Nanninga: 'Onder Bert heb ik leren voetballen' Jacobs AD BOELAARS GROOT TALENT Björn Borg toch even in gevaar NIJENRODE Roda JC-spits is er ook tegen Ajax om in het straf schopgebied te rommelen I^H"I™"vt7nCDen.B?sc.11: - 'Voor mezelf heb ik gezegd dat ik er tot de Olympische Spelen van 1980 wil blijven' Chris Dekker naar MW Eerste winst Zetor Brno Zeer geheim handbalduel .TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 SPORT 25 ADVERTENTIE Van onze speciale verslaggever SPEKHOLZERHEIDE Je ziet het Roda's Dick Nanninga eigen lijk niet aan, dat louter bonkige kracht hem in een half jaar tijd tot een angstaanjagende eredivisie-spits heeft gemaakt. Noor derling Nanninga in vrijetijdskleding oogt lang niet zo potig als die twee zwaargewichten in de punt, waar hij doorgaans mee wordt vergeleken: Telstars Kees van Kooten en FC Utrechts Joop van Maurik. Weliswaar verraadt een hoekige kop tamelijk boze ogen en een kapsel dat doet denken aan de vroegere international Jan Klaassens, een en ander rond zijn vurige instelling afzak kende schouders en een werkelijk niet zo pront lichaam, doen je geloven, dat het met tachtig kilo Dick Nanninga in feite best mee valt. Dick Nanninga (26) gaat er eens voor staan en zegt dan: 'Kijk maar. Dat ben Ik dan. Het gaat nog wel, he?' Maar eerder al heeft hij toch toegegeven dat zijn fysieke kracht en zijn kopkunst hem ais spits een aureool van vrees hebben bezorgd. Hij zegt: 'Het zit 'mniet in het aantal kilo's, maar in de spieren. Ik ben erg sterk. Dat komt, doordat ik bouwvakker ben geweest. Van mijn achttiende tot voor twee jaar zat ik in de bouw. Ik speelde toen ama teurvoetbal bij Oosterparkers in Groningen. Dat voetbal kwam na de bouw. In dat werk heb ik veel kracht opgedaan.' Daarom toch angst alom in de ver dedigingen, die 's zondags te maken krijgen met de voorste lijn van Roda JC; de club, die dit seizoen onder trainer Bert Jacobs tot een verrassend hoog niveau is opge leefd. Die angst geld tdus toch Dick Nanninga. Hij maakt constant ge bruik van zijn lijf en is met zijn lengte van 1.90 meter vrijwel on- klopbaar in de lucht. Nanninga, een type dat de schoonheid van het voetbalspel geweld aandoet, maar dié heeft bewezen dat hij tijdens de worstelingen voor de goals, in de huidige oorlogjes uitstekend van -MW Heden: PSV—NAC FC Twente- Morgen: WageningenExcelsior TelstarSparta FC AmsterdamFC Den Haag Roda JCAjax FeyenoordDe Graafschap Go AheadAZ '67 FC UtrechtHaarlem EERSTE DIVISIE PECFC Dordrecht pas kan komen. Hij deelt daarbij hardhandig uit, maar incasseert navenant. Zijn kracht bleek twee competitie wedstrijden geleden nog eens na drukkelijk, toen hij in de thuiswed strijd van Roda JC tegen AZ'67, na een doelpunt juichend de goal bin nen liep en in zijn sprong de op dat moment weinig benijdenswaar dige Henk van Rijnsoever meenam. Dick Nanninga herinnert zich: 'Die jongen liep tegen mijn arm op. Toen viel hij.' Nanninga lacht maar wat, wanneer hij wordt aangevuld: Van Rijnsoever sloeg namelijk als een blok tegen de grond. Heeft Dick Nanninga hij schoot al negen keer raak dit seizoen alleen maar talent, wanneer er geduwd, getrokken, gebikkeld of ge beukt moet worden? Nanninga: 'Onder Jacobs heb ik leren voetbal len. Ik ben gaan mee-verdedigen en heb zelfs al enkele keren een bal van de lijn gehaald. Bij Roda ben ik ook voor het eerst echt intensief met het voetbal bezig. Dit