fnitiatiefwet van CDA moet crisis voorkomen dichtbij Commentaar Den Uyl dreef Christen-Democraten op één hoop Peuters Gezondheidszorg Papoea-leider: op West-Irian neemt vrijheidsstrijd toe Komt tijd, komt raad... PSP-vragen over rol van politie bij BYD-onderzoeken Hijsbewijs voor kraanbestuurder bet weer - Nachten zachter weerrapporten 'kritiek' op ouders in de klas zumig karig vrouwenlijn 'redders' monumentaal TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 BINNENLAND 5 Het is eigenlijk moeilijk te geloven dat ie Werkgemeenschap Kindercentra in Nederland (WKN) kennelijk nog moei te móet doen minister Van Doom (CRM) ervan te overtuigen dat het nodig is, behalve de kinderdagverblij ven ook de peuterspeelzalen te subsi diëren. Het enige motief van de minister voor 'zijn voornemen uitsluitend de kinder dagverblijven onder zijn hoede te ne men, is tot dusverre geweest dat de gemeenten wier last ten bate van deze voorziening hij wil overnemen, nu geld over hebben om de peuterza len te bekostigen. Maar nog daargela ten dat het onzeker is of de gemeente besturen hier wel voor voelen; de minister gaat er in zijn redenering aan voorbij dat de kinderdagverblijven over het algemeen uitsluitend in de grotere gemeenten te vinden zijn en de peuterspeelzalen vooral in de klei nere. Het is dus beslist niet zo dat de speelzalen in het gemeentelijke subsi diebeleid automatisch de opvolgers zullen zijn van de kinderdagverblijven. Maar belangrijker is dat de positieve argumenten voor hulp aan de peuter speelzalen vooral in het oog van deze minister en van dit kabinet overweldi gend zouden moeten zijn. De speelza len zijn immers van de grootste bete kenis voor de ointplooiingskansen van de peuters die in de kleine gezinnen van tegenwoordig het contact met leeftijdsgenootjes missen en in dit op zicht onvoorbereid hun eerste school jaar tegemoet gaan. Wanneer de minister de peuterspeelza len finaqfcieel aan hun eigen lot zou overlaten, zullen zij wegens stijgende kosten Vfe tarieven zo moeten verho gen daf de laagste inkomensgroepen van deze voorziening geen gebruik meer zullen kunnen of willen maken. En dat zou uitgerekend het kabinet- Den Uyl voor zijn rekening willen pémen? Staatssecretaris^ Hendriks van volksge zondheid heeft vorig jaar aangekon digd dat het voorontwerp van wet voor de algemene volksverzekering te gen ziektekosten rondom de jaarwisse ling zou verschijnen. Dat hij deze toezegging nog niet gestand heeft ge daan, wijst er -volgens de tweede voor zitter van het CNV, de heer L. Graaf op, dat de materie kennelijk weerbar stiger is dan aanvankelijk was veron dersteld. Hij hoopt dat het ontwerp nu snel zal worden ingediend, maar hij is daar niet helemaal gerust op. Zowel het uitblijven van het wetsont werp als de verontrusting van de CNV-bestuurder daarover zijn begrij pelijk, wanneer de organisatorische en maatschappelijke poblemen en weer standen tegen een snelle invoering van een niéuwe volksverzekering eens op een rijtje worden gezet. Om te begin nen zijn de organisatorische moeilijk heden enorm. Het huidige systeem van ziektekostenverzekeringen ziet er uit als een lappendeken en met name de nieuwe opzet per gewest is geen eenvoudige zaak. Maar ook de maatschappelijke weer standen zijn niet gering. Immers, niet alleen de ziekenfondsen gaan op in het nipuxye systeem, maar ook de particuliere ziektekostenverzekeraars, zullen hun marktaandeel nog altijd dertig procent prijs moeten geven. Het gaat daabij om gigantische be dragen. Ook wat dat