ER WORDT HEEL WAT AFGELEZEN IN DE TREIN cmui MAZDA 1000/1300 kompleet en inklusief Nieuw dam boekje van Pieter Bergsma Spanning en elan in 't jaar van de Dame Geen dikke moeilijke boeken - maar kranten, tijdschriften of romannetjes Conducteur: Na de ochtendspits wordt het minder ::0!ÏKI=NW1=I=K Unieboek-Top-Tien Mazda: kompleet de voordeligste m mm m m m m m TROUW/KWARTET ZATERDAG 1 MAART 1975 BINNENLAND 21 - door Aukje Holtrop De boekenweek staat dit jaar in het teken van het reizen. Niet alleen krijgt iedereen die voor 12,50 boeken koopt een reductiekaartje van de Spoorwe gen, ook het traditionele boekenweekgeschenk is gewijd aan reizen. Het is een verzameling gedichten en (fragmenten van) verhalen, waarin 23 auteurs verslag leveren van hun verhouding tot het reizen, hun reiservaringen en reisgedachten. Maar hoe denken, omgekeerd, reizi gers over literatuur? Of over het lezen, om het wat ruimer te stellen? In zijn algemeenheid is die verhou ding best.Er wordt wat afgelezen in het openbaar vervoer. In de trein meer dan in bus of .tram. Meer kranten en tijdschriften dan dikke boeken. Met een piek 'in de vroege ochtenduren en dan lang zaam aflopend in de loop van de dag. Het is vrijdagmorgen, de trein van Amsterdam naar Breda. Iets na achten is het al tamelijk rustig. Iedereen kan zitten en lezen en iedereen doet dat dan ook. Vooral kranten. Van de tien reizigers heb ben er negen een krant voor hun neus. 'Om opdringerige medepassa giers te weren', verklaart een reizi ger. 'Eigenlijk is lezen een asociale bezigheid, je sluit je af voor je medemensen. Aan de andere kant is lezen sociaal bepalend. Je kunt aan die lectuur zien met wat voor mensen je te doen hebt'. Zelf kijkt deze reiziger, een leraar aardrijks kunde, werk na in de trein om daarna de krant te pakken. 'Ik kan me niet goed concentreren in de trein, als ik lees dan zijn dat korte stukjes uit weekbladen en zo'. Het meisje tegenover hem leest ook. Een muziekboek. 'Ik werk altijd in de trein. Concentratie kost me geen enkele moeite. Maar dan wel goede boeken, literatuur, anders verveelt het me. Vroeger toen ik nog thuis woonde had ik een speciaal trein- tasje. Daar zaten boeken in die ik Alleen in de trein las. We hadden een druk gezin dus van lezen kwam {huis niets. Ik heb in de trein erg veel dikke boeken gelezen: Russi sche klassieken, Oorlog en Vrede, Kankerpaviljoen, Misdaad en straf. Niet van die boeken waar je met rooie oren op een ontknoping zit te wachten. Maar dat vond ik nooit erg'. Dikke moeilijke boeken worden niet zo veel in de trein gelezen. De meëste mensen houden het bij de krant, een tijdschrift, èen detective of de zogeheten dames- en man- nenromannetjes. De Kastelenserie, de Mammie-boeken,"Treinlectuur en Avondlectuur en voor de heren Lord Lister, Jerry Cotton. Korte, meestal nogal beroerd geschreven verhalen met veel liefde, respectie velijk actie en geweld. De kranteki osk geeft hetzelfde beeld te zien: tussen zes en negen uur 's ochtends vliegen de kranten weg en de rest van de dag zijn het tijdschriften en pocketjes. Echte boeken worden wel verkocht, maar moeten netjes worden ingepakt. Die zijn niet voor consumptie in de trein bestemd. 