is pas mijn tweede jaar als betaald voetballer.' Als oorzaak voor die late verschij ning in de eredivisie (vorig jaar maakte hij zijn debuut bij eerste divisieclub Veendam) heeft Dick Nanninga wel een verklaring. Naast het gegeven natuurlijk, dat eerst de laatste seizoenen de vraag naar de spitsen van zijn type is toegeno men. Maar Nanninga verklaart bo venal dat hij al op jeugdige leeftijd andere zaken dan voetbal aan zijn hoofd had. Hij was achttien jaar toen hij trouwde. En toen zich al spoedig het eerste Nanningaatje aandiende, was er de noodzaak om geld te verdienen. En Nanninga moest zijn boterham bijeen bou wen. Hij zegt: 'De sport kwam op de tweede plaats. Overigens deed ik nog aan een andere sport, tafelten nis. Ik ben noordelijk kampioen geweest. Terug naar het heden. Dick Nan ninga is prof-voetballer (hoewel hij enige uren per week in een bloe- Instituut voor Bedrijfskunde te Breukelen. 3-Jarlge Intensieve studie In de bedrijfskunde voor mannelijke en vrouwelijke abituriënten van het Voorbereidend Wetenschappelijk Onderwijs (V.W.O.). Informatiedag op Nijenjpde zaterdag 15 maart 1975 van 13.00 - 17.00 uur. Inlichtingen en dokumentatiemateriaal: Administratie Nijenrode te Breukelen; ook telefonisch: 03462 -1944. Frew MacMillan kan een set pakken ROTTERDAM Even dreigde gistermiddag de eerste grote sen satie van het WCT-toernooi (groene groep) in Rotterdam. De Zuidafrikaan Fred MacMillan pakte namelijk de eerste set in zijn partij tegen de als eerste geplaatste Zweed Björn Borg. Maar meteen daarna bleek dat Borg alleen maar even ongecontroleerd had gespeeld. Na de verloren eerste set pakte hij zonder moeite de twee volgende sets: 62, 6—1. DICK NANNINGA: 'Ik ben er nog nooit uitgegaan, ik kan wel wat hebben.' menzaak werkt) 'en dat vind ik een leuker vak dan bouwvakker.' Over zijn taak in het veld: 'Ik ben hard ja, niet gemeen. Ik geloof ook dat de meesten wel angstig voor mij zijn. Aan de andere kant krijg ik ook veel trappen. Op de maandag train ik haast nooit, want dan zit ik onder de blauwe plekken. Er wordt getrokken en geslagen in het strafschopgebied. En ik ben daar om te rommelen. Vooral bij comers gebeurt er van alles. Zoals in Maas tricht tegen MW. Wat die Dijkstra allemaal tegen mij heeft gepres teerd. En die Van de Kroft maar niets zien.' Waarna Dick Nanninga toch weer op zijn eigen hardheid terug komt: 'Verleden jaar heb ik bij Veendam twee gele kaarten opgelopen. Dit seizoen een,tegen FC Twente. Dat was een geval van niets. Ik viel alleen die keeper, Gross, aan. Toen gaf Van de Kroft een kaart. Jam mer dat Gross wegens vakantie niet op de mondelinge behandeling aan wezig kon zijn.' Het leverde Nanninga een schor sing van een wedstrijd op. Drie kaarten op zijn straflijst. Daarnaast drie keepers, die na een onzachte aanraking met hem voortijdig de piste dienden te verlaten. Nanninga vertelt: 'Drie keer-waren dat geval len, waar ik niet schuldig aan was. In de eerste divisie moesten Van Zoghei van SC Amersfoort, Honlngs van Helmond Sport en de keeper van Volendam geblesseerd uit het veld.' Nanninga vervolgt: 'Zelf zal ik niet gauw het veld verlaten. Bij de amateurs was het voetbal even hard, maar daar ben ik er ook nooit uitgegaan en in het betaalde voetbal ook niet. Ik kan wel wat hebben.' In dat licht is het een aardige gedachte, dat het op eigen terrein gevreesde Roda JC morgenmiddag Ajax