betreft is de weerstand tegen de nieuwe volksverze kering te vergelijken met de weerstan den tegen de invoering van de wette lijk verplichte aanvullende pensioen verzekering. De Graaf heeft in beide gevallen hard gevochten voor een uni forme, kostenbesparende, uitvoering. Voor de vakbeweging is de volksver zekering tegen ziektekosten overigens niet alleen instrument ter besparing van kosten. Het gaat om een optimale gezondheidszorg. Die optimale zorg verlening als onderdeel van het sociale verzekeringspakket plaatst de vakbeweging terecht tegen de ach tergrond van een rechtvaardiger sprei ding van kennis, inkomen en macht. Op deze fundamentele punten is er op het vlak van de gezondheidszorg nog heel wat werk aan de winkel. Van een verslaggever DEN HAAG De guerilla-activi- teiten van de vrije Papoea-bewe ging op West-Irian nemen de laat ste tijd sterk toe. Eind januari heb ben Papoea-guerrilla's van een In donesische- patrouille in het grens gebied met Australisch Nieuw-Gui- nea twaalf van de zestien man gedood en de overige vier gevangen genomen. Dit heeft de heer B. Tanggahma, lid van de 'Voorlopige regering van de republiek West- Papoea-Nieuw-Guinea' gisteren gezegd. Hij ondersteunt met een groep ln ons land verblijvende Papoea's de strijd voor een onafhankelijke re publiek Papoea.De guerrilla-bewe ging telt volgens hem momenteel ruim 5.000 gewapende leden. Hij stelt dat de guerilla's vooral tot toenemende activiteit zijn gekomen nadat tn september een van hun voormannen, Obeth Sabuny, door Indoniërs zou zijn gedood in Yaja- poera, nadat hij in een hinderlaag zou zijn gelokt. door P. L. van Enk Het initiatiefvoorstel ter verlichting van de vennootschapsbelasting dat de Tweede Kamerfracties van KVP, ARP en CHU zullen indienen is een mooi voorbeeld van de crisisbeheersing die de coalitie Den Uyl af en toe behoeft om niet tot zelfontbranding over te gaan. Het wetsontwerp is om te beginnen zelf een compromis dat de chris ten-democraten kan behoeden voor een nieuwe demonstratie van ver deeldheid. Er wordt in hun kring niet gelijk gedacht over de wense lijkheid. de ondernemingen een al gemene verlichting van lasten te gunnen. Er zijn er die, mèt de VVD, menen dat in de slechte eco nomische toestand van het ogen blik ook - bedrijven die het goed gaat een extra investeringsprikkel nodig hebben. Dat standpunt leeft vooral in CHU en KVP. Daar staat tegenover dat de AR- fractie meer waarde hecht aan ge richte maatregelen, zij het dat de anti-revolutionairen wel eens heb ben verzucht dat het juist het kabi net Den Uyl het bedrijfsleven wel eens een opkikkertje in de vorm van een algemen lastenverlichting zou mogen gunnen - al was het slechts om de indruk weg te nemen dat de regering Den Uyl de onder nemers het licht in de ogen niet gunt. Dat opkikkertje zou dan ook in de AR-visie van symbolische betekenis moeten zijn en zeker niet de om vang moeten hebben van een ver laging van de vennootschapsbelas ting met twee punten waartoe ve len uit KVP- en CH-kring hadden willen gaan. De christen-democra ten hebben elkaar nu op een verla ging met één punt gevonden. Had den zij niet het initiatief genomen, dit vergelijk in een wetsontwerp vast te leggen, dan zou ongetwij feld de VVD het heft in handen hebben genomen met een voorstel, twee of misschien wel meer punten van de vennootschapsbelasting af te doen. De WD zou daarbij zeker op de steun van sommige christen democraten hebben mogen reke nen. Wat overigens in niet geringe mate de christen-democraten heeft aan