Rechten consument bij faillissement bedrijf zijn maar zeer minimaal Bestekindustrie moet noodgedwongen saneren Bezig bedrijf Koolrabi in opmars Zuivelhandel wil boter 'uitspitten' J aarver slaggevin g voldoet maar net Wees voorzichtig met vooruitbetalen 'Loonstijgingen grotendeels Rapport over problemen bij Gero Aanzienlijke steun overheid is nodig Faillissement Betere kansen Salarisverhoging te laag, zegt bond Vermelde feiten eigenlijk onvoldoende investeringen' AVEBE: meer eetbaars uit aardappelmeel NEW YORK VAST Markt en visserijberichten TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 FINANCIëN,ECONOMIE PS29/RH33 Van een onzer verslaggevers RIJSWIJK De rechten van de koper, die al heeft betaald voor bestelde maar nog te leveren spulletjes, zijn bij faillissement van een bedrijf of een winkel minimaal. Er is geen instantie, die de koper in zo'n geval zijn geld te ruggeeft of ervoor zorgt, dat het bestelde alsnog wordt afgeleverd. Hiervoor waarschuwt Konsumenten Kontakt, erop wijzend, dat de el lendige gevolgen van bedrijfsslui ting voor de arbeider genoegzaam bekend zijn, maar dat over de ge volgen van faillissement voor de consument zelden of nooit wordt gerept. Konsumenten Kontakt blijkt de af gelopen maanden steeds meer ge confronteerd te worden met dit soort consumentenproblemen. 'Pro blemen, waaraan weinig of niets kan worden gedaan en die ook niet zo eenvoudig te voorkomen zijn'. In de faillissementswet staat name lijk niet, dat de consument, als het met een bedrijf mis gaat, ook maar enige voorkeursbehandeling krijgt. Daarom wordt het advies gegeven met vooruitbetalen uitermate voor zichtig te zijn. Wie zich door een meestal zeer kleine korting heeft laten verleiden vooruit te be talen, kan bij een faillissement vrijwel zeker naar zijn geld fluiten, zo wordt hieraan toegevoegd. Koek delen Zodra een faillissement door de rechter is uitgesproken, vallen alle goederen die eigendom waren van degene die failliet is verklaard, in de boedel. Er komt een curator, die meestal tot de slotsom komt dat er meer schulden zijn dan baten. Dat wil zeggen, dat er meer te betalen is dan er aan geld is. Bij het verdelen van die 'koek' of wat er van over is gebleven komen eerst de zogenaamde be voorrechte schuldeisers aan de beurt. De fiscus is vaak één van de belangrijkste preferente schuldei sers. Daarnaast zijn het, naast ach terstallige belastingen, achterstalli ge lonen, pensioenen en sociale lasten, alsmede het honorarium van de curator. Zijn die betalingen gedaan, dan is de pot meestal leeg of nagenoeg op. Is er nog wat geld over, dan krijgen de overige schuldeisers (die de cu rator hebben laten weten dit of dat bedrag vooruitbetaald of tegoed te hebben) een bepaald percentage van wat ze te vorderen hebben. Onder deze groep van schuldeisers vallen óók de kopers die betaald hebben voor goederen, die nog niet zijn ontvangen. Deze situatie brengt Konsumenten Kontakt tot de slotsom dat, ook al staan er voor kopers In het alge meen minder grote belangen op het spel dan bijvoorbeeld voor werkne mers, de regelingen volgens de hui dige faillissementswet op zijn zachtst gezegd, zeer onbevredigend zijn. Beter wachten Aangezien het er niet naar uit ziet, dat de faillissementswet ten gunste van de (kleine) kopers zal worden veranderd, is voorzichtigheid gebo den bij vooruitbetaling. Daarom wordt aangeraden 'in principe al tijd maar beter te wachten met betalen, tot het gekochte inderdaad is geleverd'. Het eigendom gaat pas over bij levering en niet bij betaling. Wat dat wil zeggen, wordt duidelijk ge maakt aan de hand