Rijfelrekenen De taal der natuur. Plant met veel voor en tegen: reuzebereklauw Weekend- puzzel Woning financieren? RPS-hypotheek! Ggarros Autenticos. ra Want die is van goeden huize. Rijkspostspaarbank touw/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 BINNENLAND 23 Niet piekeren maar puzzelen (573e opgave voor ladderwedstrijd) In deze vierde opgave voor de twintigste lezers-serie voert ons ir. C. Versteeg te Amstelveen terug in de tijd der rijfelaars, die met hun rijfelstenen (dobbelstenen) er in slaagden, ten koste van gok lustigen, aan de kost te komen. Ziehier wat een moderne rijfelaar er van zou maken. Eerst wordt een kaart getrokken uit een stapeltje van honderd kaarten, genummerd 1 tot en met 100. Ver volgens wordt met twee dobbelste nen geworpen. Dan mag de goklus tige trachten, met behulp van de twee getallen, diie de dobbelstenen vertonen, het getal op de kaart te maken. Hoewel de dobbelstenen op hun zijvlakken 1 tot en met 6 'ogen' tellen, veronderstellen wij, ter il lustratie van wat men met de ge worpen ogen doen mag, dat de worp ls 7-9. Met die 7 en die 9 mag men de volgende bewerkingen uit voeren: 1) Men mag óf met de 7 alleen óf met de 9 alleen werken. 2) Men mag de getallen 7 en/of 9 of hun bewerkingen verbinden tot getallen van twee cijfers door een punt ertus sen te zetten; 7.9 iss dan het normaal als 79 geschreven getal. 3) Men mag optellen, aftrekken, verme nigvuldigen en delen en haakjes ge bruiken. 4) Men mag het wortelteken gebruiken V/ als men dit teken vóór een ge tal zet, dan is de uitkomst een tweede getal, dat, met zichzelf verme nigvuldigd, het eerste oplevert, bij voorbeeld -\/9 3 (want 3x3 9). 5) Men mag het faculteitsteken gebrui ken; als men dit teken achter een geheel getal zet wordt dit getal ver menigvuldigd met alle daaraan voor afgaande, bijvoorbeeld 7! 5040 (want 1x2x3x4x5x6x7 5040). 6) Men mag macht verheffen; 97 bete kent, dat men de 9 zevenmaal met zichzelf mag vermenigvuldigen, dus 97 4782969 (want 9x9x9x9x9x9x9 4782969). Hier volgen enkele voorbeelden van welke kaartgetallen men kan bereiken als men 7 en 9 zou gooien (hetgeen uiter aard onmogelijk is): 7 (V 9 7 (3) 7 6 1 (1 is het kaartgetal) regels 3, 4 en 5) 9 7 2 (regel 3) -y/9 =3 (regel 1 en 4) V 9 7 \/l6 4 (regels 3 en 4) 7 7 (regel 1) v' 9/7 3.7 37 (regels 2 en 4) 1\/9 73 343 (regels 4 en 6) Nu kan men met twee dobbelstenen natuurlijk nimmer 7 en 9 gooien en zijn dde getallen slechts genoemd voor het illustreren van de voor waarden. In werkelijkheid kan men met twee dobbelstenen 21 verschil lende worpen gooien (laagste) worp 1-1 hoogste 6-6); en nu moet men trachten, hiermede de kaartgetallen te bereiken op de volgens bovenge noemde regels mogelijke manieren: Probleem 1. Welke kaartgetallen van 1 tot en met 12 kunnen wor den bereikt met èlk van de 21 mogelijkheden? Probleem 2. Idem voor de kaartge tallen 18 tot en met 36. Probleem 3. Hoeveel en welke van de kaartgetallen 1 tot en met 100 kan men bereiken met ten minste één van de 21 mogelijke worpen? Er behoeft telkens slechts één ma nier te worden aangegeven. Opge merkt wordt, dat niet alle kaartge tallen kunnen worden bereikt! Probleem 4. Hoe en welke kaartge tallen van 1 tot en met 100 kan men bereiken met de worp 4-5? Probleem 5. Als probleem 4 doch met de worp 3-4? Voor elk der problemen 1 tot en met 3 kan men drie punten, voor elk der problemen 4 en 5 twee punten krijgen. Deze punten zijn bestemd voor onze doorlopende ladderwedstrijd en zij blijven gel dig, terwijl ook niet-abonnees mee kunnen doen. Als u blijft inzenden, stijgt uw puntentotaal voortdurend, totdat het ogenblik komt, dat geen der andere ladderbeklimmers een hoger totaal heeft