POKKEN: EEN GESEL OIE BIJNA OVERWONNEN Diaconessenhuis voorburg Diaconessenhuis voorburg Gezamenlijke inspanningen van rijke en arme landen werpen vruchten af Waakzaam blijven tegenover laatste infectiehaarden Tentoonstelling 'oud zijn' in bibliotheek Wassenaar Bijspijker-cursussen FAMILIEBERICHTEN W.H. J.van den TOORN b.v. Lezend meisje heeft hoofd De krant is nooit wen. verpleegkundige voor de hoofdwacht eerste verpleegkundige TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 RH29 Van een verslaggever UTRECHT Pokken, een van de kwaadaardigste en meeste ver spreide die de mensheid sinds mensenheugenis heeft gegeseld, staat op het punt te worden uitgeroeid. In 1967, toen een reus achtige campagne om de pokken te lijf te gaan onder aanvoering van de Wereld Gezondheids Organisatie begon, kwam de ziekte in dertig landen volop voor terwijl inn og meer landen de ziekte regelmatig door besmette personen werd 'ingevoerd'. Nu, in 1975, is de ziekte uit drie van de vijf continenten volledig verdreven en in de twee overblijvende continenten, Afrika en Azië, is de ziekte Kó6pokk6n vrijwel ingesloten in nog slechts enkele haarden in Ethiopië, Bangladesj en India. mlnkt was maar de ziekte niet meer kreeg. Kinderen werden daar op in contact gebracht met mensen die aan een milde vorm van pok ken leden en ook werd geïnfecteerd materiaal van een pokkenpatiënt ge bruikt om gezonde mensen te in fecteren. Het bleek, zij het niet in alle gevallen, te helpen. De bestrijding van deze ziekte be staat uit twee hoofdmoten; vacci natie van iedereen, tot in de meest afgelegen gehuchten, en rigoreuze isolatie van haarden van besmet ting totdat onomstotelijk is aange toond dat de ziekte is onderdrukt. Dit alles terwijl nog geen arts ter wereld weet hoe hij pokken moet genezen. Deze door een virus ver oorzaakte ziekte, die een van elke drie tot vier zieken doodt en de overige drie op afschuwelijke wijze mismaakt, kan uitsluitend worden bestreden door besmetting te voor komen. Een geneesmiddel is er niet. Slechts kan men, en daarop- zijn alle inspanningen van de We reld Gezondheids Organisatie ge richt geweest, de mensen immuun maken door hen met een verzwakt pokkenvaccin in te enten, waardoor het lichaam zelf anti-stoffen tegen het pokkenvirus gaat maken. Bij besmetting gaat men het virus effi ciënt te lijf, zo goed, zo snel en zo effectief dat men gewoon geen pokken méér kan krijgen. Daarnaast was het zaak nog niet ingeënte mensen tegen besmetting te beschermen door de patiënten te isoleren, na te gaan met wie ze in contact waren geweest, ook die mensen te isoleren of, als het nog kon, bij voorrang in te enten en de zaak zorgvuldig te bewaken.. Het verhaal van deze gigantische veldslag tegen de weliswaar minu scule maar op hun manier tot de tanden gewapende viruslegers is, zo blijkt uit het blad van de Wereld Gezondheids Organisatie (WHO), gewonnen door de gezamenlijke in spanning van zowel de rijke als de arme landen, zowel 'het Oosten' als 'het Westen', door de ontwikkeling van stabiele en betrouwbare vac cins, door verbeterde entmethoden, door het ontwerpen van een ,even omvangrijke als goedlopende orga- nisatie, met helicopters en met ge- duld, methooggespecialiseerde des- •i kundigen en met vrijwilligers en met geld. Van dat laatste was ei- V genlijk het minste nodig. Hetblad schat de kosten op totaal 250 mil- joen dollar, wat belachelijk ldag wordt genoemd in het licht van het resultaat: vrijwel volledige uitroei- ing van een ziekte, waarvan tot voor kort werd aangenomen dat zij even onvermijdelijk was als verou- dering of als natuurrampen. Samenwerking In 1958 stelde Sowj et-Unie alle lid- staten van de WHO (World Health Organisation) voor eendrachtig sa- men te gaan werken in de bes tri j- g ding van deze ziekte, een voorstel dat door