van een drietal voorbeelden. Het eerste is dat van de familie V., die een wandcombinatie van een kleine duizend gulden kocht, op 2 oktober na ontvangst van de nota de rekening minus twee procent (bijna twintig gulden) korting be taalde, maar eind oktober van de curator vernam dat de zaak al op 10 október failliet was verklaard. De familie V. werd voorts doodleuk meegedeeld dat op die en die da tum de goederen van de firma X tegen 'gereduceerde prijzen' te koop zouden zijn Zoiets dergelijks overkwam me vrouw B. Die kreeg op 19 september de rekening van driehonderd gul den voor bestelde goederen. Ook zij liet zich door de twee procent kor ting (zes hele guldens) verleiden en betaalde op 25 september. Op 24 oktober kreeg zij echter een briefje, waarin de curator liet weten dat het bedrijf failliet was verklaard, de bestelde order niet meer kon worden uitgevoerd en evenmin tot terugbetaling van het vooruitbe taalde bedrag kon worden overge gaan. Mevrouw B. was genoteerd op de lijst van voorlopig erkende schuldei sers, met de ontmoedigende mede deling daarbij, dat de vooruitzich ten op betaling zeer gering waren, 'daar de schulden van de preferente schuldeisers, naar het zich thans laat aanzien, groter zullen zijn dan de eventueel te verkrijgen baten'. Ook zij werd verwezen naar specia le uitverkoopdagen. Iets beter Dan kwam de heer H. er iets beter af. Die kreeg zijn complete keuken voor 4.600 gulden, waar hij tien procent op vooruit had moeten be talen, op 21 november thuis. De 'aflevering was echter niet in orde en daarom betaalde de heer H. de resterende 4.140 gulden nog niet. Vijf dagen later kwam er een tele foontje van de firma, die contant geld wilde zien en geen betaling via de bank. (Achteraf bleek dat de bankrekening 'geblokkeerd' was wegens het aanstaande faillisse ment van het bedrijf). Toen de firma de deuren inmiddels had moeten sluiten en daarmee ge deeltelijk in gebreke bleef liet hij de keuken door een ander in orde maken, wat hem 440 gulden kostte. Konsumenten Kontakt adviseerde de heer H. in elk geval niet te betalen voordat bericht van de cu rator over het faillissement binnen is gekomen. Als men betaalt terwijl de goederen niet in orde zijn en de firma failliet is, verspeelt men ie dere kans op teruggaaf van de koop som, omruiling of reparatie. De heer H. werd voorts meegedeeld, dat hij kon volstaan met betaling van 3.700 gulden (de verschuldigde 4.140 gulden onder aftrek van de 440 gulden reparatiekosten) aan de bank. Meer in het algemeen merkt Kon sumenten Kontakt nog op, dat je als. koper een bedrijf, dat op de rand van een faillissement staat, niets kunt maken. Zelfs niet als je zou kunnen bewijzen, dat de leve rancier van zijn komende (mogelij ke) faillissement op de hoogte was. DEN HAAG Nederland heeft de grootste oppervlakte aan kas sen ter wereld. Jaarlijks worden er miljoenen kilo's tomaten, kpm- kommers en kropsla geoogst. Niet voor niets worden deze produk- ten 'de grote drie' van de Nederlandse tuinbouw genoemd. De laatste jaren is er echter een groeiende belangstelling voor de teelt van andere kasprodukten. Paprika en aubergines zijn hiervan goede voorbeelden. knolvormige verdikking aan de stengel. De knol wordt gegeten, maar ook het blad kan bij de berei ding worden gebruik,. Maart, aprih en mei zijn de maanden, waarin de belangrijkste aanvoeren van kas- koolrabi plaatsvinden. Koolrabi be vat veel vitaminen en mineralen. De smaak is zacht en lijkt wel iets op die van bloemkool. Voor de Van een onzer verslaggevers DEN HAAG, ZEIST De directies van de bestekfabrieken Sola, Van Kempen en