ontvangt. Duels tussen man netjesputter-keeper Piet Schrijvers en Dick Nanninga. De Groninger gedecideerd: 'Nee, geen angst voor knieën of zo. We gaan er lekker tegen aan. De eerste wedstrijd heb ik Schrijvers bijna niet ontmoet. We verloren toen met 60 en wa ren steeds op de eigen helft.' MATTY VERKAMMAN Frew MacMillan was ln de eerste set op zijn best. Toen Borg snel zijn service verloor rook hij zijn kans en groeide naar een hoog niveau. Mentaal gesterkt deed het hem niets dat Björn Borg terug kon komen tot 3-3. Want de Zweed verloor vervolgens opnieuw zijn opslag en MacMillan liet zich ver der niet meer van de wijs brengen: 6-4. De tweede set liet plotseling een heel andere Björn Borg zien. De jonge Zweed concentreerde zich nu sterk, zocht flink in zijn slagen repertoire en bood MacMillan geen enkele kans meer om goed in de aanval te gaan. Na 2-2 won Borg zeven games op een rij, waardoor hij de set met 6-2 won en in de derde set een 3-0 voorsprong be reikte. Borg stond MacMillan daar na nog wel een game toe maar maakte de partij vervolgens snel uit: 6-1. De Australiër Kim Warwick had eerder op de middag voor een klein incident gezorgd. Warwick verloor de eerste set van de Fransman VolendamHelmond Sport FC VWEindhoven SC CambuurHeracles I NECFC Vlaardingen Willem II—rFortuna SC FC GroningenVitesse Van onze sportredactie AMSTERDAM Ruim zeven uur voor het eteide van de transferperi ode hebben FC Amsterdam en MVV overéenstemming bereikt over het voorlopig uitlenen van Chris Dek ker aan de Maastrichtse vereniging. De 29-jarige middenvelder van FC Amsterdam-behoorde vorig jaar bij de 'veertig van Michels' die gese lecteerd waren voor het wereld kampioenschap. Dekker is tot het einde va*i het seizoen uitgeleend. Daarna heeft MW een optie op hem. Dekker heeft dit seizoen geen vaste plaats kunnen veroveren bij FC Amsterdam. In het begin van de competitie kwam hij niet tot over eenstemming met de club, waar door hij geruime tijd ontbrak. Later raakte hij geblesseerd waardoor hij opnieuw aan de kant werd gezet. Afgelopen zondag vierde hij een uitstekende rentree in het duel te gen Ajax. GO AHEAD Het Deventer Go Ahead heeft giste ren de 26-jarige Westduitser Kurt Redkofski gecontracteerd. Redkofs- ki speelde bij het Belgische Sint Truiden. Daarvoor kwam hij uit voor MSV Duisburg. Eerder deze week sloot Go Ahead al een con tract af met Jan Beeneo van FSC. Beide spelers zullen vermoedelijk morgen reeds van de partij zijn in het duel tegen AZ'67. FC DEN HAAG Tscheula Ling van FC Den Haag zal voorlopig niet kunnen spelen. De Haagse aanvaller heeft een long ontsteking opgelopen en moet rust houden. In de wedstrijd van mor gen tegen FC Amsterdam zal ook spits Henk van Leeuwen ontbreken. Van onze volleybalmedewerker. AMSTELVEEN In de Bankras Sporthal in Amstelveen is gister avond eert begin gemaakt met het finaletoernooi om de Europa Cup volleybal. In de eerste wedstrijd stonden Slavia Sofia en Zetor Brno tegenover elkaar. Het Tsjechische Zetor won met 3-0 via de setstanden 15-9» 15-6 en 15-6. Van een speciale verslaggever KOEALA LOEMPOER Eén man loopt er in het hockeyteam rond waarvan zelfs bij zijn landgenoten vrijwel niets bekend is, laat staan bij de komende tegenstanders tijdens het wereldkam pioenschap in Koeala Loempoer: Ad Boelaars. Niet zo vreemd die onbekendheid evenwel. Ad Boelaars «is debutant in het nationale hockeyteam, hij