Egypte negeert kritiek van Palestijnen op 'Kissinger' vanGorcum Net als Kremlin schrijft ook Washington tussen de regels VS spionage boven M-Oosten vanaf Cyprus is normaal ^actuee\ Dossiers opgevraagd van Rosenberg-proces Arabieren zetten meer concerns op zwarte lijst Cairo weigert Palestijnse delegatie te ontvangen Amerikaanse ambassade in Nicosia Washington wil tegenmaatregelen nemen Joegoslavische schrijver krijgt zeven jaar cel Abi Nathan stopt met hongerstaking Londen vraagt EG hulp bij onder druk zetten van Chili TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 BUITENLAND 7 CAIRO, WASHINGTON (AP, Reuter, UPI) Egypte blijft mee werken aan de stap-voor-stap politiek van Henry Kissinger, voor een regeling van het conflict met Israël, ondanks het verzet van de Palestijnen. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken zal voT^ende week vrijdag een nieuwe vredesmissie naar het Mid den-Oosten beginnen, zo werd gisteravond bekendgemaakt. Kis singer zal eerst Egypte bezoeken, vervolgens Syrië en Israël en daarna opnieuw Egypte. Aan de gijzeling van zes mensen in een Parijse bank is gisteren een einde gekomen. De drie vrouwen en drie mannen die na een overval donderdag waren gegijzeld zijn ongedeerd vrijgelaten. Gisterochtend vroeg lieten de overvallers de drie mannelijke gijzelaars gaan (één van hen rechts op de foto), terwijl zijzelf in een zwarte, door de autoriteiten beschikbaar gestelde, auto met de drie vrouwen vertrokken (links). Dezen zetten zij na een woeste rit af bij een café. Na verscheidene mislukte pogingen om van auto te wisselen stapten de gijzel- houders uiteindelijk over in een Jaguar. Bij de Champs Elysees verlieten zij deze wagen weer en verdwenen in het publiek. De twee daders de derde werd in een vuurgevecht met de politie donderdag doodgeschoten zijn nog steeds op vrije voeten. Behalve de ene overvaller verloor ook de kassier van de bank het leven. De helft van de buit van de overval is in het bankgebouw teruggevonden. De overvallers hebben dit miljoen franc (onge veer 550.000 gulden) kennelijk laten liggen. NICOSIA, WASHINGTON (Reuter, UPI, AP) De Amerikaanse verkenningsvluchten boven het Midden-Oosten, uitgevoerd met U-2 spionagevliegtuigen, vanaf de Britse basis op Cyprus, is een 'open activiteit', die bekend is bij alle betrokken regeringen, zo heeft de Amerikaanse ambassade in Nicosia gisteren meegedeeld. Zoons van geëxecuteerd echtpaar in actie NEW YORK (UPI) De zoons van Ethel en Julius Rosenberg, die in het midden der jaren vijf tig terechtgesteld zijn wegens het verstrekken van regeringsgehei men (atoomgeheimen) aan de Sowjet-Unie, hebben het vrijge ven geëist van alle dossiers be trekking hebbend op het proces tegen hun ouders, teneinde 'het bedrog gepleegd tegenover het Amerikaanse volk' te kunnen aantonen. 'Wij willen dat de dóssiers open baar worden, omdat wij het be drog willen aantonen, dat tegeno ver het Amerikaanse volk werd gepleegd door de zogenaamde spi- onage-affaire, die door de Ameri kaanse regering in de McCarthy- periode in scène werd gezet, zo zeggen Robert en Michael Meero- pol in een verklaring, die via het nationale comité voor de hrope- ning van de zaak-Ros'enberg, is gepubliceerd. De broers zeggen, dat zij weten, dat hun ouders en Morton Sobell onschuldig waren en dat hun ver oordeling door meineed en verval sing verkregen werd. 