dan u, in welk geval u de ladderprijs wint en weer met nul punten begint. De oplossingen dienen uiterlijk 29 maart 1975 binnen te zijn bij mr. G. van Vorden, Postbus 68 te Eer beek (niet te Vorden!) Op brief kaart of briefomslag moet 'Niet Pieren maar Puzzelen' zijn vermeld, terwijl in uw schrijven uw volledige naam (alle voorletters, geen afkor tingen als v.d.) en volledig adres in blokletters dienen te zijn geschre ven of getikt. Niet alleen uw oplossingen, ook uw opmerkingen, eigen wrochtsels en vragen zijn hartelijk welkom. Als u vragen heeft, wilt u dan dat tik kertje van 45 cent insluiten (met los in de briefomslag: dan gaan er bij het openen van de vele brieven zegels verloren!)? Succes, rijfelende redenaars en re kenende rijfelaars! mr G. van Vorden Horizontaal: 1. vuurpijl, 5. door- tochtgeld, 7. witte suiker, 11. bril slang, 12. gehoororgaan, 14. plaats in Gelderland, 16. een weinig, 18. meisjesnaam, 20. reeks, 23. knaag dier, 24. maanstand, 25. troefkaart, 27, sluiskolk, 28. brandstof, 30. mu zieknoot, 31. een der jaargetijden, 33. gebruiken, 34. stoomturbine (afk.), 36. uitruster van schepen, 38. gistmiddel, 39. maanstand, 40. waterstand, 42. tijdelijk te gebrui ken afstaan, 44. ingewand van ha ring, 45. voegwoord, 46. water in N.Br., 48. eetketeltje, 50. plaats in Italië, 52. steen, 53. plaats op Java, 54. kolenemmer, 55. twijg, 57. maal inrichting, 59. wending, 61. oude lengtemaat, 62. droog, 63. krijgs macht, 66. rechten inbegrepen (afk.), 67. stapelmeter (afk.), 68. wenden, 69. plant, 71. welaan, 73. graan, 75. plaats in N.Br., 76. voor zetsel, 78. onderricht, 79. visje, 81. opstootje 82. landbouwwerktuig, 83. loot, 85. hartslagader, 87. vaarwel, 88. oevergewas, 90. priem, 91. bid (Lat.), 93. plaats in Gelderland, 94. schijnsel, 95. ieder, 96. zeezwaluw. Verticaal: 1. lang en smal, 2. Turks bevelhebber,-3. volksnaam van de kauw, 4. meisjesnaam, 5. boordsel, 6. koppelriem voor jagershonden, 7. pers. voornaamw., 8. Chinese leng temaat, 9. Europeaan, 10. strak, 11. water in Limburg, 13. rund, 15. lidwoord, 17. hoofddeksel, 19. hout worm, 21. recht stuk vaarwater, 22. zuidvrucht, 25. gevangenis, 26. be reide dierenhuid, 28. roede, 29. bij bels figuur, 32. kippenloop, 33. stempel, 35." mak, 37. voorschrift, 39. loot, 41. zilt vocht, 43. spijker, 45. organische verbinding, 46. droogoven (Z.N.), 47. snelle loop, 49. lange nekharen van dieren, 50. Ir. C. Versteeg te Amstelveen dobbelt met ryfelstenen, met ogen en met bewerkingstekens en haalt er nog kaarten bij ook... (ADVERTENTIE) boom, 51. lof, 53. hoog bouwwerk, 56. water in Utrecht, 57. zeden, 58. jongensnaam, 60. vordering, 62. hinderen, 64. gesneden steen, 65. neerslag, 67. halfgod, 68. heks, 70. delel van het oor, 72. steekwapen, 74. kever, 77. uniek, 79. houding, 80. roe, 82. lusthof, 84. achting, 85. reeds, 86. voertuig, 87. voorkomen, 89. scheik. element, 90. bouwland, 92. spil van een wiel, 93. voorzetsel. Oplossingen t.e.m. woensdag a.s. per briefkaart aan: Trouw-Kwartet, postbus 859, Amsterdam. Linksbo ven vermelden: Weekendpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK Hor.: 1. aalt, 5. keet, 9. ratel, 14. snood, 16. krom, 18. soda, 19. stroom, 21. aren, 22. rem, 23. ei, 24. neen, 26. es, 27. Etna, 29. steen, 31. tres, 32. mat, 34. Asd., 35 dril, 37. kader, 39. terras, 41. do, 42. are, 43. ido, 45. aan, 46. roe, 47. as, 48. moeras, 50. teelt, 52. toon, 53, sté, 55. nee, 56. Pool, 57. stere, 60. port, él. la, 62. riem, 64. Mo, 65. ert, 66. maté, 68. elegie, 70. riet, 72. kern, 74. teelt, 75. kelen, 76. raad, 77 lade. Vert.: 1. Assen, 2. anti, 3. lor, 4. Toon, 6. e.k., 7. era, 8. toren, 10. as, 11. tortel, 12. Edèns, 13. lama, 