speelt niet in de hoofdklasse maar in de eerste klasse bij Bloemendaal en hij kwam pas op het laatste moment in de definitieve selectie terecht. Maar coach Cees Tania weet een ding van hem zeker: 'Als hij goed begeleid wordt, kan het een hele grote worden'. Ruim anderhalve maand geleden hoorde Boelaars (wegens zijn leng te van 1.64 meter en zijn 58 kilo ook wel de 'dreumes' genoemd) dat hij mee kon gaan naar Koeala Loempoer. Jaap Kooreman had om studieredenen zijn plaats opgege ven. Boelaars voelde er maar wei nig voor om ook echt als zestiende man mee te gaan. 'Ik voelde er niet veel vöor maar wat achter de wagen te lopen. En Ik zag zelf wel kansen om een vaste plaats te veroveren. Ik wist dat Tania achter me stond. Hij heeft vertrouwen in mijn karakter. Bo vendien was de concurrentie voor mijn plaats op dat moment, als rechterverdediger, niet onoverko melijk. Jorritsma is in Barcelona tijdens het; januaritoernooi wat te gengevallen. Als middenvelder ik speel bij Bloemendaal op die plaats zag Ik niet zoveel kansen in het nationale team omdat ik nu een maal niet genoeg body heb. Maar ik. vind het wel fijn om een snelle buitenspeler uit te schakelen'. DOELPUNT Ad Boelaars rekende dus op een plaats in de defensie. Maar tijdens het laatste oefenduel voor het werldkampioenschap, de bikkelhard verlopen confrontatie met Argenti nië (21 winst), kreeg Boelaars weer een andere taak van Tania. Patty Mundt, toch al niet de aller sterkste bezetting voor de linker vleugel, moest uitvallen met een knieblessure. En hoewel al was af gesproken dat Boelaars na rust naar de rechtervleugel zou verhui zen, kwam hij nu op de linkerflank terecht. Hij sloot zijn uitstekende optreden op die plaats af met een hef scoren van het winnende doel punt. Waarmee hij zich als vaste international met een grote toe komst opnieuw bevestigde. Een vreemde plaats is het voor hem overigens riiet. Boelaars speelt al sinds zijn zevende jaar bij Bloe mendaal. 'Daar ben ik als rechts buiten begonnen. Bij de adspiran- ten werden we steeds kampioen en ik scoorde dertig tot - eertig pro cent van de doelpunten. Toen ik zestien jaar was speelde Lk voor het eerst in het hoogste seniorenteam:* Ik heb toen een half jaar de links buitenplaats bezet, omdat de ploeg op dat punt een zwakkere schakel had. Op rechts stond toen Erik Schmeink'. Dat eerste seizoen verliep 'toch niet helemaal vlekkeloos. Ad Boelaars werd onzeker en werd tenslotte te- ruggeplaats naar het tweede team. 'Het ging niet zo goed met het tweede en ik had in die tijd, een grote mond. Ik was echt lastig. Op een gegeven moment wilden ze me zelfs terugzetten naar het derde, maar daar paste ik voor. Precies op dat moment kwam er weer een plaats vrij in het tweede en ik maakte als spits in de eerste wed strijd het enige doelpunt. Aan het einde van het seizoen had ik toen weer het ïöpelftal bereikt'. GRAPJAS Boelaars, die ook bij Bloemendaal cricket speelt. ('Ik maakte met het tweede tegen Rood en Wit III mijn eerste century binnen het uur'), wordt bij zijn club nog altijd niet helemaal serieus genomen. 'Ze zien me geloof ik nog steeds als een grapjas en er wordt wat ironisch over me gesproken. Ik heb het èr toch niet naar gemaakt, maar erg vind ik het niet. Met coach Cees Bovelander kan ik heel goed op schieten'. Hoewel het Ad Boelaars, vroeger ook wedstrijdzwemmer en verder een verwoed postzegelverzamelaar, uitstekend bij Bloemendaal bevalt ziet het er toch naar uit dat hij na afloop van dit seizoen overstapt naar een hoofdklasseclub. 