'Wij weten, dat de vonnissen deel uitmaakten van een van tevoren beraamd plan om de Rosenbergs en Sobell schijnbekentenissen te laten af leggen en andere onschuldigen in de zaak te betrekken. Wij willen dat het publiek te weten komt wat wij altijd geweten hebben'. De zoons van Ethel en Julius Ro senberg zullen een proces aan spannen indien de gewenste dos siers niet vrijgegeven worden. Na de terechtstelling van hun ou ders hebben de zoons de naam Meeropol aangenomen. WASHINGTON, CAIRO (AP, Reuter, UPI) Het Arabische boy cotbureau heeft besloten tien bedrijven toe te voegen aan de voor boycot in aanmerking komende concerns, die door Arabische lan den gemeden zullen worden wegens handel met Israël. De bereidwilligheid van de Egypti sche regering te blijven meewerken bleek gisteren uit niet-officiële uit spraken van Egyptische regerings kringen. Zij gaven commentaar naar aanleiding van de weigering van Egypte een delegatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) te ontvangen. Maar Cairo zal nooit zijn uiteinde lijke doel laten varen voor een totale oplossing van het conflict tussen de Arabische landen en Is raëli, aldus de zegslieden. Egypte zal daarom nooit een eenzijdige vrede met Israël sluiten. De Egyptische president Sadat heeft geweigerd een delegatie van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie te (ontvangen omdat deze niet 'zwaar' genoeg was. De Egyptische president is uitsluitend bereid het hele dertien leden tellende uitvoe rend comité van de PLO te ontvan gen. Waarnemers menen dat Sadats besluit om alleen het hele comité te willen ontvangen aantoont dat hij het geschil met de PLO te groot acht om op lager niveau te bespre ken. Het comité staat onder leiding van Jasser Arafat. De verklaring van afgelopen woensdag van de bevrijdingsorgani satie is president Sadat in het ver keerde 'keelgat geschoten. Daarin werden de vredespogingen van Kis singer veroordeeld als een 'crimine le samenzwering'. Het PLO noemde Kissingers politiek gericht op het verstoren van de Arabische eenheid en waarschuwde elke Arabische staat tegen .het aanvaarden van de BELGRADO (UPI, Reuter) De Joegoslavische schrijver Mihajlo Mihajlov is door een rechtbank in Novi Sad veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf. Hij werd schuldig bevonden aan het verspreiden van anti-Joegoslavische propaganda en het onderhouden van contacten met 'vijandige groepen' in het bui tenland. De veertigjarige Mihajlov is al tweemaal eerder vervolgd op een dergelijke aanklacht. In 1970 kwam hij vrij na een gevangenisstraf van ruim drie jaar. Daarvoor was hij lector in de letterkunde aan de zijn vrijlating kon hij geen baan vinden en ging door met het schrijvenvoor buitenlandse bladen. In zijn vonnis worden vier in het buitenland gepubliceerde artikels genoemd. De rechtbank bepaalde verder dat hij na zijn vrijlating uit de gevangenis vier jaar niets mag publiceren en geen lezingen mag houden. De Amsterdamse hoogleraar C. P. Rtiter, die het proces voor Amnesty International volgde, sprak van een buitengewoon hard vonnis. Volgens professor Rüter had de justitie niet eens geprobeerd te bewijzen, dat Mihajlov iets vals of onwaars had geschreven. Mihajlov heeft steeds ontkend anti-Joegoslavische propa ganda te hebben geschreven. Hij zei alleen te willen pleiten voor het recht om te denken wat men wil en die mening te uiten. Amerikaanse plannen. Cairo kon dat in z'n zak steken. De uitspraak van de PLO kwam in Cairo des te harder aan omdat de Egyptische regering onlangs nog heeft geprobeerd de PLO nauwer bij de vredesonderhandelingen te betrekken, aldus de zegslieden in de hoofdstad. Broeders In Beiroet zei een woordvoerder van de PLO het te betreuren dat Egypte de delegatie niet had willen ontvangen. 