Begeer, Nieuwpoort en van (de sterk ingekrom pen) Gero staan positief tegenover samenwerking. Er zal echter een aanzienlijke overheidssteun nodig zijn om de Nederlandse be stekindustrie weer gezond te maken. Dit blijkt uit het rapport van de heren H. Oosterhuis en B. Roolvink over de problemen bij Gero in Zeist, dat zij gisteren hebben aan geboden aan de ministers Boersma (Sociale Zaken) en Lubbers (Eco nomische Zaken). Over het bedrag van de benodigde overheidshulp konden beide heren nog niets zeggen. Wel zeiden zij duidelijk, dat de bestekindustrie in ons land In korte tijd gesaneerd en gerationaliseerd moet worden en dat, als dit niet zou gebeuren, de hele bedrijfstak binnen een paar jaar het veld zal moeten ruimen voor de importen uit het Verre Oosten. In het rapport worden alle bestek- fabrieken geadviseerd, in een perio de van een tot twee jaar him admi nistratie en verkoop in Zeist (bij Gero) te laten bundelen. Daarom dient ook het verkoop- en distribu tiecentrum van Gero Ln Zeist te blijven. Volgens het rapport zou de financië- Bankdisconto in Zwitserland lager ZURICH Het Zwitsers bankdis conto wordt maandag met een half procent verlaagd tot 5% procent. Reden is de wens met de rentevoet in de pas te blijven met het bui tenland. Lening van BNG tegen 99 procent DEN HAAG De uitgiftekoers van de 8% procent 25-jarige obligatie lening Bank voor Nederlandsche Gemeenten is vastgesteld op 99 procent. De inschrijving op deze lening staat open op 4 maart. Hypotheekrente lager AMSTERDAM De Spaarbank voor de Stad Amsterdam, waartoe ook de Stichtse Bondsspaarbank, de Nutsspaarbank voor de Zaanstreek en de Bondsspaarbank Hoorn beho ren, heeft de hypotheekrente met een half procent verlaagd. Op hypotheken tot 70 procent van de taxatiewaarde en met gemeentega rantie wordt de rente 9V2 (was 10) procent. Hypotheken tot 90 procent van de getaxeerde waarde en zon der gemeentegarantie komen op 9% (was 10y4) procent. Voor het deel boven die 90 procent moet nu 10 V-i procent worden betaald tegen 10% procent. Aan de andere kant wordt de rente op termijnrekening van 4 jaar per 16 maart van 8% op 8 procent gebracht. De afgifteprijs voor 'voor- deeibiljetten' gaat eveneens om hoog. Hogere uitkering bij Jean Heybroek BILTHOVEN Vooruitlopende op het jaarverslag laat Jean Heybroek weten dat het resultaat, na de ge wenste afschrijvingen en reserve ringen, een uitkering rechtvaardigt van 7la procent. Vorig jaar was het dividend 3 procent. Ie situatie van Gero op zich, een faillissementsaanvraag rechtvaardi gen. Daarvan is echter afgezien, vooral omdat dan het gevaar dreig de dat de fabriek van Gero in Nieuw-Weerdinge (Drente) zou moeten sluiten. In Drente is de arbeidsmarkt nog veel kritieker dan in Utrecht, terwijl de situatie van dit moderne bedrijf veel gunstiger is. Een punt daarbij is nog, dat er een ernstige 'marktverstoring' zou ont staan, als door een faillissement een grote hoeveelheid bestek in één keer op de markt zou komen. Hier door zou de werkgelegenheid in de overige bedrijven ernstig in gevaar komen. Overigens zal de voorgestelde ratio nalisering, zo bleek, onvermijdelijk tot gevolg hebben, dat in de naaste toekomst meer personeel in de be stekindustrie (waarin thans zo'n dertienhonderd mensen hun brood verdienen) zal moeten afvloeien. Bij Gero in Zeist moeten, zoals bekend, 250 werknemers weg. Voor deze werknemers wordt ln een soci aal plan een 'vertrekpremie' voor gesteld, die, naar gelang de leeftijd, varieert tussen de 2.00 en 5.200 gulden. Het (familie)bedrijf Sola, dat na een aanvankelijk aanbod Geró te willen overnemen, dit alsnog wei gerde, wil misschien dat toch nog doen. De heer Roolvink liet door schemeren, dat een voortbestaan van een ingekrompen Gero een be tere onderhandelingspositie kan be tekenen voor Sola. 