'Tania en Bromberg hebben gezegd dat het wel beter voor mijn ontwikkeling zou zijn. Daar val je toch meer op. Als iemand als Wouter Kan bij voorbeeld eerste klasser zou zijn geweest was hij nooit voor het Ne derlands elftal gekozen. Maar" het zou me wel aan mijn hart gaan als ik Bloemendaal moet verlaten. Eerst zullen we nog maar eens pro beren kampioen te worden'. Die kansen zijn niet zo erg groot. Bloemendaal bezet de vierde plaats op de ranglijst met drie verliespun- ten meer dan Venlo en SCHC. En AD BOELAARS: 'Als ik niet was gekozen zou ik bij mijn club, Bloemendaal blijven'. een verliespunt meer dan De Kievi ten. Bij een eventueel kampioen schap moeten nog promotiewed strijden worden gespeeld tegen de andere eerste-klassekampioen. 'Als ik niet was gekozen dan zou ik bij mijn club blijven', weet Boelaars zeker. De 'grote kleine man' studeert in de avonduren voor accountant (de studie duurt acht jaar) en werkt normaal overdag op een Amster dams accountantskantoor. 'Ik ben nu twee en een half jaar bezig. Maar zo langzamerhand begin ik wel een beetje achterop te raken door mijn hockeybezigheden. Op 20 maart zou ik eigenlijk het tenta men voor belastingrecht moeten doen, waar ik al twee keer voor gezakt ben. Maar ik heb het weer moeten verschuiven naar juni'. Boelaars, in hotel Merlin kamerge noot van Joost van der Heyden, heeft zijn studieboeken niet mee genomen. 'Daar zag ik het nut niet van in. Je bent veel te snel afgeleid en ik wilde me concentreren op het hockey'. Boelaars deed zijn eerste internationale contacten op in het juniorenelftal (1618 jaar) en kwam vorig jaar enkele malen uit voor Jong Oranje. 'Een jaar of vier geleden kreeg ik voor het eerst met Tania te maken. In het begin ver liep hét wat vreemd. Ik heb nooit een persoonlijk gesprekje met hem gehad en hij zegt nog niet veel. Maar zijn geheel eigen wijze van trainen heeft mijn stijl wel gunstig beïnvloed. Ik hob mezelf echter nooit een pure klasse-hockeyer ge voeld. Maar het iswel ontzettend goed dat ik dit toernooi mag mee maken'. Toen Boelaars eenmaal bij de zes tien uitverkorenen behoorde moest hij zijn plaats in het nationale zaal hockeyteam laten schieten. Daar door ontbrak hij bij toernooien in Berlijn en Navara, Boelaars miste nog de eerste duintraining op De Blinkert, maar was er daarna steeds bij. 'Het was eerst erg zwaar, maar het ging steeds beter. Alleen het schuin tegen een heuvel oplo pen bezorgde me moeilijkheden. Daar is een combinatie van snel heid en kracht voor nodig en ik ben alleen maar snel. Soms kwam ik op handen en voeten boven. Nee, geef mij maar liever duurloop'. LIEVER REGEN Tegen Spanje ziet Boelaars zich zondag wel meespelen. 'Ik dacht dat ik daar wel op mocht rekenen. De hitte zal wel een probleem wor den. In de eerste helft heb je er geen last van, maar de klap komt na de rust. Die moet je zien op te vangen. Ik hoop maar dat het ook wat wil regenen tijdens een wed strijd. Dat heb lk liever dan zon'. Boelaars ('Profhockey is volgens mij niet haalbaar. Dat zou de nek slag voor deze sport betekenen') zal er niet zo rouwig om zijn als Ne derland er niet ln slaagt de wereld titel te behouden. 