de algemene vergadering van de WHO werd aangenomen. De voorbereidingen konden beginnen enin 1967 kwam het programma 3 tot volle ontplooiing. De Sowj et Unie-het het niet bij dit j voorstel. Zo leverde dit land ieder jaar 25 miljoén doses vaccin aan de WHO en nog eens enorme hoeveel- heden aan de betrokken landen rechtsstreeks. Ook de Verenigde -Staten en een aantal Europese lan- den bleven niet achter en stelden ."vaccins, deskundigen en materiaal ter beschikking. Het Rijksinstituut voor de volksge- zondheid in Bilthoven deed een Ne- derlandse duit in het zakje door voortdurende kwaliteitscontroles op de vaccins uit te voeren, een arbeid waarbij ook Canada was betrokken. Een zekere trots over het behaalde resultaat, zich uitend in termen als 'hét bereiken van een historische mijlpaal' en 'een opvallend voor beeld van de constructieve resulta ten die landen kunnen bereiken als zij samenwerken bij verwezenlij king van het doel een betere ge zondheid voor iedereen mogelijk te maken', maar ook een waarschu wing bevat een artikel van dr. Halfdan Mahler.directeur-generaal van de WHO in het blad. Infectiehaard Hij wijst erop dat de paar nog resterende haarden toch weer epi demieën kunnen veroorzaken als zij niet nog gedurende zeker twee jaar intensief in de gaten worden ge houden, nadat het laatste geval van pokken er is geconstateerd. 'Wij moeten ervan verzekerd zijn, dat- geen enkele verborgen infectie haard. loert op een kans weer actief te worden', merkt hij op. 'Alleen een dergelijke waakzaamheid kan ons garanderen dat tenslotte een volledige overwinning is behaald op een ziekte die sinds het ontstaan van de mens een constante bedrei ging is geweest'. De strijd tegen de pokken heeft een apparaat tot stand doen komen dat als instrument om vervolgens andere ernstige, besmettelijke ziek ten te gaan bestrijden, van grote waarde is. Vele gezondheidsorgani saties in vele landen zijn organisa torisch ontzettend veel verbeterd, een nationale administratie waar aan alle gevallen worden gemeld is opgebouwd, er zijn vele ervaren mensen beschikbaar, op alle ni veau: artsen, medisch hulpperso neel, administratieve, technische en organisatorische deskundigen. Er is nog volop werk voor hen bij de bestrijding van gele koorts en andere tropische ziekten. In de woorden van dr. Mahler: 'Zij beschikken nu óver wapens die zijn gesmeed in de verhitte strijd van de pokkencam- pagne'. De ergste De Engelse arts Edward Jenner vond tegen het einde van de acht tiende eeuw dat met koe-pokken besmette mensen niet vatbaar wa ren voor de variant'' dié" de mensen ziek maakte. Hij bevestigde zijn. bevinding door experimenten met kinderen, een methode die hem he den ten dage ongetwijfeld zijn art senbul zou kosten. Maar hij had het wel juist gezien, de kinderen bleven gezond en zijn methode verspreidde zich snel over Europa en de Vere nigde Staten", zij het niet in Zijn eigen geboorteland, dat een van de laatste was dat vaccinatie wettelijk verplicht stelde. Het verzet tegen deze vaccinatie was gebaseerd op religieuze gronden (beïnvloeding van de wil van God) hét risico syphilis over te brengen (een reëel risico) en de kosten voor met name meer kunnen constateren. Een arme gezinnen (wie in leven blijft moet gevoed worden). Een oorlog was nodig om twijfe laars nog eens extrate. overtuigen van de mogelijkheden via vaccina tie pokken te bestrijden. In de Frans-Duitsè oorlog van 1870 waren de Duitse soldaten wel, de Franse niet gevaccineerd: 23.400 Franse soldaten stierven aan de pokken, 278 Duitse. Stap voor stap Stapje voor stapje werden de pok ken uit Europa en uit de Verenigde Staten verdreven, hoewel tussen 1930 en 1940 nog rond 1000 geval len per week werdem gemeld in de Verenigde Staten. In 1965 kwam de ziekte nog maarin vijf Zuidaméri- kaanse staten voor