'Ik heb een kastelenroman', zegt een oude dame verontschuldigend, 'ik had liever een goed boek gele zen, maar ik woon hier niet'. Naast haar zitten drie schoolmeisjes el kaar te overhoren. Ze reizen elke dag met de trein naar school en gebruiken de treinreis om hun huiswerk te maken of werk van elkaar over te schrijven. 'Vooral 's middags zie je veel scho lieren hun huiswerk in de trein maken', vertelt de conducteur, 'dan zijn ze 's avonds vrij om televisie te kijken'. Een jonge marechaussee leest een Panorama. Hij heeft wacht gelopen en leest daarom makkelijke stuk ken of een Jerry Cotton. 'Daar blijf je wakker bij. Studeren of moeilij ke boeken, dat gaat niet in de trein. Je wordt voortdurend afge leid door andere mensen, het land schap. Bovendien schommelt de trein teveel'. In de restauratiewagen pakt een dame de sprookjes van Bomans. 'Tijdschriften of kranten koop ik niet. Dat vind ik zonde. Wat er in de kranten staat weet ik toch altijd al van de televisie en die tijdschrif ten gaan allemaal over hetzelfde. Je kunt je geld beter besteden aan een boek. Dat kun je dan nog eens weggeven. Ik koop altijd iets luch tigs, want nadenken in een trein kan niet. Je kunt je toch niet afsluiten van andere contacten? Als je met ingewikkelde lectuur be zig bent, dan denk je ieder ogen blik: Mens, wat moet je van me? als iemand iets tegen je zegt. Ik snap ook niet dat er mensen zijn die In de trein kunnen Werken'. Maar het gebeurt wel. Er zitten een paar heren dossiers door te werken. Een jongen bestudeert grafieken en schrijft er zó nu en dan iets in de kantlijn bij. Vooral in de eerste klas wordt gestudeerd. Leraren, za kenlieden lezen er' mappen door en kijken schoolwerk na. Over eersteklassers bestaan bij de tweedeklassers vele vermoedens. 'Ze lezen daar de Telegraaf', zegt een jongen somber, vooral 's morgens vroeg. De Volkskrant komt later op de dag tevoorschijn en dan in, de tweede klas'. Een conducteur denkt er anders over. 'In de 'eerste klas worden de Volkskrant en de NRC gelezen. Die zie je naar verhouding nauwelijks in de tweede klas. Het zijn meer zakenlieden in de eerste klas, ze lezen er financiële versla gen of bouwrapporten. Aan de lec- rtuur kun je het verschil merken, verder "nergens aan'. Een dame in de eerste klas is ervan overtuigd dat de Margriet en de Story twee- deklaslectuur is. 'Zulk soort blaad jes zie je bij ons niet'. Als ik de eerste klas binnenstap zitten er een dame en een heer. De man kijkt of in het Algemeen Dag blad wel een verslag van de Engel se treinstaking te vinden is, de vrouw zit te puzzelen. Achter hen zit een jongen wat verveeld een dossier door te bladeren. 