Virgil Nev- jestic, is er een aantal door hemzelf geïllustreerde bundels en een groep etsen, aquatinten en kopergravures. Ook een dichter en tekenaar schilder-houtsnijder is Theo van der Horst. Van hem zijn er 44 houtsneden. En met droge-naaldet- sen, pentekeningen lino's en houts neden geïllustreerde bundels ge dichten en aforismen. De Amsterdamse graficus Harry van Krulningen toont naast zijn bekende bibliofiele werken (de Gil- gamesj o.a. en Achnaton) ook et sen, die bij de fantastische vertel lingen van Edgar Allen Poe horen: Karei Gomez is vertegenwoordigd met beelden, die geïnspireerd zijn door Elkerlyck. Waterschapsheuvel en Satiricon en de jongste expo- sante, Katrljne Westland beeldde een aantal figuren uit in cha- motte ontleend aan Walschap's Wereld van Soo Moereman. Een boeiende ontmoeting t,ussen litera tuur en beeldende kunst. (ADVERTENTIE) Volledig verzorgd. U reist per luxe touringcar Volledig verzorgde touringcaireis door het mooiste van 1 provincies. Mooi stukje Duitsland, zeggen de mensen die er geweest zijn. Kijk eens of ze gelijk hebben. De prijs is inklusief alles. Alle informatie staat in de folder Toeren met 'NS'. U krijgt 'm op 't station. En dan nog DORDRECHT Het Nederlands Genootschap van Leraren bij MA VO- HAVO- en VWO vindt dat de werktijdverkorting voor ambtena ren in het onderwijs voor alle lera ren direct profijt moet opleveren. Het Genootschap is er tegen dat alleen bepaalde groepen docenten een taakverlichting zouden krijgen. De werktijdverkorting voor ambte naren per 1 april van 41.5 tot veertig uur per week is voor het onderwijs moeilijk te 'vertalen.' De afdeling rechtspositie van het mi nisterie van onderwijs denkt in ie der geval niet aan algemene ver korting van de volledige betrekking van 29 tot 28 lesuren per week. Het genootschap vindt dat wel een mo gelijkheid. Een tweede mogelijkheid ziet het genootschap in een taak verlichting voor oudere leraren, waarvan op den duur alle leraren profiteren. Die lesvermindering zou dan voor alle leraren boven de 50, 55 en 60 jaar moeten gelden, zowel voor leraren met een volledige als voor leraren met een gedeeltelijke betrekking, en dan niet op basis van een medische verklaring, maar voor iedereen. De Nederlandse Federatie van On derwijs Vakorganisaties (NFO, hon derdduizend leerkrachten) streeft vooral naar verlichting van de taak van bepaalde groepen docenten, zo als schoolleiders, oudere leerkrach ten en duidelijk overbelaste lpra- ren. Dat zou te verwezenlijken zijn wijs. Op een internationale toneel wedstrijd, gehouden te Brussel, wonnen leerlingen van het Montes- sori Lyceum te Amsterdam de tweede prijs met Spinoza van Di- mitri Frenkel Frank, dat ze op i9, 20 en 21 maart nog zullen spelen in het Spinozalyceum. Uit het Noordelijk Filharmonisch Orkest, Groningen, en het Frysk Orkest, Leeuwarden, is een werk groep gevormd om te onderzoeken hoe beide orkesten elkaar in het Noorden kunnen aanvullen. Het Internationaal Johan Sebas- tiaan Bach-concours, van 22-24 au gustus te Washington, staat open voor pianisten van 17 tot 35 jaar. Als je leest ben je nooit alleen. Uitgegeven door de Commissie voor de Collectieve propaganda van het Nederlandse boek ter gelegenheid van de Boekenweek 1975. Geschre ven door Mischa de Vreede, Betty van Garrel en Theun de Vries. De vormgeving is van Ad Werner. Prijs 3,50. Naast het Boekenweekgeschenk verschijnt er elk jaar ter gelegen heid van de Boekenweek ook een boekje voor middelbare scholieren en andere mensen in de