en in 1973 con stateerde een speciale commissie dat de laatste haarden in Brazilië waren uitgeroeid. Sinds de lente van 1971 had men geen enkel geval ziekte die het vasteland van Ameri ka was binnen gebracht door een bemanningslid bij een van de eer ste Spaanse ontdekkingsreizen, on geveer 500 jaar geleden, en die ontelbare mensen had getroffen, Inca's, Indianen zowel als de 'nieu we' bewoners van zowel Zuid- als Noord Amerika, was eindelijk en hoogstwaarschijnlijk definitief ver bannen. Nog steeds v In Zuid Amerika is daarmee het werk gedaan, maar inde ontoe- gangkelijke hooglanden van Ethiopië en de dichtbevolkte stroomgebieden van Indus en Ganges in India en Bangladesj kammen nog steeds tienduizenden gezondheidswerkers alle dorpen en dorpjes uit op zoek naar besmettingshaarden. Hierbij doen zich grote moeilijkheden voor. De afstanden zijn onafzienbaar en het Ethiopische hoogland is,vrijwel uitsluitend per helicopter te berei ken. Toch is het van het grootste belang dat letterlijk iederëen wordt ingeënt. Het blijkt ook niét mee te vallen de bewoners van afgelegen plaatsen direct van het nut van. medische hulp te overtuigen. Mensen die zo maar met een helikopter uit de hemel komen vallen, winnen niet direct het vertrouwen van een stamhoofd. Daarvoor is geduld en tactische overredingskracht nodig van mensen die land en streek goed kennen en die daarnaast er tot in het bot van overtuigd zijn dat alleen als iedereen wordt be reikt, de ziekte kan worden uitge roeid. Vertrouwen In afgelegen streken van India wist men bijvoorbeeld het vertrouwen te winnen door eerst aan het stam hoofd te vragen of men de nacht in het dorp mocht doorbrengen. Men gaf daarmee aan dat men voldoen de vertrouwen in hem had. Dit bleek effectiever dan de dorpen in twintigste eeuws tempo als een wervelwind te bezoeken en na de inentingseance weer te vertrekken DEN HAAG 'Oud zijn: ooit over nagedacht?', dat is het thema van een bijzondere tentoonstelling die van 8 tot en met 26 maart in de Galerie-Bibliotheek aan de Lulfel- baan i n Wassenaar wordt gehou den. De opening wordt verricht door de heer L. van der Meer, hoofd van de afdeling bejaardenwerk van het ministerie van CRM. De expostie gaat over mensen die hun 65ste verjaardag gevierd hebben en over een nieuwe levensperiode die ook wel de derde levensfase wordt ge noemd. De werkstukken voor de tentoonstelling zijn vervaardigd door leerlingen van lagere scholen in Wassenaar en uit het stripver haal Oudjes Kijken'. Deze praat platen-strip werd ontworpen door de landelijke werkgroep van Huma- nitas en getekend door Monika Hoekstra-Gerritsen. In het kader van de tentoonstelling wordt dins dagavond 25 maart om acht uur een discussiebijeenkomst gehouden. De leiding is in handen van de heer Scheepbouwer, hoofd van de gemeentelijke sociale dienst in Wassenaar. De heer B. Droste, lid van de werkgroep Jong Oud Trust zal aan de hand van het tentoon stellingsmateriaal een korte inlei ding houden. In het forum hebben zitting mevrouw A. Hoogtij-de Win ter en de heren C. Egas. mr. C. A. van Gorcum en B. Droste. Een lid vaii een onderzoekteam aan het werk na een uitbreken van pokken in een Ethiopische provincie. De onderzoeker tracht hier T^^iivir WOniïïffGIl aan de weet te komen met wie het kind in contact is gekomen. aDDerfvan UI Delft-Buiteilhof naar dé volgende plaats. Het aantal weigeraars bleek in dergelijke ge vallen te groot. In janüari 1967 begon het werk. Op dat moment moest men de beschik king kunnen hebben over 250 mil joén doses vaccin van uitnemende kwaliteit, op zich al een enorme organisatorisch probleem. Het bleek noodzakelijk laboratoria in de lan den zelf, waar pokken het meest voorkomen, op te zetten. In 1973 was men zover, dat twee-derde van het vaccin in die landen werd ge produceerd. Luchtdruk