gemoedigd, hun voorstel in te die nen, - is eind vorige week - de mededeling van premier Den Uyl (ADVERTENTIE) op Elseviers Groot Drankenboek Wat is precies gedistilleerd? Hoe lang bestaat de kunst van het distilleren al? Wat hebben politiek, vorstenhuizen en kloosterorden ermee te maken? Welke merken en soorten zijn er? Op deze en vele andere vragen over bereiding en historie van het gedistilleerd geeft Elseviers Groot Drankenboek het antwoord. Op overzichtelijke en plezierig leesbare wijze. Veel aan dacht natuurlijk voor onze nationale trots de jenever, de kleurrijke likeuren en de vele bittervariaties. Elseviers Groot Drankenboek: 't eerste complete standaardwerk voor kenner en liefhebber. Tevens 'n spiritueel geschenk m'et z'n 264 bladzijden en z'n prachtige foto's in kleur. Nü nog voor 32,50 bij elke boekhandel (later 39,50). Een uitgave van Elsevier zelf geweest dat het kabinet' het idee fel zou bestrijden. Het initia- tiefontwerp vloeit voort uit de be kende motie - Van Amelsfoort (KVP) waarmee de Kamer enige tijd geleden heeft uitgesproken dat een meer globale lastenverlichting voor het bedrijfsleven nodig is. Er is sinds het kabinet met zijn nota over de bestrijding van de werk loosheid heeft uitgebracht, een wat schimmige discussie gaande over de vraag of het kabinet met zijn nieu we maatregelen die motie nu wel of niet uitvoert. Den Uyl houdt staan de dat hij in feite of in de geest wel doet, maar de oppositie be strijdt dat natuurlijk. Den Uyl heeft nu vorige week zijn eigen gelijk zo sterk naar zich toegehaald dat hij daarmee de christen-demo craten op een hoop heeft gedreven. Hij bracht hen in een positie waar in het niet anders meer mogelijk was, met het wetsontwerp voor de dag te komen. Niet beroerd Of de premier het nu zo bedoeld heeft of niet (hij is slim genoeg om zo'n opzetje te bedenken), het aar dige ig in elk geval dat het kabinet over enige weken bij de behande ling van de werkgelegenheidsnota in de Kamer een situatie kan tege- moetzien die helemaal niet beroerd is. De christen-democra ten hebben immers geen reden meer, bij die gelegenheid op een verklaring van de vennootschapsbelasting aan te dringen: daar zorgen zij door mid del van hun initiatief nu zelf voor. Het kabinet hoeft dan ook geen moties te duchten waar het zich - om links niet tegen het hoofd te stoten - krampachtig onderuit moet draaien of waartegen het misschien wel 'onaanvaardbaar' moet zeggen. Het kabinet krijgt het initiatief - ontwerp natuurlijk wel op zijn bord - want het zal zeker worden aan vaard - maar dat duurt nog maan den. Het zal wel september worden voordat Tweede en Eerste Kamer en de Raad van State het züllen hebben behandeld en minister Dui senberg met. zijn collega's moet uit maken of hij het al dan niet zal ondertekenen contra -s igneren In die tijd zullen de progressieve fracties luidruchtig kunnen laten weten dat zij er niets mee te ma ken hebben, zodat zij hun vriend schap met een deel van de vakbe weging niet hoeven te verspelen. En onderwijl zal het kabinet zich genoodzaakt zien, ter bestrijding van de werkloosheid nog wat meer maatregelen te verzinnen waarin - komt tijd, komt raad, - de verla ging van de vennootschapsbelasting mogelijk pijnloos kan worden Inge voegd. Peuleschil Intussen moet worden bedacht dat de thans voorgestelde verlaging van de vennootschapsbelasting een dik ke honderd miljoen kost - een peu leschil in vergelijking met de mil jardenprogramma's die het kabinet sinds september vorig jaar - met de miljoenennota, de