'Er is geen verschil tussen eerste en tweede klas. Alleen in het spitsuur, dan is het hier rustiger. Vroeger, toen ik mijn reizen zelf moest betalen, reisde ik ook tweede klas, dus ik weet waar ik het over heb. Ik lees wel altijd. Naar buiten kijken is zo vervelend. Treinreizen is vreselijk, dus ik «probeer de tijd te doden. Met kranten, want ik vergeet altijd boeken mee te nemen. Lang houd ik het overigens niet vol, ik krijg hoofdpijn. Maar je moet toch wat in de trein?' Het wordt wat rustiger in de trein. De sfeer is doezelig. Er zijn meer families, meer kinderen en er wordt meer gepraat dan gelezen. De breiwerken komen nu uit de tassen. Helemaal onderuitgezakt zit een mevrouw de voorbijgangers op te nemen. Uit een coupé klinkt een luid gesprek op over de ontwikke lingshulp. De conducteur: 'Alles wat de men sen thuis doen, doen ze ook de trein. Dus ook lezen. Dat gebeurt vooral in de spits, 's morgens. Daar na zakt het af en 's middags wordt er nauwelijks meer iets gedaan. Be halve door schoolkinderen. Tegen het eind van de middag komen dan weer wat kranten tevoorschijn, maar dat haalt niet bij 's morgens. Er zijn nu eenmaal veel minder avondkranten. En de mensen zijn moe, ze suffen dan wat'. 'Als ik 's middags terugga', zegt een leraar, 'dan vallen mijn ogen dicht. Lekker zitten en kijken, dat is het enige waartoe ik dan nog in staat ben'. Een eind verderop vertelt een vrouw dat ze nooit naar buiten kijkt. 'Dat ken ik wel, ik lees liever een damesroman, daar kan ik mijn gedachten bij houden. Vroeger, toen was het nog gezellig in de trein, toen praatten de mensen meer met elkaar. Nu heeft iedereen een auto'. De dame tegenover haar zegt dat ze juist met de trein gaat om te kunnen lezen. 'Dat gaat in de auto niet. Ik lees overal, dus ook in de trein. Zonde, dat ik er straks uit moet, ik heb zo'n mooi boek. Ik ben gewoon vaak bang dat ik het station waar ik uit moet stappen, voorbij re is. Naar buiten kijken vind ik ook leuk, maar het voordeel van lezen is dat je niet zo gauw lastig gevallen wordt. Krantenlezen doe ik niet. Dan zou lk de krant van huis moeten meenemen en dat is niet zo leuk voor de thuisblijvers. Als mijn man dat zou doen, zou ik het ook erg vervelend vinden'. Er zit een buschauffeur in de trein. Wordt er in een trein meer gelezen dan in de bus? 'Jazeker', vooral als wij haast hebben, kunnen de passa giers nauwelijks lezen. Dat lezen hebben we dus eigenlijk zelf in de hand, zou je kunnen zeggen. Maar als je wilt kan het best. Niet al te stevig achterover leunen, maar los jes naar voren. En altijd op de weg proberen te kijken, anders word je misselijk. Met een beetje moeite kan een reiziger in de bus ook best schrijven. Maar' het is moeilijk. Je móet rekenen, wij moeten ons als chauffeurs altijd aanpassen aan het verkeer, aan slechte weggedeelten, aan stoplichten en aan idioten op de weg. Maar met wat concentratie en oefening kan lezen best. Vooral de vaste passagiers, forensen en zo lezen altijd, 's morgens de krant en 's middags een boekje'. Het meisje tegenover hem vertelt- dat ze nooit leest in de bus of de tram. 'Als je de hoek omgaat, val je van je stoel. Ik praat liever. Van lezen word ik kotsmisselijk. Maar het schijnt wel te kunnen, mijn schoonzusje ten minste leest altijd in de bus'. De knusheid in de trein neemt toe. Er wordt druk gepraat en gepuzzeld en kinderen rennen gillend heen en weer. Er liggen bijna geen kran ten meer. Waar blijven die? 