leeftijd tussen 12 en 20 jaar. De bedoeling is om ook deze leeftijdsgroep er op de een of andere manier van te overtuigen dat lezen leuk is. Dat kan op veel manieren en dit jaar gebeurt dat door middel van leeser- (ADVERTENTIE) Wij vragen uw hulp voor het NU KAN HET NOG! Aanleg groentetuin bij het leprosarium. Aankoop van een tractor. Revalidatie van genezen lepra-patiënten. Lagere school. HELPT U MEE? Ook DEZE vluchtelingen hebben uw hulp nodig! DOE HET VANDAAG NOG: comité hulpverlening Zuid-Vietnam, postbus 1527, Groningen. COMITÉ VAN AANBEVELING: (vervolg): Mr. L. van Heyningen, Den Haag; P. Jongeling, Amersfoort: Drs. J. Klatter, Amstel veen: Meindert Leerling, Hilversum; Prof. dr. G. A. Lindeboom, Amsterdam; Ds. J. B. van Mechelen, Urk; Prof. dr. J. P. A. Mekkes, Den Haag: Mr. dr. J. Meulink, Enschede: Bob Meyer, Maartensdijk: Ir. F. J. Philips, Eindhoven; Prof. dr. H. N. Ridderbos, Kampen; Prof. dr. ir. H. van Riessen, Aerdenhout; Ir. H. van Rossum, Zeist; Ds. H. Rijksen, Zoetermeer; M. W. Schakel, Hoornaar. varingen van anderen. Zo'n veertig mensen komen in dit boekje aan het woord die vertellen hoe hun eerste leeservaringen waren, welk boek een onuitwisbare indruk op ze maakte, of welke schrijvers een rol in hun leven gingen spelen. De geïnterviewde personen staan alle maal om'de een of andere reden in de publiciteit, het zijn popmusici, acteurs, sportlieden, televisieperso nen en anderszins kunstzinnige mensen. Het resultaat is aardig, maar of het kinderen die niets in lezen zien, aan het lezen krijgt is de vraag. Leuk natuurlijk om te weten dat Pleunie Touw 'Gejaagd door de Wind' verslond en Willeke van Ammelrooij 'Sil de Strandjut ter', maar je moet wel erg gehecht zijn aan idolen en autoriteiten als je om die reden dan ook 'Gejaagd door de Wind' en 'Sil de Strandjut ter' gaat lezen. Afgezien van de vraag of dat wenselijk zou zijn. Het is natuurlijk helemaal niet no dig om zo'n boekje serieuzer te nemen dan het bedoeld is. Wat dan overblijft is een serie aardige ver halen en verrassende ontdekkingen die soms veel zeggen over zogehe ten Bekende Persoonlijkheden. De uitvoering van dit boekje is erg mooi, vooral de Ezelsoor die ont werper Ad Werner bijvoorbaat aan het boek mee heeft gegeven. TAPISSERIE TECHNIEKEN (creati ve Can vans Work) en FLOREN TIJNS TAPISSERIE (BargeUo, Flo rentine Canvas (Work). Borduren op Stramien. Vertaling A. van Dael- Schouten. Utg. Kosmos BV, Amster dam. Elk deel 64 blz. 23,50. Na een vleugje informatie over we zen, oorsprong en gebruik van 'ta pisserie' wordt in eerstgenoemd boek de techniek en veel van wat met het borduren op stramien te maken heeft (ontwerp, steken, voorbeelden, afwerking, enz.) aan de hand van duidelijke afbeeldin gen behandeld. De rest van het werk bestaat uit foto's, die werk stukken ook in kleur van 'dichtbij' laten zien. Het tweede aangekondigde boek 'Florentijns Tapisserie' behandelt doorlopende patronen in aflopende tinten. Waarvan veel mooie kleuri ge voorbeelden, die bijzonder ge schikt zijn voor b.v. stoelbekleding en kussens. Kies uit het gegeven kleurenschema de juiste tinten en uw borduurwerk in b.v. (een varia tie van) platsteek, steelsteek, kruis steek, of hoe men deze steken ook noemt, maakt een goede kans een succes te worden. Het ontbreken van telpatronen in beide boeken zal, gezien de duidelijke foto's en aanwijzingen, zo nodig met behulp van een loep, voor de meesten van ons weinig bezwaar opleveren. R.D.-S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 9