injectie van 3,5 miljard, de werkgelegenheidsnota - ter verbetering van de economische situatie heeft ontworpen. Het rag fijne spel dat rondom het christen democratische initiatief blijkbaar nodig te, illustreert weer eens dat we een coalitie hebben die over een peuleschil kan uitglijden. Dat is niets nieuws. Het kabinet komt met siiperplannen, maar het vindt die zelf zo tot in de details uitgewogen en gedoseerd dat er geen procentje aan kan worden veranderd. Een reden daarvan is, behalve overdreven perfectionisme, dat veranderingen ter grootte van een procentje in die projecten doorgaans automatische de onder nemingen bevoordelen en het kabi net kwetsbaar maken voor het an- ti-ondernemerssentiment van de PvdA. dat per definitie een weinig rationele achtergrond heeft. Het kabinet zelf voert natuurlijk wel een rationeel beleid, maar moet het sentiment erin verdisconteren. Dat veroorzaakt een spanning die de premier mede er toe brengt, nu eens de ondernemers uit te dagen DEN HAAG Het Tweede Kamer lid Van der Lek (PSP) heeft aan minister-president Den Uyl en de ministers De Gaay Fortman (Bin nenlandse Zaken) en Van Agt (Justitie) vragen gesteld over de rol van de politie bij onderzoek ten behoeve van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst (BVD). Hij wil weten wat de algemene principes zijn, die hieraan ten grondslag liggen. De PSP-er wil weten hoeveel politieambtenaren bij het werk van de BVD zijn be trokken, in hoeverre hun salaris voor rekening van de BVD komt, of zij hun opsporingsbevoegdheden houden enz. De heer Van der Lek heeft zijn vragen gesteld naar aanleiding van de tegengestelde berichten, die de laatste tijd de ronde doen over de taak van de politie bij werk voor de BVD. Vooral de echtgenote van de Rotterdamse hoofdinspecteur van Politie en dochter van de oud- hoofdcommissaris Staal, mevr. Kal- ma-Staal, heeft de laatste tijd nog al eens onthullende uitlatingen ge- Drs. M. J. J. van Amelsvoort Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het werken met grote torenkranen op bouwwerken e.d. kan groot gevaar opleveren, wanneer zo'n hijskraan niet deskundig wordt bediend. De regering zal daarom, mede op aandrang van het betrokken be drijfsleven, de totstandkoming van een wettelijke regeling, waardoor der gelijke kranen slechts mogen bediend door mensen, die in het bezit zijn van een zgn. 'hijsbewijs'. Dit bewijs, dat vanwege de minister van Sociale Zaken wordt uitgereikt, kan men verwerven na het volgen van een oplei ding tot gediplomeerd torenkraanbestuurder. Die opleiding wordt verzorgd door een tweetal stichtingen, t.w. de Stichting Fonds ten behoeve van de opleiding in het Bouwbedrijf en de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf, beide gevestigd in Den Haag. Minister-president Den Uyl (zoals voor het Nederlands Christe lijk Werkgeversverbond) in Nijme gen) en dan weer te vleien (zoals bij Werkspoor in Amsterdam). Heen en weer Dlit heen en weer praten wordt niet steeds overal begrepen, ook niet binnen het kabinet en zelfs niet door alle PvdA-bewindslieden. Mi nister Duisenberg heeft deze week gedebatteerd met oud-minister Langman (een debat dat de publi citeit nauwelijks haalde omdat de heren het wel ongeveer eens wa ren) en daarbij gezegd dat 'door een uitspraak hier, een mededeling daar' een verkeerd beeld is ont staan van wat het kabinet van ondernemen vindt. Ingewijden be luisteren in" die opmerking een te rechtwijzing aan het adres van Den Uyl, die wat meer dan Duisenberg gewend is, het politieke sentiment in rekening te brengen. Duisenberg heeft van anti-onder- nemersgevoelens helemaal geen last en het zal hem persoonlijk dan ook weinig moeite kosten achteraf ak koord te gaan met de kick die de christen-democraten nu voor het bedrijfsleven in petto hebben geno men. (ADVERTENTIE) tegen bevoogding voor medezeggenschap Adres - Plaats: Bedrijfstak:. In open enveloppe zonder postzegel sturen aan: C.N.V.