'Wij houden de deur voor nieuwe onderhandelingen dan ook open', zo voegde hij hier aan toe. De Industriebond CNV meent in tussen dat in Nederland én in Eu ropees verband maatregelen moe ten worden getroffen, om een eind te maken aan de importen uit lan den met lage lonen. Bovendien wordt het, gezien de huidige stand van zaken, noodzakelijk geacht, op korte termijn een branche-gericht onderzoek tot stand te brengen om Gero in een samen werkingsverband te brengén bij voorkeur in een stichting. Zo'n stichting zou de bestaande aktivi- teiten moeten handhaven en de werknemers in dienst houden, om ze naar ander werk te kunnen begeleiden. De Industriebond NKV acht de ad viezen 'in het rapport Oosterhuis- Roolvink een 'unieke kans' om een brede basis te leggen teneinde de bedrijfstak nieuwe levensvatbaar-r heid te geven. GOUD EN ZILVER AMSTERDAM Goud 13.570-13.970 (13.630-14.030) per kg. Zilver 324-351.50 (328-355.50) per kg. Niet laten afschepen AMSTERDAM De bedrijfsgroep Geld- en Effectenhandel van de Christelijke Bedrijfsbond HBV heeft het cao-akkoord voor het bankbe drijf niet geaccepteerd. De mening is, dat bij de stijgende winsten in het bankbedrijf, diegenen die mee werken om dit resultaat te berei ken, niet met 1,7 procent meer salaris en 0,2 procent extra vakan tietoeslag kunnen worden afge scheept. ,Men handhaaft daarom de 'beschei den vraag' van 2 procent salaris verhoging alsmede een half procent meer vakantietoeslag. Voorts wordt nog geëist dat verkorting van de arbeidstijd voor oudere werknemers niet in mindering wordt gebracht op het salaris. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers UTRECHT Steeds meer zui velhandelaren willen dat de ver koop van boter uit het vat (het 'uitspitten'), dat al ruim- twintig jaar is verboden, weer mogelijk wordt gemaakt. Dit blijkt uit een onderzoek, waaruit ook nog naar voren komt, dat vooral in speciaalza- i ken de belangstelling voor dit uitspitten groot ls. De zuivelhandelaren zieii in het uitspitten als voordelen, dat de klant élke gewepste hoeveelheid kan nemen, dat uitgespitte boter verser is en dat de consument 'oude verkoopgewoonten' waar deert. Dit zal, zo wordt verwacht, uiteindelijk tot een hoger boter - verbruik leiden. Op grond hiervan ls het be drijf sschap Detailhandel ln Melk en Melk- en Zuivelprodukten gevraagd er bij het Produkt- schap voor Zuivel op aan te dringen, het uitspitten weer toe te staan. Sinds 1952 Is het alleen toegestaan verpakte boter aan de consument te verkopen (op grond van marktordening en hygiëne). In 1958 werd een ver zoek om het verbod op te heffen, afgewezen. hulsvrouw heeft het Centraal Bu reau vo or de Tuinbouwveilingen een receptenfoldertje ontwikkeld, dat op aanvraag (Javastraat 80. Den Haag) verkrijgbaar is. Speciaal in de provincie Limburg vinden ontwikkelingen plaats in een geheel andere richting. Hier is men begonnen met de teelt van voor Nederland nieuwe produkten, zoals koolrabi en rettich. De teelt van rettich bevindt zich nog in een experimenteel stadium, maar de i hoeveelheden koolrabi die worden geoogst nemen voortdurend toe. In 1972 bedroeg de aanvoer 2,7 miljoen stuks. In 1973 4,7 miljoen en in 1974 6 miljoen. In het lopen de seizoen verwacht men een ver- dubbeling ten opzichte van 1974. tlPQTPTflTTIPTI VAIYl* Het grootste gedeelte hiervan gaat AJv/O 1/VI. II Al IV Al t \J\JX nog naar West-Duitsland, maar