Minder uitgegeven voor bestrijden werkloosheid Metro in Amsterdam al verouderd voor hij er is Militairen (69) tóch niet naar Suriname DE NUMISMATISCHE EERSTE DAGOMSLAG TER ERE VAN DE 500STE GEBOORTEDAG VAN MICHELANGELO Nota minister Duisenberg: Met mavo-diploma nog één jaar kans toelating tot HBO Kamerfractie PSP ernstig bezorgd over metrobouw Besluitvorming lijkt nergens naar Onze adressen Veel minder vissoorten na afsluiten van Grevelingen Tropenopleiding al achter de rug - vertrek op 't nippertje afgelast Regering in Paramaribo wil ze niet TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 BINNENLAND 3 Varï onze Haagse redactie DEN HAAG De regering is er niet in geslaagd het geld, dat zij had uitgetrokken voor de bestrij ding van de werkloosheid uit te geven. Voor de bouwnijverheid werd de afgelopen maanden 67 mil joen gulden minder uitgegeven dan aanvankelijk de bedoeling was. Verder werd in de werkgele genheidsprogramma's 584 miljoen gulden gestort in plaats van de geraamde 600 miljoen gulden. (ADVERTENTIE) Deze cijfers worden vermeld in een nota van minister Duisenberg van Financiën over de uitkomsten van de begroting 1974. Het tekort wördt nu 587 miljoen gulden lager ge raamd en komt nu uit op ruim drie DEN HAAG Mensen met een Mavo-diploma zullen nog één jaar de kans krijgen zich aan te melden voor een voorbereidend jaar hoger beroeps onderwijs. Staatssecretaris Klein heeft tot deze verlenging be sloten na een gedachtenwisseling met de Kamercommissie voor on derwijs. Zoals bekend besloot dr. Klein eerder het voorbereidend jaar HBO, met uitzondering van de ho gere zeevaartschool, per 1 augustus 1976 af te schaffen en. als voorbe reiding daarop, dit jaar al geen Mavo-mensen meer toe te laten. Nu is het opheffen van deze opleiding vóór één jaar opgeschort. miljard gulden. De uitgaven worden 905 miljoen gulden lager geraamd. Aan belastingen aldus deze nota denkt de regering 448 miljoen gul den minder te ontvangen. Volgende week behandelt de Twee de Kamer de tijdelijke verlaging van de inkomstenbelasting en de loonbelasting. Uit de memorie van antwoord op dit voorstel blijkt, dat de ministerraad zich blijft verzet ten tegen de verlaging van de ven nootschapsbelasting. Maatregelen, in het bijzonder gericht op steun aan zwakke bedrijven zullen een veel gunstiger effect hebben dan een globaal werkende verlaging van de vennootschapsbelasting. Minister Duisenberg noemt al§ lichtpunt in deze memorie van ant£ woord, dat in West-Duitsland, waarheen een derde gedeelte van de invoer van Nederland heengaat, in de tweede helft van dit jaar een opleving wordt verwacht. Verder zullen dan de door de regering genomen stimuleringsmaatregelen effect gaan sorteren. Dit zal bijdra gen tot een herstel van de econo mische activiteit, aldus minister Duisenberg. Van een vesslaggever DEN HAAG DE FSP-fractie in de Tweede Kamer heeft gisteren in een open brief aan de gemeente raad van Amsterdam haar ernstige bezorgdheid kenbaar gèmaakt wat betreft de aanvang van de metro werkzaamheden. Op de raad is een dringend beroep gedaan de beslis sing alsnog in heroverweging te nemen. 'Het lijkt ons dwaas, kortzichtig en in feite zelfs ondemocratisch een beslissing met een zo twijfelachtige achtergrond tot elke prijs te willen doorzetten', aldus de kamerleden Van der Lek én Van der Spek in hun open brief. Zij menen dat de beslissing inzake de metrobouw niet meer gedragen wordt door de meerderheid van de bevolking van de hoofdstad. door prof. mr. K. Vonk De redactie van deze krant heeft er in haar commentaar van 22 februari over de Amsterdamse me tro op gewezen, dat de democratische besluitvorming in gevaar is. Terecht. De zaak is echter ernstiger dan uit dit commentaar naar voren komt. De ernst van de zaak moet bo vendien in aanmerking genomen worden