-Antwoordnr. 1096 Utrecht Van onze weerkundige medewerker Aan de periode met vorstnachten zal dit weekeinde een einde komen. Er komt bewolking op die de nach telijke uitstraling stopt. Over het geheel gezien staat er nu een vrij zacht weertype voor de deur, sa menhangend met depressieactiviteit op de Oceaan en in zuidwest-Euro pa. De invloed ervan dringt welis waar langzaam maar toch zeker naar onze omgeving door. De Scil- ly-eïlanden meldden gisteravond al lichte regen, verder oostwaarts werd veel altostratus-bewolking (matglas) en nog verder oostwaarts cirrostratus (melksluier en cirrus (windveren) gemeld. De algemene circulatie wijzigt zich met maart op de kalender dus enigszins en de dalende barometer vermeldt dat de hogedrukzone over onze omgeving voortspruitend uit een maximum van 1027 millibaar boven Sicilië het niet zal kunnen tegengaan. Eet zal wel zondag wor den alvorens het in Nederland tot regen komt, in de eerste plaats in het zuidwesten en westen pas later in het noordoosten. Aan de zuid westkust van Noorwegen regende het gisteravond ook flink bij een harde wind uit zuid tot west: Or- land 9 millimeter. Een heerlijk zachte dag hadden Graz met 13 graden Celsius maximaal, en Dus- séldorf met 14 gr. C. In ons land was het in Vlissingen en Maastricht met 12 gr. C. veel warmer dan in Den Helder met maximaal 3. Even over naar een veel kouder gebied: Kevo in uiter ste noorden Van Finland rappor teerde gisteravond minus 11 gr. C., schijhselen voorkwamen, die tot na middernacht voortduurde (geen noorderlicht). Ook toen wist men al, dat vulkanisch stof de zo verras send fraaie heldere nachten teweeg kon brengen. Op 24 juni te Maas- eyek en 26 juni te Rotterdam wer den bijzonder duidelijke scheme- ringsstralen en -bijndels waargeno men. Iets dergelijks is het kenne lijk ook nu weer geweest met grote medewerking van de zeer droge luchtsoort. Weerrapporten van gisteren (plaats; weer; max. temp.; neerslag afgelopen 24 uur); Spitsbergen minus 19 gr. C. (maxi mum minus 15) en Hopen in noord-N oorwegen minus 24 gr. C. (maximum minus 20). Onze medewerker in Almkerk zag donderdag na zonsondergang zeer hoog in de lucht roze. roodachtige schemeringsbundels. Geen van de waarnemingsstations in ons land, België en oost-Engeland meldden toen hoge wolken. Wat het geweest kan zijn? Naar alle waarschijn lijkheid weer eens een fraai staaltje van hemélpurper (geel en rood) als gevolg van licht breking en -buiging op niveau''r tussen 15 en 25 kilometer hoogte door vulkanische stofdeeltjes. Het verschijnsel is niet nieuw: in een oud optisch verslag van het KNMI uit 1908 zagen we vermeld staan, dat op 30 juni en 1 juli van dat jaar in een groot deel van Europa opvallend rode schemeringsver- Amsterdam onbewolkt 11 0 De Bilt mist 12 0 Deelen mist 11 0 Eelde mist 11 0 Eindhoven onbewolkt 11 0 Den Helder mist 11 0.1 Luchthaven Rotterdam mist 10 0 Twente mist 10 0 Vlissingen onbewolkt 8 0 Zuid-Limburg onbewolkt 10 0 Aberdeen mist 10 0 Athene regen 8 0.4 Barcelnoa licht bewolkt 15 0 Berlijn onbewolkt 9 0 Bordeaux licht bewolkt 16 0 Brussel onbewolkt 11 0 