15. does, 17. mes, 20. meta, 25. nestor, 27. Eris, 28. made, 30. Ede, 31. trant, 32. mars, 33. te, 35. dra, 36. roet, 37. kaal, 38. riool, 40. raster, 41. dole, 44. den, 46. reek, 48. moot, 49. ast, 51. en, 52. tortel, 54. Erie, 56. porie, 57. sater, 58. eelt, 59. boete, 60. perk, 61. lak, 63. meel, 64. mild, 67. era, 69. Gea, 71. Te, 73. na. tres, 32. mat, 34. Asd., 35. dril, 37. Winnaars: mej. C. Groendijk, 'Sant-, voorde' K. 014, Troelstralaan 1, Baarn; J. J. Collet, Voormeulenweg 13, Bussum; mevr. E. Storm-Nóord- hoek, Strandweg 3, Monster. De Wilde Cigarillos van La Paz spreken de taal der natuurzonder opsmuk, met flos, zuiver van melange, eerlijk van tabak. Zo'n treffend stukje natuur kost 23 cent (de Wilde Havana- type) of 25 cent (de aromatische Brazil - type). y/y UIT VAN LEZERS Dr. Arntzen (2) Het lijkt er haast op dat 'christe nen', die dr. Arntzen ongetwijfeld in deze tijd graag ziet, met oog- - kleppen door het leven moeten gaan en datgene wat van deze tijd is niet mogen zien, horen, laat staan er aan ruiken. Theologische studenten moeten behoed, be schermd worden tegen ongeloof- en revolutie die volgens dr. Arntzen aan enkele faculteiten worden ge doceerd. Echter, wie zegt mij dat datgene wat hier verkondigd wordt verkeerd is, dus niet-christelijk, want daar gaat het toch om tegen woordig of niet? Ook benauwt het mij zeer dat mensen die 'rustig Trouw-Kwartet lezen', op de ARP (of CDA) stemmen, geen goede christenen genoemd worden. Mis schien zijn zij dat echter wel en proberen zij met een positieve christelijke houding wat in deze maatschappij te doen verbeteren. Groningen G. F. v. Stigt Thans Wereldomroep In het artikel over de wereldom roep trof ik tot mijn verbazing de volgende zin aan: 'Van alle landen waarnaar, de Wereldomroep uitzendt krijgt Frankrijk het meest aan dacht in het rapport', (over de stijlfouten zwijg ik maar). De Franstalige uitzendingen van Radio Nederland Wereldomroep zijn ech- Korte, duidelijk geschreven, liefst aan één kant getypte, brieven kunnen worden gestuurd naar: Secretaris Hoofdredactie Trouw/ Kwartet, Postbus 859, Amsterdam. Bij publikatie wordt de naam van de schrijver vermeld. Deze zomer zal ik het zon der bloeiende reuzenbereklauw moeten doen. Jammér, want vorige zomer trok hij de aan dacht van elke voorbijganger die niet gewend is 'kikkerbloe- men' van twee-en-een-halve meter te aanschouwen. Er bel den zelfs wel mesen aan die wilden weten wat voor plant het was. Hij kwam half januari te voor schijn: de aarde barste open op de plek waar hij het jaar ervoor maar vijf kleine bladeren had ge maakt. In de bodemscheuren was het dicht ineengekroesde blad van de prille spruit al te zien. In april waren er vijf reuzenbereklauwbla- deren, sterk ingesneden met pun tige, gezaagde slippen en daardoor erg decoratief, een halve meter lang aan even lange ruig behaar de stelen. Ze overschaduwden wel het lievevrouwebedstro, het hek- senkruid, het robertskruid en de grote blauwe ooievaarsbek, die het op die plek pas na de uitbundige bloei van de bereklauw beter gin gen doen, maar dat was het me allemaal best waard. Meer bladeren kwamen er en de onderste vergeelden, tot eind mei diep in het hart, waaraan al die bladeren ontsproten, de bloem knop verscheen: net een sluitkool- tje op een dikke voet, die in de loop van juni uitgroeide tot een pilaar van polsdikte. Die zuil tilde ook nog wat blad omhoog, en bovenin de knop met een paar zij knoppen. In de derde juniweek vouwden de heel lichtgroene om windselbladen van de grote knop zich naar beneden om en versche nen de nog samengebalde bloem- schermen, die met elkaar na een paar dagen een enorme roomwitte paraplu vormden van