'De meeste mensen nemen hun krant mee', zegt de conducteur, 'en aan het eind van de rit wordt de trein leeggehaald. Ik weet niet wat er met. die kranten gebeurt. Misschien voor een goed doel of voor perso- - neel op de stations dat die ook wat te lezen krijgen'. Het gerucht dat kranten worden weggehaald om de kiosken aan Z. nieuwe klanten helpen (een trein vol leesmateriaal animeert de men- J sen immers niet om kranten te kopen?) blijkt nergens op te berus- ten. Laten de mensen wel eens - boeken liggen?' Zelden. Zo nu en dan een romannetje of een School- boek'. De gevonden voorwerpen- r dienst van de Spoorwegen krijgt Z gemiddeld vijf schoolboeken per ;i' dag binnen. De helft daarvan wordt -5. opgehaald, de rest wordt aan een boekkoper in Kampen doorver- kocht. Romannen blijven oök wel liggen, maar worden eigenlijk nooit V opgehaald. De mensen doen niet veel moeite om hun verloren voor- werpen terug te krijgen. In de eerste klas zit een oud- s spoorwegman, met zijn vrouw. Ze lezen altijd. 'Wij zijn veertig jaar getrouwd, dus dan heb je niets meer te praten', verklaart de vrouw. Zij leert Spaanse woordjes en haar man leest detectives. 'Ik ken het landschap zo langzamerhand wel, ik J reis al zolang. Vooral 's avonds, als je niets meer kunt zien buiten, is lezen het enige wat Je ln de trein v- kunt doen om de tijd door te ko- men'. Ook het weer blijkt een fac- tor te zijn. 'Het is nu lente en er is wat te zien. Als het miezert, móet .- je wel lezen'. Het is twaalf uur geworden. Er zijn wat mensen ingestapt en de eerste weekbladen (het is vrijdag) komen tevoorschijn. De oogst in één com- par timent: de nieuwe Margriet, een Suske en Wiske, een kookboek, twee weekbladen, een leerboek en een dikke zakenmap. Sigaren-lucht. Een echtpaar dat ruzie krijgt omdat ,de vrouw steeds verder wil doorlo- w pen om een beter plaatsje te vin- - den. In de eerste klas is het rustig, een reiager, slaapt met. zijn voeten op de bank tegenover hem. Op een g krant. Het steekt schril af tegen een affiche met de tekst "Ontdek ook de trein', waarop een man tus- sen kleurige boekwerken druk zit te Z lezen. Het lijkt er niet op. (ADVERTENTIE) Er is weer een nieuw damboekje verschenen en wel een bundeling van standen die Pieter Bergsma heeft geselecteerd uit opgaven die hij op de basisschool in Terwispel heeft gebruikt om zijn leerlingen de meest' elementaire kennis van het damspel bij te brengen. De titel van dit boekje: 'Leer spe lenderwijs dammen', spreekt al voor zichzelf, het verraadt al iets over de inhoud. Wie de doelstellin gen leest weet al dat dit boekje erg geschikt is voor de beginnende dammer; geen uitgebreide behan delingen van dubieuze zaken, rhaar kort maar krachtig een bundeling van 308 opgaven van simpel tot iets moeilijker waarvan de oplossingen Achterin staan. De doelstellingen van Bergsma zijn, dat de beginnen de dammer: a. de schoonheid van het damspel ontdekt; b. door veel oefening 308 stan den! routine krijgt in het leren zien van slagzetjes, waardoor hij automatisch beter leert dammen; c. spelenderwijs de noodzakelijke, maar in wezen eenvoudige numme ring en -notatie leert begrijpen; d. oplossenderwijs een aantal van de eenvoudige spelregels leert ken nen; e. na het geheel of gedeeltelijk doornemen van dit boekje andere boekjes beter kan doorwerken. Een lof lijk en verheugend streven en ik hoop dat Bergsma met dit boekje bereikt wat hij wil al is dit (ADVERTENTIE) v De tien meest gekochte boeken ln februari 1975 1. Bob Tadema Sporry HET WERELDRIJK DER FARAO'S t 17,50 Fibula-Dishoeck 2. Jan Brusse TUSSEN TIEN MILJOEN PARIJZENAARS 9,90 (Van Holkema Warendorf) 3. Jean Dulieu/Leen Valkenier PAULUS DE BOSKABOUTER TV-album 3,95 (De Goolse Uitgeverij). 