ook in Nederland heeft men deze groente inmiddels ontdekt. Koolrabi is een koolsoort met een Van een onzer verslaggeevrs UTRECHT De meeste grote Nederlandse ter beurze genoteerde ondernemingen voldoen in hun jaarverslag 'niet onbevredigend' aan de voorschriften, die de in 1970 in werking getreden wet op de jaarrekening geeft. Veel verder dan de voorschriften gaan de meeste bedrijven echter niet en prof. dr. R. Slot, hoogleraar in de bedrijfseconomie aan de Utrechtse universiteit zou ze in lagere schooltermen dan ook niet meer dan een zesje willen geven voor hun verslag. DEN HAAG De loonsverhogin gen zouden grotendeels voor inves teringen moeten worden bestemd en moeten worden gegeven in de vorm van investeringsloon. De heer W. H. J. Reynaerts, buitengewoon lector in de sociologie van de ar beid en het bedrijfsleven aan de katholieke hogeschool te Tilburg, adjunct-directeur van het weten schappelijk bureau van het NKV en lid van de SER, zegt' dit in het proefschrift, waarop hij, is gepro moveerd tot doctor in de economi sche wetenschappen. Het verdient aanbeveling, aldus de heer Reynaerts, het investerings loon als onderdeel van de arbeids voorwaarden in te passen in een centraal akkoord. Bij een voldoende graad van overeenstemming tussen dè partijen kunne^i de fouten van het verleden worden hersteld door in de komende jaren de loonsver hoging grotendeels voor investerin-" gen te bestemmen. Daardoor kan de werkgelegenheid verbeteren, terwijl op deze wijze minder krachtige impulsen aan de inflatie worden gegeven. Als con sequentie hiervan ligt het in de rede om de werknemers qua eigen dom en zeggenschap binnen te lei den in het domein van kapitaalgoe derenvoorraad, aldus de promoven dus. Prof. Slot maakte deel uit van een team, dat een rapport samenstelde onder de titel: '50 jaarverslagen; gewogen en te licht bevonden?' Volgens het rapport is de centrale gedachte van de wet op de jaarre kening, dat de jaarrekening inzicht moet bieden in de rentabiliteit (winstgevendheid), de liquiditeit (vermogen om direct opeisbare schulden te betalen) en de solvabi liteit (vermogen om iedere schuld, kort of lang) te voldoen. Er is echter een merkwaardige oneffen heid. Deeisen in de wet op de jaarrekening zijn zo bescheiden, dat een onderneming, die niets meer wenst te publiceren dan de wet eist onvoldoende inzicht geeft in die rentabiliteit, liquiditeit en solvabiliteit. De rapporteurs hebben dan ook wensen op het gebied van de verslaggeving, wensen, die ver beteringen kunnen bewerkstellin gen zonder dat de bedrijven door al te veel openheid geschaad worden. Te kort geschoten De multinational Akzo en het bouwconcern Stevin komen in het onderzoek als beste naar voren. Vier ondernemingen (ACF, Helne- kec, Ballast-Nedam en Hunter- Douglas) voldoen niet aan de wet telijke voorschriften, wat overigens geen directe consequenties heeft. De genoemde bedrijven zouden het pas moeilijk kunnen krijgen als belanghebbenden (aandeelhouders, ondernemingsraad) een onderzoek, eist door de Ondernemingskamer van het Gerechtshof te Amsterdam. Het rapport noemt voorts vier an dere ondernemingen (VRG, Kon. Bijenkorf Beheer, van Nelle en Ha- gemeyer) die wel aan de wet vol doen, maar slechts ln zeer geringe mate tegemoet komen aan de ver dergaande wensen van de rappor teurs. Klachten heben de samenstellers ondermeer over de Indeling van de verslagen. Waar begint en eindigt de jaarrekening? Kritiek is er in feite ook op de Nederlandse regis teraccountants. 