'Naar het schijnt is de huidige sfeer niet geschikt voor een dialoog met onze broeders in Egyp te', zo zei hij. Dat behalve de PLO ook Syrië fel gekant is tegen het Amerikaanse stap-voor-stap beraad inzake een militaire regeling met Israël bleek gisteren opnieuw uit een vraagge sprek van het Beiroetse blad L'O- rient-Le Jour met de Syrische mi nister van voorlichting Achmad Is- kander. 'Als alle kansen, op een gerechtvaardigde en blijvende vre de het voorwerp blijven van ge schipper zullen wij ons standpunt moeten herzien. Men moet blind of kinderlijk zijn om niet te beseffen dat een gedeeltelijke terugtrekking van de Israëlische strijdkrachten in de Sinai een bewijs is van ver deeldheid in het Arabische kamp.' De Beiroetse krant legde dit uit als een aanwijzing dat Syrië zijn sa menwerking met Kissinger zou af breken en het overleg in Genève boycotten als Egypte met Israël een afzonderlijk verdrag sluit. Handelsverdrag De Sowjet-Unie en Egypte hebben een handelsovereenkomst ter waar de van 2.2 miljoen gulden onderte kend en dit wordt als een grote stap gezien naar verbetering van de betrekkingen tussen beide landen. Over het verdrag is twee weken in Moskou onderhandeld. Het betekent een welkome opvijze ling van de Egyptische industriali satieplannen, die in het slop ge raakt waren omdat zoveel moest worden geïnvesteerd in leger en bewapening voor de oorlog tegen Israël. Zegslieden in Moskou lieten weten dat onder de overeenkomst geen wapenleveranties vallen. De Sow jet-Unie zal industriegoederen leve ren in ruil voor citrusfruit en ka toen. Egyptenaren hebben er echter op gewezen dat de netelige kwestie van een moratorium op de Egypti sche schulden aan de Sowjet-Unie er niet mee worden opgelost. Daar over zou nader worden onderhan deld. Van een verslaggever AMSTERDAM Met het drinken van een glas melk heeft vredes apostel Abi Nathan gisteren zijn veertig dagen vasten beëindigd. Hij zei teleurgesteld te zijn over het succes van zijn actie, die bedoeld was om geld te verzamelen voor het weer aan de gang brengen van zijn vredesschip. De vluchten worden uitgevoerd met stilzwijgende toestemming van zo wel Israël als de Arabische landen. Ook de Cypriotische autoriteiten weten ervan, aldus de ambassade. Over de operaties is niets bekend gemaakt om zowel de regering van Israël en de Arabische landen als de regering van. aartsbisschop Makari- os niet in verlegenheid te brengen. -Een woordvoerder van de Cyprische regering zei dat de verkennings vluchten tot doel hadden de Israëli sche en Arabische troepenbewegin gen te registreren in verband met de; vredespogingen in het Midden- Oosten van de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. De Amerikaanse ambassade op Cyprus heeft de beschuldigingen in de Cyprische pers over Amerikaan se deelname aan de Turkse invasie op het eiland van afgelopen zomer van de hand gewezen. De corres- Zij beschouwen dat als chantage met de bedoelini van het Congres de fondsen los te krijgen, die het hem heeft geweigerd, zoals de kre dieten voor de Sowjet-Unie, hulp aan Turkije, wapens voor Cambodja en Vietnam. Kissinger houdt met zekerheid vol, dat zonder deze fondsen zijn buitenlandse politiek niet volledig doelmatig kan zijn. Zijn critici antwoorden kribbig, dat zijn dreigen met aftreden op zich zelf een politiek middel is en zij wijzen daarbij op het veelvuldig gebruik van dit instrument, zoals is weer gegeven in een nieuw boek, dat in Washington snel het gesprek van de dag begint te worden. 