4. DAGELIJKS LEVEN IN BIJBELTIJD ƒ45,— (National Geographic Society/ De Haan) 5. Cornells Ryan EEN BRUG TE VER 39,50 (Van Holkema Warendorf) 6. Rlen Poortvliet HIJ WAS EEN VAN ONS 95,— (Van Holkema Warendorf) 7. Ria HoUeman UIT GROOTMOEDERS KEUKEN ƒ14,25 (Van Dlshoeck) 8. Dr. Sophlo Ramondt MYTHEN EN SAGEN VAN DE GRIEKSE WERELD paperback 12,50 (Fibula-Dishoeck) 9. Janice James DE GEBROEDERS HAMMOND paperback 9,90 (De Goolse Uitgeverij) 10. E. J. Baas-Harmei Ink SUPER-PUZZELWOORDEN- BOEK 12,90 U (De Goolse Uitgeverij) Verkrijgbaar ln elke boekhandel natuurlijk moeilijk te controleren. Dit voor de beginnende dammer leuke boekje kan besteld worden bij het bondsbureau van de K.N.D.B., Keizersgracht 618", Am sterdam, en de kosten bedragen 2,50. Speciaal voor deze gelegenheid wil ik nogmaals proberen niet-dam- mers en/of beginners in deze ru briek uit te dagen door middel van een oploswedstrijd. Voor de gele genheid worden vijf exemplaren van het boekje van Pieter Bergsma be schikbaar gesteld. Ik hoop dat. ik meer inzendingen krijg dan de vo rige keer toen ik voor één keer ook eens wilde proberen de niet-dam- mers en beginners te motiveren voor het dammen en daarom doe ik een beroep op elke dammer (nood kreet!) om iedereen in zijn naaste omgeving attent te maken op deze oplos wedstrijd! Ik zou het leuk vin den als tot nu toe niet-dammers het ook eens probeérden en dan zullen zij vast ook geboeid raken door de vele mogelijkheden die het damspel biedt. Ik blijf vurig hopen dat het zal lukken en wie weet groeit uit één Van de aspirant- oplossers nog eens een wereldkam pioen al is dit voor mij geen doel stelling. Als u maar eens gaat dam men dan ben ik al lang tevreden, want spelers als Sijbrands en Wiersma en noem maar od. bestaan tenslotte alleen door de grote ach terban die zij hebben, maar ik ben ervan overtuigd dat er in Neder land en waar ook ter w'ereld nog ontzettend veel talenten rondlopén die er nooit aan toe komen ora eens een dambord aan te raken, laat staan eens te dammen en dat is jammer genoeg. Na dit pleidooi de oplossing van de opgave van de vorige week. Wit 7 schijven op: 28, 32, 34, 37, 38, 41, 47. Zwart 7 schijven op: 11, 12, 17, 19. 21, 23. 24. 1. 28-22 17x28 2. 34-29 24x31 3. 41- 36 28x37 4. 