bij de beoordeling van het optreden van de Nieuwmarkt- groep. In het rumoer van de laatste, dagen is, voor zover ik heb kunnen waar nemen, een in dit verband uiterst bedenkelijk bericht op de achter grond gebleven, nl. dat volgens het Gemeentelijk Bureau van Statistiek de Amsterdamse bevolking binnen afzienbare tijd zal teruglopen tot 589.000 inwoners. Dit is gewoon de nekslag voor wat er eventueel aan argumenten ten gunste van de me tro mocht bestaan. In reacties op redactionele uitlatin gen in Het Parool en NRC/Han- delsblad wees ik er reeds op, dat er een algemene tendens is te bespeu ren in bescheiden agglomeraties tot lichtere verkeersstelsels dan een ondergrondse over te gaan. Daarbij komt het minimum van twee mil joen inwoners voor een metro-aan leg naar voren. Een Amerikaans collega met grote ervaring wees mij daar al in 1968 op. Het Amsterdamse plan sprak mij aan, maar wel werden toen in een onder mijn verantwoordelijkheid uitgebracht rapport een aantal vra gen gesteld. Daarop is niet inge gaan en dat heeft me aan het denken gezet. Volgens het bestuurs- bpekje had duidelijk moeten wor den uiteengezet welke functies in de stad werden nagestreefd (en op welke plaats), in welke omvang men vervoerstromen verwachtte en in welke richting, op Welke alterna tieve kosten de verschillende oplos singen moesten worden geschat, zo-, wel van aanleg als van exploitatie, en hoe dit in het financiële kader van rijk en gemeente past. Inmiddels zijn we een aantal jaren verder. De Bijlmer is voor een deel gebouwd, de metrostations komen bepaald niet gunstig te liggen, de ontstane verkeersstromen wijzen niet naar het Centraal Station en HOOFDKANTOOR: Nieuwe Zijds Voorburgwal 276-280, Amsterdam. Tel. 020-220383. Postbus 859. ROTTERDAM: Westblaak 9-11, Rotter dam. Tel. 010-115588. Postbus 948. DEN HAAG: Parkstraat 22, Den Haag. Tel. 070-469445. Postbus 101. LEIDEN: Steenstraat 37, Leiden. Tel. 071-31441. Postbus 76. DORDRECHT: Scheffersplein 1, Dor drecht. Tel. 078-33370. Postbus 118. GRONINGEN: Nieuwe Ebbingestr. 25. Groningen. Tel. 050-125307. Postbus 181. ZWOLLE: Melkmarkt 56, Zwolle. Tel. 05200-17030. Postbus 3. waarom zouden ze. De eerste wat verantwoorde analyse moet nog ge publiceerd worden. Een metro be hoort vopr een stad als Amsterdam tot de verouderde concepties. En zelfs als men wil afbouwen, dan had men een schatting mogen te gemoet zien, waarbij het tot dusver bestede bedrag aan investeringen op nul zou kunnen worden gesteld, maar waarbij wel vergelijkingen hadden moeten worden gemaakt tussen afbouw tot Waterlooplein enerzijds en de twee tracé-moge lijkheden richting Centraal Station anderzijds, onder mededeling van welk grondgebruik men in de stad zal toestaan of aanmoedigen. Minder inwoners Tot overmaat van ramp komt nu dat cijfer van 589.000 inwoners. De metro is ontworpen in de tijd dat het inwonersaantal van Nederland op 20 miljoen werd gesteld en dat Amsterdam, tóen boven de 800.000 inwoners, navenant zou toenemen. Nu daalt zelfs Amstelveen. Men moet bedenken dat vermindering van inwoneraantal tot een verhou dingsgewijs sterker teruglopend aantal passagiers zal leiden. Het miljoenen-deficit op de metro-ex ploitatie neemt daardoor nog toe. Wie geen vreemdeling in het Haag se Jeruzalem is, weet. dat de uitke ringen van het rijk toch in de toekomst in het totale pakket rijks bijdragen aan Amsterdam zullen meetellen. Slechts wanneer men tot hoge bedrijfsgebouwen langs de metrolijn zou overgaan, zou men de omzet van de metro kunnen opvoe ren, maar dan treden onvermijde lijk hoge piekuur-belastingen op met de daaraan verbonden kostpn. De vraag is bovendien óf dit zóu kunnen en ook kan men zo'n ont wikkeling niet bevorderen, zonder het hele 'gewest Amsterdam' te be zien. uitgesproken, waar men maar een gok maakt