'Voor mij hoeft het niet meteen zo nodig. Ik kom pas kijken en heb nog een hele loopbaan voor de boeg. Voor me zelf heb ik gezegd dat lk er tot en met de Olympische Spelen van 1980 in Moskou bij wil blijven. Ik zou het hier al heel wat vinden als we derde werden. Dan heb je in ieder geval de laatste wedstrijd gewon nen'. Patrice Dominguez (6-3) maar herstelde zich in de tweede set aanvankelijk uitstekend. Hij nam een 3-1 voorsprong, maar Domin guez vocht zich sterk terug en be werkstelligde uiteindelijk een tie break die'hij met 7-4 won. Warwick wond zich zo op over dit verlies dat hij ter plekke zijn racket in elkaar sloeg. In de kleedkamers koelde hij vervolgens zijn woede op zijn overige rackets waarvan er geen heel bleef. Op een wat vreemde manier is Ar thur Ashe voor het WCT-toernooi behouden gebleven. Midden in de tie-break van de eerste set achter haalde de boomlange Sherwood Stewart, die Ashe onlangs in Columbus met 7-6, 7-5 had ver slagen een moeilijke bal. Zijn voet bleef staan, de knie ging door met als gevolg een uiterst pijnlijke ver draaiing. Ashe, die zelf kampt met een pijn lijke enkel leek meer geschrokken dan Stewart zelf. Hij sloeg bij de volgende slagenwisselingen de bal twee keer uit, zodat de kreupele Stewart de eerste set in de schoot geworpen kreeg. Het vormde de in leiding tot een bizarre vertoning, die veel weg had van de martel gang van 'Kromme Lindert'. Sher wood Stewart kon zich nauwelijks bewegen, maar serveerde nog wel op volle kracht. Ashe weigerde zijn tegenstander te vonnissen. Pas toen het werkelijk niet anders kon gaf hij een paar korte ballen. Zijn tegenstander liep er niet eens op. Toen Ashe uitein delijk na zeventien voor Stewart onbereikbare opslagen de partij met een volley beslechtte, hinkte Sherwood Stewart naar de onder- zoektafel in de catacomben. Ver rekking van de mediale kniebanden was de voorlopige diagnose. Als dat zo is zal een meniscus-operatie noodzakelijk blijken. Enkelspel: tweede ronde: Arthur Ashe (VS)-Shérwood Stewart (VS) 6-7 (tie break 5-7). 6-4. 6-3. Kawartflnales: Patri ce Dominguez Fr)-Kim Warwick (Aus) 6-3, 7-6 )tle break 7-4), Björn Borg (Zwe)- Frew MacMillan (ZAf) 4-6, 6-2, 6-1. Dubbelspel: kwartfinales: Crealy/Pattls- son (Aus/Rho)-Thung/Sanders (Ned) 6-4. 3-6. 6-3, Hewitt/MacMlllan (ZAf)-Krule- vltz/Lloyd (VS/Eng) 6-1. 6-0, Taroczy/Hl- gueras (Hong/Sp)-Crealy/Patttsson (Aus/ Rho) 7-6, 4-6, 6-4. Van onze sportredactie TOKIO Onder blzrre om standigheden hebben de da- meshandbalteams van Japan en Israel elkaar gisteren be streden. Het duel, in het ka der van de voorronden voor het wereldkampioenschap, werd door de Japanse dames met 194 gewonnen. De wedstrijd werd in het ge heim gehouden. Journalisten in Tokio wisten nog niet dat Israel al was gearriveerd toen zij uitgenodigd werden zich te verzamelen in de Kishi Me morial Hall. Vandaar vertrok ken enkele bussen met onge veer honderd journalisten naar de speelzaal. De journa listen moesten beloven niet bekend te maken waar ge speeld werd. Japan heeft deze zeer strenge veiligheidsmaatregelen geno men omdat akties tegen de Israëlische ploeg werden ge vreesd. Maandag wordt op nieuw gespeeld. Ook dan zal dezelfde procedure worden gevolgd: geen publiek op de tribunes en de journalisten moeten zich weer centraal melden voor ^ervoer. De eerste wedstrijd leverde de Japanse dames geen enkel probleem op. Bij de rust had den zij al met 103 de lei ding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 25