zeventig centimeter middellijn. Zwermen groenglimmende keizersvliegen, blauwe bromvliegen en geel met zwart gestreepte zweefvliegen en zware hommels kwamen op de oplichtende honingtafel af. De bereklauw begint zijn bloei in het grote middenscherm, waarom heen later bijschermen komen die het platform nog vergroten en de bloei verlengen. Een maand later was de plant vrijwel uitgebloeid eh rijpten de platte vruchtjes in het middenscherm. Nog weer een maand later sneed ik de dikke stengel onderaan af en sindsdien siert de bruin verdroogde paraplu de huiskamer van een vriend. Nu is de plant inderdaad ter ziele, maar je houdt er wel wat aan over, ook als je de stengel niet afsnijdt. Dat had ik achterwege gelaten bij een van zijn voorgangers, die zich dan ook rijkelijk uitzaaide. In de vorige lente vond ik grote aantal len kiem- en jonge planten, die ik ervan verdacht jong zevenblad te zijn. Maar ze hadden een dui delijk penworteltje en vergelij king met zevenblad leerde met dat het in elk geval met dit ge vreesde onkruid was. Het waren allemaal zaailingen van de bere klauw, die nu weer opkomen en al een stuk groter zijn dan vorig jaar. Toch zullen die niet eerder in bloei komen dan over minstens een jaar. Uit de Kaukasus De reuzenbereklauw, officieel be kend als Hercleum mantegazzia- num, is van huis uit niet inheems. Hij komt uit de Kaukasus en is al lang geleden als bijzonder naar West-Europa gehaald, waar hij vooral perken van buiten plaatsen sierde. Daar verwilderde hij nogal gemakkelijk, zodat hij zich in sommige bossen een eigen ecologisch plaatsje heeft veroverd. Toch is de plant pas de laatste jaren als tuinplant populair en bekend geworden, in combinatie met vingerhoedskruid, dat tegelij kertijd bloeit, zijn een, twee of drie bereklauwen schitterend. Een achttal jaren geleden nam de bereklauw Engeland stormender hand voor zich in, eerst als doel bewust geplante tuinbewoner, daarna als al te gewillige koloni sator met imperialistische neigin gen. 'Voorzichtig met reuzenbere- klauwen' en 'De reuzenbereklauw bedreigt ons land' waren de alar merende koppen in sommige dag bladen. Niet alleen als onkruid vreesde men de grote schermbloe- mige, maar meer nog vanwege de primula-achtige eigenschap dat mensen er lelijke irritaties van kunnen krijgen. Het is zelfs wel mogelijk dat er hevig jeukende blaren ontstaan met koorts en misselijkheid. Dat zou dan alleen gebeuren bij warm weer en pas als men de plant heeft aangeraakt. Men nam zelfs aan dat dit niets met een speci fieke allergie te maken zou heb ben, maar ik heb er nooit iets van gemerkt, zelf niet en ook niet bij anderen. Het is in elk geval geen reden om dit mooie gewas uit de tuin te weren, al moet je ervoor zorgen dat er op den duur niet te veel van komen, want ze nemen nogal wat ruimte in. Jonge plan ten laten zich gelukkig heel ge makkelijk uittrekken. Bladluizen Een andere onaangenaam trekje is dat de bereklauw nogal geliefd is bij bladluizen, die de hele om geving vierentwintig uur van de dag besproeien met hun kleverige 'honingdauw', waarin een zwarte vlekken veroorzakende zwam zich erg plezierig voelt. De .dan ontsta ne roetdauw ontsiert de planten eromheen wel, maar is van tijde lijke aard en doet de planten nauwelijks kwaad. Spuiten is uit den boze, want de luizen zitten vooral in het scherm, waar andere insekten juist op af komen. En dan kun je wel den ken: nou ja, dat zijn toch maar vliegen, maar ook die hebben een functie te vervullen de in de na tuur: zonder vliegen zou veel dierlijke afval veel meer tijd no dig hebben om te verteren, en de maden van zweefvliegen zijn full time luizenverdelgers. En wat te denken van al die dieren die be spoten