'Wanneer moet ik volgens jou af treden?' vroeg Kissinger aan Willi am Safire, de schrijver va,n rede voeringen voor Nixon, wiens boek 'Een kijkje in het Witte Huis van voor Watergate' door politieke ana listen wordt nageplozen op oude sleutels naar nieuwe vraagstukken. Kissinger klaagde, dat hij herhaal delijk in de steek was gelaten door de staf van het Witte Huis en dat zij nu weer bezig waren met een samenzwering tegen hem. 'Ik ben nu vier jaar op het hoge koord bezig geweest met een salto morta- le en ik zou er graag af willen voordat ik mijn nek breek'. Voor de rest van de wereld mag het moment van Kissingers grootste triomf hebben geleken de dag, waarop het Vietnamese vredesak koord werd getekend. Maar juist toen vertelde hij mensen in het Witte Huis, dat hij zichzelf nog maar zes maanden als minister gaf. Waarom? Kissinger vertelde Safire, dat zijn 'geachte collega's probeer den hem in te pakken'. Hij ge bruikte Safire om de boodschap over te brengen, dat hij liever af trad dan verstrikt te raken in het complot, dat op touw was gezet door Haldeman (stafchef van het Witte Huis). 'Spelletje' Bij een andere gelegenheid, toen hij woedend was over wat hij be schouwde als 'een spelletje van het ministerie van buitenlandse zaken om hem te treffen', riep hij Safire bij zich om hem te vertellen: 'Jij en Haldeman moeten niet denken dat ik het ernstig neem. maar ik meen het. Ik kan niet aanblijven onder deze omstandigheden'. De boodschap luidde deze keer: 'Als Rogers (toen minister van buiten landse zaken) zich niet gewonnen pondent in Washington van het Griekse blad Ta Nea meldde don derdag van een welingelichte Ame rikaanse bron te hebben vernomen dat kort voor de Turkse invasie in juli er ongeveer 700 Amerikanen op het eiland waren die zich voorde den als toeristen. Volgens de cor respondent hadden deze Amerika nen samen met Britse troepen op het eiland later als gidsen gediend bij de landing van helicopters van de Turkse invasietroepen. Leiders van zowel de democratische als de republikeinse partij in de Amerikaanse Senaat hebben don derdag een wetsvoorstel ingediend dat tot doel heeft de militaire hulp verlening van de VS aan Turkije weer op gang te brengen. Het be sluit om de wapenleveranties aan Turkije op' te schorten heeft de betrekkingen tussen de VS en dit land sterk vertroebeld. Het Ameri kaanse Congres kwam tot deze stap door Victor Zorza geeft, stap ik op'. De kwestie werd glad gestreken en hij vertrok niet toen niet en andere keren dat hij met aftreden dreigde evenmin. Kissinger, zou houdt Safire vol, streefde op een listige manier naar macht en gebruikte die waar hij kon om zijn doelen te bereiken. Zijn macht was een mengeling van het bereik va*i zijn eigen ver stand en de bevoegdheid, die hij van de president had gekregen. 'En zelfs het verlies van schijn van macht' verzwakte zijn vermogen om op te treden. In veel opzichten herinnert de machtsstrijd, die Safire beschrijft, aan de politiek in het Kremlin. Safire beschouwt dat als een ver oordeling van Kissinger, maar voor zover zijn beschrijving juist is, is het in de eerste plaats een veroor deling van het systeem. Safires boek is vooral nuttig voor hen die studie maken van het poli- tieke analyseren, doordat het laat zien hoe de instrumenten van de 'Kremlinologie' (het bestuderen van de Sowjet-politiek) gebruikt kun nen worden voor het analyseren van Washington. Als in Moskou een 'insider' van het Kremlin, verge lijkbaar met Safire, niet zou ver schijnen bij bepaalde publieke ge legenheden, zou dat direct als 'poli tiek opvallend' worden opgemerkt. In Washington werd het ontbreken van Safire bij het huwelijk van Tricia Nixon alleen in de gezellig heidsrubrieken vermeld. In feite, was