'In geen enkel ver slag ontbreekt de accountantsver klaring', aldus het rapport; 'Hoewel wij bij alle ondernemingen een of meer wetsafwijkingen constateren, maakt geen enkele verklaring van enige wetsafwijking melding.' De wensen voor verbetering con centreren zich voornamelijk op een andere waarderingsgrondslag van de bezittingen (machines, gebou wen, voorraden). Overwegend han teert men nog de 'historische kost prijs' (prijs waarvoor de goederen in het verleden gekocht zijn) en dat ls zegt het rapport in de huidige tijd van prijsstijgingen ten onrechte. Men pleit voor een 'actu ele waardemethode' (waarbij de goederen gewaardeerd worden te gen de bedragen die ze kosten bij het vandaag inkopen). Dit is onder meer aktueel geweest bij de enorme winststijgingen van de oliemaat schappijen in 1973. Dat was eigen lijk schijn, want de olieconcerns baseerden zich op historische kost prijzen. Zij hadden zich een hoop kritiek over hoge benzineprijzen kunnen besparen, als ze gewaar deerd hadden volgens de aktuele waardemethode, aldus prof. Slot. VEENDAM Het coöperatieve aard- appelmeelconcern 'AVEBE' vindt bij zijn research op het gebied van aardappelmeelderivaten aan sterke re stimulans in de richting van de ontwikkeling van produkten voor menselijke en dierlijke consumptie verantwoord. Aldus het Jaarverslag over het boekjaar september 1973 september 1974. De 'technische' produkten blijven echter voorlopig wat de produk- tie-omvang betreft nog de over hand houden. Ook de farmaceuti sche sector vraagt meer en meer aandacht. De AVEBE maakte in het verslag jaar 452.549 ton aardappelmeel, iets minder dan de recordproduktie van het voorgaande jaar (454.560 ton). De helft van die hoeveelheid werd in de eigen fabrieken in derivaten omgezet. Die derlvatenproduktie ontwikkelde zich ln het verslagjaar verder en zal zich ook in het lopen de jaar 1974-75 blijven ontwikke len. DOW JONES INDEX Indaat. Sparen (Mill. Obi. Mods 26 febr. 728.10 159.66 79.50 69.70 756.0 27 febr. 731.15 160.44 79.50 69.66 754.2 28 febr. 739.05 163.04 79.34 69.56 746.5 Annd. Obl. Tot. B. L 26 febr. 18.790 22.550 1.784 842 563 27 febr. 16.430 20.400 1772 834 529 28 febr. 17.560 19.720 1.765 825 514 Aanvoer vrijdag te IJmuiden: 5550 kilo tong, 95 kisten tarbot en griet, 997 kisten kabeljauw. 948 kisten koolvls. 252 kisten schelvis, 2701 kisten wijting, 1076 kisten schol, 102 kisten schar, 7 kisten haring, 184 kisten diversen. Prijzen ln guldens per 1 kilogram: grote tong 8.27-6.66, grootmiddel tong 11.18- 10.43, kleinmiddel tong 11.18-10.43, klein- mlddel tong 11-10.29. tong I 9.98-9.35. II 9.05-8.30, tarbot 10.44-9.35, zalm 13.55- 11.41. Prijzen in guldens per 40 kilogram: tar bot 314-170, griet 196-138, kabeljauw I 64- 44, II 82-42, III 80-70, IV 100-74, V 80-52. koolvls I en II 27.20. III 30-27.20, IV 28- 17, schelvis I 88-70, II 88-60, III 61-40, IV 56-40, schol I 54-37, II 56-46. III 90-56. IV 88-56. wijting III 48-27.20. I V28-23, ha ring III 39-34. tongschar 120-102. haal 66, schartong 57-52, schar 70-37. steenbolk 27-17. Besommingen: VL 34 20.600, OP 27.100. 112 25.700. KW 185 13.000. 45 53.000. 152 14.500. 217 14.000. 226 16.700, VD 234 25.500, BU 100 42.770, EB 28 3000, GO 26 11.500, UK 18 4300, 23 2980, 48 1300. VD19 6200, 25 1400, 46 550. Spanvlssers: UK141 en 271 10.600, 128 en 142 8100, 6 en 106 4400, 7 en 159 4800. 17 en 56 5400, 78 en 107 5000. 