de Een enorme vooruitgang was overstap van inenten met een spuitje naar inenting met een zo genaamde jet injector, waarbij het vaccin, met luchtdruk in de huid wordt gespoten. Deze methode bleek sneller: duizend mensen kon den per uur worden ingeënt en goedkoper, het spaarde vaccin en men was af van het bewerkelijke stèriiiseren van naalden. In de loop van het begon men over te stappen van massale vaccinatie naar allereerst de inperking van bestaande haar den. Het aantal landen met pokken slonk van 1967 tot 1973 van 30 tot 5. Het was duidelijk dat een we reldwijde uitroeiing van de pokken geen droom meer was, maar werke lijkheid kon worden. Daarop verdubbelde de WHO zijn inspanningen in het zogenaamde 'target-zero' programma, waarbij alle nadruk nog meer werd gelegd, op consequente opsporing van de nog resterende haarden. In Indonesië en In India werden beloningen gege ven aan mensen die gevallen van pokken meldden en via de radio werd constant op de beloningen gewezen. In 1974 daalde het aantal meldingen in India van 5000 in juli tot 800 eind oktober van dat jaar. Witte speld Iedere maand kon er zo weer een witte speld op de kaart- worden' aangebracht, tot er binnen afzien- DELFT Vrijdagmiddag 7 maart om half vier wordt nabij het Verdi- plein in Delft-Buitenhof begonnen aan de bouw van 44 bejaardenwo ningen en 8 aangepaste woningen. Mevrouw M. Verhaage-Jager, be stuurslid van de Stichting Patrimo- nium's Woningbouw slaat de eerste paal. De bouw wordt in opdracht van deze stiéhting gerealiseerd. bare tijd alleen nog maar witte spelden op de kaart staan. Maar er moét nog veel werk worden verzet, voordat de laatste speld als het ware door het laatste pokkenvirus- deeltje kan worden gestoken. Het virus, slechts zichtbaar met de sterkste electronenmicroscoop, on vatbaar voor medicijnen, is even klein als taai. Elke WERKDAG, behalve zaterdags, bestaat er 'S avonds tot acht uur gelegenheid tot het telefonisch opgeven van1 familieberichten, die nog de volgende ochtend moeten worden geplaatst Dit kan uitsluitend onder no. 020-220383. Ook op ZONDAGAVOND is dit mogelijk, maar dan van ZES tot ACHT unr. Na dit tijdstip is geen opgave van advertenties meer mogelijk. ATTENTIE!! Familieberichten kunnen worden ge plaatst" óf in ALLE edities óf afzonderlijk in de gecombineerde edities Groot Rotterdam/Groot Den Haag. U gelieve dit duidelijk op te geven, alsmede de gewenste breedte, De ziekte is wat aard en omvang betreft de ernstigste uit de geschie denis, erger dan de pést, dan chole ra of gele koorts. Omstreeks 1900 werd wel op internationale con gressen over gezondheidszorg over die drie ziektes gespróken, maar niet over de pokken. Oorzaak: de ziekte was zo gewoon, zo verspreid en zo ongrijpbaar dat er gewoon geen beginnen aan was deze te bestrijden. Toch zijn de eerste beginselen over de bestrijding van pokken al 180 jaar oud. Men had geconstateerd, dat wie een pokkenaanval overleef de, weliswaar voor het leven ver- Dankbaar voor alle goede dingen, die zij van HEM ontvingen hopen wij op 15 maart met onze lieve Ouders C. van Dalen M. van Dalen-Voorberg de dag te gedenken dat zij 25 jaar geleden in het huwelijk traden. De kinderen. Delft, maart 1975. H. Marsmanlaan 1. Wilt u hen en ons daarmee gelukwensen, dan bent u hartelijk welkom op 12 maart van 19.3021.00 uur in de Goede Herderkerk, Diepenbrockstraat (tegen over sporthal Buitenhof) te Delft. Op 1 februari hebben wij ter gelegenheid van ons huwelijk veel hartelijkheid, gelukwensen en felicita ties in velerlei vorm in ontvangst mogen nemen. Wij zeggen u hiervoor, ook namens de kinderen har telijk dank. H. J. Jongénelen H. D. Jongenelen-van der Leest J. C. van Markenplein 2, Delft. Met vreugde en dank delen wij u mede dat onze Ouders Bastiaan Star Neeltje van der Mey D.V. 3 maart