dat de tijd, dat Nixon ontevreden was over het 'liberale' advies, dat hij had gekregen van Safire en Leonard Garment, een gematigd figuur uit het Witte Huis. En Nixon maakte zijn ongenoegen kenbaar door dit tweetal buiten omdat er te weinig vorderingen werden gemaakt bij de pogingen een regeling van het confl^t op Cyprus te vinden. Een van de indiéners van Y it- werp, de democratische sen? Mi ke Mansfield, zei dat hij z'-h zor gen maakte over de toekomst van de NAVO. Turkije heeft al verschil lende malen gedreigd de militaire samenwerking met de VS geheel te verbreken. Zo zouden de Amerika nen gedwongen kunnen worden hun belangrijke militaire installa ties voor het verzamelen van inlich tingen in de buurt van de Turks- Russische grens, op te geven. De Chinese vertegenwoordiger bij de VN heeft de Sowjet-Unie ervan beschuldigd alleen maar een inter nationale conferentie over de kwes- tie-Cyprus te willen, om een basis op het eiland te kunnen vestigen. Jakow Malik, wees de beschuldigin gen als 'nonsens' van de hand. zijn omgeving te hoüden, ook bij het huwelijk van Tricia. Pers-beheersing Kremlinologie werkt omdat de communistische leiders niet alleen controleren wat de pers zegt, maar ook hóe zij het zegt. Toen Nixon in Peking was, kwam er een meisje naar premier Tsjoe En-Lai, over handigde hem- de drukproeven van de kranten van de volgende dag 'en toen veranderde hij de voorpa gina', vertelde minister Rogers la ter. 'Ik zou graag zo nu en dan een voorpagina veranderen', gaf Nixon als commentaar. Dat kon hij niet; maar hij kon andere sleutels aan de 'Washingtonologen' verschaffen. Hij gaf voor het eerst blijk van zijn bereidheid tot een toenadering tot China door een subtiele nuance in zijn eerste redevoering over 'de toestand in de wereld. Hij ver trouwde ert oen op dat de pers het zou missen, omdat die 'niet goed is ingevoerd' en 'alleen het hete nieuws pikt'. Hij had toen gelijk, maar steeds meer analisten van nieuws passen de instrumenten van de Kremlinologie toe op Washing ton. Als woorden zo voorzichtig worden gebruikt als Kissinger altijd doet, of het nu een verklaring over de toestand in de sereld betreft of een ontkenning van zijn voornemen tot aftreden, dan kunnen openbare verklaringen soms meer verraden dan de vertrouwelijkheden van po litieke leiders. Safires boek biedt waardevol in zicht in de wijze, waarop het Witte Huis van Nixon werkte en in de manier, waarop het woorden ge bruikte. Zelf een meester in het wroeten in woorden, geeft hij een sleutel aan hen die willen leren tussen de regels van regeringsver klaringen te lezen. Als het tenmin ste een regering is die haar woor den afweegt. Maar mensen die beter willen be- grijoen hoe Safires mededelingen over buitenlandse politiek passen in het besluitvormingsproces, heb ben daarnaast het boek nodig van Morton Halperin: 'Bureaucratie en buitenlandse politiek'. Nixons marionet Safire gelooft dat Kissinger verant woordelijk is voor het afluisteren van zijn telefoon, en voegt daaraan toe dat "illustreert wat ik over Kis singer schreef'. Hij ziet Kissinger Tot die bedrijven behoren het Franse bedrijf Bic, dat ondermeer ballpoints maakt, de Amerikaanse Chemical Bank en de Smith-Coro- na Machine Corp. Dit is gisteren uit Cairo vernomen, waar Arabische vertegenwoordigers over de boycot actie beraadslagen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse regering heeft meegedeeld dat de VS bereid zijn maatregelen te nemen tegen Amerikaanse fir ma's die zwichten onder Arabische druk en op raciale of ethnische- gronden gaan discrimineren, zoals het land Israël mijden. Eerder heeft William Simon d(- Amerikaanse mi nister van financiën een gezamenlij ke persconferentie met topfunctio narissen van Saoedi-Arabië afgelast, nadat scherpe kritiek was geleverd op Amerikaanse en andere con cerns die zaken doen met Israël. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van, financiën hebben gezegd dat vervolging mo gelijk is van Amerikaanse bedrijven die meewerken aan de Arabische boycot indien deze gebaseerd is op godsdienstige of ethnische discrimi natie. als een marionet van Nixon. Vol gens Halperin bepaalt de president bijna altijd de algemene lijn, maar hij handelt niet op zijn eentje. De spelregels die Halperin heeft gedes tilleerd uit alle beschikbare bron nen over de betrekkingen van de naoorlogse presidenten met hun adviseurs, vormen een modern Ma chiavellistisch handboek voor poli tieke manipulaties. Geen president, die zijn adviseur onder controle wil houden, en geen adviseur, die zijn president wil beïnvloeden, mag verzuimen dit boek te lezen. Maar wie wil begrij pen hoe in Washinton, onder elke regering, de grote beslissingen op het gebied- van buitenlandse poli tiek worden genomen, vindt in Halperin een gids over de tegen strijdige belangen en het samenspel van krachten die ons iets kan leren over de bureaucratische politiek waar dan ook, zelf in het Kremlin. Het idee, dat de president simpel weg instemming met zijn buiten lands beleid kan verordenen en mag verwachten dat zijn ambtena ren dan gehoorzamen, wordt door Halperin als een mythe ontmas kerd. Hij moet eisen, druk uitoefe nen, vleien en manipuleren. Dat is een les, die Moskou moet leren, net zoals Washington moet leren, dat een opdracht van Breznjew nog niet betekent, dat de bureaucraten zijn beleid zullen uitvoeren hoe wel zij in beide landen de pretentie kunnen hebben dat zij het wel doen. Een taxatie van Kissingers grote concept moet wachten op het oor deel van de geschiedenis, maar, zonder twijfel heeft hij (gemeten naar de maatstaven van Halperin) de bureaucratie met meer succes dan anderen die dat ook hebben geprobeerd naar zijn wil (of die van de president) gezet. Hij heeft een werkelijke omwente ling in de Amerikaanse buitenland se politiek teweeg gebracht. De vij andigheid en de bitterheid, waar mee dat allemaal gepaard moest gaan, de samenzweringen, intriges en machtstrijd, kunnen nu mis schien tot zijn val leiden, vooral als zij samenvallen met een groeiende kritiek op de politieke opvattingen, die aan zijn daden ten grondslag liggen. Zijn gevechten met minister Ro gers, zo vertelde hij aan Safire, waren 'zoals bij de Arabieren en de Israëli's. Ik zal alle slagen winnen, maar hij zal de oorlog winnen. Hij hoeft mij maar één keer te ver slaan'. Bij een andere gelegenheid zei hij: één verkeerde stap en het is met mij gedaan; alle gieren zul len me opvreten. Werkelijk? Kis singer heeft een sombere kijk zowel op de wereld als op zichzelf, maar hij is er nog steeds; en Rogers niet. President Ford heeft het ministerie van defensie (Pentagon) opgedra gen een onderzoek in te stellen naar het beleid van dit departe ment voor het detacheren van joodse officieren, nadat genietroe pen hadden toegegeven dat zij geen joodse officieren voordragen voor dienst in Saoedi-Arabië. Korte tijd later kwam van het Pentagon een beleidsverklaring dat bij het deta- cherlngsbeleid geen sprake is 'van discriminatie naar ras, huidskleur of geloofsovertuiging.' Wij voeren ons overzeese plaatsingsbeleid op basis van de rang- en functie-om schrijving die onze overzeese afde lingen bij ons indienen', zo werd gezegd. Minister