en hoe groot die gok is. Fraaier gezegd: binnen welke mar ges passagiersstromen, inkomsten en deficitdekkingën liggen en op welke concreet omschreven veron derstellingen zij berusten. De situatie is levensgevaarlijk. In oktober 1974 bood de Stichting Am sterdam City een studie aan: 'Am sterdam denk om je hart'. Die stu die heeft zwakke kanten, maar te recht wijst het op de noodzaak van een plan, dat meer is dan een circulatieplan. In plaats van één plan verdient een duidelijke voort durende systematische aanpak met openbaarheid van doelstellingen en beraamde middelen de voorkeur. De situatie is zo ernstig, dat zelfs nu nader beraad verre de voorkeur verdient boven doortrekking. Intuï tief zeg ik: afipaken tot het Water looplein. Het Amsterdamse hart is stellig aan een pace-maker toe maar snel toegepast en meer ver fijnd dan die CS-verbinding van niets naar nergens. Actiegroepen Een gok Dat zijn toch wel allemaal dingen, die in het openbaar behoorlijk mo gen worden toegelicht. Ook een stadsbestuur kan niet alles weten. Daarom moet wel duidelijk worden En nu de Nieuwmarktgroep. Daar is intelligent gestudeerd. Ik heb een bijeenkomst ervan meegemaakt, en de sfeer van frustratie geproefd, omdat de groep eenvoudig met haar argumenten niet de kans kreeg. In Het Paroal schreef ik daarna, dat ik het opheffen van deze frus tratie nog belangrijker achtte dan het hele metro-vraagstuk. De feiten geven me nu gelijk. De besluitne ming in een belegerd en door de politie verdedigd stadhuis moest een ieder beletten om hier van democratische besluitvorming te spreken. Te meer. wanneer een be volkingsgroep Is terzijde gewalst en de besluitvorming in nauwkeurig heid en openheid bepaald is tekort geschoten. Het element van structureel geweld ontbreekt niet. Het is allemaal overigens zo menselijk: een stout moedig technisch plan, wie zou er zijn hart niet aan verpanden, die er eenmaal door is gepakt? En een Nieuwmarktbuurt, niet de minste ónder de Amsterdamse groepen, be dreigd en geschonden. En daarom- BELANGRIJKE AANKONDIGING VOOR VERZAMELAARS De eerste ItaliaanseNumismatische EersteDagomslag Officieel met de hand afgestempeld-op de 500ste geboortedag van Michelangelo in :ijn geboorteplaats Caprese. in Italië. De intekentermijn sluit op 5 maart 1975 te middernacht, de vooravond van de dag waarop Michelangelo 500 jaar geleden werd geboren. BUSTA MEDAGLISTICA PRIMO GIORNO 500 ANNIVERSARIO DELLA NASCITA Dl MICHELANGELO Op-donderdag 6 maart 1975 maakt de wereld zich op om hulde te betui gen aan een geniale kunstenaar, wiens onvergelijkelijke werk overal in ere wordt gehouden als een onvervangbaar en veelbetekenend deel van ons kultureel erfgoed. Want op die dag zal het precies 500 jaren geleden zijn dat Michelan- gelo Buonarroti werd geboren. Beeldhouwer. Schilder. Architekt. Dich ter. Hèt genie van de Renaissance. Vijf eeuwen na zijn geboorte drukken zijn onnavolgbare meester werken, zijn Piëta, zijn David, zijn Mozes en zijn fresco's in de Sixtijnse Kapel, nog steeds met onverminderde kracht de verlangens en idealen van de mens uit. Met recht blijven alle mensen in welk land ook, dié door grootsheid worden geïnspireerd, Michelangelo zien als één van de universeelste kunstenaars die ooit heeft geleefd. - Om de 500ste geboortedag van deze verheven kunstenaar; teeren,, - geven de Italiaanse Posterijen drie herdenkings-postzegéls uit. Als spe ciale service aan verzamelaars zal bovendien een beperkt aantal Numis matische jSer^te.Dagomslagen, worden uitgegeven in Caprese, Italië, de geboorteplaats Van Michelangelo. Deze omslag komhineert.eei) sterling zilveren proof-penning met de postzegels van de Italiaanse,Posterije.n én zal officieer worden afgestempeld op 6 maart 1975, de eerste dag van uitgifte en de 500ste geboortedag van Michelangelo. Elke "Numismatische Eerste Dagomslag ter gelegenheid van de 500ste geboortedag van Michelangelo" is aan de achterkant voorzien van een bijbehorend Certifikaat van Echtheid, getekend door Cav. Uff. Amedeo Andreani, de burgemeester van Caprese, die ook voorzitter is van het Michelangelo Comité. Elke omslag wordt verpakt in een fraai cachet en kost 65,-. "De Numismatische Eerste Dagonislag ter gelegenheid van de 500ste geboortedag van Michelangelo" is alleen door voorintekening verkrijg baar. Iedere intekenaar kan slechts één omslag bestellen. Aldus blijft de totale uitgifte beperkt tot het aantal intekencoupons dat vóór de slui tingstermijn binnenkomt, dus uiterlijk door de post afgestempeld op 5 maart 1975-, vóór middernacht, de vooravond van de eerste dag van uitgifte. Enveloppen met coupons die na deze dag zijn afgestempeld, moeten helaas worden afgewezen "De Numismatische Eerste Dagomslag ter gelegenheid van de 500ste geboortedag van Michelangelo" is een blijvende herinnering aan de dag, waprpp^origë moderne Wereld éer bewees aan Het Genie van de Renais sance. Deze'oróslag is in elk opzicht een belangrijk verzamelobjekt. Daar is allereerst de geheel eigen waarde die een in beperkte oplage geslagen sterling zilveren proof-penning nu eenmaal bezit. Dan is er het speciale karakter van de postzegels, uitgegeven door de Italiaanse Pos- terijén; verder de zeldzaamheid van de eerste dag afstempeling door het posfkantoür in het geboortedorp van Mjchelangelo, op de dag dat hij 500 jaren_gele<leri werd geboren. En tot slot ontleent deze omslag nog i een bizondere betekenis-aan het feit, dat het hier om de eerste Numis matische Eerste Dagomslag gaat die ooit in Italië is uitgegeven. HINSCHRIJVINGSCOUPON VOOR:: 1 DE NUMISMATISCHE EERSTE DAGOMSLAG TER ERE VAN DE 500STE GEBOORTEDAG VAN MICHELANGELO Alleen geldig indien uiterlijk 5 maart vóór 12 uur middernacht door de post afgestempeld. Certificate di Autenticita ',Jy Stuur mij een exemplaar,van de "Numismatische Eerste Daftomslag ter gelegenheid van de .ïlKIste geboortedag van Mic'hëlangelo", bestaande uit een sterling, zilveren proof-penning met eèn diameter van :19 mm, in een Her- denkingsenvelop met' de drie herdenkings|>ostzegelS van du Italiaanse Ifosterijen, officieel afgestempeld op' de eerste dug van uitgifte in Caprese. Italië. De omslag'ep bijbehorende historische dokumeniatie worden rrtij toegezonden iii een aantrekkelijk cachet. Ik behoef niet direkt te betalen, maar krijg van u een rekening van H5.- wanneer mijn oiiislag,klaar Hgt voor verzending. Handtekening Duidelijk sc/irijvei n Hoklètter»S.litf>. Deze coupon in gesloten envelop zenden aan: Franklin Mint Nederland BV, Antwoordnummer 7816, Am sterdam. Een postzegel hoeft u dan niet te plakken Iedere intekenaar kan slechts één omslag bestellen. D Kruftïlftl Mint Nederland DV/Handelsreg. nr 1 imii-r: 1 omslag per intckei LKJ heen milieugevoeligen, terecht ge voelig, maar in bepaalde opzichten te utopistisch naar mijn smaak. Onze wereld gaat naar de acht miljard inwoners en dat vereist een de wereld omspannend voorzie ningspatroon op grote schaal. Laat nu de menselijke weg bewan deld worden. Bouw de metro tot het Waterlooplein, haal de Neder landse Spoorwegen erin, bouw de Schiphollijn tot de zuidelijke rand van het centrum, bouw de ring- spoor, tref voorzieningen ln de bin nenstad. Er is werk te over. En denk eerst na over een metro-net. Een grief Tegenover het CDA heb ik een grief. Het wegblijven van de CDA- fractie bij de eerste stemming in de gemeenteraad was een verzaken van de overheidsfunctie bij een erg belangrijke beleidszaak. Bij de tweede stemming had ze moeten weten en bedenken, dat het beter is eerst een woestijn in gestuurd schaap, de Nieuwmarktgroep, terug te halen. Daarna komen de negen ennegentig