a.s. zullen herdenken dat zij 55 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Ter gelegenheid hiervan kunt u hen feliciteren van 16.00—17.30 uur in het centrum Immanuëlkerk, Ra penburg. te Rijnsburg. Namens kinderen, klein- en achterkleinkinderen „Nooit kan 't geloof te veel verwachten" In de vroege morgen van 27 februari 1975 heeft God tot Zich geroepen onze lieve Moeder, Grootmoeder en Overgrootmoeder Arentina Geertmida de Haan-van Wijk sedert 14 maart 1942 weduwe van Samuel Cornelis de Haan in de gezegende ouderdom van 87 jaar. Namens Kinderen, Klein- en Achterkleinkinderen R. N. Pels-de Haan. Gelegenheid tot condoleren zaterdagmiddag 1'maart van 1617 uur in bejaardencentrum „De Burcht", van Moorselplaats 1, Rotterdam- Alexanderstad. De begrafenis zal plaatsvinden maandag 3 maart om 12 uur op de begraafplaats van de Necl. Herv. Gem. „Oud Kralingen", Kralingse- weg 334 te Rotterdam. Hieraan voorafgaand zal er een rouwdienst ge houden worden in „De Burcht", aanvangende 11 uur. Correspondentie-adres: T. S. de Haan, Azaleastraat 78b, Rotterdam, Telefoon 18 91 93. Rotterdamse Begrafenis Onderneming Rouwkamer "SILENTIUM" Sinds 1867 Mathenesserlaan 486 Botterdam Telefoon (010) 233317 Rijnsburg, Katwijkerweg 18. Aan de vooravond van de Boekenweek 1975 heeft het 'Lezend Meisje' haar hoofd weer terug gekregen. Het bronzen beeld heeft een plaatsje bij de Doelen gekregen. Uit baldadigheid werd in het najaar van 1974 het kopje van het oude beeldje afgehakt. De Rotterdamse boekverkopers hebben het beeld, dat nu uit een minder kwetsbaar materiaal is gegoten, aan de ge meente aangeboden. Nog maar nauwelijks had het meisje haar plaats ingenomen of ze werd al in de bloemetjes gezet. Met grote dankbaarheid geven wij u kennis dat onze Ouders en Grootouders J. Vente L. C. A. Vente-Oudijk op 7 maart a.s. hun 40-jarige huwelijk hopen te her denken. Allen die hun hiermede willen gelukwensen zijn hartelijk welkom op zaterdag 8 maart a.s. tussen 1(5.00 en 17.30 uur In het Badhotel te Rockanje. Kinderen en kleinkinderen Puttershoek: A. Vente L. Vente-van der Kaa Rockanje: S. H. Vente-Hokke L. P. Hokke Kees en Hans Oostvoorne: P. Vente A. M. Vente-Klok Johan Maart 1975, Henry Fordstraat IC, Heenvliet - post Zwartewaal. Goed nieuws voor mensen met aambeien* Er bestaat een middel dat aambeien doet wegschrompelen TUn kalmeert. Jeuk stopt. Zwelling verdwijnt. Do wetenschap kent tegen woordig een middel dat de bij zondere eigenschap heeft aam beien te doen 'wegdromen*. De pijn «topt. De zwelling ver dwijnt. Dit middel heet Spartl Preparation H? Met Spert! Preparation H ver schrompelen ook hardnekkigs aambeien. Sperti Preparation H ls mild en ontsmettend. Voor dlrekte, snelle, afdoendO behandeling van aambeien ls er één milde! Sperti Preparations salt en zetplllen.«H Do krant wordt gelezen van pagina 1 tot en met pagina laatst. En als u 'm uit hebt, blijft hij u trouw dienen. Bijvoorbeeld door de kopjes heel te houden wanneer u verhuist. Daar is de televisie tooh zeker niets bij In ons ziekenhuis wordt voor spoedigs indiensttreding gevraagd een Opleiding: diploma A ziekenverpleging en aantekening Kraamverpleging. Salaris en rang zijn afhankelijk van opleiding en ervaring. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het hoofd van de verpleging (telefoon 07Ö-906700, toestel 213). Sollicitaties richten aan de afdeling Personeelszaken, Diaconessenhuis, Fonteynenburghlaan 5 te Voorburg. In ons ziekenhuis wordt gevraagd een voor een heelkundige afdeling (38 bedden). Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het hoofd van de afdeling (telefoon 070-906700, toestel 135). Sollicitaties richten aan de afdeling Personeelszaken, Diaconessenhuis, Fonteynenburghlaan 5 te Voorburg

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 29