135 en 145 3300, 200 en 234 5200. van de trwalloggers van vrijdagmorgen zijn. de Sch 10 met 11.088. SCH, 56 met 3476. SCH 62 met 23.076. Verder totaal 19 kustvlssers met 88 528 aan verse vis. Notering per kg.: gg. tong 7.69-8.11. gr. m. tong 10,27-11.01. kl. m tong 10.21- 11.03. tong 1 9.17-7.76, tong 2 8.29-8.68. tarbo' 1 9,23-9.88, tarbot 2 6.96-7.59. tar bot 3 5.37-5,64. tarbot 4 4.44-5.17, griet 1 3,75-4,33, griet 2 3.51-3,96. Per 40 kg.: schol 1 30-39. schol 2 35-43. schol 3 52-61 schol 4 55-62, wijting gestript 30-49, wij ting dicht 25-29, schar 40-50, bot 16-18. kabeljauw 2 75-100. kabeljauw 3 75-89, kabeljauw 4 75-90, kabeljauw 5 40-64. Per 100 kg.: kabeljauw 1 120-154. Aanvoer gezouten haring: 589 kantjes. Prijzen per kantje: Ijle haring 74-104. Verwachte aanvoer voor zaterdag: circa 10 kustvls sers., LEEUWARDEN, 28 feb. Aanvoer: ge- brulksvee 880, slachtvee 1400, kalveren (gras en vette) 159, nuchtere- en mest- kalveren 4508, schapen en lammeren 944. paarden en veulens 25. bokken en gelten 61. totaal 7982. Prijzen: (ln guldens) nieuwmelke koelen 1150-1800. nieuwmelke vaarzen 950-1650. kalikoeten 1300-1950. kalfvaarzen 1075-1750, gulste koelen 900- 1200, pinken 900-1250. enterstieren 850- 1475, slachtkoeien le kwal 5,00-5,45. 2e kwal. 4.55-5,15, worstkoelen le tm 2e kwal. 4,35-4.85, Jonge stieren 5.25-5.85, oudere stieren 4.75-5.25. graskalveren 500- 800. graskalveren 5.40-5.80. mestkalveren 60-175. slachtkalveren 20-50. fokschapen 200-250. vette schapen 4.50-5,75. weide- lammeren 110-140, vette lammeren 8 00- 8.50, gelten 25-85, gelten 4,00-d.85. Over zicht: (resp. aanvoer, handel en prijzen) gebrulksvee Iets meer. goed. prijshou dend. stieren (enters en oudere) klein, vlot. prijshoudend, v.d. slacht klein. vlot. lager, slachtvee minder, vlot hoger, kal veren (gras en vette meer. redelijk, prijshoudend, nuchtere- en mestkalveren meer. matig, lager, schapen en lammeren meer, rustig, lager, bokken en gelten minder, vlot, duurder. (ANP.28.02) HONSELERSDIJK. 28 februari CCWS. Euphorbia 76-140. Snljgroen 171-290, Amaryllis 25-65, Anjers 20-41. Tros 199- 395. Anthurlum 239-450. Chrysanten tros Jaarrondcultuur 293-475. Gepl. Jaarrond- cultuur 55-108. Fresia enkel 165-395. Dub bel 262-575, Gerbera gemengd 53-6,4, Op kleur 52-75, Irissen 218-370, Lellekelken 52-61, Takken 106-190, OrchldeeOn 30-480, Rozen groot 56-105, Klein 26-61, Tulpen 160-365. DE LIER. 28 februari Velllngver. Delft-Westerlee. Aardappelen 14-16. andij vie 90-125, Snijbonen 10,50-11.20, allcan- ten 510-550. KOMKOMMERS 37-119. krom 95-110. spruiten 94-164, eieren 11-14. spaanse pepers 870-890, peterselie 46-77, raapstelen 7-15, rabarber 195. selderij 11- 40. spinazie 1Ó5-150, sla 12-23, tomaten 33 60-38.80. uien 16-19, boerenkool 25-34, rode kool 19, savoye kool 11-14, prei 63- 74. 's-GRAVENZANDE. 28 februari Veilln- ver. Westland Zuid. Sla 17.5-35, tomaten 570, C 510, spruiten 70-143, andijvie 1- 115; spinazie 110-130, rodekool 21-24. boe renkool 25-32, snijbonen 120-160, nero 66- 113, radijs 55-85. allcanten 490-650. selde rij 23-34. peterselie 26-56. raapstelen 18- 25. tuinkers 47-49. prei 55-91. uien 8-12. knolselderij 31. POWLDIJK, 28 februari Velling West- land Noórd. Sla 18,5-30.5. tomaten exp 13.90-31.40. binn 540-980. alicanten 360- 980. andijvie 85-120, spinazie 105-135. stooflsa 45-55, boerenkool 10-24, rode kool 17-23, prei 46-73. raapstelen 10-16, krulpeterselie 25-49, selderij 15-40, groene kool 19-21, asperges 19. groene pepers 670-880, radijs 60-83, komkommers 34-116, krom 87-88. KAASMARKT ALKMAAR - Commissie noteringen ln guldens per kg. fabrieks Edammer 4.66, middelbare 4.71, Goudse volvette 4.77. KOP COÖPERATIEVE TUINBOUWVEI LING BARENDRECHT EN OMSTREKEN Knolselderij: 23-59 st. Komkommers: 129 kg. Peterselie: 19-55 bs. Rabarber: 187- 206 kg. Radijs rood: AI: 90, A: 84 bs. Selderij 26-68 bs. Sla glas 14-26 st. Spinazie: 144-160 kg. Spruiten AI: 131, A: 0.91, BI: 122, B: 101, C. 1, All: 0.46, ADI:I: 130 DII: 145 kg. Uien 10-24. kg. Veldsla: 0.40-240 kg. Witlof II: 212-268, II, III: 184-244, Afw: 146-198 kg. FRUIT: Appelen; Yellow TR. 65-op, 60-65, 55-60, James GR.: 75-op. 70-75, 65-70. Benoni: 65-op, 60-65, 55-60. Cox O. P.: 70-75. 