van defensie James Schle- singer beloofde de pers dat 'wij een grondig onderzoek zullen instellen' naar de gewoonte van de genie om geen joodse officieren te plaatsen bij projecten in Saoedi-Arabië om dat dit land dat zo wil. Akkoord EG met ontwikkelingslanden in Lomé ondertekend LOME (ANP, DPA) De overeen komst van Lomé. het nieuwe sa menwerkingsverdrag tussen de Eu ropese Gemeenschappen en 46 ont wikkelingslanden is gisteren in de hoofdstad van het Afrikaanse land Togo, Lomé, plechtig ondertekend. In het Huis van het Togolese volk zei de voorzitter van de Europese ministerraad, de Ierse minister van buitenlandse zaken Garret Fitzge rald, dat de overeenkomst 'een toetssteen is voor de goede ver standhouding tussen Europa en de ontwikkelingslanden.' Hij voegde er aan toe dat de over eenkomst tussen 55 landen met 600 miljoen inwoners een voorbeeld kan zijn voor de economische be trekkingen tussen de geïndustriali seerde landen en de ontwikkelings landen. Het verdrag van de Negen van Eu ropa met 46 ontwikkelingslanden uit Afrika, het Caribisch gebied en de Stille Oceaan (de zogenoemde ACP-landen) verzekert de 46 lan den van een tolvrije toegang voor hun industrieprodukten in de Euro pese gemeenschappen. Een van de belangrijkste zaken uit de nieuwe conventie, die onder meer in de plaats treedt van de aflopende associatie-overeenkom sten van Jaoendé en Arusha, is de financiële hulp die de EG aan de ACP-landen zal verstrekken. In vijf jaar tijd zal die hulp ruim 10.804 miljard gulden omvatten. De meest bejubelde spreker in Lo mé, waar namens Nederland staats secretaris Laurens-Jan Brinkhorst (buitenlandse zaken) aanwezig was, was de staatschef van Togo gene raal Gnassingbe Eyadema. Zijn toe spraak werd herhaaldelijk door vele jeugdige supporters met applaus en gejuich onderbroken. BRUSSEL. LONDEN (AP. Reuter) De Britse regering heeft Chili geweigerd nog meer tijd te geven om achterstallige schulden te beta len. Londen heeft tegelijkertijd de junta opgeroepen de rechten van de mens te eerbiedigen. Uit goed ingelichte bronnen in Brussel is vernomen dat de Britse Labourregering de EG-partners heeft verzocht niet deel te nemen aan de maandag in Parijs te hou den besprekingen over een nieuwe regeling voor de Chileense schulden aan het buitenland. Het verzoek was gedaan aan elk van de EG- regeringen afzonderlijk en bedoeld de EG ook op dit gebied tot een eenstemmig standpunt te bewegen. De Europese Gemeenschap heeft het Britse verzoek in overweging genomen, aldus de zegslieden. Chili zou maandag de 14 landen, waaronder de negen EG-landen, waarbij het in het krijt staat, gaan vragen een uitstel te geven van betaling van twee jaar. Het gaat over een deel van de schuld, waar mee een bedrag van ongeveer 310 miljoen dollar gemoeid is. ADVERTENTIE) "JOEGOSLAVISCH KRITISCH BLAD VERBODEN" (Volkskrant 21/2/1975) Lees nu Bart van Steenbergen's MARXISME IN THEORIE EN PRAKTIJK Een keuze uit het Joego slavische tijdschrift 'Praxis 128 blz19,- bij uw boekhandel Kissinger weet zijn reputatie van 'onmisbaarheid' uit te buiten WASHINGTON Recente berichten over zijn mogelijk aftreden vormen, zo zegt minister Kissinger, in werkelijkheid een vast verhaal, dat elk jaar weer verschijnt. Maar hij legt tevens uit, dat de leng te van zijn ambtstermijn zal afhangen van de periode, waarin hij 'nuttig kan zijn'. Sommige van zijn critici in het Congres zien alleen daar in al een dreigement van aftreden, een waarschuwing, dat hij zal vertrekken als zij het hem moeilijk blij ven maken 'nuttig' te zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 7