Frankfort onbewolkt 10 0 Genève onbewolkt 8 0 Helsinki geheel bewolkt 5 0 Innabruck onbewolkt 10 0 Kopenhagen onbewolkt 7 0 Lissabon zwaar bewolkt 17 13 Locarno onbewolkt 9 0 Londen zwaar bewolkt 13 0 Luxemburg onbewolkt 0 Madrid zwaar bewolkt 13 0 Malaga geheel bewolkt 16 0 Mallorca licht bewolkt 16 München onbewolkt 6 0 HOOG WATER voor zondag 2 maart Vlissingen: 4.35-17.00; Harlngvlletslulzen: 6.33-18.53; Rotterdam: 7.32-20.06; Sche- venlngen: 5.57-18.18; IJmulden: 6.37- 18.58; Den Helder: 10.49-22.59; Harllngen: 0.39-13.12; Delfzijl. 2.42-15.15. HOOG WATER voor maandag 3 maart Vlissingen: 5.19-17.46; Harlngvlletslulzen: 7.15-19.39; Rotterdam: 8 14-20.40; Sche- venlngen: 6.40-19.03; IJmulden: 7.*'- 19.47; Den Helder: 11.14-23 26; Harllngen: 1 16-13 42; Delfzijl: 3,27-15 55. onder redactie van loessmit Het betrekken van ouders bij het onderwijs met een duur, maar veelgebruikt woord 'ouder participatie' geheten is in de mode, dus moet je op je hoede zijn. Niet zomaar ouders in de klas halen, maar kalm aan be ginnen. Eerst moeten ouders een en ander weten en daarom moet de school voor informatie zor gen: ouderavonden, kijkavonden, kijkdagen, een krantje, een stencil, en veel met elkaar pra ten. Vervolgens kun je stap voor stap vefder gaan. Hulp bij de schoolorganisatie is geen min derwaardig klusjeswerk, maar een prachtige mogelijkheid om ouders meer bij de school te betrekken. Hulp bij de .organisa tie van het onderwijs kan een volgende stap zijn. Pas in de laatste plaats komt dan assisten tie van ouders in de klas. Maar dan niet als een modieuze ver plichting voor elke school. Je moet zoiets alleen doen als je er aan toe bent en als het inder daad verantwoord en zinvol is. Tot zo ver was het allemaal dui delijk. De heer D. G. Bijl, secre taris van de Protestants Christe lijke Onderwijsvakorganisatie, heeft onlangs een soortgelijk verhaal voor deze krant geschre ven. Deze week vertelde hij het nog eens aan de paar honderd kleuterleidsters uit Eindhoven en omstreken, die een middag in hotel Cocagne vergaderden over ouderparticipatie. De zaal was eivol met leidsters van drie ver schillende zuilen. In de discussie werd dit heldere beeld toch iets vertroebeld. Me vrouw M. J. de Jonge, inspectri- ce van het kleuteronderwijs, bleek maar weinig te voelen voor ouders in de klas. Ouders mogen komen kijken en luiste ren en dan na afloop vragen stellen. Maar als zij als inspec- trice een ouder voor de klas zou zien I die onbevoegd les gaf, zou ze daar toch een stokje voor steken. De heer T. W. A. van Capelle- veen van de algemene bond van onderwijzend personeel legde haar toen een tamelijk gewoon voorbeeld voor: 'Wat vindt u dan van een school, waar een vader of moeder in de bouwhoek komt zitten en wat met de kin deren meespeelt?' Mevrouw De Jonge vond dat maar niks. Ou ders, zei ze, weten niet wanneer ze wel of niet moeten ingrijpen, daarvoor zijn ze niet opgeleid. De heer Van Capelleveen be greep daar weinig van. Zouden ouders dan zo weinig 'verstand' van spel en opvoeding hebben? Trouwens, bestaan er sinds kort geen richtlijnen van de hoofdin spectie, waarin staat dat assis tentie van ouders bij het onder wijs mits goed voorbereid en onder leiding van de leerkracht zeker tot de mogelijkheden behoort? Kennelijk is dat nog niet tot alle inspecteurs en inspectrices doorgedrongen. 