65-70 60-65, 55-60, Winston: 65-op. 60-65, 55-60. Goudreinette: 75-op, 138-156, 142, 0.96- 120. 70-75, 65-70. Jonathan: 70-op, 65-70, 60-65. Golden Del: 70-op. 0.59-0,63. 0.47, 0.27. 65-70. 60-65. Peren 55-op, 50-55. Prè- cose de Tr. 60-op, 60-65, 55-60. Claps Favourite: 65-op, 60-65. 55-50. Beurrè H. 70-op, '&O-70, 60-65. Bonne L. 60-op, 55- 60. 50-55. Trlomphe De V. 70-op. 65-70, 60-65. Conference 65-op. 0.82-0,87. 60-65. 0.64-0.71. 55-60. Lèglpont: 65-op, 60-65. 55- 60. Doeynne D C. 70-75. 70-75. 65-70. Beurrè A. L: 75-op. 70-75. 65-0.7 NEW YORK 27/2 ACF Industries 42 Alreo 14% Allied Chemical 34 Alum. Co of Am 35% American Brands 37% American Can 33 Vi Am Cyanamld 24% Am Electr Power 16% Am Met3l Climax 40 Am Motors 4% Am Smelt F 16% Am Tel Tel 50 Ampex 4 Anaconda 15% Armco Steel 26% Atlant Richfield 83 27% Bethl. Steel 29% Boeing 18% Burlington Ind 20% Can Pacaflc Ry 16% Celanese 28% Chase Manhattan 31 Chessle System 31 Chrysler 10% .Cities Service 39% Colgate Palmollv 28 Colt Industries 28% Commonw Edisoi 26% Cons Edison 10% Cont Can 26 Cont OU 44% Curtlss Wright 8% Curtlss Wright A20%b Dart Ind 20% Deere and Co 40% Dow Chemical 68% Du Pont (El) 99 28/2 42% 14% 35% 34% 37% 16% 50% 4>/4 15% 26% 82% 28% 29% 18% 20% 16% 28% 31 31 10% 38% 28% 29% 26% 10% 26% 44% 8% 20% 20% 39% 67% First Nat City 32% 32% Gen Electric Gen Fonds Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel Tel Getty OU Gtlette Glmbel Brothers 43%exd 23% 23% 38% 39 13% 13% 21% 21% 140% 137% 28% 30% 16 16% Illinois Centra] Ind 14% 15 Instlco 6% 6% Int Busln Mach 212% 215% Intern Harvester 26 26% Int Nick of Can 23% 23% Int Paper 40 40 Int Tel Tel 18% 18% Johns ManvUle 20% 21% Llng Lemco Voug 12% Litton Ind 5% Lockhead Alrcraf 5% lf 6% 5% Allegheny Pow Akzona Am Standard Amsted Ind, 12% 12% 11% 12% 48% 48% Cerro 14% 14% Chase Select Fd 2118 21.06 Columbia Gas 26 25% Comlnco 27% 28 Cont Telephone 12% 12% Fluor Corp Gen Clgar 20% 20% 12% 13 Marcor 18 18% Martin Marietta 16% 16% May Dep Stores 27 27 McDonnell Doug) 11% 11% MobU OU Corp 41% 41% Nabisco 32% 33 Nat Cash Reglste 23% 24% Nat Distillers 15% 15% Nat Gypsum 12% 12% Nat Steel 36% 37 Nat Lead Ind 13% 13% Kansas Power KLM Kroger Nat Cao NY Centr A North West R N Am Philips Co Olln PacGas&ndEl 22% 22 Penn Central Pepslco Phelps Dodge Philip Morris Phillips Petr Procter Gambl 2% 2% 53% 52 31% 32% 44% 44% 44% 45% 94 94% RCA 13% 14% Republic Steel 27% 27% Reynolds tod 50% 50% Royal Dutch Peti 33% 35% 28% 60% 42% 10% 30% 43% 34% 25% 40% 22% 26% 83% 7% 27% '28 1^.80 16.90 10 b 10b 17% 17% 24 24 20% 21% 14% 14% 10% 10% 11% 11% 7 7 66% 66% 16 16% Santa Fé Ind 26% Sears Roebuck 60% Shell OU 41% Southern Co 10% Southern Pacific 29% Southern Raliw 43% Sperry Rand 33% Stand OU CallI 25% Stand OU Indlani 39% Studebak Worth 21% Sun OU 33% Texas Gulf 25% Texas Inst 80% Transamerlca 7% Unilever 45% Union Carbide 49% Unl Royal 7% United Aircraft 35% United Brands 4% US Steel 47% West Union Tel 13% Westlnghouse El 11% Woolworth 13% Occidental petr 14% 14% Pacific Light 17% 18 Public Service 14%bl4%b Reliance Group 6% 6% Standard Brands 64% 65% Tandy 28 28 Union Electr 10% 10% United Electr 4% 5 üg Corp 12 12 Western Bancorp 21% 21%

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 33