insekten eten en zo mede vergiftigd worden, zoals insekten- etende vogels, waarvoor we het spuiten helemaal niet bedoeld hebben? Alleen brandnetelgier sproeien komt in aanmerking als eventuele behandeling. Voor wie over dit onderwerp meer wil weten, is er net een boekje verschenen, vol boeiende voor beelden van wat er allemaal kan gebeuren, dat ook laat zien hoe zonder vergif onkruid en onge dierte bestreden kunnen worden, als dat beslist noodzakelijk is. Geef het na lezing aan de kinde ren; het is daar goed en duidelijk genoeg voor. Jaap Willems: Een dode rups is een vlinder minder. Uitg. Zomer Keuning, Wageningen. Met te keningen van Robert Terwindt. 64 blz., f4,90. ter niet in Lopik en de relay- zenders op Bonaire en Madagascar gericht op Noord-, West- en Cen- traal-Afrika. Uit het huidige zend- schema geldig tot 3 maart 1975 blijkt dat, met inbegrip van de relay-zenders, de W.O. bijna 24 uur per dag uitzendt, in het Nederlands, Engels, Spaans, Arabisch, Indone sisch, Frans, Portugees en Afri kaans. Vaak worden op verschillen de golflengten verschillende pro gramma's gelijktijdig uitgezonden. Per 24 uur zijn er slechts twee uitzendingen van elk 80 minuten in de Franse taal. Abcoude J. de Groot Koplopers inflatie De regering Den Uyl, opgetreden met allerlei schone leuzen als spreiding van kapitaal, macht, in komen doet niet anders dan elke dag deze begrippen met voeten tre den. Als aan de kappers een ta riefsverhoging van drie procent wordt toegestaan, heeft deze inhali ge regering zelf zich al veilig opge steld met tien procent en nog meer. In september verhoogde zij de tarieven van een miljoenen en nog eens miljoenen winstmakend bedrijf als de PTT met meer dan 10 procent want de postzegel van 35 werd 40 en die van 40, 45 cent en in mei tracteert zij ons weer op een zelfde verhoging. Als de heer minister-president on langs bij zijn vrijdagavondpraatje op de beeldbuis ons komt vertellen hoezeer de inflatie hem oorzaak van leed is, staat hij zuiver kroko dillentranen te huilen. Genees meester, genees uzelve! In elk op zicht treedt deze regering eigen verkiezingsbeloften met voeten. Van haar propaganda voor een open beleid komt geen lor terecht nademaal elke inspraak en elk overleg ontbreekt. Gezegend de dag waarop in Nederland de mare zal rondgaan: het kabinet Den Uyl in ongerechtigheid geboren brak zo juist zijn politieke nek! Den Haag W. C. F. Scheps Ondernemingsklimaat Mr. Aantjes heeft in Aalteoi gezegd, dat de regering voorrang moet ge ven aan een goed ondernemingskli maat en geen soort EHBO-beleid moet voeren. Dat vind ik voor een politicus, die zegt vanuit het evan gelie politiek te willen bedrijven, een hoogst eigenaardige uitspraak. We zitten midden in een economi sche ramp. Er zijn verschrikkelijk veel gewonden over de 200.000! Mr. Aantjes stelt voor versterkende middelen toe te dienen aan ge schrokken ondernemers buiten het rampgebied. Let wel: bij voorrang! Pas daarna mag de EHBO uitruk ken. Ik zou zeggen, mr. Aantjes, leest u op een rustig ogenblik Lucas 15 vers 4 tot 6 nog eens over. Dat gaat over die Herder, die negenennegen tig schapen achter laat om er één te zoeken, dat Hij kwijt Is geraakt. Zó paradoxaal is het evangelie. Als je zegt evangelische politiek te wil len bedrijven, moet je zulke para doxale dingen durven doen. Vreemd, dat zij, die zich niet evan gelisch noemen, dingen durven doen, waar confessionele partijen voor terugschrikken. Den Haag G. Tanis (ADVERTENTIE) Alle inlichtingen: bel gratis 0017 baal een folder in bet postkantoor schrijf -zonder postzegel - naar de RPS, Amsterdam D2IPÊ3 uw nationale spaarinstelling

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 23