36x29, oppositie! Dan nu de nieuwe opgaven uit: 'Leer spelenderwijs dammen' van nationaal Grootmeester Pieter Bergsma. Voor alle opgaven geldt: wit speelt en wint. Oplossingen graag voor 15 maart naar Frank Drost, Stevenshoek 17, Langweer (Post Joure). Opgave I 4» H w ff ff .89 ttl 9E u m g| 1 S M S S 1 'O S£ M. Een auto kost geld. En als u zo'n bedrag "op tafel legt", mag u verlangen dat èlles erin zit, wat erin P hóórt. Dat zo'n auto kompleet is. va. <^9 En dat u niet te veel betaalt. Want u laat zich niets wijsmaken. U maakt gewoon een proefrit in die komplete Japanse Mazda 1000 of 1300. Uiteraard geheel vrijblijvend. inkt BTW af Importric» Standaardvoorzieningen in de Mazda 1000/1300: 2-snelheden ruitewissers - elektrische ruitesproeier - achteruitrijlampen - alarm knipperlicht- installatie - signaallicht - hoofdsteunen - gelaagd veiligheidsglas in voorruit (kan niet "blindslaan") - beveiligde kooi-carrosserie met valbeugel in dak - gescheiden remsysteem - stuurslot - zonnekleppen - afsluitbare benzinetank - handremwaarschuwingslicht - sigaretten aansteker. Nog extra in de Mazda 1300: verstelbare rugleuningen en elektrisch verwarmde achterruit 183 dealers in Nederland. Service in geheel W.-Europa Japanse perfektie in auto's AUTO PALACE-DE 8INCKHÖRSTB.V. DEN HAAG POSTBUS 148 BINCKHORSTLAAN 312-322 TEL. 070-855100 U moet er rekening mee houden dat het steeds moeilijker gaat worden. Om u te helpen bij het noteren van uw oplossing staat hieronder een hulpdiagram voor u afgedrukt met de cijfertjes. De zwarte kant begint bij 1. Door het toepassen van de meerslag- regel moet u hieruit kunnen komen. Opgave II Wit 5 schijven op: 31, 35, 38, 44, 47. Zwart 5 schijven op: 9, 18, 28, 29, 40. Een m.i. niet te moeilijke opgave. Ook deze opgave is met de spelre gel. meerslag gaat voor, oplosbaar. Opgave III auteur J. Wagter. Wit 5 schijven op: 22, 28, 32, 39, 40. Zwart 5 schijven op: 12, 19, 21, 23, 35. Opgave IV Wit 5 schijven op: 29, 31, 32, 34. 50. Zwart 6 schijven op: 7, 8, 17, 18, 19, 26. Een miniatuur van de grote G.- L. Gortmans. Denk erom dat er een klein addertje onder het gras schuilt, dus pas op dat u niet te vlug denkt dat u hem hebt gevon den. Tenslotte opgave V, de moeilijkste van het stel. Auteur Is G. Pele, helaas geen familie Van de beroem de Braziliaanse voetbalster. In Moskou speelt op het ogenblik de laatste etappe voor de strijd om het wereldkampioenschap dames. De winnares van de match N. Alexandria tegen de twintigjarige I. Lewitnia zal tegen de kampi oene Nona Gaprindschwili om de titel mogen spelen. Sinds 19 janua- rl is een harde strijd aan de gang: momenteel is de stand 5%-5% en er is nog, één partij te spelen! Wordt die remise, dan speelt men door tot de beslissing gevallen is. N. Alexandria heeft zich zo juist ziek gemeld, zodat we over enkele dagen pas de einduitslag kunnen vernemen. Het topschaak voor dames is een Russische aangelegenheid, zodat er geen Oost-West problemen zijn. Bovendien staan er geen vijf mil joen dollar op het spel, zodat de publiciteit wel verre achter zal blij ven bij Fischer-Karpov, óls die match deze zomer gespeeld wordt. De twee volgende partijen van de lopende match bewijzen, dat er hard gestreden wordt. Beide dames 'zijn zeer agressief aan het werk. U zult zien, dat het top-darhesschaak niet zo oninteressant is, als wel eens beweerd wordt. LEWITINA - ALEXANDRIA Vierde partij. Aljechin -verdediging. 1. c4 Pf6 2, e5 Pd5 3. d4 d6 4. Pf3 Lg4 5. Le2 e6 6. 0—0. Le7 7. h3 Lh5 8. c4 Pb6 9. Pc3 0—0. 