andere. Een CDA, die haar grondslag uit het oog verliest, verdient te worden weggevaagd. Gezag en orde moet er zijn. Onze ingewikkelde samenleving vereist veel overheidsvoorzieningen. Slechts bij helderheid van over heidsbeleid en het goed opvangen van menselijke reacties kunnen we een dictatuur vermijden. De metro affaire is een stormsein. Prof. mr. K. Vonk is hoogleraar in de economie van het verkeer en het vervoer aan de Universiteit van Amsterdam. Van een verslaggever YERSEKE Na de afsluiting van de Grevelingen (in 1971) is het aantal vissoorten er st^erk teruggelopen. Vóór de afsluiting waren er 32 vissoorten, in 1973 waren dat er 23 en vorig jaar werden er nog maar achttien gevonden. Daarvoor in de plaats zijn grote hoeveel heden schol teruggekomen. Dé plantegroei op de schorren langs Het Keeten, de Krammer en Het Volkerak, heeft na vijf jaar een gestabiliseerde toestand bereikt. Dit blijkt uit waarnemingen van het Delta-instituut voor hydroblologisch onderzoek. (ADVERTENTIE) •n METZLER- bril: ieders oogmerk! Van een verslaggever AMSTERDAM De Nederlandse militairen die volgende week donderdag naar Suriname zouden gaan om de troepenmacht daar aan te vullen, blijven thuis. De Surinaamse regering heeft Nederland laten wfeten dat zij géén prijs stelt op nieuwe recruten uit Nederland, omdat daramee vertraging zou optreden in de opbouw van de Surinaamse krijgsmacht. Het gaat om 59 dienstplich tigesoldaten en tien onderof ficieren, die hun bijna acht weken durende tropenoplei ding in de Isabellakazerne in Den Bosch reeds hebben voltooid. De Surinaamse regering heeft in januari al tegen staatssecretaris Van Lent (die toen in Suriname op bezoek was) gezegd dat het niet meer nodig was de twee geplande groepen militairen te sturen. Minister Vredeling heeft de Surinaamse rege ring inmiddels laten weten dat hij daarmee akkoord gaat. De Algemene Vereniging van Dienstplichtige Militai ren meent dat de 69 militai ren, die donderdag hadden zullen vertrekken, het slacht offer dreigen te wordèn van Suriname's streven naar onafhankelijkheid. De groep heeft een bijzonder zware opleiding achter de rug (35 procent is daarbij afgeval- jen) en vormt nu zo'n hech te eenheid dat ze voor ande re dan tropendienst onge schikt is geworden, aldus de AVNM. Velen hebben hun huis- en kamerhuren al op gezegd, auto's vèrkocht en kleren gekocht. Een woordvoerder van de legervoorlichtingsdjenst zei dat alle militairen een nor male infanterieopleiding ge- had hebben en dus elders geplaatst kunnen worden. Defensie heeft als alterna tief voorgesteld plaatsing bij de bewakingscompagnieën van Van Heutz. De AVNM vindt deze plaatsing echter onuitvoerbaar. Volgens de vereniging zijn er maar twee mogelijkheden: voor ieder van de militairen wordt de- plaatsing nauw keurig bekeken of en dat 1 vindt de AVNM het meest voor de hand liggend de hele groep zwaait na het 'Inschepingsverlof' af als buitengewoon dienstplichti ge. Volgens de woordvoerder van de legervoorlichtings- dienst bestaat er een moge lijkheid dat de militairen voor een vergoeding in aan merking komen: 'Ingediende claims zullen alle aandacht hebben en serieus bekeken worden'. De ANVM vindt daarover dat vooral de com pensatie voor inkomstender ving bekeken zal worden. De betrokken militairen zijn inmiddels door een woord voerder van Defensie op de hoogte gesteld van het niet- doorgaan van hun 'missie' naar Suriname. De nu in Suriname gelegerde militai ren zullen normaal hun diensttijd daar vervullen; zij keren in november naar ons land terug. De 'lichting' van 69 militai ren die reeds uitgekozen was om later ln dit jaar naar Suriname te vertrekken, moest nog aan haar tropen- opleiding beginnen. Voor deze 69 zijn de consequen ties dus veel geringer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 3