'School', het maandblad voor ou ders en leerkrachten dat infor matie geeft over kleuter-, lager- en voortgezet onderwijs, gaat het wat zuiniger aan doen. Aan vankelijk was uitgeverij Zomer en Keuning van plan er mee te stoppen, maar de redactie was het daar niet mee eens en stelde een plan op om 'School' op een iets bescheidener leest voort te zetten. De uitgeverij ging ak koord en zo verschijnt vanaf 1 april 'School' op half krantefor maat. De uitvoering is eenvoudi ger, maar daar staat tegenover dat het blad nu tweemaal per maand zal verschijnen, waar door het beter kan inhaken op de actualiteit. De opzet zal verder niet veel gewijzigd worden. De redactie blijft dezelfde, de infor matie ook, zij het wat beknopter, en de prijs blijft 25,per Jaar. Het luxueuze begin van 'School' was voor een deel gebaseerd op de vliegende start van het Duit se 'Schule', waarvan in het begin meer dan 400.000 nummers aan de kiosk verkocht werden. Na het succes van de eerste maan den zakte de verkoop echter als een pudding in elkaar en 'Schu le' ging ter ziele. De redactie van 'School' hoopt het langer uit te zingen. In Düsseldorf is deze muts ge showd: niet direct een hoofd deksel voor het mooi, maar wel handig tegen water in oren, neus en ogen. Het ding is offici eel een badmuts, die zo opgebla zen kan worden dat zelfs de hoofden van mensen die norma liter maar moeilijk het hoofd boven water kunnen houden, moeiteloos blijven drijven. Met een stevig steuntje van hun vakbond in de rug hebben de stewardessen van British Air ways besloten op het vliegveld van Londen hun uniform uit te trekken. Ze dragen et wel iets anders voor in de plaats, gewone burgerkleding. Zo zullen ze zich aan de passagiers vertonen om daarmee te protesteren tegen wat zij een karig kleedgeld noe men. Sinds de fusie van BOAC en BEA krijgen ze (boven hun salaris) niet meer de 24 paar panty's per jaar en gratis schoe nen zoals ze vóór de fusie ge wend waren. Verder verstrekt British Airways zijn stewardes sen jaarlijks nog maar twee uni formblouses kosteloos; de draag sters houden vol dat ze elk jaar zeker zes nieuwe nodig hebben. Ook België heeft nu een telefo nische hulpdienst voor vrouwen, zij het dan dat de vrouwen er alleen met vragen over werk, sociale zekerheden en dergelijke zaken terecht kunnen. Het is een instelling van het Belgische ministerie van binnenlandse za ken, die de vrouwen al in janua ri beloofd is bij de opening wan het jaar van de vrouw in dat land. De vrouwenlijn is alleen voor dit jaar bedoeld, maar als er veel belangstelling voor blijkt te zijn, mag ie blijven. Het is bedroevend slecht gesteld met de Britse badmeesters, blijkt uit een rapport van het Engelse zwembaden-instituut: van de vorig jaar door de zwembaden in Engeland in dienst genomen badmeesters blijken er vijftig niet te kunnen zwemmen, vijf envijftig worden 'moreel onge schikt' genoemd en zevenen twintig zijn gewend om bezoekers te slaan, onder werktijd dronken rond te lopen of drugs te gebrui ken. Je zult maar door zo eentje gered moeten worden. In de Engelse plaats Cirencester is een peperduur openbaar toilet gebouwd, waar het erg aange naam toeven moet zijn. De af zonderingsplaats heeft niet min der dan ƒ120.000 gekost, maar het moest dan ook een heel bij zondere wezen, omdat het op het terrein van de plaatselijke kerk kwam te staan en daar kun je niet met een eenvoudig urinoir aan komen. Uiteindelijk is het toilet zo'n uitgesproken kunst stukje geworden, dat de gemeen teraad van het plaatsje zijn 'kerkelijk toilet' heeft voorgedra gen voor de jaarlijkse prijs voor Europese architectuur. 'Hoe ontdekte u, dat u beroofd was?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 5