10. Le3 d5. Sinds enige tijd wordt deze voortzet ting als beter beschouwd dan het vroeger gebruikelijke 10.Pc6, waar na 11. ed cd 12. d5! ed 13. Pd5: sterk is. 11. c5 Lf3: 12. gf3!? Een zeer schérpe en door theoretici veroor-, deelde zet. Aanbevolen wordt 12. Lf3: Pc4 13. Lf4Lewitina wil ech ter beslist op de koningsvleugel aanvallen. 12. Pc8. Op d7 zou het paard beter staan. 13. f4 g6. Hier kwam f5 in aanmerking. 14. Kh2. Sterker was direct 14. f5. want nu had zwart met Pc6! 15. f5 ef! 16.Db3 Lh4! 17. Db7: P8 e7 kunnen voortzetten, waardoor tegenspel zou ontstaan. 14. Kh8? 15. f5! gf5. Nu gaat het niet meer wegens 16. Db3 b6 17. Lf3 c6 18. Pd5: enzovoort. 16. Tgl Tg8 17. Tg8t Dg8: 18. Dd2? Sneller won 18. Db3 b6 19. Tgl Df8 20. Pd5:ed 21. Dd5: c6 22. Df3. 18. Pd7 19. Tgl De8 20. Lh6 (20. Pb5!) Lf8 21. Pb5 Pe7 22. Pc7: Lh6: 23. Dh6: Df8 24. Dg5! Tb8 25. Pb5 b6 26. b4 bc5 27. bc5 f6 28. Dh5! fe5 29. Pd6 Ii6 30. Pf7t Kb7 31. de5 Pc5: 32. a4! Ik wens u veel succes met de opga ven en hoop dat ik er ln geslaagd ben u een genoeglijk uurtje te be zorgen. Frank Drost i A A A a r, sj g I Si1'* «A Pd7: volgt dan Pg5f met Pe6:. 32. Tb2? 33. Pg5f Kh8 34. Pf7f Kh7 - 35. Ph6:Dh6: 36. Df7t Kh8 37. De8t en zwart gaf op. LEWITINA-ALEXANDRIA- Zesde partij. Siciliaans. I. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 cd4 4. Pd4: - Pf6 5. Pc3 d6 6. Lg5 e6 7. Dd2 a6 8. - 0-0-0 Ld7 9. f4 Le7 10. Pf3 b5 11. L f6Veel beter dan 11. e5 b4! II. gf6 12. f5! En dit is zelfs nauwkeuriger dan 12. 1x13, wat Z Fischer tegen Spaèski speelde. 12. - Db6 13. Kbl Tc8. Hier bevalt 0-0-0 veel beter. 14. g3. De loper lonkt naar h3! 14. Pa5. Beter is b4 met a5. 15. e5! de5 16. Pe5: Lf6 17. Op Ke7? volgt 20. fe fe 21. Pe6:! Ke6: 22. Lh3t Ke7 23. Dg5f enzo- voort. 20. Dd5 Kc7 21. Pf7: The8 22. Ld3 Kb8 23. Lf5: Tc5 24. Dd3. Wit - had eenvoudiger met 24. Pe5:! Td5:. 25. Pd7t kunnen winnen. 24. Pc4 25. Pe5: Tce5: 26. Lh7: Z d5 27. Dd4? En hier kreeg zwart nog onverwacht een remise-kans: Dd4:28. 1d4:. Th5! 29. Lg6 Th2! - Doorzettingsvermogen en een pre- cieze techniek zijn onmisbaar bij - het schaken! 27. Df6? 28. Ld3 FeS 29. Tel Kb7 - 30. h4 Df3 31. a4 ba4 32. Da4: Df6 33. h5 T5 e6 34. h6 Tb6 35. Dd7t - Ka8 36. De8:1 Tb8 37. Db8:f Kb8: 38. h7 Dh8 39. Teel d4 40. Th6 Kb7 en zwart gaf tegelijkertijd op. Kan wit de pion tegenhouden? A. NIMZOWITSCH I Stelling na 32. a4! Er dreigt nu Lb5 met Ld7! en op Wit speelt en houdt remise. A. Nimzowitsch, auteur van de be roemde boeken 'Meln System' en 'Praxis meines Systems' behoorde tot die weinige grootmeesters, die ook problemen componeerden. Bo venstaande studie verraadt de hand van een grote meester: Het lijkt alsof wit moet proberen de zwarte pion tegen te houden. Dat is echter een onoplosbare opgave. Hij weet de stelling te redden met behulp van een ander motief: remise door eeuwig schaak. OPLOSSING: 1. Ke6t! Kb6! (Kb8: 2. Tgl Pel 3. Tg8f Kc7 4. Tg7+ mét 5. Td7). 2. Tgl Pel 3. Tg4 dlD 4. Tb4t Ka5 5. Pc6t Ka6 6. Pb8t remise. Of 4. Kc5 5. Pa6t Kc6 6. Pb8t remise. LUDEK PACHMAN CORRECTIE In de rubriek van 15 februari moet het onderschrift onder de eindspel studie van Moravec luiden: wit speelt en houdt remise.

Nieuwe Leidsche Courant | 1975 | | pagina 21